Van Houten s De beste voor den prijs Binnenlandse!» Nieuws. Buitenlandsch Overzicht. Reclame Berichte». Korte Berichten. Uit Stad en Provincie. Kerk en Seh oo 1. MoQ-18 jpy ger uitte hij de meening, dat bij overeenkomst Zeeuwsch-Vlaanderen voor een reeks van jaren aan België in huur moest gegeven worden), hij polemiseerde hierover op zijne eigenaardige wijze met het antirevol. blad „Luctor et Emergo" en vereenigde het pro en contra in een boekje, dat gratis aan de Volksvertegen woordiging werd aangeboden. Het lot van het wetsontwerp werd nu, het spreekt van zelf, zeer twijfelachtig. II ij, de redder van Zeeuwsch-Vlaanderen was er tegen en dusMaar zietgeen woord de brochure wordt voor kennisgeving, met een meewarig glimlachje, aangenomen geen dis cussie zelfs over het wetsontwerp, ja, zelfs geen stemming, zoo waren het allen roerend met hem oneens. Ministerie, nu opgepast! Wat komt U nu dientengevolge boven het hoofd te hangen. Toeval of straf Denkt er aanin Ilulst zit een wrekende Nemesis. Eerste Kamer. De Kamer heeft heden een reeks wetsont werpen aangenomen, onder meer de pensioen regeling voor spoorwegpersoneel en de toeken ning van een renteloos voorschot voor de spoorwegen van Hontenisse naar de Belgische grens in de richting van Moerbeke en van IJzendijke over Sas van Gent naar Drie Schouwen. De Kamer ging na afdoening dezer wetsont werpen op recés. De geruchten, door Het Volk" opgevan gen, als zou de heer Goeman Borgesius zich in 1913 niet meer voor een kamercandidatuur beschikbaar stellen, missen, volgens „Het Va derland" allen grond. De Minister Tal ma is Woensdagmiddag per stoomschip „Iris" van Rotterdam naar Bergen (Noorwegen) vertrokken. Z.Ex. heeft na de drukke bezigheden der laatste weken de rust wel van noode. Volgens de officieele berichten van de re geering te Lissabon is ook de jongste poging der rrtonarchisten, om de vaan van den opstand te ontplooien, mislukt. Dit is evenwel geen reden om te veronderstellen, dat hun neder laag beslissend is geweest, want Couceiro trok met zijn strijdkrachten in jzoede orde terug en men vreest dan ook te "Lissabon, dat hij zich weldra herstellen en een nieuwen aanval beproeven zal. Dat de toestand ernstig is, blijkt ook hieruit, dat de Minister president Maandag in de Kamer verklaarde, dat de rust nog niet hersteld was. De onlusten en de aanslagen op personen en eigendommen duren dan ook voort, met name in 't Noorden, waar in verscheidene plaatsen de staat van beleg is afgekondigd en de plattelandsbevolking zich bij geheele scharen bij de monarchisten aan sluit. Nu zendt de regeering wel voortdurend troepen naar het Noorden, maar zij vertrouwt een deel van het leger nietdaarom zond zij reeds eenige oorlogsschepen naar Oporto, terwijl andere zullen volgen, blijkbaar om, zoo noodig, de landingsdivisie aan het werk te zetten. Of nu de marine-troepen betrouwbaar zijn, wordt niet gemeld. Bovendien heeft de regeering de reserve van vier infanterie-regi- menten en van twee artillerie-regimenten onder de wapenen geroepen. Ze kon reeds over 8000 man in het Noorden beschikken. De berichten uit Madrid schilderen den toestand als zeer ernstigzij zeggen, dat de troepen-afdeelingen door Couceiro aangevoerd, talrijk zijn, goed bewapend en uitstekend toegerust en dat het voorbarig is van de auto riteiten te Lissabon om te beweren, dat het reeds gelukt is, de tegen-revolutie meester te worden. Het is Couceiro gelukt, zegt een telegram uit Lissabon, om zich te Chavez te vereenigen met Gemacho, waarna de ver eenigde troepen met de republikeinsclie troepen