rA Van Houten's Se beste voor den prijs Reclame Berichten. Uit de Tweede Kamer. Korte Berichten. Uit Stad en Provincie. Ieder die een proef neemt met zal tevreden zijn en moeten erkennen dati deze cacao is 1 Kg. 1.50 Zooals men ziet, »de zucht om iets groots te doen is een ziekte, die niet alleen voor komt op de vette klei van Zeewscli-Vlaan deren. Ook elders lijdt men er aan. Maar het aangehaalde bewijst tevens in welke ellende men zich stort, als aan die zucht wordt toegegeven. Toch wel geschreven Van bevriende zijde schrijft men ons, dat de heer Van Dalsum toch wel zijn I. Inleiding heeft gegeven, n.l. in het Bijvoegsel van het zelfde nummer, waarin in 't hoofdblad II. Het doel heiligt niet de middelen voorkwam. Natuurlijk nemen we dit gaarne voetstoots aan. Doch we. voegen er dadelijk bij, dat wij dit Bijvoegsel nooit hebben gezien. Ook konden we niet vermoeden, dat er een Bijvoegsel bij behoorde, daar hiervan in 't hoofdblad geen enkele aanwijzing voorkwam. Zoodra men ons dit niet ontvangen Bijvoegsel toezendt, zullen wij er meer van zeggen. Y „Een aanslag op de vrijheid van consciëntie." Is dat geen pakkende strijdkreet? Want als zoodanig is hij bedoeld. En wie heft dien aan Ge raadt het in geen tienen de voetballief hebbers in Rotterdam. En wie pleegt dien aanslag? Niemand anders, dan een anti-rev. raadslid van Rotterdam, de heer Van der Pols, en met hem een deel van de rechtsche meerderheid in den raad. De zaak is deze. Door genoemd raadslid is voorgesteld naar aanleiding van een adres, in dien geest bij den Raad ingediend door de Nederlandsch-Hervormde kerk van Charlois (R'dam), den burgemeester te verzoeken, geen toestemming te verleenen tot het houden van optochten met of zonder muziek op den Zondag. Tevens om de gemeentelijke terreinen niet vóór 's middags 1 uur voor het voetbalspel open te stellen. Dat is nu de aanslag op de gewetensvrijheid. Misschien begrijpt ge het niet Wij evenmin Ons dunkt, dat het voorstel nog zéér gematigd is. Want let wel, er wordt niet voorgeslagen, den voetballiefhebbers te verbieden, hun spél 's Zondags te spelen 't is slechts de bedoeling de gemeentelijke terreinen daarvoor niet vóór 1 uur 's Zondags open te stellen. Op eigen terrein ga ieder dus gerust zijn gang. Dat heet nu een aanslag op de vrijheid van consciëntie Als geen erger aanslagen in Nederland- op de conscientievrijheid worden beraamd, zal het waarlijk wel schikken. Wij weten ten minste wel van andere te spreken. Z. Zitting van Woensdag 12 Juni. Voortgezet wordt de beraadslaging over het wetsontwerp tot wijziging van de Rechtspleging bij de Landmacht, en van die bij de Zeemacht, alsmede van de Provisioneele Instructie voor het Hoog Militair Gerechtshof. De heer Van H a m el (U.-L.) licht nader toe zijn bedoeling, om de kleine vergrijpen disciplinair te straffen en overtredingen, die daarvoor niet vatbaar zijn, naar den kanton rechter te verwijzen. Nu krijgen wij een vorm van leekenrechtspraak, Ilij blijft prijs stellen - 0-80 Mj.K(j./0.42£ Vi0„ - 0.18 A op het behoud van den fiscaal bij de zeemacht, mits deze een rechtskundige opleiding gehad heeft, als aanklager. De heer V e r h e y (U.