Gemengd Nieuws. Ingezonden Stukken. B u r g e r 1 ij k e Stand. Lijst van Aanbestedingen. Telegrafische Berichten. Handelsberichten. niet als overbemesting. Dan gebruikt men patentkali. Dat door bemesting met kali in de aardappelcultuur heel wat gedaan kan wor den, leere het volgendeIn 1909 werd te B1 e r i c k (Limburg) door den landbouwer M. H. G e 1 i s s e n op zandgrond na rogge, die stalmest had gehad zonder kali 8800 K. G. aardappelen per Hectare geoogst, met 300 K. G. patentkali 13200 K. G. en met 600 K. G. patentkali 15800K. G. aardappelen,"met 600 K.G. patentkali en overigens dezelfde bemesting werd dus de oogst verdubbeld. Door een rationeele en dus volledige bemes ting wordt niet alleen de oogst in 't algemeen verhoogd, doch de grootte der aardappels wordt tevens verbeterd. Dat leert ons het volgende proefveld, dat in 1910 op zandachtig veen door den landbouwer Joh. van M u 11 e k o m werd aangelegd na voederbieten die echter ook met kunstmest bemest waren Bemesting per Hectare. N.B. De kalk werd in 1909 gegeven. I. II. III. IV. V. 600 600 600 600 K. G. patentkali. 800 800 800 800 Thomasslakken. 400 400 400 400 Chilisalpeter. 2000 2000 2000 2700 Kalk. Opbrengst per Hectare. I. II. III. IV. V. 2600 14000 13600 8200 17600 groote aardap. 1200 1000 1200 2000 2000 kleine aardap. Door de patentkalibemesting werd dus per Hectare meer geoogst 9400 K. G. groote en 800 K. G. kleine aardappelen. Het zijn dus niet alleen de kleine aardappelen, welke door de bemesting vermeerderd zijn, doch in de eerste plaats de groote. Het is duidelijk, dat een groot deel dezer bemesting, zooals slakken meel en kalk lang voor de poting der aardappelen gegeven moet worden en het daarvoor in Mei en Juni te laat is. Ook de patentkali kan men geschikt bij of kort na het poten geven Doch ook later wordt zij gegeven, evenals het chilisal- peter, bij wijze van overbemesting. Vooral bij late soorten is het zelfs te onderzoeken, of dat niet beter is. In elk geval treedt door deze en dergelijke proeven duidelijk naar voren de waarheid, dat aardappels, in hun bemesting in de eerste en allervoornaamste plaats kali behoeven. Te Vierhouten bij Elspeet zal van 6 tot 20 Augustus een ruiterkamp worden gebonden. De deelname is opengesteld voor ieder, die eenigszins in de rijkunst bedreven is, zoodat hij de oefeningen en tochten, die zóó zullen worden ingericht dat zij voor den middelmati- gen ruiter geenerlei moeilijkheid opleveren, in staat is te volgen. Het doel van het kamp is niet alleen de rijkunstige bedrevenheid van de deelnemers te xverlioogen, doch hen ook, behalve de gewone en algemeen bekende voor- deelen van het kampleven, te leeren hun eigen paard te behandelen en te verzorgen en onder alle voorkomende omstandigheden zichzelf te reddenniet het minst echter zal er naar gestreefd worden, dat de kamptijd voor allen niet alleen een nuttige, maar vooral ook een aangename zal zijn. De deelnemers zullen worden gelegerd ln boerderijen te Vierhouten, een wijze van lege ring, die vooral in ons klimaat verreweg de voorkeur verdient boven die in tentende paarden worden in stallen van rondom liggende boerderijen ondergebracht. De Reserve-Luitenant der Cavalerie P. R. de Beaufort zal de leiding van het kamp op zich nemen. Donderdagmorgen is uit de veld-art.