Bijbelverklaring M. HENRY Kerk en School. Gemengd Nieuws. Burgerlijke Stand. Telegrafische Berichten. Laatste berichten. Handelsberichten. Advertentie n. Hoogwatergetij te Terneuzen. KALENDER en de PREMIE „MIRRE, ALOË en KASSIE", J. H. KOK te Kampen. het Engelscli stoomschip „Gwynwood", ko mende van Ter Neuzen. De „Pluto is naar Antwerpen doorgevaren, terwijl het ander stoomschip, ofschoon het averij had bekomen, naar zee is vertrokken. In de bergplaats van takkebossen gren zende aan het kolendepöt der Staatsspoor te Vlissingen ontstond Zaterdagnacht door onbe kende oorzaak een begin van branddoordat zulks spoedig door personeel werd opgemerkt, kon nog tijdig voorkomen worden, dat de bergplaats en kolèndepót een prooi der vlam men werden. Met eenige emmers water werd zulks voorkomen. Zondagmorgen had nabij de Keersluis te Vlissingen een automobiel ongeluk plaats dat zeer goed afliep. De auto haalde van de boot uit Breskens personen af, die bestemd waren voor Domburg. Bij het nemen van de bocht brugNieuwe Vlissingsche weg brak een voorwiel. Gelukkig werd op dat punt heel langzaam gereden, zoodat de inzittenden met den schrik vrij kwamen. Westkapelle. Dezer dagen werd door bestuur en voorstanders van het Chr. Onderwijs, alhier, een afscheidshulde aan den heer Den Hollander gebracht bij zijn vertrek naar Axel als burge meester. De 'heer Den Hollander was een der oprichters van de Chr. school geweest en mede door zijn positief optreden is de school tot bloei gekomen. Een prachtig draaiend boekenrek met een album, bevattende het wapen van Westkapelle en de namen van de gevers werd ZEd.Achtb. als aandenken aangeboden. De voorzitter der vereeniging sprak zeer waardeerende woorden en wenschte den heer Den Hollander van harte geluk met de be noeming tot burgemeester van Axel. In een kernachtige rede dankte den heer Den Hollander voor het geschenk en de schoone woorden tot hem gericht. Z.Ed.achtb. ge tuigde met veel genoegen te Westkapelle op velerlei gebied gewerkt te hebben, en eindigde met te zeggen dat ieder in Axel komende, ten zijnen huize welkom zou zijn. Tijdens een onweersbui, die zich Zaterdag in den namiddag boven de gemeente St. Maartensdijk ontlastte, sloeg de bliksem in de arbeiderswoning van A. Boogerd op de West- vest, vernielde gedeeltelijk den schoorsteen en enkele meubelen. De bewoners waren af wezig er ontstond geen brand. Gereformeerde Kerken. Drietalte Hoofddorp (Haarlemmermeer) S. W. Bos te WestergeestE. Schouten te Bolnes en R. Zijlstra te Hoogeveen. Beroepen: te Kappelle-Biezelinge B. Meijer te Brouwershaven te Kruiningen H. Enserink te Nieuwveen te Zuidwolde (Dr.) R. Brouwer (Renderen (N. B.). Bedanktvoor Wirdum door II. Hangel broek te Borger. Ned. Hervormde Kerk. Beroepente Vroomshoop P. C. de Groot te De Krim. De Chr. Jongelingsvereeniging „Onze hulpe zij in den naam des Heeren" vergadert a. s. Donderdagavond om 8 uur in de consistorie kamer der Geref. Kerk in de Nieuwstraat alhier. Provinciale Staten van Zeeland. Als aanvulling van onze Telegrafische berichten omtrent de zomerzitting van de Prov. Staten van Zeeland, j. 1. Vrijdag gehou den, diene alsnog het volgende Een voorstel kot toekenning van eene bijdrage van f 10,000 gedurende 12 jaren in de kosten van aanleg van los- en laadplaatsen te Ter Neuzen. Uit de afdeelingsverslagen