Jlnttrevolutionair voor nieuws* en ifdvertentieblad Zeeland. Gemeenteraad. FEUILLETON. De Russische veldtocht van 1812. Uit de Tweede Kamer. No. 919. Zaterdag 1 Juni 1912. 10e Jaargang. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen. Ter Neuzen ƒ1,Franco per post: voor Nederland ƒ1,10. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirec teuren en Brievengaarders. Dit blad verschijnt Dinsdag- en-vrijdagavond, uitgezonderd op Feestdagen, bij den Uitgever D. H. LITTOOIJ Az. te TER NEUZEN. inzending van advertentlën vóór uren op den dag der uitgave. ADVERTENTIËN: Van 14 regels ƒ0,40. Voor eiken regel meer ƒ0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde adver» tentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. INGEZONDEN STUKKEN TE RICHTEN AAN DE REDACTIE; ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES TE BEZORGEN BIJ DEN UITGEVER. De Burgemeester der gemeente TER NEUZEN maakt bekend, dat eene Openbare Verga dering van den Gemeenteraad zal worden ge- houden op Maandag den 3 Juni 1912, des namid dags te 2 ure. Ter Neuzen, den 31 Mei 1912. De Burgemeester voornoemd, A. HUIZINGA, Burgemeester. V Minister Talma en de Verzeke ringswetgeving. Mystiek komt in onze Tweede Kamer bitter weinig tot uiting. Van ziekelijke overgevoeligheid zal niemand haar beschuldigen. Gewaardeerd mag het dan ook worden dat sommige Kamerleden bij den aanvang der algemeene beschouwingen over de Ziektewet enkele woorden van sympathie aan Minister Talma's moeilijken arbeid wijdden. Warme, nobele toon klonk in hetgeen Mr. Aalberse sprak, toen hij aldus zijn rede aan ving Voor ik echter daarmede, wat mijn persoon betreft, aanvang, moet mij van liet hart een oprecht woord van hulde voor dezen bewinsman, Minister Talma, die het reuzenwerk heeft aangedurfd, om het geheele vraagstuk der arbeiders-ver- zekering aan te vatten en tot een oplossing te brengen. Een stout bestaan, dat ons denken doet aan dien man, waarvan Horatius zingt in zijn ode aan Virgilius, toen deze over zee naar Athene zou reizen, den man, die het waagde voor liet eerst met zijn brooze kiel de felle zee over te steken ïlli robur et aes triplex circa peclus die man moest wel zijn gemoed met eikenschors ommuurd en inet driedubbel staal gepantserd hebben Ik breng dan ook oprechte, warme hulde aan den durf en de stoere werkkracht van dezen Minister, ook al verlangt hij gewis een dergelijke hulde niet, omdat een man als hij zulk een zwaarwichtig werk niet aanvangt dan in het vertrouwen op den steun van Hem, dien alleen hij ook de eer van zijn arbeid wil geven. (19 Bij deze strenge koude was ieder verloren, die den nacht niet onder dak doorbracht. Een soort van instinkt scheen zich nu ook van de droevige resten van het leger te hebben meester gemaakt. Van Moskou tot aan de Beresina was de hemel altijd verlicht door brandende steden, dorpen, gehuchten of huizen, doch van nu af werden de woningen niet meer aange stoken. Doch wel nooit heeft de democratie meer geheersche dan in dit tijdvak van den terugtocht. Generaals, officieren en militairen van alle rangen betrokken des nachts de boerenhuizen en gebouwen totdat alle vertrek ken met menscheu waren opgevuld. Om de meest mogelijke militairen te kunnen bevat ten, is het mij wel gebeurd dat wij op den grond zittende, onze voorlui tusschen onze beenen op dezelfde wjjze gëzeten waren. Op deze wijze waren er meermalen over de 100 mGnsclien in een klein vertrek en niet zelden gebeurde het dat officieren van lioogen rang zich verblijdden op deze wijze den nacht te kunnen doorbrengen. Spoedig volgde dan een ondragelijke hitte, terwijl men geplaagd werd Eveneens