flntirmlutionair nieuws- en üUoertettieblad Zeeland. Uit de Pers. Biniienlandsch Nieuws. Biiitenlandsch Overzicht. Korte Berichten. No. 930. Woensdag 10 Juli 1912. 10e Jaargang. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen ƒ1,Franco per post: voor Nederland ƒ1,10. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirec teuren en Brievengaarders. Dit blad verschijnt Dinsdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op Feestdagen, bij den Uitgever D. H. LITT001J Az. te TER NEUZEN. ADVERTENTIEN: Van 1 4 regels ƒ0,40. Voor eiken regel meer ƒ0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde adver tentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. INGEZONDEN STUKKEN TE RICHTEN AAN DE REDACTIE; ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIÊC J TE BEZORGEN BIJ DEN UITGEVER V Kosten van onderwijs. In 1908 telden de 7 [openbare kweekscholen voor onderwijzers en onderwijzeressen samen 567 leerlingen. Deze kostten in dat jaar aan het Rijk f 483402,29 of per leerling f 852,56. Er waren op 1 April van dat jaar 11 Chris telijke kweekscholen met 688 leerlingen, die samen van het Rijk ontvingen f 66782,91V2 of per leerling f97,07. Aan de 36 Roomsch-Katholieke kweekscholen waren er 1886 leerlingen voor wie door het Rijk over 1908 betaald werd f202884,33 of per leerling f 123,48. Vergeleken bij vroeger, toen voor de oplei ding van onderwijzers aan bijzondere kweek scholen door het Rijk geen cent werd bijge dragen is er dus vooruitgang te bespeuren doch men kon in 1908 nog niet precies zeggen, dat er reeds financiëele gelijkstelling was tusschen de opleiding van Openbare en Bijzondere onderwijzers. Sinds 1908 zal de verhouding iets minder ongunstig zijn geworden, doch wij zijn nog bij lange niet, waar we zijn moeten. Het is toch te dwaas om alleen te loopen, dat het Rijk van jongelieden, die voor één en dezelfde Commissie hun examen afleggen, voor den een 8 a 9 maal zooveel betaalt als voor den ander alleen maar, omdat de eerste werd opgeleid aan een Openbare en de laatste aan een Bijzondere kweekschool. Dit behoort voor het Rijk precies gelijk te wezen. V Onze Tram. Het zal ongetwijfeld algemeene voldoening ge ven, dat de Tweede Kamer het wetsvoorstel tot het verleenen van een renteloos voorschot aan de Zeeuwsch-Vlaamsche Tramwegmaat- schapij in de vorige week heeft aangenomen. Het ging er zelfs door zonder eenige dis cussie en zonder hoofdelijke stemming. De dwaze oppositie tegen het verleenen van dit voorschot heeft dus bij de Tweede Kamer niet veel succes gehad en bij de Eerste Kamer zal men er wel niet veel meer pleizier van hebben. Wie algemeene belangen wil opofferen aan persoonlijke wraakzucht, vangt in den regel bot. En dit is gelukkig ook. We wenschen de Maatschappij van harte geluk met het aanvankelijk succes. V Nieuwe Bakkerswet. Naar het „Centr," verneemt, is in het Vrij dag door mr. Aalherse, mede namens de heeren Pastoors, De Visser, De Geer, Duymaer van Twist en Van der Voort van Zijp ingediende ontwerp-Bakkerswet niet opgenomen het pa troonsverbod. De patroon zal dus kunnen werken als hij wil. Wel is daartegen opge nomen het drieploegenstelsel, waardoor het mogelijk zal zijn, dat ook's nachts kan worden gewerkt. Voor een en ander zijn echter voorwaarden gesteld. Waar het drieploegenstelsel is toe gelaten moet de acht-urige arbeidsdag worden ingevoerd, terwijl de arbeiders in dat bedrijf van de drie weken er niet meer dan één 's nachts zullen mogen werken. Ook zullen zij, die 's nachts werken, niet vóór een