Biimeiilandsch Nieuws. Korte Berichten. Uit Stad en Provincie. als een amechtige jaloersche marktventer, die zijn buurman geen ziertje klandisie gunt, zich de keel heesch te schreeuwen. En „waarschuwt tegen de Tariefwet 1" Als dat niet helpt, helpt niemendal. Maar toch een heele aftakeling voo 'n chique firma. Z. V 't Zal wel lukken 't Is nog geen botertje tot den boöm met de vrijzinnige coalitie voor 1D13. De heeren kunnen het blijkbaar nog niet eens worden. De „Vaderlander", het orgaan van de Libe- raie Unie, wordt duchtig op de vingers getikt door „De Wereld", het blad der vrijzinnig democraten. Het eerstgenoemde blad heeft reeds alles gereed en annonceert alvast een eendrachtig saamwerken van alle liberale elementen. Nu komt „De Wereld". En noemt de mededeelingen van de Vader lander ontijdig, voorbarig en onjuist. Er is nóg geen gemeenschappelijke basis aanvaard. En van een saamwerken „coute que coüte", gelijk het blad 't noemt, wil het ganschelijk niet weten. Dat wil zeggen, een coalitie tusschen de verschillende liberale vertakkingen, kan slechts tot stand komen op welomschreven accoord. En het vrijzinnig-democratisch orgaan stelt als voorwaarde van samenwerking den eisch het ijveren voor het algemeen kiesrecht, het door geen correctieven verzwakte algemeen kiesrecht. Hetgeen in rond-Hollandsch beteekenthet allemanskiesrecht. Dat is wel een bittere pil voor de unie- en oud-liberalen. Die ze evenwel best zullen slikken. En mocht onverhoopt hun vrijzinnige maag haar niet kunnen verdragen, het zal ondanks de besliste taal van „De Wereld" de harmonie van de vrijzinnigen van alle gading in 1913 niet in den weg staan. We kennen dat prat gaan op „beginsel vastheid" al lang. Laat het maar eens gaan spannen met de a. s. groote verkiezingen. Dan zet men alle beginsel op zij. En gaat het tegen een rechtsch candidaat, dan trekt de gansche linkerzij van oud-liberaal tot den vrijzinnigsten democraat op onder het oude, verkleurde vendel van het anti-clerica- lisme. Z. V Jaarvergadering van „Effatha". De 24ste Jaarvergadering van „Effatha" werd ditmaal te Amersfoort op Donderdag 27 Juni in de Langegrachtkerk aldaar ge houden. Het Bestuur had besloten van de gewoonte der laatste jaren af te wijken en om meerdere belangstelling te verkrijgen, de Algemeene vergadering niet te Dordrecht, maar te Amers foort te houden. In die verwachting werd het echter teleur gesteld. Slechts een klein getal leden en af gevaardigden waren met eenige belangstellende broeders en zusters uit Amersfoort tegenwoor dig' Reeds den vorigen avond liet het zich aan zien, «dat de belangstelling niet bijster groot zou zijn. Toen toch trad voor 'n slechts kleine schare Ds. J. Douma van Watergraafsmeer op om in een bidstond voor „Effatha" voor te gaan. Hij sprak over Mare. 7 3235 en zette in een gloedvolle rede uiteen de betee- kenis van het wonder des Heeren aan den doove, die bezwaarlijk sprak, ook voor onzen tijd en wekte tot meerdere belangstelling in den arbeid der vereeniging op, die haar naam aan de woorden des Heilands ontleent, bij deze gelegenheid uitgesproken. Daarna werd in den gebede een zegen afgesmeekt over de te houden vergadering, over de vereeniging, over de leerlingen, over de stichting en over allen, die aan of voor haar arbeiden. Van de gelegenheid om zich als begunstigers van „Effatha" te doen inschrijven, werd door enkelen der aanwezigen gebruik gemaakt. De Algemeene Vergadering werd des voor middags te 11 uur, door den voorzitter, prof. L. Lindeboom, geopend. Hij verzocht te zingen Ps. 68 3 en ging daarna voor in gebed. Hierna las hij 1 Joh. 3 7 16 en sprak een kort inleidingswoord aan de hand van'tge- lezene. Hij legde vooral den nadruk op 't beginsel waaruit Kaïn handelde, terwijl hij den Heere zijn offer bracht en stelde daar tegenover wat Abel tot het brengen van zijn offer bewoog. Kaïn miste 't