VAN Buitenlandsch Overzicht. Eecla -m. e Beiiclite n. Korte Berichten. Uit Stad en Provincie. Kerk en School. Landbouwberichteii. telt Verbreiding der Waarheid te Amsterdam 3 hoofd- en vele zijtakken. Thans bestaat deze nuttige vereeniging 57 jaar. Hare werkzaamheden strekken zich uit over 7 Zondagsscholen met pl. m. 1800 leerlingen, Vervolgschool, |Breischool, 2 Naaischolen, Zang school, Kinder- en Jongeliedengenootschap, Christelijke Leesbibliotheek, Dorcasvereeni- ging, Moeder-naaivereeniging, Stads-zending, Catechisatiën, Te Huis voor Vrouwen, Col portage onder zeelieden, Huisbezoek bij doof stommen en Evangelieprediking des Zondags morgens voor doofstommen, Kinderkerk en Bijbelbond, Jongelingsvereeniging, Knapenver- eeniging en Zangkoor. De Sultan heeft het ontslag van het minis terie aangenomen. Het aftreden van het kabinet schijnt eerst om drie uur in den namiddag bekend geworden te zijn. In de Kamer heeft de voorzitter het besluit der ministers medegedeeld en de ver gadering' opgeheven. Vervolgens zijn de voor zitters van Kamer en Senaat op het paleis ontboden om over den toestand te beraad slagen. In jong-Turksche kringen schijnt men een nieuwe benoeming van Saïd pasia te wen- schen het gerucht gaat, dat de Turksche ge zant te Londen, Tewfik pasja, opnieuw aan gezocht zal worden om grootvizier te worden en het nieuwe kabinet te vormen. Men heeft echter weinig hoop, dat hij het ambt zal aan vaarden. Zoo hij weigert, zou men trachten een ministerie te maken met Ilazim bei als minister van buitenlandsche zaken. Deze is door den Sultan ontvangen. Aan Assim bei, den minister van buitenlaudsche zaken in het afgetreden kabinet is de waarneming van het grootviziraat opgedragen. Als een der oorzaken van het plotselinge ontslag van het ministerie wordt opgegeven de houding van de hoofdofficieren van het eerste legerkorps. Zoo het kabinet niet heen gegaan was, zouden tal van hoofdofficieren uaar de Porte gegaan zijn om zijn aftreden te vragen. Er wordt beweerd, dat het Comité Eeneid hen Vooruitgang thans steunt op de leerlingen der militaire scholen. Naar de Köln. Ztg. uit New York verneemt, zijn thans vier personen in hechtenis gesteld in verband met den moord, gepleegd op den eigenaar van een speelhol, Rosenthal. De ambtenaar van het openbaar ministerie Whit man hééft een onderzoek geopend naar de betrekkingen, die naar beweerd wordt bestaan tusschen de politie en belanghebben den bij speelholen. Een vrouw heeft aan den ambtenaar van het O. M. meegedeeld, dat de automobiel, waarin zich de moordenaars van Rosenthal hadden bevonden, in den nacht van den moord urenlang had gestaan voor het huis van den inspecteur van politie Becker, die door Rosenthal beschuldigd was van het heulen met de speelholexploitanten. Volgens den ambtenaar van het O. M. heeft de politie de moordenaars niet belet, te ont komen. Er waren 5 politiemannen in de on middellijke nabijheid van de plaats, waar de moord gepleegd werd, doch geen hunner had zijn revolver gebruikt. Het hoofd der New Yorksche politie heeft de beschuldigingen van den ambtenaar van het O. M. krachtig gewraakt. Deze beschul digingen van den ambtemtar, Whitman, waren zoo krachtig mogelijk. Whitman beticht de politie ervan, deel uit te maken van een ge heime organisatie, die naar willekeur de wetten verkracht en met voeten treedt. De toestanden zijn vroeger nooit erger geweest dan zij thans zijn. Een voor de politie bezwarende om standigheid was zeide Whitman dat de