Binnenlandsch Nieuws. Biiitenlandsch Overzicht. Korte Berichten. Uit Stad en Provincie. Op de begrooting van oorlog voor 1913 is, volgens de N. Ct., f 110,000 uitgetrokken voor de aanschaffing van keuken- en munitiewagens voor het leger. Militaire Luchtvaart. Naar de N. Ct. vernam is door den Minister van Oorlog op de begrooting voor het volgende dienstjaar een som van f 200,000 uitgetrokken ter gedeeltelijke uitvoering van de voorstellen der Militaire Luchtvaartcommissie. De versterking van Vlissingen. De Indépendance Beige bevat een hoofd artikel van Roland de Marès over „de ver dediging van Vlissingen." Het slot van het artikel luidt aldus In zijn nieuwen als in zijn eerste vorm blijft het vraagstuk van het bouwen van een fort te Vlissingen voor België zwaar van ernstige gevolgen en zoo wij besloten zi]n dat vraagstuk hier met de grootste nauwlettend heid te onderzoeken en met groote kracht de aangeprezen oplossing te bestrijden, dan doen wij dat niet omdat wij er ook maar in het minst aan denken het recht onzer noordelijke buren te betwisten om in volle onafhankelijk heid onverschillig welk punt ook van hun ge bied te versterken. Dan doen wij dat ook niet omdat wij er hen van verdenken gehoor te geven aan de inblazing van vreemde zijde, welke ook want wij weten, dat zij, als wij, trotsch zijn op de volledige vrijheid van hun doen. Wij doen het omdat wij innig en vurig hopen, dat de openbare meening in Nederland oprechtelijk zal inzien, dat de bouw van een fort te Vlissingen voor de algemeene veilig heid van België een allergevaarlijkste bedrei ging kan beteekenen omdat ons nationale reduit, Antwerpen, niet langer bereikt zou kunnen worden langs den weg, die de natuur lijke toegang daartoe is terwijl aan den anderen kant, naar de meening van de hoogste Nederlandsche militaire autoriteiten als gene raal Staal, het fort bij Vlissingen in geen enkel opzicht eenige verbetering in het Nederland sche defensie-stelsej zou kunnen aanbrengen. van kapitein Mikkelsen naar Groenland ver trok, heeft vandaag een telegram uit Aalesund ontvangen, meldende dat kapitein Mikkelsen en de machinist Iversen, die in het midden van 1910 de overige expeditie verlaten hadden, om dwars door Groenland te trekken en van wie men sedert dien tijd niets meer gehoord had, behouden te «alesund zijn aangekomen. Kristiania, 27 Juli. De Aftenposten maakt een onderhoud met kapitein Mikkelsen te Aalesund openbaar. Mikkelsen weigërde na dere inlichtingen te geven over de ondervin dingen en de resultaten van de expeditie. Hij vertelde slechts dat hij en Iversen bij Shamrock op 7,Vj graad Noorderbreedte waren gevonden. De expeditie had het volgende verloop Den lOden April 1910 verlieten Mikkelsen en Iversen de andere leden der expeditie op 76 graden Noorderbreedte. Zij deden een moeilijken, van tijd tot tijd levensgevaarlijken tocht over landijs naar Danmarksfjord. Hier vonden zij een bericht van Mylius Ericksen en daarmee was het hoofddoel van de expeditie bereikt. Onder vreeselijk lijden begonnen zij op den 29sten Mei 191Ó den terugtocht. De honden bezweken de een na den ander. De laatsten schoten ze dood en aten ze op. Mikkelsen en Iverseh leden beiden vreeselijk door honger en koude. Den 29sten November bereikten zij het Skannoneiland. Hier bleven zij den heelen zomer van 1911 tevergeefs op Noorsche robbenvangers wachten. Toen het voortschrijden van het jaargetijde hen alle hoop om weg te komen had doen opgeven, trokken de beide reizigers naar Shamrock, waar den 17den Juli 1912 de kotter Soe- blomsten hen vond. De staking te Londen. Londen, 29 Juli. De bootwerkers hebben van hun vereeniging last ontvangen, om weer aan het werk te gaan, op de arbeidsvoorwaar den die voor de staking bestonden. Tweeduizend lichterschippers van de be- neden-Thcems en de Medway hebben vandaag het werk hervat. De Keizer van Japan, f Tokio. De