flntirmlutiotian ©oor nieuws- en /fdvertetttteblad Zeeland. Nationale belangen. FEUILLETON. In den Levensstrijd. No. 923. Zaterdag 15 Juni 1912. 10e Jaargang. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen ƒ1,Franco per post: voor Nederland ƒ1,10. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirec teuren en Brievengaarders. Dit blad verschijnt Dinsdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op Feestdagen, bij den Uitgever D. H. L1TT00IJ Az. te TER NEUZEN. ADVERTENTIËN: Van 14 regels ƒ0,40 Voor eiken regel meer ƒ0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde adver tentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Buitengewone Vergadering van het Provinciaal Comité van Anti-Rev. Kiesvereenigingen in Zeeland op Maandag 17 Juni 1912, des namiddags ten 127a ure, in het Hotel „Pays-Bas" te Ter Neuzen, Nieuwstraat. O. m. zal Mr. P. Dieleman eene Inleiding geven van het vraagpunt, of bij eventneele grondwetsherziening niet het beginsel van evenredige vertegenwoordiging moet worden opgenomen. Des namiddags ten 27s ure in de Geref. Kerk te Ter Neuzen Openbare Vergadering. SprekerDs. H. C. IIOGERZE1L van Vlis- singen. Onderwerp Welken kant moeten my uit De le vergadering is toegankelijk voor alle leden van A.-R. Kiesvereenigingende 2e vergadering in de Geref. Kerk bovendien voor alle anderen, Anti-Rev., Chr.-Hist. en Roomscli- Katholieken. Het Mode ramen. Toen voor enkele jaren plannen besproken werden, om onze streek door een tram te ver binden met het vierde district, hebben we ons daarover vaa harte verheugd. En toen er gevaar bestond, dat bij de uit voering van die plannen onze naaste omgeving van die verbinding niet zou kunnen profiteeren, hebben we een Comité gevormd, aan welks bemoeiing het te danken is, dat ook de lijn PhilippineHoek—Ter Neuzen—Zaamslag in het ontwerp werd opgenomen. Toch stond daarmede nog niet vast, dat het plan uitgevoerd zou kunnen worden. Immers bijna 3 millioen gulden was voor die uitvoering noodig. Behalve dat op subsidie van Rijk en Pro vincie mocht worden gerekend, moest topli een aanzienlijke som bijgedragen worden door aandeelhouders en zou de subsidie van Rijk en Provincie afhankelijk zijn van de vraag, of van gemeente- en polderbesturen voor een bepaald deel der aanlegkosten op steun kon gerekend worden. Dit laatste natuurlijk, om een maatstaf te hebben, waarnaar de behoefte aan dit vervoermiddel in deze streek kon worden gemeten. Welnu, in dit opzicht ging alles naar wenscb. Bijna al de betrokken gemeentebesturen en een kleine honderd polders beloofden meer Op het hooren van den naam Harmsma is mevrouw Barends naderbij gekomen, terwijl een onvergenoegde trek zich op baars mans gelaat groeft. „Uit de duinen informeert mevrouw. ,,'k Denk 't." Het couvert, dat geen adres draagt, wordt opengesneden, en een zuinig velletje post komt te voorschijn. .Mijnheer, Mijn lieve vrouw, mijn Ida, uw zuster is dezen morgen van mij weggenomen. Zij ging in vrede tot haar Heer. Waar gij nooit de minste belangstelling hebt getoond, zou ik u stellig geen be richt hebben gezonden van haar sterven, als zij het me niet had verzocht. Ze vergeeft u alles. Ze hoopt u nog eens weer te zien. Dat vroeg ze me, u te schrijven. JAN HARMSMA." Onder de lezing is mijnheer onrustig geworden. of minder steun voor een bepaald aantal jaren. Er kan dus niet aan getwijfeld, of algemeen ziet men hier in, welk groot belang onze streek heeft bij den aanleg der ontworpen tramlijn. Bleef nog over het benoodigde aandeelen kapitaal te vinden. Om zeker te zijn van liet slagen der