Antirevolutionair voor Dieuws- en Advertentieblad Zeeland. Biimenlandsch Nieuws. Uit de Tweede Kamer. F E UÏLL E T 0 N. In den Levensstrijd. No. 927. Zaterdag 29 Juni 1912- 10e Jaargang. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen ƒ1,—. Franco per post: voor Nederland ƒ1,10. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirec teuren en Brievengaarders. Dit blad verschijnt Dinsdag- en Vrijdagavond uitgezonderd op Feestdagen, bij den Uitgever D. H. LITT001J Az. te TER NEUZEN. inzending van advertentiën vóór uren op den dag der uitgave. ADVERTENTIËN: Van 14 regels ƒ0,40. Voor eiken regel meer ƒ0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde adver tentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naai plaatsruimte berekend. INGEZONDEN STUKKEN TE RICHTEN AAN DE REDACTIE; ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIE!J TE BEZORGEN BIJ DEN UITGEVER. Advertentiën voor dit blad worden aangenomen tot 's namiddags I UUR op den dag der uitgave Onder vele blijken van belangstelling heeft dr. Andries Willem Bronsveld, predikant bij de Ned. Hervormde gemeente te Utrecht, Woensdag den dag herdacht, waarop hij 50 jaar geleden in het groot-auditorium der uni versiteit te Utrecht magna cum laude tot doc tor in de godgeleerdheid promoveerde.op proef schrift„De oorzaken van de verbreiding van het rationalisme." EERSTE KAMER. In de gisteren gehouden zitting werd be sloten tot toelating van den lieer Cremer. Een dertiental kleinere wetsontwerpen, waar onder de wijzigingswetten betrekkelijk het no tarisambt, nüjoontginning en betreffende de regeling van de belangen der Nederlandsche scheepvaart werden -aangenomen. Voorts werd behandeld de wijziging van de Indische comp tabiliteitswet, waarbij de quaestie van de rechtspersoonlijkheid van Indië in verschillen den zin besproken werd. Zitting van Woensdag 26 Juni. DE RADENWËT De beraadslaging over art. 3 (bepaling van het begrip arbeider) der Raden wet wordt voortgezet. De minister van landbouw, n ij v e r- h e i d en h a n d e 1, de heer Talm a', licht een door hem ingediende wijziging toe, waar mede hij in zake liet toekennen van kiesrecht voor de Raden aan zekere, talrijke categoriën van niet-verzekerde arbeiders tegemoet is ge komen aan de wenschen van den heer Patijn, die thans zijn amendement intrekt. Daarop zegt de heer Nolens (R.K.), dat de meerderheid der Commissie van Voorbe reiding is tegen het amendement-Patijn, dat opneming wil van hen, die niet werkzaam zijn in een onderneming, met name de dienstbodeft; tegen de amendementen-Duys (resp. betreffen de de losse arbeiders en de weistandsgrens) terwijl aanbevolen wordt het amendement- Patijn om de patroons van geassimileerde arbeiders kiezers te maken. De beraadslaging gesloten zijnde, worden alie amendementen verworpen en art. 3, even als liet gisteren aangehouden art. 7, z. h. s. aangenomen. Aan de orde is thans de aigemeene bespre king van 5 (Van het bestuur). De heer Teenstra) (V.-D.) licht toe waar- Een oogenblik had liet geschenen, of haar dood zijn geweten zou wakker schudden. Maar over deze zwakheid, want dat was het in zijn oogen, zette bij zich spoedig heen. Ten slotte, ja. zijn mond sprak het niet uit, maar in den afgrond zijner zelfzucht leefde het toch, ten slotte was 't zoo 't beste. Niets herinnerde hem nu meer aan zijn ge ringe afkomst. „Ze hoopt u nog eens weer te zien. Dat vroeg ze me u te schrijven." Vreemd, die woorden uit Jan Harmsma's briefje, kwamen hem telkens onwillekeurig in de gedachten. HOOFDSTUK V. Een