PROEF ZE NAAST ELKAAR 7a.. Becla jocl e Berlclite VAN HOUTEN'S pQNA 1 Kg. f 1.50 - 0,80 0.42/a 0.18 Uit de Tweede Kamer. Binnenlaiidsch Nieuws. Korte Berichten. Uit Stad en Provincie. Kerk en School. DE VOLKSDRANK BIJ UITNEMENDHEID. eenander merk EN EEN ANDER MERK GOEDKOOPE CACAO EN GIJ BLIJFT BIJ VIERKANTE BUSSEN partijdag belegd in de provincie Groningen. Die vergadering zal plaats hebben op Zondag. Een „roode Zondagmoet dat worden. Een rooden Dinsdag hadden we nu al. Een roode Zondag moet er nu bij. En op dien rooden Zondag zal het evangelie van Marx worden gepredikt, zal het zaad der revolutie met volle handen worden gestrooid. Schaper zal er spreken. En Duys. Duys, die zoo heerlijk kan spotten met bijbelteksten. Gaf hij er laatst in de Tweede Kamer niet een kostelijk proefje van Dat zal de roode Zondag zijn. Weg met een Zondag, wdarvan de Ileidel- bergsche Catechismus in Zondag 38 spreekt. De Zondag moet rood, en de Dinsdag rood De gansche week opgeëischt voor het socia lisme. Op het gansche leven moet beslag gelegd. God en godsdienst gebannen uit de samen leving. Dat is het eindstation. Z. Zitting van Woensdag 3 Juli. De algemeene beraadslaging over het wets ontwerp tot uitbreiding van het staats mijn v e l d wordt hervat. De heer Nolens (R.-K.) meent, dat de velden, die buiten de Maasvelden nog voor exploitatie bestemd zijn, voor particuliere exploitatie in aanmerking zullen kunnen komen. Voorts zullen in de Maasvelden spoedig nieuwe ontginningszetels moeten gevestigd worden, om te kunnen beschikken over alle soorten kolen. Spr. wijst er op, dat het doel, dat de bevolking zich aan den mijnbouw zou wijden, bereikt is. Ook hij is verder tegen een staatsmonopolie, doch men kan van geen uit te voeren staatsmonopolie spreken. Spr. betoogt de wenschelijkheid van de uitbreiding van het staatsmijn veld op verschillende gronden en bestrijdt het argument betreffende de renta biliteit van het staatsmijnbedrijf. Ook ver dedigt hij de wijze van overdracht en prijs bepaling. De minister van landbouw, n ij v e r- h e i d en handel, de heer T a 1 m a, kent den concessieaanvragers, die hun aanspraken voor 19 ton overdragen, niet alleen op het recht gegronde aanspraken, doch ook billijk heidsaanspraken toe. Spr. toont aan, waarom bij de regeering niet de wensch heeft bestaan om tot een staatsmonopolie te komen. Mijn- directie en Mijnraad hebben het regeerings- voorstel voor de staatsmijnen voordeelig ge acht de hoofdingenieur van de mijnen heeft het afgekeurd op grond van overwegingen van algemeene mijnpolitiek. Voor de vorming van het grootbedrijf waren de Maasvelden noodig en de Peel niet geschikt. Spr. betwist, dat het tegenwoordige mijn- veld nog gedeelten bezit, die rijk aan kolen zijn. De Maasvelden zijn vooral noodig voor de gaskolen. Spr. komt dan tot het argument van den heer Bos, dat de verleening van con cessies meer in liet belang .zou zijn van de particuliere nijverheid en bespreekt ook de hoogte van den prijs, waarvoor de aanspraken zijn overgenomen. Wat de quaestie der rente berekening van de in het bedrijf gestoken kapitalen betreft, deze is door de regeeriug met de directie overwogen de directie is voor nemens de nieuwe mijnen te belasten met'de bedragen, die er voor besteed zijn. De minister wijdt daarna nog een woord aan de rentabi liteit en geeft in overweging om de rekening van het staatsmijnbedrijf voortaan in handen te stellen van een commissie uit de Kamer. Hij ziet verder in het voorstel een goede zaak voor den staaten wil geen staatsmonopolie, doch een krachtige nationale mijnpolitiek. De regeering heeft om een voorstel gevraagd, na dat eenige heeren, die de Peel exploiteeren en geen inveuteursrechten betalen wilden, eenige rr.illioenen van den staat verlangden om de mijnen op gang te brengen, daar er anders van het nationaal karakter niets te recht zou komen. Up den duur echter, ver wacht spr. wel belangstelling van het Neder- landsche kapitaal. De heer Bos (v.