Landboiiwberichteii. Gemengd Nieuws. B u r g e r 1 ij h e Stand. Laatste berichten. Telegrafische Berichten. Handelsberichten. Hoogwatergetij te Terneuzen. dema te Groningen, A. J. Mulder teKlundert en E. Schouten te Bolnes. Bedanktvoor Kapelle-Biezelinge B. Meijer te Brouwershaven voor Zuidwolde (Dr.)R. Brouwer te Genderen. Ned. Hervormde Kerk. Beroepente BrakelH. W. Th. Jansen te Werkhoven. Aangenomen naar Wierden D. van Lutter- veldt Tzn. te Wezep; naar Burg op Texel (toez.)O. Norel te Hindeloopen. Bedanktvoor Borssele door J. A. van Selms te Grijpskerke. Vrijdag is op 49-jarigen leeftijd, nadat hij eerst daags te voren ongesteld was ge worden, overleden Ds. Cornelis Pieneman, in leven predikant bij de Geref. Gemeente te Dirksland. Te 's Gravenhage is op 70-jarigen leeftijd overleden Ds. W. G. Smitt, emeritus predikant bij de Geref. Kerk aldaar. De overledene was de vader van Dr. P. A. E. Sillevis Smitt van Amsterdam. De hoogleeraarsbenoemingen aan de Theologische School te Kampen. Naar wij vernemen, hebben Dr. G. Ch. Aalders te Ermelo en Dr. J. C. de Moor te 's Gravenhage, benoemd tot hoogleeraar aan de Theologische School te Kampen, de eerste in' de vacature-Prof. M. Noordtzij, de laatste in verband met de uitbreiding van het aantal hoogleeraren, beiden voor hun benoeming bedankt. Volgens besluit der jongste buitengewone Generale Synode, de vorige maand gehouden, moet nu de Kerk van 's Gravenhage binnen 3 weken opnieuw een buitengewone Generale Synode bijeenroepen voor de benoeming van twee hoogleeraren. Ook die Synode zal weer vergaderen in de Noorderkerk te 's-Graven- hage. De Chr. Jongelingsvereeniging „Onze hulpe zij in den naam des Heeren" vergadert a. s. Donderdagavond om 8 uur in de consistorie kamer der Geref. Kerk in de Nieuwstraat alhier. Niettegenstaande het reeds zeer lang ge leden is, dat de landbouwer Schultz te Lupitz, zijn proeven nam en er bijna evenveel tijd is voorbijgegaan, sedert Heelriegel, directeur van het proefstation te Bernburg de verklaring gegeven heeft van liet feit, dat de vlinder bloemige planten den grond met stikstof ver rijken, is toch het aantal landbouwers, dat lupinnen, wikken enz. zaait voor groenbe- mesting nog niet zoo bijster groot. Het komt mij voor, dat men een veel beter gebruik kan maken van de gelukkige eigenschap der vlin derbloemige gewassen, om door middel van bacteriën de luchtstikstof in den bodem vast te leggen. Vandaar enkele herinneringen over deze bemestingswijze. Het doel is het groene gewas (Lupinen enz.) in onrijpen toestand als mest te gebruiken. De groenbemestingsplan- ten is daarbij hoofdvrucht, ondervrucht of stoppelvrucht. In het eerste geval wordt na tuurlijk een volle oogst opgeofferd en dat kan dus alleen plaats hebben op die lichte gronden, welke weinig opleveren en noodig door een goede hoeveelheid humus moeten verbeterd worden. Als ondervrucht wordt in ons land het nreest klaver gebruikt. Ook andere vlin derbloemen b.v. Serradella enz. kunnen daar voor gebruikt worden. De beste resultaten heeft men daarmede op vocht houdende gronden. Bij een stoppel gewas moet de - voorvrucht vroeg het land ruimen (dus na gerst, rogge) zoodat de stoppel aanstond wordt omgeploegd, omdat men on middellijk kan zaaien, één