Aardappelen. Puike nieuwe-AAITDAPPELEN. Korte Berichten. Uit Stad en Provincie. Kerk en School. Gemengd Nieuws. H a it (1 e 1 s b e r i c li t e ii. Hoogwatergetij te Terneuzen. A d v e r t e li t i li. 620,000 Kilogrammen Macadam 1-3, Douai, 19 Juni. Boven het vliegveld van La Brayelle zijn twee militaire vliegtuigen tegen elkaar aan gevlogen. Beiden stortten omlaag. De vliegtuigen zijn verwoest. De bestuurder van het eene toestel is dood op genomen die van bet andere stierf even daarna. Het waren twee officieren. Parijs, 19 Juni. Het schrikkelijk ongeluk op het vliegveld van Brayelle, veroorzaakt door den morgennevel, is tegen twaalven hier door extra-edities der bladen bekend geworden en heeft groote ontroering gewekt. Kapitein Dubois was 35, luitenant Meignaul 27 jaar oud. Beiden stonden als bekwame en voor zichtige vliegers bekend. Douasi, 19 Juni. Het ongeluk is om 10 u.20 min. gebeurd. De twee vliegtuigen, model Breguet, zijn op 25 meter hoogte op elkaar ingevlogen en stortten in elkaar stekend sa men omlaag. De kapitein der artillerie Dubois werd stervend opgenomen, met schedelbreuk en gebroken ribben. De luitenant der infan terie Meignaul was op slag dood. Zijn schedel en zijn twee armen waren gebroken. Drie kwartier na het ongeluk is Dubois gestorven. De aangezichten der beide dooden staan kalm alsof ze niet geleden hebben. Minister Mille- rand heeft een ordonnans-officier naar het vliegveld, waar het ongeluk plaats had, ge zonden. Woensdagavond vergaderde de afdeeling Ter Neuzen van den volksbond tegen drank misbruik in het Vereenigingsgebouw alhier. Na opening werd aan de orde gesteld de installatie van den voorzitter den heer Nolet. De vice-voorzitter dankte den heer Nolet voor de bereidwilligheid om als voorzitter dezer vereeniging op te treden en sprak tevens den wensch uit dat hem gegeven worde lange jaren zijn gaven en krachten ten nutte van dezen arbeid te besteden. Met een woord van dank aan de afdeeling voor het vertrouwen in hem geschonken, aan vaardt de heer Nolet het voorzitterschap, en zal zooveel mogelijk alles in het werk stellen dat de afdeeling kan beantwoorden aan het doel dat ze beoogt. Omtrent een schrijven van het hoofdbe stuur waarin bericht werd, dat er bij hen kosteloos te bekomen warén gedrukte kaarten met adressen erop uit verschillende plaatsen, waar in geen geval alcoh. dranken verkocht werden, werd een commissie benoemd enkele exemplaren aan te vragen en die te plaatsen in het station en in de wachtkamer der Prov. boot, als er vergunning voor wordt verleend. Het laatste punt van de agenda wasAf schaffing van bier aan de loskade. De voor zitter zette uiteen dat het gewenscht zou zijn om zooveel mogelijk het venten met bier tegen te werken. In de eerste plaats omdat bier niet geheel vrij van alcohol en dus schade lijk voor het lichaam is, maar tevens omdat het den dorst niet lest. Hij vestigt ook de aandacht er op dat, wanneer men overdag veel gebruik maakt van bier, er dan Zaterdags ook heel wat af moet van de verdiende penningen. Men zal trachten lfier verandering in te krijgen. De afdeeling zal ook in ge dachte houden, of het mogelijk is dat de loonen niet meer in herbergen uitbetaald wordeu. De vergadering was slecht bezocht. De Officier van Justitie te Middelburg is in hooger beroep gekomen van het vonnis der rechtbank te Middelburg van den 7en Juni jh, waarbij J. F. V., voorzitter der boot- werkersvereeniging „Recht en Plicht" te Ter Neuzen, ter zake van bedreiging met misdrijf tegen het leven en met brandstichting is ver oordeeld tot 3 maanden gevangenisstraf. Hoek. In de eerste week van Juli hopen de onderwijzers met de kinderen uit de hoogste klassen van de Christelijke scholen op het dorp en van de Knol een reisje naar Antwerpen te maken en waarschijnlijk aldaar den dieren tuin bezoeken. Hoek. In de Maandag gehouden raadszitting, waarvan we reeds het belangrijkste in ons vorig nummer mededeelden, werd dóór den Voorzitter ook nog medegedeeld, dat het niet gelukt was om de geldleening ad f 19000 ge plaatst te krijgen voor hoogstens 4 procent. Thans is een aanbieding gedaan door de Rijks verzekeringsbank om het kapitaal te verschaffen tegen eene rente van 47s procent en met een aflos van f 500 's jaars. Hij stelt voor het leeningsbesluit aldus te wijzigen dat op dit aanbod kan worden ingegaan, en aldus werd besloten. Voorts deelde hij nog mede, dat thans blijkt dat er van de aangekochte hoeveelheid klinkers voor de bestrating van het dorp een groote partij zal over zijn. Burg. en Weth. stelden voor daarmede de z.g. Lange Viele te bestraten, zoover de voorraad strekken zal, terwijl men een 3000 klinkers wil overhouden, om gébruikt te worden bij eventueele reparatie aan de be strating. De Voorzitter antwoordde op een vraag waarom er zooveel klinkers te veel gekocht waren, dat dit komt door eene misrekening. Er was berekend dat er 87 op de vierkante Meter^zouden noodig zijn, en het blijkt dat er maar 78 voor gebruikt worden. Dit komt ook daar vandaan, dat gevraagd was levering van klinkers ter grootte van 4Va bij 20 en er worden klinkers geleverd van 57a bij 21 Vs. ja er zijn er zelf§ van 22 en 23 c.M. lengte. Hoe langer ze levéren hoe grooter de steenen worden. Het leggen kost 11 cent per vierkante Meter. Het voorstel werd aangenomen. Sas van Gent. De alhier gehouden vergade ring van de Afd. Axel der Zeeuwsche Land- bouwmaatschappij was zeer matig bezocht. Tot leden van de commissie voor den aan koop van Russisch zaailijnzaad werden aange wezen de heeren K. de Koeijer te Ter Neuzen en Maurice Wauters te Sas van Gent. Door een deskundige werd vertrouwelijk eene interessante lezing gehouden over de mogelijkheid tot het oprichten eener stroo- cartonfabriek in Zeeland. In verband met een na het opmaken der agenda ingekomen schrijven werd besloten voor het inzenden eener collectieve inzending van Zeeuwsche zaaigranen op de landbouw tentoonstelling te Bergen op Zoom een bijdrage van f20 te verleenen. Enkele weken geleden verzonden 29 vis- schers van Phillippine een verzoekschrift aan den minister van financiën om hunne mossel- perceelen over 1912 geheel of gedeeltelijk van pacht vrij te laten, wegens de groote schade bij den storm van 30 September 1911 aan hunne mosselen geleden. Dezer dagen ont vingen zij door tusschenkomst van den secre taris van het Hoofdbestuur der Visscherijen het antwoord van den minister, inhoudende dat aan hun verzoek niet kon voldaan worden wel werd de termijn van betaling tot 1 Sep tember a. s. verlengd. Dat antwoord was een groote teleurstelling voor de visschers van Phillippine, die bij dui zenden guldens schade aan hunne mosselen hebben geleden. En als zij daarbij moeten bedenken, dat er zulke milde giften in de kas zijn gestort om de geleden schade eenigszins te dekken en zij daarvan geheel zijn buiten sloten, dan drukt dat dubbel