Kerk en School. Laiidbouwberichten. Onze Leestafel. Ingezonden Stukken. Handelsberichten. Hoogwatergetij te Terneuzen. Telegrafische Berichten. beerde tevens een juffrouw als huishoudster te krijgen en zei dat Ds. G. Kerstens, predikant bij laatst genoemde gemeente, zou vertrekken, en hijzelf in diens plaats komen zou. Te Hoek is echter geen Chr. Geref. Kerk, schrijft de Rotterdammer. Kwestie Gasfabriek. Axel. De volgende brief werd in de Maandag gehouden raadsvergadering (waarvan we Dins dag reeds een beknopt verslag gaven) be sproken. De Ax. Crt. schrijft aldus Brief van B. W. aan dhr. van Niftrik, technisch adviseur der Axeischc gasfabriek tp Vlissingen dat zij bezwaar maken om de rekening van G. Wilson groot f 14874,50, en waarop reeds f 18,212 is betaald, verder te voldoen, aangezien niet alle leidingen volgens voorwaarden om woeld zijn met jute en pek. Bij brief van 18 Mei 1912 adviseert dhr> Van Niftrik den heer Wilson te berichten dat B. W. geen vrijheid kunnen vinden, zonder nadere goedkeuring van den gemeenteraad de rekening te betalen, en hem in overweging te geven zich tot den Raad te wenden met ver zoek om betaling zijner nota. Bij schrijven van 22 Mei e. k. door B. W. op dit advies ingegaan, schrijft dhr. Wilson onder dato 24 Mei d.a.v. dat het hem verwondert dat thans eerst nu de leiding reeds zoo lang in gebruik is en goedgekeurd hij moet vernemen dat een gedeelte niet met jute en pek is omwoeld, niettegenstaande er toch van wege de ge meente steeds toezicht is uitgeoefend bij het leggen der leidingen. Ilij oordeelt dat dit geen geldig motief kan zijn om de betaling zoo lang te verschuiven. Gaarne zou hij het hem toekomende ad f9452,62 spoedig zien afgelost, daar hij het geld in zijn bedrijf zeer goed kan gebruiken. Een later schrijven van Wilson dd. 28 Mei meldt dat hij tot het resultaat is gekomen, dat een gedeelte der serviezen niet met jute en pek omwoeld is, maar dat dit werd nage laten op last van den Directeur, die het in zandgrond niet noodig vond, wel in kleigrond. Tevens werd door den Directeur bedongen, dat het gedeelte dat niet met jute en pek was omwoeld, tegen een minderen prijs in rekening zou worden gebracht, en daarom werd het eindbedrag mijner rekening dd. Januari 1912 door mij gebracht van f 1686,30 op f 1519,75Vs- Ook werd om dezelfde reden een gedeelte van de hoofdleiding van getrok ken ijzeren buizen niet omwoeld en gepekt dit was bijwerk en is eveneens tegen lageren prijs berekend. Daar de Directeur als vertegenwoordiger der gemeente optrad stond het volgens Wilson niet aan hem om te vragen of hij handelde in strijd met zijne instructies, en had hij slechts zijne bevelen op te volgen. Overigens deelt dhr. Wilson nog mede dat de niet om woelde buizen toch voldoende beschermd zijn, doordat ze alle zijn gemenied. Dhr. Smies vraagt of B. W. in dezen geen yoorstel hebben. De Yoorz. antwoordt ontkennend, maar zou er persoonlijk voor zijn om te betalen. Dhrr. Oggel ziet er ook geen ontduiking in. Hij vraagt of omwinding en bepekken in zandgrond niet noodig is. De Voorz. zegt dat niet te weten, maar meent dat hier weinig zandgrond is. Dhr. Smies vraagt of er door den adviseur nooit iets op aangemerkt is. De Voorz.Ja dat is wel gedaan, maar daar werd niet spoedig gevolg aan gegeven, en daarom zijn verscheidene buizen niet om woeld. Dhr. de Feijter vraagt of die buizen reeds gelekt hebben. De Voorz. gelooft dit niet, maar ze kunnen gauwer tot roesten overgaan dan de omwoelde en gepekte. Hij is van meening dat de grootste schuld aan den Directeur