Uit Stad en Provincie. Reclame Berichten. Mo» -0.18^ Kerk e 11 School. TER NEUZEN, 28 Juni 1912. Van het bestuur der Christelijke Werk liedenvereniging Rom. 13 1 alhier is bij de Provinciale Staten een |adres ingekomen om het voor 1912 toegestane subsidie van f 100 ook voor 1913 te continueeren. Uit verschillende stukken blijkt, dat alle pogingen om tot samenwerking van deze school en die van de Vereenigde Handswerlieden ge raken mislukt zijn, zoodat Gedep. Staten mee- nen dat voortaan de aanvrage om subsidie van elke school op zich zelf zal moeten worden behandeld. Daar van de school der Christelijke Werk liedenvereniging evenals van die der Ver eenigde Handswerklieden, Rijkssubsidie is aan gevraagd en bij toekenning daarvan op toe zicht van Rijkswege op het gegeven wordend onderwijs kan worden gerekend, zijn Gedep. Staten van oordeel dat er geene reden is om de subsidie te weigeren. In de Vergadering van Ingelanden van den Lievenspolder is tot dijkgraaf benoemd de heer A. H. Donze, inplaats van wijlen den heer J. A. P. Geill, en tot plaatsvervangend dijkgraaf de heer J. Huizinga. Voor de aanbesteding der levering van brood voor de armen van het burgerlijk arm bestuur alhier was eenige inschrijver A. Scheele te Ter Neuzen voor 8,93 cent per K.G. voor levering te Ter Neuzen en 10,93 cent voor levering te Sluiskil. Hedenmorgen om 7 uur vertrokken de leerlingen van de hoogste klassen van de Chr. School (Knol) met de onderwijzers per trein naar Antwerpen om den dierentuin te bezoe ken. Om 8 uur per Prov. boot vertrokken naar Vlissingen om ook Middelburg te be zoeken de kinderen van de openbare school te Othene met de onderwijzers. Dezer dagen op een avond is door de gemeente- en Rijkspolitie van Hoek in den Nieuw Neuzenpolder onder Ter Neuzen een vreemde manspersoon aangetroffen die door zijn vreemde manieren, (hij liep bijna naakt, en wilde door de Schelde naar de overzijde waden) de aandacht trok. Hij werd naar Ter- Neuzen gebracht en aan de gemeentepolitie overgegeven. Deze informeerde den volgende morgen in België, en toen bleek dat bedoelde persoon een gevluchte krankzinnige uit Schellebèlle was, genaamd F. B. Hij is door familieleden hier afgehaald en terug naar Schellebelle gebracht. Bij de Woensdag ten overstaan van nota ris Le Nobel alhier gehouden openbare ver pachting van gronden gelegen in den Nieuwen polder in het Axelsche gat, gemeente Hoek, werden de perceelen als volgt toegewezen Perceel 1, groot 16,16,00 H.A. aan P. de Meester e. a. te Hoek, voor f 3000. Perceel 2, groot 19,62,00 H.A., aan P. de Meester e. a. voornoemd voor f 4000, Perceel 3, groot 18,26,00 H.A., aan S. Pie- ters e. a. te Philippine, voor f 3350. Perceel 4, groot 24,67,00 H.A., aan R. Sturm e. a. te Biervliet voor f 2000, Perceel 5, groot 21,57,00 H.A., aan R sturm e. a. voornoemd, voor f 2000. Perceel 6, groot 11,00,00 H.A.aan F. Kaan te Hoek, voor f 2400. Perceel 7. groot 6,05,00 H.A., aan P. J. Taalman te Philippine, voor f 330. De Zeeuwsoh Vlaamsche Tram. Er is eindverslag uitgebracht omtrent het wetsontwerp tot toekenning van een renteloos voorschot ten behoeve van den aanleg en in exploitatie brengen der'bekende tramlijnen in Zeeuwsch Vlaanderen. Dat wil zeggen: dat de commissie van rap porteurs als haar oordeel heeft uitgesproken, dat „door de gewisselde