PROFITEERT VAN DE ENORME GOEDKOOPE AANBIEDING EN TVTODE- A RTIKELEN Lange Delft A 94. MIDDELBURG Kerk en School. Gemengd Nieuws. Lijst van Aanbestedingen. Telegrafische Berichten. of zoo weinig mogelijk melk van 10 cent de liter koopen. Op de zusterschool te Goes is een actie begonnen tegen het dragen van halve kousen. Een meisje, dat dezer dagen met bloote knietjes op school verscheen, werd genood zaakt deze gedurende de les met een schort te omwinden. A. s. Woensdag zullen de aan de water leiding aangesloten perceelen in Zuid-Beveland, voor wat betreft de gemeente Rilland, voor het eerst water ontvangen, om zoo achtereenvol gens den aanvoer uit te breiden. Gereformeerde Kerken. Beroepen: te St. Jacobi Parochie D. sikkel» cand. te Amsterdam te Bodegraven. G. Wisse Jr. te Kampen. Aangenomennaar Willemstad (2de ml.), W. T. van Dam te 's-Gravendeel. Bedankt: voor Westbroek en Achtienhoven ds. N. Diemer te Dronrijp. Ned. Hervormde Kerk. Beroepente Oud-Beierland M. van Grieken te Delft. Bedankt: voor Marum R. K. Dijksterhuis te Tolbert. De Chr. Jongelingsvereeniging „Onze hulpe zij in den naam des Heeren" vergadert a. s. Donderdagavond om 8 uur in de consistorie kamer der Geref. Kerk in de Nieuwstraat alhier. De „Etoile" meldt, dat Donderdag de blik sem tot zesmaal toe in het kasteel Giergnon geslagen is, waar de Belgische Koninklijke Familie en Z. K. II. de Prins der Nederlanden verblijf hielden. Het inslaan van den bliksem veroorzaakte slechts geringe materieele schade. De Koning en de Koningin van België en Z. K. H. Prins Hendrik bleven volmaakt kalm en stelden hun omgeving gerust. De Prins heeft den nacht op het kasteel doorgebracht. Ten nadeele van den wijnhandelaar, den heer Weiss, op de Heerengracht te Amsterdam, is dezer dagen meer dan 800 liter port ge stolen. In het begin van de vorige week was een knecht ontslagenhij wist in het bezit te bljjven van een sleutel, die op een der kelders in de Schippersstraat paste. Met een wagen en een paar biervaten trok hij daarop naar dezen kelder, waar hij 300 L. port in de bier vaten tapte. Later vroeg men aan den filiaalhouder, of zijn patroon ook bier verkocht. De filiaal houder antwoordde ontkennend. Toen men volhield in het begin van de week gezien te hebben, dat uit den kelder biervaten gehaald waren, begreep de wijnhandelaar, dat de zaak niet in den haak was. Spoedig kwam de dief stal uit, en als verdacht dezen gepleegd te hebben, werden de ontslagen knecht, twee medeplichtigen en een persoon, verdacht de hoeveelheid port gekocht te hebben, gearres teerd. Een heer, die in de nabijheid van de „elf huisjes" aan den Boerenburgerweg bij Noordwijk zijn fiets had laten staan, kwam, toen hij verder wilde trappen, tot de onaan gename ervaring, dat zijn rijwiel verdwenen was. Hij deed aangifte bij den inspecteur, die zijn hond lucht gaf aan een paar over blijfselen van voetsporen, die ter plaatse in liet mulle zand nog zwakjes stonden afgedrukt. De hond volgde het spoor door de velden tot boven op den reuzezandhoop van den heer C. J. L. v. d. M. Men dacht dat het dier van de wijs was, doch plotseling ging Caesar naar beneden, en gaf door teekenen te kennen, dat hij wat gevonden hadonder een hoop riet en ruigte lag de gestolen fiets verborgen. Het succes is te grooter, wijl het zeer warm was, en de warmte altijd ongunstig werkt op den neus der honden. Een zevental gemeenten, vormende den z.g. kring Hapert (N.