half jaar later. Kleine Emmy Harmsma zit heel ernstig met grootvaders bril op den neus te lezen. Kijk maar, telkens slaat ze een blaadje om een blaadje van een heel oud prentenboek, waaruit ze al verschillende versjes van huiten kent. om hij en anderen het bestuur van de Raden van Arbeid willen doen vervallen, nu de taak der Raden beperkt is. De minister zegt, dat hij de wetgevende taak van de Raden in zooverre zal trachten te wijzigen, dat hij hun geeft het absolute initiatief om verordeningen te ontwerpen, die de Kroon moet goedkeuren. De werkkring van die lichamen wordt dus niet verkleind. Het „dure" bureau, waartegen de lieer Teenstra in verzet is gekomen, zal er zijn ter wille van de ongevallen- en invaliditeitsverzekering. De heer Teenstra repliceert, dat de minister dus feitelijk de verordeningsbevoegd heid van de Raden handhaaft en alleen aan een juridisch bezwaar van den heer Loeff tegemoet komt. Verder ontkent spr. in ant woord op door dien minister geoefende critiek dat een Raad van Arbeid van 5 personen voor een groot district ten plattelande te klein is. Hij is ook tegen de ambtenaren. Wat het dure bureau betreft, moet de minister niet denken, dat men de ziekteverzekering aan de ongeval lenverzekering zal willen koppelen. De heer Schaper (S. D. A. P.) stelt de vraag, waarom men de leden van de Raden moet dwingen om een bestuur te kieken, wan neer zij meenen het best zonder dat lichaam te kunnen stellen. De heer Bos (V.-D.) vreest groote centrali satie van de nu voorgespiegelde regeling der verordeningsbevoegdheid. Spr. bestrijdt nader de opvatting van den minister met betrekking tot het aantal leden van de Raden en het bestuur. De heer De Beaufort (V.-D.) kondigt een amendement aan met den heer Treub op art. 49, waar dan de positieve beslissing kan vallen omtrent de taak der Raden. De heer Nolens verdedigt de voorgeno men regeling der verordeningsbevoegdheid van de Raden door den minister en bestrijdt den heer Schaper en Bos. De minister dupliceert en verdedigt nader de instelling van het bestuur der raden. Een amendement, een goede redactie van art. 49, zal spr. gaarne zien. Na de lieeren Scliape.r en Teenstra komt de minister nog eens aan het woord, waarop de beraadslaging gesloten en liet op schrift van 5 „Van het Bestuur" met 49 tegen 24 stemmen, rechts tegen links, aange nomen wordt. Aan de orde is thans art. 9 (aantal leden van den Raad van Arbeid). De heer Teenstra licht het door hem en den heer Treub ingediende amendement toe, oin het aantal leden (ten minste 8) te brengen op ten minste 4. De minister zegt, dat dit onmogelijk is. En als ze zoo tusschen liet bladeren door het donkerlokkig kopje oplicht, kijkt ze over de brilleglazen guitig grootvader aan, die in een leuningstoel bij den haard zijn pijpje geniet. „Is je boek al haast uit, Em vraagt groot vader. „O nee opa, nog lang niet en ze begint van voren aan weer te bladeren. „Nou Empje, nou moet grootvader zijn bril weer hebben hoor," zegt moedertje Greet, terwijl ze bedrijvig heen en weer loopt en huishoudelijke bezigheden verricht. „Groot vader wacht er al lang op en Em moet gaan slapen." „Nog eventjes maar," weerstreeft Em. „Heel eventjes" en weer kijkt ze ondeugend over de brilleglazen Greet en opa aan, terwijl haar kleine vingertjes de bladeren éen voor éen omzwaaien. „Kom Em," en Greet licht voorzichtig groot vaders bril van Bms neusje. „Geef 'm nu maar netjes, aan opa. En nu gauw uitgekleed, dan ben je net klaar als Steven thuis komt." „En vader 1" vult Em aan. „Nee, vader