schrifturen de open bare beraadslaging over het voorstel genoeg zaam is voorbereid." Zooals we in ons vorig nummer onder Laat ste Berichten meedeelden heeft de Kamervoor zitter den wensch der regeering meegedeeld om nog vóór de vacantie verschillende kleine wetsvoorstellen, o. a. dat betreffende de Zeeuwsch Vlaamsche Tram af te handelen. Het wetsontwerp is er nu gereed voor en de kans is dus groot dat de Maatschappij spoedig/ met de uitvoering zal kunnen beginnen. (M. Crt.) Gedenkdagen voor Zeeuwsch-Vlaanderen. 26 en 27 Juni 1672. Heldhaftige verdedi ging van Aardenburg tegen de Franschen. 28 Juni 1622. Octrooi van Hoogmogenden tot bedijking van den Mauritspolder te IJzen- dijke. 28 Juni 1492. Begin der belegering van Sluis door de Kabeljauwschen. 20 Juni 1708. De Franschen plunderen en verbranden vele hofsteden onder Oostburg. Schoondijke enz. en de kerk te Waterland kerkje. 1 Juli 1437. De Bruggelingen slaan het beleg voor Sluis. 2 Juli 1489 Jonker Frans van Brederode als hoofd der Hoekschen zeilt met een vloot van 38 schepen uit Sluis. De afdeeling Breskens van de vereeniging Schuttevaêr heeft besloten, zich tot den be trokken minister te wenden met het verzoek, over te gaan tot opruiming van het wrak van het in de Sluische Hompels gezonken stoom schip Garonne en dat van de op 30 Septem ber 1911 bij Zoutelande gestrande en afge brande stoomboot Edward Dawson, welke wrakken belemmerend zijn voor de garnalen- vangst. den toets der vergelijking met andere goedkoope merken doorstaan. Inderdaad is liet 1 Kg. f 1.50 >4Kg. 0.42| - 0.80 Goes. Rondtrekkende kooplieden zochten bij den juwelier T. Faberij de Jonge, alhier, gouden ringen uitzij vertrokken echter zon der iets te koopen. Na hun vertrek bleken verscheidene gouden ringen door hen vervan gen te zijn door doublé-ringen. Gereformeerde Kerken. Tweetal: te Oude en Nieuwe BildtzijlW. L. Korfker te J«trijp c. a. en S. Veltman te Metslawier c. a. Beroepen te Wirdum II. Ilangelbroek te Borger, te Wons c. a. H. Ilasper Jz. cand. te Amsterdam. Ned. Hervormde Kerk. Beroepen te Arnhem, N. A. Becht te Loos duinen te Ezinge (Gr.) toez. dr. F. II. Koster te Zaltbommel te Kleverskerke N. Padt, cand. te Amsterdam te Hendrik Ido Ambacht J. C. C. Trillaard te Aalburg. Aangenomen naar Waterlandkerkje door dr. van Beek, cand. te Zegwaartnaar Oud- Vossemeer door F. van Asch, cand. te Eethcm. Bedankt voor Kamperveen door J. H. Koster te Wijckel. Verschillende bladen bevatten het bericht dat Ds. G. H. Kersten, pred. der Geref. Ge meente te Rotterdam (Boezemsingel), heeft bedankt voor een benoeming tot hoogleeraar aan een te stichten Tlieol. School van de Geref. Gemeente. Dit bericht eischt rectificatie en opheldering. Sinds ruim een jaar wordt door de predi kanten der Geref. Gemeenten Ds. A. Janse, van Barneveld, en Ds. G. II. Kersten, van Rotterdam, te Rotterdam les gegeven aan aankomende predikanten bij de Geref. Ge meenten. Voor Ds. Kersten werd de arbeid, n.l. van predikant en docent tegelijk, te zwaar en be hoefde hij, op medisch advies, verlichting van werkzaamheden. Door de jongste Synode der Geref. Gemeen ten is nu besloten om een leeraar voor de opleiding aan te stellen, die wel des Zondags hier en daar het Woord kan bedienen, maar geen gemeente heeft. Daarvoor werd nu Ds. Kersten benoemd. Echter