een gevecht leverdenbeide troepen leden verliezen maar wie het veld behielden, wordt niet gemeld. Verschillende gevechten worden gemeld, maar de daarop betrekking hebbende berichten laten soms aan duidelijkheid te wenschen over, waardoor het moeilijk is, een gevolg trekking te maken. Het schijnt evenwel, dat de monarchisten den republikeinen een be- slissenden slag in de nabijheid van de Minko zullen leveren. Onderwijl gaan zij voort de spoorweglijnen met steenen te blokkeeren, terwijl zij trachten de bruggen niet dynamiet in de lucht te laten springen over de wegen naar Montalegre zijn boomen neergeveld. Verder wordt nog gemeld, dat de ex-Koning Manuel en de pretendent Dom Miguel de handen ineengeslagen hebben om de monar chistische beweging te steunen die bovendien ook de sympathie heeft van de Carlistische partij in Spanje. De Ministerraad houdt voortdurend verga deringen. In Lissabon is het rustig, evenals te Oporto en in het Zuiden. Maar geheel gerust is men niet, vooral met het oog op het Noorden. De Camorra. Woensdag is te Viterbo in Italië het vonnis uitgesproken over de Camorristen en zijn alle leden dezer beruchte vereeniging met mis dadige doeleinden veroordeeld tot gevangenis straffen van 4 tot 30 jaren. Onder de schul digen bevond zich ook een pastoor. ^Aan het publiek kan hev (oordeel worden gelaten, of1 inderdaad is 1 Kg. 1.50 34Kg./0.42i - 0.80 Alle beklaagden waren zeer opgewonden en hun vrouwen wierpen zich op de knieën voor het Mariabeeld in de tegenover de rechtbank gelegen kerk, en deden geloften en brandden waskaarsen, opdat hun mannen zouden wor den vrijgesproken. In de rechtszaal viel de Camorrapriester op de knieën en bad met luider stem„O, heilige Rosa di Vilérbo, wonderdadige jonkvrouw, sta ons bij. want gij weet, dat wij onschuldig zijn. Vervolgens richtte hij het woord tot zijn medebeklaagden en zei, dat hij in den afgeloopen nacht een vizioen had gehad. De heilige Rosa was hem driemaal achtereen verschenen zij had hem gezegend en hem voorspeld, dat den volgenden dag alle Camorristen vrijgesproken zouden worden. Het proces is twee jaar geleden begonnen, en voordat de openbare zitting begon had een vooronderzoek plaats gehad van een jaar of vier. Voor wie de geschiedenis niet kent, diene het volgende De Camorra, een uitgebreide vereeniging van misdadigers, heeft jarenlang Napels geter roriseerd. Zij was machtig want nóch de rechtelijke macht, nóch de politie konden iets tegen haar beginnen, daar niemand tegen de Camorra durfde getuigen. Een misdaad van de Camorra bleef dus ongestraft. Men zegt trouwens, dat een groot aantal politie-agenten, ja zelfs rechters, in relatie met haar stonden. Trouwens zij pleegde niet alleen misdrijven, tegen betaling kon men gedaan krijgen wat men wilde, zoowel slechte als goede daden, tot op zekeren dag een kapitein der karabi- niers zich voornam de Camorra over te leveren aan de rechtbank. Iedereen die van dit be sluit hoorde, dacht dat de man niet wijs was, maar hij zette niettemin zijn pogingen voort. Het geluk hielp hem twee leden der Camorra onderhielden geheime betrekkingen met kara- biniers dit kwam uit en zij werden vermoord. Die moord werd door den kapitein zoo grondig onderzocht, dat hij het spoor vond en na maanden lang werken veertig van de voor naamste leden der bende aan de justitie over leverde. Niemand begrijpt hoe 't mogelijk is, dat de karabinierskapitein niet vermoord werd. Na een onderzoek van vier jaar werden de veertig beschuldigden in een kooi ter zitting gebracht en na twee jaar procedeeren, het hooren