bepaald uur het brood mogen ver voeren. Op deze wijze hoopt men het con- currentiebezwaar te ondervangen. Bij alge- meenen maatregel van bestuur zal dit uur, dat naar plaatselijke omstandigheden ver schillen kan, worden vastgesteld. „Het eerste miserabele stukje sociale wetgeving." De Rotterdammer schrijft: In een heftig artikel bespreekt het Handels blad de aanneming der Radenwet. Op ééne uitlating vestigen wij de aandacht Zij karakteriseert den aard van het stuk. De Radenwet wordt betiteld als het eerste miserabele stukje sociale wetgeving, dat na een vierjarig Ministerschap tot stand is ge komen." Het is kras. We noemen nu slechts de Steenhouwerswet en de herziene Arbeidswet om de vraag te rechtvaardigen Wie behoort tot de miserabelenMinister Talma en de rechterzijde dan wel het Handels blad dat aldus voorlicht? Wat in deze het meest treft? Een \der voormannen van de vrijzinnig democraten, Mr. Tasman, geeft een Sociale Kroniek uit. In het laatste nummer bespreekt hiji de verwerping der Bakkerswet door de Tweede Kamer. Hij zegt er dit vau Wij betreuren deze beslissing ten zeerste omdat hier voor duizenden gezellen en patroons de nachtarbeid wordt gehand haafd, die o. i. noch door de eischen van het bedrijf, noch door de behoeften van het publiek wordt geëischt. De wet was zeker niet zonder eenige bedenking, maar was er inderdaad te vreezen voor achteruitgang van het groot bedrijf? Wij zijn er niet van overtuigd, al zou aanpassing eenige moeite hebben gekost. Wij zijn niet van meening dat hier inderdaad het grootbedrijf ten voor- deele van het kleinbedrijf werd belemmerd, al moet erkend worden, dat de houding van sommige middenstanders, wij denken aan de heeren Passtoors en Mr. Aalberse aanleiding kan hebben gegeven aan een dergelijken strijd te denken. Wij meenen dat het kalme woord, waarmede Dr. No- lens zijn stem motiveerde volkomen juist de situatie weergeeft. Deze zeide nl. ,,Wil men misstanden, die door iedereen erkend worden, op het terrein van den arbeid, wegnemen, dan diene men ook, tenzij men absoluut bezwaar heeft tegen het middel, het eenige afdoende middel aan te wenden. Op dien grond, omdat liet mij voorkomt, dat niet op een audere wijze de zaak te regelen is, zal ik mijn stem voor het wetsontwerp uitbrengen". Op deze woorden volgt dan de merkwaar dige zinsnedeWat in deze het meest treft is het hopeloos uit elkaar vallen der coalitie- meerderheid". Merkwaardig is 't, dat deze vrijzinnig-demo cratische schrijver daardoor het meest getroffen is. En dat terwijl heel de vrijzinnig-democra tische fractie tegen de Bakkerswet stemde. Wat treft liet meest: „het hopeloos uit elkaar vallen der coalitiemeerderheid" dan wel liet hopeloos afvallen der vrijzinnig-democra tische minderheid van vroegere principiëele uitspraken J) Deze noemt o. i. ten onrechte de ver werping een overwinning van het groot bedrijf op het kleinbedrijf, een slechte dag voor den middenstand. Zie Katholiek Sociaal Weekblad van 8 Juni 1912. De Tweede Kamer kwam hedenmiddag te halftwee weder bijeen. Gouden vijfguldens. De Tweede Kamer heeft goedgekeurd het voorstel tot aanmunting van gouden vijfgulden stukken. De oproeping van de leden van de Tweede Kamer ter vergadering van heden namiddag bevat de dringende uitnoodiging om zooveel mogelijk tegenwoordig te zijn. De commissie van voorbereiding voor het wetsontwerp inzake de ouderdomsverzekering, is tegen 22 juli a. s. opgeroepen om te ver gaderen. Met Minister Talma zal dan mondeling over leg worden gepleegd. Dr. A. Kuyper