-L.) wijst er op, dat het ontwerp in elk geval een enormen stap doet in de richting van goede rechtsbedeeling. Omtrent enkele punten achtte de regeering nader overleg met de Indische regeering noodig. Spr. hoopt, dat deze gewijzigde mili taire rechtspleging spoedig in werking zal treden. Met den heer Van Hamel gevoelt hij veel voor cursussen voor officieren in militaire rechtspraak, wat de voorkeur verdient boven een doctoraat. Hij somt op wat men door de wijziging als gewenscht verkrijgt. De heer Hugenholtz (S. D. A. P.) be geeft zich in een bestrijding van de militaire tucht. Volgens hem gaat het ontwerp zelf niet ver genoeg, o.a. had meer veranderd moeten worden aan de openbare terechtzitting. Een spoedige definitieve regeling der militaire rechtspleging van de zijde van de staatscom missie voor de strafvordering verwacht spr. ook niet, meer in 't bijzonder met betrekking tot het beginsel der openbaarheid verwacht hij niets. Verder blijven ook met dit ontwerp militaire leeken als 'rechters, die niet onpar tijdig zijn. Spr. vindt het onbegrijpelijk, dat rechtskundige cursussen boven de universitaire studie gesteld worden. De heer Thomson (U.-L.) bestrijdt de vergelijking van de tucht in het leger met die in een partij, zooals die door den heer Hugenholtz gegeven is. Spr. verwacht wat van de ontwikkeling van het leger in de rich ting, zooals hij zich die wenscht, voor het zitting nemen van militairen in de krijgsraden. Hij handhaaft zijn bezwaren tegen de redactie van liet ontwerp en tegen het zondigen tegen de Nederlandsche taal. De Regeeringscommissaris, de heer Dresselhuys, bestrijdt de splitsing in militaire en commune delicten, die uiterst moeilijk is. Spr. wil de taal niet verdedigen, doch acht het oogenblik van verbetering eerst gekomen met de invoering van een geheel nieuw wetboek. i' De Minister van Justitie, de lieer E. R. H. R ego ut, wijst op de talrijke ver beteringen, die het ontwerp bevat, al blijft het achterlijk met zijn taal en inhoud. De invoeringswet moet nog geheel worden om gewerkt, al is er eenige voorbereiding achter den rug. De minister protesteert ertegen, dat hij de liberale strafrechtbeginselen zou hebben gekaapt. De Minister van Oorlog, de heer Co lijn, deelt mede, dat de minister van koloniën in beginsel bereid is om te bevorde ren, dat het hooger beroep voor Indische militaire zaken opgedragen zal worden aan het Hooggerechtshof in Ned.-Indië. Spr. keert zich dan met een enkel woord tegen de opvatting van militaire tucht van den heer Hugenholtz. De heer Hugenholtz trekt zijn amen dement in, volgens hetwelk de krijgstuchtelijk gestrafte niet ter zake van hetzelfde feit naai den militairen rechter verwezen mag worden. De heer Thomson beveelt voor art. 14 een redactiewijziging aan, tegen welke wijzi ging bij tweede lezing de regeeringscommis saris zich niet verzet, als het alleen om ver duidelijking gaat. Art. 14 wordt daarop z. h. s. aangenomen. De heer Hugenholtz verdedigt «ier amendementen betreffende de regeling van het voorloopig arrest, waarin dit aan bepaalde regelen 'gebonden wordt. De Regeeringscommissaris verzet zich tegen deze amendementen wegens strek king en ondeugelijke techniek. Het arrest voor den millitair is geheel iets anders dan de preventieve hechtenis voor den burger. Arrest is een uitvloeisel van de tucht. De heer Thomson, erkennende dat de amen dementen niet loopen, komt echter op tegen de wijze waarop de regeerings-commissaris over het opleggen van arrest heeft gesproken, alsof dit arrest voor den militair niets bëtee- kent. Spr. verzoekt der regeering zulk een uiting te wraken. De heer Hugenholtz, repliceerende, sluit zich hierbij aan. Hij trekt zijn amende menten in. Zitting van Donderdag 13 Juni. Nadat eenige wetsontwerpen zijn aangeno men, w. o. dat tot wering en bestrijding van den Amerikaanschen kruisbessenmeeldauw, komt aan de orde het voorstel van de Com missie tot Voorbereiding, om de amendemen ten van den heer Savornin Lohman te ver zenden naar de afdeelingen. De heer Nolens (R. K.), voorzitter van genoemde commisie, zegt dat deze geen