dag in Juni is meer waard dan acht da.gen in October. Het weer speelt hierbij een voor name rol, de grond moet namelijk vochtig zijn onr het zaad te doen ontkiemen. Verder heeft men in 't oog te honden, dat Lupinen en Serradella vooral op zandgronden en Erwten en Wikken op zwaardere gronden tehuis be lmoren. Zal de groene bemesting met Vlin derbloemigen tot een gunstig resultaat leiden dan moet de bodem een behoorlijke hoeveel heid aschbestanddeelen bevatten. Volgens den straksgenoemden Schultz te Lupitz en latere ervaringen Lupinen en Serra della zeer dankbaar voor een ruime kalibe- m e s t i n g. Van een phosphaatbemesting pro- fiteeren zij evenmin als van een bemesting met Kalk. De verschillende klavers eischen eveneens een zeer sterke kalibemesting, doch deze hebben daarbij ook phosphaatbemesting noodig. Ook erwten en wikken moeten, willen ze een rijk en krachtig beschot maken, met kaliphosphorzuur en kalk bemest worden. Het spreekt van zelf, dat deze kali enz. bij het onderploegen van het groene gewas weder in den grond komt en in haar vollen omvang ten goede komt aan het volgende hoofdgewas. Wanneer dus een stoppelgewas met kali en phosphorzuur en kali bemest is (van kalk kan genoeg in den grond aanwezig zijn en dan is een afzonderlijke bemesting niet noodig) vindt het volgende voorjaarsgewas den grond voor zien van alles, wat het noodig heeft, n.l. humus, stikstof, kali, phosphor zuur, en kalk. Er is geen bezwaar het stoppelland met Kaïniet te bemesten, maar men kan ook ge bruik maken van 40% kalizout, dat goed- kooper is en sneller werk levert, omdat er maar 1/s deel van de hoeveelheid Kaïniet behoeft gestrooid te worden, n.l. per hectare 400-500 K.G. Kaïniet of ongeveer 150 K.G. kalizout. Terwijl de slangen nog te drogen hingen van den brand van Vrijdagnacht aan het Molen pad is Zondagavond te halfzeven weer een groote uitslaande brand in het Westzijderveld te Zaandam door tot nog toe onbekende oor zaak uitgebroken in de stoomhoutzaagfabriek De Zwarte Bruinvisch van de firma G.Kamp- huys en Zonen. Aangezien het terrein, dat langs smalle wegen, over dito bruggetjes en tenslotte over de spoordijk tusschen Zaandam en Koog-aan- de-Zaan leidde, voor de spuiten zeer moeilijk te bereiken was, duurde het geruimen tijd voor de eerste spuit ter plaatse was. De eerste spuiten hadden beslag gelegd op de aanwezige dekschuiten. Toen echter de rijdende motorspuit ter plaatste kwam, waren geen dekschuiten meer beschikbaar en moest deze spuit onverrichterzake terugkeeren. De drijvende motorspuit verleende bij dezen brand goede diensten. De brandweer kon niet verhinderen dat de fabriek, die geheel van hout gebouwd was, in de vlammen opging. Ook het ketelhuis ging verloren en in strijd .met de verwachting werd ook de machinekamer, die voor twee jaar nieuw gebouwd was en van nieuwe machines, ketel en dynamo voor electrisch licht voorzien was, voor een groot deel vernield. Alleen de muren met de machines, die veel geleden hadden, vooral door het bluschwater, bleven gespaard. Zaterdagavond was op de gewone wijze af geblazen en alles voor het verlaten goed na gezien, terwijl ook Zondagmorgen iemand aan de fabriek was geweest zonder iets ontdekt te hebben, zoodat omtrent de oorzaak niets