Gemengd Nieuws. Laatste berichten. Telegrafische Berichten. Handelsberichten. t r 6. Verzoek om subsidie in de kosten van aanschaffing van een uurwerk voor den toren van de Ned. Herv. Kerk. Dinsdag der vorige week liep de mare, dat de te Zwolle gevestigde „Centrale Verzekering- Maatschappij' voor Paarden en Vee" door de Arrondissements-Bechtbank was verklaard te zijn in staat van faillissement. Onaannemelijk als dat nieuws voorkwam, met het oog op de algemeene bekendheid van de soliditeit dezer instelling, bleek, dat het gerucht waarheid bevatte. Maar uit een onderzoek bleek meer schuld was er hoegenaamd niet de eenige schuldeischer was de waarnemende Directeur de heer Boer, cu deze had het faillissement niet aangevraagd en er trouwens ook geen enkele reden voor. Integendeel waren er in plaats van schuld, wel kasmiddelen, terwijl nog dagelijks, zelfs tot op den dag van heden de premiegelden binnenstroomen. En toch een faillissement. Onmiddelijk is door den Directeur, den heer Mr. Ch. F. M. de V itt, en door den heer Boer bovengenoemd, verzet aangeteekend tegen het vonnis en Zaterdag j.l. heeft de Rechtbank de zaak behandeld en op conclusie van den Officier van Justitie het vonnis vernietigd, zoodat thans de zaak als het ware gelouterd uit de vuurproef te voor schijn komt. Aangaande den grooten brand in de graan- pakhuizen van de firma Wessanen en Laan te Wormerveer deelt het Hdbl. nog het vol gende mede Omtrent de oorzaak van den brand valt niets met zekerheid te melden. Op den ge wonen tijd, even na 12 uur, had de chef-af- leveraar het pakhuis verlaten en nog geen kwartier later sloegen de vlammen hoog boven het pakhuis De Korenaar uit. Aangewakkerd door den hevigen wind, deelde het vuur zich spoedig mede aan de omliggende, pakhuizen Polen en Muur, evenals De Korenaar van hout opgetrokken. Het was één groote vuurzee, waar de inmiddels aangerukte brandspuiten niets tegen vermochten. Alles werd er op gezet om de fabrieken te bewaren. De pak huizen lagen als 't ware ingesloten tusschen de oude en de nieuwe meelfabriek De Vlijt en de nieuwe graan-silo, een pakhuis opge trokken van gewapend beton. Vooral de nieuwe meelfabriek De Vlijt liep zeer ernstig gevaar. De overloop, welke de fabriek met het bran dende pakhuis De Korenaar verbindt, stond reeds in lichte laaie, begeerig kronkelden de vlammen zich tegen deuren en vensters. Op dat oogenblik begonnen echter de sprinklers te werken en zetten de fabriek als 't ware onder water. Het is het behoud geweest van deze fabriek en ook van de andere, waar even eens een dergelijke automatische regenval in werking werd gebracht. De houten pakhuizen, dit ,was al spoedig te zien waren echter red deloos verloren. Maar daar bleef het niet bij. Toen de brand eenige uren gewoed had en men het vuur reeds zoo goed als meester meende te zijn, bleek, dat ook het steenen pakhuis Odessa aan alle zijden brandde. Eenige brandspuiten bleven nog op de smeulende, hier en daar nog opvlammende ruïnes van de houten pakhuizen water werpen maar met kracht probeerde men nu den voortgang van den brand in dat pakhuis te stuiten. Tever geefs 1 Niettegenstaande met ongeveer 30 spuiten gewerkt werd en ook de Jan van der Heyden uit Amsterdam was |gearriveerd en haar watermassa's in den vuurpoel wierp, ging ook dat pakhuis met zijn kostbaren inhoud van goudgeel graan verloren. Tegen het vallen van den avond scheen het zelfs of de brand opnieuw aanwakkerde. Hoog kronkelden de vlammen op en brandende massa's graan puilden uit alle vensters. Zelfs