kenmerk van 't kind Godsde liefde. Daarom is ook, wie niet lief heeft van Kain's geslacht. In ons doen en laten toont zich 't rechte beginsel. Kaïn begon niet met Abel dood te slaan, maar hij gleed af op den weg van eigenwilligen godsdienst. Vanzelf moet daarom bij ons de vraag oprijzen, hoe wij staan tegenover het werk der barmhartigheid. Ook tegenover „Effatha". Hij wekte voorts alle aanwezigen op om uit 't beginsel der Abel's liefde mede- werkzaam in alle liefdewerk te zijn. Het verslag van den heer J. Schaap Hz., secretaris der Vereeniging, gewaagde van een kalm vereenigingsjaar. In 't kort werden de lotgevallen der vereeniging nagegaan en met nadruk werd gewezen op 't verlies dat zij ge leden had door 't vertrek van Jhr. J. J. van Asc'n van Wijck naar het buitenland. Met veel waardeering werd herdacht alles, wat deze II. Welg. in al de jaren van „Effatha's" bestaan voor haar in zijne hoedanigheid van Bestuurslid en voornamelijk als Penningmeester gedaan heeft. Gewezen werd inzonderheid op de vermeerdering van inkomsten, die de vrucht van zijn Penningmeesterschap zijn geweest. De Secretaris ontving bij monde van den Voorzitter den dank der vergadering, terwijl tevens werd besloten uit naam der vereeniging Jhr. van Asch van Wijck den dank der ver gadering voor al zijn arbeid in 't belang van „Effatha" over te brengen. De penningmeester, de heer W. L. B. den Blaauwen, verkreeg nu gelegenheid zijn verslag uit te brengen. Met dankzegging aan den Heere mocht dit verslag gewagen van een zegenrijk jaar op finantiëel gebied. Er werden enkele groote giften ontvangen maar ook de kleine bleven niet uit. Vele nieuwe leden traden toe en op vele plaatsen in den lande werd een opgewekt meêleven merkbaar. In het jaar 1911 werd het groote tekort der laatste jaren bijna geheel gedekt. Tegenover een ontvangst van f 18654,57 stond een uit gaaf van f 15553,366, zoodat dit jaar een batig saldo van f 3101,206 opleverde. Het tekort slonk daardoor tot f 489,76. Hoewel er dus groote reden is tot dankzegging, dient tot steeds meerdere belangstelling en medewerking te worden opgewekt. Nadat den Penningmeester dank gebracht was voor zijn verslag, verkreeg de heer Schaap het woord, om mede tot toenemende belang stelling en offervaardigheid op te wekken. Hij toch gevoelde zich gedrongen er op te wijzen, dat „Effatha" weldra voor vermeerde ring van uitgaven zal komen te staan. De onderwijskrachten toch, waarover zij thans beschikt, zijn niet voldoende. Eerste vereischte is die aan wat geeischt wordt, te doen be antwoorden wat natuurlijk met vermeerde ring van uitgaven gepaard gaat, maar toch hoogst noodig is. De Voorzitter stemt dit toe. Wel is't getal kinderen nog klein, maar er mag op worden gerekend, dat de ouders in het besef hunner roeping, van „Effatha" voor hunne doofstomme kinderen steeds meer zullen gebruik maken. Eu wij dienen, als er weer kinderen komen, klaar te zijn om ze te ontvangen. Ook de heer Vetten acht vermeerdering van het onder wijzend personeel noodzakelijk, maar meent, dat die vermeerdering ook het vermeerderen van lokaliteit noodzakelijk maken zal. De heer Blommendaal deelt namens de Commissie tot nazien der rekening en ver antwoording van den Penningmeester mede, dat alle bescheiden aan de Commissie wel willend werden voorgelegd en alles uitnemend in orde werd bevonden wgarom zij dan ook met volle vrijmoedigheid aan de vergadering voorstelt den Penningmeester te dechargeeren en voor het gehouden beheer der dank der vergadering over te brengen. De voorzitter voldoet hieraan en dankt tevens de Commissie voor haar arbeid. Thans verkreeg de heer A. Hes het woord om verslag van het afgeloopen schooljaar te doen. In korte trekken giug hij den loop der schoolbevolking na en deed daarna mededeeling van de vermeerdering der leermiddelen, waar door het geven van onderwijs zoo zeer ver gemakkelijkt