- kazerne te Utrecht een arrestant ontsnapt, die nog al eigenaardig te werk ging. Eeu onlangs tot stukrijder teruggestelde wachtmeester, die wegens het zonder verlof verlaten van zijn korps zich in voorloopig arrest bevond, greep, toen de arrestantenkamer door den korporaal der wacht werd ontsloten om hem koftie te brengen en de korporaal de koffie overreikte, dezen bij den arm, duwde hem in het arrestlokaal, grendelde de deur, liep daarna door de gang der kazerne, nam een rijwiel van liet in die gang staande rek en ging er daarmede ijlings van door. Door het lawaai dat thans de korporaal in de arrestkamer maakte, kwam men er achter wat er eigenlijk gebeurde. Maatregelen die genomen werden om den ontvluchtte te achterhalen, bleven tot nu toe vruchteloos. Er valt in de vogelwereld menig brutale roover aan te wijzen. Zoo bijv. de roek. Dat hij nesten uithaalt en daarbij volstrekt geen rekening houdt met 1 Mei of 28 April, is alge meen bekend. Minder bekend is, dat hij zich ook nu en dan onledig houdt met het vangen van viscli. Waar zich een vischje aan de oppervlakte vertoont, niet te ver van den kant, daar verkeert dit in gevaar, de prooi te worden van den roek. Een sterk sprekend voorbeeld hiervan speelde zich kortelings af bij 't Pikmeer bij Grouw. 't Was nu eens niet een vischje, maar een viscli, een ponds- baars. Nagenoeg een halven meter van ,t water werden roek en baars opgemerkt, de laatste geheel weerloos overgeleverd aan de woede van zijn aanvaller. De roover werd verjaagd door iemand, die het voorval op ge- ringen afstand gadesloeg. De visch vertoonde een diepe wonde aan den kop, nabij 't oog. Toch was hij nog springlevend. Gelijksoor tig feit werd dezer dagen te Groningen ge constateerd. Daar zag een der stadstuinlieden eerst een kraai over het water van den vij ver in het Sterrebosch strijken, pikkende naar een groote goudwinde. Laatstgenoemd beest verdween een oogenblik in de diepte, maar ongeveer een kwartier later zat de kraai al lekker te smullen aan den visch, waarnaar hij had gepikt. Het# bleek een goudwinde te zijn van niet minder dan 40 c.M. lengte. De visch was leelijk gehavend. Niet alleen waren beide oogen uitgepikt, maar ook was reeds een groot gat in den buik te zien en waren de ingewan den bijna geheel verdwenen. Een eigenaardige vangst maakte de Fischer- meister Norbet Biller te Sipplingen aanli te Bodenmeer. Toen hij bezig was te visschen, doken bij zijn schuit plotseling twee bijna even groote snoeken op, die bezig waren te vechten en elkander zoodanig in de onderkaak hadden gebeten, dat de tanden niet meer loslaten wilden. De heer Biller kon de bijna acht pond wegende visschen met het laafnét op scheppen. Eerst toen zij gevangen waren, lieten de beide vechtersbazen elkander los. (Onze ZoetwatervisscherijJ Een dag of 9 geleden is een kantoorbe diende, J. Z. A., van de machine- en rijwiel- fabriek Hollandia, te Amsterdam, er van door gegaan, met medeneming van ongeveer 900 gulden, die hij voor de firma had geïnd. Hij heeft de firma nog in kennis gesteld dat hij naar Engeland was gevlucht, vermoedelijk om de politie etc. te misleiden. Zaterdagochtend werd hij door iemand herkend, toen hij op het Sopiiiaplein rustig aan het wandelen was. Een politie-agent werd gewaarschuwd, die den ontdekte naar het posthuis Rembrandt- plein overbracht. Juist voor het politiebu reau wist de aangehoudene zich evenwel los te rukken. Hij werd terstond achtervolgd en een klopjacht ontstond. De vluchteling holde de Kloveniersburgwal op, maar geen kans meer ziende zijn vervolgers te ontkomen, sloeg hij de Zanddwarsstraat in en verraste daar een juffrouw in haar woning met zijn plotselinge tegenwoordigheid. Onder niet ge ringe verbazing van deze eerzame Zandstraat bewoonster verstopte hij zich onder haar bed. De inmiddels aangekomen politie wist den dader niet dan na hevig verzet, waarbij hij de politie nog met een met 6 patronen geladen revolver bedreigde, naar het politieposthuis terug te brengen en vandaar geboeid naar het bureau Overtoom. Op hem werd nog 625 gulden gevonden. In een dorpje bij Alphen aan den Rijn had de predikant der Ned. Ilerv. Kerk al menigmaal van den kansel zijn gemeente ver zocht, om niet te rooken in de kerk. Zondag echter, er was doopsbediening geweest, had de predikant nauwelijks den zegen uitgesproken, of een der doopouders stak zijn sigaar aan, zoodat dominee door een dikke rookwolk den kansel