Kerk en School. Landboiiwberichteii. Gemengd Nieuws. Burgerlijke Stand. Telegrafische Berichten. Handelsberichten. zoodat het trampersoneel niet zien kon wat er zich op de rails bevond. Door deze om standigheid werd de ongelukkige M. door de locomotief aangereden. De machinist, die den schok voelde, stopte dadelijk. Dit ging te gemakkelijker omdat de tram wegens de bocht slechts met geringe snelheid reed. Door het aanrijden werd M. een rib gebroken en bekwam hij een zeer belangrijke verwon ding aan het hoofd. Het trampersoneel ver leende dadelijk hulp. Men bracht den onge lukkige naar zijne woning, alwaar de ontboden geneesheer, Dr. Van Rompu, slechts den dood kon eonstateeren. (Zei.) Bij gelegenheid van het 29 Sept. te vieren 300jarig bestaan van het kerkgebouw der Ned. Herv. Kerk te IJzendijke zal het eenig over gebleven gebrandschilderde kerkraam, datee- rende van 1658 en geschenk van de stad IJzendijke aan die kerk, gerestaureerd worden. De huisvlijttentoonstelling te Oostbnrg mag zich in een vrij goed bezoek verheugen wie men dan *ook hoort, allen zijn het er over eens, dat zij zeer goed geslaagd en zeer beziens waard is. Ter toelichting kan gemeld worden, dat er veel en daaronder zeer mooi porcelein is. Er werd b.v. voor drie pulletjes en 2 vaasjes tevergeefs f 1000 geboden. Mej. S. J. German, winnares van de gouden medaille voor houtsnijwerk, kreeg van het Bestuur der Ned. Herv. Kerk de opdracht om een tweetal groote borden te vervaardigen voor de aanduiding der psalmen en gezangen aan weerszijden van den preekstoel. 8 Augustus 1299. Graaf Guy van Vlaan deren verkoopt aau de stad Aardenburg zijne wisselbank aldaar. 9 Augustus 1779. De geleerde Jona Willem te Water, geboren te Zaamslag, wordt beroe pen aan de doorluchtige school te Middelburg. 10 Augustus 1436. De Engelschen onder aanvoering van Glocester en York, zich met 200 zeilen omtrent het Zwin vertoond hebbend, doen een inval in Cadzand. 11 Augustus 1855. Doorbraak der omkading in den Nieuw-Papeschorpolder, in de Axelsche vlakte. 11 Augustus 1268. Gravin Margaretha ver leent aan de stad Aardenburg eene vrije jaar markt van 14 dagen, te houden acht dagen na Pinksteren. 13 Augustus 1588. Axel, Neuzen en Bier vliet komen onder het commitismus, dat is onder het oppergezag van gecommitteerde raden van Zeeland. Het schip „Antonia Maria", schipper Bouterse, is Woensdagmiddag te Hansweert door de sleepboot „Mars" binnengebracht. Het schip was geladen met vlas. De last werd door den storm overboord geslagen. In den nacht van Zondag op Maandag a. s. zal in het kanaal van Hansweert de zinker worden te water gelaten die de verbinding tussehen de leidingen aan beide oevers zal tot stand brengen Zoodra dit werk met goed gevolg is verricht, zal met het doorspoelen der leiding tot aan Goes worden begonnen. Middelburg, Het was gisteren bijzonder druk in de stad. Reeds de trein van 9 uur was zoo vol, dat velen in de goederenwagens ver voerd werden, De Prov. stoomboot uit Breskens bracht gisterenmorgen 312 passagiers aan, welke allen per extra-trein om II uur 5 min. naar Middel burg werden vervoerd. Te laat voor dezen trein arriveerde nog het stoomschip „Walche ren" en de „Ondine", eveneens met ruim 250 reizigersdezen vertrokken per aansluitenden trein naar Middelburg. En voorts bracht de boot uit Ter Neuzen nog ruim 150 passagiers, die per aansluitende tram naar Middelburg gingen. Wijlen den heer D. Jeras heeft aan de gemeente Middelburg f 10,000 vermaakt ten behoeve van de restauratie van het stadhuis. Woensdagmiddag trokken door N. en St. Joosland dezelfde Zigeuners, die voor eenige weken in dat dorp werden gesignaleerd onder geleide van marechaussee werden zij naar