rap port heeft uitgebracht, doch zij zich tot een advies bepaald heeft, dat in het voorstel is belichaamd. De amendementen bevatten een geheel ander stelsel omtrent de organisatie en de verhouding van de openbare tot de parti culiere kassen. Van dit stelsel-Lohman is de Kamer niet op de hoogte. Bovendien wenscht de Commissie afdeelingsonderzoek, opdat de voorsteller zijn amendementen nog uitvoeriger schriftelijk kan toelichten. De heer De Savornin Lohman (C. H.) is in de commissie het eenige lid geweest, dat het afdeelingsonderzoek niet heeft ge wenscht. Van de zaak zal op deze wijze niets komen door den tijd, die vereischt wordt voor de nadere toelichting van spr. en voor een nieuw verslag. De Ouderdoms- en Invalidi teitswet kan niet blijven liggen. Over c|e Radenwet moet echter een beslissing vallen, wat niet kan bij het voorstel van de Com missie van Voorbereiding en bij handhaving van sprekers amendementen. Mitsdien trekt hij zijn amendementen in. De heer Goeman B o r g e s i u s (U. L.) uit zijn groote verbazing over het gebeurde en zegt, dat anderen nu de taak van den heer Lohman door het indienen van amendementen moeten overnemen. De heer Schaper (S. D. A. P.) verwijt den heer Lohman vermorsing van den nati- or.alen tijd. Hij wekt nu den schijn, de zaak in de war te hebben willen sturen. De heer Lohman had nog 14 dagen moeten wachten met zijn voorstellen. Dé heer Nolens zegt, dat de Kamer nu met de Radenwet behoort door te gaan. De heer Rood huy zen (U. L.) uit even eens zijn groote verbazing na het gebeurde. Hij trok zijn motie in op verzoek van den heer Lohman en nu trekt deze zijn amende menten in Dit is geen ernstige wijze van handelen en daarom dient hij 25 amendementen in, die letterlijk overeenkomen met die van den heer Lohman. De heer De Savornin Lohman zegt nu, dat het zijn schuld niet geweest is, dat 2 dagen zijn verloren gegaan. Als de minister zijn meening in de Commissie van Voorberei ding had kunnen zeggen, zou men verder ge weest zijn. De heer Van Ivarnebeek had ge zegd, dat spreker's amendementen verband hielden met de Raden- en niet met de Ziekte wet, en gewenscht dat zij naar de commissie verzonden zouden worden. Het lag niet op spreker's weg zich hiertegen te verzetten. Men moet nu met de Radenwet doorgaan. De heer Van K a r n e b e e k (V. L.) wijst er op, dat de Kamer ten opzichte van de denkbeelden der opnieuw ingediende amende menten in dezelfde positie verkeert als Vrijdag. Handhaaft de commissie nu haar voorstel De heer Nolens zegt, dat de commissie zich zal moeten beraden. De heer Troelstra heeft uit de rede van den heer Lohman opgemaakt, dat het de bedoeling van dezen geweest is om den minister in de gelegenheid te stellen, een ontwerp in te dienen, op zijn amendementen gebaseerd. Waarom heeft de heer Lohman de zaak niet met den minister besproken, toen deze niet in de commissie was verschenen, en waarom heeft dit laatste niet kunnen geschieden De heer Lohman heeft gezegd: als de Radenwet wordt aangenomen, dan vervallen de amendementen. Deze, nu door den heer Roodhuyzen opnieuw ingediend, dienen dus te worden onderzocht. Spr. wenscht zé niet, doch er zit in elk geval een goed denkbeeld in. De Voorzitter zegt, dat de heeren Van Karnebeek, Lieftinck, Bos, Treub en Troelstra hebben voorgesteld de behandeling der Raden wet te schorsen en advies te vragen aan de commissie over sectieonderzoek der amende menten-Roodhuyzen. De heer Nolens geeft een verklaring over het niet verschijnen van den minister in de commissie. De minister van landbouw, n ij- verheid en handel vult deze verklaring aan. De heer Pa tij n (U.