Aardappelen. Puike nieuwe AARDAPPELEN. Kerk en School. Gemengd Nieuws. Ingezonden Stukken. Telegrafische Berichten. Handelsberichten. Hoogwatergetij te Terneuzen. Advertentiëii. Iegd de werken, die moeten uitgevoerd worden oin den laatsten hinderpaal te doen verdwij nen, die de groote scheepvaart in het kanaal van Ter Neuzen belemmert. Het geldt na melijk de afbraak der oude brug-baan van Selzaete, de verbreeding en de uitdieping van de vaart in den omtrek dier brug. Nog onlangs was een groote transatlantische stoomer genoodzaakt te lichten, om, komende naar Gent, door deze vernauwing te geraken. Aan het gebouw van het Provinciaal Bestuur te Middelburg werd aanbesteed de voorziening van de boorden van het kanaal van Ter Neuzen. (Raming f5000). Laagste inschrijver was de heer G. A. van der Straaten te Ter Neuzen voor f4550. Hoek. Alhier is opgericht de vereeniging „Vooruitgang is ons streven". Deze vereeniging stelt zich ten doel het coöperatief aankoopen van voedermiddelen. Reeds 55 leden traden als lid toe. Zaamslag. De gemeenteraad alhier heeft Dinsdag aan de Zeeuwsch-Vlaamsche Tram wegmaatschappij gedurende 20 jaar een sub sidie toegekend van f 625, op voorwaarde dat de thans geprojecteerde los- en laadplaatsen zullen worden aangebracht, terwijl ook nog als wensch werd te kennen gegeven dat nog een laadplaats zal worden gemaakt aan de Groenstraat. Afwijzend werd beschikt op een verzoek van de afdeeling Patrimonium om afschaffing of inkrimping der kermis, maar wel werd op verzoek van die vereeniging besloten dat de herbergen des Zondags onder kerktijd gesloten moeten zijn. Als uren worden daarvoor ge rekend van v.m. 9—11 en n.m. van 2—4 uur. Besloten werd ter verkrijging van meerdere plaats op de kade aan de gemeentehaven, de dijkskruin over grootere breedte te bestraten. De kosten werden geraamd op f 500 en men schat dan 1 millioen Kg. bieten meer te kun nen opstapelen. Met het oog op den tram- aanleg in de toekomst, die naar te verwach ten is de aanvoer van bieten aan de haven zal doen verminderen, had men bezwaar over te gaan tot een kostbaarder, maar meer af doend werk, nl. doortrekken van den haven- dam. Tot voorzitter der keuringscommissie voor de veemarkt werd benoemd de heer A. de Feyter, terwijl met het oog op het uitloven van premie's voor geiten, voor de keuring dier dieren aan de commissie werd toegevoegd de voorzitter der geitenvereeniging, de heer A. Dees Az. De vergadering was door alle leden bezocht. Axel. Bij Kon. besluit is benoemd tot ont vanger der directe belastingen, invoerrechten en accijnsen alhier, de heer H. Mensonides, thans te Kerkrade (station). IJzendijke. Met ingang van 1 Juli a. s. is de heer E. Bregenbeek, kommies 2de klasse bij de belastingen verplaatst van hier naar Renesse (Schouwen.) Omtrent het onweer van Zondagmiddag meldt de „Br. Crt." nog dat dit voornamelijk in den omtrek van Oostburg groote schade aan de veldvruchten heeft toegebracht. Te Retranchement sloeg de bliksem in den schoorsteen der woning van den gemeente veldwachter, zonder brand te veroorzaken. Te Hoofdplaat woedde een windhoos die duchtig huishield en o. a. op de horsteden der landbouwers Th. Thomaes en H. M. Timmer man een 50-tal boomen neervelde. Gedenkdagen voor Zeeuwsch-Vlaanderen. 13 Juni 1606. De Spanjaarden bezetten Sint Anna ter Muiden ter belegering van Sluis. 14 Juni 1323. Sluis geplunderd door de Bruggelingen. 