bekend is. De mogelijkheid werd uitgesproken, dab visschers in de nabijheid der fabriek waren geweest en toen onvoorzichtig met vuur had den omgegaan. De brand werd het eerst ge zien aan de Westzijde van de fabriek.' Dat het vuur zoo snel in omvang is toege nomen, vindt waarschijnk zijn oorzaak, dat de fabriek van onder geheel open was, zoodat overal flink lucht kon toetreden. De fabriek was ook eenigen tijd geleden van nieuwe snelramen voorzien. Het bedrijf staat nu geheel stil, juist in den tijd nu er overvloed van werk is. De firma was verzekerd bij de Nationale Onderlinge Brandwaarborg Maatschappij. De 27-jarige T. J. H. Kuypers, werkzaam bij de naaml. venootschap A. Driessen's Cacao- en Chocolaad-fabrieken te Rotterdam en de 26-jarige J. L. Moermans, met wie hij den dag te voren in het huwelijk was getreden, waren Zaterdag op de Maas gaan zeilen in gezelschap van een jongen. Ter hoogte van de fabriek van Burgerhout, beneden het Kralingsche Veer, voeren zij de stoomboot Paul Kruger van de reederij Fop Smit Co., die om haltwee van de Ooster kade was vertrokken, tegemoet. Een aanvaring vreezende, liet de kapitein van de Paul Kruger met volle kracht achteruit stoomen, met het gevolg dat het zeiljacht tegen de stoomboot aandreef, en deze het roer van een voorbijvarend schip afsloeg. De pas gehuwde dame is uit vrees voor overvaring overboord gesprongen of door an dere oorzaak in het water gevallen. De heer Kuypers sprong haar direkt na, maar kon er niet in slagen zijn vrouw te redden zij ver dween in de diepte. Hijzelf werd door een schipper in een roeiboot uit het water ge haald en later naar de woning van familie leden aan de Hoogstraat gebracht. Zijn toestand laat begrijpelijkerwijze veel te wenschen over. De jongen, die in het zeilbootje was blijven zitten, bekwam geen letsel. Te Puttershoek zal een beetwortelsuiker fabriek gebouwd worden met een capaciteit van 1.400.000 K.G. bieten per 24 uur. Tot directeur is benoemd de heer J. C. J. Assels- bergs te Wanze-Huij (België). Van de door een telegram in ons vorig nummer gemelde instorting te Neurenberg, vinden we de volgende bijzonderheden nog. De instorting had plaats in de in aanbouw zijnde machinefabriek Franken. Er werd een ijzeren stelling in machineloods der fabriek aan een belastingsproef onder worpen. Tot 's morgens merkte men niets van een te zwakke constructie der pijlers. Om even vóór 8 echter greep de treurige instor ting plaats. Met donderend geweld vield de geheele stelling in elkaar, talrijke arbeiders onder de puinhoopen begravend. Op het werk waren ongeveer een honderdtal personen aan den arbeid, waarvan het grootste deel onder de ruïnen van de stelling werden bedolven. Volgens de jongste berichten zouden bij het ongeluk 11 personen zijn gedood, 35 gewond en zouden er nog 4 worden vermist. Een arbeider ligt nog onder de puinhoopen. De verwondingen, die de onder het puin uitgehaalde personen hebben opgeloopen, zijn volgens de geneesheeren van zeer ernstigen aard. Onmiddellijk, nadat het ongeluk plaats greep ontbood men pioniers uit Ingolstadt. Het terrein der fabriek werd door militairen afgezet. Daar het noodige reddingsmateriaal op het noodlottige oogenblik ontbrak, duurde het nog geruimen tijd voor men met