ligt. Dhr. Wolfert zegt dat de buizen er aan den Nieuwendijk zoo maar ingelegd zijn, en daar is het geen zandgrond. Dhr. OggelIs Wilson's werk goedgekeurd door den adviseur dan zijn we verplicht om te betalen, maar heeft hij zijne goedkeuring voorbehouden dan zou ik nog niet betalen. De Voorz.: Van het buizenleggen is niets opgenomen. Dhr. Wolfert: Mocht de adviseur niet naai de buisleiding kijken De Voorz. zegt dat hij ook daarop toezicht mocht houden. Dhr. Smies meent dat een werk eerst door een adviseur of architect goedgekeurd dient te zijn, alvorens het betaald kan worden. Dhr. de Feijter: B. W. wisten het toch, en is daar dan nooit op gewezen. Dhr. Lamaïtre Wij hebben nooit gezegd tegen Wilson, gaat maar door, gaat je gang maar. Het is gezegd tegen Van Niftrik. Dhr. de FeijterDan geef ik Smies vol komen gelijk. Dhr. Diêleman zegt dat de Raad ook wel wat lichtzinnig is te werk gegaan in zijne be noeming van den heer van Niftrik. Deze toch verklaarde vooraf dat hij maar enkele dagen zou kunnen komgn. Maar dan zouden van den Broeke en van den Berg zijne plaats moeten vervullen als hij er niet was, dit was van ons een lichtzinnig besluit en had niet moeten gebeuren. Daarom omdat wij er ook schuld aan hebben zou ik er ook voor zijn de zaak spoedig af te doen en maar te betalen. Dhr. Oggel vraagt of van Niftrik alle weken geweest is. De VoorzJft, en soms meer dan eens. Dhr. SmiesIk ben ook dikwijls op de fabriek geweest, maar heb er hem nooit gezien. Dhr. Wolfert, hoewel verklarende dat van Niftrik zijn plicht niet heeft gedaan, zou ook maar voor afwerking der zaak zijn. M. a. s. wordt besloten de rekening met Wilson te vereffenen. Te Biervliet vergaderden de 21 ingelanden van den Ameliapolder. Met 17 stemmen vóór werd besloten tot begrinding van den Nieuwlandschen weg, in welks omgeving meer dan honderd zielen wonen waaronder klein-landbouwers en hoveniers. Die wegsverbetering zal dus een ware uit komst zijn voor de slijkbuurt. (Midd. Ct.) Naar aan de Breskensche Courant van welingelichte zijde wordt medegedeeld, zou de oprichting van een suikerfabriek ie Sluis weder om geheel )in de lucht hangen. Hoofdbezwaar is en blijft het^water. Zoowel het gebrek aan de enorme hoeveelheid water welke een suiker fabriek noodig heeft voor de bewerking, als de moeilijkheid van afvoer van de massa's vuil fabriekswater, schijnen zeer moeilijk tot oplossing te kunnen worden gebracht. 6 Juni 1562. Zware brand te Hulst, waar door meer dan 300 huizen in de asch gelegd werden. 7 Juni 1644. Prins I'rederik Hendrik, van Rammekens afgevaren, komt met zijn leger voor Philippine. 10 Juni 1742. De geleerde Jacobus Cornelis te Water geboren te Zaamslag. 11 Juni 1252. Graaf Willem II verklaart de vier ambachten van Vlaanderen, waartoe ook Hulst en Axel bebooren, aan het Rijk ver vallen. Vlissingen. De uitslag der Woensdag gehou den verkiezing voor den gemeenteraad alhier is dat er-op 18 Juni a. s. eene herstemming moet plaats hebben tusschen de lieeren Krijger (lib.) en Laernoes (A.R.) voor district I, en tusschen de lieeren Van Hal (s. d.) en Laer noes (A.R.) voor district III. Aan liet gebouw van het Provinciaal Be stuur in Zeeland te Middelburg, werd aanbe steed het maken van de aardebaan voor den tramweg van de buitenhaven te Hansweerd tot het station van den staatsspoorweg te Vlake en daartoe behoorende werken met bijlevering der benoodigde bouwstoffen. Laagste inschrijver de heer A. Zanen Cz. te Ammerstol voor f 14,566. De heer J. Boomsma, directeur van het postkantoor te Goes, is als zoodanig benoemd té