Binnenlandse!! Nieuws. Bnitenlandsch Overzicht. Korte Berichten. ming in de Theologische faculteit aan onze openbare Hoogescholen van een man, die de Godheid van den Christus Joocher.de en den Schriftuurlijken grondslag van onder dit geloof wegschoof. Toch is dit niet alzoo geschied. Jaren en tientallen van jaren achtereen zijn er zulke ongeloovige geleerden in de Theologische faculteit aangesteld, zonder dat een woord ook maar van protest van hun kant gehoord werd. Zij zwegen. Zij zwegen allen. Zij zwegen bot weg. Geen toon, geen klank, geen woord van protest werd vernomen. Ook niet, toen nog zoo lang niet geleden soortgelijke benoeming in Leiden plaats greep. Nu laat zich dit verstaan, namelijk als teeken van berusting in het onvermijdelijke. Doch zie, nu er een benoeming geschiedde van een geloovig theoloog, die alleen de ingesloten synodale organisatie niet als door Christus ingesteld erkennen kan, nu komt de één voor de ander na heel dit corps uit den hoek, en slaat alarm heel 't land door, alsof er nu eerst een gruwel der gruwelen ware geschied. Zwijgen als het eere van den Christus geldt, opvliegen als eigen kerkelijke hoog heid bedreigd schijnt, het is meer voorge komen. Toch staat vast, dat deze Dienaren des Woords we noemen met opzet geen namen geestelijk meer selfresped zouden getoond hebben, zoo ze, toen het om de eere van Christus ging, alle geloovigen te wapen hadden geroepen, en zoo ze thans zich een slot op den mond hadden gelegd. Dat de Tentoonstelling ook van hoogerhand steun ondervindt blijkt uit de ontvangen Zil veren Medailles van H.M. de Koningin, Z. K. H. Prins Hendrik en H.M. de Koningin Moeder. Voorzeker prachtige onderscheidingen, die den landbouwers, tuinders en anderen zullen aanmoedigen op deze Tentoonstelling het beste te zenden van wat hun veestapel bezit. Het Comité laat niets na om de inzendingen zoo belangrijk mogelijk te doen zijn en het interieur zoo fijn mogelijk daar te stellen. De teekeningen der gebouwen, die in het rijwiel magazijn van den heer van Mechelen tentoon zijn gesteld, trekken voortdurend bezoek. A.s. week zal met den bouw aangevangen worden, nu reeds is men bezig met het in orde brengen van het sportterrein. De inzenders pp de Tentoonstelling worden attent gemaakt dat de S. Spoor. Holl. IJzeren Spoor en verschillende trams 50 pCt reductie verleenen op het vervoer van dieren en goederen over hunne lijnen. De Haagsche correspondent van de Tel. meldt, dat de commissie van voorbereiding voor de Tariefwet in de laatste dagen weer vergaderingen gehouden heeft. Het overleg met den minister van financiën wordt nog voortgezet. Omtrent hetgeen er Zaterdag op den partij dag is voorgevallen, vinden we nog het vol gende vermeld. Namens Champ Clark was aan de leiders van de groepen die andere candidaten steun den, het verzoek gericht, om, nu Champ Clark reeds over de volstrekte meerderheid beschikte, hun candidaten zich te laten terugtrekken, opdat, volgens het Democratische grondbeginsel de candidaat der meerderheid de benoeming zou kunnen verwerven. Toen dat voorstel op den partijdag gedaan was, vroeg Brvan het woord. Onmiddellijk ontketende zich een reusachtige herrie. Bryan echter bleef kalm staan wachten tot het tumult zou bedaren. Maar zoo vaak hij van een kort stondig oogenblik stilte gebruik wilde maken om zijn rede aan te vangen, werd hij over schreeuwd door gebrul van „stemmen, stem men". Eindelijk slaagde een gedelegeerde uit Mis souri erin, de Conventie te bewegen, Bryan aan te hooren. Deze kon toen zijn rede aan vangen, waarin hij zijn grieven tegen de New- Yorksche delegatie, met Murphy aan het hoofd, te berde brengt. Aan het slot van zijn toespraak