plannen en intussclien voort te kunnen werken, namen enkele buitenlandsche grondeigenaars, die als zoodanig groot belang hebben bij 't tot stand komen der ontworpen lijnen, in 't bijzonder de familie Lippens, een aanzienlijk deel der benoodigde som voor linnne rekening. Zij stonden echter van hunne aandeden een belangrijk deel weer af, zoodra Neder- landsche belangstellenden zich bereid ver klaarden, deze over te nemen. Het gevolg daarvan is, dat thans reeds 263 Nederlanders als aandeelhouders bekend staan met samen 268 stemmen, terwijl de 22 buiten landsche aandeelhouders samen 61 stemmen uitbrengen. En nog steeds zijn deze laatsten bereid van hunne aandeden een deel over te doen aan soliede Nederlanders. Dat ze aanvankelijk voor zulk een groot bedrag deelnamen ge schiedde alleen, gelijk we zeiden, om de uit voering der plannen te verzekeren en de plaat sing eener obligatieleening van ruim zes ton te waarborgen. Doch uit het meegedeelde blijkt genoegzaam, hoezeer ook in Nederland liet belang dezer onderneming wordt ingezien. En speciaal is men in Zeeuwsch-Vlaanderen hiervan over tuigd. Dit blijkt uit liet feit, dat een groot deel van bovenbedoelde 263 aandeden juist in Zeeuwsch-Vlaanderen onder menschen van allerlei rang en stand zijn geplaatst. Wij kunnen dan ook niet begrijpen hoe er menschen kunnen zijn, die meenen, dat met deze tramlijn speciaal Belgische en nog wel particuliere belangen in - de eerste plaats zouden gediend worden. Dat heeft men opgemaakt uit liet feit, dat de ontworpen lijnen zullen aansluiten aan de Belgische lijnen te Selzaete en te Moerbeke, zoodat tevens de daar bestaande suikerfa brieken worden bereikt. Maar zou het mogelijk zijn, in Zeeuwsch- Vlaanderen tramlijnen aan te leggen, die niet behalve aansluiting aan den Provincialen Stoombootdienst verbinding hadden met liet spoorwegnet in België Men gaat toch geen paar millioen uitgeven alleen met het doel, om liet 4e en 5e district door een tramlijn te verbinden 1 Onze ligging is nu eenmaal van dien aard, dat onze land bouwproducten voornamelijk naar België af gevoerd dienen te worden. Juist opdat dit spoedig en goedkoop zou kunnen geschieden, Hij staat op, loopt heen en weer, zet zich, neemt het schrijven weer ter hand „Wat nieuws vraagt zijn vrouw. „Van Harinsma. Ida is „Erger?" „Dood Het nare woord is er uit. Het past hier zoo slecht in deze weelderige omgeving het klinkt zoo rauw in dezen beschaafden kring. „Wie is er dood, pa?" Emmy's gezichtje teekent schrik. „Och kind, ga spelen. Dat's niets voor jou." 't Klinkt kregel, 't Gezichtje betrekt. „Kom Em," troost haar moeder„niet huilen boor Pa is niet boos op je, 'k zal Keetje roepen, dan mag je wat met haar gaan wan delen." Em kijkt half-ongeloovig naar moeder op. Als pa niet boos is, waarom spreekt bij dan zoo onvriendelijk Straks gaat ze aan Keetjes hand de deur uit. „Wie is Ida, Kee „Ida? 'k Weet niet Em, Waarom „Ida is dood, Kee zei pa." „Ida? 'k Weet het heuscii niet. Daar is van morgen wel een vrouw gestorven, die uit dat huisje in de duinen, vrouw Harmsma." „Is dat heel erg Kee, dood „Als je dood ben, dan ben je ja, dan ben je dood." is de aanleg der ontworpen lijnen voor heel deze streek van zoo groot belang. Nu heeft de geachte afgevaardigde ter Tweede Kamer voor het district Oostburg, de vrees uitgesproken, dat de buitenlandsche aandeelhouders door het groote kapitaal, dat zij in deze onderiieming zullen steken, een overwegenden invloed zullen hebben op de exploitatie en dien invloed zullen aanwenden ten voordeele van de suikerfabriek, waarbij een deel hunner