-L.) zegt, dat het hier ging om de handhaving van het Reglement van Orde, dat wil dat de commissie eerst zal beraadslagen, om den minister daarna een rapport te zenden. De heer D u y s (S. D. A. P.) bestrijdt het standpunt van den heer Patijn in deze. Het voorstel om de beraadslaging over de Radenwet aan te houden én advies te vragen aan de Commissie van Voorbereiding over eventueel afdeelingsonderzoek der amende menten-Roodhuyzen, wordt daarop aangenomen met 65 tegen 17 stemmen. Londen, 12 Juni. De bekende socialist Will Thorne stelde in den gemeenteraad van West- Ham voor, dat de gemeentelijke ingenieur alle wegen in de gemeente, die naar de havens leiden, zou laten opbreken, teneinde de patroons die de havenarbeiders niet tegemoet willen komen, te dwarsboomen. De voorzitter van den raad weigerde, het voorstel in behandeling te brengen. De ge meentelijke wegen hooren aan den koning, zeide hij. Waarop Thorne uitriep: Laat de koning naar de maan loopen! Wij betalende gemeen telijke wegen en den koning ook. Het voorstel kwam niet in behandeling. Londen, 13 Juni. Volgens de Daily Chronicle heeft de Engelsche regeering besloten, voorloopig geen poging meer te doen de twee strijdende par tijen hier te verzoenen. Zij moeten hun ge schil nu maar zelf uitvechten. Nu de patroons van het Londensche havenbedrijf volhouden niet in één verbond begrepen te kunnen worden en er onder de arbeiders verdeeldheid bestaat ten opzichte van de leiding van de staking acht de regeering haar verdere inmenging ijdel. Zij wil ook niet stelselmatig bij elk arbeids geschil met een wet tusschenbeide komen. De Daily Chronicle is het met dat besluit eens. De Daily Telegraph zegt, dat nu de alge- meene staking meer en meer een mislukking blijkt, bij de stakers de verbittering toeneemt. Zij klagen over de lauwheid van de vakver- eenigingen. Het verzoek om geldelijken steun heeft slechts vijftig pond opgeleverd. Ook lokt het eigenmachtige optreden van Tillett scherpe kritiek uit, o. a. bij verscheiden leden van de Arbeiderspartijen uit het Lagerhuis en andere voormannen van de werklieden. Zij vinden, dat de vakvereenigingen buiten Londen hadden moeten geraadpleegd worden voor de aanbe veling tot een algemeene staking werd uitge vaardigd. Nu weigeren de meeste de aanbe veling op te volgen. Volgens de Daily Telegraph is de staking te Manchester haar einde nabij. Dinsdag staakten er 1200 bootwerkers, maar gisteren hervatten zij het werk. Het comité van de staking te Londen vaar digde gisterenavond een manifest nit, waarin men kan lezen dat het de nederlaag erkent. Het verklaart zich immers bereid tot een eervollen vrede. Het aantal mannen, dat aan de dokken aan 't werk is, is aanzienlijk toegenomen. De overheid heeft uitgemaakt, dat er van ochtend 9059 arbeiders aan 't werk waren aan 113 schepen. Parijs, 13 Juni. De commissie, die een onder zoek ingesteld heeft naar de oorzaken van de ramp der Vendémiaire meent, dat, bij de richtin gen, die de twee vaartuigen te volgen hadden, een botsing tusschen de Vendémiaire en de St. Louis niet uit kon blijven. De gezagvoerder der St. Louis zou dus geenszins verantwoordelijk gesteld kunnen worden. De Vendémiaire is waarschijnlijk door de kiel van de St. Louis in tweeën ge sneden. De schotten van de onderzeeër heb ben stellig niet aan de drukking van het water weerstaan en het geborrel van het water, dat vijf minuten aanhield, wijst er op, dat de Vendémiaire geheel vol gestroomd is. Onge twijfeld is de bemanning na zeer korten tijd omgekomen. De commissie is overtuigd, dat er voor het bergen van den onderzeeër niets ge daan kan worden, daar het