verklaart Bryan voor Woodrow Wilson te zullen stemmen. De woedende aanvallen, in Bryan's rede gericht tegen „boss" Murphy en de geldlui, die, volgens Bryan, achter den New-Yorkschen Tammany-man staan, werden door Murphy niet anders beantwoord, dan door bij volgende stemmingen de stemmen der New-Yorksche delegatie te blijven uitbrengen voor Clark. Maar natuurlijk gingen toen Bryan het parool gegeven had de stemmen van de delegatie uit Nebraska over op Wilson. Het opmerkelijke feit deed zich echter voor, dat de groep der gedelegeerden uit Oklahama, die mandaat had om voor Wilson te stemmen, juist wegens de rede van Bryan haar stemmen van Wilson overbracht op Clark. De leider van deze Wilson groep hield een felle rede tegen Bryan en betoogde, dat het met diens baasspelen in de Democratische partij nu eindelijk eens uit moest zijn men moest zich Bryan, „die de Democratie tracht te kronen met de doornen-kroon der anarchie", toch eindelijk eens van den hals schuiven. Nu nog een enkel woord over den indruk, die gewekt was toen voor de eerste maal (het geschiedde bij de 10de stemming) de New Yorksche stemmen van Harmon werden overgebracht op Champ Clark. Toen de New Yorksche delegatie werd af geroepen, werd eerst niet geantwoord, maar men zag „boss" Murphy zich naar het spreek gestoelte begeven. Ieder begreep, dat er iets gewichtigs ging gebeuren, en het werd een oogenblik doodstil. Toen hoorde men Murphy schreeuwen „New York brengt 81 stemmen uit op den heer Clark". Het was of een la wine in beweging kwam. De gedelegeerden van Missouri vlogen overeind, grepen hun banier en vormden zich tot een stoet, die een ommegang door de zaal begon. In den stoet werden portretten van Champ Clark meege dragen. Andere delegaties sloten zich aan bij den stoetweer andere trachtten wanorde te stichten. Het publiek op de gaanderijen werd dol van opwinding. Overal begonnen toeschouwers als gekken te schreeuwen en te manifesteeren. Een dwaas trok zijn revolver en begon kogels in de zoldering te schieten. Een gedelegeerde uit Kansas probeerde een standaard van de delegatie uit Pennsylvanië te bemachtigen en al spoedig ontstond er een handgemeen, waarbij harde klappen vielen. De lieden uit Iowa vochten een robbertje met de mannen uit den staat Washington. En de delegatie van Oklahoma kreeg het on derling aan den stok. Na deze herrie, die meer dan een half uur geduurd heeft, volgde de rede van Bryan. Terwijl de Koning en de Koningin van Engeland Woensdag op weg waren naar de kathedraal van Llandaff, in Wales, wierp een kiesrechtvrouw zich op Mac Kenna, den Mi nister van Binnenlandsche Zaken, die de sou- vereinen vergezelde. Het booze wijf kon echter haar kwade bedoelingen niet ten uitvoer brengen, zij werd dadelijk gearresteerd. Vijf groote firma's te Londen hebben aan den eersten minister doen weten, dat zij hun fabrieken moeten sluiten, omdat zij door de staking geen ruw materiaal kunnen bekomen. De werklieden wilden wel werken, maar zij moesten worden ontslagen. De oorzaak van dit alles was het baugmaken van arbeids- willigen. Te Berlijn is door onbekende individuen een bom gelegd in een bioscoop-theater, die kort daarop sprong. Onder de bezoekers brak een paniek uit. Verschillende personen wer den licht gewond, 9 zwaar. Dat er zoo weinig personen gekwetst werdeu, schrijft men toe aan het feit, dat door het prachtige zomer weer alle deuren van het theater open stonden. Alle vensters zijn stuk gesprongen. In New-York is door het Citizens' Com mittee, dat de arme bevolkingsklassen helpt tegen de duurte van levensmiddelen, een goedkoope vischmarkt geopend. De heele voorraad, meer dan 1000 pond versclie visch, was in korten tijd