dienstdoende agenten zes verschillende nrs. van de bewuste auto hebben opgegeven, die alle zes fout bleken te zijn. De New (Yorksche biaden bevatten felle aanvallen op de politie. Zij betoogen, dat de leiding van dien tak van dienst niet langer moet berusten bij de gemeente, doch aan den staat behoort te worden overgedragen. De New York World schrijft dat Rosenthal in koelen bloede vermoord is door „the system", d.i. het complot tusschen de politie en de misdadigers. De New York Herald en de New York Evening Post houden de politie aansprakelijk voor het gebeurde. En de N. Y. E. P. be toogt nog, dat enkel een spoedig optreden van de politie en het pakken van de schuldigen kan voorkomen, dat een enquête gehouden wordt, die alle tekortkomingen van de politie zal aan het licht brengen. De Franconia, een stoomschip van de Cu- nard-lijn, heeft in Engeland bericht gebracht, dat zij een week geleden midden op den Oceaan' het oude houten gevangenisschip Success door middel van draadlooze telegrafie gepraaid had! De Success was toen 66 dagen geleden uit Queenstown naar Amerika ver trokken en had voortdurend met stormen te kampen gehad. De proviand begon op te raken, en de gezagvoerder had gevraagd, om hem uit New-York water, vleesch en meel te zenden, daar de bemanning anders honger en dorst zou moeten lijden. HOUTENS De Success is het oudste groote zeilschip, dat nog in de vaart is. Zij is in 1790 te Moulmein in Burma van teakhout gebouwd, heeft vele reizen als Oostindievaarder gedaan en is in den ouden tijd dikwijls met hare zeven kanonnen met zeeroovers slaags ge weest. In het midden van de vorige eeuw lag het schip in Australië op de reede op liet oogenblik, dat daar de goudvelden ontdekt •werden. De heele bemanning en alle passagiers lie pen van boord weg, en de reeders verkochten het schip aan de Engelsche regeering om als gevangenisschip dienst te doen. Vele mis dadigers *van de goudvelden hebben in hare cellen opgesloten gezeten, en in dien tijd kreeg de Succes den bijnaam van de Del van den Oceaan. Wat liet schip nu in Amerika gaat doen, blijkt ons niet. De bemanning, die op het oogenblik op het schip is, gelooft, naar de Franconia verder bericht dat het aan boord spookt en durft 's avonds niet naar beneden te gaan. Nadere berichten uit Mexico over de wolk breuken in den staat Guanajuato stellen het aantal dooden op over de 1000, de aange richte stoffelijke schade op 500,000,000 gulden. De bewoners der geteisterde streken hebben door het geweld van het water alles verloren. Londen, 18 Juli. Het stakingscomité heeft heden bekend gemaakt, dat de onder handelingen zijn afgebroken, daar de werk gevers een onvoorwaardelijke onderwerping eisclien en verklaarde, dat een hervatting der onderhandelingen wordt voorbereid, op den grondslag van de voorwaarden, geldig voor het uitbreken der staking. New York, 18 Juli. De correspondent te Washington van de „New-York Tribune" seint aan zijn blad, dat de heer Allen, secretaris van president Taft in diens schrijfbureau een pakje vond, waaruit een brandende lont stak. Hij waarschuwde de politie, die bij een nauwkeurig onderzoek een helsche machine vond, welke 6 pond (Wnamiet bleek te bevatten. Bij de aanbestedingen ten behoeve van het waterschap „Ellewoutsdijk" waren de laagste inschrijversJ. de Bree Fz., Ter Neuzen, f 10.420, M. Jacobs, Goes, f 10.289. Gegund aan M. Jacobs. Voor steenstorting was eenig inschrijver Jan de Bree Fzn. te Ter Neuzen voor f5728, aan wien het werk is gegund. 