de houten kade langs den Zaanoever brandde daardoor langzaam af. Het pakhuis had veel weg van een grooten vuurhaard en bleef eenige uren lang nog een voortdurende bedreiging voor de groote graan-cilo. Eerst tegen 10 uur was men het vuur zoover meester, dat er geen oogenblikellijk gevaar meer bestond en de Jan van der Heyden kon inrukken. De laatste uren had men drie slangen op éen straalpijp gekoppeld en aldus een straal van 32 mM. over de muren van het ongeveer 25 meter hooge gebouw geworpen. Trouwens ook de brandweer van Wormerveer werkte met een stoompuit, die van Zaandam met een motor- spuit, krachtig mede aan het blussclnngswerk. De burgemeester van Wormerveer jhr. Hu- malda van Eysinga was voortdurend op het terrein van de ramp. Omtrent de aangerichte schade valt nog niets met zekerheid te zeggen, doch deze loopt in de honderdduizenden. Wij hoorden een zeer globale schade ramen van tusschen 500,000 en 1 millioen gulden. Alles was op beurspolis verzekerd. De meelfabrieken hebben vooral enorme waterschade geleden, doch de gebou wen en de machines zijn in ieder geval be houden. Van het geheele gebouwencomplex heeft alleen de oliefabriek De lijd, die iets ver der noordwaarts ligt weinig schade gekregen. Uit Grenoble in Dauphiné wordt aan de Matin berichtZondag had een Belg, Van Goethen geheeten, een man van 35 jaar, met zijn zuster, een mrnsje van even in de twintig, en een vriend, de Sanrousse in de Belladonna groep bestegen. Bij de afdaling nam het ge zeischap r.iet den weg over de Oursière, maar een voetpad, dat langs Lapra gaat. Zij staken den Doménon-gletsch^r over en. daar heeft juffrouw van Goethen haar evenwicht ver loren, waardoor ze met groote snelheid naar een diepen afgrond afgleed. Toch heeft haar broer, als door een wonder, bet meisje letter lijk op den rand van den afgrond nog bij haar rok kunnen grijpen, daarbij tevens een val van zichzelf wetende te voorkomen, want het meisje hing half boven den afgrond en rustte voor een deel op een boomwortel. Tever geefs riepen de beide mannen om hulp en het was hun beiden onmogelijk het meisje uit haar schrikkelijke positie te helpen. Toen is de vriend van van Goethen afgedaald naar het drie uur lager gelegen Revel, terwijl van Goethen, zich schrap zettende op de rots, met den moed der wanhoop zijn zuster onder steunde. Het was toen twee uur in den na middag. Om tien uur 's avonds, d. w. z. acht uur later, kwam de hulp opdagen. Juffrouw van Goethen kon verlost worden. Haar broeder verloor het bewustzijn. Maar beiden verkeeren thans in levensgevaar. De toestand van het jonge meisje, dat in den val den schedel gebroken schijnt te hebben, laat bij kans geen hoop meer op herstel, en voor de geestvermogens van haar broeder wordt ge vreesd. PREDIKBEURTEN. ZONDAG 4 AUG. 1912. Londpn, 1 Augustus. Vandaag hebben de standjes aan de haven zich niet herhaald. Hiertoe droegen de krachtige maatregelen der politie het huune bij. De politie had bekend gemaakt, dat allen, die de havens ingingen, zouden worden doorzocht. Op wien men wapenen zou vinden, zou worden geweerd. Men schat, dat vandaag 20,000 havenarbei ders zijn aangenomen, waarvan de helft vroeger in dienst is geweest. Londen, 2 Augustus, Te Swords in het graafschap Dublin is wederom mond en klauw zeer uitgebroken Vandaag zijn 800 stuks vee geslacht. Haarlemmermeer. Heden had de feestelijke opening plaats van de nieuwe spoorlijnen Haar lem—Hoofddorp—Aalsmeer en Hoofddorp- Leiden. Zeer vele autoriteiten waren er bij tegenwoordig o. m. de