Uit Stad en Provincie. Kerk e n School. Landbouwberichteii. Gemengd Nieuws. strooptochten op Fortugeesch gebied hadden ondernomen. De regeering heeft maatregelen genomen om de orde te bewaren. De kruiser Vasco di Gama is naar Oporto vertrokken. Lissabon, 6 Juli. In de landelijke districten van Mercira de Rey en Vilhoz zijn wanorde lijkheden met monarchistische strekking uit gebroken. Van Oporto zijn in een bijzonderen trein troepen machinegeweren vertrokken. Zij gingen niet verder dan Guinnaraes, daar de rust was hersteld. Het schijnt dat de beweering in andere streken van het Noorden, die rustig bleven, vertakkingen heeft. TER NEUZEN 9 Juli 1912. Bij het laatstgehouden toelatingsexamen voor de R. H. B. school te Middelburg is o. a. ge slaagd Daniel de Putter van Zaamslag, leer ling der Chr. School van L. en M. U. L. O. in de Jozinastraat alhier. Voorzoover ons bekend is, deden dit jaar uit Zeemvsch-Vlaanderen, Oostelijk deel, twee jongelieden, zegge twee. het toelatingsexamen voor eene H. B. S. Als we ons niet vergissen en dit gelooven we niet bood zich te Middelburg één aan uit het Land van Cadsand. Wel een bewijs, dat er in deze streek groote behoefte gevoeld wordt aan een eigen H. B. S. Tegen den 39-jarigen bootwerker K. v. P., alhier die op 29 Mei 2 personen, die te Ter Neuzen werk kwamen zoeken, met een mes bedreigde zeggende dat zij geen werk mochten zoeken, en zulks bekende en zeide dronken te zijn geweest, is door de rechtbank 3 maanden gevangenisstraf geëischt. De President wees beklaagde er op dat het niet te pas komt dat stakers andere menschen beletten hun brood te verdienen. Benoemd tot buitengewoon-opzichter bij de herstellingswerken aan de middenschut sluis in het kanaal van Ter Neuzen de heer P. A. Galle, alhier. Op een grasveld bij de Vluchthaven alhier, laat de landbouwer F. D., in een afge rasterde ruimte zijn vee grazen. Vreemd werd opgezien toen Zaterdagmorgen bleek dat een der koeien een kalf had geworpen, maar dat het jonge beest niet te zien .was. De politie hond werd te hulp geroepen voor de opsporing en nadat dezen lucht was gegeven, wees hij bij herhaling een spoor aan dat naar het kanaal liep. Men vermoedt dat het kalf buiten de afras tering geraakt, in het kanaal gesukkeld en verdronken is. Met ingang van 1 Aug. a. s. wordt ver plaatst de klerk der posterijen en telegrafie le klasse M. C. J. Eijke van Ter Nenzen naar Enschedé, de commies der telegrafie le klasse J. D. Mulder van 's Gravenhage naar Ter Neu zen en de klerk der posterijen en telegrafie le klasse C. Mabesoone van Amsterdam naar Ter Neuzen. Axel. Voor de Nationale Militie hadden zich dit jaar opgegeven 41 personen. Hiervan zijn er de vorige week 9 afgekeurd wegens ge breken en 1 wegens te kleine lengte. Voorts hebben er 2 broederdienst en 1 recht op vrij stelling wegens kostwinnerschap, zoodat er dus 28 aan de loting moeten deelnemen. Axel. \Op Zaterdag 6 Juli j I. werd door den notaris J. A. Dregmans alhier, aan de Sassing te Axel, ten verzoeke van J. Geensen en de Erven 'van wijlen zijne vrouw A. Goossen verkocht I. Een woonhuis met erf en tuin te Axel (Sassing) kadaster Sectie A nos. 418, 746 en 747, samen groot 5 aren 46 centiaren. II. Een zitplaats in de Ned. Herv. kerk te Axel. Koopers werdenvan koop I, Jacob de Feijter .Tanszn. en Daniël Dekker Willemzn., .kooplieden te Axel, voor f 1210van koop II, '\Jan Stouthamer, werkman te Axel voor f 48. Uit Aardenburg vernamen wij omtrent den toestand van den heer Vorsterinan van Oyen, dat sedert Zondag er een merkbare beterschap in zijn toestand is waar te nemen. Evenwel mag hij geen deel nemen aan de keuringen en moet hij steeds volstrekte rust nemen. (M. Crt.) Aan de gemeente Sluis is verleend een voorschot uit 's Rijks kas tot een bedrag van ten hoogste f 10.700, ten einde genoemde ge meente in staat te stellen een voorschot van gelijk bedrag te