-Br.), welke verstoken waren van veeartsenijkundige hulp, hebben thans voor gezamenlijke rekening een veearts benoerïid, zoodat de landbouwers, bij ziekte van hun vee, voortaan op spoedige hulp kunnen rekenen. Benoemd werd de heer Hendriks uit Utrecht, op eene jaarwedde van f 1200 's jaars. DRANKDORP. Wanneer men van Nijmegen naar het op drie kwartier fietsens gelegen dorp W. gaat, ziet men den heelen weg langs, zoowat iedere mijl, een kroeg, in alle gevalle, op elk kruis punt van den wegsoms zelfs twee vlak bij elkaar 1 Waar die inrichtingen van leven moeten? Van de enkele voorbijgangers en vrachtrijders In de buurt zijn maar weinige verspreide, woningen te bespeuren, dikwijls heelemaal geen. En als daarbij geen merkbaar onder scheid te zien valt tusscben de concurreerende herbergen op eenzelfde kruispunt, dan begrijpt men heelemaal niet meer, in welke „behoeften", zoowel van kroeghouders als van bezoekers, die drankhuizen voorzien. Naarmate men het dorp W. nadert, gaat het crescendo. Op het laatste kruispunt be derft een splinternieuwe herberg door haar pretentieuse bouwerij en brutale kleurei het landschap, en door haar drank de bewoners der streek, voor zoover deze nog te bederven vallen. Want de drinkerij is, daar meer dan gruwelijk. Hoe kan het anders, indien men weet, dat aan weerszijden van een enkelen toegangsweg tol? het dorp niet minder dan veertien drankgelegenheden geteld worden, over een afstand van misschien nog geen vijf minuten gaans! Er zijn daar minder huizen waar men géén, dan waar men wél drank kan verkrijgen Aan het einde van die treurige dranklaan komt men op het vrij groote dorpsplein. Welnu, het lieele plein wordt omringd door huizen met een der opschriften Café, bierhuis, ver lof, vergunning, acht in getalhet eenige huis, waar geen drank wordt vorkocht, is het postkantoor. Hoeveel kroegen er bovendien nog in de kom van het dorp en de gemeente zijn Men ontmoet er in alle straten, op alle wegen, ook op meer afgelegen zijwegjes. Haar aantal is, bij elkander meer dan vijftig. En dat voor een gemeente van ongeveer 4500 zielen Zielen? Neen, dranklijven! Wat blijft er van de zielen als het lichaam het heele jaar door vol drank gestopt wordt En wat voor lijven nog! In deze heele streek ontmoet men dat lijzige, lamlendige jenevertype, met wa- teroogen en ongezond-roode gelaatskleur. Ook de vrouwen zijn daar vaak aan den drank, al thans gewoonte-drinksters. Bij alle mogelijke 1520 paartjes getrouwd. De heer C. Cuperus te Zutphen, die ontslag heeft genomen als onbezoldigd ambtenaar van den burgerlijken stand, voltrok Vrijdag voor de laatste maal een huwelijk, bij welke ge legenheid hij het jonge paar een klok offreerde. Medio 1895 begon de heer Cuperus meer ge regeld de burgerlijke huwelijken te voltrekken en heeft in dien tijd 152Ó paren door het huwelijk verbonden. Uit een gemeenteraad. In een zitting dezer dagen, van den raad van een Noord-Brabantsche dorpsgemeente, kwam aan de orde een voorstel tot aansluiting aan de telefoon. Bij het debat daarover in formeerde een der vroede vaderenhoeveel kolen dat ding verstookte In een vergadering van veldarbeiders te Finsterwolde werd besloten tot algemeene staking over te gaan. Men wenscht een alge meene loonregeling voör het zitten en binden van granen en peulgewassen. Een Amerikaansche hittegolf. In Amerika heeft men perioden van hitte, waarbij de thermometer 40 gr. C. (104 gr. F.) in de schaduw aanwijst. Wie zulk een hitte golf nog nooit beleefd heeft, kan er zich geen voorstelling van maken. Zij komt plotseling, zonder aan bepaalde tijden gebonden te zijn. Reeds in April kan zij voorkomen, echter even goed op het eind van September. Het meeste doorkruisen, liggen de doode paarden rechts en links van het trottoir. Vele menschen krijgen een beroerte van de hitte, velen plegen zelfmoord. De zuigelingensterfte is reusachtig. Het gevaarlijkst is echter als op zulk een hitte- periode een paar koele dagen volgen, waarna weer een nieuwe hitte-golf komt. Dan sterven er honderden. New-York wordt iederen zomer bezocht met vier of vijf zulke hittegolven. Een Amerikaansche zomer kan dan ook met recht moordend genoemd worden. Geen won der, dat zooveel rijke Amerikanen 's zomers naar Britsch Noord-Amerika of naar Europa trekken. Ook nog op het konto van deze hitte-golf komen de reusachtige boschbranden, die zooveel offers aan goed en menschen eischen. In Amerika is het niet alles goud wat er blinkt. Woensdag 31 Juli. Middelburg. Rijkswaterstaat, het her stellen der schade, toegebracht doör het stoom schip „Lena" aan het Oosterlioofd der Wester- of Koopmanshaven te Vlissingen, behoorende tot de zee- en havenwerken in de provincie Zeeland. Raming f2560. Gebouw Prov. bestuur 11 uur. Inl. bij den hoofding.