Inge/ouden Stukken. B u r g e r 1 i j k e Stand. Telegrafische Berichten. Handelsberichten. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie AAN TWEE KANTEN. Mijnheer de Redacteur PREDIKBEURTEN. ZONDAG 7 JULI 1912. Middelburg. Heden werden ter Arrond. Rechtbank alhier veroordeeld wegens mis handeling G. van A., spoorwerker te Ter Neuzen tot 14 dagen gevangenisstraf. Eisch was 2 maanden, en J. E., spoorwerker Ter Neuzen tot 5 dagen gevangenisstraf of f.r> boete. Eisch was f 25 boete. Middelburg. Heden is na een langdurig lijden overleden de heer Hosaug, notaris alhier! Middelburg. Dertien Zigeuners kwamen hier met wagens aan. De politie dreef ze weg in de richting Nieuwland. Na alhier deninwen- digen menscli versterkt te hebben, gingen ze naar 's Heer-Arendskerke. Den Haag. In de heden gehouden kamer zitting werd de Radenwet aangenomen met 54 tegen 41 stemmen. Rechts tegen links. De heer van Idsinga stemde links. Assen. De Koninklijke trein kwam hier om half 9 hedenmorgen binnen. Van Assen ging men per auto naar Stadskanaal. Te Alterveer en te Sappemeer werden door H. M. de Ko ningin de aardappelmeelfabrieken bezocht. Te Veendam werd de Landbouwschool doorge- loopen. Te Sappemeer zongen 2000 school kinderen H. M. toe. Te N. Pekela had een oponthoud plaats, doordat een der auto's tegen een eerepoort aanreed. Havre. Gisterenavond was het zeer rumoerig. De stakers vielen de politie aan, en ver nielden vele ruiten. De gendarmerie dreef hen uiteen. AMSTERDAM, 4 Juli 1912. T KOERS VAN HET GELD. Fransch per 100 fr. f 47.50 a, f 47.525. Engelsch per 12.— 12. MIDDELBURG, 4 Juli. Ter graanmarkt van lieden was wegens de landbouwtentoonstelling geen aanvoer. No teering kon niet worden opgemaakt. Noteering van boter en eieren. Boter f 0.70 a f 0,75 voor particulieren f 0,77Vs per i/a kilo. Eieren f 3.60, voor particulieren f 4.per 100 stuks. Ik heb de eer Uw College mede te deelen, d^t, naar mijne meening, door uitvoering van het in Uw nevenvermeld schrijven bedoelde raadsbesluit, dd. 22 Februari j.l. niet op de meest gelukkige wijze in de behoefte aan middelbaar onderwijs voor Zeeuwsch-Vlaanderen zou worden voorzien. Het onderwijs toch, dot eene Hoogere Burgerschool met drie jarigen cursus kan geven, zon, naar ik meen, hier niet voldoende worden geacht, en eerder dan de Raad bij het nemen van bedoeld besluit vermoedelijk heeft ondersteld, zou m.i. op de uit breiding der school tot eene met z'y/jangen leer gang als op een onafwijsbaren eisch worden aan gedrongen. Het oorspronkelijk plan van den Raad [besluit van 11 Maart 1911| ora eene Hoogere Burgerschool te stichten, die alleen de hoogste drie klassen van een vijfjarigen cursus omvat, komt mij dan ook voor, verre de voorkeur te verdienen. De voor- deelen, die de stichting van zulk een school biedt boven de aanvankelijke stichting van eenen ge wonen driejaarlijkschen cursns, welke later tot een vijfjarigen wordt uitgebreid, liggen voor de hand. Wat het personeel betreft, de bevoegdheden'der leeraren aan drie-, en vijfjarige scholen zijn voor verschillende vakken niet gelijk en wanneer één maal docenten met lagere bevoegdheid zijn aange steld, kunnen dezen bij uitbreiding der school moeilijk