16 Juni 1261. Hendrik III, Koning van Engeland, geeft den Aardenburger kooplieden belangrijke voorrechten in zijn Rijk. 18 Juni 1537. Keizer Karei V verleent octrooi ter bedijking van de polders in de Watering van Kadzand. Gereformeerde Kerken. Beroepen: te IJlst (Fr.): R. M. Westerink te Voorburg. Bedanktvoor Krimpen a/d Lek door P. van Hoven te Hoogvliet. Ned. Hervormde Kerk. Zestal te Arnhem N. A. Becht Jz. te Loos duinen J. J. van der Grient te Maassluis J. A. Hoekzema te Hilversum K. den 'Hol lander te Amersfoortdr. F. J. Los te Kou dekerk en G. Verdoes Klein te Wageningen. Beroepen: te Jutfaas: J. de Jong te Heilouw (Geld.) Bedanktvoor Doorn door B. Osinga te Elden bij Arnhem. Toestanden in Barneveld. Men schrijft uit Barneveld Wat door velen reeds lang voorzien en ge vreesd werd, is dan eindelijk geschied. De Wesselsche Heide is inderdaad de aanleidende oorzaak geweest tot de ernstige baldadigheden, gepleegd ten huize van den landbouwer G. van Hoef. De rietdekker W. Schut, die verdacht wordt de daders te hebben omgekocht heeft een paar jaar geleden een stuk grond op de zoo zeer betwiste Heide gekocht, op welken grond, die voor een groot deel uit waterplassen be staat, hij teenen heeft doen poten. Ruim een week geleden zijn deze teenen" gedeeltelijk uit den grond getrokken of op andere wijze vernield, over welke baldadigheid genoemde S. zich geweldig moet hebben opgewonden. Vermoedelijk heeft nu deze man bij de ge dachte, dat er in deze quaestie bij den rech ter geen steun voor hem te vinden zou zijn, zich door zijn drift tot de betreurenswaardige handelingen laten leiden, als waarvan hij door de eerst gevangen genomen personen beschul digd moet worden. Naar wij vernemen, zijn deze personen, die voorheen in de mijnen in Duitschland gewerkt hebben, den laatsten tijd landloopers. Behalve genoemde rietdekker is door de politie, in verband met dezelfde zaak, aange houden zijn neef, die den laatsten tijd bij hem als knecht werkt. Intusschen vernemen we, dat Schut weer in vrijheid is gesteld. Een passagier uit Atjeh, van het s.s. Koning Willem I, welk schip op 8 April van Sabang naar Nederland vertrok schrijft aan de Deli Ct. dato 16 April van uit den Indischen Oceaan het volgende Hedenmorgen vroeg werd door den gezag voerder middels een aanplakbiljet bekend ge maakt dat om 10 uur v.m. vendutie zou wor den gehouden van de door den matroos Bakker aan boord nagelaten goederen. Genoemde matroos, een zeer oppassend man, 27 jaar oud, getrouwd en vader, was te Soerabaja door het losliggen van een stuk van de reeling overboord geslagen en verdronken. Natuurlijk waren alle passagiers en de ge- heele bemanning voor zoover zij niet door dienst verhinderd was tegenwoordig. Als vendumeester trad de le-officier op, daarin bijgestaan door den administrateur van het schip, terwijl de heer Mann uit Medan, belangeloos als venduhouder optrad. De wijze waarop laatstgenoemde dit deed, is boven allen lof verheven. Vóór den aan vang der verkooping, die op Jiet vóórdek ge houden werd, wijdde hij een paar woorden aan de nagedachtenis van den overledene, wees hij op de treurige omstandigheden waarin de weduwe achterblijft en wekte vooral zijn mede-Delianen op hunne bekende hulpvaar digheid te doen blijken. Dat dit beroep niet tevergeefs is geweest volgt wel hieruit, dat het heele boeltje mis schien, zooals het daar lag, een f 40 waard, f2028 opbracht, waarvan meer dan een vierde door een zevental Delianen werd betaald. Niemand had op zóó 'n opbrengst durven hopen. De gezagvoerder voelde zich dan ook gedrongen om 's avonds allen, inzonderheid den heer Mann, ook namens de weduwe har telijk dank te zeggen voor het welslagen der vendutie, terwijl ook een matroos naar voren trad om namens zijne collega's dank te zeggen voor den ondervonden steun. Het zedelijk verval in Frankrijk. Te Beziers hadden acht arrestaties plaats van lieden, voor het meerendeel uit den ge goeden stand, in verband met een nieuw ze- denschaudaal van hetzelfde soort als de be ruchte Montmartre-zaak. Mindarjarige meisjes bezochten met medeweten van hun ouders, een landhuis, waar de meest schaamtelooze bacchanalen plaats hadden. De politie kwam het geval op het spoor, door de bekentenis van een zeventienjarig meisje, dat beschuldigd van haar moeder geslagen te hebhen terecht stond en voor den rechter uitriep„Liever word ik gestraft, dan dat ik mij tot prostituée zie verlagen. Ondervraagd over de bekentenis dezer woorden, verhaalde zij door haar ouders naar het landhuis te zijn gezonden en be schreef zij de tooneele'n, die zich daar af speelden. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Mijnheer de Redacteur PREDIKBEURTEN. ZONDAG 16 JUNI 1912. Door J. F. V., oud 39 jaar, Voorz. der boot- vverkersvereeniging „Recht en Plicht" te Ter Neuzen, 7 dezer door de Rechtbank te Mid delburg veroordeeld wegens bedreiging met misdrijf' tegen het leven en met brandstichting, conform de vordering tot 3 maanden gevan genisstraf, is tegen dit vonnis hooger beroep aangeteekend. Middelburg. De Arrond.-rechtbank alhier sprak heden P. A. G., oud 36 jaar, stations chef te Axel (Kijkuit) vrij. Geëischt was 1 week gevangenisstraf, wegens oorzaak van gevaar door stoom vermogen op een spoorweg. 's Gravenhage. In de lieden gehouden zitting der Tweede Kamer adviseerde de heer Nolens namens de commissie van voorbereiding om de amendenten-Roodhuyzen niet naar de af- deelingen te verzenden, omdat de amende menten van den heer Lohman eigen werk zijn en die van dén heer Roodhuyzen niet. Dit wordt bestreden door de heeren Borgesius, Drucker en Troelstra. De heer Troelstra zegt dat de heer Lohman zijn amendementen heeft ingetrokken, alleen uit politieke over wegingen en lnj waarschuwt de rechterzijde om niet langer onrecht te doen, want hij staat er niet voorin dat het dan gunstig zal afloopen. DAGEN. Voorm. Nam. Zaterdag 15 Juni 1.22 1.43 Zondag 16 2.7 2.30 Maandag 17 2.54 3.19 Dinsdag 18 3.44 4.9 Woensdag 19 4.35 5.3 Donderdag 20 5.30 6.1 Vrijdag 21 6.29 7.— Door dezen vervullen wij den treurigen plicht U kennis te geven, dat heden onze geliefde Moeder, Behuwd- en Groot moeder, Wed. fl. C. BDLIER-v. d. WERFF, na een langdurig lijden zacht en kalm is overleden in den ouderdom van bijna 87 jaar. J. KUILER—Bolier L. KUILER. G. A. PETERS—Bolier J. PETERS, A. DONZE—Bolier J. A. DONZE. Ter Neuzen, 13 Juni 1912. en Kinderen Vreeswijk. en Kinderen Ter Neuzen. H. VERHOEVEN. - Ter Neuzen. - Hulst. Galanteriën. - Huishoudelijke Artikelen. Glas-, Porcelein-, Aardewerk en gros. r Winkeliers en kooplieden bezoekt onze Magazijnen. U vindt er steeds eene ruime sorteering aan concurreerende prijzen. Ook nog verkrijgbaar puike OUDE, bij D. VISSER, Dijkstraat 33, TERNEUZEN. Met alle vrijmoedigheid M. d. R. wordt door „den man uit den kleinen burgerstand" een plaatsje ge vraagd in uw geëerd blad, teneinde Scaldis van antwoord te dienen. Allereerst begint de schrijver ons een proeve van zijn hooge geleerdheid te geven [dit zal een vrucht zijn van hooger onderwijs, hetwelk dOor mij niet genoten is] over het bijvoeglijk naamwoord „klein" deze beschouwing laat mij echter koud, aangezien ik wel weet, in welken zin klein burgerman dooi den lezer verstaan werd. Ik wil echter opmerken dat, als Scaldis eiken klein burgerman of klein zakenman als een kleinzieligeof benepenebe schouwt, hij een raren kijk heeft op de werkelijk heid, immers deze kleinen kunnen door den Raad bij de heffing van den H. O. het gemakkelijkst worden uitgezogen, gelijk tot nu toe ook geschied is en hier hebt ge de proef op de som de belastingpenningen, dus de schulden die de kleine burgerman heeft, worden doorgaans het spoedigst zonder protest betaald ge moet daarom niet denken, dat deze spoedige afbetaling inzake zijn belasting een gevolg is van de groote welvaart die hier heerschtneen, het is een gevolg van spaarzaam zijn, een bewijs dus van energie en bezieling. Dat de cijfers van den hoofdelijken omslag moeten dienen om te