wordt. In 't bizonder werd stil gestaan bij het gelukkig en heerlijk afsterven der oud-leerlinge Pleuntje van der Heijden. Voor haar was het onderwijs in „Effatha" in den middelijken weg oorzaak, dat zij den Heere Jezus leerde kennen als haar Zaligmaker. Nog op haar sterfbed mocht zij blijmoedig getuigen van de hoop, die in haar was. In vrede is zij ontslapen. Na het uitbrengen van dit verslag, waar voor de heer Hes van den voorzitter den dank der vergadering ontving, werd een korte pauze gehouden. Na de pauze wordt de vraag in bespreking gehracht hoe de vergadering over vermeerdering van onderwijskrachten oordeelt. Besloten wordt met algemeene stemmen tot vermeerdering over te gaan. Uit het verslag van de Noodkas, dat nu volgt, bleek, dat ook deze in haar arbeid voorspoedig jnocht zijn. Voor de eerste maal sedert vele jaren kon van een batig saldo worden melding gemaakt. Met blijdschap werd hiervan kennis genomen en allen dank gezegd, die hiertoe hadden medegewerkt. In 't kort werd nu door den heer Vetten de ge schiedenis der Noodkas nagegaan, en voorge steld de naam Noodkas te vervangen door dien van Algemeene Ondersteuningskas. Dit voorstel wordt met algemeene stemmen aan genomen, waarna door den voorzitter de hoop wordt uitgesproken, dat ng ook tot het op richten van plaatselijke ondersteuningskassen zal worden overgegaan. Het verslag over de Blinden-bibliotheek wordt daarna uitgebracht door den heer A. B. van den Heuvel. Meerdere belangstelling kon worden geconstateerd. Het aantal mede- werkers(sters) bedroeg 24, terwijl ongeveer 380 boeken in het afgeloopen jaar ter lezing werden verzonden. De voorzitter verzoekt de dames, die tegen woordig zijn, hunne medewerking te willen verleenen, om voor deze bibliotheek boeken in Braille-schrift over te brengen. Enkelen verklaren hiertoe bereid te zijn. In behandeling wordt het voorstel 's Gra- venhage gebracht „De A. V. overwege de wenschelijkheid van oprichting van Locale Comité's tot bevordering van den door „Effatha" begonnen arbeid onder de blinden, ter voorbereiding van een afzon- lijke vereeniging, die eerlang komt tot de oprichting van een Christelijk Instituut voor blinde kinderen en jongelieden". De heer Verhoog licht het voorstel nader toe. De Voorzitter meent, dat men met Locale Comite's niet verder komerf zal. Hij stelt daarom, mede uit naam van het Bestuur voor, eene Commissie te benoemen, die belangstel ling zal trachten op te wekken voor de op richting van een Instituut voor blinden en alles te doen, wat noodig is, om de oprichting eener Vereeniging van genoemde kinderen voor te bereiden. Ook wordt voorgesteld om als leden dezer Commissie te benoemen de II.II. Ds. J. Vonk, Dr. J. G. van Es en D. Littooy. De vergadering neemt dit voorstel met algemeene stemmen aan. Als Commissieleden tot nazien van het geldelijk beheer worden opnieuw de H.H. Blommendaal en Rotteveel aangewezen en gekozen. Uit de gehouden stemming tot verkiezing van 3 bestuursleden blijkt, dat herkozen is Prof. L. Lindeboom en gekozen zijn Dk. II. Feykes, van Dordrecht eu Jhr. Wttewaalvan Stoetwegen, van Rotterdam. De Voorzitter verklaart zich zijne benoeming te willen laten welgevallen met het oog op het a.s. 25-jarig bestaan der vereeniging. Ds. Vonk was de tolk der vergadering toen hij zijn blijdschap over dit besluit uitsprak en drukte daarbij den wensch uit, dat hij als voor zoo velerlei arbeid op 't gebied van het Koninkrijk Gods ook voor „Effatha" mocht blijven gespaard en zijne krachten ook voor haar nog tot rijken zegen mogen zijn. Gezongen werd nu Ps. 105 5, waarna ds. Vonk het woord verkreeg tot het houden van een referaat over het onderwerp: „Wat moet er gedaan worden om aan alle doofstomme kinderen van Gereformeerden huize een plaats in „Effatha te bezorgen Referent constateerde het droevige feit, dat niet alle doofstomme kinderen, die van Gere formeerden huize zijn of wier ouders met ons de Gereformeerde' belijdenis zijn toegedaan, een plaats in „Effatha's" stichting te Dord recht ontvangen. 