Antirevolutionair voor nieuws- en Advertentieblad Zeeland. feuilleton! Overbodig In den Levensstrijd. Uit de Pers. No. 937. Zaterdag 3 Augustus 1912. 10e Jaargang ABONNEMENT: Per drie'maanden binnen. Ter Neuzen ƒ1,Franco per post: voor Nederland 1,10. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirec teuren en Brievengaarders. Dit blad verschijnt Dinsdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op Feestdagen, bij den Uitgever D. H. LITTOOIJ Az. te TER NEUZEN. ADVERTENTIËN: Van 14 regels ƒ0,40. Voor eiken regel meer ƒ0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde adver tentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. INGEZONDEN STUKKEN TE RICHTEN AAN DE REDACTIE; ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES TE BEZORGEN BIJ DEN UITGEVER. De maand Augustus is voor ons Christelijk onderwijs een van bijzondere beteekenis. Het jaarlijks offer der liefde wordt dan weer gevraagd. Laat niemand meenen, dat thans offervaar digheid overbodig is. Zulken zijn er. Ze redeneeren zoo Nu de Christelijke scholen heel wat subsidie ontvangen van den Staat, zijn onze penningen niet meer zoo dringend noodig. Deze redeneering gaat gansch niet op. Wel is het waar, dat onze scholen heden ten dage in veel gunstiger positie verkeeren, dan eenige jaren vroeger, doch wie meenen mocht, dat de Unie-Collecte deswege wel kon afgeschaft, heeft het mis. Dat valt zeer gemakkelijk aan te toonen. We maken slechts even een vergelijking tusschen het openbaar en het bijzouder onder wijs, nu niet ten opzichte van het beginsel, maar wat den financiëelen toestand aangaat. Wat blijkt dan? Dat zoowel openbare als bijzondere scholen van Rijkswege subsidie ontvangen bij de open bare school natuurlijk de gemeente, bij de bijzondere het schoolbestuur. Deze subsidie is niet gelijk. Wel worden aan beide soorten scholen uit gekeerd de minima-salarissen voor het onder wijzend personeel. Maar verder is de gelijkheid zoek. We wijzen op de vergoeding inzake de kosten voor schoolbouw. De openbare school ontvangt 25 ten honderd in die kosten. De bijzondere school krijgt een aparte sub sidie, die ongunstiger is, en die ze gaarne zou inruilen voor de regeling, welke voor de open bare geldt. Bovendien staat voor de openbare school de weg open, een nog beduidend hoogere bij drage te ontvangen, die in geen geval de bij zondere school ten goede kan komen. Art. 53 toch van de Wet o/h Lager Onder wijs bepaalt, dat, indien de Kroon oordeelt (Gedeputeerde Staten gehoord), dat een ge meente door de uitgaven tot een behoorlijke inrichting van haar lager onderwijs,vereischt, in verhouding tot hare middelen en andere uitgaven onbillijk zou worden bezwaard, haar uit 's Rijkskas nog bovendien een tijdelijk sub sidie kan worden verleend. Hen treft geen kwaad en hier in huis ge tuigt alles van ellende. Er komen bittere gedachten in zijn hart overleggingen vol wrevel. En hij luistert niet verder. De jubeltoon op 't eind van den psalm„'t mij goed. nabij God te wezen ik zet mijn betrouwen op den Heere Heere;" gaat zijn oor en hart voorbij. Anders is 't bij Grootvader zelf en bij Greet.. En als grootvader straks in een vurig dank en smeekgebed het hart openlegt, dan voelt zijn kleindochtertje zich eemgszins verlicht. „Kom kind," vermaant grootvader als de maaltijd is afgeloopen, „leg nu dat naaiwerk aan kant en ga rusten. Je hebt 't zoo noodig." „Nog maar een oogenblikje," brengt Greet er tegen in, „eventjes nog maar. Dan ben ik er mee door en kan 't morgenmiddag weg brengen." Steven is ter ruste gegaan. „Denk |er om Greet," (hij is al zoo gewoon zijn zuster als moedertje te beschouwen), dat je me een uurtje vroeger roept, wantje weet, Eerst dus 25 van de bouwkosten. En dan vaak nóg een buitengewoon tijdelijk subsidie. En dat is geen paskwil. Er zijn gemeenten die door deze bepaling reeds duizenden, ja tienduizenden guldens extra-subsidie ontvingen. We herinneren slechts aan Emmen Men ziet, dat hier van gelijkstelling nog kwalijk sprake is. Er zijn echter nog andere kosten waarin voorzien moet worden. We noemen aanschaffen en onderhouden der schoolmeubelen, schoolboeken, leermid delen, schoolbehoeftenverlichting en ver warming der lokalenhet schoonhouden ervan enz. Al deze kosten drukken zoowel de openbare als de bijzondere school. Met een klein verschil. Namelijk, dat de gemeentekas ten behoeve van het openbaar onderwijs» wordt aange sproken. Wat in de wet zelve ten strengste is ver boden ten aanzien van het bijzouder onderwijs. In de practijk komt het dus daarop neer, dat het er nog verre, zeer verre vandaan is, als zou er algeheele fiuancieele gelijkheid bestaan voor openbaar en bijzonder onderwijs. Uit dit oogpunt bezien, zal dus de bate, die de Unie-Collecte afwerpt, voorloopig nog wel niet gemist kunnen worden. Daar komt nog iets bij. De meeste schoolbesturen tobben nog met „oude schuld." Was die er niet, dan zou in vele gevallen de toestand heel wat beter zijn. Maar die blijft drukken. 