betrokken is. Het kan ongetwijfeld zijn nut hebben, dat de heer Vorsterman van Oyen op dit bezwaar heeft gewezen. Bij de vaststelling der voor waarden, waarop het Rijk een renteloos voor schot zal verleenen, kan zeker met zijne vrees worden gerekend. Doch hehalve dit, meenen wij toch, dat het aantal stemmen door Nederlanders uitge bracht op de vergadering'der aandeelhouders reeds genoegzamen waarborg biedt, dat de belangen van Nederlandsclie suikerfabrieken door de buitenlandsche aandeelhouders niet zullen geschaad worden. Verondersteld dan al, dat ze hiertoe ooit het voornemen mochten hebben. Wij vertrouwen dan ook, dat de minister van Waterstaat zijn voorstel tot verleening van een renteloos voorschot met kracht zal verdedigen en dat de groote meerderheid der Kamerleden dat voorstel zal steunen. Het geldt hier inderdaad een nationaal belang. Men moge liet betreuren, dat een in Zeeuwsch-Vlaanderen ontworpen lijn geen aansluiting kan vinden aan het Nederlandsclie spoorwegnet, dit is nu eenmaal niet anders. Voor zoover die aansluiting mogelijk is, wordt er in voorzien door de aansluiting aan den Prov. Stoombootdienst. Doch onze geïsoleerde ligging brengt mee, dat we economisch voor den afzet onzer prodmiten - aansluiting zoeken bij België, waarbij Nederlandsclie fabrieken tevens profi teeren. Juist daarom zou liet in deze streek een groote teleurstelling wekken, als niet spoedig liet voorgestelde renteloos voorschot werd goedgekeurd. V Een waarschuwend voorbeeld. Axel gebruikte een der Vlissingsclie Wet houders als technisch adviseur bij den bouw der gasfabriek. Achteraf is gebleken, dat niet alle Axelaren over de diensten van dezen adviseur even tevreden waren. Dat er meer menschen zijn, die over het beleid van dezen Wethouder hun hart vast houden, bleek ons deze week bij vernieuwing. De Zeeuw nam dienaangaande een en ander 't Antwoord heldert Em niet veel op. „Is 't erg Kee „Erg Ja, heel erg Em. Mijn vader is ook dood. Verdronken op zee, toen 't heel hard stormde. Vader was visscher." „En waar is je vader nu „Vader is in den hemel, zegt moeder." „Daar in de lucht?" „Welnee, in den hemel. Weetje niet, wat de hemel is „Nee." „Kijk," zegt Kee, „als je heel, heel hoog komt, boven de wolken en de sterren, dan ben je in den hemel. Daar woont God en daar zijn de engelen. Dat kun je allemaal in den Bijbel lezen. En daar is liet zoo mooi. Daar is de Heere Jezus ook." Emmy kijkt met groote vraagoogen Kee aan. 't Is alles vreemd wat ze hoort. Ze begrijpt er niets van. Van God, van engelen, van Jezus, van den hemel. „Hoe weet je dat Kee „De meester op school vertelde er dikwijls van, o zoo mooi „He Kee, vertel me ook eens. Kijk, dan gaan we hier zitten in 't zand, zoo, achter dat boschje, doen Het tweetal zet zich. En Kee gaat vertellen. En Emmy luistert en luistert. over uit de Vlissingsche Courant, dat in'on/e streek ook mag gelezen worden en dat we dus gaarne helpen verspreiden. Het wil ons voorkomen, dat liet als waar schuwend voorbeeld in Ax^l en Ter Neuzen goede dienstep kan bewijzen. Vooraf vermelden we nog om misverstand te voorkomen, dat het aangehaalde voorkwam op de vóórpagina vau de Vlissingsche Courant en dus naar alle waarschijnlijkheid niet van een anti-revolutionair afkomstig is. HOOFDSTUK IV. Hoe 'tzoo werd. De rijke reeder Barends een broer van de overleden visschersvrouw. Wat verschil Ja, en in velerlei opzicht. Een dertig jaar geleden leefden in een zee stadje een paar eenvoudige menschen. Het echtpaar Barends was niet rijk met kinderen gezegend slechts een tweetal was hun ge schonken een dochter