Van Houten's Biiitenlandscli Overzicht. Korte Berichten. Reclame Berichten. Uit Stad en Provincie. Kerk en School. Landbouwberichteii. Gemengd Nieuws. pliclite negenuursluiting van winkels wordt in gevoerd. De voorgestelde bepalingen betreffen de verplichte Zondagsluiting werden verworpen. BALKAN-SCHIEREILAND. Al is de dag van gisteren betrekkelijk rustig voorbijgegaan, toch is de toestand verre van gunstig te noemen. Integendeel, er komen hoe langer hoe meer berichten, die ons den ernst van den toestand melden. Het nieuwe kabinet heeft een zware taak te vervullen. Nauwelijks aan het bewind gekomen, wordt door te Konstantinopel aangekomen officieren uit Albanië de eisch gedaan, dat de Kamer ontbonden en Kiamil-pacha tot Grootvizier zal benoemd worden, terwijl Tahias-bey met de eischen der deserteurs komt. Reeds terstond na haar optreden heeft de regeering in een gisteren gehouden minister raad besloten den staat van beleg op te hellen en terstond een commissie naar Albanië te zenden. Bovendien heeft zij bevel gegeven, om de vijandelijkheden te staken en alle middelen aan te wenden tot bevrediging van de Albaneezen, terwijl de troepen binnen de voornaamste steden werden teruggetrokken ten einde de handhaving van orde en veilig heid te waarborgen. Zij het niet te laat, want met den dag wordt de toestand hachelijker. Ten Westen van Djakova hebben de hoofden der Alba- neesche stammen reeds de autonomie van Albanië geproclameerd. Verleden week Don derdag zonden zij aan den Sultan een ulti matum, wat zij vervolgeus telegrafisch be vestigden. Het antwoord van den Sultan was een aanmaning tot geduld. Doch toen dit antwoord bekend werd, bestormden de Albaneezen de regeeringsgebouwen en stelden zij een autonome regeering in. Dergelijke voorvallen kwamen ook elders voor. Uit alle steden komen regeeringsainbtenaren in het kamp van de opstandelingen en vragen den aanvoerders om vergiffenis, daar zij tot nu toe slechts gedwongen de bevelen van de Jong-Turken hebben uitgevoerd. Geheel Noord- en Midden-Albanië is in handen der opstandelingen en overal hebben zij bloedige gevechten met de regeerings- troepen alleen in een gevecht bij Nasi moeten 300 soldaten gedood of gewond zijn, terwijl bij Bordowa 520 soldaten en 80 gendarmes ontwapend werden. Het earnizoen te Djakova steunt de eischen der opstandelingen en het lieele garnizoen van Prizrend is op één ba taljon na aan het muiten. Te Weenen houdt men den toestand in Turkije voor zeer ernstig en men slaat er den loop der gebeurtenissen met groote bezorgd heid gade. De oplQssing der crisis ziet men daar in de algeheele ontbinding van het Jong- Turksche comité, en men is bevreesd, dat, indien dit in de eerstvolgende dagen niet gebeurt, een tweede militaire opmarsch naar Konstantinopel, evenals in het voorjaar van 1909, wel eens te verwachten kon zijn. Een te Parijs verschijnend Turksch blad maakt een treffende vergelijking tusschen de situatie van de regeering van Abdul-Hamid in 1908 en die van het thans afgetreden kabinet-Saïd-pacha. In Juli 1908 trok een klein detachement zich in de Albaneesche bergen terug en eisclite de constitutie. De tegen hen uitgezonden troepen van den Sultan trachtten te vergeefs met hen te onderhan delen en de constitutie werd geproclameerd. Thans verliet de commandant Tayar-bey, een der helden van de revolutie van 1908, met verscheiden officieren en soldaten zijn garni zoen te Monastir en eisclite het ontslag der Ministers, de ontbinding der Kamer, enz. In Juli 1908 wilde Abdul-Hamid een corps uit Klein Azië tegen de opstandelingen uit zenden, maar