door anderen worden vervangen. Maar vooral ook om redenen z>ati financieelen aard is het eerste plan aan te bevelen. De kosten van eene gewone school met driejarigen cursus en die van het aanvankelijk door den Raad gedachte type zullen elkaar slechts weinig ontloopen, doch het is duidelijk, dat eene volledige vijfjarige school [die er op den duur toch zal moeten komen] veel duurder voor de gemeente zou wezen, zelfs wanneer men daarbij in berekening brengt, het hooger be drag, dat het meer uitgebreid lager onderwijs bij stichting van een fragmentarische Hoogere Bur gerschool zal vorderen. Het is mij bekend, dat bij het oorspronkelijk plan gerekend werd op de totstandkoming van eene bijzondere school voor M. U. Ij. O. in uwe ge meente en dat nader gebleken is, dat op verwezen lijking van dit denkbeeld op dit oogenblik weinig uitzicht bestaat. Het zal echter ongetwijfeld mogelijk blijken, dat aan e'éne der bestaande openbare lagere scholen het onderwijs zoodanig worde uitgebreid, dat het in de hoogste twee klassen parallel loopt met dat in de laagste twee klassen van een vijf jarigen cursus. In casu zoude de school voor M. U. L. O. in de kom, B, die aanspraak maakt op subsidie volgens de gunstigste bepalingen, vermoedelijk op weinig kostbare wijze aan dit doel kunnen worden dienst baar gemaakt. Het zal mij mitsdien aangenaam zijn spoedig te mogen vernemen of de Raad met het vorenstaande accoord gaande, zijn besluit van 22 Februari j.l. wil intrekken en het oorspronkelijke plan handhaven. Alsdan ben ik, gelet op den fi nancieelen toestand uwer gemeente, bereid te be vorderen, dat aan de Staten-Generaal een bedrag van f8000 als subsidie voor de te stichten Hoogere Burgerschool worde aangevraagd, hetwelk dus door uwe gemeente zou genoten worden boven en be halve het wettelijk subsidie voor de school voor M. U. L. O. en- nog f5000 hooger zal zijn dan het bedrag, waarop uwe gemeente naar de thans gel dende usance voor een school met drie klassen aanspraak zou kunnen maken. Voor iedere parallel klasse, welke later eventueel gevormd zou moeten worden, zou natuurlijk genoemd bedrag met f 1000 verhoogd worden. Voor zooveel noodig zij hierbij nog opgemerkt, dat bij eventueele aanneming van het thans bij de Staten-Generaal aanhangige wetsontwerp inzake de subsidiëering der gemeente Hoogeie Burgerscholen enz. het Rijkssubsidie ook voor de hier bedoelde school op de daarin aangegeven wijze zal worden geregeld. De vermindering, welke het Rijkssubsidie alsdan wellicht zou ondergaan, zou uit anderen hoofde echter zonder twijfel worden goedgemaakt, zoodat voor uwe gemeentekas daaruit geen zwaarder lasten zouden voortvloeien. Immers het Rijks subsidie zou bij ongesplitste klassen tot f3000 moeten worden teruggebracht, doch op een extra subsidie ex. art. 370c4les zou allicht uitzicht bestaan, en de buitengemeenten zouden bovendien tot het storten van bijdragen in de kas uwer gemeente ver plicht zijn. De Voorzitter zegt verder, dat de reden, dat dit schrijven nog niet in den Raad is gebracht, depe is, dat B. en W. nog niet goed begrepen wat de Minister bedoelde met de reorganisatie van meer uitgebreid onderwijs, of Z.Ex. bedoelde de tegen woordige school