zwaar. Vooral de kleine visschers aldaar zien de naaste toe komst donker in. (M. C.J Door de afdeeling Oostburg en omstreken van den Bond van Nederlandsche Onderwijzers is aan alle gemeentebesturen in WestZeeuwsch- Vlaanderen een adres verzonden, waarin ge vraagd wordt de salarissen van 't onderwijzend personeel te verbeteren. Een afdruk van 't adres met uitvoerige mepaorie van toelichting is aan alle raadsleden en aan alle leden der afdeeling verzonden. (M. C.) 23 Juni 1340. Zeeslag bij Sluis tusschen de Engelschen en Franschen. 20 Juni 1350. Lodewijk, graaf van Vlaan deren verleent aan Hulst twee markten. 21 Juni 1677. Elias Beekman, de held van Aardenburg, komt te Dixmude om in een tweegevecht. 25 Juni 1466. Plechtige aankomst te Sluis van Margaretha van York, bruid van Karei den Stoute. 20 Juni 1531. Octrooi van Keizer Karei V ter goedkeuring van de wetten der te Hulst in 1530 opgerichte Broederschap der Klove- niers, of Schutterij van den Bossche. Van een Belgisch motorjacht liggend op de Schelde bij Hansweert is tijdens het storm weer een matroos over boord gevallen. Hij werd gered, doch bij het aan boord halen werd een voet afgeknepen door een schroef. Vlissingen. De uitslag der Dinsdag alhier ge houden herstemming is District I. Aantal kiezers 1041. Uitgebracht 732 stemmen. Van onwaarde 8 Geldig 724 J. J. Krijger (lib.) 364 stemmen. P. G. Laernoes Sr. (a.-r.) 360 stemmen. Gekozen is dus de heer J. J. Krijger. (Bij de verkiezing op 5 Juni verkreeg de heer Krijger 276 st., de heer Laernoes 327 st. en de heer W. van Boekhoven 137 st.) District III. Aantal kiezers 948. Uitgebracht 705 stemmen. Van onwaarde 13 Geldig 692 A. C. van Hal (s.-d.) 405 stemmen. P. G. Laernoes Sr. (a.-rJ 287 stemmen. (Bij de verkiezing op 5 Juni verkreeg de heer Van Hal 298 st., de heer Laernoes 265, en de heer A. W. Smits 178 st.) Borssele. Door 't bestuur van. den calam. polder Borssele is aanbesteed het zinkwerk en de steenbestorting tot verdediging van den oever van dien polder tusschen de dijkpalen 46 en 50 en 54 en 56 bewesten de Noordnol. Raming f 33,950,50. Laagste inschrijver was de heer Joost Tollenaar te Ter Neuzen voor f 34,500. Middelburg. Een drukke paardenmarkt had alhier gisteren plaats met veel aanvoer. Et- werden goede prijzen besteed. Voor veulens f 170 tot f 200 1-jarige paarden f 270 tot f 3502-jarige paarden f 375 tot 425. Voor betere kwaliteit tot f 600. 324 paarden zijn aangevoerd. Het onweer van Dinsdagavond was lievig op Walcheren. Te Middelburg sloeg er een schoorsteen en een stuk van het dak weg. Te Veere sloeg den bliksem in een woning ver brijzelde den schoorsteen met alles wat er op was, benevens een gedeelte muur en den zol der. Ook sloeg het aldaar in een arbeiders woning in. Te Souburg werden twee koeien door het hemelvuur gedood. Ned. Hervormde Kerk. Beroepente Nieuw Beerta J. F. Homan te Termunten te Brakel J. G. Woelderink te Ottoland te Kockengen L. G. Bolkenstein te Kortgene te Krabbendijke F. M. Muller te Heinkenszand. Aangenomennaar Mijdrecht door J. G Woelderink te Ottoland. Bedanktvoor Driesum (F.) door N. y. d Snoek te Vlaarditigen. Ds G. H. Kersten te Rotterdam heeft bedankt voor eene benoeming tot hoogleeraar aan, eene op te riehten Theologische school der Geref. gemeente. Volgens een te Amsterdam ontvangen par ticulier bericht zou G. J. van Eijk op 10 dezer te Boston zijn gearresteerd, terwijl er alle kans bestond, dat zijn