-d.) repliceert, dat zijn gis teren gekoesterde twijfel niet verminderd is. Wegens het gevaar evenwel, dat bij ver werping niets zal gebeuren, acht spr. verwer ping onwenschelijk Regeling van werkzaamheden De voorzitter stelt voor nog een reeks kleine ontwerpen, zoomede het voorstel-Kuyper c. s. tot wijziging van het Regl. v. Orde, aan de agenda toe te voegen en het laatste voor stel Vrijdagmiddag te behandelen. Na eenige discussie wordt dit voorstel z. h. s. aangenomen. De algemeene beraadslaging aver de uit breiding van het staatsmijn veld wordt hervat. De heeren Janssen (r.-k.), Van Karne- beek (v. 1.) en Vliegen (s. d. a. p.) replic- ceren, de minister dupliceert, de heer Van Karnebeek tripliceert, en de beer Nolens repliceert, waarop na tripliek van den minis ter, de algemeene beraadslaging gesloten wordt. Het wetsontwerp wordt aangeno men met 52 tegen 11 Stemmen. Vervolgens worden eenige kleine wetsont werpen aangenomen, o.a na eenig debat ook het ontwerp tot toekenning van een subsidie aan de Centrale commissie voor het Plan 1913. Bij liet debat over dit onderwerp zegt o.a. de heer Schaper, dat hij en zijn vrienden het ontwerp beschouwen als van mercantiel en commercieel karakter en vóór zullen stem men doch dat de sociaal-democraten aan de feestviering niet meedoen. De heer Van Karnebeek merkt op, dat de sociaal-democraten zich daarmede afschei den van de natie en zich dus anti-nationaal betoonen. De heer schaper antwoordt, dat de sociaal-democratie is internationaal en dat zijn vrienden niet meedoen aan feesten, die van bovenaf zijn opgelegd. Daarna begint de behandeling van de A u- teurswet. De Tweede/Kamer heeft gisteren voortgezet de behandeling van de regeling van het au teursrecht. Ondanks de nadrukkelijke bestrij ding door den Minister werd met 31 tegen 21 stemmen aangenomen een door den heer Lohman ondersteund amendement van mr. Drucker, waardoor bepaald is, dat geheele of gedeeltelijke overdracht van auteursrecht niet anders kan geschieden dan door middel van een authentieke of onderhandsche akte. Zij omvat alleen die bevoegdheden, waarvan de overdracht in de akte is vermeld of uit den aard en de strekking der gesloten overeen komst noodzakelijk voortvloeit. Bij «verder debat bracht de minister een wijziging aan, waardoor bepaald is, dat indien een nieuwsblad berichten of andere stukken uit een tijdschrift of ander nieuwsblad over neemt, op duidelijke wijze de bron moet worden vermeld. Gisteren is op het buiten „Vogelenzang" bij Haarlem een Chr. Nat. Zendingsfeest gehouden, waar ruim 8000 menschen tegenwoordig waren, Woensdag is te Kampen een Tlieol. Schooldag gehouden. Als sprekers traden op Prof. Bouwman, Prof. Lindeboom, Ds. T. Bos, Ds. Kouwenhoven van Leiden, Ds. Koppe van Franeker, Ds. Postema van Warfum, Ds. Donner van Amersfoort. Ds. S. Datema van Delfshaven hield een referaat over: „De ver houding van roeping en wedergeboorte". Er werd medegedeeld dat Prof. M. Noordtzij wegens zijn Imogen leeftijd, emeritaat zal aan vragen, als professor aan de School. Aanslag op den gouverneur van Hongkong. Hongkong, 4 Juli. De gouverneur van de kolonie is hier met vrouw en kinderen aan gekomen. Nadat hij de troepen geïnspecteerd had, kwam een Chinees haastig uit de menigte naar voren en loste een revolverschot op hem. De gouverneur werd niet geraakt, daar de kogel den draagstoel raakte. De Chinees is gepakt. Hij zeideIk wilde den gouverneur vermoorden, om mijn haat aan de Engelschen te toonen. TER NEUZEN 5 Juli 1912. Gisterenmorgen werden per Prov. boot van hier naar Vlissingen 400 en van Breskens naar Vlissingen 250 personen vervoerd. Per trein, tram of fiets begaf het meerondeel zich naar Middelburg om de landbouwtentoon stelling te bezoeken. Gisterenavond om 5 uur en vooral om 8 uur kwam men weer in groote getale per Prov. boot terug. Bij Kon. besluit is benoemd