Kerk en School. Landhoiiwberichten. Gemengd Nieuws. Telegrafische Berichten. Handelsberichten. Hoogwatergetij te Terneuzen. Advertentie n. gekost. "Zoodra er voorstellen Van de Ged. Staten komen, zullen wij deze aan der. gemeen teraad mededeelen. Gereformeerde Kerken. Beroepen: te Krimpen a. d. Lok: I'. van Hoven te Hoogvliette St. Jacobi-Parochie S. van Leeuwen te Oostermeerte Ter Apel S. de Vries te Nieuw-Leuzen. Ned. Hervormde Kerk. Beroepente DoornB. Osinga te Llden bij Arnhem. Vooral in den laatsten tijd heeft men over de noodzakelijkheid van een kalibemesting op gerst talrijke proeven gedaan. Ofschoon de gerst gedurende haar groeitijdperk minder kali uit den bodem haalt dan eenige andere halm vrucht, dan zou liet toch verkeerd zijn, aan te nemen, dat zij weinig kali noodig heeft. Integendeel, de gerst heeft een grooten voor raad gemakkelijk oplosbare kali noodig. Dat komt voornamelijk, daardat haar zwak wortel gestel de kali zeer moeilijk uit den bodem kan opnemen, zoodat men op een grond, die slechts een gering kaligehalte heeft, soms goede haver en tarweoogsten kan winnen, waar de gerst nog wel eens te wenschen overlaat. Vandaar dat een bemesting met oplosbare kali, zelfs op gronden, die van nature rijk aan kali zijn, zooals onze kleigronden, de gerst zoowel in kwaliteit als in kwantiteit aanmerkelijk doet stijgen. Bij een rijke kalibemesting daalt het eiwitgehalte van de gerst, wat voor brouw gerst van groote beteekenis is. Nog iets anders beïnvloedt de waarde van de gerst, dat is haar bleeke blanke kleur. Nu is het in de laatste jaren opgevallen (zie o. a. over de bleeke werking der kalizouten no. 24 van Die Ernahrung der Pflanze 15 Dezember 1911) dat kali op de kleur van vlas, gerst enz. een zeer gunstigen invloed uitoefent. Een tweede reden dus, waarom een kalibemesting de kwaliteit van de gerst verbetert. Van zeer v^el belang is de vorm, waarin de kali gegeven wordt en de tijd der kalibemesting. Zeer veel proeven wijzen er op, dat of het gewone kainiet, of het 40 °/0 kalizout voor gerst de beste vorm is, waarin de kali gegeven wordt, Schneide- wind adviseert de kalibemesting in het voor jaar te gevenhij vindt het waarschijnlijk met het oog op de gunstige werking van het chloor Zelfs aan te raden de helft van het kainiet voor het zaaien en de andere helft als overbemesting te geven. Een normale kali bemesting op gerst is 400500 K.G. kainiet per Hectare of 150200 K.G. 40% kalizout. Uit bovenstaande mededeelingen is in elk geval te besluiten, dat men proeven neemt op allerlei gronden, ook op de beste kleigronden, met een kali bemesting op gerst, hetzij op winter-, hetzij op zomergerst, ook met late kalibemesting, dit laatste vooral met het oog op de beweringen van Prof. Scheidewind. In de Kamerzitting van Woensdag werd men gedurende de rede van den heer Patijn over het ontwerp-Ziekteverzekering plotseling opgeschrikt door een stem, die luide van de openbare tribune riep„Heeren, mag ik even het woord hebben Waarom Verder kwam hij niet, de veldwachters grepen hem. Bij het verhoor kon hij niet precies zeggen, wat zijn bedoeling was; maar hij achtte de wet, die behandeld werd, niet rechtvaardig. Immers een werkman „moest kunnen door gaan De man was in zeer overspannen toestand. Het potje, waarin de schoolkinderen te Maurik f35 bijeengebracht hadden voor een schoolreisje, is door middel van inbraak ge stolen. Een jongetje van den barbier v. d. L. te 's-Hertogenbosch zou des