Keizer is den 30sten Juli om 12.43 in den morgen aan hartverlamming over leden. Hij was 59 jaar oud. ENGELAND. De havenstaking. Zaterdag werd door Londen met een gevoel van verademing vernomen dat de noodlottige staking aan de haven ten einde was. De Nationale Transportwerkers Federatie heeft aan de mannen last gegeven heden het werk te hervatten. In het daartoe uitgevaardigde manifest ver klaart het stakingscomité dat alle overeenkom sten, bestaande "vóór dit geschil, geheel moe ten worden gehandhaafd. De toestand blijft dus zooals hij was. Robert Williams, de algemeene secretaris van de Transportwerkers Federatie, zei aan een persvertegenwoordiger, dat het besluit het eenige mogelijke was. „Onze positie was voort durend erger' geworden, en iedere poging on zerzijds om de onderhandelingen te rekken werd door de werkgevers gebruikt om ons tot een vernederende overgave te dwingen. Wij erkennen teruggeslagen te zijn, maar wij zijn geenszins verslagen." Dat laatste zullen niet allen hem na zeggen. Tien weken heeft deze staking geduurd. Ze ontstond uit een nietigheidhet in dienst zijn van een niet aangesloten werkman bij een Lichter-Maatschappij. Hoewel zijn kameraden trachtten hem te bewegen lid te worden, bleef hij weigeren, en de anderen weigerden toen met hem te werken. Toen werd bevonden dat de Patroonsbond overeengekomen was het werk der bedoelde firma te verdeelen onder de andere firma's. Maar vele der werklieden weigerden dat werk te doen, en werden toen ontslagen. Den 21sten Mei staakten 10.000 lichterwerkers, en 24 Mei waren meer dan 100.000 werkloos. Het einde van de staking kwam vrij plot seling, midden in nieuwe onderhandelingen die Vrijdag waren geopend. In de dokbuurten van Oost Londen heeft deze staking enorme ellende verwekt, niet alleen onder de mannen zelf, maar nog meer onder de vrouwen en kinderen. De strijdkas was leeg, en slechts op ongeregelde tijden werd aan iederen staker een zeer klein bedrag uitgereikt. De verrassing van het besluit tot eindiging is echter gevolgd door een nieuwe verrassing, nl. een besluit tot doorzetting, waarvan giste ren bericht kwam. Op een bijeenkomst van 30.000 dokwerkers, schuitenvoerders, bootwerkers en matrozen, werd met eenparigheid van stemmen besloten te weigeren het werk te hervatten, aangezien zij geen waarborgen hebben, dat de patroons de overeenkomsten, die voor den aanvang der staking bestonden, zullen handhaven. Gemeld wordt, dat voldoende geldmiddelen aanwezig zijn om gedurende nog drie weken vrouwen en kinderen te onderhouden. We vermoeden dat het met deze stakings verlenging wel zal gaan, als met al dergelijke pogingen om een staking door te zetten tegen den zin der leiders. Ze zal spoedig verloopen. Kapitein Mikkelsen terecht. Kopenhagen, 27 Juli. Het comité voor de Alabama-expeditie, die in 1909 onder leiding TER NEUZEN 30 Juli 1912. In de op Donderdag 1 Augustus a. s., des voormiddags 10 uren, te houden openbare vergadering van den gemeenteraad alhier, komen de volgende punten in behandeling Notulen. Ingekomen stukken. Voorstel tot vaststelling ven een rooilijn aan de oostzijde van den nieuwen kanaalarm. Benoeming leden stembureau voor de a. s. periodieke verkiezing van leden van de Kamer van Koophandel en Fabrieken. Opmaking opgaaf in verband met de be noeming van leden van het College van zetters. Wijziging verordening jaarwedden onder wijzers. Verzoek om subsidie in de kosten van aan schaffing van een uurwerk voor den toren van de Ned. Herv. kerk. Voorstel tot gunstige beschikking op een adres van de Industrieele Maatschappij te Amsterdam om te mogen afwijken van artikel 4 van de haar verleende concessie. Voorstel tot aanvraag om dispensatie van art. 48, alinea 3 der lager onderwijswet ten aanzien van school A over 1911. Verzoek van G. F. P. van der Peijl om toe stemming tot aansluiting op het riool gelegen in