te reorganiseeren, of het in over eenstemming te brengen met de plannen die hier vroeger besproken zijn, waar de heer Ten Bruggen Cate en de heer Jansen tegenwoordig waren. B. en W. wilden ook weten of de Minister in verband met die reorganisatie de subsidie niet zou willen brengen op f80C0. Uit de rekening die den Mi nister voorgelegd is bleek dat de uitvoering van het besluit van 28 Dec. 11. eén uitgaaf voor de gemeente zou zijn van f 10,000, hierbij gerekend op eene rijkssubsidie van f 3000. Het plan van den Minister zou een jaarlijksche uitgaaf vorderen van f 14,000. De Minister wit een subsidie bevorderen van f 8000, dus voor de gemeente was dat een bedrag van f 6000. Daar B- en W. dit bedrag nogal hoog voorkwam is getracht den Minister te bewegen de subsidie te brengen op f 10,000, indien de Raad tenminste wou besluiten in dien geest van den wensch van Z.Ex. De conferentie toen gehouden bestond uit den Voorzitter en den heer Drost. Als gevolg hiervan is ontvangen het schrijven van den Mi nister waarin hij verklaart bedoelde subsidie te bevorderen. En thans komen B. en W. met het volgende voorstel De Gemeenteraad van Ter Neuzen, kennis ge nomen hebbende van den inhoud van het schrijven van Zijne Excellentie den Minister van Binuen- landsche Zaken dd. 29 Juni 1912, No. 4974 afdee- ling H. M. O. waarin Z.Ex. zich aanvankelijk be reid verklaart te bevorderen, dat eene jaarlijksche subsidie van f 10,000, aan deze gemeente zal worden verleend ten behoeve van eene eventueele te stichten schooi, die de drie hoogste klassen eener Hoogere Burgerschool met driejarigen cursus omvat overwegende, dat eene school, als door Zijne Excellentie den Minister van Binnenlandsche Zaken wordt voorgesteld, de voorkeur verdient boven eene Hoogere Burgerschool met driejarigen cursus besluit: a. zijn besluit van 28 December 1911, tot stichting eener Hoogere Burgerschool met driejarigen cursus in te trekken b. eene Hoogere Burgerschool te stichten, die de drie hoogste klassen eener Hoogere Burger school met vijfjarigen cursus zal omvatten c. het meer uitgebreid lager onderwijs in deze gemeente zoodanig in te richten, dat dit aansluit aan het eerste leerjaar dei te stichten Hoogere Burgerschool d. Burgemeester en Wethouders te verzoeken het daarheen te leiden, dat de inrichting op 1 September 1913 zal worden geopend. De heer de Jager zegt, dat het hem bevreemd heeft dat bedoeld schrijven van den Minister nu pas aan de Raadsleden gezonden is, daar het toch gedateerd is 1 Juni. Was het niet dat er boven stond „vertrouwelijk" dan had de pers er ook inzage van kunnen nemen en spreker gelooft toch dat het een algemeene publieke zaak betreft. Nu heeft het er wel iets van weg of de raads leden gewantrouwd werden. De Voorzitter zegt, dat het schrijven gericht was aan B. en W. Deze hadden het bestuur van 28 Dec. uit te voeren en daarom moesten zij met den Minister onderhandelen. Thans wordt echter de medewerking gevraagd van de leden om de prac- tische gevolgen uit te voeren, om nl. een besluit in te trekken en een ander te nemen. B. en W. vonden het nog niet gewenscht om het schrijven mee te deelen. De heer de Jager merkt nog op dat de commis sie, [gezonden naar