controleeren teneinde te zien, wat voorstanders en tegenstanders der H. B. S. als aandeel betalen, behoeft toch waarlijk den schrijver niet te verwonderen hier hadden de lieeren voor standers een proef te leveren van goedgeefschheid inzake de aan ons opgedrongen H. B. S.zij hadden dus kunnen zorgen, dat dit onderzoek in meer be vredigenden zin was afgeloopen. Ik zeg nog, en laat in dezen niets van mijn be wering vallen, dat, als iemand zoo overtuigd is van het nut eener H. B. S., en hij hierin gedurig zoo'n hoog woord voert, dat hij dan ook door zijn daden moet doen blijken, wat hij met al zijn kracht voortstaatof dit nu geschiedt in den vorm van een cadeau of in iets anders blijft hetzelfde. Ik kan mij dan ook niet goed indenken, M. d. R., hoe de houding weer te geven van diegenen, die ons, tegen alle recht en billijkheid in, zoo'n kost bare inrichting op den nek wierpen, om als gevolg hiervan ons in de maatschappelijke positie die wij bekleeden, nog meer onder den druk te brengen. Daarom ook komt mij wonderlijk voor de houding van onzen Burgemeesteraangezien hij bij zijn installatie, zonder dat dit noodzakelijk was, de 8 heeren voorstanders der H. B. S. een pluim op den hoed stak, die niet was verdiend. Hier is echter Scaldis zoo onderworpen, dat hij van een in het krijt sleuren gewaagt van onzen Burgemeester ik wensch M. d. R. in den lijdelijken hoek, die be woond wordt door Scaldis, niet te verzeilen, en zal mij, als mij onrecht wedervaart, verweren. Dat de Burgemeester M. d. R. geroepen is de besluiten van den Raad uit te voeren, dit behoeft Scaldis ons niet te verkondigen de grief die ik tegen den Burgemeester heb, is dat hij, ofschoon er zoo dik wijls met cijfers aangetoond was, wat de gevolgen van het genomen besluit zouden zijn, toch er op uit was, de tegenstanders der H. B. S. eens duchtig te priemen. Ik zeg nogmaalshij had hierover kunnen zwijgen en toch de besluiten van den Raad uitvoeren. Dat ik, gelijk Scaldis zegt. een beloopen bril op had, of een H. B. S.-nachtmerrie doorgemaakt, wordt allerminst bewezen door mijne becijfering van 25 tegen 61 Ook heb ik geen bril noodig, om te bemerken, hoe de Raad de ingezetenen uit zuigt dit kan elk met het bloote oog wel zien of denkt Scaldis misschien, dat de gedurige op drijving der belasting de kleine burgermenschen blind maaktdit is niet zoo, waarde heer 1 we worden onder zulk een behandeling juist goed ziendeen wat de H. B. S.-nachtmerrie aangaat [de schrijver spreekt hier misschien van ondervin ding] door mij wordt geen nachtmerrie in welken vorm ook gekendnachtmerries komen denkelijk tegenwoordig veel voor bij menschen, die ten koste van een anders beurs, hun kinderen willen laten studeeren. Nu moet ik aan Scaldis nog opmerken, dat hij mijn schrijven niet goed gelezen geeft, er is door mij niet gezegd, dat misbruik van macht bestaat in de tindbouwers-raadsleden meer te laten betalen dan de niet-landbouwers-raadsleden het betoog toch over de landbouwers in hun aan slag slaat, gelijk ge zien kunt, op den geheelen omslag van buiten- en binnenmenschen. De schrijver zegt, dat het louter toeval is, dat door de tegenstanders der H. B. S. zooveel meer inkomen wordt genoten dit is gemakkelijk te beweren, maar bewijzen zal moeilijk gaan denk ik de cijfers van 61 tegen 25 zeggen zooveel voor mij, dat die bewering van geen de minste waarde is. Ik voor mij vrees ten zeerste, dat stelselmatig is gewerkt, om een zekere groep te treffen stelselmatig ook is gewerkt aan de op drijving van het belastbaar inkomen [had dit niet kunnen voorkomen worden door een hooger per centage te treffen om naar mijn meening eigen beurs en die der ambtenaren te sparenziet u die heeren mochten eens las tig worden, dat zou naar zijn, immers bij de vreemdelingen en ambtenarendie zich hier