Antirevolutionair voor nieuws* en Advertentieblad Zeeland. De eerste termijn. FEUILLETON. In den Levensstrijd. No. 921. 10' Jaargang. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen. Ter Neuzen ƒ1,Franco per post: voor Nederland 1,10. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirec teuren en Brievengaarders. Dit blad verschijnt Dinsdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd o i Feestdagen, bij den Uitgever D. H. L1TT00IJ Az. te TER NEUZEN. ADVERTENTIEN: Van 14 regels ƒ0,40. Voor eiken regel meer ƒ0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde adver tentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. INGEZONDEN STUKKEN TE RICHTEN AAN DE REDACTIE; ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES TE BEZORGEN BIJ DEN UITGEVER. Neuzen's Raad besloot op een donkeren winterdag, iets groots te doen, zonder daarbij op de financiëele zijde der zaak te letten. Nu, op zulke korte, mistige dagen is het zeer wel mogelijk, iets over 't lioofd te zien, vooral wanneer men opzettelijk de oogen sluit voor iets, dat men voor een oogenblik liefst buiten rekening laat. Naarmate echter het voorjaar naderde en de heldere lentezon haar stralen wierp op 't menschelijk gedoe, kwamen de heeren, die 't zaakje dreven, langzamerhand tot de ervaring, dat er aan die groot-doenerij toch een finan ciëele zijde vastzat. Hoe men 't ook draaide en keerde en welke goocheltoeren ook werden uitgehaald met de inkomsten en uitgaven der gemeente het hooge woord moest er eindelijk uit: er zal toch jaarlijks, als heel de zaak in exploitatie is, een 7 a 8 duizend gulden bij moeten. Altijd, als de minister ons even gunstig behandelt als bijv. Viissingen waarvan men echter bij het doen van den sprong in 't duister absoluut geen zekerheid had. Gelukkig, dat men tenminste nog voor erger dwaasheid bewaard was gebleven. De 7 a 8 duizend gulden zullen noodig zijn, als men zich bescheidenlijk blijft bepalen bij eene H. B. S. voor het le, 2e en 3e cursusjaar. Oorspronkelijk was het plan geweest, er eene te stichten voor het 3e-, 4e- en 5e jaar en daarnaast een voorbereidingsschool, ook met drie leerjaren. Op deze wijze zouTerNenzen krijgen twee inrichtingen, samen vormende een Middelbare school met 6-jarigen cursus. Voor hen, die hun kinderen gaarne vooruit helpen ten koste van andermans zak, natuurlijk een zaakje om van te watertanden. Het bleek echter een te wilde droom voor ons arm Ter Neuzen. Precies zooals het sommigen jongelieden wel eens gaat, die trouwplannen hebben. Men maakt een plan op, hoe men de toekomstige woning zal inrichten. Smyrnasche tapijten op den vloer, fijne meubelen, stijl Louis XIV in het salon, kostbare gordijnen voor de ramen en alles naar den laatsten smaak ingericht door Pander uit Den Haag. Maar er zit toch ook een financiëele zijde aan en dikwijls blijkt het, dat men verstandig doet, met de echtelijke woning maar wat be scheidener in te richten. HOOFDSTUK I. Eenzaam staat te midden van tamelijk hooge duinen, slechts een paar minuten van het strand, een huisje. Klein is 't, maar rein. De verf is op vele plaatsen verdwenen onder het ijverig boenen van nijvere handen. De kleine ruiten blinken als spiegeltjes en laten duidelijk de helderwitte gordijnen zien. 