blijkt, dat, hoe wel men niet direct tegen de verbetering der los- en ladingsplaatsen te Ter Neuzen was ge kant, de gevoelens daaromtrent nog al uiteen- loopen. In een der afdeeliugen was een lid van meening, dat waarschijnlijk de gevraagde sub sidie achterwege had kunnen blijven, indien vroeger door de Regeering omtrent deze zaak andere regelingen waren getroffen. Evenwel bleken bij stemming 7 leden vóór het voorstel van Gedep. Staten, terwijl 5 leden zich hunne stem wenschten voor te behouden. In eenemndere afdeeling vroeg men, waarom België niet in deze kosten bijdraagt, waarop werd geantwoord, dat België bij de verbetering der haven van Ter Neuzen geen belang heeft. In deze zelfde afdeeling merkte een lid van Gedep. Staten op, dat uit gegronde klachten is gebleken dat, na de verbreeding van het kanaal Gent—Ter Neuzen, de bedoelde haven achteruit is gegaan, omdat toen niet tegelijk de nu geprojecteerde werken in orde zijn ge bracht. Nu echter wordt getracht, nadat de verschillende inzichten van belanghebbenden daar ter plaatse tot overeenstemming zijn ge komen, tot de gevvenschte verbetering van den bestaanden toestand over te gaan. Weer in eene andere afdeeling meent een der leden, dat het bezwaarlijk is, eene zoo danige som ten behoeve van Ter Neuzen uit de Provinciale kas toe te staan, daar het uit sluitend een Rijksbelang is. Dat de haven te Ter Neuzen niet is in den staat, waarin deze moest en kon zijn, komt, doordat het Rijk door het graven van liet kanaal naar Gent de haven bedorven heeft. Door een lid van Gedep. Staten wordt hier op geantwoord, dat door Gedep. Staten al het mogelijke is gedaan om het Rijk de kosten te doen dragen, doch dat het uit de stukken kan blijken, dat zulks niet is mogen gelukken. Nog een ander lid is van meening, dat het te Ter Neuzen zoo niet kan blijvén men dient daar te helpen. Hij sluit zich daarom aan bij het voorstel van Gedep. Staten. Weer een ander lid sluit zich aan bij de opmerkingen van den eersten spreker en meent,' dat de Provincie thans moet betalen voor een commissie van de Regeering, die bij 't sluiten van 't oorspronkelijk tractaatmet België er voor had dienen te zorgen, dat de laad- on losplaatsen van Ter Neuzen in orde werden gebracht voor rekening van België, daar door de verbetering van liet kanaal 'te Ter Neuzen de schade aldaar is ontstaan. De heer Fokker zegt dat het voorstel een gevolg is van een door het Rijk gemaakte fout. Men heeft er niet aan gedacht, bij het maken van het contract met België, en daarom vindt spreker het hoogst onbillijk dat de pro vincie moet betalen. Het Rijk had in dit geval de kosten op zich moeten nemen. De heer Dieleman wijst er op dat, al wordt het voorstel niet aangenomen, het Rijk toch niet alles voor zich neemt. Herhaaldelijk is de Regeering er reeds op gewezen dat spoedige hulp noodig is, maar steeds is gezegdwij helpen niet als de Provincie niet helpt. En er moet geholpen worden, anders gaat 1 er Neuzen ten onder. Het is hier eenzelfde geval als ip 1888 te Goes. Door deze verbe tering zal de haven zijn oude beteekenis her krijgen en wellicht nog overtreffen. De heer Kakebeeke wijst er op dat Goes slechts een renteloos voorschot kreeg en geen bijdrage, zooals nu voor de haven van Ter Neuzen wordt voorgesteld. Het voorstel wordt aangenomen met 32 tegen 5 stemmen. Bij