van honderden getuigen, pleidooien van weken enzoovoort, is eindelijk liet vonnis gevallen. De Duitsche Keizer heeft 10,000 mk. ge schonken aan het comité te Genève ten be hoeve van de oprichting van een gedenkteeken voor de Hervorming. Omtrent de stakingsonlusten in New- York vindt men nog enkele nadere bijzonder heden. In den nacht van Maandag op Dinsdag was het uitermate woelig in do havenbuurten der New Yorksche metropool. Het kwam tot een kloppartij tusschen stakende zeelieden en tus- schen bootwerkers, welke laatsten de staking afkeuren en er woedend over zijn. In Brooklyn is het zelfs bijna tot een lynchpartij gekomen. Een menigte van ca. 2000 menschen wilde een staker aan een lantarenpaal opknoopen. De man had den strop al om den nek en het touw was al over een dwarshout van een lan tarenpaal geworpen. Gelukkig kwam nog juist bijtijds politie opdagen, die den man ontzette. Bij de gevechten aan de havens zijn twee politieagenten doodeiijk gekwetst. Een man werd gedood, verscheiden anderen gewond. Londen, 10 Juli. Het bestuur van de haven van Londen hééft gisteravond een mededeeling aan de pers gedaan, waarin het de beweringen van de Londensche stakings-commissie tegen spreekt, dat er nog 80,000 stakers aan de Theems zouden zijn en de commissie de wol veilingen zou beletten. Deze worden onbe lemmerd voortgezet, terwijl men met spoed naar den gewonen toestand in de haven op weg is. De cliënten van het bestuur van de haven van Londen gebruiken op het oogenblik meer arbeiders in de haven dan gewoonlijk. H et havenbestuur iieeft deze week 23,750 pond aan loon uitbetaald, tegen 20,490 in dezelfde week van 1911. Het havenbestuur brengt daarom ter kennis dat er geen bootwerkers meer aangenomen kunnen worden. Gisteren waren er 16,565 bootwerkers aan den arbeid en 160 schepen in lossing. Gedurende het verloop van de staking zijn er op de Theems 300 schepen, metende een half millioen tonnen, gelost en geladen. De stakingWan de Londensche bootwerkers is haar achtste week ingegaan. De opgaven betreffende in- en uitvoer over Juni toonen aan, welke gevoelige verliezen de handel ten gevolge van de staking geleden heeft. De invoer vertegenwoordigde in Juni 1.1. een waar de van 50,668,135 (tegen 51,102,539 in Juni 1911), de uitvoer van 34,972,331 (tegen 36,113,150), de uitvoer naar de koloniën van 5,738,549 (tegen 8,753,388). De bootwerkers hebben tot Dinsdag 945,000 aan loon verbeurd. De vakvereenigingen hebben 124,500 aan ondersteuningen uitbetaald. Duinkerken, 10 Juli. Betoogers zijn de smederij van de marine binnengedrongen. Zij wierpen de werklieden eruit en veroorzaakten groote schade. De directeur schoot met zijn revolver. Huelva (Andalusië), 11 Juli. Er is van ochtend om 7 uur 25 een aardbeving gevoeld. De bevolking is uit de huizen gevlucht. Londen, 11 Juli. Ben Tillett heeft de sta kers na de opstootjes in Rotherhithe toege sproken. Tillett nam daarbij aan, dat de werk willigen den aanval begonnen waren en ook dat de patroons hun revolvers verschaft hadden om de stakers te beschieten. Welnu, zeide Tillett, ook de stakers zullen revolvers krijgen om die gemeene stinkende onderkruipers af te weren, onverschillig of de politie hen al of niet bijstaat. Door kortsluiting is tusschen Genua en Yoltri een wagen van de electrische tram in brand geraakt. De verschrikte passagiers wilden van den wagen springen, voor dat deze tot stilstand was gebracht, maar gunden, al dringende, elkander den tijd niet om dat be hoorlijk te doen. Daardoor is er een gedood en zijn er 11 ernstig gewond. ,De Duitsche