niet. Vader is op zee. Nog een paar weekjes geduld, en (Jan komt vader thuis." „Is dat nog lang, Gree „Zoo heel lang niet. Als je braaf bent, is 't gauw om." heeft uitgemaakt, dat aangezien de Kamer nu er een bestuur zal zijn. De heer Teenstra 'trekt het amendement in, waarop art. 9 z. h. s. wordt aangenomen. Nadat de voorzitter een mededeeling heeft gedaan betreffende het afdeelingsonderzoek van een wetsontwerp in zake het algemeen nut eener onteigening, wordt aan de orde gesteld art. 11 (kiesgerechtigdheid voor den Raad van Arbeid). De heer Duys (S. D. A. P.) licht 2 amen dementen toe, lo. om niet slechts Nederlan ders, doch ieder die tot de verzekerden be hoort, kiesgerechtigd te verklaren2o. den kiesgerechtigden leeftijd van 25 tot 21 jaar te verlagen. Spr. verdedigt het eerste amen dement o. a. op grond van het reprociteits- beginsel. Wat het tweede betreft, acht hij den arbeider reeds op den leeftijd van 21 jaar volleerd en in het bezit van voldoende levens ervaring. De heer Nolens zegt met het eerste, niet met het tweede amendement te kunnen mede gaan. De heer Schaper zegt, dat de minister met zijn wijzigingen getoont heeft Radenwet van Ziektewet te willen losmaken. Wat zijn nu de plannen van de regeering Na nog eenige discussie verklaart de m i- n i s t e r, dat hij over enkele weken mondeling overleg hoopt te houden met den heer Schaper over de Invaliditeitsverzekering en dat hij gehoord heeft, dat de bedoeling is, dat na dé groote vacantie de wijziging der Ongevallenwet in de afdeeliugen komt. Men moet daarom toch weten wat de Radenwet inhoudt. Mocht de Kamer onwillig zijn de Ziektewet af te doen, dan zou dit een einde maken aan spr.'s öiinisteriëele verantwoordelijkheid. De minister verklaart voorts, dat ook de vrouwen het kiesrecht voor de Raden zullen hebben en heeft bezwaar tegen het eerste ameudement-Duys, niet tegen het tweede. De heer S c li a,p e r vraagt den minister liever te zorgen, dat de behandeling van de Ziektewet in de volgende zittingspëriode door gaat. De heer Nolens zegt, dat de wijziging, waardoor de Radenwet van de Ziektewet is losgemaakt, uitsluitend van formeeien aard is. De heer Duys (S. D. A. P.) repliceert. De heer Troelstra (S. D. A. P.) ver dedigt nader het amendement-Duys betreffende de meerderjarigheid als leeftijdgrens voor de kiesgerechtigheid, aangezien het hier oor spronkelijk de privaatrechterlijke vermogens rechten betreft. De minister bestrijdt dit betoog. Het amendement-Duys, om ook vreemdelingen kies gerechtigd te verklaren, neemt hij over. „Zoo redeneert Greet en onderwijl zijn haar handen niet stil. Ijverig roert zij ze. Want reeds sinds een half jaar moet ze de plaats innemen van moeder. Men zou 't haar niet hebben aangezegd, dat ze pas vijftien was. Zeker had ze reeds vroeg geleerd de handen uit de mouwen te steken. Moeder was zoo lang aan 't sukkelen ge weest, eer^ ze voorgoed zich had moeten neer leggen. En zoo was Greet ongemerkt voor bereid voor haar taak. De ruiten blonken er niet minder helder om, nu zij alleen er zorg voor dragen moest en knap hield ze alles in orde. Zwaar was de taak, door God haar opge legd, maar Hij gaf ook kracht naar kruis. Stil, maar blijmoedig verrichtte zij haar werk en grootvader steunde haar met woord en daad. Vader was, nu zes weken geleden, met „De Vrouw Maria" uitgezeild. Hoe moeilijk was 't hem gevallen zijn vader en zijn drie kinderen achter te laten. Dubbel zwaar, nu het bijzijn eener lieve moeder niet meer de afwezigheid van den vader kon vergoeden. Alleen