uitverkocht tegen een prijs, gemiddeld 5 of 6 Amer. cent per pond lager dan de gewone detailprijs. De markt berust op coöperatieven grondslag, het doel is ten voordeele van de gebruikers, de tusschenpersonen in den vischhandel uit te schakelen. Nu deze proef zoo goed geslaagd is, zal men deze markt voortaan geregeld houden. De correspondent van de Kölnische Zeitung seint uit Konstantinopel Blijkbaar uit Smirna is een manifest van een nieuw officiereu-comité, dat zich den naam van de Redders gegeven heeft, verdeeld en vermoedelijk ook aan de regeering toegezonden. Het stuk verklaart, dat de officieren, wier plicht het anders is, niet aan politiek te doen, hun terughouding moeten laten varen, zoodra zij zien, dat het vaderland tengevolge van de slechte of misdadige leiding van zaken door de machthebbers in gevaar is. Het Verbond van Redders moet, zooals vroeger tegen Abd ul Hamid, nu tegen de huidige regeering, aan wier onbekwaamheid de uit- en inwendige ge varen worden geweten, handelen, indien de machthebbers niet na korten tijd hun beleid verbeteren en het bestier van zaken aan zui verder handen overgeven. Het lot zal degenen aanwijzen, die het vaderland door een red dende daad hulp zullen brengen. Het manifest veroordeelt verscheidene maat regelen van do regeering, die op het leger- wezen, den dienst in Jemen en de verdeelinsr van de troepen betrekking hebben. De Turken vatten het manifest ernstig op en gelooven, dat het groote meerendeel van de officieren vijandig staan tegenover de voor naamste leiders van de partij van het Comité en de ministers Talaat en Dzjawid en tot handelen bereid zijn. De officieren, die te Monastir naar de op roerige elementen zijn overgeloopen, waren niet allen van Albaneesche afkomst. In het kamp van de liberale oppositie ziet men in dit feit het bewijs, dat de beweging in de provinciën niet alleen van Albaneeschen oorsprong is, maar de uiting is van het alge- meene verzet tegen de slechte regeering, die onder den invloed van het Comité staat. Naar het uiterlijke is te Konstantinopel alles rustig. vanwege de Vereeniging van Zeeuwsche Fokkers van het zware Trekpaard (Belgisch type). In den polder Beoosten en Bewestenblij werd een bezuiden de kom der gemeente gunstig gelegen terrein, ter grootte van on geveer 7 H.A. aangekocht. Met een dam en oen brug werd dit terrein in verbinding ge bracht met den weg naar de Drie Schouwen. Genoemde vereeniging, wier gebied zich slechts bepaalt tot een zesde deel der provincie stelde 282 paarden ten toon. Daaruit blijkt dus wel dat er hier actie is onder de landbouwers voor de paardenfokkerij. Te 1 ure had de officiëele opening plaats in tegenwoordigheid van de heeren Dominicus, voorzitter der Zeeuwsche Landbouwmaatschap- pij, Vorsterman van üyen, Secretaris der Re- gelings-commissie voor de Paardenfokkerij en van het Zeeuwsch-Belgisch Trekpaard, Ooster- baan, rijkslandbouwleeraar te Goes, het ge meentebestuur van Axel, benevens een aantal belangstellenden. De voorzitter, de heer Ph. J. van Dixhoorn, zette in een toespraak het ontstaan en het doel der vereeniging uiteen, wees op het behaald succes en spoorde de leden aan tot eendrachtige samenwerking. De volgende prijzen werden uitgereikt voor Vierjarige en oudere hengsten. Ie prijs Opéra du Fosteau, van de Hengst- vereeniging „Absdale"2e prijs Mon. Rève de Roeulx, van de Hengstenvereeniging „de Toekomst"3e prijs Cambrinus, van de Hengstenvereenihing „de Toekomst" 4e prijs Martingal de Ragnies, van de Hengstenver eeniging „Westdorpe" 5e prijs Robert, van P. Vael-IJsebaert, te St. Jansteen 6e prijs Gamin, van Jan Putter te Axel7e prijs Blocus, van de Hengstenvereeniging „Eigen hulp", te