Ida, en een zoon Frans. Frans was de jongste, maar ze ver schilden slechts een jaar. Barends behoorde tot den kleiner, burgerstand. Doch tegenslag na tegenslag trof het kleine gezin eerst stierf de oude Barends, een jaar later zijn vrouwen Frans, die toen twaalf jaar telde, bleef met zijn zusje Ida, als onverzorgde weezen, achter. Spoedig daarop maakte Frans zijn eerste zeereis en de arme Ida was thans letterlijk van ieder verlaten. Frans was altijd een onhartelijk zelfzuchtig kind geweest; ge heel het tegenbeeld van Ida, die een lief hebbende natuur bezat. Geen wonder, dat voor haar het verlies van haar ouders nu dubbel woog. (Wordt vervolgd.) k Inzending van advertentlën vóór uren op den dag der uitgave. INGEZONDEN STUKKEN TE RICHTEN AAN DE REDACTIE; ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES TE BEZORGEN BIJ DEN UITGEVER. Advertentiën voor dit blad worden aangenomen tot 'j& namiddags I UUR op den dag der uitgave. 3) door ZELANDIA. Het protest van den onbekenden Vlissinger geldt vooral de zucht om van Vlissingen een badplaats te maken, welke Ostende naar de kroon steekt. Reeds in September 1908, toen bet nog meer dan thans in zijn meerderheid liberale bestuur van deze plannen zwanger ging, heeft de inzender in een viertal artikelen zijn waarschuwende stem verheven, tegen deze „politiek die ons heenstuwt naar het bankroet", tegen „de verlokkende voor spiegelingen en „de dolle bouwspeculatie" die wel „voorloopig voordeelig is voor de gemeentekas doch moet uitloopen op verarming der bevolking als geheel." Hier, zoo schreef hij toen reeds, trekt men met geleende tonnen gouds, familiën van ambtenaren, beambten en werklieden, die natuurlijk Vlissingen den rug zullen toekeeren, zoodat de rollende be weging van den laatsten gouden Willem in rust zal zijn verkeerd, en die van hun verblijf hier ter stede geen ander spoor zullen nalaten dan leeg staande woningen", en legt men, „in 't stadje van salarissen, weekloonen en pensioenen, terwijl de draagkracht eer schijnt af-, dan toe te nemen, de bevolking een zwaren druk op, en ontneemt vreem den den lust en den moed zich hier te vestigen." De tijd heeft dezen*dwarskijker gelijk gegeven. „De staag dalende waarde der vaste eigendommen, de steeds dalende huurprijzen der huizen, en daar tegenover het voortdurend stijgend fetal liuur- bordjes, de aanhoudend stijgende nood der ge meentekas, de aldoor toe?ieme?ide leenwoede f925,000 sedert 1906, zoodat de schuldenlast op 't oogenblik een millioen achthonderd duizend Hollandsche guldens bedraagt, niettegenstaande alleen in 1909 en 1910 voor bouwgrond ontvangen en verwerkt werd het peulschilletje van f 337,277,31 die feiten hebben bewerkt, dat tin een ieder zich met ernstige bezorgdheid afvraagtwaar gaan wij heen En dan wijst hij op de straatbelasting van f 23000 en de stijging van den Hoofdelijken Omslag met f 42000, en op het onjuiste om dit aan de verdrij ving der bookmakerij toe te schrijven. „De geheele booktnakerskolonie betaalde in 1910 aan hoofdelijken omslag f 6000. De geheele omslag bedroeg in dat jaar f 102,000, zoodat de Vlissingsche burgers tonder die bookmakers f96000 betaalden, terwijl ze nu in 1912, f 145,000 zullen te storten hebben. En nu gaat het toch zeker niet aan, om voor die toename van f 49000 de bookmakerij ver antwoordelijk te stellen 1 Ook bedenke men, dat tegenover dien tegenvaller een belangrijke meevaller staat. In de vier laatste jaren is het Belgisch loodswezen merkelijk uitgebreid en heeft „de Schelde" zeer voorspoedig gewerkt, twee feiten,

Luctor et Emergo | 1912 | | pagina 1