Bijbelverklaring M. HENRY Kerk en School. Landbouwberichten. Gemengd Nieuws. Burgerlijke Stand. Telegrafische Berichten. Hoogwatergetij te Terneuzen. Handelsberichten. Advert e 111 i 11. uke geëindigd was, werden 2000 programma's en 700 kinderkaarten verkocht. Na afloop werd met muziek aan 't hoofd teruggemarcheerd naar Vlissingen. Den eersten Pinksterdag werden met de electrische tram Vlissingen—Middelburg, ver voerd 5000 passagiers, op den tweeden Pink sterdag 13.500 en den derden Pinksterdag 8900. Met de booten van den provincialeu stoom- 'bootdienst op de YVesterschelde werden den tweeden Pinksterdag ongeveer 1200 personen vervoerd. Rijkspostspaarbank. De Directeur der Rijkspostspaarbank brengt ter algemeone kennis dat (die spaarbankboek jes, uitgegeven in de maand Juni en waarop de rente over het afgeloopen jaar nog niet werd bijgeschreven, "zoo spoedig mogelijk, ter verificatie en rentebêschrijving bij hem worden ingewacht. Voor de toezending daarvan kan gebruik gemaakt worden van omslagen met gedrukt adres, kosteloos aan de kantoren der Posteryen verkrijgbaar. Afgifte der boekjes tot voornoemd doel aan die kantoren geschiedt, tegen bewijs van ont vang. Gereformeerde Kerken. Drietalte Bodegraven N. G. Kerssies te Den Ham; H. A. Munnik Jr. te Fijnaartc. a. en G. H. A. v. d. Vegte te Urk te Zalt- BommelW. Goedhuijs te Weesp H. Haspers te Garrelsweer en M. A. van Pernis te Heer- jansdam. Beroepente TholenG. M. van Rennes te Dussen te HouwerzijlM. Schouten, cand. te Haren (Gr.)te Lekkerkerk A. Schippers te Maasdijk. Bedanktvoor Ter Apel door S. de Vries te Nieuw-Leuzen. Ned. Hervormde Kerk. Beroepen: te Tholen (2e pred. pl.) G. H. Beekenkamp te Delft; te Hoogeloon c. a. (toez.): de lieer J. W, Maas, cand. te Utrecht. Bedankt; voor Berkenwoude door K. F. Proost, cand. te Leiden. In den nacht van Maandag op Dinsdag is te Doetinchem op bijna vijftigjarigen leeftijd overleden de heer Ds. D. J. van Dijk, predi kant der Ned. Herv. Zendingsgemeente. In 1909 volgde hij zijn vader Ds. J. van Dijk Mz., den stichter der Christelijke Philanthropische inrichtingen, als directeur der inrichtingen op. De overledene was eerst predikant te Wie- ringen en heeft als predikant de eerste reis meegemaakt op het hospitaal-kerkschip „De Hoop." Eenige proeven, die van navolging vragen I. Voederbieten. Er is voor den veehouder geen goedkooper voer dan dat, wat hij op zijn boerderij zelf maakt. Onder het ruwvoer, dat een eerste plaats in alle voederrantsoencn inneemt, be lmoren de mangelvvortels of voederbieten. Zij worden in den Iaatsten tijd in alle streken, tot op de lichtste zandgronden met het meeste succes verbouwd, dank zij de verbeterde be- mestingswijze van dit gewas. Het is in den modernen landbouw goed gezien, dat men bij de bemesting van veevoedergewassen geen kosten spaart, immers, alles wat het land produceert, komt of het vee of den stalmest ten goede. Vroeger kon men de voederbieten niet in voldoende kwantiteiten op lichten grond winnen, omdat het gewoon onmogelijk was voldoende voedingsstoffen door bemesting aan te brengen. Mangelwortels en alle andere soorten van voederbieten of wortelen belmoren namelijk een groote hoeveelheid kali. Sedert de stassfurter kalizouten den landbouw ten dienste staan, is het mogelijk in die behoefte te voorzien. En het is