Korte Berichten. Uit Stad en Provincie. De Koningin en de Prins te Parijs. zou zij meenen het zoo wat zij zeggen. Ons volk houde ze in de gaten die Patijns en De Jongs en Thomsons en Goeman Borgesius vooral. Vrij goed zomerweer, zonder een al te drukkende warmte. Maar men kon toch iets opgewekter weer gewenscht hebben voor Koningin Wilhelmina's „joyeuse entrée dans la bonne ville de Paris." En er dreigen reeds eenige wolken. Maar duizenden, duizenden, hun aantal is niet te schatten, niet te overzien, zijn langs den ganschen langen weg uitge stroomd. Het is ruim drie uur ophetoogen- blik. Ziet de Place de la Concorde en zeg of er heerlijker feestschouwspel mogelijk is dan dit reusachtige plein met zijn edele lijnen, met zijn fijne verschieten en daarin de enkele noot der verre vlagversieringen van ministerie, kamergebouw, Tuilerien-ingang, en de stra lende, schitterende glans der kurassiers. Op de Champs Elysées aan weerszij een onafgebroken dichte rij van menschen. Overal worden staanplaatsen op planken verhuurd. De kinderen hebben hun spel gestaakt en staan onder het toezicht der bonnes reeds op alle mogelijke stellages geheschen. De boomen op dezen beroemden avenue zijn in vollen, rijken bloei. Nooit verdiende zij beter haar naam. De Place de l'Etoile-Imposant, met zijn reusachtige Are (je Triomphe en zijn artillerie, is ook rondom zwart van menschen. En de avenue du Bois de Boulogne? Is er schooner groen, rijker, voornamer stadsgedeelte denk baar Het is alsof alle jonge meisjeskost scholen van Parijs en omstreken op de avenue du Bois de Boulogne uitgestroomd zijn. Welk een bijna onafgebroken rij van jonge meisjes, in lichte toiletten, vroolijk ongeduldig de intocht van de Koningin afwachtend. Wij zien er met Oranje-linten, waarschijnlijk de Hollandsche meisjes van een Fransche kost school het zijn twee aardige blonde meisjes met frissche Hollandsche gezichten ze staan onbeweeglijk, vast besloten stevig op haar plaats vooraan. Men ziet het, ze willen een „apart groetje" van de Koningin zien te krijgen. Zij weten niet, dat het Koninklijk rijtuig met een vrij dichten trappelenden stoet van ku rassiers omringd zal zijn en dat ze al haar best zullen moeten doen om de Koningin goed te onderscheiden. Bij het kleine boschstation is het schouwspel, het militaire en het natuurschouwspel, schoon en levendig en schilderachtig. Het is over vieren geworden de officieren te paard, de- kurassiers van den stoet, waarmee president en mevrouw Fallières gekomen zijn, staan voor de porte Dauphine opgesteld en deze stralende militairen tegeu den bosch-achter- grond bieden een verrukkelijk schouwspel. Fotografen, kinema-menschen, journalisten, agenten, soldaten, alles heeft zich opgesteld. Op de balcons der nabij gelegen huizen ver- dringen.zich tal van dames in lichte toiletten Onder een grijzen hemel, maar met goed weer, is Koningin Wilhelmina te Parijs aan gekomen. Precies om kwart over vieren kondigt het eerste kanonschot de aankomst van den koninklijken trein in het prachtig versierde station van het Bois de Boulogne aan. Een compagnie republikeinsche garde met vaandel en muziek bewijst de militaire eer. Op het perron bevinden zich de heer en mevrouw Fallières met de leden der re geering, d'e prefect van het departement der Seine, Lépine, de prefect van politie, de secre tarissen-generaal der beide prefecturen, de onder-voorzitter van den gemeenteraad, de voorzitter van den algemeenen raad der Seine, generaal Florentin, spoorweg-autoriteiten, e.a. Wanneer de koninklijke trein binnenrijdt staat de Koningin met Prins Hendrik voor het portier, dat onmiddellijk geopend wordt. President Fallières diep buigend, kust de hand der Koningin en schudt Prins Hendrik harte lijk de hand. De muziek heeft het Neder- landsche volkslied ingezet. De President en de Koningin stellen elkaar hun gevolg voor en vervolgens gaat de Vorstin aan den arm van Fallières, voorafgegaan door Mollard,den directeur van het