de troepen weigerden tegen hen op te trekken. Thans weer hetzelfde ver schijnsel. Maarschalk Abdulla-pacha, die het bevel voert over 30.000 man, heeft zulks ge weigerd en zijn officieren gezworen, dat hij de regeering niet zou steunen in haar strijd tegen de Albaneezen en de opstandige offi cieren. De staking te Londen. Londen, 24 Juli. Te Wapping is vandaag gevochten. Stakers deden een aanval op de kaden en zetten een aanbal waggons in brand. Vijf en twintig oproermakers zijn naar het gasthuis gebracht. Londen, 24 Juli. Vandaag zijn aan de haven weer standjes geweest. Twee duizend stakers beproefden den ingang tot een haven stor menderhand te nemen en werkwilligen aan te vallen. Een sterk politiekorps dreef de stakers terug. Vele werden gewond en opge bracht. Iets ongehoords heeft zich vanmiddag op den Towerhill afgespeeld. Ben Tillett zeide iets op, wat een gebed moest^ voorstellen, waarin hi] een beroep deed op God om Lord Devenport te dooden. Duizenden stakers zeiden Tillett's woorden na. Tillett verklaarde voorts dat het „kreng" Devenport geen recht had om langer te blijven leven. Londen, 24 Juli. De arbeidersleider Have- lock Wilson, die Maandag van een buiten- landsche reis in Engeland is teruggekeerd, dreigt met een algemeene transportarbeiders staking en heeft een manifest tot de trans portarbeiders van alle havens van het Ko- KOOP VANDAAG BIJ [UW WINKELIER EEN f BUS 1 Kg. 1.50 -0-80 J4Kg.-0.42i Ho -0.18 ninkrijk gericht, waarin hij verklaart dat, zoolang de patroons in de haven van Londen hup tegenwoordige houding bewaren, niet alleen de vakbeweging in de haven van Londen, maar de vakbeweging, in alle havens van het Rijk gevaar loopt. Wilson doet een. beroep op de kameraden van de hongerende boot werkers, om hun terstond te helpen. Hij is voornemens alle havens te bezoeken en dringt er op aan dat zij gereed zullen zijn om op te treden, als het geschil te Londen niet wordt bijgelegd op een wijze, die voor de werklieden bevredigend is. Vanmiddag hebben ongeveer 30,000 stakers, onder aanvoering van hun voornaamste lei ders, een optocht door de City gehouden. Tot slot verzamelden zij zich op den Tower Hill. Hier verzocht Ben Tillett, na een toe spraak, gericht tegen Lord Devenport, den arbeiders zich aan te sluiten bij zijn gebed tot God, om Devonport te dooden. Tot ant woord riepen de arbeidersDood zal hij. Een anti-clericale daad. Brussel, 25 Juli. Hedenmorgen werd een priester, toen liij in het Pare de Bruxelles wandelde, plotseling aangevallen door een individu, die hem onder den uitroep „leve de sociale revolutie", een messteek in den rug toebracht. De priester overleed onderweg naar het ziekenhuis. Een der longen was doorboord. De stad Milwaukee heeft treurige erva ringen opgedaan met haar socialistisch be stuur, dat in April met een groote meerder heid is weggevaagd. Nu pas wordt echter de omvang van het wanbeheer bekend, dat onder dit bestuur is gevoerd. Er zijn 50,000 fouten ontdekt in de boeken van de admini stratie, koopacten en overeenkomsten lagen her en der door elkaar en in véle gevallen ontbraken de kwitanties. Zoo miste men o.a. het bewijs, dat een som van 50,000 gulden al of niet betaald is. Het geld werd schandelijk over den balk gegooid. Om openbare werken voor nood lijdenden te kunnen beginnen, werden in 1910 de belastingen met ruim 1 millioen gulden verhoogd en in 1911 met ruim 2 millioen. Dit jaar zouden de belastingen opnieuw ver hoogd zijn, indien de burgerij zich niet tegen de socialisten gekeerd had. TER NEUZEN 26 Juli 1912. Woensdag werd alhier door den notaris C. Ie