't Zijn als de striemen der slagen, die we ontvingen, toen we nog in het diensthuis waren, en waarin de pijn nog nawerkt. Ook dit maakt de Unie-Collecte vooralsnog noodzakelijk. Terwijl ten slotte niet uit het oog mag ver loren, dat deze Collecte, om haar aard en oorsprong, een vertolking moet zijn der liefde, die orrs hart het christelijk onderwijs toedraagt. Een pleidooi voor het goed recht onzer scholen Een protest tegen het stelselde Staat schoolmeester Brenge de Augustus-Collecte in onze omge ving ook dit jaar dit protest in welsprekende cijfers Z. V Oorzaken en Gevolgen. In België schijnt het voor de Roomsche geestelijkheid alles behalve veilig te zijn. ik moet morgen naar de stad gaan werken. Maar nu niet lang meer op blijven hoor!" „Goed hoor Steef. Ga maar gerust slapen. Ik zal er voor zorgen. Wel te rusten Spoedig zit Greet alleen. Het oogenblikje, waarmee ze grootvader paaide, dijt uit tot een uur. Eindelijk krijgt de naald rust. „Ziezoo", zegt ze bij zichzelf. „Dat is af. Nu -nog een papier opgezocht om het naaisel in te pakken dan is het meteen geborgen. Wacht, dhar ligt net nog een krant van verleden week. Die kan goed dienen," en tegelijkertijd rolt ze het naaiwerk in het blad. Daar valt haar oog op een advertentie. Wordt gevraagd: bekend met verstelwerk, voor een dag per week. Nadere inlichtingen aan het Bureau van dit Blad. „Iets voor mij", is haar eerste gedachte- „Maar wie moet dan voor Em zorgen. En hoe zal grootvader alleen het maken Maar 't is immers al een oude krant. Zeker is al lang iemand aangenomen.... Toch, 't zou hel pen. En wat vaste inkomst geven. Maar neen, Verschillende berichten zeggen ons dat priesters en nonnen werden gemolesteerd. Zelfs moordaanslagen kwamen voor. En dit alles in verband met den uitslag der verkiezingen. Het Kartel-van liberalen en socialisten leed een smadelijke nederlaag. Over de oorzaken weiden we thans niet uit. We weten dat de strijd van weerszijden met ongewone felheid werd gevoerd. En verstaan, dat het hard gelag was, voor de verbonden vrijzinnigen, die zich reeds van de overwinning zeker waanden, wel ten slotte het onderspit te moeten delven. Dit geeft echter geen reden tot een optreden als thans plaats heeft. Want men moet deze moordaanslagen en schunnigheden beschouwen in het juiste licht. Niet uitsluitend zich keeren tegen de be drijvers alleen. Maar ook eens letten op de oorzaken. Toen de volvoerder van de laatste gruwel daad, waarvan de couranten melding maakten, door de justitie werd ondervraagd, verklaarde hij, gehandeld te hebben onder den invloed van de redevoeririg, die naar aanleiding der verkiezingen, in de Belgische Kamer werd gehouden door den socialist Destrée. Die redevoeringen hadden zijn bloed aan 't koken gebracht. En hadden hem doen omzien naar middelen, om de gepredikte en aangeprezen theoriën in daden om te zetten. Een moordaanslag was het gevolg. Natuurlijk blijft de persoonlijke verantwoor delijkheid van den misdadiger. Maar de vraag is toch gewettigd, of niet evenzeer schuldig staat hij, wiens woord de hartstochten wakker riep. Ook in ons Parlement wordt door sommigen vaak gesproken op een wijze, die uitermate geschikt is, tot haat en opstand aan te sporen. En bindt men zich daar nog wat in, op volksvergaderingen en protest-meetings komt men meer openlijk voor de zaak uit. De misdadige aanslagen in België doen ons voor de zooveelste maal weer eens duidelijk zien, waartoe dit alles leidt. En houden een ernstige waarschuwing in voor ieder, die als leidsman van het volk meent te moeten optreden. Z. i V De Tariefwet. Dinsdag verscheen het zeer lijvig verslag van de commissie van voorbereiding voor de tariefwet, na overleg met de regeering en waarin de tegenstanders van protectie het ont werp fel bestrijden als zijnde onnoodig voor dat is al te lang geleden; jammer", denkt ze. En evenwel leest ze nóg eens met aandacht de advertentie over. 