Uit Stad en Provincie. Kerk en Schop]. Laii(lbouwbericIiten. Gemengd Nieuws. Op het oogenblik van de botsing zag men een sterke opborreling van het water, die aanhield terwijl de onderzeesche boot zonk. Men zendt de mannen en het materiaal uit, die in de haven zijn om gezonken onderzeesche booten naar boven te brengen. De Vendémiaire stond onder bevel van den luitenant ter zee Prioul. Parijs, S Juni. Delcassé, de minister van marine, is te 3.33 naar Cherbourg vertrokken. De ministerraad heeft hem opgedragen om de deelneming van de regeering aan de marine te betuigen. Voorts besloot de ministerraad dat de ministers, ten teeken van rouw voor de marine, vanavond en morgen aan geen feesten deel zullen nemen. Volgens de avondbladen zou er geen hoop zijn op redding van de bemanning van de Vendémiaire. De diepte van het water en de sterke strooming zouden het onmogelijk maken de drenkelingen tijdig terug te vinden. Delcassé, die vanmiddag naar .Cherbourg ver trokken is, zou dezelfde meening hebben geuit. Hij vertrok, zoo moet hij hebben gezegd, om zich ter plaatse van alles rekenschap te geven en de families zijn deelneming te betuigen. De vice-admiraal Marolles heeft het vol gende medegedeeld Tegen half zeven voeren de schepen van het escader in een rij. Het was aangevallen door de te Cherbourg ge- stationneerde onderzeesche booten. Plotseling vertoonde zich de periscoop van een van hen zóó vlak voor den boeg van de St. Louis, dat het voor het pantserschip onmogelijk was nog een beweging te maken om een botsing te vermijden. Na de botsing zag men luchtbellen naar boven borrelen. Dit verschijnsel hield wel een tien minuten aan. Eenige stukken hout van de commandobrug kwamen terstond aan de oppervlakte. Het escader bleef ongeveer een uur zonder iets te zien. De maritieme prefect heeft geseind, dat het onmogelijk was om nauwkeurig vast te stellen waar de Ven démiaire is vergaan, daar de overblijfselen, die naar de oppervlakte waren gekomen, ver dwenen zijn. Men houdt de redding van de boot voor onmogelijk. Berlijn, 8 Juni. Omtrent de ontploffing in Weenen worden de volgende bijzonderheden gemeld De 6 vliegloodsen op het vliegveld zijn vol komen vernield. De daken zijn 6 a 7 meter ver weggeslagen. Ook 5 vliegtuigen zijn vol komen vernield. Een militaire automobiel, die op het oogenblik van de ontploffing magazijn 48 voorbijreed, is zoo goed als spoorloos ver dwenen. Men heeft slechts hier en daar een stukje van de machine gevonden. Toen de sneltrein uit Weenen de plaats passeerde, waar juist de ontploffing gebeurde, werden bijna alle ruiten van de wagens ver nield, waardoor 20 passagiers gekwetst werden. In het geheel is er 150,000 K.G. kruit in de lucht gevlogen. Het getal dooden wordt nu als 16 opgegeven Het is niet onmogelijk, dat er nog meer lijken onder de puinhoopen bedolven liggen. Boston, 8 Juni. Vele duizenden employé's van de trams in Boston en omstreken staken. Het verkeer is stop gezet. De stakers deden aanvallen op de trams, die nog liepen, en wierpen die met steenen. Niet-stakers werden geranseld, terwijl op de rails keien gelegd werden. De vrienden der stakers mis handelden politieagenten. Te Cambridge (bij Boston) waren de onlusten nog ernstiger. Velen moesten er in het zieken huis worden opgenomen. Boedapest, 8 Juni. Het onderzoek heeft uitgemaakt dat Kovacs op een afstand van acht en een halven meter vier schoten uit een Bulldogrevolver heeft gelost. Kovacs heeft verklaard, dat hij Tisza slechts schrik wilde aanjagen, om hem te doen besluiten zijn poli tiek te wijzigen. Volgens de bladen vond men nog een stalen Browningkogel, welken men veronderstelt dat iemand op Kovacs heeftaf- gevuurd, nadat deze geschoten had. Vandaag zijn 69 afgevaardigden in alle