'Een onderzoek werd daarna ingesteld, wat daarvan de oorzaken mogen zijn. Na de oorzaken der kwaal te hebben gevonden, werden de middelen aangewezen, die ter genezing kunnen dienen. Met onverdeelde aandacht werd dit referaat aangehoord. Besloten werd het als afzonder lijke uitgave bij het jaarverslag te voegen. De Voorzitter brengt nog in herinnering, dat in het volgend jaar D. V. de herdenking van het 25-jarig bestaan der vereeniging zal plaats hebben. Besloten wordt dit in Leiden te doen en wel op Donderdag 16 October. Een woord van 'dank wordt ten slotte ge bracht aan den Kerkeraad der Geref. Kerk A te Amersfoort, voor 't gebruik van het kerkgebouw en de consistorie, alsmede aan de broeders, die zoo welwillend waren de bestuursleden te herbergen, terwijl alle aan wezigen tot meerdere liefde en grooter be langstelling voor den arbeid van „Effatha" werden opgewekt. Ds. Dor.ner, daartoe uitgenoodigd, gaat voor in dankgebed en eindigt hiermede dit zoo aangenaam en gezegend samenzijn. De warmte. Naar, vanwege de filiaal-inrichting te Rot terdam van het Meteorologisch Instituut wordt medegedeeld, is Vrijdag te Rotterdam een temperatuur geregistreerd van 30.8° C. Een avondtemperatuur boven de 30° was daar nog nooit waargenomen. Ter vergelijking diene, dat het verleden jaar, toen op 10 Aug. in den middag de record temperatuur voor Rotterdam 34.2° C. vastgesteld was, 's avonds om 7 uur niet warmer was dan ongeveer 25° C. Naar de „Tel." verneemt zal het Voor- loopig Verslag der Tweede Kamer over de aanvullingsbegrooting op Hoofdstuk VIII, waar- o.m. op een vermeerdering van 36 hoofdofficie ren en 36 kapiteins bij de infanterie en 8 hoofd officieren en 18 kapiteins bij de vestingartillerie gerekend wordt, binnenkort verschijnen. Ongeluk op een schietterrein. Berlijn, 13 Juli. Op het schietterrein Kum- mersdorf bij Berlijn is vanochtend een be treurenswaardig ongeluk gebeurd, waardoor een man van de proefbatterij van de commissie tot onderzoek van geschut gedood is en vijf andere gewond zijn, van wie twee zwaar. Bij het afzoeken van het terrein naar de scherven van de verschoten ammunitie, raapte een kanonnier een niet afgegaan projectiel op, dat met een slaghoedje voorzien was. Tegen de voorschriften in wierp hij het projectiel op den wagen, waarin de scherven verzameld worden. Het ontplofte. Wolkbreuken. New York, 15 Juli. In verschillenden deelen van het land zijn wolkbreuken geweest, die een schade van een millioen dollars hebben aan gericht en aan vijf menschen het leven hebben gekost. De ergste schade is aangericht te Denver, waar het water de stad heeft over stroomd. De New York Sun verneemt uit Mexico, dat in de buurt van Guanojuato tengevolge van wervelstormen duizenden hectaren over stroomd zijn. Honderden menschen zijn om gekomen steden zijn weggespoeld en de schade bedraagt 20,000,000. Chicago, 14 Juli. Er zijn twee sneltreinen op elkaar geloopen. Daarbij werden 13 man gedood en velen gekwetst. Parijs, 15 Juli. Een trein uit de voorsteden is aan het station der Invaliden tegen een stootblok opgeloopen. Er zijn 24 menschen licht gekneusd. TER NEUZEN 16 Juli 1912. Het voorstel van Gedep. Staten om ge durende 12 jaren eene bijdrage van ƒ10,000 's jaars ^oe te kennen voor uitbreiding van de los- en laadplaatsen alhier, werd aange nomen, zooals uit het verslag is te lezen. Eerlang zal naar alle waarschijnlijkheid de dienst per Prov. boot van hier op Hoede- kenskerke en omgekeerd, opgeheven worden. Morgenochtend tusschen 10 en 12 uur zullen op de kustbatterij eenige losse schoten uit zwaar geschut worden gevuurd. De be woners uit den omtrek worden aangeraden de ramen open te zetten, voor het eventueel stuk springen. Bij het