Leeuwarden met ingang van 1 Juli a.s. Gedurende ruim 6 jaar heeft hij te Goes deze betrekking vervuld. Ned. Hervormde Kerk. Beroepen te Dubbeldam P. de Bruijn, cand. te Maassluis; te Winsum F. H. Koster te Zaltbommel Aangenomennaar Purmer door dr. W. Swart te Huins en Lijons. Onzuiver water bevat levelingen en is altijd gevaarlijk, daar het talrijke smetziekten kan veroorzakenmiltVuur, mond- en klauwzeer, lever-, botziekte, typhus bij de paarden enz. Het onzuiver water brengt ook veel wormen in het lichaam van ons vee. Het drinkwater moet zuiver zijn en vrij van organieke stoffen het moet ook frisch zijn, 't zij noch koud, noch lauw een zekere hoe veelheid opgeloste zouten bevatten (0,02 a 0,04 ten honderd, zooa# rivier- en bronwater). Het vee verkiest dikwijls onzuiver water (zooals mestvaalt) *en alhoewel zulk water weinig nadeelig voor ons vee schijnt te zijn, is het nochtans zeer raadzaam het vee te drenken met zuiver water. De lust van het vee voor onzuiver water is toe te schrijven aan de omstandigheid, dat het vee gebrek lijdt aan minerale zouten, en bijzonder aan kalkzouten. Door de dagelijksche toediening aan het vee van een zekere hoeveelheid keukenzout (een dertigtal grammen) en eene gelijke hoeveelheid voldoende phosphaatkalk, zal men die neiging tot het verbruiken van onzuiver water voor komen. Men kan ook in het drinkwater een weinig geleschte kalk mengen, en ïpidat de kalk nedergeploft is, wordt het klaar bovenstaande water afgegoten en als drinkwater verbruikt. Volgens de statistiek van Fleucy brengt de aarde per jaar anderhalf milliard hectoliter aardappelen en 870 milliard hectoliter kolen voort. Ierland gebruikt per persoon de meeste aardappelen, namelijk 1467 pond per jaar; de Duitscher volgt den Ier met 1300 pond op de voetdan komt de Hollander met 840, de Noor met 740, de Franschman met 700, de Oostenrijker met 663, de Canadeëer met 660 en de Engelschman met 238pond. Deltaliaan gebruikt slechts gemiddeld 48 pond per jaar. Vroeger meende men in een groot aardappel- verbruik een betreurenswaardig verschijnsel te zien, omdat men de voedingswaarde der aardappelen niet kende. Thans is de weten schap ze meer gaan waardeeren als goedkoope krachtaanbrengers, en als uitnemend voedsel, wegens het hooge gehalte van kalizouten, voor rheumatische gestellen. (Onze Boerenstand). M. II. van 't Kkuis. Album voor Har monium of Orgel. Tweede serie van 5 banden a 50 cent, geb. 3, Uitgave van G. LOS, Leiden. L. Boom. Laat de Kinderkens tot Mij komen. Gecomponeerd voor gemengd koor, met of zonder bege leiding. G. LOS, Leiden. 30 cent. 25 exempl. 6, De veie muziekliefhebbers en bezitters van orgels in onze streek wijzen wij gaarne op bovenstaande muziekuitgaven. Van den be kenden componist Van 't Kruis hebben we reeds vroeger de eerste Serie van zijn Album aangekondigd en aanbevolen. Het muziekstuk van den heer Boom is tevens zeer geschikt voor Zangvereenigingen. Wij vestigen aanbevelend de aandacht onzer lezers op beide uitgaven van den heer Los te Leiden. De „Titanic" en de Ark, tijdpreek van ds. G. Wisse te Kampen. 2e druk. 24 bid. voor ƒ0,20. De Politieke Partijen in Nederland en de Christelijke Coalitie, door Paul Veii- 270 bid. voor ƒ1,50, geb. ƒ1,90. Uitgaven van J. H. KOK, Kampen. Onder den indruk van de vreeselijke ramp, die onlangs heel de beschaafde wereld ont roerde, sprak ds. Wisse te Kampen een leer rede uit, die op verzoek van vele hoorders werd uitgegeven. Dat hij hiermede aan veler verlangen heeft voldaan, bewijst het feit, dat reeds een tweede druk noodig was. Wij hebben ze met genot gelezen en kunnen niet nalaten, ze ten zeerste bij onze lezers aan te bevelén. Het tweede werk is van geheel anderen aard. Een Franschman een R.