verleenen aan de vereeniging Volkshuisvesting ten behoeve van den bouw van tien arbeiderswoningen. Vrijdagnamiddag had op de steenfabriek te Sluis een ongeluk plaats. Een landbouwers knecht uit Westcapelle (België) kwam met twee aaneengekoppelde groote wagens be spannen met drie paarden de fabriek afge reden om steengruis te halen. De paarden schrokken één der wagens kantelde en viel van den opril. De knecht, niet meer jong zijnde, kon niet wegspringen, en werd aan arm en been vreeselijk gewond. Geneeskun dige hulp werd terstond verleend en per bran card werd hij naar het gasthuis vervoerd. Aan den straatweg van Kruisdijke, ge meente Groede, heeft een groote bonte hond, door het verbreken van het gevlochten ijzer- draad der hokken, op de erven van A. Contant, J. Ras en P. Colijn, zich achtereenvolgens meester gemaakt van 28 konijnen, waarvan een gedeelte door het dier werden verscheurd, terwijl het de andere wegsleepte. Dinsdag 25 Juni werd te Biervliet aan besteed het maken van een grintbaan in den Ameliapolder. De laagste inschrijver, de heer De Keuninck te Hoek, wien het werk voor f4050 gegund werd, kwam Vrijdag, dat is elf dagen daarna, ontheffing verzoeken. Borssele. De troep van 13 zigeuners (waar van we in ons vorig nummer onder Telegr. berichten melding maakten) is hier aange komen. Doch spoedig werd de bende naar den steiger gebracht en per Prov. boot naar Vlissingen vervoerd. Hun plan was naar Engeland over te steken. Middelburg. Bestond nog steeds de mogelijk heid dat één der op 31 Augustus uit te voeren „reien" wegens de daarvoor benoodigde Zeeuw- sche kleederdracht zou moeten vervallen, thans is het zeker dat, ook deze rei kan worden uitgevoerd. Er worden 4 reien uitgevoerd, namelijk lo. Bogenrei (door 40 jonge dames) 2o. Springrei (rei met springtouwen door 12 dames) 3o. Provinciale rei (in Zeeuwsche kleeder dracht, door 68 jongens en meisjes) 4o Vlaggenrei (door 80 meisjes). Voor de uitvoering zal, een groot podium op de Markt worden opgerichj; en er zal waar schijnlijk een middag- en avonduitvoering der reien plaats hebben. Gereformeerde Kerken. Tweetalte Kapelle Biezelinge R. J. Aal- berta te Spijkenisse eu B. Meijer te Brouwers haven. Beroepente Oldemarkt G. A. Langhout te Gees (Dr.) te Scharendijke en Eikerzee P. van Hoven te Hoogvliette Monnikendam D. Sikkel, cand. te Amsterdam. Bedankt; voor Monnikendam door J. Krüger te Silvolde-Gendringen voor Nieuw Dordrecht door J. Sijbrandi te Krabbendijke. Ned. Hervormde Kerk. Drietalte Zutfen II. Connegicter te Drenspt dr. II. Th. de Graaf te Veenhuizen en J. W. C. Ort ie Aardenburg. Aangenomen naar Nieuw Beerta door J. F. Ilomen te Termunten naar Krabbendijke door F. M. Muller te Ileinkenszandnaar Tiel door M. Prins te Lochem. De classicale vergaderingen. Van de onderwerpen, welke de vorige week op de classicale vergaderingen van de Ned. Hervormde Kerk in behandeling kwamen en groote belangstelling trokken tot ver buiten den kerkelijken kring, waren de motie Gheel Gildemeester inzake de benoeming van dr. Noordtzij en het voorstel tot invoering van Vrouwenstemrecht in de Ned. Herv. Kerk wel de voornaamste. Wij zullen van elk dezer punten de namen der voor en tegenstemmende Classes vermelden, De motie-Gheel Gildemeester werd aange nomen door de Classes 's Gravenhage, Haar lem, Deventer, Zwolle, Middelburg, Meppel, Leeuwarden, Eindhoven, Amersfoort, Gouda, Winschoten, Edam, IJzendijke, Maastricht, Appingedam, Winsum, Kampen, 's Hertogen bosch, Rotterdam en Zierikzee. Verworpen werd de motie door Leiden, Alkmaar, Assen, Dokkum, Amsterdam, Tiel, Zutphen, Arnhem, Zaltbommel, Doidrecht, Brielle en Wijk bij Duurstede. Voor zoover ons meegedeeld is, waren er dus 20 classes voor de motie Van Gheel Gildemeester en 13 er tegen Onzijdig hield zich do classis Groningen. Het vrouwenstemrecht vond 10 Classes ge negen tot invoering: Tiel, Winschoten, Gro ningen, Maastricht, Winsum, Eindhoven, 's Her togenbosch, Alkmaar, Edam en Leeuwarden, Tegen stemden de Classes 's Gravenhage, Utrecht, Leiden, Goes, Middelburg, Zwolle, Dokkum, Meppel, Zutphen, Amsterdam, Dor drecht, Kampen, Zierikzee, IJzendijke, Amers foort, Heerenveen, Appingedam, Zalt-Bommel, Arnhem, Nijmegen, Rotterdam, Brielle, Wijk bij Duurstede en Franeker. Te Assen staakten de stemmen. (Ned.) Kerkelijke kwestie op U r k. Men schrijft daaromtrent nog aan de Tel. De oneenigheden in de Herv. Gemeente te Urk zijn in zooverre opgelost, dat de zaken thans behandeld zijn in een vergadering van het Prov. Kerkbestuur. Naar men ons van vertrouwbare zijde in lichtte, was het resultaat der besprekingen op die vergadering, dat ds. Snel aldaar de ver zoenende hand wilde aanbieden en wilde her roepen de woorden, die hem door den kerke- raad in den mond zijn gelegd, indien ze door hem zouden zijn gesproken en dan voorwaar delijk, hetwelk de tegenpartij in dien vorm niet wilde accepteeren, maar wenschte dat de predikant van den kansel te Urk die woorden zou herroepen, welke werkelijk door hem ge bezigd zijn, waarop de predikant niet is inge gaan en de vergadering daarna uiteenging. Heden ontvingen èn Kerkeraad én Ds. Snel, een schrijven behelzende het besluit van de verg. voornoemd, dat er geen termen waren gevonden om Ds. Snel van zijn ambt te ont slaan. Van dit schrijven kennis genomen hebbende, besloot de tegenpartij van den predi kant tot evangelisatie over te gaan, zoo de zaak niet geheel in het reine kwam, want zóó kan er geen zegen op rusten". De Chr. Jongelingsvereeniging „Onze hulpe zij in den naam des Heeren" vergadert a. s. Donderdagavond om 8 uur in de consistorie kamer der Geref. Kerk in de Nieuwstraat alhier. Waaraan de intensieve Landbouw te herkennen is. Vroeger, toen van den bodem niet zooveel gevergd werd als tegenwoordig, toen men bij de vruchtopvolging rekening moest houden met de vruchtbaarheidstoestand van den grond, toen men het niet zou hebben durven wagen, tweemaal, laat staan meermalen achtereen suikerbieten op eenzelfde perceel te zaaien, vroeger was van intensieven landbouw geen sprake. Toen is langzamerhand het chilisal- peter de krachtmeter geworden. Wie inten sief wilde boereu, d. w. z. wie met kracht den grond tot produceeren wilde aanzetten, moest chilisalpeter gebruiken. Wie de grootste kwantiteiten chilisalpeter gebruikte, voerde de cultuur het intensiefst. Doch ook dat is niet geheel meer waar. Het is al lang gebleken, zoowel op klei- als zand grond, op zavel- en veen bodem, dat slechts in vereeniging natuuriijk met stikstof-en phosphorzuurhouden- de bemesting bij voldoende en bij rijke kali bemesting de productie kau opgevoerd worden tot een maximum. Dit klemt vooral voor zand-, zavel- en veengronden. Hoe zou het mogelijk zijn op dergelijke bodems zulke groote kwantiteiten suikerbieten, mangels voe derbieten, knolrapen, aardappelen e.d. te win nen, als men niet zulke ongewoon groote hoeveelheden stassfur.ter-kalizouten gaf. Alle chilisalpeter en andere stikstofmest, stalmest incluis alle superphosphaat e.d. zouden weinig resultaat geven, als men op dergelijke gronden geen rijke bemesting met kaïniet, patentkali, chloorkalium, 40% kalizout gaf. Zonder deze laatste is het vrijwel onmogelijk, welken bodem ook, tot ongewoon hooge productie te nood zaken. Op zandgronden, waarop vroeger zon der of met geringe giften kalizouten, middel matige oogstjes gewonnen werden, groeien nu oogsten, waarvan men verbaasd staat: 80.000 K.G. voederbieten en meer 16.000 K.G. aard appelen en meer2500 K.G. rogge en meer 45000 K.G. suikerbieten en meer2700 K.G. rogge en meer. En dat door de kalizouten. Geen wonder dat de krachtmeter voor inten sieven landbouw de kalie is. En dat men vraagt, als men weten wil of een landbouwer met genoeg kracht boert, „Gebruikt hij kali