kalmte uit het Huis gezet. New-York, 10 Juni. Een telegram uit Seward, in Alaska, meldt: Het stoomschip Dora is hier Zondag geheel met asch bedekt aangekomen. De bemanning en de reizigers hadden een uitbarsting gezien van den Katmai op deAleöet- sclie eilanden. Zij gelooven, dat verscheidene visschersdorpen aan de Tsjelihof straat ver woest zijn geworden. Eerst hoorden zij het geluid van een ontploffingdaarna daalde een vreeselijke regen van stukken rots en asch op het land neer, die de zon verduisterde. Ofschoon het stoomschip op een afstand van 110 K.M. was, heerschte er Donderdagmiddag om 4 uur volslagen duisternis. Een dikke aschlaag viel op de dekken van het schip. De passagiers werden ziek van de benauwende atmosfeer. II. M.'s rammonitor Reinier Claessen kwam hier hedenmiddag op de haven. Door Burg. en Weth. is benoemd tot tijdelijk onderwijzer aan school B, alhier de heer J. J. Kolijn alhier. Op het Z.-Vl. Zendingsfeest dat alhier op 20 Juni gehouden zal worden, zal Ds. Kerkhof van Souburg het openingswoord spreken. O.m. zullen nog spreken Ds. L. Kuiper van Delft, over: Een talent in den dienst der Zending. Ds. S. H. J. James, van Lage-Zwaluwe Het hemelsche gericht niet ongehoorzaam. Ds. C. Lindeboom, van GorinchemOpti misme en Pessimisme bij den Zendingsarbeid. J. L. D. van der Roest, oud-Zendeling der Utr. Zendingsver.De donkere bosschen van N.-Guinea en het licht des Hemels. Ds. D. Pol, van Vlissingen Geloof, liefde en hope als Zendingsmotieven. Ds. M. Mooy, van Ermelo zal de slotrede uitspreken. Door de Arrond.-Rechtbank te Middelburg is de gevangenhouding van J. G., 58 jaar, bootwerker te Ter Neuzen, thans gedetineerd te Middelburg, met 30 dagen verlengd. Door dezelfde rechtbank is J. F. V., 39 jaar, voorzitter van de bootwerkers-ver- eeniging Recht en Plicht te Ter Neuzen, wegens bedreiging met misdrijf tegen het leven en met brandstichting veroordeeld tot 3 maanden gevangenisstraf. Onze gemeente telde in 1822, 1486 in woners, in 1840, 2264, in 1870, 4151, in 1890, 6244, in 1900, 8174 en in 1912, 9174. Axel volgens dezelfde jaartallen 2197, 2416, 2677, 3431, 4341, 5026 inwoners. Hoek 1112, 1469, 1030, 1975, 2238, 2612 in woners. Zaamslag 1702, 2284, 2790, 2913, 3220,3397 inwoners. Hoek. De heer Jac. van Alten, onderwijzer aan de chr. school alhier, behaalde te Utrecht de acte voor het na-examen. Zaamslag. Hier en in de omgeving is reeds vlas verkocht f 225 tot f 250 per het gemet. Enkele partijen aardappelen gingen al van de hand voor f 200 per gemet. Dit laatste gewas valt over het algemeen veel tegen, terwijl sommige velden reeds lang zijn omge ploegd en vervangen door bieten. Axel. Zaterdag j.l. had alhier een wedstrijd plaats, uitgaande van de schietvereeniglng „Prins Maurits", waarin gekampt moest worden om 2 verguld zilveren medailles. De uitslag was als volgt Eerebaan voor Marga, winner I). van Cad- sand met 55 punten. Eerebaan voor Flobert, winner Dr. P. A. Jens met 60 punten. IJzendijke, 11 Juni. Voor de betrekking van hoofd der school in den Oranjepolder kwam bij tweede uitnoodiging één sollicitatie in. De beer A. J. van der Linde, die te Biervliet Vrijdag overleed, was van 1895 tot 1909 lid van den gemeenteraad. Gekozen, om den zetel zijns vaders in te nemen, deed de benoeming van zijn behuwdzoon tot, burge meester, hem afzien van een hernieuwing van zijn mandaat als raadslid. De buitengewone regenval bij de onweers buien op j.l. Zondag schijnt in het Land van Cadzand op verschillende plaatsen veel schade veroorzaakt te hebben. Zeker is het, dat hier en daar de hagel zeer belangrijke schade ver oorzaakt heeftzoo werd een handvol vlas vertoond, onwillekeurig uitgetrokken, waarop 69% schade was gekomen. De partij vlas staat onder