"Van Houten's De beste voor den prijs Reclame Berichten. I Honderd tegen een Binnenlandsch Nieuws. Korte Berichten. Uit Stad en Provincie. GOED en GOEDKOOP strijd met de aanvankelijke, weidschere plannen des ministers, niet anders zijn geworden dan ziekenkasbesturen met een regeling, die een groote vermeerdering van ambtenaren zal brengen. De controle #is onvoldoendede Raden van Arbeid staan als wetgevende en niet-besturende lichamen buiten de prac.tijk. De voorzitter met zijn ambtenaren slechts voeren de wet uit. Dit geeft geen controle van belanghebbenden. In Duitschland zijn het toezicht en de ipedewerking der arbeiders veel beter verzekerd. Waarom aan de Ne- derlandsche arbeiders het vertrouwen onthou den, dat men hun schonk ook in Engeland en Oostenrijk. Meerderheid van de arbeiders in de besturen der -ziekenkassen is immers ook het hoofdbeginsel van de Ziektewet van Lloyd George. Tenzij zij ingrijpend worden gewijzigd, zal spr. stemmen tegen Ziektewet en Radenwet. De heer T y d e in a n (V. L.) meent, dat niemand er aan kan twijfelen, dat wjj ons met de ziekenzorg mogen inlaten, zoomin als met de ouderdomszorgiedereen wil daar obk, zoo mogelijk, gelden uit de staatskas voor geven. Men raakt hier het gebied van de armenzorger is een groot belang bij liet in standhouden van een goed gesitueerde be volking. Nu kan men echter kiezen voor ver plichte, dan wel voor vrijwillige verzekering. Bij verplichte verzekering moet men hebben bereikbare menschen en kan dus de beperking tot de arbeiders niet bestreden worden. liet standpunt van den heer T r e u b was te dien opzichte dan ook niet duidelijk. Nu legt het ontwerp van de regeering reeds thans in de Arbeids- en Verzekeringsraden grondslagen, waarbuiten men later bij de ouderdomszorg niet meer zal kunnen gaan. De liquidatie van het groote staats-verzeke- ringsbedrijf zal later onmogelijk zijn. Spre- ker's grieven zijn de dwang, waarvan de nood zakelijkheid niet is aangetoond, en de grootsche, kostbare organisatie. De allereerste zorg van den wetgever moet zijn, dat hij geen nadeelen sdhept voor den geest en het karakter van het volk en dat kan alleen door de zorg te leggen bij belanghebbenden. De beperking van de verzekering tot de arbeiders schept een bron van onrecht. De rechtsgronden van den minister voor zijn dwangstelsel zijn gekunsteld en gezocht. De minister dacht, dat het met een vrijwillige verzekering wat langzaam zou \gaan. Spr. meent, dat de wetgever zich moet beperken tot erkenning en aanmoediging van de diep in het volksleven ingegrepen hebbende zieken fondsen. De minister moet eens nagaan hoe goedkoop deze werken. De kleine zelfstandige ondernemers moeten bijdragen in de administratiekosten, waarvan zij niet zullen profiteereu. Dan komen nog de losse arbeiders en de werkloozen. Voor deze groepen bekent het stelsel van den minister zijn onmacht. Wat de dwang betreft, deze zal niet leiden tot ontwikkeling van eigen initiatief, doch levert een overheersching op door een tijde lijke meerderheid. Op de vraag, wat de meening van het volk is in het onderhavige geval, geeft het onderzoek van de Directie van den Arbeid antwoord, doch dit had moeten zijn ingesteld, vóórdat de minister zijn keuze bepaalde. Van het onderzoek naar de zieken fondsen, dat blijkens een tusschenwerping van den minister is ingesteld, is niets medegedeeld. De minister van Landbouw, Nijverheid en Handel (de heer T a 1 m a) zegt, dat de Maatschappij voor Geneeskunde het deed, beter dan de regeering het had kunnen doen. De heer T y d e m a 11 wijst op den krachtigen bloei van het ziekenfondswezen, wat uit het adres van de arbeiders van de Schelde en uit andere adressen blijkt. Men moet het burgerinitiatief aanmoedigen en ontwikkelen. Noodstand bestaat ook alleen voor do ouder domsverzorging. Spr. wijst op de voorbeelden in Denemarken, in Zweden en in Zwitserland. In Engeland is verplichte verzekering, omdat de deelneming aan de friendly societies van de armsten te gering was. Spr. hoopt dat de wetgever zijn sanctie aan het stelsel van de regeering niet zal geven. Het