middags om 2 uur naar school gaan. Om halftwee ruim be gaf het ventje zich naar den zolder der woning om nog wat te spelen. Toen het twee uur werd en het kind nog niet naar beneden kwam, werd het door de moeder geroepen, doch zij kreeg geen antwoord. Zij ging naar boven kijken en vond het jongetje opgehangen. Half dood van schrik rende de moeder hulproepend en vreeselijk te keer gaande de trap af en de straat op. De man liep onsteld naar boven en sneed onmiddellijk het koord stuk, waaraan het ventje hing. Het was nog niet te laat, want spoedig kwam het kind weer bij en werd van een wissen dood gered. Het geval ver wekte een heelen volksoploop. Het ongeluk was gebeurd doordat het ventje op een bank stond, dat van onder zijn voeten wegschoof, terwijl hij 't touw om den hals had. Had de man niet de noodige tegenwoordigheid van geest gehad, het kind ware reeds na enkele oogenblikken een lijk geweest. De Openb. school te Bloemendaal is ge sloten wegens diphtheritusgevallen. Bij de vervolging van twee inbrekers in de nabijheid van het dorp Bredow schoot een inbreker een dienaar van het gerecht neer. De gendarmen vuurden terug en raakten een inbreker, die vervolgens door zijn medeplichtige werd doodgeschoten, opdat hij niets zou ver raden. Ten slotte werd ook de tweede in breker neergeschoten. Men weet nog niet, wie het geweest zijn. Te Baarn is een 15-jarige jongen door een adder in de hand gebeten. Hand en arm zwollen weldra zoo erg op. dat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Hoewel de adders in de Baarnsche bosschen zeer zeld zaam zijn, is eenige voorzichtigheid toch aan bevolen. - Op de vischmarkt te Berlijn zijn dezer dagen 3000 kilo's paling aangevoerd, komende van het Tangajikameer, in Congo. Dit uitge strekt meer, een echte goudmijn voor de visschers, behoort voor de helft aan Duitsch- land en voor de andere helft aan België. De Duitschers hebben er de visch vangst op groote schaal ingericht. De eerste verzending paling, 3000 kilo's bedragend, werd per schip naar Genua gestuurd ep van daar per spoor naar Berlijn. De visch is in goeden staat in Duitschland aangekomen. - Tengevolge van het eten van bedorven visch zijn 102 man van een in Berlijn liggend regiment artillerie ziek geworden. Zij zijn in het hospitaal ondergebracht. De helft zal heden ontslagen kunnen worden. Een dergelijk voorval met bedorven visch ik verleden week in het Potsdamsche garnizoen voorgekonjen. Onlangs stond te Czernowitz een zi- geunerpaar terecht, waarbij weer eens bleek hoever de beschaving in beschaafde landen is doorgedrongen. De zigeunerin had aan een dienstmeisje beloofd haar een bruidegom te verschaffen, tegen betaling van 5 kronen. Het meisje ging er op in en ging met de zigeunerin mee om met behulp van 27 ^luivels den bruidegom te voorschijn te roepen. De vijf kronen bleken natuurlijk niet voldoende, want de 27 duivels wilden voor zoo'n kleine som niet komen. Nadat de zigeunerin het meisje eindelijk 500 kronen had afgeperst, kwam de groote' dag, waarop de bruidegom verschijnen zou. Het meisje moest nu in een glas haat- gouden ring en oorbellen werpen, waarna het glas met een doek gedekt werd. Toen de zigeunerin den doek weer trok waren de ring en de oorbellen verdwenen, maar in het glas bevond zich nu een levende pad, die aan het jonge meisje als bruidegom werd voorgesteld. Hij was door de 27 duivels betooverd, maar zou in veertien dagen door de duivels, die met de belooning tevreden