Biiitenlandsch Overzicht. Korte Berichten. Uit Stad en Provincie. Kerk en School. Laiidbouwberichten. In dit opzicht lijkt het wel wat op het bezigen van de woorden staats-socialisme en staats-socialist, terwijl licht van de honderd, die er mee schermen, geen tien zijn, die u nu eens duidelijk kunnen maken, wat ze be duiden. 4 Men weet, dat de Radenwet nu in behan deling is. We willen trachten, zeer in 't kort uiteen te zetten, wat zij inhoudt. De Radenwet beoogt de instelling van Raden van Arbeid. Deze Raden van Arbeid nu moeten bij de verzekeringswetten van onzen minister Tahna zeer belangrijke diensten bewijzen. Bij alle takken van verzekering. Maar in 't bijzonder bij de Invaliditeitsver zekering. Wat bedoelt nu minister Talma met de instelling van Raden van Arbeid Zie hier, wat de minister er van zei, in zijn rede van '25 Mei 1.1. „Wat wij noodig hebben voor de drie takken van verzekering, zeide de minister terecht, is een orgaan, dat de wereld van arbeiders en werkgevers kent, dat het personeel kent en weet wat het verdient, dat daardoor in staat is te zorgen, dat zooveel mogelijk personen onder de verzekering worden gebracht, en dat, wanneer eenmaal de verzekering werkt, de ervaringen, met de eene verzekering op gedaan, ook aan de andere verzekering kan doen ten goede komen." Hier zal dus een soort samenwerking moeten plaats hebben, tusschen patroons eenerzijds en arbeiders anderzijds. Er komt dan één plaatselijk orgaan voor alle drie takken van verzekering en dit zal ten gevolge hebben, dat de administratie ten opzichte van de Ongevallenwet zeer kan ver eenvoudigd worden. Hoe stelt de minister zich nu deze samen werking voor Het land zal worden verdeeld ift tachtig districten. Met het oog op gewenschte décentralisatie zal echter onder-verdeeling van een district mogelijk zijn. In elk district zal komen een Raad van Arbeid. Wat de samenstelling betreft, kan gezegd, dat de minister het pariteits-beginsel voor staat, d. w. z. dat in den Raad evenveel pa troons als arbeiders zitting zullen hebben. De voorzitter zal zijn de agent der Rijks verzekeringsbank. De secretaris moet zijn iemand, die den graad van doctor in de rechtswetenschap bezit. Natuurlijk zijn beide bezoldigde ambtenaren. Ons dunkt, dat zóó werkelijk vele bezwaren zijn ondervangen. En tevens een eerste stap wordt gezet op den weg, dien Dr. Kuyper reeds jaren geleden aanprees. S. Z. De nachttrein van Malmö naar Stockholm is Zondagochtend om half zes, door verkeerden wisselstand, bij het station Malmslatt op een goederentrein geloopen. De voorste slaap wagen werd vernield en de twee volgende zwaar beschadigd. Er zijn 18 dooden en 16 gewonden. Onder de dooden zijn een dochter van Strindberg en de fabrikant Looft. De dooden en gewonden zijn naar het ziekenhuis te Malmslatt overge bracht. Voor het reddings- en opruimwerk zijn er troepen naar de plaats van het onge luk gezonden. De Zweedsche koningin is van Borgholm naar Malmslatt vertrokken. Over het spoorwegongeluk bij Malmslatt in Zweden worden de navolgende bizonderheden gemeld De Deensche en niet de Duitsche snel trein, zooals eerst gemeld is kwam met groote vaart het station binnenrijden en raakte door een onjuisten wisselstand op een ver keerd spoor. Daar liep hij op een stilstaan- den goederentrein. De locomotief van den sneltrein en die van den goederentrein steiger den tegen elkaar op. De eerste bagage- en slaapwagen van den sneltrein werden in en over elkaar geschoven. Het gas uit de gas houders onder den wagen stroomde uit en plotseling stak een ontploffing den vernielden wagen in brand. Kort na de ontploffing ver stomde het gekerm, dat uit den wagen ge klonken had, geheel. Het kleine personeel