verbazingwekkend, wat een enorme oogsten nu soms op gewonen zandgrond verkregen worden. Zoo werden in 1906 te Meijel in Limburg bij den landbouwer W. J. Gielen per Hectare 90000 K.G. voeder bieten werden gewonnen, met een bemesting van half stalmest, 1400 K.G. kainiet, 000 K.G thomasslakken en 1000 K.G. kalk, terwijl daar naast met dezelfde bemesting zonder kainiet slechts 70000 K.G. voederbieten werden ge wonnen, terwijl weder daarnaast zonder kainiet en zonder slakkenmeel slechts 60000 K.G. voederbieten geoogst werden. Nog mooiere voorbeelden zijn die van de landbouwers Theodoor Spee te Neer en J. M. Kuipers te Nederweert, beide ook weer uit Limburg. De eerste proef werd genomen in 1910 op zandig leem (voorvrucht haver). Het proefveld be stond uit twee velden, waarvan het eene 1000 K.G. kainiet kreeg en het andere geen kainiet, doch overigens dezelfde bemesting, aldus I- 11 1000 K.G. kainiet Geen kainiet. 1500 K.G. 1500 K.G. Thomassl.m. 500 K.G. 500 K.G. chilisalpeter. 1500 K.G. 1500 K.G. kalk. Opbrengst 95200 K.G. 52100 K.G. voederbieten. Hier werd dps met 1000 K.G. kainiet 43100 K.G. voederbieten meer geoogst. De proef van Kuipers werd in 1908 genomen, op zandgrond. De voorvrucht was rogge, die stalmest had gehad. I. 1 - II- 1500 K.G. kainiet. Geen kainiet. 1000 K.G. 1000 K.G. Thomassl.m. 400 K.G. 400 K.G. chilisalpeter. 2000 K.G. 2000 K.G. kalk. Opbrengst 82600 K.G. voederbieten. 36000 K.G. voederbieten. 9300 K.G. blad. 6000 K.G, blad. Hier werd dus met 1500 K.G. kainiet per Hectare meer geoogst; 46600 K.G. voederbieten en 3300 K.G. blad. Men leest hieruit dit, dat wie voederbieten (mangelwortels e. a.) wil ver bouwen, niet te karig moet zijn met den kainietzak. De bemesting voor voeder bieten kan zelfs nog zeer laat geschieden, zonder dat er vrees behoeft te bestaan voor schade door de kainietbemesting. Intusschen, wie daar bang voor is, geve dan patentkali, maar dan half zooveel gewicht, b.v. in plaats van 1000 K.G. slechts 500 K.G. De Amsterdamsche gemeentetram heeft op den eersten Pinksterdag 216.252, op den tweeden Pinksterdag 242.454_ passagiers ver voerd, tegen verleden jaar 235.213 en 2*2.587. De electrische tram Amsterdam-Zandvoort vervoerde op den eersten Pinksterdag 14.278 passagiers, en Maandag 19.000 tegen verleden jaar 40.851 en 55.909. De Ilaagsche Tramwegmaatschappij heeft op haar lijnen den eersten Pinksterdag 123,311 en den tweeden Pinksterdag 207.380 personen vervoerd. Met den staatsspoorstoomtram Den Haag Scheveningen werden gedurende die beide dagen te zamen ongeveer 25.000 reizigers ver voerd. De wandelpier te Scheveningen is gedurende de beide Pinksterdagen bezocht door 15.000 personen. Op de Hoef kade te 's Gravenhage kwam Maandagavond een tweewielig wagentje inde richting van de Stationsweg aanrijden, juist toen uit de Jan Blankenstraat een electrische tram kwam. De man, die liet voor liet rijtuigje gespannen paard mende, hield, teneinde een botsing te voorkomen, zóó krachtig de teugels in, dat het paard kwam te vallen. Door de schok viel de vrouw, die naast den man zat, uit het wagentje en kwam onder de tram. Deerlijk verwond, werd zij op advies v^tn Dr. van Duyl, met de auto van den Gemeente lijken eerste-hulpdienst naar het gemeente ziekenhuis vervoerd, waar haar de beide beeneii werden afgezet. Toen Zaterdagavond de alleenwonende