't Is reeds bij middernacht, als eindelijk ook Greet zich ter rust begeeft, maar met het zoet besef haar plicht te hebben vervuld. In haar gebed klinkt een toon van stil vertrouwen, van lijdzaam berusten, maar ook roepen om hulp voor haar zelf, voor 't geheele gezin,'ja zelfsvoor vader o,'t wrakhout van „De Vrouw Maria" mocht eens gelogen hebben HOOFDSTUK VIII. Kennismaking. Den anderen morgen begeeft Greet zich naar het dorp. Steven is vandaag voor het eerst naar de stad gegaan om te werken Zijn vreugde is al eenigszins bekoeld. Sinds zekerheid was verkregen, dat de Vrouw Maria was vergaan, heeft hij veel van zijn opgewektheid verloren. Het vooruitzicht in de stad te zullen gaan werken, dat hem vroeger zoo aanlokte, heeft veel van 't aantrekkelijke verloren. Bram Sanderse heeft hij in een paar weken niet meer ontmoet, en hij heeft er geen spijt van. Grootvader is met Em thuis. Vanmorgen heeft hij langs het strand wan delende, eenige stukken wrakhout kunnen be machtigen en Greet troost zich met de ge- de bloeiende industrie, als door industrieelen niet verlangd, als voor het kleine Nederland met zijn buitengewoon gunstige handelsligging onraadzaam, als zijnde buitengemeen gevaarlijk om Nederland in een tarieven oorlog te wik kelen, door de bevoegdheid aan de regeering gegeven om retorsiemaatregelen te nemen en eindelijk als zullende een jammerlijken invloed hebben op land en tuinbouw. De voorstanders verdedigen warm het ont werp, dat een einde maakt aan den eenzijdigen vrijen invoer, meer fiscaal dan beschermend is en voor de kleine industrie vooral nood zakelijk kan genoemd worden, terwijl het de consumptie prijzen en loonen niet dermate zal doen stijgen als georeerd wordt, terwijl zij retorsiemaatregelen toejuichen als een uitne mend preventieve maatregel. De regeering sluit zich in hoofdzaak bij deze verdediging aan en stelt eveneens het meer fiscale van het tarief in 't licht, maar stelt daarnevens als noodzakelijke strekking van het ontwerp de hulp aan de nationale industrie tegen de buitenlandsche concurrentie, terwijl de minister van buitenlandsche zaken retorsie maatregelen aanprijst als een vooruitgang op den toestand van machteloosheid, waarin wij thans tegenover het buitenland verkeeren, hoewel erkennende dat met beleid en voor zichtigheid van dit wapen gebruik moet worden gemaakt. De regeering brengt tal van wijzigingen aan ingetrokken worden de rechten op meel, sinaas appelen, mandarijnen, citroenen, gedroogde visch, huiden en vellen. Gehandhaafd worden o. a. de rechten op kleedingstukken, klompen, manufacturen, zout, suiker, tabak en specerijen. Als nieuw worden o. a. voorgesteld een recht op bananen ad f 1 per 1000 kilogram. Vermelding verdiend ein delijk dat de regeling voor specerijen een specifiek recht op papier vervangt door een waarderecht, variëerend van 6 tot 10 De president van de Tweede Kamer. De schrijver der „Haagsche Brieven" in de r.--katholieke Gelderlander heeft het in zijn laatsten brief ook over den aanstaanden presi dent onzer Tweede Kamer. Hij is eenmaal in de gelegenheid geweest den heer Van Nispen in volle actie te zien als Voorzitter." Daaromtrent schrijft hij aldus Het was in de avondvergadering van Donderdag 21 September des vorigen jaars den dag dat de beruchte obstructie der socialisten na de verwerping van het dachte, dat 't ten minste warm zal zijn in huis, terwijl ze weg is. Het pakje, waarin het naaiwerk is geborgen, houdt ze in de hand en moedig stapt ze door den natten, killen mist, die op dezen eersten Maartdag is komen opzetten voort. Ze zal maar gauw van de menschen zien af te komen, en dan nog even informeeren aan het kantoor van de krantwie weet misschien is 't nog niet te laatin elk geval ze wil het probeeren. Hoe zoet is haar het geringe loon dat ze voor haar arbeid ontvangt. Er komt geen ge dachte in haar op er iets voor eigen gebruik van af te zonderen, echte liefde is onbaat zuchtig. Weldra stapt ze de kleinen boekwinkel bin nen, die tevens het bureau van de bewuste krant is. Op haar vraag naar het adres van den steller der bedoelde advertentie, wordt haar ge antwoord. „O, dat stond al in de krant van verleden week, nietwaar Er zijn al een paar meisjes naar wezen vragenmaar of men al voorzien weet ik niet. 't Is bij mevrouw Barends." „Dank u wel," stottert Greet. Haastig keert ze zich om en verlaat de winkel. fWordt vervolgd.) Inzending van advertentiën vóór uren op den dag der uitgave. Advertentiën voor dit blad worden aangenomen tot 's namiddags I UUR op den dag der uitgave. (10 door ZELANDIA. Een AANKOMEND MEISJE, i

Luctor et Emergo | 1912 | | pagina 1