Hoeveel In Oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen hebben de laatste overvloedige regens aan hooi en vlas veel schade gedaan. Veel hooi is niet op tijd binnengehaald kun nen worden, en heeft de donkere kleur en slechten reuk gekregen, die een kenteeken zijn, dat het zijne fnschheid geheel heeft verloren, en slechts voor een klein gedeelte nog als voeder kan gebruikt worden. De handel in vlas te velde ligt voor een aantal dagen zoo goed als stilde kooplieden zijn begrijpelijkerwijze uiterst gereserveerd, aangezien zij moeilijk de hoegrootheid der schade kunnen schatten. Ook voor de aardappelen ziet het er niet best uit mocht tot hevige warmte volgen, dan zouden de planten spoedig grootendeels sterken. De Eigenheimers der Aankoopcommissie. Wij lezen in Onze Boerenstand Zooals men weet, heeft de aankoop-commissie van den R.-K. Boerenbond eene proef genomen met den aankoop van plant-Eigenheimers in Friesland. Met een bekend handelaar aldaar werd een overeenkomst gesloten, en een paar leden der commissie zijn expres derwaarts gereisd, om persoonlijk bij het verschepen der aardappels tegenwoordig te zijn. De deelnemers aan den aankoop zooals ge woonlijk hebben zij, die niet meegedaan hebben, nu spijt zijn tot heden uiterst tevreden want het gewas staat prachtig: geen achterblijvers en krachtige, groote struiken. We vernamen van een bondslid, dat hij ver leden jaar door eene Belgische landbouwmaat- schappij plant-Eigenheimers had betrokken, er dit jaar van de opbrengst weer heeft geplant hij veronderstelt, dat het een goed soort was. Vlak er naast heeft bij de Eigenheimers van den Bond gezet, en deze laatste winnen het in alle opzichten. Hij trekt hieruit de conclusie, dat de Eigen heimer spoedig in kwaliteit vermindert, waar om hij nu reeds besloten is, om in 't najaar zijn ganschen oogst er van te verkoopen, om in 't voorjaar door middel der commissie ge heel nieuw plantgoed op te doen. Volgens zijne meening weegt de hoogere prijs van aan te koopen Eigenheimers niet op tegen de kosten van het bezwaren van plantgoed van eigen oogst en 't verlies door achteruitgang er van in kwaliteit. In de Huidenstraat te Amsterdam heeft Zaterdagavond een uitslaande brand van vrij grooten omvang gewoed. De brand ontstond in het benedenhuis van pèrceel No. 30, waarin mej. II. Tietental een bazar heeft. Bij het aansteken van het gaslicht viel een brandend kousje in de celluloidartikelen, en in een om mezien stond de kleine winkel in lichtelaaie. Ook tot het daarachter gelegen vertrek dron gen de vlammen door en daarna klom het vuur naar de eerste verdiffping, bewoond door den kantoorbediende J. Spaan (die afwezig was) en naar de tweede verdieping, bewoond door A. Dalnay. Het geheele huis brandde uit, en zóó fel sloeg de brand naar buiten, dat ook de voorgevels van de aan de overzijde der straat gelegen huizen geblakerd worden. De bewoners van perceel no 30 konden zich intijds redden, maar hun have en goed ver brandde. Allen waren verzekerd. De blussching geschiedde met een koolzuur- spuit en drie stralen op de Vechtwaterleiding. Den 9den Juni overleed te Breda mej. N., na een ongesteldheid van enkele dagen. De ziekteverschijnselen gingen gepaard met hevige brakingen. Kort na het overlijden van mej. N. verhuisde haar echtgenoot naar Bergen- op-Zoom. Gisteren is hij van daar overge bracht naar het Huis van Bewaring te Breda, als verdacht van vergiftiging van zijn vrouw. Gisteren zijn de schoonmoeder en de schoon zuster van den verdachte verhoord, evenals de man, die de doodist vervaardigd heeft. Het lijk van mej. N. is op last van de justi tie opgegraven en zal deskundig onderzocht worden. Te 's Hertogenbosch is de bliksem ge slagen in de uitspanning Pettelaar en ging rakelings langs een aantal boeren, die uit het hooiveld in den stal waren gevlucht. Bijeen der hoeren ging de bliksem tusschen de