Minister van Water staat, de Commissaris der Koningin van Noord en Zuid-Holland, het Kamerlid voor Haar lemmermeer de heer van Wijchen, burgemee sters, enz. In het geheel waren er 150 ge- noodigden. De trein was prachtig versierd en overal werd ze met vreugde begroet. Neurenberg. Een ontzettend ongeluk heeft hier plaats gehad. Een groote machinehal stortte in, en begroef vele werklieden. Er zijn reeds 22 dooden van onder de puinhoopen gehaald en 40 zwaar gewonden. Het totaal cijfer van dooden en gewonden is nog niet vast te stellen. De oorzaak is vooralsnog on bekend. AMSTERDAM, 1 Aug. 1912. b Een schrijven van N. I. Imandt, onderwijzer te Sluiskil, vragende om gelijkstelling in de tege moetkoming van huishuur met de collega's in Ter Neuzen. Besloten wordt dit adres te renvoyeeren naar B. en W. c. Schrijven van Gedep. Staten, houdende goed keuring van het raadsbesluit betreffende de verkoop van 9 boomen. Aangenomen voor kennisgeving. d. Schrijven van A. C. Lensen, berichtende dat hij ontslag neemt als lid der Commissie van Toe zicht op het lager onderwijs. Voor kennisgeving aangenomen. e. Schrijven van Fermont te Sluiskil, vragende om vergunning tot den verkoop van sterken drank. Wordt gerenvoyeerd naar B. en W. f. Schrijven van J. de Jonge, verzoekende, onder mededeeling van zijne benoeming tot hoofd der school te Oudelande, ontslag uit zjjne betrekking van onderwijzer aan school A tegen 1 Oct. a.s De Voorzitter stelt namens B. en W. voor hem eervol ontslag te geven. Alzoo besloten. Voorts vraagt en ontvangt de Voorzitter mach tiging tpt de voorziening in deze vacature, benevens tot een eventueele tijdelijke benoeming. g. De Voorzitter geeft lezing van het besluit tot vaststelling van de gemeenterekening over 1911, en vraagt daarna rapport van de hiervoor benoemde commissie. De heer Lensen deelt namens deze commissie mede dat alles in orde bevonden is en adviseert mitsdien tot goedkeuring. Z. h. s. wordt de rekening voorloopig vastgesteld op een bedrag van f108335.BI in ontvangsten en f 102739.99! in uitgaaf, alzoo een batig slot van fB595.515 2. Naar aanleiding van een verzoek van de Gebr. Bliek om een woning te bouwen aan de oostzijde van den kanaalarm, stellen B. en W. vóór de rooilijn voor het bouwen aan 'de oostzijde van den nieuwen kanaalarm te bepalen op 8 M. ten oosten van den straatweg, gelegen aan de oostzijde van dien weg. De Voorzitter geeft op een desbetreffende vraag omtrent de plaats nog een nadere Verklaring, waarna het voorstel z. h. s. wordt aangenomen. 3. Tot leden van het stembureau voor de a. s. periodieke verkiezing van leden van de Kamer van Koophandel en Fabrieken worden benoemd de heeren Wieland met 9 stemmen en Moggré met 6 stemmen. Tijdens deze stemming komt de heer Waalkes ter vergadering. 4. Teneinde een opgaaf op te maken in verband met de benoeming van leden van het college van zetters, worden ter benoeming voorgedragenals le en 2e candidaat de heeren Donze en De Feijter (aftredend) met respectievelijk 11 en 9 stemmen als 3e en 4e candidaat de heeren Moggré en De Bruijne, ieder met 10 stemmen. B. De Voorzitter deelt mede, dat in de vorige vergadering een wijziging aangebracht is in de ver ordening der jaarwedden van onderwijzers in ver band met de Landweerwet, doch daar Ged. Staten verzoeken niet alleen art. 11, doch ook llbis en liter te wijzigen, wordt voorgesteld hieraan te voldoen. Z. h. s. wordt daartoe besloten. Van het College van Kerkvoogden der Ned. Hery. Kerk was het volgende adres ingekomen Geven met