waren, in een man veranderd worden. En dan zou hij weer de jonge graaf zijn, die hij vóór de betoovering was. Het meisje nam de pad in zalige stem ming mee naar huis en wachtte veertien dagen om van de verandering getuige te zijn. Maar nadat zij een maand gewacht had, was de pad nog een pad. Toen verloor zij haar geduld en liep naar de politie. Daar werd het dwaze meisje wijzer gemaakt. De zigeu nerin werd veroordeeld tot twee jaar tucht huisstraf, terwijl de betooverde graaf in beslag genomen werd. Eenigen tijd geleden was er in een Califor- nische stad een stakingsactie op touw gezet. Het kwam toen den inwoners der plaats ter oore, dat anarchisten uit San Francisco en ook uit den naburigen staat Nevada naar de stad op weg waren om de stakingsbeweging te bevorderen. Aan de grens van de gemeente werden deze wouldbe propagandisten opgewacht, mishan deld en ten slotte verjaagd. Het ging naar de couranten destijds vermeldden bij deze ontmoeting hardhandig toede anarchisten werden geslagen, moesten het Amerikaansche volkslied zingen, de Amerikaansche vlag kussen en er tmor knielen. Nu heeft een andere anarchist, zekere dr. Reitmann, die secretaris is van de bekende anarchiste Emma Goldmann (bekend, doordien zij door haar anarchistische propaganda den moordenaar van Mc Kinley, Czolgosz, tot zijn gevaarlijke denkbeelden had gebracht) een boekje opengedaan over de wijze waarop hij dezer dagen in San Diëgo (Californië) is be jegend. Hij werd 's nachts van zijn bed gelicht en uit zijn hotel gesleept. Men voerde hem ge vankelijk mede en bracht hem 50 K.M. de woestijn in. Daar werd hij door veertien goedgekleede jongelui formeel gemarteld. De beulen stootten ïiem met hun vingers in zijn oogen, trokken hem de haren met wortel en al uit en rukten hem de kleeren van het lijf. Van pijn kermend, smeekte Reitmann zijn beulen, hem liever te dooden. „Neen" luidde het antwoord „je moet aan de we reld bekend maken hoe wij hier in San Diëgo anarchisten ontvangen." Reitmann moest toen „The Star Spangled Banner" zingenmaar hij kende het lied niet en werd daarom met knuppels bewerkt. Nu volgde nog een uit gezochte martelingmen brandde Reitmann met gloeiende sigaarpunten „I. W. W." (In ternational Workers of the World) op den rug. Ten slotte werd hij met gloeiende teer begoten en naakt met stokslagen verder de woestijn ingejaagd. Vrijdag heeft de bekende Westfaalsche groot-industrieel August Thijssen, die zich van eenvoudig werkman tot multi-millionair heeft opgewerkt, zijn 70sten verjaardag herdacht. Als feestgave schonk hij aan de ondersteu ningskas van zijn ijzergieterij 140.000 Mk„ aan de ondersteuningskas van de machinefabriek 70.000 Mk. en verder tal van andere bijdragen aan weldadigheids- of fabrieksinstellingen tot een totaal bedrag van ruim een millioen Mk De Gemeenteraad van Mülheim heeft Thijs sen, die zich door een reis naar 't buitenland aan alle feestelijkheden had onttrokken, het eereburgerschap verleend. - Men hoopte, dat gisteren aan de uitge breide staking van de ridders van naald en schaar in het West End van Londen een eind komen zou. De beweging was aan het ver- loopen gisteren waren een 700 man aan het werk gegaan bij de patroons en het getal thuiswerkers dat weer den arbeid had opge nomen was veel grooter. En zooals het ge woonlijk gaat, als de beweging eenmaal aan het verloopen is, dan is ze ook spoedig ten einde. Wel werd gisteren nog melding ge maakt van overlast dien de werkende