protocol, en Lépine en ge- Nasielsk naar Modlin, alwaar wij den 24sten December des morgens aankwamen. Deze vier dagen, waarin wij van Gumbinnen naar Modlin reisden, belmoren tot de geluk kigste van mijn leven. Eenmaal den grooten militairen weg verlaten hebbende, zagen wij bijna geen militairen meer, doch alleen de vreedzame bewoners dier landstreken. Zoo vele maanden had ik dagelijks het gebulder van het kanon gehoord en nu op eens genoot ik, betrekkelijk gesproken, weder al de gemak ken des levens. In Wildenberg, Mlawa en Nasielsk brachten wij in goede kwartieren den nacht door. De neergeslagen geest had ook deze rust noodig om weder wat op te leven. In de stille oogenblikken van mijn reis richtte ik mijn gedachten vaak met dankbaar heid tot dat Hoogste Wezen, dat mij op zulk een wonderbare wijze had gered uit de vele duizende gevaren, waarin ik, vooral bij den noodlottigen terugtocht van meer dan 30(i uren gaans, verkeerd had. Ik was de eenige der vijf subalterne ingenieur-officieren van liet le legerkorps, die dezen vernielenden veldtocht zou overleven, daar de laatste, van wien ik te Gumbinnen afscheid nam, de Italiaansche officier Marjeni, kort daarna te Mariënburg in Pruisen overleden is. N. R. Gt. volgd door Prins Hendrik, die zijn arm aan mevrouw Fallières biedt. WTanneer de vorstelijke gasten op de Place Dauphine verschijnen, presenteeren de man schappen van het 25ste regiment infanterie de geweren, de muziek speelt het Wilhelmus en het geschut laat honderd-en-een saluut schoten daveren. De dichte menigte, die door een haag politie agenten teruggehouden wordt, juicht Koningin en Prins toe. Generaal Manoury, de militaire gouverneur van Parijs, gevolgd door een schit terenden staf, komt naar voren en groet Koningin Wilhelmina en Prins Hendrik met den degen. De Koningin schijnt zeer getroffen door de ontvangst, die de bevolking van Parijs Haar en den Prins bereidt. Zij dankt nijgend, de Prins brengt het militair saluut. Inmiddels heeft zich de stoet gevormd. Koningin Wil helmina neemt met President Fallières en vice- admiraal De Joncquières plaats in een a la Daumont bespannen rijtuig, voorafgegaan door den voorrijder Troute. Prins Hendrik, mevrouw Fallières en de ordonnans Ramodon volgen in het tweede rijtuig. Dan komt het gevolg, minister Poincaré, de Fransche gezant in Den Haag, Pellet, enz. Door de Avenue du Bois de Boulogne gaat het dan naar het ministerie van buitenlaridsche zaken. Langs den geheelen weg brengt de menigte een warme ovatie aan Koningin Wilhelmina, die blijde verrast lijkt door deze ontvangst van de Parijzenaars. Omtrent dat de President en mevrouw Fallières ter eere van Koningin Wilhelmina en Prins Hen drik aanboden, seint Reuter het volgende Om half acht kwamen Koningin en Prins in een statie-koets aan het Jülysée aan. Een bataljon infanterie presenteerde de geweren, het Nederlandsche volkslied weerklonk. Mollard en andere grootwaardigheidsbeldeeders ont vingen de vorstelijke gasten toen dezen uit hun rijtuig stapten. De Koningin droeg een prachtig kleed van wit satijn met paarlen en zilveren stiksels versierd in het haar droeg Zij een diadeem van diamanten. De Prins was in generaals-tenue met het groot-cordon van het Legioen van eer. Tusschen een dubbele haag van republikeinsche garde, be stegen de Koningin en de Prins de trappen naar het bordes, waar de President en mevrouw Fallières hen tegemoet kwamen. De Prins schudde hartelijk de hand van den heer Fal lières, terwijl de Koningin minzaam mevrouw Fallières de hand reikte. Nadat in het groote gouden salon de voorstellingen plaats gehad hadden, begaven de genoodigden zich naar de groote feestzaal waar het diner gediend werd. De Koningin en de Prins zaten naast elkaar, rechts van de Koningin zat de President, links van Prins Hendrik mevrouw Fallières. Er zaten tweehonderdvijftig personen aan, tot wie behoorden de leden van het gevolg der vor stelijke gasten, mevrouw Loubet, leden van het diplomatieke