de algemeene beschouwingen over de begrooting voor 1913 hield de heer Van Dal- sum een beschouwing, waarin hij het samen vallen van het lidmaatschap van den Raad van beheer van de Zeeuwsch-Vlaamsche Tram wegmaatschappij en van dat der Gedeputeerde Staten besprak. De Commissaris der Koningin uitte zich afkeurend over sprekers houding, waar deze sprak van een moreel schandaal en van het indienen van wantrouwen. De heer De Veer zegt, dat hij het met den heer Van Dalsum volstrekt niet eens is, al is deze ook zoo vrij die conclusie te trekken. Spr. zegt dat hij het geheel optreden van den heer Van Dalsum in deze zaak beschouwt als een uiting van partijpolitiek en wijst in verband daarmede op een aantal artikelen door den heer Van Dalsum over deze zaak geschreven. Spreker is overtuigd, dat alle leden, uitgezonderd de heer Van Dalsum, vol ledig vertrouwen in Gedep Staten stelden. De heer Van Dalsum verdedigt zijne houding en zegt, dat de actie tegen deze zaak is uit gegaan van Zelandia, het blad van den heer Fruijtier. Spreker protesteerde tegen het ge beurde. De vergadering is daarna door den V oor- zitter in naam der Koningin gesloten. Vliegendood. Elk jaar maken wij van deze vreedzame rubriek een moordpainflot door op te wekken tot uitroeiing van vliegen en muggen. Maar elk jaar zijn er wéér nieuwe vliegen en muggen, waaruit blijkt, dat onze moordprediking niet geholpen 'heeft, of dat krant en rubriek niet voldoende gelezen worden. Wij berusten in het eene, zoowel als in het andere Doch onzen plicht vervolgende, plaatsen wij ditmaal weer onze periodieke waarschuwing tegen dit ongedierte. Wie er op gesteld is geen vliegen en mug gen te krijgen, moet in de eerste plaats voor de grootste reinheid zorg dragen. Herhaaldelijk vloer en wanden ook in hoeken en reten reinigen met water, waar aan wat carbol of een dergelijke stof is toe gevoegd, is een eerste vereischte. Afvoerbuizen dienen herhaaldelijk daarmede te worden doorgespoeld. Afval van welken aard ook moet worden verwijderd, liefst verbrand, en nooit moeten spijsresten, graten, vellen,schiilen, beenderen enz.'binnen het bereik van vliegen komen. Vliegennetten om spijzen onder te bewaren zijn onontbeerlijk en eveneens ver dient het aanbeveling de ramen van keuken, kelder of provisiekamer te bespannen met mousseline of een dergelijke stof, die wel de versche lucht, doch geen insecten doorlaat. Er bestaan echter tal van andere middelen om vliegen en muggen uit de kamer te houden. Er zijn verschillende planten, die een geur afgeven, die de insecten, verjaagt. Zoo b.v. de ricinusplant en reseda. Ook een bos versch geplukte notenbladeren bewijst goeden diensteveneens het bestrijken der plaatsen, waar de vliegen het meest voor komen, met uiensap of een aftreksel van sas- sefras. Een liter sterk extract van quassia of bitterhout, vermengd met een ons suiker en een half ons zwarte peper bewijst ook goede diensten; evenals de volgende recepten a. meng een theelepel zwarte peper met twee theel. bruine suiker en een theel. room dooreen en zet dit mengsel op bakjes neer, waar de meeste vliegen zijn b. los 8 gram extract van quassia op in een kwart liter kokend water, waaraan wat stroop of suiker is toegevoegd. Dit middel is onschadelijk voor kinderen en huisdieren c. leg een spons op een ondiepen schotel en droppel er een half theelepeltje lavendel olie op. Bevochtig de spons met kokend water. Het resultaat is een voor ons aangename geur in de kamer, waarmee echter vliegen en muggen op een afstand worden gehouden. Het bevochtigen met kokend water van tijd herhalen en eens per week de lavendelolie ververschen. Encalyptusolie is ook goed. Tegen muggen speciaal wordt aanbevolen een paar druppels geraniumolie op watten op vensterbank of tafel. En dan rondom de bedden natuurlijk muskietengaas. 