van het station kon niet veel helpen. Men vroeg militaire hulp en zoo snel mogelijk kwamen eenige honderden soldaten, die het reddingswerk begonnen. Dit was echter zoo bezwaarlijk, dat vee) gewonden intusschen in de vlammen omkwamen. De eerste slaapwagen brandde geheel uit. Uit de puinhoopen zijn 18 dooden en 16 zwaar gewonden te voorschijn gehaald. Later zijn nog 8 zwaar gewonden gestorven. De dooden zijn, op twee Engelschen en twee Russen na, uitsluitend Zweden. Onder de zwaargewonden komen de namen van een Engelschman, een Fin en twee Deer.sche dames voor. De rest zijn ook Zweden. Tot de omgekomenen be hoort de oudste dochter van Strindberg, die met haar man, dr. von Philp, uit Duitscliland terugkwam. Te Stockholm heeft het ongeluk groote ver slagenheid veroorzaakt. Daar het de verjaardag van den koning was, werd er veel gevlagd. Toen het bericht kwam, gingen alle vlaggen half stok. Naar het heet, is de stationschef van Malmslatt, die de zorg voor den wissel aan een ondergeschikten kantoorbeambte had opgedragen, in hechtenis genomen. Het spoor wegongeluk is het grootste, dat ooit in Zweden is voorgevallen. Londen, 15 Juni. Alles wijst erop dat de staking langzamerhand ten einde loopt. In alle geval erkennen vele arbeiders dat de op roep tot de staking in het heele land op een mislukking is uitgeloopen en de vastberaden houding van de patroons heeft hun geestdrift verflauwd. Hier komt bij, dat in de haven districten groote ontbering wordt geleden. In spijt van de boute taal van hun leiders zijn de stakers ongetwijfeld moedeloos. De eenige moeielijkheid schijnt de kwestie te zijn of de stakers, wier plaats intusschen aan anderen is vergeven, weer zullen worden aangenomen. Volgens de ambtelijke opgave van het be stuur van de haven van Londen waren van daag 8213 arbeiders aan 108 schepen aan het werk. De gewone vergaderingen van stakers hadden plaats, maar liet aantal toehoorders was bij de vorige dagen vergeleken zeer ge ring. Dit was voor het stakingscomité geen reden om na afloop niet het gebruikelijke overwinningsbulletin erover uit te geven, waarin ook wordt beweerd dat in de andere havens de staking toeneemt. Deze bulletins maken echter weinig indruk meer. De West minster Gazette meldt dat de geestdrift van de stakers aanmerkelijk is bekoeld. Despre kers op de vergaderingen worden zelden meer toegejuicht. Onder de stakers heerscht grooten nood. Taft en Roosevelt. New York, 15 Juni. Roosevelt heeft zijn besluit om naar Chicago te gaan gemotiveerd, door te verklaren, dat zulks geschiedt op het algemeen verlangen van zijn gedelegeerden, die reeds in Chicago zijn aangekomen en die verklaard hebben, dat het optreden van het nationale Republikeinsche Comité bij de toe lating van een aantal delegaties tot de nati onale Republikeinsche conventie van dien aard was, dat nu de quaestie waar het bij deze verkiezingen om gaat volkomen helder in het licht gesteld is. Men zal namelijk hebben uit te maken of het recht tot aan wijzing van een candidaat zal berusten bij het volk zelf, dan wel of aan een klein troepje beroepspolitici zal worden vergund dat recht aan het volk te ontstelen. Roosevelt voegde er nog bij dat zijn gede legeerden wenschen, dat hij naar Chicago komt niet als gegadigde voor de candidatuur, maar als een vertegenwoordiger van de be ginselen, voor welke de groote meerderheid der Republikeinsche partij zich heeft uitge sproken, in die staten der Unie waar bij de vóórverkiezingen rechtstreeks door de kiezers zelf is gefetemd. En die staten omvatten on geveer tweederden van het totale aantal uit te brengen stemmen. Albany, 15 Juni. De trein, die den heer en mevrouw Roosevelt van New York naar Chicago bracht, is