afdaaldedoch hij sloeg de sigaar van onzen doopvader uit den mond, ten aan zien van vele toehoorders. Zeer onbeschaamd werd voor de tweede maal door den doopvader weer aangestoken. De indruk der preek was weg In de duinen op Texel is, onder hooge heide, het nest gevonden van een torenvalk met daarin vier eieren. Dit is wel een zeld zaamheid, daar de torenvalk toch nestelt in oude gebouwen, molens of hoog geboomte. Een bewijs dus, dat de vogels zich, bij gebrek aan geschikte nestgelegcnheid, zeer goed weten te behelpen. Enkele binnen-en buitenlandsche ornithologen, wien het nest werd getoond, verklaarden een dergelijke afwijking nimmer te hebben waargenomen. Door het echtpaar G. B. te Oudewater werd de vorige week de 50-iarige huwelijks- vereeniging herdacht. Althans dat meenden zij. Na afloop der feestelijkheden bleek uit een authentiek stuk dat zij 5 jaren te vroeg hadden gefeest. De ervaring leert, dat de geur van bloemen slaapwekkend werkt en dat bloemen in de slaapkamer vaak bedwelmen. Er zijn echter geuren, die zonder bedwelmend te zijn de zenuwen rustig maken, waarvan het gevolg is, dat de slapelooze spoedig inslaapt. Eén middel tegen slapeloosheid is nu de kussens van zulk een geur te voorzien. In de eerste plaats is hiervoor geschikt de geur van dennen naalden. Men vult een klein zakje met dennen naalden, die pas van de boomen gehaald zijn. Dit zakje stopt men in het kussen. Na eenige maanden moet men ze vervangen door nieuwe. Zeer aan te bevelen zijn ook gedroogde hop, gedroogde rozenbladeren vermengd met klaver bloemen. Vrijdag derailleerde tusschen Echt en Maastricht de locomotief vun den sneltrein no. 48 van Maastricht naar Amsterdam. De rijtuigen bleven gelukkig op de rails, zoodat geen persoonlijke ongelukken plaats hadden en alleen een gedeelte van de spoorlijn be schadigd werd. Intus.schen moesten de reizi gers overstappen op den volgenden personen trein en hadden zij ongeveer anderhalf uur vertraging. Het bericht uit Batavia betreffende het in hechtenisnemen van drie Japansche spionnen kan schrijft het „Hbl. ons in één opzicht weinig bevreemden, Het is toch een bekend feit, dat in geheel Oost-Azië door de zonen van Nippon een uit gebreide verkenningsdienst, is ingesteld. Laatstelijk, omstreeks medio 1911, werd zelfs melding gemaakt van het bestaan van een geheim verbond, dat zich zoogenaamd be vordering van den Japanschen handel ten doel stelt, maar feitelijk spionage op groote schaal in Oost-Azië beoogt. Het verbond zou onder onmiddellijk toezicht staan van den generalen staf te Tokio en zijn hoofdzetel hebben te Peking. Dan zou het allerwegen betrekkingen hebben met bureau's, elk onder twee ambtenaren, van wie de eene zich aan de handelsbelangen van zijn land wijdt, en de andere, meest een Japansch offi cier, van de door zijn collega aangeknoopte betrekkingen gebruikt om in het geheim mili taire en diplomatieke berichten te verzamelen, die dan naar den hoofdzetel te Peking worden verzonden. Van arrestatiën hoorde men echter tot nu toe zelden. Eenigen tijd geleden werden te Manilla wel een paar Japanners aangehouden, die als 'arbeiders op het eiland Corregidor, waar verdedigingswerken worden aangelegd, hadden weten te komen. Volgens de bestaan de Amerikaansche wet konden zij echter niet veroordeeld worden en moesten zij dus, na eenigen tijd in hechtenis te hebben doorge bracht, weder worden vrijgelaten. De feiten, waarvan de nu gearresteerde Ja panners verdacht worden, moeten, dunkt ons, wel van ernstigen aard zijn geweest, om de Regeering, die zich tot nu toe niet al te moei lijk over de Japansche spionnen maakte, te kunnen bewegen van de eenmaal aangenomen gedragslijn af te wijken. Kapitein Johnson, inspecteur van de kust- verlichting in Canada, die met een stoomschip uitgezonden is om naar lijken van schipbreu kelingen van de Titanic te zoeken, heeft een nieuwe