Den Haag, niet in een wettige vergadering zijn benoemd, en daar dit vanzelf finan- cieele gevolgen met zich brengt, had dit in open bare vergadering dienen behandeld te worden. De Voorzitter zegt, dat zij het in 't belang der gemeente achten om met meerderen met den Minister te onderhandelen, en wat nu betreft die kosten, dit is niet aan de orde en kan later worden nitge- maakt. De heer de Jager merkt op dat de heeren het misschien uit eigen zak willen betalen. Wat het voorstel betreft, zegt de heer de Jager dat hij met eerste punt best kan meegaan, doch verder kan hij niet gaan. Spr. zou vooraf willen weten wat de exploitatie-rekening is van dit nieuwe plan. Volgens 't besluit van 28 Dec. zou de school kosten f 15000. De Voorzitter heeft voor zich de rekening, die gebaseerd is op gegevens zooals die genoemd zijn in de conferentie met den heer Ten Bruggen Cate. Volgens deze zou het totaal der uitgaven zijn f 24970 en dat der ontvangsten f 21300 zoodat, er in ronde cijfers een bedrag van f 4000 ongedekt blijft. De Voorzitter zegt, dat door een andere regeling der aanslagen dat bedrag verkregen is, zoodat geen verhooging van belasting noodig is. Vielen de cijfers b.v. een f 2000 tegen dan zou dit bedrag een verhooging moeten worden. Dus, zegt de heer de Jager, kost het aan de ge meente f 5000 en wordt dan school Bteruggebracht tot een gewone lagere school. De Voorzitter zegt dat dit wel de bedoeling wor den zal. De heer de Jager vraagt nog inlichtingen om trent de eventueele regeling van de schoolgelden voor het meer uitgebreid onderwijs en voor de H. B. S. benevens naar die der buitenleerlingen, waarop de Voorzitter enkele cijfers noemt. De heer de Bruijne vraagt of er nu oek eenige zekerheid is dat we de subsidie van f 10000 krijgen. De Voorzitter is van oordeel, dat, nu we van den Minister zwart op wit de toezegging hebben ont vangen, dat bedoeld bedrag voorgesteld zal worden, we dit ook wel zullen krijgen. De heer Dees, toegevende dat het bedrag van f 6000 schoolgeld op goede gegevens steunt, wil er toch op wijzen dat in de eerste jaren dit bedrag niet bereikt wordt. Spreker zou daarom wel eenige zekerheid willen hebben omtrent de inkomsten. Daar het vooral in het belang der meer gegoeden is, dat er een H. B. S. gesticht wordt zou het raad zaam zijn een hooger schoolgeld te bepalen. Let men op die ambtenaren die nu hun kinderen naar andere gemeenten sturen, wat hen een f 500 kost dan doen ze thans een f 400 voordeel. De Voorzitter maakt daartegen bezwaar, maar wil hiermede wel rekening houden bij de vast stelling. De heer Dees zou een besluit wenschen omtrent het te heffen schoolgeld. De Voorzitter ontraadt dit. Thans is de kwestie welke school wenschen we en we zouden door een dergelijk besluit de zaak bederven. De heer Dees houdt vol dat er best een besluit dienaangaande genomen kan worden en het is voor hem van groote beteekenis wat betreft het meegaan met het voorstel van B. en W. De Voorzitter doet duidelijk uitkomen dat het thans gaat over de vraag of men het tegenwoor dige plan wensclit, dan wel het nu door den Mi nister voorgesteld plan is, dit laatste is financieel voordeeliger en ook in het belang der geheele be volking. Dit