broeder Dirk nog dienzelfden avond zou worden aangehouden. Woensdagavond te elf uur is te Sleeuwijk bij Gorinchem, tijdens een hevig onweer, ge paard met stormwind, gezonken het schip Door Vertrouwen, van W. Meijer, van Vrijhoeve Cappelle. De lading bestond uit steenen. De schipper, zijn vrouw en twee kinderen en de knecht, die reeds te kooi lagen hebben zich met moeite kunnen redden. Verzekering dekt de schade. Tijdens 't hevig onweer dat Woensdag nacht boven de Bilt losbarstte, werd, volgens opgave van het meteorologisch instituut al daar omstreeks 11 u. 45 min. een windsnel heid waargenomen van 26Vs M. per sec. In den storm van 30 April j.l. bedroeg de wind snelheid 2972 M. In 5 min. daalde de termometer 5° Celcius. Ds. Ewoldt is in hooger beroep gegaan tegen zijn ontslag als predikant door het prov. kerkbestuur in Friesland. Maandagmorgen had W. P. de Haas het ongeluk met zijn fiets in de Houtmankade te Amsterdam te rijden. De man zou jammerlijk verdronken zijn, indien de bloemist C. A. Laagwater zich niet ijlings te water had be geven. De moedige 1 redder smaakte het ge noegen, den drenkeling behouden op het droge te brengen. Dit is de 32e redding, die de heer Laag water bewerkstelligde. Hij is drager der bronzen eerepenning en lid van de vereeniging „Het Eereteeken voor Menschlievend hulp betoon. In een fuik aan den*zeedijk te Farmsum, gem. Delfzijl, is Maandag een zalm van 23 pond gevangen. Toen Woensdag minister Lloyd George de Caxton Hall te Londen verliet, waar hij een bazaar voor de Welsche Calvinistisch Met- hodiste Kerken te Londen had geopend, werd hij in het voorportaal door een troep kiesrechtvrouwen aangevallen. Een greep hem bij den arm, een tweede trachtte hem den hoed van het hoofd te slaan. Een paar speurders en bedienden schoten toe en be vrijdden den minister. Het onderzoek naar de oorzaak van het spoorwegongeluk te Malmslatt is dadelijk begonnen. De schuld schijnt niet bij dén stationschef te liggen, maar bij een van de twee dienstdoende assistenten, wier verkla ringen elkaar tegenspreken. De sneltrein van het vasteland was te laat en daarom ging die uit Kopenhagen voor. Dit was telegrafisch aan het station Malmslatt gemeld, maar de wissel was er niet voor verzet. De machinist zag even te voren, dat de wissel verkeerd stond en remde met alle macht. Wat er verder gebeurde herinnert hij zich niet. De trein had een snelheid van 56 K.M. Er is ten onrechte gemeld, dat er bij het ongeluk twee Engelsche geestelijken waren omgekomen. Een is er gedood,- de Rev. Clib- born uit Londen zijn reisgezel, een geeste lijke uit Newcastle, is slechts gewond. De Rev. Clibborn was op weg naar Rusland, op een vacantiereis, waartoe zijn gemeente hem in staat hadden gesteld. In een kelder van het operagebouw te Brussel heeft een zonderlinge en naar men- schen, die daarbij tegenwoordig waren, melden, ontroerende plechtigheid plaats geha'd. Twintig gramofoon-platen zijn daar in een verzegelde urn geborgen, die pas in 2012, dus over honderd jaar, mag geopend worden. Onder de kunstenaars, van wier stem of spel aldus een levende herinnering wordt bewaard, be- hooren Caruso en Melba, Paderewski en Kube- lick. Naar Belgischen trant is deze tijdelijke „begrafenis" met eenigen praal gepaard gegaan. Een toespraak van den ondersecretaris van de afdeeling schoone kunsten tot den minister voor een uitgelezen gezelschap in makkelijke stoelen, in een vochtigen kelder, waar men de hoeden ophield. En het besef, dat Caruso's tenor weer zal kweelen, dat Paderewski's viool een publiek in verrukking zal brengen, in een tijd dat niemand van de bedoelde kun stenaars nóch van de thans door hen genie tenden nog in leven zal zijn, ontroerde de aanwezigen. PREDIKBEURTEN. ZONDAG 23 JUNI 1912. Gereformeerde Kerk. Fransch per 100 fr. f 47.526 a f 47.55. Engelsch per 12.