korps, de voorzitters van Senaat en Kamer, ministers, bekende politieke personen, hooggeplaatste rechterlijke ambte naren, vertegenwoordigers van de universiteit van Parijs, van den handel, de pers enz. De muziek der republikeinsche garde deed zich gedurende de maaltijd gelden. Tijdens het diner bracht de President der Republiek een heildronk uit, waarbij hij zeide Met bijzonder genoegen heet ik hedenavond Uwe Majesteit welkom uit naam van Frank rijk en van de regeering der Republiek. In Juli van het afgeloopen jaar heeft Uwe Maje steit mijn aanwezigheid in Haar hoofdstad wel willen beschouwen als een bewijs voor de uitstekende betrekkingen, die op zoo ge lukkige wijze onze beide landen verbinden. Ik ben er van overtuigd dat Uwer Majesteits verblijf onder ons die hartelijke betrekkingen nog versterken zal. Door de ontvangst, die er aan Uwe Majesteit bereid is, heeft Zij zich rekenschap kunnen geven van den aard der gevoelens, die het Fransche volk haar toe draagt. Uit die eerbiedige gevoelens jegens de beminnelijke Souvereine, die ons heden met Haar koninklijk bezoek vereert, treden op den voorgrond de eerbiedige sympathie voor de doorluchtige persoon van Uwe Maje steit/en een nobel gevoel voor het schoone en edele Nederland. Parijs, dat niet zijn gasten vergeet, die bij een verblijf binnen zijn muren zich ingenomen toonden met de stad, is gelukkig Owe Majesteit te kunnen danken voor het bezoek, dat Zij vóór Haar kroning aan Frankrijk's hoofdstad gebracht heeft. Frankrijk begroet gaarne Nederland, dat zoo terecht op eigen onafhankelijkheid en op de bewonderenswaardige vlucht zijner economi sche ontwikkeling naijverig is, als een vader land van de dingen der gedachte, wetenschap en kunst. President Fallières zeide ten slotte te hopen, dat de Koningin een aangename en blijvende herinnering zal bewaren aan de in Frankrijk doorgebrachte uren en drinkt op de gezondheid van de Koningin, de Koningin-Moeder, Prins Hendrik en Prinses Juliana en op den roem en de welvaart van Nederland. II. M. de Koningin, den President voor zijn woorden dankend, zeide gelukkig te zijn, dat zij den President het bezoek terug kon brengen, dat deze verleden jaar aan Nederland gebracht heeft en waaraan Zij en Haar landgenooten zulk een bijzonder aangename herinnering bewaarden. De uitstekende betrekkingen, zoo sprak de Koningin, die op zoo gelukkige wijze onze beide landen, hun verw^pitschap, smaken en belangen vereenigen, zjjn Mij een waarborg, ^.t dfeze vriendschapsbanden in de toekomst ■eer en meer bevestigd kunnen worden. Sb zo betrekkingen zijn reeds heel oud, want reeds in de middeleeuwen vond de Fransche beschaving een gunstigen bodem in Nederland. De Fransche letteren, de Fransche kunst vonden en vinden er steeds vurige bewonde raars. Wij koesteren een diepe bewondering voor het genie, de vurige werkkracht,! de kloekmoedigheid van uwe edele natie. De Koningin zeide voorts, dat het Haar persoonlijk aangenaam was te Parijs teruggekeerd te zijn. Zij is er trotsch op Fransch bloed in Hare aderen te hebben en dat de naam van Haar ras aan Frankrijk verbonden is. Na nog gezegd te hebben hoeveel genoegen de harte lijke ontvangst Haar deed, dronk II. M. op de gezondheid van den President en mevrouw Fallières en op den roem en de welvaart van Frankrijk. De Koningin bracht Haar toespraak met zeer heldere stem ten gehoore en legde bij zonderen nadruk op dat gedeelte, waarin zij zeide Fransch bloed in Hare aderen te hebben. Om negen uur was het diner afgeloopen. De Koningin, de Prins en de heer en mevrouw Fallières gebruikten in het gouden salon de koffie, waar II. M. en de Prins zich onder hielden met Poincaré, Dubost, Deschanel, Bourgeois, Delcassé, Briand. Brussel, 3 Juni. De vroegere Kamer telde 86 katholieken, 44 liberalen, 35 socialisten, 1 christen-democraat, dit is dus 6 stemmen meerderheid op de vereenigde oppositiepar tijen. Te rekenen naar de op het oogenblik te Brussel bekende uitslagen, dat wil zeggen, 15 