kleer makers ondervonden maar men dacht toch dat het niet tot ernstige conflicten zou komen. - Woensdag is in Boston de ex-predikant Clarence Richeson geëlectrocuteerd. Richeson had zich schuldig gemaakt aan een van de laagste en laf hart igste misdaden die men zich bedenken kan. Om te kunnen trouwen met een schatrijke vrouw, had hij zijn verloofde, een juffrouw Avis Liunell, die ongefortuneerd en van bescheiden komaf was, om het leven gebracht. Aanvankelijk hielden de leden van zijn gemeente', en daaronder vooral de dames die bij hem kerkten, zich er van overtuigd, dat de predikant onschuldig verdacht werd. Maar na een langdurige voorloopige hechtenis viel Richeson door de mand en bekende hij, den moord te hebben gepleegd. Hij schreef een berouwvolle bekentenis, die in de bladen kwam. en gedroeg zich in de gevangenis als een boetvaardige zondaar. Of dit berouw oprecht was, dan wel of Richeson door vertoon van deemoed aan den electrischen stoel hoopte te ontkomen, blijve hier onbeoordeeld. Zeker is, dat er, toen de terdoodveroordeeling was uitgesproken, een merkwaardige actie werd begonnen, die er op gericht was, gratie voor den veroordeelde te verkregen. Het schijnt ook wel, dat men aan Richesen had te ver staan gegeven, dat, zoo hij een volledige be kentenis aflegde, de kans op het behoud van zijn leven niet slecht was. Vast staat tenmin ste, dat, toen aan den veroordeelde medege deeld was, dat hij niet op gratie had te hopen, de man aan een geweldige zenuwcrisis ten prooi werd. Hij kon 's nachts niet slapen, had gilbuien, enz. Ter terechtstelling zelve echter schijnt Riche son zich goed gehouden te hebben. Een gees telijk lied ziugende ging hij van zijn cel naai den stoel. Den ganschen vorigen dag» had hij in den Bijbel gelezen. De zaak-Richeson had in de Vereenigde Staten in zeer hooge mate de belangstelling van het' groote publiek gewekt. PREDIKBEURTEN. ZONDAG 26 MEI 1912. Gereformeerde Kerk. Ter Neuzen 9 en 2 uur, Ds. J. F. v. Hulsteijn. Axel A 9 en 2 uur, Ds. J. H. Lammertsma Axel B 9 en 2 uur, Ds. Clir. Bruins. Zaamslag 9 en 2 uur, Hoek 9 en 2 uur, Ds. H. v. d. Wal. Kloosterzande Geen dienst. Hervormde Kerk. Ter Neuzen 9 en 2 uur, Ds. A. Timmerman. Sluiskil 2 uur, Dhr. B. van Hesteren, Evangelist te Gent. Axel 9 en 2 uur, Ds. J. B. T. Hugenholtz. Zaamslag 9 en 2 uur, Ds. G. van Dis. Hoek 9 en 2 uur, Ds. E. Raams. Hulst 9 uur, Ds. Den Boer. Sas van Gent 9 uur, Ds. H. Akersloot v. Houten Roos. Chr. Geref. Kerk. Zaamslag 9 en 2 uur, Gereformeerde Gemeente (Vlooswijkstraat.) Ter Neuzen 9, 2 en 6'/i uur, Dhr. J. Fraanje. Oud-Gereformeerde Gemeente (Vlooswijkstraat), Ter Neuzen. 9, 2 en 5'/j uur, Leeskerk. Lokaal „Eben-Haëzer" (Kerkhoflaan). Ter Neuzen. 6'/ï uur, Dhr. J. J. Kense. MAANDAG 26 MEI 1912. (2e Pinksterdag.) Gereformeerde Kerken. Ter Neuzen 9 uur, Ds. J. F. van Hulsteijn. Axel A 9 uur. Ds. J. H. Lammertsma. Axel B 9 uur, Ds. Chr. Bruins. Zaamslag 9 uur, Hoek 9 uur, Ds. H. v d. Wal. Kloosterzande Hervormde Kerk. Terneuzen 9 uur, Ds. A. Timmerman. Sluiskil Geen dienst. Axel 9 uur, Ds. J. B. T. Hugenholtz. Zaamslag 9 uur, Ds. G. van Dis. Hoek 9 uur, Ds. E. Raams Jr. Chr. Geref. Kerk. Zaamslag Gereformeerde Gemeente (Vlooswijkstraat). Ter Neuzen 9 uur, Dhr. J. Fraanje. Oud,-Gereformeerde Gemeente (Vlooswijkstraat). Ter Neuzen, 9 uur, Leeskerk. 