graafwerk voor de fundeering van de H. B. S. alhier is in den hoek van den dijk, naast de vroegere werf een geraamte van een mannelijk persoon opgegraven. Hoe het daar gekomen is, is niet te verklaren. Het zag er nog gaaf uit. Daarnevens lag een kinnebak van een paard. De gehouden collecte ten behoeve van het fonds ter ondersteuning van den gewapen- den dienst in Nederland heeft alhier opge bracht f 9,45. Te Axel f 12,44. Te Hoek f 15,80. Te Zaamslag f 12,90. Zaamslag. Tot predikant bij de Christelijke Gereformeerde gemeente alhier is beroepen de heer L. II. van de Meijden, candidaat te Loosduinen. Zaamslag. Nu de kreek in den Grooten Huissenspolder door verkoop in andere handen is overgegaan is na kadastrale opmeting de kreek in zijn ware grootte, dat is ongeveer 27 gemeten, door afrastering en een sloot van de aanpalende weilanden gescheiden. Door het plaatsen van een molen zal men trachten de kreek droog te houden. In tegenstelling met vroegere jaren kan men thans op bijna geen enkele boerderij in het Land van Axel kersen bekomen, daar het een zeldzaamheid wordt een boom met rijpe kersen aan te treffen. Dit vindt zijn oorzaak in de schade die daaraan door de spreeuwen wordt toegebracht, en die de sappige vrucht weten te bemachtigen voor men gelegenheid krijgt ze te plukken. Om die reden worden dan op sommige hofsteden de kersenboomen ook al gerooid. Axel. Zondagavond daalde onder deze ge meente in het klaverland |van den landbouwer Machielsen een luchtballon neer van de Al gemeene luchtvaartmaatschappij te St. Nico- laas. Er waren drie personen in gezeten, nl. de heeren Gustave van Battel, ingenieur, Jozef Verstocht, brouwer te Viiacene en Adolphe Verhaert, grondeigenaar te Beveren- Waes. Zij waren opgestegen te Vraeene (Bel gië) om 6 uur 30 minuten en neergedaald om 7 uur 45 minuten. Om 7 u. 5 min. waren ze boven Hulst ter hoogte van 2500 M. Het doel waswetenschappelijke opstijgingen. Gisteremorgen vertrokken zij per trein naar hun woonplaats. Er liep natuurlijk heel wat volk naar de plaats waar de ballon was neer gedaald. Axel. Aan het festival, dat 15 Aug. a.s. alhier zal gehouden worden ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van het fanfarenge- zelschap „Concordia" aldaar, zal deelgenomen worden door acht muziekgezelschappen. Iedere vereeniging krijgt een zilveren her inneringsmedaille, terwijl nog verschillende geldprijzen aan de vreemde gezelschappen worden toegekend. Schoondijke. De heer G. R. Kuiper van Hilversum, beroepen predikant bij de Geref. kerk alhier, hoopt 11 Augustus zijn intree te doen, na bevestiging door Ds. W. van 't Sant van Oostburg. Schoondijke. Een windhoos, vergezeld van slagregen, ontwortelde Zaterdagavond hier enkele boomen en richtte veel schade aan de te veld staande gewassen aan. IJzendijke. Nu de IJzendijksche Tramweg maatschappij overgegaan is aan deZeeuwsch- Vlaamsche kan men gewaar worden dat er reeds vele veranderingen ten goede door den nieuwen directeur zijn ingevoerd. Men ver trekt en arriveert op tijd, er is regel en ge zag, en Bachus reist niet meer mee. Iet besluit, dat na 15 Juli op de brug van de tram door particulieren niet meer zal wor den gewogen is een bezwaar, dat men zal trachten te ondervangen door het plaatsen van een nieuwe weegbrug, waartoe, naar verluidt, bij de heeren Neeteson en Bron het plan zou bestaan. Ook enkele boeren zinnen daarop, doch zijn bevreesd, dat zij hun suikerbieten niet op' het terrein der Maatschappij zullen mogen lossen als zij niet op de tram-bascuul gewogen zijn. (Zelandia) Oostburg. Op Maandag 22 Juli a. s. wordt alhier een paarden- en veulenmarkt gehouden. In den nacht van Zaterdag op Zondag heeft ter hoogte van Borselen op de Schelde eene aanvaring plaats gehad tusschen het Duitsch stoomschip „Pluto", komende van Rotterdam en bestemd voor Antwerpen en

Luctor et Emergo | 1912 | | pagina 2