stembureaux niet meegerekend, zal de nieuwe Kamer als volgt samengesteld zijn 101 kat holieken, 44 liberalen, 39 socialisten, 2 christen democraten, dat is dus een meerderheid van 15 stemmen voor de katholieken. Alle ministers zijn herkozen, waaronder de Woeste, Je leden van de rechterzijde en Schol- laert, de vroegere minister-President. Luik, 3 Juni. T^en de burgerwacht betoo- gers wilde tegenhouden die naar het stadhuis wilden trekken om de invrijheidstelling te ei- schen van iemand, die was opgebracht, werd zij overvleugeld. De gendarmes kwamen tus- schenbeide. De betoogers lieten de trams ontsporen en gooiden ruiten in. De gendarmes ontruimden een socialistisch vergaderlokaal, dat geheel geplunderd werd. Er zijn talrijke gewonden. Bij de schermutseling bij het socialistiscn vergaderlokaal losten de gendarmen schoten. Er vielen drie dooden en vijftien gewonden. Alle straten in het midden van de stad zijn doo/ gendarmen afgezet. Van de betoogers zijn velen gewond. Ook van de politieagenten, de mannen van de burgerwacht en de gendarmes zijn er gewond. Veel menschen zijn opgebracht. De menschen die gedood zijn bevonden zich in het socialis tisch vergaderlokaal. Een groot aantal straat lantaarns is verbrijzeld. In Brussel hadden betoogingen plaats voor katholieke gebouwen, waarbij relletjes ont stonden. De gendarmes voerden charges uit. Zaterdagnamiddag woedde een onweder, waarbij de bliksem niet van de lucht was. Van ongelukken in onze -naaste omgeving hoorden we gelukkig niet, wel zijn vele boomen door dit hevige weer, dat gepaard ging met een sterken wind, ontworteld of afgebroken. Op de hofstede van J. Huijssen te Drie wegen werden een 16-tal boomen ontworteld en afgebroken. Op Woensdagavond 19 Juni a. s., den voor-avond van het op Donderdag te houden Zeeuwsch-Vlaamsche Zendingsfeest op de weide van den heer Zegers, nabij het ziekenhuis alhier, zal een bidstond gehouden worden in •de Ned. Herv. kerk alhier. Als sprekers zullen alsdan optreden de predikanten A. Timmerman en J. F. van Hulsteijn. Op het Zendingsfeest zullen als sprekers optredenDs. G. F. Kerkhof van Souburg, Ds. A. A. Vermeer van Vlissingen, Ds. L. Kuiper van Delft, Ds. S. H. J. James van Lage-Zwaluwe, Ds. C. Lindeboom van Gorin- ciiem, J. L. D. van der Roest, oud-Zendeling Utr. Zendingsver., Ds. D. Pol van Vlissingen, Ds. M. Mooy van Ermelo. De zangvereenigingen van Ter Neuzeu „Ho sanna" en „Looft den Heere" en het muziek korps „Hosanna" van Axel zullen het feest opluisteren. Naar we vernemen is het besluit van den Raad dezer gemeente, waarbij het maxi mum als opbrengst van den hoofdelijken omslag te heffen werd verhoogd van f 31300 tot f35,000 bij Kon. besluit goedgekeurd. Tegen dat besluit was bij de Kroon be zwaar ingediend. Onze gemeente Ter Neuzen telde volgens de Staatscourant van 1 Juni j.l. op 1 Januari 1912, 9174 inwoners, Axel 5026, Hoek 2612 en Zaamslag 3397 inwoners. In Zeeland telt Vlissingen bet grootste aantal n.l. 21,778, daar na Middelburg met 19,229 inwoners, en dan volgt Ter Neuzen met 9174 inwoners als de derde plaats wat het grootste aantal inwoners uit Zeeland betreft. Voorts noemen we nog eenige plaatsen met een flink aantal inwoners. Borssele heeft 1192, Breskens 2279, Goes 7611, Hontenisse 5110, Hulst 3361, IJzendijke [2703, Philippine 1172, Sas van Gent 2086," Schoon- dijke 1951, Sluis 2828, Aardenburg 2039, Bier vliet 2316, Zierikzee 6769 inwoners. Hoek. Uit goede bron wordt medegedeeld dat thans het voornemen bestaat om hier dit jaar weder een wielrijdersfeest te organiseeren Wetende dat te Ter Neuzen nog geen plannen bestaan voor het houden van een wielrijders- feest op 15 Aug. heeft men te Hoek dien datum er voor gekozen. Axel. Op Maandag 3 Juni j.l. had alhier eene Raadsvergadering plaats waarin 9 leden aanwezig waren. Afwezig waren met kennisgeving de heer A. E. C. Kruijsse, zonder idem de heer P. Dregmans. De kohieren voor de schoolgelden werden vastgesteld op een bedrag van 231 