't Is in den vroegen zomermorgen. Purperrood, blozend, wacht de hemel zijn vorstin, die straks stijgen zal van achter de kim men. Zie, de eerste stralen zendt ze reeds voor uit haar herauten, die het vogelkoor wekken, om jubelend haar te ontvangen. Daar heft ze het hoofd, schitterend in duizend glansen en ze kust de nevelsluiers weg van veld en duin. En hoe hooger ze rijst, hoe sterker haar glans wordt. Door de heldere ruiten van de kleine duinwo ning dringt ze haar gulden stralen en de nacht- donkerte kruipt voor haar weg in de uiterste Nu men kan daarom wel gelukkig ge trouwd zijn, al is alles niet zoo fijn ingericht. Op dezelfde wijze ging het ook het liberale achttal uit Neuzen's Raad. Hadden ze gedurfd en voor een klein geruchtje zijn ze niet vervaard „een zaken- mensch waagt ook wel eens wat," zei een hunner, die 't weten kan ze waren bij hun oorspronkelijk plan gebleven en we hadden voor een handjevol leerlingen een inrichting voor Middelbaar onderwijs gekregen, zooals er in 't heele land nog geen is. In tijds zagen ze echter nog in, dat voor dit plan geen geld aan te sleepen zou wezen en daarom deden ze als die jongelui, die 't dan in vredesnaam maar wat bescheidener zullen doen. En aan dit verstandig besluit hebben we het te danken, dat wij Ter Neuzenaren als de minister ons jaarlijks een 7500 gulden subsidie geeft, zelf ook „slechts" 7 a 8 duizend zullen bij te passen hebben. Was het eerste plan doorgegaan, dan was er zeker nog een 3 a 4 duizend, zoo niet meer, bijgekomen. Trouwens, 7 a 8 duizend gulden is voor eene gemeente als Ter Neuzen nog zoo spoedig niet bijeen -zooals de belastingbetalers zullen ondervinden. Omdat er eenige haast bij 't werk is een paar moeders zouden graag reeds in 't volgend jaar hun kinderen van de nieuwe inrichting doen profiteeren besloot ons achttal de zaak met spoed door te zetten. En zoo is er reeds in dit jaar de eerste termijn van den verhoogden Omslag noodig. Vandaar, dat er een 3500 gulden meer belas ting moet opgebracht worden dan verleden jaar. Waar die 3500 gulden te vinden Natuurlijk heeft de man, die 't zaakje aan dreef en die zoo treffend oreerde op dien don keren winterdag, een Hink deel van de ver hooging voor zijn rekening genomen. Hij heeft, dit spreekt van zelf, voor ,,'tgroote" dat we staan te doen, wel een paar honderd gulden per jaar over Toch niet toevallig is hij ditmaal niet thuis. Hij is in eens muisstil geworden en zal 't maar laten bij hetgeen hij verleden jaar betaalde. Maar dan toch de acht liberalen samen tasten goed in den zak, om de 3500 gulden te vinden Wel, dat valt volstrekt niet tegen. In offervaardigheid voor de goede zaak hebben deze heeren zich ten voorbeeld voor anderen gesteld en het boekje van den Hoof- hoeken. Daarbinnen Stil, zie en luister In den hoek, tegenover het raam, bevindt zich een bedstee. Wit is het laken en kussen, maar witter het hoofd dat er op ligtwitter de hand, waar mee de moeder de kleine Emmij voor het laatst liefkoost over den donkeren krullebol. Bleek zijn ook de gezichten der omstanderstwee mannen, de een al oud en grijzend, de ander in de kracht des levens en behalve de vier jarige Emmij, een jongen van dertien en een meisje van veertien jaar. Hoor, de zwakke, stervende moeder spreekt Wat buigen zich de hoofden om te vernemen 't laatste woord. De snikken moeten met geweld weerhouden worden, wat moeite 't ook koste. En 't is zoo schoon, zoo roerend scIiood, dat laatste woord en over 't gelaat glanst een schijnsel van hemelsclien vrede, als de lippen in blijde trilling zeggen, wat het brekend oog in vervoering verwacht „Ja, kom, Heere Jezus kom En dan, als haastte zich de ziel het aard- sche kleed af te leggen: „Dag Jan, dag Vader, dag Em, dag