verschuldigden eerbied te kennen, dat meermalen en van verschillende zijden is gewezen op de wenscheiijkheid en noodzakelijkheid om een uurwerk in den toren aan te brengen dat een torenuurwerk in het belang is van de geheele burgerlijke gemeente en dus van algemeen belang dat een torenuurwerk voor een gemeente als Ter Neuzen niet alleen wenschelijk zou zijn, maar ook in een diepgevoelde behoefte zal voorzien dat Kerkvoogden gaarne voor dat doel van Uwen Raad eene subsidie zouden willen ontvangen, ter wijl zij vertrouwen, dat in onze gemeente zich wel eene commissie zal vormen om te trachten het dan ontbrekende door vrijwillige bijdragen der burgers bij elkaar te krijgen. Weshalve zij met de meeste bescheidenheid Uwen Raad verzoeken een subsidie van f 300 te willen geven om een nieuw torenuurwerk in den toren der Herv. kerk te plaatsen, terwijl zij zich bij een eventueele toezegging van de gevraagde subsidie verbinden om zoo spoedig mogelijk, in elk geval in den loop van 1913 een nieuw torenuurwerk in den kerktoren te laten plaatsen van minstens f 820, met vier wijzerborjen en uur- en minuutwijzer. Tevens zullen *wij trachten het torenuurwerk te\ laten leveren door denzelfden fabrikant te Asten, die het torenuurwerk der stadhuisklok in orde zal brengen. De heer De Jager vraagt of B. en W. een advies hebben, waarop de Voorzitter ontkennend ant woordt. De heer De Jager vraagt of er dan niet een meening in dat college was, waarop de Voorzitter mededeelt, dat de meening is om het verzoek toe te staan, ofschoon éen lid daartegen bezwaar had. Op een vraag van den heer Wieland wat de raming is, zegt de Voorzitter dat de kosten zullen bedragen f 1120 en dat een subsidie gevraagd wordt van f300. Voorts deelt de Voorzitter nog mede, dat dit bedrag bij eventueele toestemming wel gevonden zal kunnén worden uit andere mid delen. Dit was naar aanleiding van een vraag van den heer Waalkes om nl. dat bedrag op de be grooting voor 1913 te plaatsen. De heer De Bruijne betreurt het zijnerzijds, dat het plaatsen van een uurwerk niet geheel uit eigen middelen kan geschieden. Het is spr. gebleken dat dit absoluut niet kan. Een collecte houden, zegt spr., doch in de laatste jaren zijn de leden al zoo dikwijls opgeroepen om bij te dragen in de restauratie der kerk, dat dit ook bezwaarlijk is. Spr. is van oordeel dat het college van kerkvoogden noode tot dit verzoek is overgegaan en is dan ook voor het verleenen van subsidie. De heer Dees zegt dat hij 't was in het dagelijksch bestuur die bezwaren had tegen de subsidie, daar hij gelooft dat het niet een algemeen belang is. In de eerste plaats staat de kerk te dicht bij de stad huistoren, dus een uurwerk overbodig. Ten tweede wanneer later een ander kerkgenootschap met een dergelijk verzoek komt, moeten we het ook geven. Ten derde ziet spr. het nut van twee uurwerken niet in, daar men dan zelden den goeden tijd weet. Bovendien wil de Ned. Herv. Kerk een uurwerk hebben, dan moet zij het er maar zelf op plaatsen. De heer Moggré vindt het jammer dat de kosten niet geheel kunnen gevonden worden uit vrijwillige bijdragen. De heer De Jager vraagt of er reeds een poging in 'twerk gesteld is door het vormen van een commissie om die gelden te verkrijgen. De heer De Bruijne kon dit niet zeggen. De heer Waalkes merkt op dat het misschien beter was eerst vrijwillige bijdragen op te vragen en naar gelang deze veel of weinig bedragen, een subsidie te vragen. De heer Visser komt hier tegen op, zeggende dat het dan wel een jaar zou duren