Schoondijke. IJzendijke. In de laatst gehouden raadszitting alhier waarin alle leden tegenwoordig waren werd besloten het besluit tot het leggen van een nieuw dak en andere belangrijke reparaties te doen aan de graanbeurs in te trekken, en met algemeene stemmen besloten machtiging te vragen om dit gebouw publiek te verkoopen omreden dat de,kosten van den verbouw zullen bedragen pl. m. f2500, het gebouw zelf onge veer f6500 heeft gekost en er door de land bouwers totaal geen gebruik van gemaakt wordt. Sluis. De tendentieuse berichten aangaande het in de lucht hangen der plannen van de coöperatieve suikerfabriek zijn ongegrond. Aan het uitvoeren der plannen wordt voort- gewerkt. Zaterdag was voor het muziekgezelschap „Oefening kweekt Kunst" en voor de zang- vereeniging „Tot oefening en Uitspanning" te Borssele een dag van groote blijdschap. Des avonds toch namen ze toen voor het eerst een met recht fraaie muziektent in gebruik, die daar thans het dorpsplein versiert en die in een door beide vereenigingen reeds jaren gevoelde behoefte voorziet. Uit een Kreeftenpark te Bergen op Zoom zijn dezer dagen in den voormaligen oesterput achter den Oranjedijk te Vlissingen ongeveer 1800 KG. kreeften, waaronder exemplaren van 12% KG., overgebracht. Zondagavond, 9 Juni, werd te Heinkenszand in de Ned. Herv. kerk een godsdienstoefening gehouden met betrekking tot de indiensttreding van de diacones mej. Stubert van 's Graven- liage, als verpleegster aangesteld door de Ned. Herv. diaconiën van Heinkenszand, 's Heer Arendskerke en Nisse. Ds. Muller van Heinkens zand leidde mej. Stubert in naar aanleiding van Fillijienzen 2 vs. 4—11. De predikant-directeur van het diaconessen- huis, Ds. Groeneweg van 's Gravenhage sprak een slotwoord. Daarna werd mej. Stubert toegezongen Gez. 224 vs. 1 Aan de Provinciale Staten van Zeeland is door het Dagelijksch Bestuur van de A. N. W. B. Toeristenbond voor Nederland, een adres verzonden waarin erop gewezen wordt dat er nog steeds klachten inkomen over den weg Ilulst—Walzoorden, als zijnde gedurende vele dagen van het jaar onbruikbaar voor wielrijders. Reeds meermalen is door het Dagelijksch Bestuur op verbetering van dezen weg aange drongen, evenwel zonder gevolg. Gereformeerde Kerken. Beroepen: te Breukelen (2e maal): R. v. d. Kamp te Sliedrechtte Loppersum (Gron.) B. J. Lambers te Avereest (O.). Aangenomennaar Ridderkerk door M. Schouten, cand. te Haren. Bedanktvoor Houwerzijl en Westerlee door M. Schouten, cand. te Haren voor St. Jacobi-Paroehie door A. van Leeuwen te Oostormeervoor Lekkerkerk door A. Schip pers te Maasdijk voor Lutjegast door G. H. Dijkstra te Drachtster-Compagnie. Ned. Hervormde Kerk. Beroepen te Oud-Yossemeer F. van Asch, cand. te Drongelen te Nieuw-Buinen Joh. Beks te Iloogersmilde. Aangenomen naar Rilland-Bath door II. J. Visser te Kleverskerke. Bedankt: voor Lienden door E. J. Hupkes te Staphorst voor Nieuw Beerta door A. E. T. de Boer te Lippenhuizen. De Chr. Jongelingsvereeniging „Onze hulpe zij in den naam des lleeren" vergadert a. s. Donderdagavond om 8 uur in de consistorie kamer der Geref. Kerk in de Nieuwstraat alhier. De rechtbank in Altona bij Hamburg kende de vorige week aan verschiliende melkhande laars, die een nieuwe methode om volle melk te maken, hadden toegepast, flinke straffen toe. De methode bestond daarin dat magere melk onder toevoeging van kaaskleursel door koken het uitzien van volle melk werd ge geven. De toegekende straffen waren 150 300 M. boete of overeenkomende gevangenis straf. Oplichting. Een Engelschman is Vrijdagavond aan het pohtieburean St. Pietershal te Amsterdam aangifte komen doen, dat hij in hotel Kras- napolsky is opgelicht voor een bedrag van 30o pond sterling door twee Engelsch spre kende