tot kanton- rechter-plaatsvervanger alhier, de lieer J. Hui- zinga, burgemeester dezer gemeente. Tot kapelaan te Prinsenhage is benoemd de Z.Eerw. heer Anth. Bouwman alhier, die wordt opgevolgd door Z.Eerw. heer Al. Smet, te voren assistent tel Ede. Zaamslag. Op de gisteren alhier gehouden jaarlijksche paapden en veemarkt alhier waren aangevoerd 64 stuks paarden, 14 stuks hoorn vee, 20 varkens, en 6 geiten. Premien werden toegekend als volgt Voor het grootste getal paarden van éen eigenaar (minstens 5 Stuks), premie f 4, toe gekend aan Joh. Scheele, Boschkapelle het grootste getal hoornvee van éen eigenaar (min stens 5 stuks), premie f 4, aan M. de Kraker, Zaamslag het grootste getal varkens van één eigenaar (minstens 5 stuks), premie f2, aan II. Marsilje, Ter Neuzen het schoonste merrie- paarn van 4 jaar of ouder, le prijs verguld zilveren medaille en f3, aan G. Dees, Zaam slag; 2e prijs f5, aan E. IJsebaert, Axel het sclroonste Merriepaard van 3 jaar oud, le prijs verguld zilv. mod. en f 1,50, aan K. de Kra ker Kz., Zaamslag; 2e prijs f3, aan A. Diele- man, Zaamslaghet schoonste paard van 2 jaar oud, le prijs zilveren medaille en f3, aan K. v. Iloeve, Zaamslag; 2e prijs f2, aan J. de Maat-Lemsen, Stoppeldijkhet schoonste paard van 1 jaar oud, le prijs zilveren med. en f2,50. aan C. F. Michielsen, Zaamslag; 2e prijs f2,50, aan K. de Kraker Kz., Zaamslag; het beste veulen, le prijs f3, aan K. de Kra ker Kz., Zaamslag; 2e prijs f2, aan K. de Koeijer, Zaamslagde schoonste baatgevende of kalfdragende koe, le prijs f4, aan Adr.de Kraker, Zaamslag2e prijs f 2,50, aan A. P. de Mul, Zaamslag; de beste kalfvaars, le pr. f 3, aan A. de Putter, Zaamslag 2e prijs f 2,50, aan A. P. de Mul, Zaamslag; de vetste kae, vaars of os, le prijs f4, aan Van Oudendarde, Bouchaute2e prijs f2,50, aan M. de Kraker, Zaamslagde beste fokstier, le prijs f 3, aan de Stierenvereeniging Zaamslag; 2e prijs, f2, aan K. de Kraker, Zaamslag; de beste geit, le prijs f2, aan D. P. Butler, Zaamslag; 2e prijs f 1, aan O. llamerlinck, Ter Neuzen. De handel was gering. Bij Kon. besluit is benoemd tot notaris te Hulst, mr. A. H. Lijdsman, candidaat-notaris, advocaat en procureur te Breda. Hontenisse. De 2 hofsteden met daarbij be- hoorende Bouw- en Weilanden nabij Schelf- houtshoek, onder de gemeenten Graauw en Hontenisse, ter gezamenlijke grootte van 75,75,51 II.A. (170 Gem.), zijn gisteren door Notaris Dumoleyn geveild. Kooper werd de heer Julus Leirens, fabrikant te Gent voor f 117.000 voor de geheele massa. Sluis. Dinsdag vierde de heer Leyssennaar zijn 40-jarig- jubilé als voorzanger der Ned. iierv. kerk alhier. De 73-jarige jubilaris ont ving vele blijken van sympathie. Aardenburg. De heer G. A. Vorsterman van Oyen, lid der Tweede Kamer, is gisterennacht plotseling ernstig ongesteld geworden. Gedenkdagen voor Zeeuwsch-Vlaanderen. 3 Julil596. Aartsher tog Albertus van Oosten rijk slaat het beleg voor Sluis, 4 Juli 1640. Graaf Willem Casimir van Nassau Dietz wordt doodelijk gekwetst bij een mislukten aanslag op Hulst. 5 Juli 1587. De Spanjaarden doen 464 schoten met grof geschut op het zoogenaamde Grootie Pas te Sluis. 8 Juli 1572. De Watergeuzen meester te Aardenburg. Blijkens een bericht uit Hansweert zijn de werkzaamheden voor den aanleg van de tramlijn Vlake-IIansweert aangevangen. Landbouwtentoonstelling te Middelburg. Gisteren is aldaar de afdeelings-tentoonstel- ling gehouden. Woensdag had een rijtoer plaats door Walcheren, waaraan bijna een zestigtal diverse rijtuigen deelnamen. In 1862 is te Middelburg van 17 tot 21 Juni ook een groot landbouwfeest gehouden, wat een week duurde. Een groote verscheidenheid landbouw werktuigen waren tentoongesteld. Het tentoon gestelde beestiaal was niet erg veel doch het waren prachtige beesten, zoo werd ons gezegd. Aan landbouwpaarden, stieren, melkkoeien, schapen, geiten, varkens, konijnen en een kleine hoeveelheid