— 12.—. MIDDELBURG, 20 Juni. Ter graanmarkt van heden was wegens de jaarlijksche paardemarkt geen aanvoer. Noteering werd niet opgemaakt. Noteering van boter en eieren. Boter f 0.67 a 0,727a voor particulieren f 0,75 per 7s kilo. Eieren f 3.80, voor particulieren f 4.20 per 100 stuks. Noteering van de Veilingsvereeniging Walcheren alhier. Eieren f 3.80 a f 4.20. DAGEN. Voorm. Nam. Zaterdag 22 Juni 7.33 8.5 Zondag 23 8.39 9.11 Maandag 24 9.45 10.16 Dinsdag 25 10.48 11.16 Woensdag 26 11.44 Donderdag 27 0.7 12.32 Vrijdag 28 0.55 1.16 H. A ERH0EA EN. - Ter Neuzen. Hulst. Winkeliers en kooplieden bezoekt onze Magazijnen. U vindt er steeds eene ruime sorteering aan concurreerende pi ijzen. voor de levering waarvan te leveren 370,000 K.G. op den wal te Hoofdplaat en 250,000 K.G. op den wal te Biervliet (Koninginnenkaai) in de maand Juli 1912. Biljetten in te leveren vóór of op 29 Juni aanstaandedeze zullen geopend worden om elf uren vóórmiddag in het hotel AERTS te IJ z e n d ij k e. Nadere inlichtingen verstrekt de Ontvanger- Griffier VICTOR HENDRIKSE. Óok nog verkrijgbaar puike OUDE, bij D. VISSER, Dijkstraat 33, TERNEUZEN, Botsing van vliegtuigen twee dooden. TER NEUZEN, 21 Juni 1912. Gedenkdagen voor Zeeuwsch-Vlaanderen. Arrestatie van C. J. en D. van Eijk Spoorwegongeluk. Ter Neuzen 9 en 2 uur, Ds. J. F. v. Hulsteijn. Axel A 9 en 2 uur, Ds. J. H. Lammertsma. 6 uur, Prof. A. G. Honig, Rede voor de Jongel. Vereeniging. Axel B 9 en 2 uur, Prof. A. G. Honig van Kampen. Zaamslag 9 en 2 uur, Ds. M. Uijtenhoudt. Hoek 9 en 2 uur, Ds. H. v. d. Wal. Kloosterzande- Geen dienst. Hervormde Kerk. Ter Neuzen 9 en 2 uur, Ds. A. Timmerman. Sluiskil 9 en 2 uur, Dhr. F. Décoster, Evan gelist te Brussel. Axel 9 en 2 uur, Ds. J. B. T. Hugenholtz. Zaamslag 9 en 2 uur, Ds. G. van Dis. Hoek 9 en 2 uur, Ds. E. Raams. Hulst 9 uur, Ds. Den Boer. Sas van Gent 9 uur, Ds. H. Akersloot v. Houten Roos. Chr. Geref. Kerk. Zaamslag 9 en 2 uur, Gereformeerde Gemeente (Vlooswijkstraat.) Ter Neuzen 9, 2 en 5'/j uur, Dhr. J. Fraanje. Oud-Gereformeerde Gemeente (Vlooswijkstraat). Ter Neuzen. 9, 2 en ö'/a uur, Leeskerk. Lokaal „Eben-Haëzer" (Kerkhoflaan). Ter Neuzen. 5'/i uur, Dhr. J. J. Kense. AMSTERDAM, 20 Juni 1912. Lijnolie Juli/Aug. f43, Aug/.Sept. f 4t5/,, Sept./ Dec. f 397'8, Jan /April f 367/u. Suiker flauw, Juni f 143/», Aug f 147/«, en Oct./ Dec. f 11*/» geboden. Aardappelen per H. L. Westlandsch zand f 2,70 a f 3. Westlandsche kleine f 2 a f 2.10. Westlandsche Rondenf 2.50 af 2,75. N. Holl. Muisjes f 2,50 a f 2,70 N. H. Muisjes Kleinen f 1,90 a f 2. Gladblaadjes f 2,60 a f 2,80. Andijker Muisjes f 2,75 a f 2.80 per mand. Andijker Kleine f 2,10 a f 2,20 per mand. ANTWERPEN, 20 Juni 1912. Chilisalpeter vast; Loco fr. 26.15, per Juni fr. 20.15, per Juli f26,10, per Febr./Maart f26,40. TER NEUZEN, 21 Juni 1912. Boter per 7s K.G. f 0.6272. Eieren 104 stuks 3.60 KOERS VAN HET GELD. Galanteriën. - Huishoudelijke Artikelen. Glas-, Porcelein-, Aardewerk en gros.

Luctor et Emergo | 1912 | | pagina 3