's Gravenhage. De Synode der Geref. Kerken in Nederland werd hedenmorgen om 10 uur geopend, door Ds. H. Hoekstra van Arnhem, die als Voorzitter fungeerde. Ds. Gunst van Woerden werd gekozen tot le Scriba, Dr. Keizer van Tiel tot 2e Scriba en Dr. de Moor van Den Haag tot Assessor. Aan Prof. M. Noordtzij werd eervol emeri taat verleend onder dankbetuiging voor de vele diensten aan de Theol. School en de kerken in het algemeen bewezen. In de vaca ture van Prof. M. Noordtzij worden aanbevolen de heeren Dr. G. Ch. Aalders van Ermelo, en Dr. W. A. van Es van Leeuwarden. Voor vijfde hoogleeraar aan de Theol. School te Kampen worden aanbevolen de heeren Dr. J. C. de Moor van Den Haag en Dr. F. Hoekstra van Den Bosch. Om half zes seinde men ons dat de benoe mingen van de twee hoogleeraren nog niet bekend waren. Renvaville. De bekende aviateur Lathan is bij een buffeljacht in Afrika omgekomen. IJzendijke. In de gisteren alhier gehouden raadszitting werd o. m. medegedeeld, dat voor hoofd der school in den Oranjepolder nog geen sollicitanten zijn. Het salaris werd gebracht van f850 op f 1000 met 2 verhoogingen vau f50 na 5 dienstjaren, vroeger 4 verhoogingeg om de 3 jaar. Het hoofd van school I kreeg f 100 traktementsvermeerdering. De verkoop der graanbeurs en een woonhuis op de markt werd bepaald binnen een maand. V Op Vrijdag 19 Juli e. k. hoopt D. V. onze geliefde Vader, Behuwd- en Grootvader de heer FRANCOIS DE RUBBER Sr. zijn 60ste geboortedag te herdenken. Dat hij nog lang mag gespaard blijven is de wensch van zijne KINDEREN, BEHUWD- Ter Neuzen, en KLEINKINDEREN. TER NEUZEN, 1G Juli 1912. Boter per Vs K.G. f 0-65- Eieren 104 stuks 3.G0 /o,-. Ondergeteekenden betuigen bij deze hun dank voor de vele blijken van belangstelling, ontvangen bij het overlijden van hun geliefde Moeder, Behuwd- en Grootmoeder, Wed. A. C. Bolierv. d. Werff. J. KUILER—Bolier. Vreeswijk. L. KUILER en Kinderen. I G. A. PETERS—Bolier. J. PETERS Ter Neuzen en Kinderen- Ier Neuzen. A D0NZE-Bolier. J. A. DONZE en Kinderen. De inteekening op den Geref. Tractaatgenootschap „FILIPPUS", is weer in vollen gang. De premie is getiteld Ds. G. DOEKES te Nieuwdorp. Deze kostelijke premie, die van blijvende waarde is, zal ongeveer 230 pag. groot zijn. Het schild van den Kalender is een sieraad voor de wand. Het biedt in keurige teekening ten aanschouwe de aankomst van Prins Willem te Scheveningen op 30 Nov. 1813. Een voor stelling, die actueel mag heeten voor het jaar, waarin het eeuwfeest van het herstel van Nederland's onafhankelijkheid zal worden ge vierd. De prijs is met premie f i,oo, zonder premie - 0,40. De Kalender, geb. als boek f 0,75, met premie f 1,25. Men vrage proefschild en 'inteekenlijst aan. Bij tijdige bestelling kan men van de uit voering der orders verzekerd zijn. Namens het Geref. Tractaatgenootschap „Filippus" Firma