22 Juli 4576. De boschgeuzen lichten een minderbroeder van Sluis t& Kadzand op. 19 Juli 1749. Tweede heropening der Aar- denburgsche haven. Eerste sluiting 1701. Tweede 1745. Derde 1813. Eerste opening 1719. Tweede 1749. 20 Juli 1814. Deze streken worden bij Zeeland gevoegd. IJzendijke. In de laatst gehouden vergadering van den gemeenteraad alhier, was van de muzieksocieteit „Geduld overwint" een aan vraag ingekomen voor' een buitengewone sub sidie van f 180. Het gezelschap stelt zich voor zijn 75.jarig bestaan in Augustus te herdenken met een luisterrijk muziekfeest. De raad stond de gevraagde som toe, doch sprak zich uit om in mogelijke tekorten niet bij te dragen. Volgens het eerste ontwerp voordewin- terdienstregeling op de lijnen der Staatsspoor wegen, komt er geen verandering in de uren van aankomst der treinen te Vlissingen. Van de vandaar vertrekkende treinen wordt de trein 340, die nu om 9.10 uit Vlissingen vertrekt, vervroegd tot 8.57, en uit Middelburg van 9.20 op 9.07. Inplaats van te 11.13 komt die trein dan te Roozendaal aan te 11 uur. Voor de aansluitingen richting Breda en richting Rotterdam brengt deze vervroeging geen verandering. Men komt daar evenals nu resp. te 11.45 en 1.03 aan. Doch terwijl men nu te Roozendaal jvoor de richting. Ësschen ,moet wachten tot 11.49, waardoor men te Antwerpen arriveert te 12.40, zou men dan te Roozendaal nog de aansluiting op den trein van 11.06 kunnen halen, die de reizigers te 11.42 in Antwerpen brengt. Goes. Alhier had een bijeenkomst van Zeeuwsche Esperantisten plaats. Aanwezig waren Esperantisten uit, Wemel- dinge, Kapelle, Souburg,^'s Ileerenhoek, Hein- kenszand en Goes, terwijl-nog hunne mede werking hadden toegezegd Esperantisten uit Staveuisse, Kruiningen en Zoutelande. Besloten werd een prachtige propaganda voor Esperanto in Zeeland te maken en tevens op te richten eene provinciale vereeniging, welke den naam draagt van „Zelanda Komi- tato por Esperant" Zeeuwsch comité voor Esperanto." De eerstvolgende vergadering zal in October te Goes worden gehouden. Daar zullen eenige bekende sprekers op het gebied van Esperanto het woord voeren. Speciale commissies werden benoemd voor de lezingen, voor de pers, voor onderwijs zaken en voor het plan in 1913. Aan den heer mr. C. de Witt Hamer, schoolopziener in het district Goes, zal bij het neerleggen van zijn ambt op 1 Aug. a.s. een plaquette in zilver met zijn beeltenis, gevat in eikenhouten lijst, namens de hoofden van scholen en het onderwijzend personeel in zijn ambtskring als blijk van hoogachting worden aangeboden. Ned. Hervormde Kerk. Beroepen te RetranchementK. F. Proost, cand. te Leiden. Dinsdag meldden we onder Telegrafische berichten, dat Ds. Gunst van Woerden tot eerste scriba van de buitengewone Synode der Geref. Kerken benoemd was. Dit is een misverstand geweest. Het was Ds. De Geus van De Lemmer, die deze functie waarnam. In de buitengewone Synode der Geref. kerken werd tot hoogleeraar in de exegese van het Oude Testament benoemd in de vaca ture Noordtzij, Dr. G. Ch. Aaldefs. Prof. Dr. Aalders, de nieuwbenoemde pro fessor aan de Theol. school te Kampen, is te Londen geboren en is 32 jaar ond. Hij stu deerde aan de V. 0. «In 1903 werd hij predi kant te Tzummarum. Hier stond hij tot 1911 en vertrok toen naar Ermelo, waar hij thans nu woonachtig is. In 1911 promoveerde hij aan de V. U. tot doctor in de Theologie. Tot vijfden hoogleeraar aan de Theol. school werd benoemd