in Ter Neuzen nestelen, ligt Neuzens kracht en roem is dit niet zoo En nu nog een kort antwoord over de opmerking van Scaldis aangaande den eerbied dien wij ver schuldigd zijn aan de Overheid, als dienaresse Gods. De Overheid regeert bij de gratie Gods, die we te gehoorzamen hebben tenminste, zoolang zij zich beweegt binnen de lijnen uitgestippeld in de Schrift maar zoodra de Overheid in hoogheid des harten zich boven alles stelt, en in een Nero's gestalte zich openbaart, zijn wij geroepen, voor dezen weg te waarschuwen, als het kon in zachtheid, maar liooren zij niet, dan kan het noodig zijn hen te kastyden met doornen en distelen. Ik voor mij geloof, dat het onze roeping is, elke onrechtvaardige bejege ning te bestrijden en van de hand te wijzen. Nu M. de Redacteur! ik zal het hierbij laten, mijn gevoelen is in allen eenvoud weergegeven, ik hoop u vooreerst niet meer om een plaatsje in uw blad over deze zaak lastig te vallen. Met een woord van hulde aan den schrijver, die gedurig in het kopstuk van Luctor et Emergo het handelen der 8 raadsleden naar waarde heeft behandeld met een woord van hulde aan de 5 raadsleden, tegenstanders der H. B. S. van gemeentewege, voor hun onver- drpten ijver inzake bestrijding van dit monster met een woord van hulde ook aan de kleinen uit onze veste, die zich afgesloofd hebben inzake het verzamelen van handteekeningen [dat velen hunner onderscheidingsvermogen bezitten tusschen recht en onrecht, strekt mij tot blijdschap], zal ik besluiten. U dankende, Mijnheer de Redacteur, teeken ik mij EEN MAN UIT DEN KLEINEN BURGERSTAND. Ter Neuzen, 13 Jan. 1912. Gereformeerde Kerk. Ter Neuzen 9 en 2 uur, Ds. J. E. v. Hulsteijn. Axel A 9 en 2 uur, Ds. G. W. Akkerhuis van Ierseke. Axel B 9 uur, Ds. Chr. Bruins en 2 uur, Lees- kerk. Zaamslag 9 en 2 uur, Ds. M. Uijten houdt. Hoek 9 en 2 uur, Ds. H. v. d. Wal. Kloosterzande 2 uur, Ds. Chr. Bruins van Axel. Hervormde Kerk. Ter Neuzen 9 en 2 uur, Ds. A. Timmerman. WOENSDAGAVOND, 6 uur, Ds. A. Timmerman en J. F. van Hulsteijn, bidstond voor het Zendingsfeest. Sluiskil 2 uur, Ds. Akersloot van Houten Roos. Axel 9 en 2 uur, Ds. J. B. T. Hugenholtz. Zaamslag 9 en 2 uur, Ds. G. van Dis. Hoek 9 en 2 uur, Ds. E. Raams. Hulst 9 uur, Ds. Den Boer Sas van Gent 9 uur, Ds. H. Akersloot v. Houten Roos. Chr. Geref. Kerk. Zaamslag 9 en 2 uur, Gereformeerde Gemeente (Vlooswijkstraat.) Ter Neuzen 9, 2 en 5'/i uur, Dhr. J. Fraanje. Oud-Gereformeerde Gemeente (Vlooswijkstraat). Ter Neuzen. 9, 2 en 5'/i uur, Leeskerk. Lokaal „Eben-Haëzer" (Kerkhoflaan). Ter Neuzen. 6'/i uur, Dhr. J. J. Kense. AMSTERDAM, 13 Juni 1912. Lijnolie Juli f 445/8, Sept./Dec. f 40'A Suiker oude oogst prijshoudend, nieuwe kalm, Juni f 15 genoteerd, Aug.f L51/» enOct./Dec. f 11 l5/lt geboden. Aardappelen per H. L. Friesche Blauwen f 2,40 a f 2,80. Zeeuwsche Bonten f 2,50 a f3.— Zeeuwsche Blauwen f 2,50 a f 3, Zeeuwsche Bravo's f 2,50 a f 3,20. Andijker Muisjes f 3,a f 3.10 per mand. Andijker Kleine f 1,75 a f 2,per mand. Nieuwe Malta's f0,14 a f 14Vj per kilo. N. Holl. Muisjes f 2,90 a f 3, per mand. Zandronden Westlandsche f3,— per mand. ANTWERPEN, 13 Juni 1912. Chilisalpeter vast; Loco fr. 26.60, per Juni fr. 26.50, per Juli f26,30, per Febr./Maart f27, TER NEUZEN, 14 Juni 1912. Boter per Va K.G. f 0.60. Eieren 104 stuks 3.20 KOERS VAN HET GELD. Fransch per 100 fr. f 47.525 a f 47.55. Engelsch per 12.12. MIDDELBURG, 13 Juni. Ter graanmarkt van heden was de aanvoer wederom niet groot. Tarwe in een flauwe stemming. Overige artikelen geruimd. Noteering van boter en eieren. Boter f 0.57 a 0,67 voor particulieren ƒ0,67 per Va kilo. Eieren f 4.voor particulieren ƒ4.40 per 100 stuks. Noteering van de Veilingsvereeniging Walcheren alhier. Eieren f 3.80 a f 4.40.

Luctor et Emergo | 1912 | | pagina 3