Axel. Driejarige hengsten. Ie prijs Bleriot van Ph. J. van Dixhoorn te Axel; 2e prijs Bourgogne II van W. Diele- man te Axel3e prijs Baron van Joh. de Feijter te Zaamslag 4e prijs Espöio van Wed. Joz. Daelman te Westdorpe. Tweejarige hengsten. Ie prijs Apollo van Ph. J. van Dixhoorn 2e prijs Mon Rève de Roelx II van Kr. van Hoeve te Zaamslag3e prijs Alfort van E. B. v. Acher te Westdorpe; 4e prijs lulesdeKiel van J. de Putter 5e prijs Mon Rève de Roelx II van P. Dekker te Axel. Eenjarige hengsten. Ie prijs Aland van J. Weijns te Axel2e prijs Albert van C. de Feijter te Koewacht 3e prijs Robure van C. de Feijter4e prijs Charlos van E. Deveneijts te IJzendijke 5e prijs Albion van C. F. de Deckere te Clinge. Hengsteveulens. Ie prijs Samson, van V. Boeding te Stoppel dijk 2e prijs Ivo van V. Boeding3e prijs Oscar van A. J. Cammaert te St. Jansteen 4e prijs Carnegie van Ph. J. van Dixhoorn 5e prijs een veulen, van II. P. Puylaert te Zuiddorpe 6e prijs Bloc II van S. de Feijter te Axel. Vierjarige en oudere merrie n. Eerste prijs Marie van Ph. J. van Dixhoorn tweede prijs Rosette van B. C. Puijlaert te Zuiddorpe; derde prijs Fleurinevan Wed. Jos. Daelman vierde prijs Bertha van A. Buijsse te Westdorpevijfde prijs B. L. IJsebaart te Axelzesde prijs Fanny van J. F. de Maat— Lemsen te Stoppeldijk zevende prijs Florine van Ph. J. van Dixhoornachtste prijs Ba- vette van Ph. J. van Dixhoorn negende prijs Poes van S. de Feijter; tiende prijs Rosette van H. P. Puylaertelfde prijs Marquise de Rosseignies van Ph. J. van Dixhoorntwaalfde prijs Emma van V. Boedingdertiende prijs Lotte van E. C. Dumoleyn te Westdorpe; veertiende prijs Marie van S. de Feijter vijf tiende prijs Coquette Nieuw van E. J. IJse- baert te Axelzestiende prijs Martha van Wed. F. Goossens te Graauw. Driejarige Merriën. Ie prijs Bienfait de P. R. N. van P. Vael Ysebaert2e pr. Juliana van Ph. J. v. Dix hoorn 3e prijs Emma van J. de Putter 4e prijs Roza van'A. J. Cammaert; 5e prijs Mina vaii S. van Hoeve Fz. te Axel6e prijs Bertha van J. de Putter; 7e prijs Irma van Wed. F. Goossens. Tweejarige merriën. Ie prijs Mazettine van E. J. Ysebaert 2e prijs Fanny van E. C. Dumoleijn, Westdorpe 3e prijs Prima van A. de Koeijer, te Sluiskil 4e prijs Flora van J. de Putter5e prijs Lio. nesse,' van J. F. de Maat—Lemsen 6e prijs Bella van E. Deveneijns. Eenjarige merriën. Ie prijs Finette de Destel, van A. J. Cam maert; 2e prijs Jenny, van A. de vlieger te Zuidzande 3e prijs Marie, van Kr. van Iloeve 4e prijs Madame, van J. de Putter 5e prijs Altesse, van G. Vereecken te Stoppeldijk. Merrieveulens. Ie prijs een veulen van B. C. Puylaert2e prijs een van P. Vael IJsebaert3 prijs Cu- bus, van Ph. J. van Dixhoorn4e prijs Marie, van E. B. Dumoleyn 5e prijs Chaburette, van E. B. van Acker. Men schrijft ons Op Zaterdag, den 2e dag van het concours, hadden de verschillende wedstrijden plaats, die daaraan gewoonlijk verbonden zijn. Het eerste nummer bestond uit een con cours voor het best aangespannen en schoonste tweewielige rijtuig. Hiervoor hadden zich een 10-tal deelnemers opgegeven. De prijzen, hiervoor beschikbaar en bestaande uit 2 lantaarns, een paardennet, een lijn en een zweep, werden toegekend als volgt le prijs aan E. Buisse. Sas van Gent, 2e Drijs aan C. Vael, Hontenisse, 3e prijs aan Ph. J. van Dixhoorn, Axel, 4e prijs aan P. Esselbrugge, Axel. Het tweede nummer werd gevormd door een ringrijderij te paard. Aantal deelnemers 14. De prijzen bestonden uit een dubbele rijtoom, sporen en zweep en werden toegewezen le prijs aan Em. van Haelst, Kieldrecht, 2e prijs aan R. Buisse, Westdorpe, 3e prijs aan Jac. Cové, Axel. Voor no. drie, wedstrijd voor boerenwagens, bespannen