weduwe Poepjes, uit de Nieuwe Teertuinen te Amsterdam, van een boodschap terugkeerde, vond zij de deur van haar woning niet alleen geopend, doch de laden van haar kabinet op de tafel geplaatst. Zij begreep onmiddellijk, dat dieven in haar huis waren geweest en riep om hulp. De buren schoten toe en weldra bleek, dat al haar geld en haar sieraden waren ontvreemd. Een ijzeren kistje, inhoudende f 6000 aan waardepapieren en f 1100 aan contanten, was gestolen doch bovendien hadden de dieven alles goed afgezocht en eenige gouden horloges, gouden kettingen, broches en andere sieraden meegenomen. De weduwe, die reeds 72 jaren oud is, had eerst sedert vier weken deze woning betrokken. Ze had haar ^aakje, een slijterij, verhuurd en was nu met de spaarduitjes de rust van den ouden dag gaan genieten. Kennissen had ze weinig, ze deed zelf haar huishouding en als er een boodschap werd gedaan, dan toog haar waakhond, een witte poedel, mee. De dieven moeten zich door opensluitmg toegang tot de woning hebben verschaft. Ver moedelijk hadden zij iemand op den uitkijk gezet, want buren hadden omstreeks het uur waarop de inbrekers hun slag sloegen, een man op den hoek van de straat zien staan. Men had echter gedacht, dat die man wachtte op iemand die zich bij den kapper in het benedenhuis bevond. De kast was met een scherp voorwerp, waarschijnlijk een beitel, geforceerd. Bij de ramp in het bioscoop theater tc Villa Real zijn er 80 gewonden, van wie 5 stervenden zijn. Er zijn reeds zestig lijken te voorschijn gebracht. Slechts 22 van deze konden worden herkend. Aan de Duitsche bladen worden de volgende bijzonderheden geseind omtrent den brand in het bioscoop-theater. „Het theater was in een winkelgebouw en had slechts één uitgang. In de buurt van dien uitgang was het projectie apparaat opgesteld en door de ontploffing werd deze uitgang versperd. Een ontzettende paniek brak uit. Het publiek merkte, dat er aan den overkant een andere deur was en snelde daarheen. Doch deze deur was gesloten. De tweehonderd menschen drongen toen tegen elkaar op en liepen elkaar omver. Door dit gedrang zijn meer menschen omgekomen dan door den brand. Van de meer dan honderd gewonden ligt een groot aantal op sterven." De „Titanic." Senator Smith heeft den Amerikaanschen Senaat in kennis gesteld met den uitslag van het „Titanic"-onderzoek van de commissie. Hij laakte het Engelsche ministerie van Handel, dat door zijn laksheid grootendeels verant woordelijk was voor de ramp. Hij beschuldigde kapiteiu Smith van zorgeloosheid en verwaar- loozing van de waarschuwingen voor de nabij heid van ijs. Hij veroordeelde het gebrek aan tucht aan boord na de botsing met den ijsberg en de onvoldoende uitrusting der booten. Ilij verklaarde dat bijna 1500 menschen zonder noodzaak waren opgeofferd door het ontbreken van de goede tucht bij het laden der booten. Hij constateerde met leedwezen dat enkele jonge officieren de eerste gelegenheid om het schip zelf te verlaten hadden benut. Voorts verklaarde hij dat een zware verantwoordelijk heid, waaraan hij moeilijk zou kunnen ont komen, op den kapitein van de „Californian" rusttehij was van meening dat, als deze even waakzaam was geweest ten opzichte van de beweging van het schip, als hij bedrijvig was in het werken met zijn eigen seinlicht, allen waarschijnlijk hadden kunnen worden gered. Meer dan 300 arbeiders zijn vergiftigd te Tsjicha door de oxydatie van koperen ketels, welke hun waren verschaft door de vereeniging van landverhuizers. De afgevaardigden van Siberië in de Doema hebben een protest inge diend bij het Ministerie van Landbouw. TER NEUZEN. Huwelijks aangiften. 