personen, die zijn vertrouwen hadden weten te winnen. Volgens het verhaal van den bedrogene had het geval zich aldus toegedragen. Verleden week bevond hij zich te Brussel, en maakte daar kennis met een landgenoot, die zich eenige dagen bij hem aansloot. Hij deelde aan dezen mede, dat hij naar Amsterdam ging dit was ook de bedoeling van den anderen Engelschman, maar zij zouden niet samen kunnen reizen, zoodat zij voorloopig afscheid van elkaar namen. Te Amsterdam ontmoetten zij elkander weer, doch vertoefden niet in hetzelfde hotel. De Engelschman, die Vrijdag de hulp van de politie kwam inroepen, was in Krasnapolsky gelogeerd hier maakte hij ook weer kennis met den Engelsch sprekenden vreemdeling, en toen zij samen goed gegeten hadden, ver telde deze hem, dat hij onlangs een dikke erfenis had gekregen. Kort daarna verscheen toevallig de vriend uit Brussel, die zich bij hen voegde, en ook het verhaal van de erfenis kreeg. Drie dagen hebben de heeren zich toen uitbundig met elkaar in Amsterdam ge amuseerd de vriendschapsbanden werden daarbij hoe langer hoe nauwer toegehaald, en het onderling vertrouwen werd steeds grooter. Vrijdag nu bracht de vriend uit Brussel het gesprek erop, dat het toch zoo aardig was dat zij elkander, terwijl de kennismaking toch nog van vrij jongen datum was, zoo volkomen vertrouwden. Hij durfde wedden dat de meneer van de vette erfenis hem gerust al zijn geld in bewaring zou durven geven. Dat durfde deze gentleman hij overhandigde hem zijn portefeuille met bankpapier, en daarop ging het drietal weer de stad in. Toen het vrij laat geworden was, werd de portefeuille aan den wettigen eigenaar teruggegeven en daarop werd degeen, die ten slotte het slacht offer van dezen bekende oplichterstruc is ge worden, uitgenoodigd eenzelfde blijk van goed vertrouwen te geven. Deze had daartegen niet het minste bezwaar, en gaf zonder eenigen argwaan al het geld, dat hij bij zich had, 300 pond sterling, aan een der beide heerep. Bij Kras zou men nog even gaan zitten. Onze Engelschman ging het eerst naar binnen, en meende, dat zijn vrienden hem volgden. Maar lnj was hen plotseling kwijtgeraakt, en heeft hen tot dusverre niet weergevonden. In den laatsten tijd waren te Nijmegen verschillende diefstallen voorgekomen in de R.-K. kerken. Het kon de politie, niettegen staande zij zich verscheiden malen verdekt had opgesteld, niet gelukken den dader te arresteeren. Hoofdzakelijk werden handtaschjes en parapluies buit gemaakt. Thans is de politie erin geslaagd de dadcres, de 44-jarige Wde B., op heeterdaad te betrappen. Zij heeft bekend een lOtal handtaschjes, parapluies enz. gestolen te hebben. In de Juni-aflevering van Stemmen voor Waarheid en Vrede schrijft dr. A. W. Brons veld „De Bakkerswet, welke zoo lang in aan tocht was, en meer dan eens „verpopte", is in haar laatste rigoristische gedaante door de J weede Kamer met geringe meerderheid aan genomen. De bekende coalitie bleek daarbij uiteen te gaan. Waren de sociaal-democraten niet te hulp gekomen, de wet was afgestemd. Niet zonder voldoening konden zij dan ook, bij monde van den heer Schaper, getuigen, dat hun wet had getriomfeerd." Twee personen, die de bekende truc in toepassing brachten, om door middel van valsche quitanties geld van goedgeefsche burgers los te krijgen, zijn door de Amsterdamsclie politie gearresteerd. De valsche quitanties waren op naam gesteld van de Vereeniging tot steun aan gevallen vrouwen. Nadat een hunner een dusdanige quitanties gepresenteerd had, werd hij aangehouden. Hij deelde mede, op wiens aanstichting hij de quitanties trachtte te innen en spoedig werd ook nummer twee aangehouden. Beiden zijn bekenden van de politie. Zaterdagnacht zijn bij den landbouwer G. v. Hoeff te