den op ruimingsarbeid kon aanvangen. Een bijzonder groot gevaar bestaat voor den hoogen toren der fabriek. Eerst moet nu onderzocht worden, of deze genoeg veiligheid biedt. Een vorst zou zich de weelde kunnen ver oorloven een tuin aan te leggen van 65 millioen. Maar ook menigen koning zou 't moeilijk vallen om de noodige middelen voor zulk een luxe- uitgave bij elkaar te vinden. Maar den Amerikaanschen ongekroonden tabakskoning James B. Duke viel 't gemakkelijk dit tuinrecord te slaan. Zulk een park heeft hij laten aanleggen om zijn slot Sommerville in New-Yersey en het is nu zoo goed als vol tooid. Nog niet lang geleden was het park een schrale en onvruchtbare vlakte. Uit deze woestijn heeft Duke nu een park geschapen, dat in schoonheid zijn gelijke niet vindt en zelfs de beroemde parken van Versailles over treft. Hij heeft er bergen laten neerzetten, meren gegraven, watervallen doen aanleggen. In het geheel heeft het park een oppervlakte van 12 vierkanten kilometer. De paden heb ben er een gezamenlijke lengte van 50 kilo meter. 50 millioen planten en heesters waren er noodig, om het park aan te kieeden en al leen de rhododendrons loopen al in 't mil lioen. De heer Duke bezit een bizondere liefde voor waterwerken en zoo heeft hij in zijn park niet minder dan 200 fonteinen en watervallen doen aanleggen. Als alle waterwerken te za- men een dag spelen dan komt dit op een waterverbruik van 90 millioen liter water. Het spreekt van zelf, dat het park wemelt van kunstwerkenoveral ziet men kostbare bronnen en marmeren beelden. Verder loopt er van het slot tot aan de parkmuren een onderaardsche gang voor dienstpersoneel en leveranciers, zoodat de parkwandelaars op hun wandeling niet door dienstbaren gestoord worden. Toch is de Tabakskoning zoo royaal, twee maal per week zijn heerijkheid open te stellen voor het publiek. Konstantinopel, 5 Augustus. Men meldt, dat de regeering heeft besloten, om eenige voormannen van het Comité, waaronder Dzja- vid bei, gevangen te zetten. De stad is voor een tijdperk van 40 dagen in staat van beleg verklaard. Volgens de Tanin hebben verscheiden be woners van Ochrida, op het vernemen van de ontbinding van de Kamer, de bergen verlaten. St. Petersburg. 5 Augustus. Vanmiddag is een brand uitgebroken in een opslagplaats van hout op het Petrowski-eiland. De brand, die snel op andere gebouwen oversloeg, legde het paleis van Peter den Groote in den asch. De schade bedraagt twee millioen. Om elf uur des avonds ontstond brand in het paleis van grootvorstin Maria Paulowna in de Millionnastraat. Middelburg Heden werd ter Arrond. Rechtb. alhier behandeld, de zaak tegen den 23 jarigen H. van G. zonder vaste woonplaats, doch ver blijf houdende te Sluis. Op verschillende dagen gaf hij te Sluis gelegenheid tot hazardspel, in overtreding van art. 254bis van het wetboek van Strafrecht. Eenige lussen werden gemaakt in een ring, bleef nu in een der lussen een potlood vastzitten bij trekking, dan won men en zoo niet dan verloor men. Verscheidene personen liepen er voor een som gelds in. Eisch 14 dagen gevangenisstraf. Oegstgeest. Hedennacht is ingebroken in de Hervormde Kerk alhier. Het geld van de laatst gehouden collecte bevond zich in een kast van de consistoriekamer in