F. P. D'HUIJ, Uitgeefster, Middelburg. Prof. Dr. H. BAVINCK. DAGEN. Voorm. Nam. Woensdag 17 Juli Donderdag 18 Vrijdag 19 Zaterdag 20 Zondag 21 Maandag 22 Dinsdag 23 n 1 3.38 4.27 5.16 6.4 6.55 7.51 8.54 4.2 4.51 5.39 6.28 7.21 8.21 9.30 Het Oude Testament, (Gen.Job) is com pleet in 50 afleveringen a 30 cent, met gratis drie Stempelbanden, óf in drie prachtig ge bonden deelen a f 5,30, naar keuze. Om het geld behoeft niemand het te laten, want het boek kost slechts WF" 15 cent per week. "^8 Wie kan dat niet betalen, als hij dit werkelijk wil? En voor dien luttelen prijs koopt u een ware schat, een goudmijn. Gij zult u nooit beklagen over het daarvoor uitgegeven geld. Deze Bijbelverklaring van de gansche Heilige Schrift is ongetwijfeld debeste, die in den loop der eeuwen is ver schenen. Een reuzenwerk, zooals wel te begrijpen is. En toch zorgt de heer J. H. Kok voorts voor eene uitgave van dit groote Bijbelwerk, die zoo goedkoop is, dat zij in aller handen kan komen. Wie dit boek koopt, zal er geen berouw van hebben. Geref. Volksblad Vraag proefaflevering en uitvoerig Prospectus bij uw Boekhandelaar of bij den Uitgever TER NEUZEN. Huwelijks-aangiften. 12 Juli. Cornelis Jacob Simons, oud 20 j., jm. en Tona Cornelia Frederiksen, oud 20 j., jd: Geboorten. 7 Juli, Catharina, d. van Pieter Sol en van Pieternella Donze. 9 Juli. Krijn Pieter, z. van Pieter Marinus de Jonge en van Adriana de Kraker. Margriet Amelia Sidonia Angelina, d. van Augustus .Claes en van Maria Carolina de Moor. 11 Juli. Jacoba, d. van Jacobus Francois van Kerkvoorde en van Maria Griep. 12 Juli. Bertlia Marina, d. van Luitjen Zandstra en van Neeltje van der Klooster. Overlijden. 10 Juli. Pieter Florussen, oud 4d., z. van Maarten en van Jacoba van Dixhoorn. 13 Jnli. Reinier Scheele, oud 71 j., eebtg. van Marie Willemsen. y y W AMSTERDAM, 15 Juli 1912. Lijnolie vliegend, f39, f383/,, Aug. f38, f 38'/4, Sept./Dec. f363/,, Jan./April f 343/,.. Suiker willig, Juli f 16'/, te koop, Aug. f 16'/ Oct./Dec. f 127/a geboden. Aardappelen. Friesche Muisjes f 1.20, ,a f 1.40. Westlandsche Zandronden f 1,40 a fl.75. Westlandsche Zand f2,— a f2.20. Westlandsche Kleine f0,60 a f L— Langedijker Schoolmeesters fl,75 a f 1,80. Langedijker Muizen fl,35 a f 1,45. Langedijker Kleine f 0,75 a f 0,85. Andijker blauwen f 1,90 a f2, Andijker Muisjes f 1,40. af 1,50. Andijker Kleine f 0,80 a f 0,90. Langedijker Gladblaadjes f2,— a f2,10. ANTWERPEN, 15 Juli 1912. Chilisalpeter kalm Loco fr. 26,25 Juli fr. 26.26, Aug. fr. 26,25, Febr./Maart fr. 26,80. ROTTERDAM, 13 Juli. B i n n e n 1 a n d s c he Granen. Tarwe weder om met klein aanbod, moest lager worden afgegeven om te kunnen verkoopen. Essex per 100 kg. van f 11 tot f 11.40. Roodkaf en Wilhelinina per 100 kg. van f 10.75 tot 11.10. HULST, 15 Juli 1912. Middenprijs per 100 K.G. Tarwe/11,Rogge 9,40, Wintergerst Zomergerst Haver 10,25. Erwten 15,—, Witte Boonen f—,— Bruine Boonen/10,25, Duivenboonen/— PaardenboonenBoekweit 0,—, Lijnzaad f 0,—, Koolzaad per 100 L. Aardappels Boter per kilo 1,30. Eieren per 26 stuks 0,90. Er waren ter veemarkt te koop gesteld -. 10 stuks rundvee en 23 varkens, waarvan verkocht 2 stuks rundvee, en 16 varkens. VAN HET DOOR VAN OPNIEUW UIT IIET ENGELSCH VERTAALD EN VOORZIEN VAN EEN VOORREDE DOOR V n r>

Luctor et Emergo | 1912 | | pagina 3