-K. heeft een nauwgezette studie gemaakt van de verschil lende partijen in ons land. Blijkbaar heeft hij zich er volkomen ingewerkt, zoodat zijn werk een volledig en, voorzoover wij konden nagaan, vertrouwbaar overzicht geeft van de beginselen en het streven der onderscheidene partijen. Daarna schetst hij de aanleiding en het ontstaan der Coalitiewat deze reeds heeft verkregen en wat ze in de toekomst nog zal kunnen doen. 't Is zeer interessant over een en ander de op merkingen van een vreemdeling, eenRoomsche, te lezen. Men moge liet in alles niet met hem eens wezen, zijn boek geeft op bijna elke bladzijde blijk van een groote opmerkingsgave en van onpartijdigheid in 't beoordeelen van hen, die niet tot des schrijvers partij behooren. 't Is jammer, dat onze kiesvereenigingen nog geen bibliotheek bezitten ten dienste van de leden. Daar zou dit werkje niet mogen ontbreken. Intusschen wijzen we allen, die zich op de hoogte wenschen te stellen van de verschil lende partijen, zoomede voor- en tegenstanders van de Coalitie op deze uitgave van den energieken uitgever van Kampen. ('Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Aan de Redactie van Luctor et Emergo mijnheer de Redacteur PREDIKBEURTEN. ZONDAG 9 JUNI 1912. Gereformeerde Kerk. V AMSTERDAM, 6 Juni 1912. Fransch per 100 fr. 47.526 a 49.55. Engelsch per 12.12. MIDDELBURG, 6 Juni. Ter graanmarkt van heden was de aanvoer gering. Tarwe is het eenigste artikel, waar van wat meer ter markt komt en waarvoor een flauwe stemming heerschte. Noteering van boter en eieren. Boter 0.50 a 0,58 voor particulieren ƒ0,59 per Va kilo. Eieren 3.90, voor particulieren 4.30 per 100 stuks. Noteering van cle Veilingsvereeniging Walcheren alhier. Eieren f3.60 a f4.10. DAGEN. Voorm. Nam. Zaterdag 8 Juni 7.30 8.4 Zondag 9 8.38 9.9 Maandag 10 9.43 10.11 Dinsdag 11 10.41 11.7 Woensdag 12 11.29 11.53 Donderdag 13 12.16 Vrijdag 14 0.38 1.— Middelburg. Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben de jacht op het waterwild opengesteld op 15 Juli a.s. Luik. De staking in de kolenmijnen is ge ëindigd. Budapest. De afgevaardigde Covacz richtte heden in de vergadering van het parlement 2 pistoolschoten op den voorzitter, zonder hem te raken. De dader schoot daarna op zich zelve, viel zwaar gewond neer en over leed tijdens men hem wegvoerde. De opwinding bij dit incident was enorm. De vergadering werd voortgezet. Madrid. De staking in Asturië is geëindigd. Konstantinopel. De staat van beleg is afge kondigd te Kios, wegens oproer der Grieksche bevolking. Gedenkdagen voor Zeeuwsch-Vlaandoren. Drinkwater voor het vee. Aardappelverbruik. schave. Het is mij als klein burgerman zeker wel toege staan, om naar aanleiding van den nieuw opge- maakten en vastgestelden lioofdelijken omslag, iets in uw geëerd blad in het midden te brengen. Allereerst wil ik mijn volle instemming betuigen met het ingezonden Iblirijven van Observator in de Tern. Courant. Wat deze schrijver in het midden brengt, is niets meer dan de naakte waarheidelk weldenkend mensch toch moet gruwen, als men ziet op welke wijze de ingezetenen worden behandeld. Vooral M. d. R en zie dit is teekenend, dat de tegenstanders der H. B. S. er het loodje bij leggen. Indien men het boekje van den hoofdelijken omslag met dat van verleden jaar vergelijkt, kan men zien 'dat de acht leden van den Raad, voorstanders der H. B. S. in hun