is Zaterdagmorgen naar Dresden vertrokken, tot het ondergaan van een rustkuur. De gemeenteraad van Deventer heeft voor de bouw van een station, een subsidie verleend van f 150,000. Het nieuwe nikkelen stuiverstukje is vierkant met ronde hoeken en lichter dan liet tegenwoordige. Deze week komt te Deventer het jaar- lijksche Middenstands-Congres bijeen. Het voornaamste aldaar te behandelen onderwerp is de Middenstands-vertegenwoordiging. Donderdag werd te Haarlem een Vrije- Universiteitsdag gehouden. Als voorzitter fun geerde Dr. A. Kuyper Sr, die een rede hield over„Een geloofsstuk." In de middagver gadering hield Prof. Mr. A. Anema een rede over„Beginselen in wetgeving en rechtspraak.-' Prof. Dr. L. Bonman, sprak over: „Foren' sische Psychiatrie." Tot directeur der Vrije Universiteit werd gekozen de heer Th. H. van Eeghen. Bedenkelijke teekenen. Zou 't waar zijn wat men elkander in inge wijde kringen te Weenen vertelt, n 1. dat de toestand in Turkije, althans wat de Albaneezen betreft beter begint te worden en dat de crisis misschien voorbijgaat zonder dat het tegen woordige kabinet behoeft af te treden 't Kan mogelijk zijn, maar zooals de feitelijke toe stand op 't oogenblik is zijn dfLvooruitzichten verre van gunstig. Dit is'ook de meening van een man, die bevoegd is een oordeel uit te sprekenwij bedoelen Zekki-pacha, de gene- raal-inspecteur van de Turksche troepen in Albanië. Deze heeft aan de Porte een uit voerig bericht gezonden over den toestand in Monastir, die buitengewoon ernstig moet zijn. De inspecteur raadt de regeering aan om tegen de officieren geen gewelddadige maat regelen te nemen, en geeft haar in overweging om de eischen van de muiters althans te over wegen. Voor dit laatste schijnt men te Konstanti- nopel iets te gevoelenmen is ten minste al aan het onderhandelen geweest, wat natuurlijk op zich zelf reeds een bedenkelijk teeken is. Die onderhandelingen zijn echter mislukten zullen wel afgestuit zijn op het vaste besluit der muiters- om niet een van hun eischen te laten vallen. En wat een gewelddadig optreden tegen hen betreft, dit heeft zijn schaduwzijde dit kan pijnlijke gevolgen hebben. Temeer daar een niet gering gedeelte van de troepen onbetrouwbaar is, zoodat men zich van hen niet bedienen kan om de orde te herstellen. Toch is er een poging gedaan om het gezag te doen gelden volgens een telegram uitUskub hebben de troepen in een gevecht, dat 12 uur duurde de aanhangers van Issa Bulatiue, het Albaneesche hoofd verslagen en schansen ver woest. Maar tegenover dit succes, dat bovendien nog bevestigd moet worden, staan andere feiten van bedenkelijken aard. Wij lezen b.v. in een telegram uit Saloniki, dat in Midden-Albanië het oproer toeneemt, en dat verscheidene officieren uit een drietal garnizoenen zijn ver dwenen, waarschijnlijk om zich bij de muiters te voegen. Ook in het Noordwesten van Albanië doet zich hetzelfde verschijnsel voor, zoodat het aantal muiters sterk toegenomen moet zijn, en dat zij door de bevolking ge regeld van levensmiddelen worden voorzien, is mede een bedenkelijk teeken. En dan komt er nog een bericht, dat zegt, dat de officieren van het garnizoen te Adrianopel het plan heb ben, het viyalet onder militaire dictatuur te stellen en de republiek uit te roepen. Men komt steeds meer tot de overtuiging dat men te doen heeft met een reeds maanden te voren beraamde beweging, die tengevolge van verschillende politieke gebeurtenissen, maar vooral naar aanleiding van de tot nu toe gevolgde houding der regeering ten op zichte van binnenlandsche aangelegenheden tot uitbarsting is gekomen. De officieren van een der legercorpsen hebben reeds sinds eenige maanden den strijd tegen het Jong-Turksche comité opgenomen, dat naar hun meening geen liberale politiek voert. Te Monastir werd een geheim politiek genootschap opgericht, hoofdzakelijk uit officieren bestaande, terwijl de beweging der Albaneezen, welke ten doel heeft zich van het comité af te scheiden, op verschillende punten met het streven der officieren hand in hand gaat. 