Vlissingen gebracht. Het gezelschap was een paard en een fiets rijker geworden. Op den Nieuwerkerkschen weg ontstond nog een oogenblik gevaar voor het voertuig der Zigeuners en het rijtuig van den burge meester, dat de troep volgde. Er kwam hun namelijk een span holllende paarden tegemoet, gespannen voor een wagen met tarwede paarden draaiden echter om de voertuigen heen. Het span, toebehoorende aan den landbou wer P. Bojne te Arnemuiden, dat door een knecht bij den teugel werd gehouden, was geschrokken van een auto. Volgens de knechts maakte de auto onnoodig veel geraas, wat door den chauffeur en den bestuurder echter bestreden wordt. De knecht, die voor den wagen liep, evenals de mennende landbouwerszoon, bleven, als door een wonder, ongedeerd. Donderdagmiddag passeerden te Souburg bovenbedoelde zigeuners. Ze werden begeleid door de marechaussees en later mede door politieagenten uit Vlissingen. Dat zij veel bekijks vonden is natuurlijk. Voorop ging de man met een paard, beladen met beddegoed. Daarna eenige kinderen en grooteren en de kleine stoet werd gesloten door een oude vrouw, welke blijkbaar gaarne sigaretten smookt. De commissie welke ten doel had te trachten tot eene overbrugging der Eendracht en dus tot eene vaste verbinding van het eiland Tholen met den vasten wal te geraken, heeft hare taak neergelegd, omdat het haar tengevolge der hooge kosten niet is mogen gelukken deze zoo hard noodige overbrugging tot stand te brengen. Gereformeerde Kerken. Tweetalte Kapelle-Biezelinge A. Scheele te Veere en W. Oosterheert te Midwolda. te WesterleeK. Oussoren te Opperdoes en A. van der Vegt te Sellingen. Beroepente Lutten a. d. Dedemsvaart G. Doekes te Nieuwdorpte Houwerzijl L. van Wijk te Krommenie; te Meppel (vac.Dr. J. Ridderbos), J. C. Brussaard te Tienhoven (U.). Ned. Hervormde Kerk. Beroepen te Someren c. a.F. C. Willekes, pred. bij de Engelsch-Presbyt. kerk, tijdelijk te Haarlem. Een der lastigste» en taaiste onkruiden in het land is de herik. Als men het jarenlang geregeld achtervolgt, vermindert het wel, maar geheel weg krijgen doet men het zelden. Omstreeks vijf jaren geleden was ik in een polder, waarin enkele perceelen haver stonden, die vol herik stonden, het land stond er geel van. Als men het onkruid er gezaaid had, kon er, dunkt me, niet meer gestaan hebben. De eigenaar ervan, keek er met een zuur gezicht naar en de buren lachten er eens mede. Onlangs kwam ik toevallig bij denzelfden land bouwer en wandelden wij weer door den polder. Toen ik langs de bewuste herikper- ceelen kwam, zag ik dat er toevallig weer haver stond. Maar ditmaal was er van herik niet veel te bespeuren. Toen ik hem vroeg, hoe hij dat zoo netjes klaar gespeeld, vertelde hij me, dat hij een jaar nadat ik daar geweest was er een proefveld op had gehad van aard appelen en dat enkele der veldjes van het proefveld in het voorjaar met kainiet waren bemest. Dat zelfde jaar bemerkte hij, dat op die met kainiet bemeste veldjes veel minder herik stond. „Wacht, dacht hij", daar zullen we het volgende jaar bij zijn." En het vol gende jaar zaaide hij, zoo laat zulks maar eenigszins kon kainiet op het land. En geen klein beetje. „Het land zag er compleet wit van", zeide hij. Dat kwam juist goed uit, want ik wou toch mangelpeeën zaaien. De herik bleef dat jaar zoo goed als weg. Het volgende jaar heb ik alweer maar kainiet gezaaid. „En ik kan gerust zeggen, dat de herik door de kainiet verdwenen is." Het gebeurt nog wel eens een enkele maal, dat er hier of daar wat planten opnieuw opschieten, maar dan strooi ik in die streek maar wat kainiet en ik geloof zeker, dat ik er op die manier wel af zal komen. Het is bekend, dat kunstmest in het