eer men wist over hoeveel men beschikken kon. Spr. acht het ook een algemeen belang, niet alleen is de ge meente er door gebaat, doch ieder ingezetene, daar de toren het hoogst staat. De Voorzitter verdedigt het adres. Spr. zegt, dat we in verhand met een vroeger genomen besluit betreffende een verbetering aan het uurwerk op het stadhuis, voor een geruimen 'tijd hier. van af zijn. Wat betreft het bezwaar dat niet het geheele bedrag uit eigen middelen der kerk gevonderf kan worden, wil ik antwoorden dat in de laatste jaren belangrijke offers zijn bijeengebracht, en dat het thans benoodigde bedrag zeer groot is. Voorts stelt spr. in 't licht dat het werkelijk een algemeen belang is en tracht de bezwaren te ondervangen door den heer Dees geopperd. De heer De Bruijne zou aan de subsidie willen verbinden, dat de Herv. Kerk er zooveel mogelijk voor zorgt dat het uurwerk den juisten tijd aan geeft, waarop de Voorzitter antwoordt dat dit bezwaarlijk gaan zal. De heer Dees zegt, als lid dier kerk, niet te zijn tegen het plaatsen van een uurwerk, doch dat dit geschiedt met gelden van de gemeente, daartegen heeft spr. bezwaar. i Het voorstel tot het verleenen van het gevraagde subsidie wordt aangenomen met 101 stem, die van den heer Dees. 7. Omtrent eén voorstel tot gunstige beschikking op een verzoek van de Industr.-Maatschappij te Amsterdam om te mogen afwijken van art. 4 van de haar verleende concessie, verzoekt de heer Lensen schorsing der openbare vergadering. Het verzoek ondersteunt door andere leden wordt in gewilligd en de zitting wordt geschorst. Na open baarwording der vergadering stelt de Voorzitter voor deze zaak nogmaals aan te houden tot een volgende vergadering. Aldus besloten. 8. Omtrent eene regeling van de jaarwedden van den onderwijzer J. Bierlé in verband met de wijziging van het leerplan van school A wordt be sloten die regeling aldus te maken, dat genoemde onderwijzer wordt betaald het salaris dat hij als zoodanig geniet met inbegrip van de 100 gld. die hij ontvangt van de akte Fransch. 9. Betreffende een aanvraag om dispensatie van art. 48 der lager onderwijswet ten aanzien van school A, stelt' de Voorzitter voor een adres te zenden aan H. M. de Koningin, verzoekende om ontheffing tot 1 Juli 1911 te verleenen van den eisch gesteld in genoemd art. Dit betreft een vaca ture ontstaan op 1 Jan. 1911 aan school A. Aan den eisch om binnen 4 maandSn in die vacature te voorzien, was, door bizondere omstandigheden, niet voldaan. Het voorstel wordt z. h. s. aange nomen. 10. Van G. F. P. van der Peijl was een verzoek ingekomen om toestemming te verkrijgen tot aan sluiting op het riool gelegen in den Stationsweg, teneinde het door hem in huur verkregen terrein geschikt te maken voor opslagplaats van bouw materialen. Het verzoek wordt z. h. s. toegestaan. 11. Van het tentoonstellings-comité te Gent was een brief ingekomen, verzoekende om schilderijen enz. in bruikleen af te staan voormare te houden tentoonstelling in 1913. Besloten wordt schilderijen en andere kunstvoor werpen uit den jare 1813 af te staan voor een ten toonstelling te' Middelburg en deze tevens ook af te staan voor Gent, wanneer dit tenminste niet samenvalt. 