verklaring van het ongeluk. Door op neming van de temperatuur van het water [is hij tot de slotsom gekomen, dat de Poolstroom van richting is veranderd en er zoo in den Golfstroom een streek koud water is gekomen, waarin de ijsbergen dreven. Dat kon de kapi tein van de Titanic niet weten. Aldus een Engelsch blad. De Engelsche rechter laat niet met zich spotten, waar het vergrijpen tegen de zedelijk heid geldt. Zoo heeft het Londensche Gerechts hof Woensdag twee mannen, die onzedelijke boekjes en prentbriefkaarten op straat ver kochten, veroordeeld tot negen maanden dwangarbeid en 25 geeselslagen. En de rechter, Lavvrie, sprak er daarbij nog wel zijn spijt over uit, dat de wet hem niet toeliet beiden nóg strenger te straffen. Te Oberschöneweide in het Westen van Berlijn zijn een groot aantal menschen ver giftigd door gehakt uit een vleeschhouwerij in de Westendstrass. De meesten hadden het vleesch rauw gegeten. Twaalf menschen zijn ernstig ongesteld. L.l. Woensdagavond tegen acht uur is het Rijkspostluchtschip Schwaben met de eerste luchtpost uit Frankfort ad. M., te Mainz aan gekomen. Een groote menigte was getuige van de aflevering en inscheping van de post. Het luchtschip gaf drie postzakken met 115,000 briefkaarten af en nam drie andere met bijna 200,000 briefkaarten aan boord. Om kwart over achten stevende het weer in de richting van Frankfort a. d. Main, waar het tegen nege nen voor de lood landde. Vrijdagochtend landde te Mainz luitenant von Iliddesen met een vliegtuig. Hij bracht een vllegpost van 45 K.G. uit Darmstadt aan. Door een ontzettend onweer en vreese- lijke regenbuien, zijn bijna alle beken en rivie ren in het kanton Bern buiten haar oevers getreden. In verschillende plaatsen werden bruggen door het snelstroomende water om- vergerukt. Van den Thuner-meerspoorweg en den spoorweg Spiez—Frutigen zijn de dijken weggeslagen. Overal in Zwitserland hebben hevige stormen gewoed. Een gedeelte van de stad Bern, aan de zijde van de Arve, staat onder water. De bewoners moesten vluchten. Ook te Züricli heeft een wolkbreuk groote waterschade aangericht. Te Leuven heeft een liberale apache de snoodheid zoo ver gedreven, dat hij het kloos ter der zusterkens van den II. Vincentius— die zich louter aan liefdadige werken wijden— is binnengedrongen en een novice ernstig heeft mishandeld. De schurk had zich in een gang van het klooster verborgen en toen een novice daar langs kwam, gaf de lafaard haar een slag in het gelaat, zoodat zij ten gronde viel. Niet tegenstaande de arme zuster om hulp riep, ging de ellendeling voort met het slachtoffer te mishandelen. Ten slotte wierp hij een zak blauwsel een der liborale wapens in het gelaat van de kermende zuster en ging dan op de vlucht. Bij de justitie is een klacht ingediend en onmiddelijk werd een streng onderzoek inge steld, dat, naar men hoopt, wel tot de aan houding van den laffen apache zal leiden. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Geachte Heer Redacteur, Beleefd verzoek ik U het volgende in Uw blad te willen opnemen. In 't verslag van den Axelschen gemeente raad van Dinsdag 3 Juni, wordt de ex-Direc teur der gemeentelijke gasfabriek te Axel nog eens eventjes op z'n hoofd getrapt, 't Gaat deze keer nu eens niet over gas maken of syphons pompen maar over het asphalteeren en omwoelen van dienstleidingen. Mag ik U even uitleggen hoe de zaak in elkaar zit Of het al of niet noodzakelijk is om dienst huizen te asphalteeren en te omwoelen laat ik een oogenblik buiten beschouwing. Bij de voorwaarden aan den heer Wilson gesteld was wel degelijk bepaald, dat de leidingen moesten omwoeld en gepekt. Echter bleek het bij 't begin der werkzaamheden, dat het personeel van de firma Wilson dit zelden of nooit had gedaan m. a. w. ze konden het niet, of in elk geval slecht. (Wel een bewijs dat pekken en omwoelen niet aan elke