belastbaar inkomen zijn verhoogd met de som van f 1800,terwijl de vijf tegen standers zijn verhoogd met een bedrag van f 6800, is percentsgewijs 21 °/o en 79 En zié M. d. R., hierbij vindt men, dat mannen die durven zeggen een voortstuwende kracht te zijn tot oprichting der H. B. S. eenvoudig geen cent meer in den H. O. betalen ik zou meenen, als men zulk een groot gedacht van zichzelven koestert, dat dan noodzakelijk moet volgen, ook voortstuwend te werken in het storten zijner belastingpenningenhet is zeer ge makkelijk een groot woord te voeren, en de gevolgen van zulk een woord door anderen te laten dragen. Als wij nu verder gaan, M. d. R., het boekje raadplegen, zullen we bemerken, dat het belastbaar inkomen van de voorstanders der H. B. S. is ver meerderd met pl.m. f24000, terwijl dat der tegen standers geklommen is met pl.m. f59000; blijft nog een bedrag over van ongeveer f 13,000 van hen, van wie ik niet weet, of zij voorstanders, dan wei tegenstanders der H. B. S. zijnkrijgen wij dus percentsgewijs 25 61 e/o en 14 °/o- Over het algemeen zijn de landbouwers het meest verhoogd ik geloof zelf dat allen in de verhooging deelen, behalve die landbouwer, voorstander der H. B. S., lid van onzen gemeenteraaddit is tee kenend. Ik hoop, M. d. R., dat de oogen van ons volk mogen open zijn en blijven, voor zulk een behan deling in de laatste tijden door vertegenwoordi gers der Gemeente ons aangedaan. Ik zou vragen, is dat geen misbruik van macht, als men zoo te werk gaataan niets zich storende het recht op zijde schuift en zijn eigen tergende wil doordrijft het doet mij denken aan spreuken 21 vers 24 en 22 vers 8. Ook komt mij wonderlijk voor de houding van onzen Burgemeesterenfinhier zullen we niet verder op ingaan, de tijd die rest, zal ons aan gaande zijn handelen nog wel meer leeren. U dankend voor de verleende plaatsruimte, teeken ik mij, EEN MAN UIT DEN KLEINEN BURGERSTAND. Ter Neuzen, 6 Juni 1912. Ter Neuzen 9 en 2 uur, Ds. J F. v Hulsteijn. Axel A 9 en 2 uur, Ds. J. H. Lammertsma. Openb. Belijdenis en Bed. H. Avondm. Axel B 9 en 2 uur, Ds. Chr. Bruins. Zaamslag 9 en 2 uur, Ds. M. Uijtenhoudt. Hoek 9 en 2 uur, Ds. H. v. d. Wal. Kloosterzande Geen dienst. Hervormde Kerk. Ter Neuzen 9 en 2 uur, Ds. A. Timmerman. Sluiskil 9 uur Ds. J. B. T. Hugenholtz. Axel 9 uur Leeskerk en 2 uur, Ds. J. B. T. Hugenholtz. Zaamslag 9 en 2 uur, Ds. G. van Dis. Hoek 9 en 2 uur, Ds. E. Raams. Hulst 9 uur, Ds. Den Boer. Sas van Gent 9 uur, Ds. H. Akersloot v. Houten Roos. Chr. Geref. Kerk. Zaamslag 9 en 2 uur, Ds. J. Wisse van Zierikzee. Gereformeerde Gemeente (Vlooswijkstraat.) Ter Neuzen 9, 2 en 5'/i uur, Dhr. J. Fraanje. Oud-Gereformeerde Gemeente (Vlooswijkstraat). Ter Neuzen. 9, 2 en 5'/j uur, Ds. L. Hubrechtse van 's Gravenpolder Lokaal „Eben-Haëzer" (Kerkhoflaan). Ter Neuzen. 6'/j uur, Dhr. J. J. Kense. Lijnolie Sept./Dec. f40, f 40'/4. Suiker oude oogst vast, nieuwe prijshoudend, Juni fl4l5/[c en Aug. f 15'/a geboden, Oct./Dec. f l2'/8 genoteerd. Aardappelen per H. L. Friesche Blauwen f 2,80 a f 2,90. Friesche Bravo's f 2,60 a f 2,80. Zeeuwsche Bonten f 3,— a f3.25. Zeeuwsche Blauwen f3,a f3,30. Zeeuwsche Bravo's f 2,90 a f 3,10. Andijker Muisjes f 4,— a f 4,25 per mand. Andijker Bravo's f 3,60 a t 3,75 per mand. Spring Malta's f 0,13'/i a f 0,14 per kilo. ANTWERPEN, 6 Juni 1912. Chilisalpeter vast; Loco fr. 26.80, per Jun' fr. 26.50, pQr Juli f26,25, per Maart f26,80. TER NEUZEN, 7 Juni 1912. Boter per Va KG. 0.57Va. Eieren 104 stuks 3.60. KOERS VAN HET GELD.

Luctor et Emergo | 1912 | | pagina 3