heeft deze gemeend hiervoor te moeten bedanken. Als zoodanig is thans in zijn plaats benoemd Ds. A. Janse, van Barneveld. Ds. II. W. van Loon, predikant bij de Geref. kerk te Amsterdam, is, naar de „Nederl." verneemt, voornemens, tegen October a. s. emeritaat, aan te vragen, na 42-jarige ambts bediening. De 38ste Algemeene Vergadering van de Gereformeerde Zondagsschoolvereeniging „Ja- chin" zal gehouden worden op Woensdag 24 Juli 1912, in de Gereformeerde Kerk (Gedempte Oude Gracht) te Haarlem. O. m. zal alsdan behandeld worden „de opleiding onzer a. s. Zondagsschoolonderwijzers", inleider de WelEd. Heer A. Verleur, en een referaat gehouden worden door den WelEerw. Heer J. P. Taze- laar over den huidigen stand van het Zon dagsschool vraagstuk. De Algemeene Vergadering wordt voorbereid door een bidstond op Dinsdagavond 23 Juli, waarin D. V. de WelEerw. Heer J. L. Schouten van Arnhem zal voorgaan hij wordt gehouden in het zelfde kerkgebouw en begint te 8 uur. Gemeenteraad van Ter Neuzen. 1. Ingekomen stukken. 2. Benoeming van een hoofd van school A 3. Voorstel tot afwijzende beschikking op een reclame tegen den II. O. ingediend door A. Baertsoen. 6. Vaststelling verordening, regelende den genees-, heel- en verloskundigen dienst. 8. Voorstel regelende de uren, waarop de secretarie der gemeente voor het publiek ge opend zal zijn en in verband daarmede vast stelling van een nieuwe instruictie voor de ambtenaren ter secretarie. Zitting van Donderdag 27 Juni 1912. Voorzitter de heer J. Huizinga, burgemeester. Voorts aanwezig alle leden behalve de heer Wie- land. Na opening der vergadering leest de Secretaris de notulen der vorige vergadering, welke goedge keurd worden. Voor kennisgeving worden aangenomen a. Ver slag van den toestand der gemeente Ter Neuzen b. Missive van Qed. Staten, berichtende goedkeuring van het besluit tot af- en overschrijving in de be grooting van 1911c. Missive van den Minister van Binnenl. Zaken, berichtende dat Z.Exc. het vanwege H. M. de Koningin aan zijn Departement geren- voyeerde adres van H. Koelmans c. s., waarin wordt verzocht het besluit van den Raad dd. 28 Dec. 1911 tot bouw en exploitatie van een H. B. S. met3-jarigen cursus te vernietigen of te schorsen, voor kennis geving heeft aangenomenvoor vernietiging of schorsing toch van bedoeld raadsbesluit bestaan, naar het Z.Exc. voorkomt, geene termen en zulks te minder nu over een verhhogd Rijkssubsidie van de Hoogere Burgerscholen onderhandeld wordt d. Proces-verbaal van kasopname bij den gemeente ontvanger, waaruit blijkt, dat over 1911/T2 ont vangen is f 137519,16 en uitgegeven f 131934,36, zoodat meer ontvangen is dan uitgegeven f 5584,80 e. Missive van Ged. Staten berichtende goed keuring van het kohier schoolgeld, 2e kwartaal 19U i f- idem berichtende goedkeuring van het Ko hier II. O. 1912g. Missive van Ged. Staten, be richtende, onder terugzending van het besluit van 3 Juni betreffende aankoop van eenige boomen op de vestingwal, dat geen koopprijs is vermeld, zoo dat het niet voor goedkeuring vatbaar is. Worden de gronden en de daaruit komende boomen gekocht, dan zou goedkeuring van het besluit niet vereischt zijn. Mitsdien stelt de Voorzitter namens B. en W. voor tot aankoop over te gaan. Het aantal is 9 en wordt geschat op 12 gld. per stnk. Z. h. s. aangenomen. De