Nobel, in het openbaar geveild een zeer goed onderhouden heerenhuis met aanhoorig- heden, voorzien van electrische lichtgeleiding en lift, aan de Westkolkstraat no. 48, groot 2 aren 81 centiaren, bewoond geweest door wijlen den Ed.Achtb. heer J. A. P. Geill. Het hoogste bod was f6900. De veiling is verdaagd. Sluiskil. Een timmerman, genaamd P. v. I). uit Den Haag, werkzaam bij de beton-maat schappij aan de cokes-fabriek alhier, had het ongeluk van de in aanbouw zijnde silo, ter hoogte van 5 meters, van de stelling op den harden beton vloer te vallen. Onmiddellijk werd geneeskundige hulp uit Ter Neuzen in geroepen. De jongeling schijnt inwefidig erg gekwetst te zijn, want hij klaagt veel over mwendige pijnen. Op een ladder werd hij naar zijn kosthuis gedragen. Benoemd tot dijkgraaf van den Nieuw- Othenepolder, J. Huijssen Jz., te Zaamslag tot dijkgraaf van den Koninginnepolder, Ch. J. Sturm te IJzendijketot gezworene van den Koningin-Einmapolder, A. Borin te Graauw. Gedenkdagen voor Zeeuwsch-Vlaanderen. 24 Juli 1491. De Sluizenaren plunderen en verbranden Westkapelle op Walcheren. 27 Juli 1820. Verkoop der bouwvallen van het kasteel te Sluis. 27 Jufi 1794. De Franschen rukken het land van Cadzand binnen. 28 Juli 1785. Prins Willem V vereert de stad en het land van Axel met een bezoek. 29 Juli 1644. Prins Frederik Hendrik ver overt de schans Sint Steven bij Sas van Gent. Gereformeerde Kerken. DrietalTe Lutten a. d. Dedemsvaart O. Boersma te Ezinge, G. Doekes te Nieuw- dorp en P. II. de Jonge te Sleeuwijk. TweetalTe Zalk en Veecatenj F. Bruins- ma te Glanerbrug en H. Brinkman te Duurs- woude. Beroepen te Breda M. M. Horjus te Soest. Aangenomen: naar BoornbergumS. Dwars- huis te Staphorst. Bedanktvoor OldemarktG. A. Langhout te Gees (Dr.) Ned. Hervormde Kerk. Bedanktvoor Kielwindeweer (toez.)A. Heslinga, te Haren (Gr.) Als voorzitter der Synode der Christ. Geref. Kerk werd Dinsdag gekozen ds. Wisse uit Zierikzee, als vice-voorzitter ds. Lengkeek uit Amsterdam, als adjunct-scriba ds. v. d. Vegt van Steenwijk_jde heer Renkema is permanent 'scriba. Uit het verslag der syn. commissie over het jongste jaar blijkt, dat sedert de jongste synode gemeenten zijn gesticht te Wildervank-Veen- dam, Werkendam, Papendrecht, Zaamslag en Onstwedde. Zomerbemesting op het Hooiland. Het hooi is binnen. Het land ligt weer ten nieuwen groei gereed. Dankbaar zijn de meeste landbouwers gestemd daar de oogst groot en de hoedanigheid goed wasdank baarder nog meer, omdat het weer toeliet, het hooi droog binnen te halen. Maar bij die dankbaarheid hoort weer een streven naar nieuwe productie. Het land heeft zijn plicht gedaan, het land moet weer zijn plicht doen. Na de groote en goede eerste opbrengst, moet een tweede snede volgen, na het eerste gewas wenscht men de toemaat. Het streven is prijzenswaardig, maar kan slechts dan met succes bekroond worden, als aan het land gegeven wordt, wat het toekomtals men het de voedingstoffen weeraangeeft, die men het ontnomen heeft. De weiden hebben ge geven, de weiden moeten weeromkrijgen. In de eerste plaats, wat er door den eersten oogst is ontnomen. Dat is stikstof en kali. Duizend K.G. hooi, dat ge binnengehaald hebt, bevat gemiddeld 5 K.G. stikstof en niet veel minder kali. Door een gemiddelde oogst wordt dus aan het land onttrokken 30 K.G. stikstof en 30 K.G. kali per Hectare. De weiden, die niet zeer rijk aan voedingsstoffen zijn, kunnen dat niet straffeloos verdragen, Wat zij dit jaar nog zullen opleveren kan niet veel meer zijn, als dat verlies niet gedekt wordt. Het eeiiige dat