gld. voor het L. O. en 48 gld. voor het M. U. L. O. Punten 3—5 der agenda, wijzigingen, af- en overschrijvingen der gemeente-begrootingen over 1911 en 1912 werden zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. Naar aanleiding van het verzoekschrift van S. M. de Jonge, wed. J. C. de Bruijn om aan haar grond van de gemeente inkoop af te staan werd besloten bedoelde grond te onttrekken aan den openbaren dienst en later, indien er geen bezwaren inkomen, die voorf 1 af te staan aan de verzoekster. Aan de Zeeuwsch-Vlaamsche Tramweg- Maatschappij wordt gedurende 20 jaren een jaarlijksche subsidie van f700 verleend. Het verzoekschrift van G. Gilijamse houden de bezwaar tegen den aanslag van het door hem betaalde vergunningsrecht, en tevens om afslag en terugbetaling van hem teveel be taalde, werd afgewezen. De rekening van het Algemeen Burgerlijk Armbestuur werd goedgekeurd. Door de comm. van onderzoek werd een wenk gegeven om bezuiniging te betrachten bij het vergaderen. Tot leden der comm. voor het onderzoek inzake den hoofdelijken omslag werden be noemd de heeren j. de Feijter, J. Smies en M. Wolfert. Tenslotte werd tot Directeur der Gasfabriek benoemd de heer K. A. Wiechman van Vianen aan de Lek, op een tractement van f900, be nevens vrij wonen, vuur en licht. Datum van in diensttreding is 1 Juli a. s. of zooveel vroeger als mogelijk is. Axel. Op Woensdag 29 Mei 1.1. is alhier de groote onderlinge schietwedstrijd gehouden der schietvereeniging „Prins |Maiirits", waaraan werd deelgenomen door 50 leden, die een totaal aantal van 227 series marga en 143 series flobertpatronen verschoten. Axel. Vrijdag werd door ingelanden van den Noordpolder het dijkgeschot vastgesteld op f4,50 per H.A. Groede. Vrijdag sloeg alhier de bliksem in de woning van H. Hoebé. Schoorsteen, pijp, dakpannen, spiegel en behang werden zeer beschadigd. Nabij Biervliet, in den Tomaespolder bij Vis tor Haverbeke werd de graanschuur juist boven den koestal, door den bliksem getroffen, en ontstond er brand. Onmiddelijk werden de 8 a 9 paarden uit den stal losgemaakt ook de beide stieren, waarna met goed gevolg dank zij de hulp van een aanwezigen timmerman de vlammen konden gedoofd worden. Gelukkig dat de schuur met pannen gedekt was. Vrijdag had ten overstaan van notaris Pilaar te Goes ten verzoeke van den heer Boone de verkooping te Nieuwdorp jdaats van een perceel boitw- en weiland in den Van Citters polder, gemeente 's Heer-Arendskerke, ter grootte van 31 H.A. 13 aren. Hiervoor werd in massa geboden f1598 per H.A., waarvoor- het perceel werd ingehouden. Te Middelburg sloeg de bliksem in het maga zijn der firma Bosman en Van Goozen, aan de Loskade. De bliksem sloeg het dak in en het is waarschijnlijk aan de telefoongeleiding te danken dat geen grootere schade werd aan gericht. Bij de firma Maas en de Groot ook in de buurt van de Loskade, sloeg de bliksem in de telefoon. Verscheidene boomen te St. Laurens en te Serooskerke werden ontworteld of kraakten af. Op de Oranjezon was de verwoesting nog erger. Te Wolphaartsdijk werd door den hevigen wind aan den dijk bij de zoogenaamde „tent" een tiental boomen als rieten afgebroken. In hun val ruïneerden deze weer de telegraaf draden en de ijzeren beschoeiing aan den kant van den dijk. Regenbakken, die voor drie kwart ledig waren werden geheel gevuld. Te Yerseke, sloeg door een stormvlaag tij dens de onweersbui een vaartuig omver. De schipper kon een plank grijpen, waarmee hij naar den steiger van een oesterput dreef, waar hij door behulpzame handen bewusteloos op den wal werd gehaald. Hij werd echter spoedig weer bijgebracht, maar is nog lijdende. De knecht was op het zinkende vaartuig gekropen en werd nog in tijds door een korstoomboot De aankomst te Parijs. het Gala-diner op het Elysée, Toespraak van President Fallières. Antwoord van Koningin Wilhelmina. De verkiezingen in België. TER NEUZEN, 4 Juni 1912. Het onweer van Zaterdag.

Luctor et Emergo | 1912 | | pagina 2