pluimgedierte werden prijzen toe gekend. De volledigste verzameling hoefijzers, gemaakt door den hoefsmid J. Vlaander van Axel kreeg een eerste prijs. Veel bekijks had het kunstmatig melken der koeien. Om half 2 waren ruim 4000 toegangskaarten ver kocht. Om 2 uur werd een coucourshippique gehouden. Om halfelf werd een prachtig vuur werk ontstoken, waar duizende menschen van genoten. Middelburg. De eerstvolgende vergadering van de Prov. Staten van Zeeland zal gehouden worden op Vrijdag 12 Juli, des voormiddags ten 10 ure. Gereformeerde Kerken. Tweetalte Boornbergum S. Dwarshuis te Staphorst en N. Diemer te Dronrijpte Krui- ningenII. Enserink te Nieuwveen en D. Sikkel, cand. te Amsterdam. Ned. Hervormde Kerk. Bedanktvoor Oud-Beijerland door J. de Bruin te Veenendaal. Gemeenteraad van Ter Neuzen. 1. Aanbieding gemeenterekening 1911. 2. Stemming over het amendement- Van Borssum Waalkes e. a. op art: 1 der instructie voor de ambtenaren ter secretarie. 3. Behandeling van een missive van den Minister van Binnenl. Zaken inzake de stich ting van eene Hoogere Burgerschool. Ao Zitting van Woensdag 3 Juli 1912. Voorzitter de heer Huizinga, Burgemeester. Voorts allén aanwezig, behalve de heer Wieland. De Voorzitter opent de vergadering en deelt mede dat de notulen nog niet gereed zijn, mitsdien worden deze niet gelezen. Aan de orde komt Deze rekening bedraagt in ontvangst f 108,335,51 en in uitgaaf f 102,739,993, alzoo een batig slot van f 5595,613. Besloten wordt deze in handen te stellen van een» commissie, bestaande uit de heeren Lensen, Drost en De Feijter. Het amendement bedoelde, om in genoemd artikel te bepalen, dat €ij op de secretarie aanwezig moeten zijn van des morgens 9 tot des namiddags 5 uur [inplaats van 4 uur]. In de vorige vergadering hadden de stemmen hierover gestaakt. Thans wordt het aangenomen met 75 stemmen. Vóór stemmen de heeren Donze, Waalkes, Moggré, De Jager, Scheele, Lensen en De Feijter; tegen de heeren De Bruijne, Eijke, Visser, Dees en Drost. Hierna wordt de instructie enbloc aangenomen met 10—2 stemmen. Tegen de heeren De Bruijne en De Jager. De Voorzitter deelt mede, dat het noodzakelijk was een spoedeiscliende vergadering te beleggen naar aanleiding van een schrijven van den Minister van Binnenl. Zaken, dd. 29 Juni, waarin Z.Exc. bericht, dat hij aanvankelijk bereid is bij het ont werp van hoofdstuk V der Staatsbegrooting voor 1913 de goedkeuring der Staten-Generaa! te vragen op de toekenning van een jaarlijksche subsidie aan deze gemeente groot f 10,000, ten behoeve van eene eventueel te stichten school, die de hoogste drie klassen eener H. B. S. met vijfjarigen cursus omvat. De Minister wilde gaarne spoedig met de definitieve beslissing van den Baad in kennis gesteld worden en tevens vernemen, wanneer eventueel de H. B. S. vermoedelijk zal worden geopend. De Voorzitter licht dezen brief nader toe en zegt dat B. en W. getracht hebben het besluit van 28 Dec. 11. tot oprichting eener H. B. S. zoo goed mogelijk uit te 'voeren. Hiervoor hebben zij onder handeld met de verschillende autoriteiten en ook met den Minister van Binnenlandsche Zaken. In een ten raadhuize gehouden conferentie werd be sloten een commissie naar den Minister af te vaar digen. Deze commissie bestond uit het Dag. Be stuur, en den heer Collot d'Escury. De heer Drost die ook deel had moeten uitmaken, was verhinderd. Het gevolg van die afvaardiging was, dat de commissie den indruk kreeg, dat de Minister liever zou hebben dat de Raad een besluit zou nemen in den geest van het vroegere besluit van 11 Maart 1911, nl. een H. B. 8. met de 3 hoogste klassen eener H. B. 8. met 5-jarigen cursus en dan het meer uitgebreid lager onderwijs zoodanig te regelen dat dit aansluiting geeft aan die H. B. S. Het volgende schrijven van een Minister is nu naar aanleiding van die bespreking ontvangen, dateerende 1 Juni 11.

Luctor et Emergo | 1912 | | pagina 2