gasfabriek gebeurt, anders hadden de fitters van Wilson, bekwame vaklui als zij zijn, dit werk wel verstaan, daar zij overal werken.) Het bleek dan ook (nl. bij opgraving) dat verscheidene leidingen niet waren gepekt. De lui hadden er een broertje aan dood. Om nu de kans te ontgaan, later bij indie ning der rekening voor 'tfeit te staan, ge pekte leidingen te moeten betalen, terwijl ze in werkelijkheid niet waren gepekt, heb ik die manier van werken stop gezet en bevólen niet pekken. Bij het eerstvolgend bezoek van den ver tegenwoordiger der firma Wilson, ben ik met genoemden heer overeengekomen dat Wilson voor het niet pekken en omwoelen 10 cent per strekkende meter zou aftrekken, hetgeen ook is gebeurd. Ik geef een ieder te oordeelen over deze manier van handelen. Bij 't lezen van dit raadsverslag meende ik verplicht te zijn een en ander in 't licht te stellen, oindat ik niet wilde, dat velen de zelfde meening zouden krijgen als de Voor zitter, namelijk, dat de grootste schuld bij den Directeur ligt. Axel's burgerij zou haast gaan denken, dat zij negen maanden met een schelm of bandiet heeft samengewoond. U, mijnheer de Redacteur, dankend voor de verleende plaatsruimte, Uw Dn., G. VAN DEN BERGE, ex-Directeur der gasfabriek te Axel. B o r s s e 1 e. Bestuur cnlam. polder Bors- sele. Directiekamer, 3 uur Het zinkwerk en steenbestorting tot vA- dediging van den oever van den calam. polder Borssele tusschen de peilraaien 46bis en 50 en 54 eri 56 bewesten Noordnol. AanwWoensdag 12 Juni en Zaterdag 15 Juni van 2—4. Samenkomst directiekeet. De Prov. Staten van Noord-Holland hebben gekozen tot lid der Eerste Kamer, vacature- Kist, den lieer J. T. Cremer, oud Minister en oud lid der Tweede Kamer. En tot lid van Gedep. Staten, vacature Sillem, Jhr. Mr. Boreel van Hogelanden, burgemeester van Haarlem. Fransch per 100 fr. f 47.526 a f 47.55. Engelsch per 12.— 12.—. Een ruiterkamp. Visschende vogels en vechtende visschen. Ontrouwe bediende. Japansche spionnen op Java. TER NEUZEN. Huwelijks-aangiften. 14 Juni. Julianus Fermont, oud 43 j., weduwn. en Sophia Maria Jacobs, oud 33 j., jd. Laurens Cornells Ver- hage, oud 33 j jm. en Francina Wilhelmina Maria van Langevelde, oud 27 j., jd. Geboorten. 9 Juni. Francois Marie, z. van Edgar Louis Lauret en van Christina Adriana Kalschuer. 11 Juni. Simon, z. van Abraham van Hoeve en van Neeltje Suzanna van Hoeve. 12 Juni. Jan Adiiaan, z. van Fredeiik Hendrik van der Peijl en vaD Magdalena Sophia Donze. 14 Juni. Jacob Pieter, z. van Jacob Anthonie Oostdijk en van Dina Johanna van de Velde. Jacob, z. van Jacob Over- dulve en van Neeltje Elisabeth Donze. Overlijden. 11 Juni. Cornelis Pieter de Jonge, oud 4 m., z. van Pieter Cornelis en van Suzanna de Kraker. 12 Juni. Elizabeth de Pooter, oud 63 j., wed. van Pieter Riemens. 13 Juni. Johannes Abraham Harte, oud 77 j., z. van Anthonij en van Jacoba Amelia Hollestelle. Adriana Cornelia van der Werff, oud 86 j., wed. van Anthonie Bolier. Woensdag 19 Juni. AMSTERDAM, 17 Juni 1912. Lijnolie vliegend, f 453/„ 457,, Juli f 44'/,, Juli/ Aug. f 43%, Sept./Dec. f403/», 405/8, Jan./April f 373/8. Suiker prijshoudend, Juni f 1415/IS, Aug. f151/, en Oct./Dec. f12 geboden. Aardappelen per H. L. Friesche Borgers f 2.a f 2.20. Friesche Blauwen f3,a f3,10. Zeeuwsche Bonten f 3,20 a f 3.40. Zeeuwsche Blauwen f 3,20 a f 3,40. Zeeuwsche Bravo's f 2,90 a f 3,10. Zeeuwsche Eigenheimers f 2.20 k f 2.40. Andijker Muisjes f 3,30 a f 3.40 per mand. N. Holl. Muisjes f 3,— a f 3,20 per*mand. Nieuwe Malta's f0,15 a f 0,per kilo. Zandronden f 3,50 a f 3,63. Kleine Ronden f2,80 a f3, ANTWERPEN, 17 Juni 1912. Chilisalpeter vast; Loco fr. 26.50, per Juni fr. 26.40, per Juli f26,20, per Febr./Maart f26,70. TER NEUZEN, 18 Juni 1912. Boter per Va K.G. f O.62V3. Eieren 104 stuks 3.20 KOERS VAN HET GELD.

Luctor et Emergo | 1912 | | pagina 3