voordracht bestaat uit de heeren C. P. Köliler te Nieuwe Tonge, J. G. Bosschaert te St. Laurens en J. J. van Doeselaar te Arnemuiden. Benoemd wordt de heer C. F. Kohier met 8 stemmen, de overige heeren verkrijgen ieder 2 stemmen. De indiensttreding wordt gesteld op 3 maanden of zooveel vroeger als het den benoemde mogelijk zal zijn. De heer Moggré merkt op, dat liet hem opge vallen is, dat niemand van de Terneuzensche solli citanten op de voordracht stond en vraagt of daar ook reden voor waren. De Voorzitter zegt, dat bij het Dagel. Bestuur ook voorgezeten heeft de idee om onderwijzers uit eigen plaats in de gelegenheid te stellen, doch de schoolopziener had in verband met het onderwijs daartegen bezwaar, welk bezwaar ook toen door dat college werd gevoeld, vandaar dat er van af is gezien. Het voorstel van B. en W. om hierop afwijzend te beschikken omdat deze niet binnen den dooi de gemeentewet gestelden termijn is ingediend, wordt z. h. s. aangenomen. 4. Z. h. s. wordt aangenomen het voorstel tot het verleenen van toestemming aan Burgemeester en Wethouders tot af- en overschrijving iu de be grooting voor 1911. 5. Stratenplan van de Association Coöpera tieve Zélandaise de Carbonisation te Sluiskil. De Voorzitter zegt, dat gevolg gegeven is aan het verzoek van den heer Waalkes, de vorige ver gadering gedaan, om nl. eerst advies in te winnen van de Gezondheidscommissie, alvorens toestemming te verleenen. Bedoelde commissie bericht, dat het wel te bejammeren is, dat het ingediende straten plan niet geheel voldoet aan de eischen gesteld in art. 54 der bouwverordening, evenwel acht zij de afwijkingen niet van zeer ingrijpenden aard en wil dan ook hare goedkeuring niet onthouden, behoudens enkele te stellen eischen. Ten eerste adviseert zij eene andere inrichting van de syphons voor te schrijven, zoodanig dat zij gemakkelijk kunnen worden schoongemaakt en minder kans voor verstoppen bestaat. Ten tweede te eischen dat de zinkputten dieper worden gemaakt, zoodat gelegenheid voor bezinken bestaat. Ten slotte geeft zij nog den wenk om in de be schikking, ter voorkoming van latere kwesties, uitdrukkelijk de bepaling op te nemen dat er ondef de gegeven omstandigheden geen uitzicht bestaat dat de gemeente te eeniger tijd tot overname dei- straat volgens art. 56 der bouwverordening overgaat. De heer Lensen vrahgt of er, indien wij toe stemming verleenen, rekening gehouden |s met de gevolgen, d. w. z. wie zorgt er voor licht, veiligheid, orde, ophalen van vuil enz. Is dit niet in orde, wat moeten wij dan doen, daar het particulier eigendom is. De Voorzitter zegt, dat B. en W. met de macht, voortvloeiende uit de politieverordening, ten allen tijde handelend kunnen optreden en kunnen eischen dat in genoemde gevallen voorzien wordt. De heer Lensen stelt in verband hiermede voor de* bepaling op te nemen dat de verlichting ge schieden zal ten genoege van B. en W. Dit wordt z. h. s. aangenomen. Nadat de heer Lensen nog enkele bezwaren oppert, die door den Voorzitter ondervangen worden en een opmerking van den heer Dees, dat we door het thans ingenomen standpunt, juist uitspreken dat overname der straat in de toekomst onmogelijk is, wordt het voorstel tot inwilliging van het ver zoek met de daaraan verbonden bepalingen z. h. s. aangenomen. De door B^ en W. ontworpen verordening is van den volgenden inhoud 1. Ten behoeve van de vanwege de gemeente te verleenen genees-, heel- en verloskundigen dienst wórden 2 geneeskundigen en ten hoogste 3 vroed vrouwen aangesteld. 