-dir. J. C. Ramaer te Middelburg, den arrond.-iug. Van den Broek te Vlissingen en den opz. Kuyper te Vlissingen. gelegenheden, vooral bij bruiloften en kermis kan men ze kroeg in kroeg uit zien gaan, de vrouwen met de mannen. W. is een van die jeneverdorpen, waar het heele jaar gezopen en nog al gevochten wordt, Pas nog las ik in De Gelderlander„Zondag middag kregen de gebroeders van M., uit W., tengevolge van dronkenschap hooge ruzie. Niet te vreden met elkaar vreeselijk af te rammelen, trok een hunner het mes en sneed zijn broeder M. de wang open van de boven kaak af tot den mond toe. De andere broer P. kreeg een gevaarlijke snede van 6 cM. in den hals, zoodat beiden op een handkar naar den dokter moesten gevoerd worden." En in hetzelfde nummer kon men het ter gende bericht lozen „W In de laatste raadsvergadering werd met groote meerderheid van stemmen besloten, om het vergunningsrecht met 20 pCt. te verminderen, d.i. van f 12,50 op f10 per jaar." Natuurlijk. De uitverkorenen voor den Raad zijn een min of meer trouw evenbeeld van hun kiezers. Er wordt in W. zeker nog niet gedronken en gevochten Gelegenheid maakt den dief. Het telkens herinnerd worden aan den drank door een herberg, is de pest voor den gewoonte drinker, en voor hem, die het kan worden. {Sobriëtas 1912.) komt zij voor in Juni, Juli en Augustus. Ge woonlijk komt de hitte-golf uit het westen en gaat dan oostwaarts, tot aan den Atlantischen Oceaan, die een onoverkomelijke hinderpaal voor haar schijnt te zijn. Niet altijd echter komt zij tot het oosten, soms bereikt zij New- York niet eens, maar dit is zeldzaam. Gewoon lijk wórden Minneapolis en St. Louis tegelijker tijd geteisterd. Vanwaar zij komt, is nog een onopgelost raadsel. Het ergste is de hitte-golf in de groote steden, zooals in New-York en Chicago, vooral door haar groot vochtigheidsgehalte, die dik wijls 98 pet. bedraagt. Een onbeschrijflijk geval van afmatting overvalt de menschen. Alles is hen te veel, de geringste kleinigheid kan hen woedend maken. De boomlooze straten gelijken een hel, her asfalt smelt, de steenen en muren gloeien. In de woningen is het nog erger, zij zijn bijzonder klein, en hebben geen balkons of tuinen, daarvoor is de bodem te duur. Velen leven in zulk een hitteperiode in kelders of in badkamers, waar zij ieder uur een bad nemen. De nacht brengt geen afkoeling, het asfalt, de buizen, de straten stroomen dan weer de hitte uit. Een onweder vermeerdert slechts de vochtigheid der lucht. De meeste New-Yorkers gaan in zulke dagen niet naar bedzij rijden in de open trams den geheelen nacht door of varen op de veer ponten onophoudelijk heen en weer. Van dag tot dag wordt de hitte onverdra- gelijker. In de lange „avenues", die New-York Middelburg. Heden werd ter Arrond. recht bank alhier veroordeeld wegens mishandeling tot 3 maanden gevangenisstraf, de jager A van C. wonende te Axel. De eisch was een jaar. Den Haag. De beruchte vrouw Roedink- bolder, wier man ontslagen is bij de Haagsche tram en daardoor voortdurend opstootjes op straat daarover veroorzaakt, werd heden ver oordeeld tot zeven maanden gevangenisstraf. Garderen (bij Barneveld.) Heden werd het monument onthuld van Joh. Gerritsz. Ver- steeghen, de hervormer van Gelderland. Z. K. H. de Prins der Nederlanden benevens vele autoriteiten, professoren en predikanten waren er bij tegenwoordig. Arnhem. De arbeider die op de Doesburg- sche kermis een moord pleegde, is tot 5 jaar gevangenisstraf veroordeeld. Annie Pascal zal bier op 13 Augustus a.s. terecht staan, wegens oplichting. Konstantinopll. De censure op telegrammen voor het buitenland is weder ingesteld. De Sultan ontving telegrammen, waarin de ont binding der Kamer geëischt werd. De on derhandelingen van de Regeerings-commissie met de leiders der opstandelingen duren voort. KREYMBORG (X

Luctor et Emergo | 1912 | | pagina 3