een zak. Dit is het eenige wat vermist is. Daders voor alsnog onbekend. Stellendam. In 't Brielsche gat is een logger gestrand, die blijkbaar door de bemanning verlaten is. Schippers van visschersvaartuigen kunnen ze niet bereiken vanwege de hooge zeeën. De reddingsboot uit Brielle is er heen geweest, doch kón de logger niet afbrengen. Delft. In een Zondagavond gehouden ver gadering van arbeiders van de flesschenfabriek alhier, stemden 153 voor, 6 tegen en 3 blanco, om Maandagmorgen niet aan het werk te gaan, als de eisch tot afschaffing van nachtarbeid niet was ingewilligd. Er kwamen gisteren slechts 10 van de 150 glasblazers op de fabriek, van de nachtploegen werden 5 plaatsen bezet. Thans staken er van de 1400 arbeiders 650. AMSTERDAM, 5 Aug. 1912. Fransch per 100 fr. f 47.62J/g a f 47.65. Engelsch per 12.— 12. ROTTERDAM, 5 Augustus. HULST, 5 Aug, 1912. DAGEN.. Voorm. Nam. Woensdag 7 Aug. 7.37 8.11 Donderdag 8 8.49 9.27 Vrijdag 9 10.11 10.52 Zaterdag 10 11.29 Zondag 11 0.3 12Ï33 Maandag 12 1.2 1.27 Dinsdag 13 1.53 2.16 Stikstofverrijkers. Fabrieksbrand te Zaandam. Diep tragisch. De instorting te Neurenberg. Een tuin van 65 millioen. TER NEUZEN. Geboorten. 29 Juli. Johanna Jannetje, d. van Jacobus Francois Stoffels en van Tannetje de Back. 30 Juli. Leopold, z. van Petrus Franciscus Obrie en van Clemence Joos. 1 Aug. Dina, d. van Reinier Verschelling en van Cornelia de Waaij. Overlijden. 29 Juli. Dina Florussen, oud 3 w., d. van Maarten en van Jacoba van Dixhoorn. Janna Maria de Rubber, oud 29 j., echtg. van Hendrik Adrianus Meeusen. Ebrina den Hamer, oud 42 j., echtg. van Daniel Cornelis Schieman. ZAAMSLAG. Huwelijks-aangiften. 3 Juli. Arend Dieleman (van Ter Neuzen), oud 24 jjm. en Johanna Cornelia van Fraeijenhove, oud 23 j jd. 11 Juli. Adiiaan Hamelink, oud 19 j., jm. en Geertruida Goossen, oud 22 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 10 Juli. Jan de Putter, oud 32 j„ jm. en Janna de Kok, oud 29 j., jd. 18 Juli. Arend Dieleman [van Ter Neuzen], oud 24 j., jm. en Johanna Cornelia van Fraeijenhove, oud 23 j., jd. 26 Juli. Adriaan Hamelink, oud 19 j., jm. en Geertruida Goossen, oud 22 j., jd. Geboorten. 2 Juli. Joost, z. van Cornejis van Alten en van Johanna Krana. 3 Juli. Simon, z. van Jan van Hoeve en van Johanna de Regt. 6 Juli. Maria, d. van Willem Cornelis Ruijtenburg en van Levina Boeije. 8 Juli. Jacomina, d. van Abraham Antheunis Dekker en van Cornelia Vinke. 9 Juli. Jacobus, z. van Geleijn Hamelink en van Jozina Christina van de Velde. 10 Juli. Jacobus, z. van Daniel Hamelink en van Adriana de Feijter. 13 Juli. Arie, z. van Abraham Kolijn en van Levina Wiebregt Witte. 14 Juli. Sara Magdalena, d. van Jan Christoffel de Vos en van Janna Cornelia Dees. 22 Juli. Adriana Pieternella, d van Guillaam Dees en van Poulina Biemens. 26 Juli. Tanneke, d. van Jan de Jonge en van Cornelia de Bree. Albertus Jozephus, z. van Alphonsus van den Bergen en van Philomena van Laere. 18 Juli. Pieter, z. van Pieter Bakker en van Suzanna de Jonge. Jan, z van Jan Heijnsdijk en van Cornelia de Meester. Overlijden. 2 Juli. Jan Boudewijn Koole, oud 73 j-, weduwn. van Hebrina Riemens. 10 Juli. Martinus Goosen, oud 1 j., z. van Pieter en van Dina Janneke Jansen. 