2. De geneesmiddelen worden door of vanwege de gemeente verstrekt en zooveel mogelijk verkrijg baar gesteld bij de in de gemeente gevestigde apo theken. Benoodigde verbandstoffen kunnen van wege de gemeente worden verstrekt in bijzondere gevallen. 3. Door de geneeskundigen wordt om de 6 maanden aan B. en W. een lijst ingezonden, houdende de opgave van het getal recepten dat ten behoeve van ieder persoon afzonderlijk over de vorige 6 maanden door hen is afgegeven. 4. De gemeente wordt verdeeld in 2 geneeskun dige wijken A en B. Wijk A omvat de westzijde van het kanaal en het gedeelte van de kom der gemeente, bestaande uit de Dijkstraat, de westzijde van het Nieuwediep, de westzijde van het deel der Vlooswijkstraat vanaf het Nieuwediep tot de Grenulaan, verder deze laan tot aan de Dijkstraat en al hetgene binnen den voor schreven kring is ingesloten. Wijk B het overige deel der gemeente. Voor iedere aangestelde vroedvrouw zal door B. en W. een gedeelte der gemeente worden aange wezen, waarbinnen zij de praktijk zullen uitoefenen. De vroedvrouw, zich door de regeling in het 3e lid bedoeld bezwaard achtende, kan den gemeente raad verzoeken tot een andere verdeeling dan door B. en W. is aangegeven, te besluiten. 5. De verloskundige hulp, voor zoover de vroed vrouwen daartoe bevoegd zijn, wordt door haar verleend. Ze zijn steeds verplicht, zoodra noodig, ten spoedigste den bijstand van den betrokken ge neesheer in te roepen. 6. De in de vorige art. bedoelde hulp wordt, spoed vorderende gevallen, ter beoordeeling van B. en W. uitgezonderd, verleend op een bewijs waarin de ligging van de woning van de hulpbehoevende nauwkeurig wordt aangeduid eu dat is afgegeven door of vanwege het burgerlijk armbestuur. 7. De geneeskundigen en de vroedvrouwen kun nen, ingeval van bezwaar tegen de afgifte dier bewijzen deswege binnen 8 dagen in beroep komen bij B. en W. Wordt het beroep gegrond bevonden, dan is het burgerlijk Armbestuur tot betaling van de reeds verleende hulp verplicht. 8. Zij die geneeskundige hulp behoeven, ver voegen zich op daarvoor vastgestelde uren ten huize der geneeskundigen, indien zij naartoe in staat zijn. Degenen die daartoe niet in staat zijn worden in hunne woningen bezocht. 9. De geneesmiddelen en verdere benoodigdheden worden ter plaats van verstrekking afgehaald. 10. Klachten tegen de zieken worden ingebracht bij het Burgerl. Armbestuur. 11. Bij ongesteldheid, afwezigheid, ontstentenis of om redenen van dringenden aard, ter beoordeeling van B. en W. moet de een den dienst van den ander waarnemen, terwijl wijders in het algemeen ouderlingen bijstand wordt verleend. De vroedvrouwen geven bij ongesteldheid of af wezigheid daarvan kennis aan den geneeskundige lrarer wijk. 12. De geneeskundigen en de vroedvrouwen be hoeven verlof van B. en W. om zich langer dan 2 maal 24 uur buiten de gemeente op te houden. 