aan Gods hoede kon hij ze aanbevelen en dat had hij dan ook gedaan, met een oprecht, eenvou dig hart. „Kom maar hier, kleuter," noodigt groot vader, als Em haar nachtgoed aanheeft, en Het amendement-Duys betreffende den leef tijd wordt verworpen met 50 tegen 16 stemmen en art. 11 z. h. s. aangenomen. Op een vraag van den heer Duys ant woordt de minister bij art. 12 (wijze van verkiezing), dat de vraag, hoeveel arbeiders bij een werkgever in dienst zijn, bij algemeenen maatregel van bestuur zal worden geregeld. Artikel 12 tot 14 worden aangenomen. Op art. 15 (uitsluitingen der verkiesbaarheid) licht de heer de Wyckerslooth (R.-K.) een amendement toe om onder de uitsluitingen ook dg ontzetting van het kiesrecht bij on herroepelijk geworden rechterlijke uitspraak op te nemen. De heer Kooien (R.-K.) bestrijdt dit amen dement, waarop de minister de beslissing daarover aan de Kamer overlaat. De lieer- de Wyckerslooth wijzigt ingevolge een wenk van den minister de re dactie van het amendement. Het wordt z. h. s. aangenomen. Op art. 17 en 18 neemt de minister het amendement-^alberse over, dat van redactio- neelen aard is. Art. 17 tot 21 worden aan genomen. Op art. 22 verdedigt de heer Schaper een amendement, om openhaarheid voor te schrijven van de vergaderingen van de Raden van Arbeid. De behandeling van de Radenwet werd Donderdag voortgezet. Na een uitvoerige discussie werd met 45 tegen 28 stemmen verworpen een amendement der soc.-dem. fractie om te bepalen, dat de voorzitter en de leden van den Raad van Arbeid niet gerechtelijk vervolgbaar zullen zijn wegens de stem uitgebracht of de meening door hen in/ hunne vergadering geuit. De mi nister en de heer Lolnnau hadden deze uit breiding van het instituut der onschendbaar heid bestreden, tegenover de opvatting van de lieeren Schaper, Patijn, Troelstra en Nolens. Opgemerkt werd o. a., dat de vraag of liet instituut der onsclieiibaarheid, als verouderd moet verdwijneu, dient te worden opgelost bij grondwetsherziening. Een breedvoerig debat ontspon zich naar aanleiding van de amendementen van de soc.- dem. fractie en van de lieeren Bos c. s. om den voorzitter van den Raad van Arbeid door den raad zelf te doen verkiezen in plaats van daartoe door de Kroon een ambtenaar te doen benoemen. Huns inzie'ns moet de voorzitter een ver trouwensman zijn, maar de minister bestreed de amendementen, omdat de regeering de zeker heid moet hebben dat de voorzitter iemand is ten volle voor zijn taak berekend. spoedig zit Em heel vertrouwelijk op zijn knie. Nu kan de krant wel opgevouwen en de bril in 't huisje. „Vertellen opa,'4 vleit de kleine. En dan begint 't voor Em het heerlijkst uur tje van den gansehen dag. Hoe zé luistert naar de geschiedenissen, die ze reeds zoo vaak heeft gehoordmaar nooit duurt het haar te lang. Onderhand maakt Greet het avondmaal ge reed. 't Is al donker buiten zes uur in deii Januari-avond. „Waar Steven blijft," zegt ze tot grootvader. „Is 't al zoo laat „Zoo heel laat niet, maar toch al over zessen. En om vijf uur is hij op zijn werk klaar. Hij kon al best hier zijn." „Hij zal wel gauw komen," stelt grootvader gerust. „Misschien was hij aan een karweitje bezig, dat klaar moest." Op dit oogenblik hoort men voetstappen voor het huiseen oogenblik later wordt de klink gelicht en de verwachte treedt binnen. „Goeden avond grootvader, Greet! Ha, Em ook nog op Em is al van grootvaders knie afgegleden en haar broeder te gemoet gehuppeld. (Wordt vervolgd.) 0 5) DOOR ZELANDIA.

Luctor et Emergo | 1912 | | pagina 1