12. Het kohier schoolgeld 3e kwartaal 1912 wordt vastgesteld op een bedrag van f 652,775. De heer Visser verlaat de vergadering. Bij de omvraag vraagt de heer De Jager naar aanleiding van de ontvangen instructie voor de verloskundigen, of er voortaan maar 2 verloskundigen in de gemeente zouden werkzaam zijn, waarop de Voorzitter bevestigend antwoordt. Voorts vraagt spr. nog in betrekking tot de demping der haven wat de verdere plannen zijn van B. en W. Dit naar aanleiding van de vrees, dat er weldra door het gemis van versch water, stank zou kunnen ontstaan. De Voorzitter zegt, dat B. en W. ter gelegener tijd plannen dienaangaande zullen ter tafel brengen. De Voorzitter deelt nog njede dat onder de ter reinen, behoorende tot de stichting voor de H. B. S.. een gedeelte behoort voor een eventueel kantonge recht. Dit gedeelte is echter gelegen naast de te verrijzen school. Daar het echter wenschelijker is dat dit tegenover die school was, zoo vraagt hij machtiging aan de Raad om deze zaak met de be trokken ministers af te wikkelen. Dit wordt toegestaan. Hierna wordt de vergadering gesloten, teneinde in geheime zitting te behandelen het suppletoir kohier van den hoofdelijkert omslag voor 1912, het welk vastgesteld werd op een bedrag van f 890,83 Een misverstand. Zware brand te Wormerveer. Ongelukken in de bergen. Ds. J. F. van Hulsteijn van Ter Neuzen. Gereformeerde Kerk. Ter Neuzen 9 en 2 uur, Ds. A. Scheele van Veere. Axel A 9 en 2 uur, Ds. J. H. Lammertsma. Axel B 9 en 2 uur Ds. A. Schippers van Maasdijk. Zaamslag 9 en 2 uur, Ds. M. Uijtenhoudt. Hoek 9 en 2 uur, Ds. H. van der Wal. Kloosterzande Geen dienst. Aardenburg 9 uur Schoondijke 2 uur Breskens 6 uur Hervormde Kerk. Ter Neuzen 9 uur Leeskerk en 2 uur, Ds. A. Timmerman. Sluiskil 9 uur, Dhr. H. J. van den Ouden. Axel 9 en 2 uur, Ds. J. B. T. Hugenholtz. Zaamslag 9 uur Ds. A. Timmerman van Ter Neuzen en 2 uur, geen dienst. Hoek 9 en 2 uur, Ds. E. Raams. Hulst 9 uur, Ds. Den Boer. Sas van Gent 9 uur, Ds. H. Akersloot v. Houten Roos. Chr. Geref. Kerk. Zaamslag 9 en 2 uur, Leeskerk. Gereformeerde Gemeente (Vlooswijkstraat.) Ter Neuzen 9, 2 en B'/i nur, Dhr. J. Fraanje. Oud-Gereformeerde Gemeente (Vlooswijkstraat). Ter Neuzen. 9, 2 en B'/i uur, Ds. Hubrechtse van 's Gravenpolder. Lokaal „Eben-Haëzer" (Kerkhoflaan). Ter Neuzen. B'/i uur, Dhr. J. J. Kense. De staking te Londen. Mond- en klauwzeer in Ierland. Lijnolie, Aug. f 343/4, Sept. f 34, f 34'/4 Sept./Dec. f34, Jan./April f32. Suiker kalm, Aug. f 1431/31 gedaan, Oct./Dec. f ll13/,6 en Jan /Maart f 12 78 geboden. Aardappelen per H.L. Friesche Borgers f 2.10 a f 2,20. Friesche Blauwen f 2,80 a f 2,90. Zeeuwsche Bonten f 2.60 a f2.80. Zeeuwsche Blauwen f 2,60 a f 2,80. IJ polder Kleine f 0,60 a f 0.6B. lJpolder Eigenheimers f 1,a f 1.10. Zeeuwsche Eigenheimers f2.10 k f2.40. Andijker blauwen f 3,a f 3.20. Andijker Muisjes f3,— a f 3,10. Duinzand Zandronden f 4,— a f 4,40. Hillegommer Ronde f 3,30 a f 3,60. Hillegommer Kleinè f 1,60 a f2. Zandvoortei' Kralen f 4,25 a f 4,50. Langedijker Schoolmeesters f2,60 a f2,80. Langedijker Muizen f2,60 a f 2,80. Langedijker Gladblaadjes f3,20 a f3,30. ANTWERPEN, 1 Aug. 1912. Chilisalpeter kalm Loco fr. 26,40, per Aug. fr. 26.40. per Sept. fr. 26,45, per Febr./Maart fr. 27,10. TER NEUZEN, 2 Aug. 1912. Boterper Va K.G. f 0.677a- Eieren 104 stuks 4. KOERS VAN HET GELD. Fransch per 100 fr. f 47.60 a f 47.65. Engelsch per 12.— 12. MIDDELBURG, 1 Aug. Ter graanmarkt van heden was de aanvoer zeer weinig, tarwe onveranderd flauw. Kool zaad en karweizaad niet ter markt. Noteering van boter en eieren. Boter f 0.65 a f 0,70 voor particulieren f 0,727? per 7a kilo. Eieren f 4.50, voor particulieren /"4.90 per 100 stuks. Noteering van de Veilingsver eeniging Walcheren alhier. Eieren f 4.10 a f 4.60.

Luctor et Emergo | 1912 | | pagina 3