16 Juli. Arie Kolijn, oud 2 z- vau Abraham en van Levina Wiebregt Witte. 17 Juli. Catharina Jozina Michielsen, oud 71 'j., echtg. van Johannes Matthias Stoffels. 21 Juli. Maatje de Bruijne, oud 4 m., d. van Jan en van Lourina den Engelsman. 24 Juli. Simon Loijrens, oud 28 j., echtg. van Elizabeth Maria Lensen. 27 Juli. Geleijn van de Voorde, oud 81 j., echtg. van Laurina van Langevelde. 29 Juli. Lodewijk Frans Kaijser. oud 2 m., z. van Marinus en van Tanneke Adriana de Ruijter. 30 Juli. Marinus Riemens, oud 88 j., z. van Jan en van Cornelia van Laare [beiden overl.] AXEL. Huwelijks-voltrekkingen. 26 Juli. Jozias Jan Dees [van Zaamslag], oud 23 j., jm. en Adriana Haak, oud 17 j., jd. Geboorten. 15 Juli. Jacobus, z. van Pieter van Langevelde en van Catharina Verstrate. 20 Juli. Jozias Marinus Johannes, z. van Meeuwis Heinsdijk en van Magdalena Maria Dees. Adriaan, z. van Leviuus Schieman en van Maria de Pooter. 22 Juli. Leonie Maria, d. van Alphonsus Modestus Breepoel en van Catharina Herman. 23 Juli. Lau rina, d. van Andries van Drongelen en van Elisabeth Neeltje van Bendegem. Maria Elisabeth, d. van Jacob Oové en van Dina Koekkoek. Jan, z. van Marinus Markusse en van Maria Sara Loof. 24 Juli. Cornelia Suzanna, d. van Frederik van Taten- hove en van Jozina Maria Hamelink. 25 Juli. Jan Pieter, z. van Francois Dekker en van Paulina Janna Dieleman. 26 Juli. Maria Tanneke, d. van Marinus Pieter van Eijk en van Cornelia de Feijter. 27 Juli. Johanna Cornelia Josephina, d. van Petrus Johannes Sijs en van Anthonette Jeanette van den Berghe. Overlijden. 26 Juli. Pieter de Putter, oud 67 j., echtg. van Sara Balkenende. 29 Juli. Ebrina den Hamer [overl. te Ter Neuzen], oud 42 j., echtg. van Daniel Cornelis Schieman. Lijnolie, f 353/4, vliegend f 34% per HL. Suiker kalm, Aug. f 14.28, Dct./Dec. f 11.23, Jan./Maart f 12. Aardappelen per H.L. Friesche Borgers f 1,90 a f 2,20. Friesche Muizen f 1,90 a f2,20. Zeeuwsche Bonten f 2,40 a f 2 60. Zeeuwsche Blauwen f 2,60 a f 2,80. Zeeuwsche Eigenheimers f 2.20. Hillegommer Kralen f 2,60 a f 3. Hillegommer Eigenheimer f 3,— a f 3,60. Langedijker Muisjes f2,a f 2,20. Polder Borgers f 1,90 a f2,—. Rijper Muizen f2. Schoolmeesters f2,10 a f2,40. Gladblaadjes f 2,10 a f 2,50. Aanvoer 10 ladingen. ANTWERPEN, 5 Aug. 1912. Chilisalpeter vast Loco fr. 26,60, per Aug. fr. 26.60. per Sept. fr. 26,50, per Febr./Maart fr. 27,30 TER NEUZEN, 6 Aug. 1912. Boter per '/3 K.G. f 0.67Vg. Eieren 104 stuks 4. KOERS VAN HET GELD. Binnen 1. Granen. Tarwe. Jarige beduidend minder aangeboden [en onveranderd verkocht. Essex per 100 kg. fll tot ll'/i, Wilhelmina per 100 kg. f 10,25 tot f 10,60. Nieuwe met tamelijk aanbod verkocht: Essex per 100 kg. f lO'/i tot 103/4, overige soorten van f9,75 tot 10,—, enkele uitgezochte partijtjes iets hooger betaald. Middenprijs per 100 K.G. Tarwe 11,10, Rogge ƒ9,60, Wintergerst ƒ9,60, Zomergerst f 9 Haver f 10,40 Erwten 15,60, Witte Boonen BruineBoonen Duivenboonen/r— Paardenboonen Boekweit 0,—, Lijnzaad f 0,—, Koolzaad per 100 L. 28,50, Aardappels 2,50. Boter per kilo 1,30. Eieren per 26 stuks 1,05. Er waren ter veemarkt te koop gesteld 1 stuks rundvee en 27 varkens, waarvan verkocht 0 stuks rundvee, en 18 varkens.

Luctor et Emergo | 1912 | | pagina 3