den Stationsweg. Regeling van de jaarwedde van den onder wijzer dhr. J. Bierlé in verband met de wijzi ging van het leerplan van school A. Voorstel tot het afstaan in bruikleen van eenige voorwerpen van kunst. Vaststelling kohier schoolgeld 3e kwartaal Ib idem eerste suppletoir kohier hoofdelijken omslag 1912. De heer J. de Jonge, onderwijzer aan de openbare school alhier is benoemd tot hoofd der school te Oudelande. De heer J. Huizinga, burgemeester van Ter Neuzen, is de vorige week beëedigd als kantonrechter-plaatsvervanger alhier. Door Burg, en Weth. dezer gemeente werd gisteren aanbesteed het uitvoeren van verf- en glaswerk Hiervoor werd ingeschreven door de heeren A. L. van Duijse voor f 595. O. F. C. de Pauw voor f 484 en Alph. Guilliet voor f369. werken aan de gemeente-eigendommen te Sluiskil. Hiervoor was eenige inschrijver de heer A. Kooman aldaar voor f 120. c. Bestratingswerken en leveringen in de kom. Hiervoor was eenige inschrijver de heer M. A. Verschelling voor f 3240. De zeedijk van den polder Nieuw Neuzen in deze gemeente biedt de laatste dagen een beeld van groote bedrijvigheid. Nadat bij den Septemberstorm vau het vorig jaar gebleken was dat de in de laatste jaren aangebrachte dijksverliooging nog niet voldoende was, were dit jaar besloten eene zoo mogelijk afdoende verbetering aan de dijken aan te brengen. Tengevolge daarvan werd in den loop van dit jaar besteed het verhoogen en verzwaren van den dijk tusschen de dijkpalen 41 en 49 over eene lengte van 733 M., welk werk were aangenomen door den heer J. van Drongelen te Hoek. De kruin wordt gemaakt op eene hoogte van 4 M. boven hoogwater. Met de uitvoering van dat werk zijn thans vele handen bezig. Over eene groote lengte is de kruinsverhooging reeds voltooid, terwijl het binnenbeloop van den dijk is bezet met krammat. Bij dit werk zal een voor deze streken, en vermoedelijk ook voor deze provincie, nieuwe methode worden toegepast. Voor de dijksver- dediging in den buitenberm van den te ver zwaren dijk zullen in plaats van de gewoonlijk uit Lessinesche stAen bestaande steenstrook binnen de perkoenpalen betonblokken van ongewapend beton worden aangebracht. Deze blokken ter grootte van 50 bij 50 c.M., wegende ongeveer 125 Kg., worden teF' daatse gemaakt uit cement, zand en grint. De vervaardiging daarvan vereischt groote zorg. Dit onderdeel van het werk wordt uit gevoerd door de N. V. De Hoop, handel in aouwmaterialen. Eene lengte van ongeveer 700 M. moet met eene strook ter breedte van 1 M. dezer blokken worden bezet, op eene laag puin. Tot het uitvoeren van het werk volgens deze methode werd overgegaan, omdat bij ervaring bleek dat de strook van Lessinesche steen niet be stand was tegen het geweld van het water en uiteengeslagen werd. Met deze zware blokken, waar het water ook minder vat op krijgen kan, omdat ze sluitend in het verband worden aangebracht, zal dit zoo licht niet het geval kunnen zijn. Afgescheiden van verwachte technische voor deden heeft de uitvoering van het werk op deze manier ook dat voor, dat het aan meer dere handen werk verschaft. Het voornemen bestaat om later ook op andere gedeelten van den zeedijk dergelijke blokken boven de steenglooiing aan te brengen. (Tern. Crt.) Zaamslag. Een 7-jarig meisje kwam in aan raking met een achterwiel van een wagen, waar zij achterliep. Zij kwam te vallen en werd met een gebroken dijbeen opgenomen. Axel. Op laatstleden Zondag had alhier een treurig ongeluk plaats. De vrouw van D. C. S. aan de Sassing wilde de kachel aanmaken met petroleum. De vlam sloeg in de kan en van schrik liet de vrouw de kan met olie vallen, met het gevolg dat de vlam nu in het gezicht der vrouw sloeg, die weldra geheel in brand stond. Met moeite werd de vlam door den man gebluscht, die daarbij zelf erge brandwonden aan de handen kreeg. De vrouw werd naar het ziekenhuis te Ter Neuzen