Dr. J. C. de Moor, predikant te Den Haag. Hij werd in 1878 geboren en is dus 34 jaar oud. Aan de V. U. promo veerde hij in 1903 tot Doctor in de Godgeleerd heid. In 1903 deed hij te Breda zijn intree in 1905 te Den Haag, als predikant bij do Geref. kerken. Dezen nieuwbenoemdeu hoogleeraar is op gedragen onderwijs te geven in de ambtelijke vakken. De benoemingen gaan in tegen 1 Nov. a. s. In de kerstvacantie znllen de benoemde hoogleeraren zich aan de School verbinden. Voorts werd op deze Synode besloten het tractement van de hoogleeraren vast te stellen op f 3600, Door de Kerkeraad van Leiden werd voor gesteld om in Nov. 1913 een nationalen dank en bedestond te houden, ter herdenking van de verlossing uit de Fransche Overheersching. In vele streken, vooral daar, waar de bodem zand of zavel is, wordt het stoppeland benut. Zoodra het graan van het land is, wordt dit geploegd en bezaaid met knollen spurrie enz. Ook wordt het stoppelland gebruikt voor lupine, erwten en wikken ter groenbemesting. Laat ons eerst de voedergewassen op het stoppelland beschouwen. Wanneer men iets doet moet men het zoo goed mogelijk doen. Ook de stoppelcultuur. De meeste boeren behandelen deze zaak te nonchalant. Zij ploe gen zoo spoedig mogelijk den stoppelgrond en bezaaien hem. Daarmede meenen ze genoeg gedaan te hebben. Dat is toch niet zoo. Het vaak onvoldoende gewas bewijst het. Het zou werkelij!» de moeite loonen het stoppel gewas met wat meer zorg te behandelen. Juist, omdat de groeitijd zoo kort is, moet alles gedaan worden, om de opkomst van het zaad zoo snel mogelijk te doen plaats hebben en om de jonge planten met kracht te doen opgroeien. Daartoe is noodig een kleine gift chilisalpeter. Men geve, zoodra het land is omgeploegd, tegelijk met het uitzaaien van het zaad 150 a 200 K.G. chilisalpeter per Hectare en zaaie dit zoo dun en gelijkmatig mogelijk uit. Hierdoor zal lo het zaad spoe diger opkomen en 2o het gewas sneller groeien Maar er is nog iets. Door de stikstofbemes ting zullen de aanwezige kali- en phosphor- zugrverbindingen in werking komen en zal daardoor de oogst dubbel zoo groot worden dan zonder bemesting. En het gewas zal rijker worden aan eiwitstoffen, wat voor voeder gewassen van groot gewicht is. Het is dus een dwaasheid het stoppelgewas nuchter uit te zaaien. Wat de groenbemestifig bel reft, ook nog een enkel woordje. Inderdaad geschiedt het uitzaaien van lupine, wikken enz. juist om humus een zekere hoeveelheid goedkoope stikstof in den bodem te krijgen. Ook mag het als bekend verondersteld worden, dat vlinderbloemen niet in de eerste plaats een stikstofrijken bodem behoeven. Maar toch is het een verkeerd idéé, te meenen, dat lipinen, erwten, wikken, enz. gemakkelijk opkomen en spoedig groeien op een nuchteren bodem. Het groenbemestinggewas mislukt vaak, alleen omdat het niet bemest wordt. Een weinig chilisalpeter, bij het zaaien gegeven bewerkt evenals bij de voedergewassen le de snelle opkomst, 2e een krachtige groeiperiode inden aanvang. Later helpen deze gewassen zich ten opzichte van de stikstof zich zelve wel. Men zaaie daarom bij het zaad ongeveer 100 K.G. chilisalpeter per Hectare uit. De groen bemesting gelukt gewisser en brengt dubbel zooveel op. TURKIJE. De ministerieele crisis. AMERIKA. iDe New-Yorksche politie. ENGELAND mfê& De wolkbreuken. Aanslag tegen Taft. TER NEUZEN 19 Juli 1912. Gedenkdagen voor Zeeuwsoh-Vlaanderen. Chilisalpeter op het Stoppelland.

Luctor et Emergo | 1912 | | pagina 2