alge meen en kainiet in het bijzonder het onkruid tegengaat zooals distels, klaproozen enz. Maar dit geval vond ik toch zoo sprekend, dat ik niet kon nalaten het te vertellen, vooral, omdat herik een in vele streken algemeen voorkomend onkruid is. Dr. Bern. S. de Smitt te Rotterdam schrijft in een Ingezonden Stuk, opgenomen in het Alg. Handelsblad o.m. Onze stad heeft op dit oogenblik het twijfel achtige voorrecht van bezocht te worden door een man die zich van groote leugens bedient, die met marktgeschreeuw en bombasterige reclame het groote publiek tracht te misleiden, met 't doel het zuur verdiende geld uit de zakken der burgerij te kloppen. Zijn naam is Macaura. Juist Donderdag 1.1. werd mij door een collega verzekerd, dat iemand hem in ver trouwen had medegedeeld, dat hem door de handlangers van M. geld ter hand was gesteld om aan de comedie in het P. v. V. mee te doen en als simulant op te treden. Ik trachtte mijn ambtgenoot te bewegen deze ware mede- deeling te publieeeren, niet vermoedende, dat mij reeds den volgenden dag de gelegenheid geboden werd, den bewusten kwakzalver als leugenaar aan de kaak te stellen. Ik las nl. in uw blad van 2 Aug. onder de ingezonden mededeelingen het verhaal van een verrassende genezing van den heer Hulsenboom, leeraar M. O., wonende 132 Sarphatistraat, en wel tijdens een séance in het P. v. Y. Ik kol. mijn oogen niet gelooven. Deze heer is nn een mijner patiënten, dien ik nog zeer onlangs behandelde en die lijdende is aan een sinds jaren bestaande, zeer ernstige afwijking van zijn beweging-organen, zoo zelfs dat hij zich slechts met behulp van een wagentje kan ver plaatsen en dan nog onder geleide. Ik vond het belangrijk genoeg hem daags daarna te bezoeken. De verontwaardiging van dezen heer was niet te beschrijven. Alles wat M. had medegedeeld was van A. tot Z. gelogen. Wel is waar heeft de heer H. op aandrang van zijn familie aldaar een bezoek gebracht en 't prullige instrument op zich laten toepassen, doch hij is weggegaan zooals hij gekomen is en 't resultaat was absoluut nul. Gelukkig was hij verstandig genoeg, het apparaat dat dat hem ten aankoop werd opgedrongen, niet te aanvaarden." Een aardig antwoord aan Troelstra. Een der redacteuren van de Tijd op vacantie schrijft lk logeerde dezer dagen tijdens een fiets tochtje in een klein dorp in het Utrechtsche. De waard van het logement vertelde ons niet zonder ophef, dat hij nog pas de eer had ge noten om mr. Troelstra voor enkele dagen te herbergen. Bij die gelegenheid had de socialistische leider den hotelhouder gekscherend gevraagd of hij wel wist, dat hij een gevaarlijk man logeerde. „O," zei de stevige boerenhospes, „wij zijn hier niet bang uitgevallen. Al ben ik niet jong meer, ik heb nog een paar stevige knuis ten en daarenboven zijn mijn twee zoons ook niet voor de poes." „Neen," zei de gast, „zóó bedoel ik het niet. Ik ben mr. Troelstra." „Dan is u alleen maar gevaarlijk met uw mond," repliceerde het boertje gevat. Mr. Troelstra lachte maar eens. Bij een conflict met de z. g. „roosjesslij pers" in ile diamantslijperijen der firma As- scher te Amsterdam was het gekomen tot een ultimatum van de zijde der firma. De A. N. D. B. heeft dit ultimatum gewei gerd, als gevolg waarvan gisterenmiddag 12 uur de fabriek is gesloten. Nadat de chef had medegedeeld, dat de uitsluiting een voldongen feit was, hebben de werklieden hun gereed schappen opgeborgen en op ordelijke wijze de fabriek verlaten. Woensdagmiddag wordt door het personeel der firma Asscher in „Handwerkers-Vrienden kring" vergaderd. Onder de geslaagden voor het examen schoonschrijven Woensdag te Utrecht gehou den, behoort ook de heer Jansen te Rotterdam. De heer