plan komt ook ten voordeele van voorstanders van bijzonder onderwijs. Ten slotte vindt spr. de waarde van het onderwijs niet uit te wegen tegen een f 1000 meer of minder. Vroeger is er wel eens gezegd dat we een groote zaak doen, integendeel gelooft spr. dat we een goede zaak doen om het voorstel van den Minister aan te nemen. De heer De Jager doet de opmerking dat in de vergadering van 11 Maart 191L toch besloten is tot heffing van een schoolgeld van 100 gld en hieraan in de eerste jaren niet te tornen. De Voorzitter komt nog even terug op wat de heer de Jager besprak omtrent het besluit van 11 Maart 1911 en meent voorts dat wanneer er iemand dankbaar moet zijn, dit de heer Dees kan zijn, daar deze verkregen heeft wat hij wenschte nl. een beslissing omtrent het subsidie. De Voorzitter brengt thans het voorstel van B. en W. in stemming. De heer de Jager vraagt nog splitsing, doch dat wordt door de heeren Drost en Dees ontraden. Het voorstel wordt aangenomen met 93 stem men. Voor stemmen de heeren Donze, Eijke, Waal - kes, Visser, Dees, Moggré, Lensen, Drost en de Feijter, tegen de heeren de Bruijne, de Jager en Scheele. Bij de rondvraag zegt de heer Drost, dat hij naar aanleiding van de stekelige opmerking van den heer De Jager betreffende de kosten voor afvaar diging naar den Minister in het belang der ge meente, wenschen zou dat op de volgende begroo ting een bedrag uitgetrokken werd voor dergelijke uitgaven De heer de Jager antwoordt, dat hij zich ge rechtigd acht, hier dergelijke stekelige opmerkingen te maken. De Voorzitter geeft niet toe dat er stekelige op merkingen gemaakt mogen worden. Hierna wordt de vergadering gesloten. In de eerste driester van het nummer van Luctor et Emerge van 26 Juni komt eene zinsnede voor, waartegen m. i. protest niet mag uitblijven. De schrijver, zelf een tweesnijdend mes hanteerend, slaat daarmee niet alleen naar de linkerzijde, maar wil ook tegelijkertijd dat deel der Rechterzijde wonden, dat-den moed had om tegen de Bakkers wet te stemmen. Hij zegt toch niet minder dan dat, naar het hem voorkomt, dit deel der rechter zijde blaam treft. Gaat het nu aan, M. d. R,. om zoo te schrijven over Kamerleden, die meenen, in het belang van het land, volgens hunne innige overtuiging, te moeten stemmen tegen een wetsontwerp, waardoor zij de persoonlijke vi ijheid te zeer achten aangerand Hebben die Kamerleden bij de behandeling van het ontwerp niet tegen die aanranding geprotesteerd Was met name van Dr. Kuyper niet bekend, dat hij zijne stem aan dit ontwerp niet geven kon En zou dan zulken Kamerleden blaam treffen, om dat zij handelen volgens overtuiging Natuurlijk, zal ieder, die er zich over verheugt, dat dit wetsontwerp verworpen is, het met die Kamerleden betreuren, dat zoovele bakkersgezellen in den lande teleurgesteld zijn. En wie zou zich niet verblijden, als die allen op andere wijze zoo spoedig mogelijk konden geholpen worden Ook zal niemand ontkennen, dat de Minister het wets ontwerp meesterlijk heeft verdedigd en dat de afstemming voor dezen knappen en kranigen bewindsman moedbenemend is. Ook al had de Eerste Kamer het wetsontwerp verworpen wat toch ieder verwachtte dan zou aanneming in de