met minstens 4 paarden, hadden zich 4 deelnemers opgegeven, die elkander een 3-tal prijzen betwisten van f 15, f 10 en f 5. Deze werden behaald le prijs door Jac. Cové, Axel, 3e prijs door K. Wij na, Axel, terwijl de 2e prijs niet werd toegewezen. Nu volgde nummer vier, ringrijderij voor dames. Aantal deelnemers 18. Prijswinners le prijs R. Buisse, Westdorpe, 2e prijs P. van Hoeve, Axel, 3e prijs P. Vael-Ysebaert, St. Jansteen, 4e prijs B. L. Ysebaert, Axel, 5e prijs E. J. Ysebaert, Axel, 6e prijs Jos. Bockland, Berlaere. Nummer vijf was een harddraverij met warmbloedpaarden. Lengte der baan 2200 Meter. Deelnemers 12. Hiervoor waren 5 prijzen beschikbaar ge steld van f40, f30, f20 en 2 van 10. Later werden hier nog 2 prijzen van f 10 bijgevoegd. Deze werden behaald als volgt le prijs door Beyaerd van Auweghem met het paard „Mitelle" dat 2275 M. in 5 min. 11 sec. aflegde. 2e prijs door Vermeulen van Auweghem met „Ecija." 3e prijs door R. de Vreeze van Nazareth met „Esperance", die 2600 M. aflegde in 5 min. 19 sec. 4e prijs door A. van Beveren van Mariakerke met „Jacobin." 5e prijs door J. de Haerynck van Drongen- Baarle met „Susie." 6e prijs door O. v. d. Velde van Aaltre met „Blackstone", en 7e prijs door Ern. Herteleer van Aaltre met „Agile." Nummer zes. Harddraverij met koudbloed- paarden. Lengte der baan 1500 M. Deel nemers 7. De prijzen van f30, f20, f 15 en f 10 werden verkregen door R. Buisse van Westdorpe (deze legde de baan af in 4 min. 61/s sec.), le prijs, Jac. Cové, Axel (4 min. 12]/3 sec.) 2e prijs, E. van Haelst, Kieldrecht (4 min. 36 sec.) 3e prijs en K. Wijna, Axel, 4e prijs. Het zevende nummer was een harddraverij voor paarden, aangespannen voor een rijtuig, beladen met een minimum gewicht van 100 K.G. over een baan van 3000 M. lengte. Aantal deelnemers 11. Aantal prijzen 5 nm. f 40, f 30, f 20 en 2 maal f 10, waarbij later nog 2 prijzen van f 10 gevoegd werden. Prijswinners le prijs Alph. de Clercq van Astene met „Porthos", 2e prijs R. dc Vreeze van Nazareth met „Espérance", 3e prijs Beyaerd van Auwe ghem met „Mitelle", 4e prijs Ern. Herteleer van Aaltre met „Agile", 5e prijs O. v. d. Velde van Aaltre met „Blackstone", 6e prijs Vermeulen van Auweghem met „Ecija", 7e prijs A. van Beveren van Mariakerke mot „Jacobin." Nummer acht. Galop over een baan van 2000 Meter. Aantal deelnemers 6, prijzen van f50, f30, f 20 en f 10. Prijswinners le prijs Jan Maes van Deurle (met Josephine, die 2050 M. aflegde in 4 min. 35 sec.) 2e prijs Dumarez van Meirelbeke (met Star, die 2075 M. aflegde in 4 min. 367s sec.) 3e prijs K. Wijna van Axel met Jack. 4e prijs A. van Mefraege van Klein-Turkije met Bibi. Eindelijk werd ter opluistering nog als 9e nummer een groot springconcours gegeven, waarvoor zich tijdens den middag 3 deelne mers opgaven. Hierbij behaalden de volgende personen een prijs le prjjs A. van Mefrage van Klein-Turkije met Bibi. 2e prijs K. Wijna van Axel met Jack, en 3e prijs Jan Maes van Deurle met Josephine. Dat dit concours veel belangstelling uitlokte, blijkt wel hieruit dat er gedurende de beide dagen 2100 kaarten verkocht zijn, terwijl er alleen op den 2en dag 3000 bezoekers waren. Door het Muziekcorps „Concordia" van Axel werden de wedstrijden met muziek opge luisterd. Een oogenblik dreigde een hevige regenbui de werkzaamheden te verstoren, doch spoedig hield deze op, zoodat de verschillende nummers geregeld werden afgewerkt. Tentoonstelling te Bergen-op-Zoom. Tariefwet. VEREENIGDE STATEN. De verkiezingscampagne in de V' St. De oproerige beweging in Turkije. Vrijdag werd te Axel gehouden de eerste TENTOONSTELLING Het Concours-Hippique.

Luctor et Emergo | 1912 | | pagina 2