marine is voornemens te Kiel een reusachtig dok te laten bouwen. Het dok zal een draagvermogen hebben van 40,000,000 K.G. en in staat zijn de grootste en zwaarste oorlogschepen op te nemen. De laaeste in schrijvers waren Blom en Vos te Hamburg met 4,600,000 Mrk. Gisteren had alhier een buitengewone classicale vergadering van de Geref. Kerken in de classis Axel plaats. De heer Kuiper, beroepen predikant te Schoondijke, werd ge ëxamineerd en na een gunstig examen toe gelaten. Gisterenmorgen om half 7 kwam hier per sleepboot „Snelvaart" een gezelschap uit Ellewoutsdijk aan. Het begaf zich naar het station en vertrok met den trein van 7 uur naar Antwerpen. Des avonds werd de terug reis aanvaard. Om half 8 vertrok een extra Prov. boot van hier naar Middelburg met 300 leerlingen van de gemeentescholen alhier. Verschillende ouders maakten de reis mee. Met de Prov. boot van 10 minuten voor achten vertrokken de leerlingen van de Chr. school te Othene met hunne onderwijzers en eenige ouders. De reis was ook naar Vlissin- gen en Middelburg. Het prachtige weer werkte zeer mee om de jeugdigen een aange- namen dag te bezorgen. Er wordt thans met het tamelijk onvast weer, gewaarschuwd voor hooibroei. Naar men beweert moet het nu zeer spoedig kunnen ontstaan, zonder dat men het nog vermoeden zou. Bij het overgangsexamen aan de Rijks Iloogere Burgerschool te Middelburg zijn o.m. bevorderd van de 4e naar de 5e klasseA. H. de Vos A.Pz. en M. de Bruijne Mz. van Ter Neuzen; van de 3e naar de 4e klasseJoh. van der Moer, van Ter Neuzen van de 2e naar de 3e klasseBertha van der Moer en L. de Regt van Ter Neuzen en bij het eind-examen voor de H. B. S. en Handelsschool te Vlissingen is geslaagd Maurice Renier, van Ter Neuzen. De heer D. Buijze arts alhier is door den minister van Landbouw aangewezen als deskundige voflr het onderzoek naar het ge- zichts- en oororgaan van schippers, stuurlieden en machinisten. Sluiskil. Alhier werd een algemeene verga dering gehouden van de Onderlinge Paarden- verzekerings-Maatschappij „Samenwerking" te Sluiskil om rekening en verantwoording te doen over het afgeloopen jaar. De ontvangsten met inbegrip van het goed slot van het voorgaande jaar bedroegen totaal f 1861,13s, de totale uitgaven f 1253,53, dus het goed slot bedroeg f 607,906. Er werden aangegeven op de jaarlijksche schatting 286 paarden met een gezamenlijke waarde van 119,675. De premieheffing bedroeg slechts 1 Drie paarden zijn gestorven en een onteigend waarvoor werd uitgekeerd f 1067,50, 19 paarden werden in den loop van het jaar ter verzekering aangeboden en 39 afgeschreven. Axel. Omtrent de installatie van burge meester den Hollander, schrijft men ons nog dat de volgende personen van de receptie gebruik maakten De heeren J. G. Bom en P. A. Jens, genees- heeren. De heer M. L. van Vessem, gemeente-ont vanger. De heer K. A Wiechman, directeur der gasfabriek. De heer C. v. d. Broeke, gemeente-opzichter. De heer G. Ilagers, hoofd der Openbare school. De heer P. van Vliet, hoofd der Chr. school. De WelEervv. Heer Ds. J. B. Th. Hugenholtz en de heer K. de Feijter, namens de Chr. school. De heeren J. J. de Feijter en J. de Visser, namens Patrimonium. De heeren P. Buijze en J. J. de Feijter, namens de A. R. Iviesvereen. „Nederland en Oranje". De heer J. J. de Feijter, namens het Chr. muziekcorps „Hosanna". De heeren Ph. J. van Dixhoorn en F. C. Zonnevijlle, namens de afd. Axel der Zeeuwsche Landbouwmaatschappij. De WelEerw. Heer Ds. J. Lammertsma, namens de Geref. Kerk A. en de WelEerw. Heer Ds. C. Bruins met de heer H. Smies, namens de Geref. Kerk B. 