m. i. gegeven kan worden, om een directe werking te veroor zaken en te maken dat het gras weer aan stonds gaat groeien met vernieuwde kracht, is chilisalpeter patentkali en in verband met de straks genoemde cijfers, van het eerste 150 K.G. en van het tweede 100 K.G. per Hectare. Op zijn hoogst kan dat f20 per Hectare kosten, wat ruimschoots goed ge maakt wordt door de meerdere opbrengst aan hooi bij de tweede snede. Daarenboven mogen we nog rekenen op de nawerking tegen het volgende jaar. Wie het niet gelooft, neme een proef. Hij verdeele zijn hooi weiden in deze deelen. Op één deel geve hij geen be mestingop een tweede zaait hij chilisalpeter op een derde chilisalpeter en patentkali en op het einde van het groeijaar oordeele hij in verband met de opbrengst. De uitlevering van gebroeders van Eyk. Allerlei tegenstrijdige geruchten doen de ronde naar aanleiding van het feit, dat Zater dag alleen Dirk van Eyk voorden Officier van justitie kon worden geleid, wijl het Amerikaan- sche gouvernement de uitlevering van Chris, van Eyk had geweigerd en deze laatste dus te Boston moest achterblijven. Nu eens vertelt men dat Dirk uit eigen be weging terug is gekomen, en Chris, weigerde te vertrekken, dan doet men het voorkomen, alsof deNederlandsche regeering teruggeschrok ken was voor de hooge kosten, die verbonden zijn aan een uitleveringsprocedure. Al deze geruchten zijn echter onjuist. Blijkens onze informatie is de toedracht der zaak als volgt Toen de woonplaats der gebroeders Van Eyk te Boston werd ontdekt, zijn zij door de Amerikaansche politie op verzoek der Neder- landsche regeering onmiddelijk gearresteerd. En met de uitleveringsformaliteiten werd ter stond een aanvang gemaakt. De rechter-commissaris te Amsterdam hoor de verschillende getuigen, liet deze verklaringen met zijn eigen bevindingen in het Engelsch vertalen, en zond deze stukken langs den diplomatieken weg naar de autoriteiten te Boston. Volgens de Amerikaansche uitleveringswet van strafbaarheid is geleverd, dat er voldoende grond is om, indiem daar ter plaatse het mis drijf gepleegd ware, men tot veroordeeling over zou gaan, dan eerst wordt uitgeleverd. Vandaar, dat in de stukken opgenomen werd de verklaringen van getuigen. Toen deze stukken bij de justitieele autori teiten van Boston waren gekomen, ontdekte men, dat Dirk beschuldigd was van oplichting, Chris, daarentegen vatj verduistering. De Ame rikaansche wet ken^ dit laatste delict echter niet. Ware dit misdrijf te Boston gepleegd, dan zou geen vervolging plaats vinden, zoodat men volgens de wet niet tot uitlevering over kon gaan van Chris. Deze werd dan ook na ontvangst der stukken in vrijheid gesteld ter wijl men Dirk ter beschikking der Nederland- sclie regeering stelde. De inspecteur der Amsterdamsche recherche, de heer Marcus, nam den gevangene te Boulogne sur Mer, van de Amerikaansche politie over en bracht zijn gevangene Zaterdag naar Am sterdam, waar hij terstond ter beschikking van den officier van justitie werd gesteld. In andere landen wordt over uitlevering alleen tusschen de justitie-ambtenaren onder handeld en kent men de bezwarende bepalingen der Amerikaansche uitleveringswetten niet. - Bij een der bewoners aan de Hoofdvaart bij den Bennebroekerweg te Haarlemmermeer zétte zich een zwerm bijen op een muur der woning neer. Door een gaatje of kier wisten de vreemde bezoeksters zich toegang in de huiskamer te verschaffen, waardoor de be woners deze moesten verlaten. Gelukkig riep eenigen tijd later de bijenkoningin haar,ge trouwen weer op en vertrok de bijenfamilie zooals ze gekomen