op een grooten steen ge loopen, door kwajongens op een der rails geplaatst. De locomotief is beschadigd, maar er is niemand gekwetst. Kansas-City, 17 Juni. Een orkaan heeft Zaterdagavond midden- en westelijk Missouri geteisterd. Er zijn zes-en-twintig menschen gedood en er is veel schade aangericht. De toren van de kerk te Zonesville in Ohio is verwoest door een wervelstorm. Een geestelijke en twee andere personen zijn ge dood. De in Ohio aangerichte schade wordt op een millioen dollars geschat. Hedenmiddag werd tot lid voor het College van Notabelen in de Ned. Herv. Kerk alhier gekozen de hèer Jac. de Bruijne Mz. met 49 van de 52 geldige stemmen. Hedenmiddag omstreeks 12 uur kwam een groot gezelschap jongelui uit België, ver gezeld door geestelijken hier aan om een be zoek aan onze veste te brengen. Hedenmiddag om 4 uur zou waarschijn lijk voor het eerst weer een vrachtboot van hier naar Londen vertrekken, aangezien de staking aldaar zoo goed als geëindigd is. Bi] bevelschrift der Arrondissements rechtbank te Middelburg is verwezen naar de terechtzitting met bevel tot gevangenhouding, J. G., oud 56 j., bootwerker te Ter Neuzen, thans gedetineerd te Middelburg, beklaagd van ontuchtige handelingen met een minderjarig meisje. Voor het Kantongerecht alhier hadden zich te verantwoorden 6 vrouwen en de dochter van een hunner, beklaagd van hinderlijk volgen van een werkwillige tijdens de staking alhier in de maand April. De Ambtenaar van het O. M. achtte het ten laste gelegde overtuigend bewezen en meende in verband met de omstandigheden waaronder het feit was gepleegd, tijdens eene staking, niet te clement te moeten zijn, en eene niet te geringe straf te moeten -eischen. Tegen de drie vrouwen die konden worden beschouwd als de aanvoersters van de anderen, eischte hij 14 dagen hechtenis, tegen de overigen f 10 boete of 10 dagen hechtenis. Sluiskil. De heer A. Goosen alhier, rijks klerk bij de inspectie te Ter Neuzen, is met ingang van 1 Juli a. s. benoemd tot rijksklerk 2e klas bij de inspectie te 's Hertogenbosch. Hoek. In de gisteren gehouden raadszitting werd afgewezen een verzoek van Jos. Haak en 33 anderen, om voor rekening der gemeente den Binnendijk te verharden en te onder houden. Door de polders Oud- en Nieuw Westenrijk werd in dat geval eene jaarlijksche bijdrage in de onderhoudskosten toegezegd van f 75. De Raad oordeelde die bijdrage te gering en besloot aan de polders te kennen te geven dat de Raad alsnog bereid is, evenals hij vroe ger te kennen gaf, het nog onverharde deel van de kruin van den Binnendijk voor reke ning der gemeente te verharden en te onder houden, niits daarvoor eene jaarlijksche bij drage verleend wordt van f 200. Zaamslag, 18 Juni. Heden werd alhier door B. en W. aanbesteed het timmer-, metsel- en schilderwerk, aan bij de gemeente in onderhoud zijnde gebouwen. Ingeschreven werd als volgt voor perceel I (timmerwerk) door D. Galle f135, J. Wisse f120, C. II. H. Wisse f118, Gebr. Stoffels f115, J. C. Kaijser f113, A. Kaijser f112, K. Dieleman f103; voor perceel II (metselwerk) door W. Galle f115, H. Lensen f 110, C. A. v. Fraeijenhove f 107, L. de Visser en J. Houg f 102, Adr. v. d. Velde f92,50; voor perceel III (schilderwerk) door D. Rie- mens Cz. f98, D. Riemens Dz. f96,50, II. Wisse f97, F. C. Wisse f95, C. Kaijser f88. Gegund aan 3e laagste inschrijvers. Zaamslag. Tot dijkgraaf van den Kleine Huissenspolder is in de plaats van den heer Jac. Verpoorte benoemd, de heer Jan Ver- poorte, terwijl tot gezworen van den Groote Eendragtpolder in de «plaats van den heer M. de Putter is benoemd de heer W. Dekker Wz. Zaamslag. De paarden- en veemarkt zal alhier gehouden worden op Donderdag 4 Juli