vaartuig door den stroom is meegesleurd. Volgens de Excelsior komt het rapport van de commissie van onderzoek inzake het on geluk met de Vendémiaire tot de slotsom, dat niemand er schuld aan heeft. Het rap port schrijft het ongeluk toe aan de gevaren, die de oefeningen van onderzeesche booten meebrengen. Dezer dagen werd op de Schelde ter hoogte van onze haven en bij de Neuzenpolder een school vreemde beesten gezien. Bij nader bezien bleken het groote bruine visschen te zijn, ter lengte van een paard, die verbazend hoog springen kunnen. De visschers zijn van meening, dat de komst van deze vreemde beesten ruw en onvast weder voorspelt. Men spreekt van 80 tot 100 stuks van deze beesten gezien te hebben. Gisterenmorgen omstreeks half zeven haalde een meisje water uit het kanaal aan de Heerengracht alhier. Tot haar schrik zag zij het lijk van een manspersoon. Nadat er meerdere personen bij gekomen waren, bleek het 't lijk te zijn van den 77-jarigen J. H. Zijn kleeren had hij op een schip gelegd. Het lijk werd onder politietoezicht naar het lijkenhuis vervoerd. De kleeren werden bij de familie gebracht. In de laatste alhier gehouden vergadering van stembevoegde ingelanden van den polder Kleine Zevenaar is benoemd tot ontvanger griffier de heer A. P. de Vos, te Ter Neuzen, benevens ook van den polder Oude Zevenaar, waarvan werd herbenoemd tot dijkgraaf de heer D. J. Dees. De „Vlaamsche Gazet" meldt Het gouvernement heeft in aanbesteding ge- die den uittocht der bookmakers meer dan cotn- penseeren. Een meevaller die niet op het credit van het gemeentebestuur komt. Immers had het Belgisch loodswezen zijn kotters naar elders overgebracht of was de scheepsbouw gaan kwijnen, Vlissingen was Veere gelijk geworden, ook zonder toedoen van dat bestuur. Maar zullen de sedert 1905 verwerkte tonnen gouds somwijlen in de toekomst hun rente ople veren Neen, zegt de schrijver, met de logica der feiten in de hand. Want, wat hebben we voor die kapi talen gekregen Een Handelsschoolwaaraan geen behoeite bestond daarentegen geen Ambachtsschool die broodnoodig is. Voorts uitgestrekte terreinen bouwgrond, waaraan geen behoefte wasdie een tijdlang voor gemeente en aannemers zijn geweest materiaal voor dolle speculatie en die nu zijn ge worden dood kapitaal. Vervolgens een rioleering onder eigen beheer waaraan wel behoefte was maar die onafgewerkt bleef omdat men al te ver was voorbij de raming, vóór 't begin van 't einde nog in 't zicht kwam. Ook hebben wij gekregen lenteniersparken, maar geen enkelen rentenier. En eindelijk veel gezellige bombarie aan het strand op mooie zomerdagen, die hier drommen van dagjes- menschen heentronen, maar wat doen een paar duizend van die bezoekers, die hier een keer of tien per jaar een paar kwartjes komen verteren, wat doen ze voor de hensche welvaart onzer ge meente Dan herinnert de schrijver aan de reeds in Dec. jl. door B. en W. aangekondigde belastingver- hooging „Als nieuw maximum stellen B en W. voor, thans te bepalen een bedrag van f 150.000 daar de mogelijkheid niet is uitgesloten, dat de heffing in de volgende jaren weder zal moeten worden verhoogd." En 't ergste is dat hier niets tegen te doen is. De kapitalen zijn geleendDe kapitalen zijn verbruiktDe rente moet worden betaald De reusachtige schuld moet worden gedelgd En 't allerergste dat de Vlissingsche burgerij het recht om hierover te klagen heeft verbeurd. Hetgeen de schrijver over eenige dagen hoopt aan te toonen. Wetsontwerp Rechtsverpleging. Rona Cacao Amendementen-Lohman. De Staking in Engeland. De Vendémiaire. TER NEUZEN, 14 Juni 1912.

Luctor et Emergo | 1912 | | pagina 2