vervoerd, waar zij des nachts om 3 uur reeds overleed, den man achterlatende met een 11-tal kinderen waarvan het jongste nauwelijks 2 jaren telt. Een verzoekschrift. De heer II. A. van Dalsum, notaris te Hulst lid van de Staten van Zeeland, die in de ver gadering dier Staten van 12 Juli j.l. zijne af keuring uitsprak over het feit, dat Gedepu teerde Staten niet zijn overgegaan tot schor sing van twee leden van dat college, die tevens lid zijn van den Raad van Bestuur der Zeeuwsch-Vlaamsche Tramwegmaatschappij, deelt thans in het door hem geredigeerde blad „De Volkswil", mede, dat hij 22 Juli aan H M. de Koningin een verzoekschrift heeft ge richt, waaraan het volgende is ontleend De heer Van Dalsum deelt in dat request mede, dat in de staten van Zeeland een ge schil is over de toepassing van art. 57 2e lid der Provinciale wet, dat o. a. vaststaat en partijen het eens zijn over het feit, dat aan de Zeeuwsch-Vlaamsche Tramwegmaatschappij een renteloos voorschot en een subsidie is ver leend, dat twee leden van Ged. Staten zijn oprichters-aandeelhouders en met een derde buiten dat college den Raad van Bestuur der Maatschappij vormen, dat zij rechtens aan derden verbinden en door welken Raad der den rechtens aan die Maatschappij verbonden worden dat de Provinciale Staten aan hun subsidie en voorschot voorwaarden verbonden hebben, welker nakoming moet worden goed gekeurd door Gedeputeerde Staten waarvan twee leden rechtens de Trammaatschappij vertegenwoordigen. Verder deelt verzoeker mede, dat het stand punt van Ged. Staten is: a. dat die twee leden wel zijn „beheerder" der Trammaatschappij, maar dit niet is „gemach tigde" in den zin van art. 57, 2e lid b. dat wel de provincie voorwaarden ver bindt aan hare susidie en renteloos voorschot, onderworpen aan de goedkeuring van Gedepu teerde Staten, maar deze goedkeuring is „een wassen neus", vermits, de eigentlijke goed keuring wordt beslist door het rijk 'en c.-dat „goedkeuren" van de subsidievoor waarden iets anders is dan „uitspraak" van art. 57 2e lid, vermits hieronder uitspraak wordt verstaan „uitspraak als administratief rechterlijk college". Het standpunt van rekwestrant zelf is a. dat de bestuurder van een Naaml. Venn als zoodanig is de gemachtigde van deze b. dat als het goedkeuren van voorwaarden door de provincie verbonden aan een trant subsidie, slechts is een wassen neus, het als dan is een beleediging voor de Provinciale Staten, door hen over de voorwaarden te laten beraadslagen en stemmen en c. dat goedkeuren en uitspraak doen zijn twee woorden van dezelfde beteekenis, ver mits in de gevallen, waarin wordt „uitspraak" gedaan, de Ged. Staten slechts de Provinciale Staten vertegenwoordigen. Ten slotte zegt de heer Van Dalsum dat in de Prov. Staten geen beslissing is gevallen, alleen over de zaak is beraadslaagd, en dit ook niet anders kon, omdat de Prov. Staten alleen kunnen beslissen over een besldit van Ged Staten als deze art. 58 der wet hebben toegepast en dit is niet geschied. Adressant onderwerpt de beslissing over dit geschil aan Hare Majesteit. Koewacht. Op j.l. Vrijdag had alhier (op het Zand) ten overstaan van den notaris J. A. Dregmans te Axel en ten verzoeke van de familie A. W. van de Bilt aldaar de toewijzing fiaats van eenige perceelen bouwland, gelegen in den Nieuw Beoostenblijpolder te Koewacht, welke werden toegewezen als volgt Koop I, groot 1 H.A. 23 A. 10 c.A., cadaster sectie E no. 152, voor f630 per gemet of f 1740.42 den hoop aan dhr. Ch. L. v. d. Bilt, onderwijzer te den Helder. Koop II, groot 1 H.A. 18 A. 80 c.A., kad. sectie E no. 307, voor f 720 per gemet of f 1919.57 den hoop aan dhr. Seraph. Steenaert, landbouwer te Koewacht. Koop III, groot 77 A. 24 c.A., kad. sectie E nos. 295 geheel en 294 gedeeltelijk, voor f670 per gemet of f 1161.37 den hoop aan dhr. Th. L. A. v. d. Bilt, koopman te Ter Neuzen (Sluiskil.) en koop IV, groot 76 A. 49 c.A., kad. sectie E nos. 293 geheel en 294 gedeeltelijk, voor f 600 per gemet of f 1029.94 den hoop, aan dhr. Petrus Audenaerd, landbouwer te Koewacht. Philippine. Men is druk bezig om verbetering aan den weg om de haven alhier te brengen. De keien worden over een breedte van 4.25 M. vervangen door klinkers en deze weg komt hellend te liggen, zoodat het overtollige water steeds in de haven loopt. Dit zal de proper heid voor de balen mosselen, welke er op geplaatst moeten worden, zeer bevorderen. Ook zal hij geheel vrij liggen en zullen er geen wagens op kunnen rijden. Vooral in den bietentijd, als men nauwelijks droogvoets om de haven kon gaan, zal hij een geschikt voetpad worden. De uitgebroken keien worden voor het haventerrein gebruikt, dat daardoor ook zal verbeteren. Biervliet. Eenige dames willen dit jaar een bazaar houden, en daarvoor goederen of gaven in ontvangst nemen, om met de opbrengst de Christelijke bewaarschool te steunen, die in groote fïnantiëele moeilijkheden verkeert. En toch mag deze inrichting zich verheugen in een toenemenden bloei. De school, in 1884 opgericht, telde gewoonlijk 30 a 40 leerlingen. Nu is dit getal tot in de 60 gestegen, want voor onze meerendeel van veldarbeid levende bevolking voorziet de school in een dringende behoefte, de ouders kunnen met gerustheid naar het land gaan. De school is te klein voor zooveel leerlingen en de speelplaats is niet overdekt. Het bestuur der Christelijke bewaarschool ondersteunt het plan en het bestuur der Evangelische Vereeniging voor Zeeland beveelt den voorgenomen bazaar zeer hartelijk aan. Schoondijke. Bij de op Dinsdag j.l. alhier gehouden veiling van eene hofstede onder Eede, heeft zich het bijna nooit voorkomend geval voorgedaan, dat de kooper der hofstede zijnde het eerste perceel, weigerde den koop te aanvaarden en het proces-verbaal te tee kenen als reden opgevende, niet genoegzaam te zijn ingelicht omtrent de overname die, tegen zijne berekening, enkele duizende guldens beliep. Of dit muisje een staartje zal hebben moet de tijd leeren, evenals het feit, dat weinig ernstige liefhebbers zich voor de verschillende perceelen opdeden en de koopers-speculateuren misschien zal afschrik ken van verderen handel in hofsteden, tot groote tevredenheid van alle pachtboeren. Bij Kon. besluit is benoemd tot ontvanger der directe belastingen en accijnsen te Geer- truidenberg de heer S. Doedens, thans te IJzendijke. Hansweert. Ook hier is men op een „ver zonken bosch" gestooten, bij dé werkzaam heden voor het maken van een derde schut sluis. Bij de afgravingen van het terrein aldaar zijn nu bloot gekomen boomstammen op een diepte van ongeveer 4Va M. beneden hoog- waterpeil en te oordeelen naar de betrekkelijk regelmatige, rijgewijze ligging der zeer gave overblijfselen van dat boomgewas, is het ver moeden niet van allen grond ontbloot, dat men hier vroeger een met boomgewas bezetten bodem heeft aangetroffen, welke zooals reeds opgemerkt, meer dan 4 meter beneden de huidige hoogwaterlijn is gelegen. Goes. Indien de gemeente bereid is onge veer 9 H.A. gemeentegrond gelegen aan de haven af te staan tegen f3500 per H.A. en nog enkele andere faciliteiten wil verleenen, is de oprichting van een beetwortelsuikerfa briek aldaar verzekerd. Goes. Het stationsgebouw alhier zal vergroot worden als de goedkeuring van den betrokken minister terug is. Goes. Met 1 Augustus a.s. willen de gezamen lijke melkleveranciers alhier de melk op 10 cent per liter zetten. De Zeeuw schrijft dat het ongehoord is, en het een belasting bij de anderen wordt. Dat er niet één gegronde reden voor bestaat thans. Groote gezinnen kunnen dan 15 cent en nog meer per dag extra er bij betalen, dat wordt minstens f32.50 per jaar. De Zeeuw eindigt met de aansporing dat de inwoners van Goes geen

Luctor et Emergo | 1912 | | pagina 2