a. s. van 9 tot 3 ure. Geldprijzen en medailles worden als premiën uitgereikt voor het grootste getal en voor de schoonste beesten. Bij Kon. Besluit is benoemd tot burge meester van Axel, de heer L. J. den Hollander, vroeger werkzaam ter Secretarie te Vlissingen en thans .gemeente-secretaris te Westkapelle. Z.Ed. behoort tot de Antirev. partij. Axel. D. V. hoopt op Zondag 23 Juni a. s. voor de Geref. Jong. Vereen. „Ora et Labora" alhier op te treden de Hooggel. Heer Prof. Dr. A. G. Honig van Kampen. De vergadering zal gehouden worden in het gebouw der Geref Kerk A. Op 28 en 29 Juni a.s. organiseert de ver- eeniging van Zeeuwsche Fokkers van het zwa re trekpaard (Belgisch type), die aldaar ge vestigd is, haar eerste tentoonstelling en con- cours-liippique. Een feest alzoo, waar het nuttige met het aangename is vereenigd. De deelname aan deze eerstelinge is zeer groot, waarvoor alle lof toekomt aan het be stuur. De tentoonstelling omvat 6 afdeelingen, ieder in klassen verdeeld t. w. Afd. A. Hengstenle klasseVierjarige en oudere hengsten 11 inschr. 6 prijzen 2e klasseDriejarige hengsten (geb. in 1909) 6 inschr. 4 prijzen 3e klasseTweejarige heng sten (geb. in 1910) 17 inschr. 5 prijzen 4e klasse Eenjarige hengsten (geb. in 1911) 22 inschr 5 prijzen5e klasseHengstveulens (geb. in 1912) 19 inschr. 5 prijzen. Afd. B. Merriën 1 klasseVierjarigé en oudere merriën, 75 inschr. 16 prijzen2e klasse, 3jarige merriën (geb. in 1909) 23 inschr. 6 prijzen 3e klasse 2jarige merriën (geb. in 1910) 33 inschr. 6 prijzen 4e klasse ljarige merriën (geb. in 1911) 41 inschr. 5 prijzen 5e klasse Merrieveulens (geb. in 1912) 30 inschr. 5 prijzen. Afd. C. kampioenschap le klasse; heng sten, le en 2e prijswinners in de le en 2e kl. van afd. A 2e klasse merriën, 1 en 2e prijs winners in de le en 2e kl. van afd. B. Prijs in beide klassen een foto van het kampioenpaard. Afd. D. Hengsten met afstammelingen (Min stens 5 afst. van minstens 1 jaar oud), pr. 2 certificaten met portret (4 inschr.). Afd E. Tweespannen merriën aan de hand voorgebracht van één eigenaar. 16 inschr. 3 prijzen f 5, f 2.50, f 1. Afd. F. Vierspannen merriën aan de hand voorgebracht, 7 inschr. 3 prijzen f 10, f 7.50, f 5. De prijzen voor de afd. A en B. bestaan uit verguld zilveren medailles -j- f5; zilveren medailles f2.50 en bronzen medailles. Hier aan is toegevoegd voor afd. A klasse 5 door de thans niet meer bestaande vereeniging „Vooruitgang is ons Streven" f 6 voor de le, f 5 voor de 2e, f 4 voor de 3e, f 3 voor de 4e, en f 2 voor de 5e prijsvoor afd. B klasse 1f 5 voor de le, f 3 voor de 2e en f 1 voor de 3e prijs, indien de merrie ingeschreven is in het Zeeuwsch Belgisch stamboek kl. 2 id. klasse 5 evenals in afd. A. Het concours hippique omvat de volgende nummers concours voor het best aangespannen en schoonste tweewielige rijtuig (10 deeln.)-ring- rijderij te paard (14 deeln.)wedstrijd voor boerenwagens, bespannen met minsten 4 paar den (4 deeln.); ringrijderij voor dames (18 deeln.Jharddraverij met warmbloedpaarden (12 deeln.)harddraverij met koudbloedpaarden (7 deeln.)harddraverij aangespannen voor rijtuig met een min. gewicht van 100 K. G. (11 deeln.) galop (6 deeln.) en tot slot een groot springconcours. Bij den dienst der directe belastingen en accijnzen is benoemd tot kommies-verifi cateur te Hulst (tijd.) de heer J. Quist, thans kommies 2e kl. te Rozendaal. Ingetrokken is de verplaatsing van den kommies Th. L. Coone van Aardenburg naar Hulst. Met ingang van 1 Juli zijn verplaatst de kommiezen E. L. Bregenbeek van IJzendijke naar RenesseW. Jansen van Hansweert naar Hontenisse J. Molenaar van Iluijbergen (tijd.) naar IJzendijke. Te IJzendijke overleed in den onderdom