Jansen is in April 1831 geboren, dus ruim 74 jaar oud. De jacht op de twee andere individuen, „Gyp the Blood" en „Lefty Louis", die aan den moord op Rosenthal hebben deelgenomen, schijnt nn nog met een formeele belegering, als bij de autobandieten, te zullen eindigen. Er is reeds gemeld, dat het tweetal in de nabijheid van Tannersville (New-Jersey), was ontdekt, waar ze zich in een huis verschansten. De arrestatie kon Woensdag op den dag nog niet plaats hebben. De bandieten waren weliswaar van alle zijden ingesloten, maar boden wanhopigen tegenstand. De bandieten zouden echter geneigd zijn zich over te geven, zoo hun daartegenover ook een mildere be handeling werd verzekerd. De politie heeft echter tot nu toe hun aanbod van de hand gewezen. Jack Rose, die, 'fcooals men weet in de ge vangenis zit, ontvangt voortdurend dreigbrie ven en men vreest zelfs, dat er een wraak neming in de gevangenis zelf zal plaats hebben. Bij liet onderzoek in zake den moord op den speler Rosenthal is aan het licht gekomen, dat in New-York sinds jaren een soort „Syn dicaat van ondeugden'' bestond. Als voor naamste werkzaamheid inschrijvingen te or- ganiseeren om de politie om te koopen. Op deze wijze werden meer dan 5 millioen bijeen gebracht. Dat geld werd aan de politie uit gedeeld en zoodoende kon het spelerskwaad vrij voortwoekeren. Op het oogenblik bestaan er in New-York meer dan 500 speelhuizen. Hoewel de staking geëindigd is, heerscht er nog groote ellende in de gezinnen .der dok werkers. De radicale „Daily News and Leader" heeft tot leniging een inschrijving geopend, waarop eergisteren reeds ruim 194.000 gulden was ingekomen. Koning George heeft 7200 gulden gegeven, Koningin Mary 1260 gulden. Bij den brand van het paleis van Peter den Groote, waarvan wij reeds melding maakten, zijn 30 houten huizen, de kazerne van de grens wacht, een wachthuis van de brandweer en vele houtloodsen vernield. Een aantal arbei ders van een houtzagerij zijn verbrand. In het paleis was een menigte relequiën uit den tijd van Peter den Groote, waaronder vele dingen, die Peter zelf gemaakt heeft, zoo o. a. een tafel met houtsnijwerk en een stoel. Verder waren er kostbare aquarellen en gobelins. Een brandmeester, wiens kleeren vuur hadden gevat, sprong in de Newa en werd met zware brandwonden bedekt opgehaald. Ook een automobiel van de brandweer vatte vuur en moest in de Newa worden geworpen. In het tuighuis kwam een schildwacht om. De soldaat verliet zijn post niet, toen zijn kleeren al brandden. In een houten huis verbrandde een moeder met 7 kinderen. De vlakte, waar de brand gewoed heeft, is 21/3 K M. groot. Eerst in den morgen werd men den brand meester. Zware rookwolken hingen gisteren nog over de stad. De schade wordt geraamd op drie millioen gulden. Moorhouse, die, te Doiiai opgestegen, over het Kanaal is gevlogen en in Kent geland, is de eerste die het met twee reizigers heeft gedaan. Het waren zijn vrouw en een ver slaggever van de Daily Telegraph. Volgens dezen is het een moeilijke tocht geweest, met veel nevel, zwaren regen en verraderlijke windvlagen. Hij is verbaasd, dat zij drieën er heelhuids zijn afgekomen. Bij het landen kwam het vliegtuig in boomen terecht, met zoo groote vaart, dat een boom van bijna 10 M. werd ontworteld en twee takken van 15 cM. dikte afknapten. Toch bleven de lucht- vaarders ongedeerd. Hoe benepen de opvattingen van amb tenaren soms kunnen zijn, blijkt uit het vol gende. De sneltrein uit Budapest reed Maandag over de Waagbrug toen een van de reizigers iemand in de rivier zag liggen, die op het punt was te verdrinken. De man trok dadelijk aan de noodrem, snelde den drenkeling te hulp en redde hem. Daarna stapte hij weer in den trein. Aan het eerstvolgende station werd de moedige redder gearresteerd in over eenstemming met het reglement omdat hij de noodrem het overgehaald „hoewel noch trein nóch reizigers gevaar hadden geloopen." Inderdaad een fraai interpretatie. HOEK. Huwelijks-aangiften. 