beenen door, zonder eenige verwonding te veroorzaken. Van de boeren werd niemand gekwetst, een paard echter, dat in denzelfden stal stond werd gedood. In een mijnwerkerskolonie bij Heerlen kreeg een man ruzie met een vrouw. Deze greep een riek en zette den man, die op den loop sloeg, na. Zij haalde hem in, ranselde en bewerkte hem met de riek op het hoofd, zoo, dat hij bewusteloos in elkaar zeeg. In dien toestand liet de vrouw hem achter. Te Nijmegen is Donderdagavond in het pakhuis van den heer H. de 45-jarige knecht II. T. bij het meelmalen bekneld geraakt tus schen den schudder en twee ijzeren staven. Hij was onmiddellijk dood. Men meld uit Sliedrecht: Zaterdagavond kwart voor acht had alhier ee"n droevig ongeluk plaats. Een 20-jarige sla gersknecht was met twee zijner vrienden in de rivier de Merwede aan het zwemmen, toen hij plotseling, langs een strekdam, in een diepe geul verdween. Na 25 minuten in het water te hebben gelegen werd hij met dreg gen opgehaald. Hoewel men zeer lang is bezig geweest met de bekende middelen tot opwekking der levensgeesten, en hij in het laatst werd be handeld door twee doctoren mocht het echter niet meer baten. De verdronkene was woonachtig te Wijk bij Heusden. Zaterdagnamiddag is te IJmuiden uit zee teruggekeerd de stoomtrawler Holland II we gens een ontploffing in de vuren, waarschijnlijk ontstaan door het zich daarin bevinden van een niet afgesprongen dynamietpatroon. De eerste stoker S. V., van Haarlem, werd zoo danig met brandwonden overdekt, dat hij in ernstig levensgevaar verkeert. De gelddrager Max Haase van de American Express Company te Berlijn die eenige weken geleden met 100,060 mk aan den haal was gegaan, heeft zich Zaterdag bij de criraineele politie daar aangemeld. Hij verklaarde, dat liij zich eerst veertien dagen lang te Teirpitz had opgehouden, nadat een meisje hem reeds in den eersten nacht 94,000 mk. van het gestolen geld afhandig had gemaakt. De politie wantrouwt deze bewering en is geneigd, om aan te nemen, dat die som ergens veilig is weggeborgen voor later. Haase was Vrijdag uit Keulen te Berlijn aangekomen en kwam met een auto voor het bureau van politie voorgereden. De laatste 30 mk., die hij bezat, zou hij aan den bestuur der van den auto ten geschenke hebben ge- gegeven. 950 arbeiders van Rigtersbleek staan nu op straat. En wanneer de staking 10 weken zou duren, worden de arbeiders op de andere fabrieken allen uitgesloten. De fabrikanten- vereening blijft nog altijd op haar oude stand punt staan en onderhandelt niet met de ver tegenwoordigers der organisaties. Van de stakenden zijn er aangesloten bij de socialis tische. „Eendracht" 80, bij „Unitas 87, bij de katholieke 100 en bij de z.g. Spaarvereeniging de katholieken, uit „Unitas" verdreven) 13, en bij de „vrijen" ("t is hier hun burcht) 90. In een plaatsje in de onmiddellijke na bijheid van Lods, waar bij een Joodsche familie een Christelijk dienstmeisje plotseling gestor ven was, is door het gepeupel een progrom gehouden. Vele Joden werden daarbij gewond en verscheidene huizen in .brand gestoken. De militairen moesten tusschenbeide komen ver schillende personen werden gevangen genomen. Men giet kanonnen van 405 m.M. waar mede men projectielen van-1080 k.G. 26K.M. ver zal kunnen wegschieten deze kogels zullen gemakkelijk een Dreadnought-pantser kunnen doorboren. De politie moet er in geslaagd zijn een nieuwen aauslag op den Hongaarschen Ka merpresident graaf Stefan Tisza te verijdelen. De graaf brengt nl. zijn vacantie door op een landgoed nabij Gest. Nu werd de politie dezer dagen gewaarschuwd, dat een bediende van een aanzienlijk inwoner van Goedapest, naar Gest was gereisd met het plan om den graaf te vermoorden. De bediende, een |erg dweep ziek man, werd inderdaad nabij de villa van Tisza in hoogst opgewonden toestand gearres teerd.

Luctor et Emergo | 1912 | | pagina 2