van 82 jaar de heer F. J. M. Bevin, oud secretaris der gemeente. De overledene vervulde 43 jaar het secre tariaat en was sedert October 1910 in genot van pensioen gesteld. Door Gedeputeerde Staten is met ingang van 1 Juli a.s. benoemd tot machinist bij den Provincialen Stoombootdienst op de Wester- Schelde de heer J. M. Sommeling te Vlissingen. Vlissingen. De Gebr. Van de Velde kregen Zaterdag telegrafisch bericht van de Red Star boot, varende van Antwerpen naar New-York, dat er twee verdekte passagiers aan boord waren gevonden. Ze zijn van boord afgehaald doch onderweg van de Red Star boot naar den wal, is de boot omgeslagen en alle vier inzittenden te water geraakt. Ze werden gered door een Belgische zeilsloep. Nader meldt men nog De sloep stond onder commando vanschip- per A. Vollemaere. De omgeslagen sloep van V. d. Velde, kon niet worden opgepikt, en is later nabij het Badhotel aangespoeld. Het was afgaand water met vrij veel wind. De stowaways naar men zegt twee Ita lianen werden aan wal van droge kleeren voorzien. Een Belgische en Ilollandsche sloep, die later uitvoeren hoefden geen dienst meer te doen. De redding was vrij moeilijk geweest zoodat de redders een woord van lof toekomt. Een groote menigte woonde in angstige spanning de redding bij. Middelburg. Gisteren hebben B. en W. aan besteed het leveren en monteeren van een electriscn draaistroomkabelnet, ten behoeve van de gemeentelijke electriciteitswerken. Minste inschrijver was M. Cassnet Co. te Charlottenburg, voor f31,120. Wij vernemen dat de eerste gewone zit ting der Provinciale Staten in dit gewest, in 1912 zal geopend worden op Dinsdag 2 Juli a.s. 's avonds te 7J/3 uur. in de Statenzaal te Middelburg. Goes. De gemeenteraad alhier besloot een nieuwe landbouwschool te doen bouwen, als de provincie subsidie geeft. Gereformeerde Kerken. Beroepente OosterzeeH. Hasper Jz., cand. te Amsterdam te De Knijpe (Fr.)G. M. van Rennes te Dussen (N.B.) Aangenomen naar Breukelen door R. v. d. Kamp te Sliedrecht. Bedanktvoor Tholen door G. M. van Rennes te Dussen. Ned. Hervormde Kerk. Beroepente Oud-Beijerland (vac. F. van Toorn 2e maal): J. de Bruijne te Veenendaal te Wissenkerke J. F. Th. v. d. Linde te Burgh te St. Oedenrode A. E. K. Pols te Seroos- kerke (Eil. Schouwen). Aangenomennaar Alfen a. d. Rijn (als hulppred.) J. Bus, cand. te Groningen. Bedanktvoor Hasselt (2e pr. pl.) door C. J. Leenmans H.Azn. te Utrecht. In de laatstgehouden vergadering dei- provinciale synode van Zeeland zijn tot afge vaardigden naar de generale synode, welke in Juli a. s. gehouden zal worden te 's Graven- hage benoemd de predikanten R. J. v. d. Veen, te Goes en L. Bouma, te Middelburg, primi, G. F. Kerkhof, te Souburg, en A. H. v. d. Kooi, te Bergen-op-Zoom, secundi, en de ouderlingen D. Mulder, te Zierikzee, en J. Donner te Goes, primiK. Houterman, te Meliskerke, en J. Huizinga, te Ter Neuzen, secundi. De Chr. Jongelingsvereeniging „Onze hulpe zij in den naam des Heeren" vergadert a. s. Donderdagavond om 8 uur in de consistorie kamer der Geref. Kerk in de Nieuwstraat alhier. Evenals de voederbieten zijn op den duur ook de aardappelen op zandgrond en andere lichte gronden uitsluitend te winnen door een bemesting met kali. De aardappels behoeven deze voedingsstof misschien nog in hoogere mate dan de voederbiet. Maar met het oog op den smaak en andere hoedanigheden der aardappelen wordt het beter geacht geen kai- niet kort voor het poten te geven en zeker ZWEDEN. Een spoorwegongeluk. De staking in Engeland. Een orkaan TER NEUZEN, 18 Juni 1912. Tentoonstelling en Concours-Hippique te Axel. Eenige proeven, die om navolging vragen. II. aardappelen.

Luctor et Emergo | 1912 | | pagina 2