Tweede Kamer voor den Minister eene voldoe ning zijn geweest. Maar het ontwerp bevatte bij veel goeds ook een artikel, dat in de toekomst, naar het oordeel van velen, heillooze gevolgen zou hebben. En voor wie dat meenden, was het tegenstemmen plicht. Voorloopig ga ik hierop niet nader in. Zelfs zou ik er in het geheel niet over gevallen zijn, M. d. R., als ik de blameering niet had aangetroffen in het redactioneele deel van ons blad. Hoogachtend, Uw dw. dr. J. C. JANSEN. [Het woord blaam was misschien minder gepast, daar het aanleiding kon geven tot de opvatting van den geachten inzender, alsof bedoeld werd iemand te blameeren, die volgens zijn overtuiging stemt, wat natuurlijk niet het geval was. Bedoeld werd, dat het jammer was, dat ook rechtsche leden meehielpen, om minister Talma een nederjaag te bezorgen. RED.] AXEL. Huwelijks-aangiften. 21 Juni. Domini- cus Matthijs Jansen, oud 30 j., jm. en Geertrui Dieleman( oud 33 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 20 Juni. Michiel de Visser, oud 24 j., jm. en Dina van Bendegem, oud 23 j., jd. 27 Juni. Pieter Schieman, oud 24 j.,jm. en Maria Elisabeth Ortelée, oud 20 j., jd. Dirk Rouw, oud 20 j„ jm. en Adriana Elisabeth Ovcr- dulve, oud 18 j., jd. Geboorten. 18 juni. René Carolus, z. van Petrus Johannes Baert en van Emelia Adam. 19 Juni. Francois Adriaan, z. van Lambertus Cornelis Rinn en van Sara Jacoba van Meurs. 21 Juni. Suzanna, d. van Abraham Dieleman en Adriana Hollebek. Leonia Maria, d. van Camillus Alphonsus Ver- straeten en van Leonia Breepoel. 26 Juni. Maria Louisa Augusta, d. van Hijpolite de Wijn en van Janna de Koeijer. 28 Juni. Helena, d. van Hendrik van Tatenhove en van Jacomina Jacoba Hofman. Overlijden. 16 Juni. Augustinus Charles van de Bilt, oud 6 m., z. van Camillus Theodorus en van Anna Maria Josepha van Bouchaute (overleden). 21 Juni. Adriana van Dixhoorn, oud 51 j., wed. van Pieter van Dixhoorn. ZAAMSLAG. Huwelijks-aangiften. 27 Juni. Jan de Putter, oud 32 j., jm. en Johanna de Kok, oud 29 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 6 Juni. Krijn Witte, oud 40 j., (van Axel) weduwn. van Elisabeth Wol- fert, en Jacoba Cornelia Hamelink, oud 38 j., ge scheiden echtg. van Francois Karei Marinus Die leman. Geboorten. Adriana Frederika, d. van Leendert de Visser en van Jacomina Maria van Fraeijenhove. 9 Juni. Levinus, z. van Adriaan de Putter en van Catharina Schuitvlot. Janna Cathalina, d. van Louis Cové en van Neeltje de Feijter. Jacob Jan, z. van Hendrik Jan Dieleman en van Huigje Pieternella Bruijnzeej. 10 Juni. Willemina Cornelia, d. van Krijn Hamelink en van Cornelia Bakker. 14 Juni. Abraham Hermanus, z. van Martinus Goossen en van Pieternella Catharina de Feijter. Cornelis, z. van Francois Hamelink en van Johanna Herrebout. 20 Juni. Francois, z. van Pieter Marinus de Jonge en van Suzanna Bareman. 21 Juni. Hendrik, z. van Cornelis Goosen en van Barbera de Pooter. Adriana Suzanna, d. van Abraham Jan Scheele en van Catharina Dieleman. 23 Juni. Janna Johanna en Johanna Janna, dochters van Cornelis van Doorn en van Janna van den Berge. 24 Juni. Jacomina Pieternella, d. van Jacobus de Jonge en van Adri ana Maria Haak. Overlijden. 