deed liet goed dat Mr. van Idsinga, die principieel tegenstander van de verplichte verzekerng is en zich vroeger tot zulk een hard oordeel over Minister Talma liet verleiden, thans deze veel sympathieker uitspraak gaf „dit mag mij niet weerhouden 0111 mijn groote waardeering uit te spreken voor den reuzenarbeid dien hij ten deele reeds heeft verricht en zeker met het hem eigen talent tot een goed einde zal brengen waardeering niet alleen voor de werk kracht en voor de groote schranderheid waarmede hij zijn eigen standpunt ver dedigt, maar ook en vooral voor de mees terschap over zelfs de fijnste details welke hij ten toon spreidt en die bewijst, dat hij van de zaak die het hier geldt een diepgaande studie heeft gemaakt. Voor Minister Talma moet hierin reeds groote voldoening liggen. Inderdaad moet wie onbevangen zijn werk gadeslaat oprechte waardeering voor zijn enorme praestaties koesteren. Met niets ontzienden ijver geeft hij zich aan zijn taak. De heer Duys moest dezer dagen erkennen dat verreweg liet moeilijkste departement aan Minister Talma is toebetrouwd. Om in onze ingewikkelde sociale verhoudin gen ook door liet verzekeringswezen orde te scheppen wordt schier titanische kracht ver- eischt en Minister Talma toont zich alleszins voor zijn taak berekend. Kritiseeren en fouten aanwijzen gaat ge makkelijk genoeg. Maar tot positieven hervormingsarbeid gelijk door Minister Talma wordt geboden, zijn slechts weinigen in staat. Wordt dit door de kritici en kritikasters wel voldoende beseft Rotterdammer V De verkiezing te Groede. Om een juisten blik te geven op de verkie zing bij de Ned. Ilerv. Gem. te Groede, waar over de meeningen uiteenloopen, schrijft men van bevoegde zijde aan „De Nederlander": Dat bij de op -I Dec. 1911 gehouden ver kiezing van 18 leden voor het kiescollege een zekere groep candidaten niet werd gekozen doordat liet stembureau stembiljetten, waarop een gedrukten candidatenlijst was geplaatst, ongeldig verklaarde, is waar. Echter gin» liet hier niet geheel tusschen orthodox en modern, al zullen de gekozenen zeker ervoor waken, als 't in hun macht is, dat de gemeente de door ongedierte en vuil, want in verscheidene weken had men zich niet gewasschen of ge- scheren de huid begon dan te jeuken, zoo dat zulk een nacht nog moeilijker te passeeren was dan de dagen met hunne vermoeiende marschen. Van de Berisina marcheerende, moest men de moerassen van Zembin passeeren, waar over een menigte lange bruggen op palen ge bouwd waren. Zoo deze door de Russen ver brand waren geworden, hetgeen zij hadden kunnen doen, daar zij meester van het terrein waren geweest, dan ware vermoedelijk het geheele Fransche leger gevangen genomen. Niet ver van Molodetschno zag ik, voor liet laatst van mijn leven, Keizer Napoleon. Hij had een sabelpels aan en een dergelijke muts °P; Het was een heerlijke wintermorgen. Zijn koets volgde hem in de nabijheid. Ik herkende hem door eenige officieren, die in zijn omgeving waren. Geen vivat, waaraan de groote veldheer zoo gewend was, liet zich hooren. „Ce J. T. est la cause de notre misère", hoorde men wel eens, doch dan werd geant woord „mais parbleu, ce n'est pas sa faute, mais de ces cacrés Russes." Van de Beresina af was de terugtocht niets dan een volslagen vlucht. Aan liet behoud van oorlogsmateriepl of militaire positiën werd niet meer gedacht. Het eenige doel scheen slechts fe zijn om den hoofdpersoon van liet verschrikkelijk militair treurspel te redden, prediking van liet Evangelie der Schriften behoudt. Tegen genoemde ongeldigverklaring heeft een aantal stemgerechtigden geprotesteerd bij het Classicaal Bestuur van IJzendijke, dat