't Is dus, met het oog op den geest die in het corps officieren heerscht, begrijpelijk, dat de inspecteur der troepen in Albanië dén raad geeft om niet gewelddadig op te treden, wat echter niet wegneemt, dat de regeering meer dere troepen zendt en gereed maakt. Twee bataljons zijn naar Mat gezonden. Een te Konstan tinopel uit Klein-Azië aangekomen divisie heeft echter geweigerd naar Monastir te vertrekken, waarom een andere divisie is gezonden. Bovendien is er last gegeven tot het onder de wapens roepen van een aantal redif-bataljons. De gebeurtenissen in Albanië doen natuurlijk hun invloed gelden in Bulgarije. De Ministers komen dagelijks bijeen en drukken hun be zorgdheid uit. Daar het kabinet beschouwd wordt als Turksch gezind te zijn, krijgt het wegens zijn vredelievendheid heel wat te hooren. Thans zou het Kabinet evefiwel de mogelijkheid overwegen van een gewapend conflict met Turkije, wat sedert jaar en dag reeds door zoo menigen Bulgaar begeerd is. Er zouden zeer krachtige stappen van Bulgarije tegen de Porte te wachten zijn. Men houde evenwel in het oog, dat Bulgarije voorloopig nog staat onder den invloed van de vriendschap van Oostenrijk-Hongarije. De toestand in het Zuid-oosten van ons werelddeel blijft bedenkelijk. Londen, 7 Juli. In Surrey is mond- en. klauwzeer uitgebroken. Dit is de eerste kee# dat de ziekte in het Zuiden van Engeland optreedt. Sedert dat het eerste geval gemeld is, op den 24sten Juni, zijn er in het geheel nog 34 gevallen bijgekomen. In heel Groot-Londen en omstreken is het vervoer van vee verboden. Latrobe (Pennsylvanië), 6 Juli. Bij het station Ligomir is een goederentrein een |pas- sagierstrein achteropgeloopen. Er zijn 21 doo- den en 30 gewonden. De beide locomotieven die den goederentrein trokken, drongen in de met reizigers gevulde coupé's, van wie er ettelijken verpletterd werden en anderen naar buiten geslingerd. Het was een afschuwelijk toon eel. V Lissabon, 6 Juli. Ambtelijk wordt bekend gemaakt, dat in het Noorden van Portugal troebelen zijn uitgebroken. De telegraaflijnen zijn doorgesneden. De regeering neemt krach tige maatregelen. Dat de 'monarchisten het land zijn binnengedrongen is inderdaad juist. In Tafe, Mercirst de Rey en Vinhoz zijn 'tege lijkerheid troebelen uitgebroken, die van hoogst ernstigen aard moeten zijn. Men bevecht de opstandelingen met machinegeweren, die uit Oporto naar het gebied des oproers zijn ge bracht. Lissabon, 5 Juli. In het Noorden van Por tugal zijn onder een gedeelte der bevolking wanordelijkheden van weinig beteekenis voor gevallen, die de plaatselijke overheden terstond hebben onderdrukt. Deze voorvallen hebben een geheel onbevestigd gerucht doen ontstaan, dat royalistische uitgewekenen van uit Galicie 3 Inzending van advertentiên vóór uren op den dag der uitgave. Advertentiën voor dit blad worden aangenomen tot 's namiddags I UUR op den dag der uitgave. TWEEDE KAMER. Mond- en Klauwzeer in Engeland. Troebelen in Portugal.

Luctor et Emergo | 1912 | | pagina 1