25 Juli. Jacobus de Zeeuw, oud 18 j., jm. en Aaltje Platteeuw, oud 20 j., jd. Geboorten. 25 Juli. Pieternella Abigael, d. van Pieter Dobbelaar en van Jacoba Cornelia Stout- hamer. 30 Juli. Levina Cornelia, d. van Levinus de Groote en van Maria Adriana van Dixhoorn. Saloniki. De stad is in staat van beleg verklaard. In Indië zijn petroleumbronnen, toebe hoorende aan Nederlandsche ondernemingen, in brand geraakt. De dagelijksche productie is 100 wagons. Er zijn verscheidene dooden en vele ge wonden. Keulen. De Duitsche bladen berichten heden dat de Keizer hedenmiddag om 3 uur op het terrein van den mijnramp te Bochum zou komen. 100 lijken zijn nu gevonden, terwijl nog 16 man ontbreken. Waarschijnlijk zijn nog een aantal werklieden naar huis gegaan, zonder zich voor de controle lijst opgegeven te hebben. De feestelijkheden te Essen gaan slechts in intieme door. P REDIKBEURTEN. ZONDAG 11 AUG. 1912. Gereformeerde Kerk. Ter Neuzen 9 en 2 uur, Ds. J. van den Berg van Eeijenoord Axel A 9 en 2 uur, Ds. J. H. Lammertsma. Axel B 9 en 2 uur Ds. Chr. Bruins. Zaamslag 9 en 2 uur, Ds. H. Mulder van Harderwijk. Hoek 9 en 2 uur, Ds. H. van der Wal. Kloosterzande 9 en 2 uur, Dhr. B. A. Knoppers, Theol. Stud. Kampen. Hervormde Kerk. Ter Neuzen 9 uur, Ds. A. Timmerman en 2 uur, Leeskerk. Sluiskil 2 uur, Ds. A. Timmerman. Axel 9 en 2 uur, Ds. J. B. T. Hugenholtz. Zaamslag 9 en 2 uur, Hoek 9 en 2 uur, Ds. E. Raams. Hulst 9 uur, Ds. Den Boer. Sas van Gent 9 uur, Ds. H. Akersloot v. Houten Roos. Chr. Geref. Kerk. Zaamslag 9 en 2 uur, Ds. Jv. d. Schuit van Kampen. Gereformeerde Gemeente (Vlooswijkstraat.) Ter Neuzen 9, 2 en 5'/i uur, Dhr. J. Fraanje. Oud-Gereformeerde Gemeente (Vlooswijkstraat). Ter Neuzen. 9, 2 en 5'/j uur, Leeskerk. Lokaal „Eben-Haëzer" (Kerkhoflaan). Ter Neuzen. 6'/i uur, Dhr. J. J. Kense. AMSTERDAM, 8 Aug. 1912. Lijnolie, Sept. f 35V2, Sept. f353/», enJan./April f331/»- Suiker oude oogst flauw, nieuwe kalm, Aug. f 14'/4, geboden, Oct./Dec. f ll9/ie en Jan./Maart f ll7/8 genoteerd. Aardappelen per H L. Friesche Borgers f 2,— a f 2,10. Friesche Blauwen f 2,50 a f 2,60. Zeeuwsche Bonten f 2,60. Zeeuwsche Blauwen f 2,50 a f 2,60. Zand Eigenheimers f 2,30 per mand. Zeeuwsche Eigenheimers f2.— a f2,10. Andijker blauwen f 2,60 a f 2.70. Andijker Muisjes f 2,80 a f 3,—. Hillegommer Zand f 2,50 a f 3.50. Zand Kralen f2,20 de maud. Westlandsche Zand f 1,75 a f2.de mand. Westla,ndsche Ronden f 1,40 a f 1,60 de mand. Aanvoer 7 ladingen. ANTWERPEN, 8 Aug. 1912. Chilisalpeter vast Loco fr. 26,70, per Aug. fr. 26.70. per Sept. fr. 26,50, per Febr./Maart fr. 27,40. TER NEUZEN, 9 Aug. 1912. Boter per Va K.G. f 0.677a. Eieren 104 stuks 4. KOERS VAN HET GELD. Fransch per 100 fr. f 47.60 a 47.627a- Engelsch per 12.- 12.—. MIDDELBURG, 8 Aug. Ter graanmarkt van heden was de aanvoer gering. Stemming flauw. Van den nieuwen oogst waren kroon-erwten, tarwe en gerst ter marktdoor de hooge vraagprijzen bleven dieN artikelen onverkocht. Noteering van boter en eieren. Boter f 0.67 a 0,75 voor particulieren ƒ0,76 per Va kilo. Eieren f 4.70, voor particulieren 5.10 per 100 stuks. Noteering van de Veilingsvereeniging Walcheren alhier. Eieren f4.60 a f5. De tentoonstelling te Oostburg. Gedenkdagen voor Zeeuwsch-Vlaanderen. Zigeuners op Walcheren. Bestrijding van onkruid. De wonderdokter. De moord te New-York. De brand te St. Petersburg. t

Luctor et Emergo | 1912 | | pagina 3