het stembureau in 't gelijk stelde. De ver ongelijkte partij ging in hooger beroep bij het Prov. Kerkbestuur van Zeeland. Dit bestuur verklaarde niet, zooals De Nederlander meldde, die verkiezing ongeldig, maar gaf de volgende beslissingDe verkiezing is geheel wettig en dus geldig, maar wordt vernietigd, omdat de gekozenen hun mandaat niet danken aan den duidelijk uitgedrukte» wil der gemeente. Tegen deze beslissing kwam de predikant van Groede op en vroeg vernietiging bij de Alg. Syn. Commissie. Nu heeft de Al». Syn. Comm. in de ver gadering van 10 Mei 1.1. verklaard dat liet Prov. Kerkbestuur van Zeeland terecht de stemming te Groede geldig verklaarde en dus de klachten van appellanten ongeldig, maar dat de vernietiging eener verkiezing die ge heel overeenkomstig de reglementen had plaats gehad, nergens eenigen rechtsgrond vindt. De beslissing van liet Prov. Kerkbe stuur van Zeeland werd dus vernietigd en aan liet Prov. Kerkbestuur van Utrecht ge vraagd, om op het hooger beroep tegen de beslissing genomen door het Class, bestuur van IJzendijke, eindbeslissing te nemen, echter „met inachtneming van hetgeen in deze be slissing in cassatie is beslist." Vergadering van Woensdag 29 Mei 1912. De Kamer hervat de algemeene beraad slaging over de ontwerpen tot regeling van de arbeidersziekteverzekering. De minister van landbouw, n ij verheid en han del (de heer Talma) zet zijne j.l. Vrijdag on derbroken rede voort. Spr. verdedigt in de eerste plaats de door hem gevolgde werkwijze. Hij ontkent, dat de opzet voor zijn verzeke- ringsontwerpen te breed is geweest, en meent, dat zijne ontwerpen ten onrechte omslachtig worden genoemd. De minister geeft vervolgens nader aan, op welken rechtsgrond zijn ontwerp berust, n.F. op dezen, dat de overheid zorg heeft te dragen, dat verhoudingen, door iiaar beschermd, geen gevolgen hebben, welke her rechtsbesef onder mijnen. Niet liet bijzonder arbeidersbelang, doch het openbaar, het algemeen belang is motief voor de regeling. Spr. zet vervolgens en dit geschiedde met opoffering van duizen den, die onder den last van lichamelijk lijden bezweken. De wegen waren nog meer dan te voren bezaaid met lijken. Niets was af grijselijker dan deze ongelukkigen te zien. De hongerdood, dien zij ondergingen, was ge woonlijk voorafgegaan door een stuiptrekkend zieltogen. I11 diezelfde krampachtige houding lagen de lijken, geheel ontkleed, uitgeteerd van ellende, op de wegen. WTagens, paarden, alles ging er ovej- heen, als de lijken belem mering veroorzaakten. Zoo ver was liet gekomen dat tusschen Smorgoni en Wilna geen achterhoede meer bestond, daar de divisie Loison en de Napel- sche garde d'honneur, die uit Wilna het Leger te gemoet gezonden waren, in een paar dagen door de strenge koude, die toen >30° bereikt had, geheel vernietigd waren. Ik zag Davodt, niet ver van Osmiana, zich persoonlijk de grootste moeite geven om een peloton uit alle wapenen samen te stellen, ten einde aan de kozakken nog iets te kunnen vertoonen. Hij beloofde hun gouden bergen en had een honderdtal in twee gelederen te zamen ge bracht doch nauwelijks had de maarschalk zich 500 pas verwijderd, of alles was weder uiteen. Het Leger was toen reeds een ware maskerade geworden. In dezen staat van volkomen oplossing kwamen wij te Wilna aan en wij. begrepen nu maar al te wel dat wij daar ook niet lang zouden vertoeven. Den eersten nacht bracht uiteen, dat het door hem gekozen uitgangs punt leidt tot Arbeiders verzekering. De grond voor verplichte verzekering zegt hij geldt alleen voor arbeiders. Het eenige arbeidersinkornpn is het loon, en dit moet den arbeider toekomen ook in