Steven, dag Greet Een snik breekt los, nog éen, nog éen En, terwijl Jan Ilarmsma het geliefde gelaat delijken Omslag is in dit opzicht leerzaam, als men het vergelijkt met dat van verleden jaar. Met zijn achten zullen zij in de 3500 gulden, die we dit jaar reeds voor de H. B. S. noodig hebben, bijdragen de somma van f 72,52 dat is per man door elkaar juist 9 gulden 6 en een halven cent. Is dat niet knap gefinancierd Je moet toch maar liberaal zijn, om voor je vaderstad iets groots 'te doen, waar heel Nederland van spreekt en er met z'n achten nog eieen tachtig gulden aan te betalen. Waar ze de rest van de noodige 3500 gulden halen, kan de belangstellende lezer te weten komen in een Ingezonden stukje, waarheen wij kortheidshalve met dank aan den ge- achten inzender, voor zijne hulp verwijzen. lntusschen zitten we nog altijd te wachten op hetgeen de minister doen zal. Veronderstel eens, dat Z.Ex. zegt: voor uw 3-jarige H. B. S., waar geen mensch wat aan heeft, geef ik niet meer dan de wet mij op legt. Ik houd mij aan uw eerste besluit, sterk aanbevolen door den Inspecteur van 't Middelbaar onderwijs en voor dat plan heb ik wat meer over. Wat zullen we dan besluiten Op een mooien zomerdag het besluit van 28 December maar weer even vlug intrekken, als het genomen werd om nog veel grooter gat in de gemeentekas te slaan Wie weet, wat ons nog boven 't hoofd hangt Y Al weer iets groots. Het voorbeeld van 28 December 1911 blijkt aanstekelijk te wei ken. We zijn al weer op weg, om iets groots te doen. Een paar woorden ter toelichting. Den len Juli 1899 sloten B. en W. van Ter Neuzen eene overeenkomst met de Indus- triëele Maatschappij te Amsterdam, waarbij aan de laatste concessie werd verleend voor het leggen en hebben van electrische gelei dingen in en over den openbaren gemeente grond en het openbaar gemeentewater. Bij artikel 2 der voorwaarden werd bepaald, dat de concessie zal eindigen 40 jaren nadat de gemeentelijke straatverlichting is in dienst gesteld. En bij artikel 6 is bedongen, dat de ge meente „wanneer de concessie vanaf den aan vang der Exploitatie vijftien jaren heeft ge- loopen ten allen tijde daarna, mits daarvan een jaar voor de naasting schriftelijk mede- deeling doende aan den Concessionaris, be voegd is, alle terreinen, gebouwen, inrichtingen, met teere afscheidskussen overdekt, heffen zich ineens de armen. Het gelaat schijnt v^r- hemeid, weerkaatsend de heerlijkheid van het Eeuwigheidslicht. „Ik kom Wéér vallen de geheven armen, de oogen breken, de strijd is volstreden, de ziel wiekt omhoog Dof weeklagen snikken in de duinwoning, de snikken van vader, man en kinderen. Buiten rijst vol majesteit, goudglanzend, de zon Maar hooger en heerlijker dan zij in haar schoonste schittering is de Zonne der Gerechtig heid, opgegaan in de hut, voor deze vrouw, die den Heere vreesde. HOOFDSTUK II. De woning, in welke wij u in het eerste hoofdstuk binnenleidden, werd, tot den aan vang van ons verhaal, bewoond door de fami lie, welke wij zooeven op zulk een droeve wijze vereenigd zagen. Ilarmsma is visscher van beroep. De oude grootvader, zeventig jaar oud, woont bij zijn zoon en zijn schoondochter in. De overige leden der familie zijn Emmij, Steven, en Greet. In vrede en eensgezindheid leefde dit gezin machinerieën en in het algemeen alles wat tot de electrische stroomlevering behoort tot zich te nemen, en de levering van electrische stroomen te bewerkstelligen." „Het bedrag hetwelk de Gemeente als ver goeding voor