24 Mei. Willem van Doorn, oud 25 j., jm. en Johanna Jacoba Cornelia Reinhoud, oud 26 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen 23 Mei. Cornelis van der Have, oud 22 j., jm. en Jacomina Verschelling, oud 20 j., jd. Geboorten. 20 Mei. Jan, z. van Pieter van der Meer, en van Lijdia Berwald. 22 Mei. Theodorus Wilhelmus, z van Hendrikus Bernardus Huisman, en van Louisa Catharina Hemelaar. 23 Mei. Martha, d. van PieteB Geelhoedt, en van Helena Harte. 25 Mei. Reinier, z. van Krijn Hamelink, en van Adriana Suzanna Scheele. Overlijden. 23 Mei. Jacobus Cornelis Leunis oud, 4 in., z. van Pieter, en van Wilhelmina Riemens. 24 Mei. Cornelia Jacoba Casteleijn, oud 8 m., d. van Abraham, en van Cornelia Pieternella Bal. Johannes Beun, oud 57 j echtg. van Johanna Adriana Westerbeke. PREDIKBEURTEN. ZONDAG 2 JUNI 1912. Gereformeerde Kerk. Ter Neuzen 9 uur, Ds. J. F. v. Hulsteijn en 2 uur, Leeskerk. Axel A 9 en 2 uur, Ds. J. H. Lammertsma Voorber. H. Avondm. Axel B 9 en 2 uur, Ds. Chr. Bruins. Zaamslag 9 en 2 uur, Ds. M. Uijtenhoudt. Hoek 9 en 2 uur. Ds. H. v. d. Wal. Kloosterzande 2 uur, Ds. J. F. v. Hulsteijn van Ter Neuzen. Hervormde Kerk. Ter Neuzen 9 en 2 uur, Ds. A. Timmerman. Sluiskil Geen dienst. Axel 9 en 2 uur, Ds. J. B. T. Hugenlioltz. Zaamslag 9 en 2 uur, Ds. G. van Dis. Hoek 9 en 2 uur, Ds. E. Raams. Hulst 9 uur, Ds. Den Boer. Sas van Gent 9 uur, Ds. H. Akersloot v. Houten Roos. Chr. Geref. Kerk. Zaamslag 9 en 2 uur, Dhr. Van der Meiden, Theo). Stud, te Loosduinen. Gereformeerde Gemeente (Vlooswijkstraat.) Ter Neuzen 9, 2 en 5'/i uur, Leeskerk. Oud-Gereformeerde Gemeente (Vlooswijkstraat). Ter Neuzen. 9, 2 en 5'/j uur, Leeskerk. Lokaal „Eben-Haëzer" (Kerkhoflaan). Ter Neuzen. 6Va uur, Dhr. F. van Strien MIDDELBURG, 30 Mei. Ter graanmarkt van heden was de aanvoer gering. Stemming flauw, tarwe kon moeilijk vorige week-prijzen opbrengen. Noteering van boter en eieren. Boter f 0.50 a f 0,60 voor particulieren /0,60 per Va kil°- Eieren f 3.60, voor particulieren f 4.— per 100 stuks. Noteering van de Veilingsvereeniging 1 Walcheren alhier. Eieren f3.20 a f4.—. HULST, 28 Mei 1912. Middenprijs per 100 K.G. Tarwe f 10,60, Rogge 9,—, Wintergerst Zomergerst ,i-, Haver f 11,— Erwten 16,—, Witte Boonen ƒ16,— BruineBoonenƒ17,—, Duivenboonen^ 12,— Paardenboonen 11,—, Boekweit 0,—, Lijnzaad /0,—, Koolzaad per 100 L. Aardappels 4,-. Boter per kilo 1,10. Eieren per 26 stuks 0,90. Er waren ter veemarkt te koop gesteld 3 stuks rundvee en 17 varkens, waarvan verkocht 1 stuks rundvee, en 12 varkens. DAGEN. Zaterdag Zondag Maandag Dinsdag Woensdag Donderdag Vrijdag 1 2 3 4 5 6 7 Juni Voorm. Nam. I 2.28 2.46 3.4 3.22 3.40 3.57 4.16 4.35 4.55 5.17 5.39 6.5 6.31 6.59 Middelburg. Het openbaar Ministerie der Middelburgsche rechtbank eischtte lieden 3 maanden gevangenisstraf tegen de 39-jarige bootwerker J. F. V. te Ter Neuzen, Voorzitter der bootwerkersvereeniging „Recht en Plicht", die in de stakingsdagen een vrouw van een werkwillige zou gedreigd hebben met