de weken, waarin hij geen arbeid heeft kunnen verrichten. Zeker is het gewenscht, dat ook niet-arbeiders verzekerd zullen zijn, maar alleen voor ar beiders is wettelijke verplichting noodig. Regeling van de ziektebehandeling is noodig, niet alleen voor arbeiders, doch dat zou moeten zijn volks verzekering, niet arbeiders verze kering. Verzekering van ziektebehandeling is een maatschappelijke taak, waar de staat buiten moet blijven. De minister verdedigt zijn ontwerp vervol gens tegen de bedenking, dat het de vrije verzekering op zijde dringt. De vrije verze kering helpt alleen den sterke, niet hem, die haar 't meest noodig heeft. De minister ver gelijkt subsidieering van vrijwillige verzekering met gesubsidieerde katholieke geitenfokkerij, en zegt, dat dat in beginsel hetzelfde is. Vervolgens bespreekt de minister de orga nisatie. Hij verdedigt de samenkoppeling van ouderdoms- en invaliditeits-verzekering. Blijkt het mogelijk, aan het particulier ini tiatief meer ruimte te geven zonder schade voor de zaak, dan is de minister tot tegemoet koming bereid. De particuliere kassen kunnen zich evenwel, volgens spr., zeer goed bij de bepalingen van het ontwerp aanpassen. De minister verdedigt uitvoerig de Raden van arbeid. De vakvereenigingen zijn daarin - niet te gebruiken. Hij vergelijkt de Raden met waterschappen en jachtschappen. Al deze lichamen worden in het leven geroepen, omdat de vitale belangen, die zij hebben te behartigen, niet konden worden overgelaten aan individueele willekeur, en omdat de be staande organen van de rechtsgemeenschap er niet geschikt toe waren. In het belang van een goede controle blijft de minister de overbrenging van de kleine ongevallen naar de ziektewet noodzakelijk achten. Ten slotte verklaart de minister zich tot samenwerking met de Kamer bereid. Telkens komen echter nieuwe denkbeelden op, zelfs heeft een lid een denkbeeld in een motie be lichaamd, dat hij bij het mondeling overleg niet heeft verdedigd. Het is geen hardnekkigheid en koppigheid als hij zich tegen die nieuwe denkbeelden verzet, doch het is met de basis van zijn ontwerp, dat hij staat of valt. De heer T r e u b (V.-D.) repliceert. ik door in een herberg en sliep in een warme kamer als een vorst, nadat ik te voren een flesch wijn bad uitgedronken. Dit oponthoud was onder al het gewoel toch een ware hemel, in vergelijking met de uitgestane ellende. Den volgenden morgen zocht ik het hoofdkwartier op ën vond de ingenieur-officieren gelogeerd op de derde verdieping van een groot huis. Wij hadden gelegenheid brood en wijn te koopen en deden ons daaraan te goed. Alle officieren der Genie van de verschil lende legerkorpsen vereenigden zich bij den algemeenen chef der Genie, den generaal Chasseloup. Van de 140 officieren, die naar Rusland waren gegaan, waren er nog 33 tegen woordig. Hollanders onder dezen waren, be halve mijn persoon, de kapiteins Blaauw, van der Wijck en Anemaat, van wie de tweede thans nog als luitenant-kolonel in leven is. In den nacht van 9 op 10 December ver lieten wij Wilna. Op de hoogte vóór de stad hoorden wij opnieuw het vijandelijk kanon vuur. Met groote dagreizen, die onze krachten geheel moesten uitputten, kwamen wij de Russische voorhoede vooruit, welke ons, zonder zichzelve te desorganiseeren, niet geregeld vol gen kon. Met onze verzwakte lichamen legden wij in 8 dagen den weg van Wilna naar Gumbinnen af, zijnde een afstand van 65 uur gaans. (Slot volgt.) Advertentiën voor dit blad worden aangenomen tot 's namiddags I UUR op den dag der uitgave. (verhaald door een ooggetuige, wijlen den Kolonel der Genie A. KOOL.)

Luctor et Emergo | 1912 | | pagina 1