Barneveld door een aantal met knuppels gewapende personen de venster ruiten ingeslagen. Vervolgens werden de be woners ernstig mishandeld en zelfs met den dood bedreigd. Door het onverschrokken op treden van den landbouwer en zijn zoons, die van flinke messen voorzien waren, kozen de mannen eindelijk het hazenpad. De politie en marechaussee hebben drie van de vermoedelijke daders gearresteerd. Hoogstwaarschijnlijk staat dit optreden in verband met de bekende kwestie over de wesselsche Heide, in welke zaak v. H. nogal op den voorgrond getreden is. Zondag is nog gearresteerd de rietdekker W. S., te Barneveld, als verdacht de daders te hebben omgekocht. Voor het kantongerecht te Haarlem hadden zich Woensdag te verantwoorden niet minder dan 60 ingezetenen van Santpoort, beklaagd ongeveer 10 maanden geleden niet te hebben voldaan aan den hun bij plaatselijke verorde ning lopgelegden plicht bij een brand hulp te verleenen. De mannen beweerden de brandklok (de brand ontstond des morgens omstreeks halfvijf) niet te hebben gehoord. Het O. M. eischte een boete van f 1 tot f3 subs, 1 tot 2 dagen hechtenis. Uit Delft wordt gemeld De hoofdinspecteur van politie J. M. Brakke, die de verschillende klachten tegen den com missaris van politie inbracht, is door den burgemeester bij breed gemotiveerd schrijven met ingang van 1 Juli ontslag gegeven. Men meldt uit Doornspijk Tegen een 50-tal ingezetenen is vervolging ingesteld wegens wanbetaling van den hoofde- lijken omslag over 1911. Het gerucht gaat, dat bij een eventuëele gerechtelijke verkooping der'goederen de hulp van de gewapende macht zal worden inge roepen, om wanordelijkheden te voorkomen. Het 15jarig dochtertje van een gemeente raadslid van Lochrist-Hennebont, had Vrijdag in haar woning een doosje gevonden, dat slaghoedjes voor dynamietpatronen bevatte, en die haar vader dienden voor de exploitatie eener steengroeve. Het meisje ging makkertjes roepen. Eerst poogden zij, met behulp van een lucifer, het vuur aan de springtuigen mee te deelen. Daar zulks niet ging, maakten de kleinen een pook- ijzer gloeiend heet en duwden daarmede op een der slaghoedjes. Een geweldige ontplof fing volgde. Vier der kinderen werden zwaar gewond de een werden beide handen afgerukt, zijn broeder 14 jaar oud, werd het linkerbeen afgeslagen, de twee anderen liepen ernstige verwondingen aan de beenen op. De Arnhemsche recherche was te weten gekomen, dat zekere M. W., wonende te Ant werpen, wiens opsporing de officier van justitie te Almelo had verzocht wegens gepleegd be drog, eergisteren te Arnhem in het huwelijk zou treden. De recherche heeft de huwelijksvoltrekking ten gemeentehuize niet gestoord en evenmin de daarop volgende kerkelijke inzegening, welke plaats had in de zaal van een koffiehuis, maar na afloop daarvan trad zij op en arres teerde den ontstelden bruidegom, die per rijtuig naar het politiebureau en vervolgens naar Almelo werd overgebracht. Brutale gasten. Zaterdagmorgen, terwijl de bejaarde vischhandelaarster D. de Z. in haar bank aan de Zeevischmarkt, te Rotter dam, zat te ontbijten, kwamen geheel onver wacht twee reusachtige ratten nevens haar zitten, en namen haar als 't ware het broodje uit de hand. De reeds bejaarde vrouw schrikte zoo geweldig, dat zij meende te bezwijken, doch kon gelukkig spoedig worden bijgebracht. Bruno" was spoedig aanwezig, maar hoe hij ook snuffelde, de ongure gasten waren door het riool verdwenen. De heer F. van II., sinds het laatst van 1908 directeur van het postkantoor te Zutphen, De kruitontploffing te Weenen. Staking te Boston. De aanslag op Tisza. Een vulkanische uitbarsting. TER NEUZEN, II Juni 1912. Te vroeg afgedrukt 1 60 man tegelijk voor het kantongerecht.

Luctor et Emergo | 1912 | | pagina 2