de woor den „Ik zal je den hals afsnijden" en „van nacht komen we om je boel in brand te steken Beklaagde en getuige décharge ontkenden dat deze woorden gesproken waren. Mr. J. Goed- bloed wees op het gunstig verleden van be klaagde en op het rustig verloop der staking. Pleiter vroeg vrijspraak. Uitspraak 7 Juni a. s. Den Haag. H. M. de Koningin zal bij de terugkeer van Parijs te Brussel door den koning van België ontvangen worden, die Haar op een tocht door geheel België zal verge zellen. De ontmoeting zal een officieus ka rakter dragen. Amsterdam. Twee Duitschers liepen heden op het postkantoor alhier tegen een kantoor- looper van de firma Mirande en Voeten. Even later vermiste de looper f 2000. Eén Duitscher werd gepakt doch had niets bij zich, vermoe delijk had hij de bewuste portefeuille aan zijn kameraad overgegeven. Voor de vele bewijzen van deel- neming, ons betoont bij het overlijden van onze geliefde Zuster en Tante Catharina van de Velde, dochter van Joz. van de Velde en Neeltje Franse, betuigen wij onzen dank. Namens de Familie, C. LEUNIS. Zaamslag, 31 Mei 1912. v Zondagnacht overleed te Middel burg, zacht en kalm, onze geliefde Vader en Behuwdvader, de Heer IZAAK ADRIAAN POUWER, in den ouderdom van ruim 61 jaar. Dat zijn einde vrede was, is ons tot troost. Ter Neuzen, 31 Mei 1912. J. A. LITTOOIJ—Pouwer. D. H. LITTOOIJ Az. H. VERHOEVEN. Ter Neuzen. - Hulst. Galanteriën. - Huishoudelijke Artikelen. Glas-, Porcelein-, Aardewerk en gros. Winkeliers en kooplieden bezoekt onze Magazijnen. U vindt er steeds eene ruime sorteering aan concurreerende prijzen. Prof. Dr. H. BAVINCK. AMSTERDAM, 30 Mei 1912. Suiker vast, Mei/Juni f 15% te koop, Aug. f 15% en Oct./Dec. f l2'/i geboden. Aardappelen per H. L. Friesche Borgers f 1.80 a f 2. Friesche Blauwen f 2,75 a 1' 3,—. Zeeuwsche Bonten f 2,a f 3.26. Zeeuwsche Blauwen f2,— a f3,25. Zeeuwsche Eigenheimers f2.— k f2.40. Zeeuwsche Bravo's f 2,50 a f 2,90. Eigenheimer Pooters f0.80,a fl, Malta's f 9Vj a f 0,10 per kilo. Spring Malta's f 0,13'/a a f 0,14'/s per kilo. Andijker Muisjes per klein mud f 6,— a f 8,—. Aanvoer 2 ladingen. ANTWERPEN, 30 Mei 1912. Chilisalpeter vast: Loco fr. 26.80, per Nov. fr. 25.80, per Febr./Maart f26,70. Het Oude Testament, (Gen.Job) is com pleet in 50 afleveringen a 30 cent, met gratis drie Stempelbanden, óf in drie prachtig ge bonden deelen a f 5,30, naar keuze. Om het geld behoeft niemand het te laten, want het boek kost slechts W 15 cent per week. W Wie kan dat niet betalen, als hij dit werkelijk wil? En voor dien luttelen prijs koopt u een ware schat, een goudmijn. Gij zult u nooit beklagen over het daarvoor uitgegeven geld. Teekene nu in, mie kan. Deze ver klaring laat aan duidelijkheid niets te menschen over. Dit is een merk voor geleerd en ongeleerd, voor de studeer kamer en voor de huiskamer. En mat de vertaling betreft, die is kostelijk. Wij hebben haar op tal van plaatsen vergeleken met de oude van 1773. Maar melk een verschilZoo houterig en stijf de oude hier en daar mas, zoo vloeiend en gemakkelijk te lezen is overal de nieume. Geref. Kerkbode 's Hage. Vraag proefaflevering en uitvoerig Prospectus bij uw Boekhandelaar of bij den Uitgever J. H. KOK te Kampen. VAN OPNIEUW UIT HET ENGELSCH VERTAALD EN VOORZIEN VAN EEN VOORREDE DOOR

Luctor et Emergo | 1912 | | pagina 3