was. - Dinsdag is, zoo meldt de Zw. Ct.. uit het huis van bewaring te Harderwijk de mili taire deserteur U. P., 25 jaar, ontvlucht. Hij wordt in alle richtingen gezocht. Hij is ge kleed in gevangeniskleren. De politie te Amsterdam heeft op aan wijzing van een bankier eenige Amerikanen aangehouden, die juist een landgenoot hadden opgelicht door het toepassen van een bekenden truc, n.l. het stellen van de vertrouwens- quaestie. Men meldt aan de Prov. Gr. Ct., dat uit het door de justitie en de administratie der posterijen ingestelde onderzoek gebleken is, dat er niet de minste aanleiding bestaat om naar aanleiding van het vinden van ledige postzakken op den spoorweg by Beilen, aan misdaad of diefstal te denken. Men zal zich herinneren, dat omstreeks een jaar geleden de Pers Murad Bay, die te 's-Gravenliage, in de 1ste Wagenstraat, een fabriekje en winkel van Perzische suikerwerken hield, vermoord is. Onmiddellijk viel de verdenking op A„ een Griekschen bediende van het slachtoffer, die voortvluchtig was. De ijverige nasporingen van de ILaagsche justitie en recherche bleven aanvankelijk zonder resultaat. De justitie ging echter voort met stappen te laten doen in het buitenland, inzonderheid in Griekenland, om tot de ontdekking van den steeds onvinbaar blijvenden A. te komen. De justitie heeft thans van officieele zijde het bericht ontvangen, dat de vermoedelijke moordenaar van Murad Bay, in Griekenland is aangehouden. Uit Haarlemmermeer schrijft men aan het Hrl. Dbld. Boven het midden van onzen polder, in de omgeving van Nieuw-Vennep, ontlastte zich Maandagmiddag een- zwaar onweder. Tijdens de bui had een hevige hagelslag plaats, vooral in het gedeelte tusschen lJweg en Ringdijk. Er vielen hagelsteenen als groote knikkers. Dat de gewassen hierdoor veel geleden hebben laat zich begrijpen. Het loof der bieten hing aan flarden neerhet graan lag tegen den grond geslagenspinaziezaad vertoonde tal van naakte stengels, die het zaad verloren hadden; van een bloeiend papaverveld was alle bloesem vernield, enz. De aangerichte schade is niet gering, terwijl de beschadigde bieten danig in den groei belemmerd worden. Geweldpleging. In het perceel Goudscheweg no. 101, op den hoek van de Groenenlaan te Rotterdam, is in het benedenhuis gevestigd de winkel van C. Heinrich, de eerste verdieping is tijdelijk on bewoond, en- op de tweede woont de blikslager E. C. Heinrich, de vader van den winkelier. Diens winkel staat met het bovenhuis niet in verbinding. Woensdagnamiddag omstreeks 5 uur, toen de blikslager niet thuis was, werd er aan het bovenhuis gebeld. De 18-jarige dienstbode W. Zijderveld trok de straatdeur o].en en zag daarop twee mannen naar binnen komen, die zich aanmeldden als ambtenaren van belasting. Zij zeide toen, dat ze mafir boven moesten komen. Terwijl de mannen vervolgens de trap op liepen, hebben zij ieder een zvvart masker voorgedaan. Boven gekomen, liep de eene ketel door het portaal regelrecht naar de keuken, waar de dienstbode werkzaam was. Hij greep haar beet en trachtte haar te over mannen. Toen dit niet spoedig gelukte, sleurde hij haar naar de achterkamer, waar hij hulp kreeg van zijn medeplichtige. Zij wierpen het dienstmeisje op den vloer, bonden haar de handen met een touw op den rug, sloegen haar een stuk van een schort om den hals en stop ten haar een prop van papier en linnen in den mond. Zoo lieten zij het meisje liggen. Terwijl de eeue man naar de keuken was geloopen, was de andere gemaskerde dadelijk door de achterkamer naar een tussclienkamer RONA Cacao

Luctor et Emergo | 1912 | | pagina 2