deze overneming aan den Conces sionaris zal hebben te betalen, wordt, tenzij partijen bij onderling overleg het daarover eens kunnen worden, getaxeerd door deskun digen, te benoemen als in art. 5 vermeld. Bij de taxatie wordt rekening gehouden met dé waarde, welke het geheele complex met het oog op de bestemming als industriëele onder neming bezit op het tijdstip door de gemeente voor de overneming bepaald." „Daarenboven wordt aan den Concessionaris eene premie uitgekeerd ten bedrage van zoo veel maal het 1/i0 gedeelte der schatlings- waarde, als het aantal jaren beloopt dat de concessie, ware zij niet ingetrokken, nog aan den Concessionaris zoude gebleven zijn." De in art. 2 bedoelde straatverlichting is in dienst gesteld op 15 Februari 1901. Nu heeft, blijkens het verslag van den Raad in de laatstgehouden zitting een der geachte leden dit jaartal afgetrokken van 1913 en toen 15 tot rest verkregen. We willem hem deze kleine vergissing niet al te zwaar aanrekenen, daar elk wel eens een fout in zijn aftrekking maakt, zelfs al is hij geen leerling der H. B. S. geweest. Doch in elk geval is 't duidelijk, dat B. en W. zich niet behoeven te haasten met het hun opgedragen onderzoek. Immers eerst op 15 Februari 1916 kan de zaak overgenomen worden en eerst in 1915 moet men, indien de Raad hiertoe overgaat, daarvan kennis geven aai) de Industriëele Maatschappij. Maar dat het opnieuw iets „groots" zou zijn is naar onze meening buiten kijf. Wij hebben niet veel verstand van industri- eele ondernemingen en zullen ons dus gaarne beter laten onderrichten, indien wij ons al te zeer vergissen. Doch als we de electrische centrale, de installatie, het dradennet en al wat er bij hoort in oogenschouw nemen, zou het ons niet ver wonderen, indien het geheel in 1916 geschat werd op een paar ton. Volgens art. 6 der voorwaarden moet daar n/i0 of 125000 gulden als premie bijdat maakt een som van 325000 gulden. Voorts moet ook nog rekening gehouden worden met de commerciëele waarde der zaak, zoodat de gemeente allicht in ronde som zou moeten uitkeeren 3V3 ton. Rekent men daarvan 4 percent, dan is dit elk jaar 14.000 gulden en wil men de leening te midden der duinen in de reine, heldere woning. Wat kon het 's wintersavonds gezellig zijn in het zindelijke vertrek, wanneer vader, dam pend uit den langen gouwenaar, aan den haard zat. Hoe konden dan Steven en Greet aandachtig luisteren naar de eindelooze verhalen van grootvader, verhalen uit zijn zeemansleven. Of, in den zomer, wat heerlijk plekje, daar op de bank voor 't raam, als de daghitte min derde en frische koeltjes het voorhoofd streel den. Maar ook, als de storm raasde en de zee dofbulderde, hoe vaak was dan de vrome moeder haar kinderen voorgegaan in 't lezen uit Gods Woord, in het gebed voor hem, allen zoo lief voor elk, die op de baren kampte. En, als dan 11a storm en ontij, de lang ver wachte weer de deur binnentrad, zie, dan heerschte in de woning een vreugde en vrede, als wanneer een veelgeliefd vorst zijn blijde inkomste houdt te midden zijner trouwe onderdanen. Zóo werd de band van liefde steeds vaster gesnoerd om dit gezin, en zelfs tegenspoed kon hem slechts hechter maken. En nu Daar was de wreede dood gekomen. (Wordt vervolgd.) Inzending van advertentiën vóór uren op den dag der uitgave. Advertentiën voor dit blad worden aangenomen tot 's namiddags I UUR op den dag der uitgave. i 1) DOOR ZELANDIA. Van r ij zend Licht. Licht en Donker. =-.■

Luctor et Emergo | 1912 | | pagina 1