13. De geneeskundigen verrichten ieder in zijne wijk de werkzaamheden, bedoeld in het 2de ge deelte der je alinea van art. 4 der wet van 10 April 1869, doodschouw. Wanneer zij daartoe door B. en W. worden aan gewezen, verrichten zij zonder aanspraak op nadere vergoeding, de kostelooze enting en herinting vol gens art. 18 der wet van 4 Dec. 1872 voor de ge- heele gemeente. De geneeskundigen en de vroedvrouwen voldoen verder aan hetgeen het gemeentebestuur in zaken hunnen dienst betreffende, van hen vordert en geven ten spoedigste desgevorderd schriftelijk alle ge- wenschte inlichtingen terwijl zij zich voorts in alles zoodanig gedragen, als goede ambtenaren schuldig zijn te doen. Wat tot hunne diensten behoort, wordt bepaald door den Raad, door B. en W. of door den Burgemeester naar ieders bevoegdheid, behoudens hooger beroep op den Raad in de beide laatste gevallen. De heer De Jager acht het wenschelijk dat een bepaling opgenomen wordt, betreffende het altijd aanwezig zijn van één der geneesheeren, in geval met een eventueel ongeluk. De Voorzitter zegt met dien wenk rekening te willen houden. Thans wordt de verordening artikelsgewijs be handeld. Betreffende art. 4 worden enkele vragen gesteld, welke door den Voorzitter ten genoege der vragers worden beantwoord. Bij art. 5 wordt een kleine wijziging voorgesteld, nl. om in de laatste alinea te lezen, inplaats van den betrokken geneesheer, „beide geneesheeren" z. h. s. aangenomen. Overigens wordt de verordening z. h. s. vastge steld. 7. Z. h. s. wordt vastgesteld eene wijziging in de verordening jaarwedden onderwijzers, betreffende het verleenen van verlof met behoud van jaar wedde in verband met de militie- en landweerwet. De Voorzitter deelt mede dat B. en W. het vol gende voorstellen Overwegende de wenschelijkheid dat de Secretarie der gemeente ook voor het publiek geopend zal zijn tusschen 12 en 2 uur des namiddags en zulks met het oog op de rusttijden-van een overgroot deel der bevolking besluit vast te stellen de na volgende verordening, regelende de uren, waarop de Secretarie der gemeente Ter Neuzen voor het pu bliek geopend zal zijn. Art. 1. De Secretarie der gemeente zal voor het publiek geopend zijn iederen werkdag van des voor middags 9 tot des namiddags 4 uur, uitgezonderd des Zaterdags. Dien dag zal ze geopend zijn van des voormiddags 9 tot des namiddags 2 uur. Ze blijft gesloten op Zondagen en andere door B. en W. aan te wijzen dagen. Art. 2. Deze verordening treedt in werking den lsten Juli 1912. Alsdan komen te vervallen alle op dat punt bestaande regelingen. De heer De Jager merkt op dat hem niet bekend zijn de redenen die vroeger aanleiding hebben ge geven om de uren van openstelling te bepalen op 912 en 26 uur, doch gelooft wel dat deze aan wezig waren en ziet voorhands nog geen reden om die te veranderen. De Voorzitter zet thans uiteen hoe men er toe gekomen is daarin verandering te brengen, bewe rende dat het voornamelijk ten gerieve geschiedt van het publiek. Hierover wordt eenigen tijd van gedachten ge wisseld, uit welke discussie blijkt, dat door de meeste leden de noodzakelijkheid gevoeld wordt om de secretarie ook open te stellen van 122 uur en voorts gaat men ook accoord met het idee, dat het mogelijk is, wanneer de uren nuttig besteed worden, dat de werkzaamheden om 4 uur eindigen. De heeren Waalkes en De Jager stellen nog voor om de uren te bepalen op 95. Dat wordt echter verworpen. Het voorstel van B. en W. wordt daarna aange nomen z. h. s.

Luctor et Emergo | 1912 | | pagina 2