's Avonds werd bij fakkellicht door de beide muziekcorpsen „Hosanna" en „Concordia" een serenade gebracht, bij welke gelegenheid dooi den burgemeester een toespraak tot het pu bliek gehouden werd. 10 Juli 1491, Hulst door Gentenaars stor menderhand ingenomen. 10 Juli 1817. Verwoesting van den oogst door hagelslag onder Aardenburg. 11 Juli 1587. De belegerde Sluizenaren doen een uitval op de Spanjaarden. 15 Juli 1596. De forten „De Moerschans" en „De groote Raap", bij Hulst, heftig dooi de Spanjaarden beschoten. 16 Juli 1582. De Hertog van Anjou komt van Vlissingen te Sluis aan om den volgenden dag zijn intrede te doen te Brugge. 16 Juli 1686. Axel verlost van het Spaansche juk door Prins Maurits. In de Woensdagavond gehouden vergade ring van den raad van Aardenburg, werd kennis gegeven van een telegram, dat bij den Bur gemeester i^ingekomen, waarin,de wn. com missaris der Koningin verzoekt nog geen re gent te benoemen, aangezien het R. K. Arm bestuur een geschil heeft opgeworpen over de „inrichting van het Burger Weeshuis". Besloten werd aan den polder Bewesten Eede benoorden St. Pietersdijk, op daartoe gedaan verzoek een som te leenen van f 3000 tegen 4% voor wegsverharding, bij welke ver harding de gemeente veel belang heeft. Deze som zal geleend worden, als van Ged. Staten goedkeuring wordt verkregen tot het opnemen eener som van f 3000 tegen 4% van het Bur ger Gasthuis. Naar aanleiding van een verzoek van ()en gemeente-secretaris over zijn jaarwedde met ingang van 1 Jan. 1913 te verhoogen werd besloten de jaarwedde te verhoogen tot f 825. Met blijdschap ontvangen we uit Aarden burg het bericht dat de toestand van den heer G. A. Vorsterman van Oyen steeds vooruit gaande is. De pols is ook weer in orde, zoodat men op een spoedige volkomen gGnezing kan hopen. (M. C.) Naar men meldt vertoeft een gezelschap van zigeuners van dertien personen ver moedelijk hetzelfde dat ook in Z.-Beveland en Walcheren is geweest thans in de ge meente Nieuwvliet. Ze hebben geen tenten of wagens, maar zijn voorzien van de vereischte papieren als vreemdelingen en van 't noodige geld. Politie houdt er de wacht bij. -I- De tentoonstelling van geiten der Ver eeniging van geitenhouders te Waterlandkerkje, gehouden op Zaterdag 6 Juli 1912, gaf blijk wat samenwerking vermag om naar vetbetering te streven. Daar de Vereeniging enkele Sane- geiten en bokken bezit, was er al heel wat verbetering in de afstammelingen der Sane- bokken uit verschillende geitenrassen te be speuren. Hoe nuttig het is naar verbetering te streven, is zoo dikwijls gebleken in de paarden- en veefokkerij. Er waren aangevoerd 55 stuks, nl. 3 echte Sanegeiten, 2 dito lammeren, 3 dito bokken 13 gekruiste geiten, geb. 1911 en vroeger, 22 dito lammeren en 12 inlandsclie geiten. Voor geiten waren 5 rubrieken waarvoor prijzen waren uitgeloofd, voor melklijsten, boter en kaas. Door den voorzitter werd een woord van dank gebracht aan hen, die eene bijdrage verleenden voor het bestrijden der uitgaven dezer tentoonstellingaan den heer POngena voor het welwillend afstaan van een terrein op zijne weide, aan de muziekvereeniging „Nut en Genoegen" te Waterlandkerkje, voor hun medewerking ter opluistering der tentoonstel ling, en allen die hun steun en belangstelling toonden voor het welslagen daarvan. Gereformeerde Kerken. Drietal te Donkerbroek H. Buwalda te Ex- De tegen-revolutie in Portugal. Ron A Cacao De staking te Londen. TER NEUZEN 12 Juli 1912. Gedenkdagen voor Zeeuwsch-Vlaanderen.

Luctor et Emergo | 1912 | | pagina 2