11 Juni. Willem de Feijter, oud 11 d., z. van Jan en van Cornelia de Feijter. 12 Juni. Maatje de Feijter, oud 12 d., d. van Jan en van Cornelia de Feijter. HOEK. Huwelijks-aangiften. 6 Juni. Petrus Francois Lantsheer, oud 25 j., jm. en Magdalena van Alten, oud 22 j., jd. 27 Juni. David van Hoorn, oud 29 j., jm. en Krina Vinke, oud 25 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 6 Juni. Cornelis Rink- houd, oud 26 j., jm. en Maria Pieternella Roose, oud 22 j., jd 28 Juni. Petrus Francois Lantsheer, oud 25 j, jm. en Magdalena van Alten, oud 23 j., jd. Geboorten. 5 Juni. Maria Cornelia, d. van Hendrik Wagenaar en van Maria Cornelia Mi- chielsen. 13 Juni. Huibrecht Adriaan, z. van Francois Tollenaar en van Elizabeth de Kraker. 16 Juni. Francoise Jannetje, d. van Jeremias Pladdet on van Cornelia Michielsen. 28 Juni. Elisabeth, d. van Jasper Pladdet en van Cornelia van Hoorn. Overlijden. 1 Juni. Francois Dieleman, oud 67 j, weduvvn. van Cornelia Donze. 2 Juni. Een als levenloos aangegeven kind van het mannelijk ge slacht, van Hermanus Dieleman en Elizabeth Klara Dieleman. 8 Juni. Francois de Blaeij, oud 1 j., z. van Levinns en van Adriana de Feijter. 15 Juni. Een als levenloos aangegeven kind van het vrou welijk geslacht van Cornelis de Witte en van Tanneke Vercouteren. 25 Juni. Maria Klaassen, nud 8 w., d. van Jan Dirk en van Maria de Meester. Florus Jacobus Geelhoedt, oud 54 j., z. van Cornelis en van Neeltje van Wijck (beiden overleden). 28 Juni. Catharina Herrebout, oud 6 m., d. van Cornelis en van Maria van Tatenhove. Gereformeerde Kerk. Ter Neuzen 9 en 2 uur, Ds. J. F. v. Hnlsteijn. Axel A 9 en 2 uur, Ds. H. R. Nieborg van Bleiswjjk. Axel B 9 en 2 uur, Ds. J. Boeijenga van Arnemuiden. Zaamslag 9 en 2 uur, Ds. M. Uijtenhoudt. Hoek 9 en 2 uur, Ds'. H van der Wal. Kloosterzande Geen dienst. Aardenburg 9 uur, Ds. J H Lammertsma van Axel. Schoondijke 2 hur, idem. Breskens 6 uur, idem. Hervormde Kerk. Ter Neuzen 9 en 2 uur, Ds. A. Timmerman. Sluiskil 9 uur, Ds. Ilugenholtz. Axel 9 uuren 2 uur, Ds. J. B. T. Hugenholtz. Zaamslag 9 en 2 uur, Ds. G. van Dis. Hoek 9 en 2 uur, Ds. E. Raams. Hulst 9 uur, Ds. Den Boer. Sas van Gent 9 uur, Ds. H. Akersloot v. Houten Roos. Chr. Geref. Kerk. Zaamslag 9 en 2 uur, Ds. Woudstra van N. Am sterdam. Gereformeerde Gemeente (Vlooswijkstraat.) Ter Neuzen 9, 2 en 5'/i uur, Dhr. J. Fraanje. Oud-Gereformeerde Gemeente (Vlooswijkstraat). Ter Neuzen. 9, 2 en 5'/j uur, Leeskerk. Lokaal „Eben-Haëzer" (Kerkhoflaan). Ter Neuzen. 67» uur, Dhr. J. J. Kense. f Lijnolie Sept./Dec. f 387i, Jan./April f 3G'/*> f 367e Suiker oude oogst vast, nieuwe kalm, Juli f 14Vie te koop, Aug. f 147». en Oct./Dec. f ll3/,, geboden. Aardappelen. Gladblaadjes f3,f3,20. N. Hollandsclie Muisjps f 1,80 a f J,90. N. H. Langed. Schoolmeesters f 2,25 a f 2,40. Andijker Muisjes f 2, Muizen Kleinen f 0,90 a f 1, Kleine Ronden f 0,75 a f 0,80. Zand f 2,30 a f 2,40. Katwijker Zand f 1,80 a f 2, Zandronden Westlandsche f 1.70 a f 1,90. ANTWERPEN, 4 Juli 1912. Chilisalpeter kalm Loco fr. 26, Juli fr. 25.80, Aug. fr. 25,80, Febr./Maart fr. 26,60. TER NEUZEN, 5 Juli 1912. Boter per Va K G. f 0.65. Eieren 104 stuks 3.60

Luctor et Emergo | 1912 | | pagina 3