's Gravenhage. De regeering heeft bij de 2e Kamer een ontwerp ingediend omtrent rente loos voorschot te verleenen van Vs der kosten in den aanleg en het in exploitatie brengen van de spoorlijnen IJzendijke over Sas van Gent naar Drieschouwen, van Hoofdplaat naar Pyramide, van Philippine over Ter Neuzen naar Zaamslag en van Sas van Gent naar Selzaete, tot een maximum van 50,000 gulden voor werken in verband met den aanleg dezer spoorlijnen, voor de overgang te Sas van Gent over liet Kanaal naar Ter Neuzen. Budapest. Het oproer duurt voort. 500 per sonen zijn gearresteerd. Er werden geweer schoten gelost op het huis van den pretendent der Kamer. 30 huizen staan in brand. Rij tuigen waren aangehouden en met petroleum in brand gestoken. Om 2 uur waren er 20 dooden en 200 gekwetsten. AMSTERDAM, 23 Mei 1912. Lijnolie Juni f 465/s> Juni/Aug. f 44'/n Sept./Dec. f 40 Vj. Suiker prijshoudend, Mei f lo'/a t-e koop, Aug. f 15'/i, en Oct./Dec. f l2s/„ geboden. Aardappelen per H. L. Friesche Borgers f 2.20 a f 2.50. Friesche Blauwen f 3,a f 3,10. Friesche Bravo's f 2,80 a f 3, Zeeuwsche Bonten f 3,20 a f 3.4B. Zeeuwsche Blauwen f 3,30 a f 3,45 Zeeuwsche Eigenheimers f 2.40 k f 2 50. Zeeuwsche Bravo's f 2,90 a f 3,10. Andijker Muisjes f 4 per mandje. Andijker Bravo's f 2,40 a f 3, Andijker Kleine f 3,— per </i mandje. Andijker Blauwen f2,80 a f3. Duinzand Engelschenf 4,af 5, Spring Malta's f 0,l3'/i a f 0,14'/j per kilo. ANTWERPEN, 23 Mei 1912. Chilisalpeter vastLoco fr 26.65, per Nov- fr. 25.65, per Febr./Maart f26,25. TER NEUZEN, 24 Mei 1912. Boter per Va K.G. 0.55. Eieren 104 stuks 3.60. Fransch per 100 fr. 47.525 a 47.55. Engelsch per 12.— 12.—. MIDDELBURG, 23 Mei. Ter graanmarkt van heden was de aanvoer gering. Prijzen onveranderd. De prijzen waren als volgtjarige tarwe f0— a ƒ0,— nieuwe dito 8,25 a 8,50 rogge ƒ0.— a ƒ0.— wintergerst 0,— a ƒ0,— zomergerst ƒ0,— a ƒ0,- haver ƒ0,— a ƒ0,— paardenboonen 0,— a ƒ0,— groene erwten a kroonerwten o.— a 0,—tuinboonen ƒ0,— a 0,— witteboonen a ronde bruine boonen a lange dito a koolzaad aallesper mud. Karweizaad a per 50 kilo. Noteering van boter en eieren. Boter 0.51 a 0,61 voor particulieren ƒ0,61 per Va kilo. Eieren 3.70, voor particulieren ƒ4.10 per 100 stuks. Noteering van de Veiling svereeniging Walcheren alhier. Eieren f3.80 a f4.50. HULST, 20 Mei 1912. Middenprijs per 100'K.G. Tarwe/10,40, Rogge 9,60, Wintergerst 10,(50 Zomergerst 10,—, Haver f 10,80, Erwten 15,—, Witte Boonen f\g Bruine Boonen ƒ19,—Duivenboonen/11,75, Paardenboonen ƒ10,25, Boekweit 0,—, Lijnzaad f o,—, Koolzaad per 100 L. Aardappels 4,25. Boter per kilo 1,05. Eieren per 26 stuks 0,90. Er waren ter veemarkt te koop gesteld 4 stuks rundvee en 19 varkens, waarvan verkocht 1 stuks rundvee, en 12 varkens. Middelburg. Heden werden alhier ter Arr. rechtbank veroordeeld wegens mishandeling M. de R. 17 jaar, landbouwer te Axel tot f3,50 boete of 1 week tuchtschool. En wegens wederspannigheid J. R. 68 jaar, werkman te Axel tot 1 maand gevangenis straf. DAGEN. Yoorm. Nam. Zaterdag Zondag Maandag Dinsdag Woensdag Donderdag Vrijdag 25 26 27 28 29 30 31 Mei 9.18 10.28 11.26 0^34 1.14 1.52 9.54 10.59 11.50 12.12 12.55 1.33 2.10 H. VERHOEVEN. - Ter Neuzen. - Hulst. Winkeliers en kooplieden bezoekt onze magazijnen. U vindt er steeds eene ruime sorteering aan concurreerende prijzen. De invloed eener kalibemesting op de hoedanigheid en de opbrengst der brouwgerst. Een incident. Stakings-actie. KOERS VAN HET GELD. Galanteriën. - Huishoudelijke Artikelen. Glas-, Poroelein-, Aardewerk en gros.

Luctor et Emergo | 1912 | | pagina 3