overbrengen van de kleine ongevallen naar de Ziektewet, zal het instituut lam slaan. De heer Aal b er-se (R. K.) brengt den minister warme hulde. Hij ontkent, dat de Ongevallenwet een bijzonder karakter draagt. De taak van den staat moet een aanvullend karakter hebben. Als men nu de invalidi- teitskassen kon bezigen als herverzekerings- kassen, dan zouden kleine ziekenkassen mo gelijk zijn en het particulier initiatief op den voorgrond treden, doch spr. zal zich niettemin neerleggen bij het systeem van de regeering. Spr. acht 'het absoluut onverantwoordelijk voor voorstanders van het beginsel der wet om practische redenen tegen te stemmen. Dit ontwerp toch is een eisch van recht en de rechtsgrond, waarop het steunt, is aller minst een Marxistische. Spr. hoopt, dat het met groote meerderheid zal worden aangenomen. Vergadering van Donderdag 23 Mei. De algemeene beraadslaging over de a r- beiders-ziekteverzekering wordt voortgezet. De heer Duys (S.D.A.PJ zijn gisteren on derbroken rede voortzettende, wenscht op te komen tegen de poging om de sociale verze kering te onttrekken aan den dwang. De sociaal-democraten gaan dan ook met den minister mee in het beginsel van de ziekte verzekering. De vrije liberalen en christelijk- dat men na een proef daarvan voortaan een Ter herinnering aan George Widener, die bij de ramp van de Titanic is omgekomen, heeft zijn vader, de bekende multi-millionair P. A. B. Widener, tien millioen gulden ge schonken aan een tehuis voor gebrekkige kinderen. Op Cuba vreest men een opstand van alle negers. De berichten uit alle deelen van het eiland luiden zeer onrustbarendtwaalf gewapende benden trekken door het eiland. De regeering zal de grondwet moeten op heffen en zendt zoo snel mogelijk troepen naar de bedreigde plaatsen. Een bericht uit Ohio, dat niemand ver wonderen zal, meldt, dat mr. Taft absoluut heesch gepraat is en dat mr. Roosevelt's keel behandeld wordt door een keelspecialiteit. De iuentingsdwang in Pruisen gaat zoover, dat den 16 April j.l. het vierjarig dochtertje van den natuurgeneeskundige Albert Seebach te Peine in Hannover, bij de afwezigheid van den vader, door de politie uit de ouderlijke woning gehaald is, ten einde te worden ingeënt. Geen wonder, dat tegen dergelijke middel- eeuwsche maatregelen lievig verzet ontstaat en de beweging tegen den inentingsdwang veld wint. In rubriek 2, koeien met melklijsten, A. de Bruijne te Nieuwvliet, J. B. Becu de IIullu te Groede, Iz. de Hullu te Schoondijke, P. F. de Jaeger te IJzendijke, C. Manneke te Groede, J. B. Becu de Hullu te Groede, dezelfde en A. van Waes te Schoondijke. In rubriek 3, koeien zonder melklijsten, J. J. Risseeuw Luteijn te Schoondijke, Wed. P. F. Modde te Schoondijke, Iz. de Hullu te Schoon- dijke en nog een 3e prijs P. de Milliano te IJzendijke. In rubriek 4, vaarzen, eenmaal gekalfd, Adr. de Bruijne te Nieuwvliet, C. Manneke te Groede en Iz. P. Been te Breskens. De landbouwschuur van de hofstede van Salomé te Zuidzande geraakte Woensdag door het hemelvuur in brand. Het pand brandde geheel af met drie paarden. De laatste paarden willende redden moest S. dit opgeven en ten slotte moest hij uit het brandende perceel gedragen worden. Gedenkdagen voor Zeeuwsch-Vlaanderen. 22 Mei 1572. Biervliet geplunderd door de Watergeuzen van Vlissingen. 24 Mei 1405. De Engelschen bestormen de stad Sluis, doch worden afgeslagen. 25 Mei 1270. Gravin Margaretha vernieuwt het privilege, waarbij Hulst vrijgesteld wordt van tol, geheel Vlaanderen door. 26 Mei 1673. Een detachement van het Fransche leger, St. Jansteen doortrekkende, plundert dit dorp geheel uit. Het Onweer. Woensdagmiddag 1 uur sloeg de bliksem in de landbouwschuur van P. de Potter Sr. in de duinen te Koudekerke. De geheele schuur met 700 bos stroo, l/2 voer mangels en 20 mud aardappelen werd een prooi der vlammen. Het woonhuis is geheel ontruimd en bekwam veel schade. Ongelukken kwamen niet voor. De gebouwen zijn verzekerd. De heer Brouwer, gemeente-bouwmeester te Middelburg, heeft een middel bedacht om het soldeeren op daken, dat bij de minste onvoorzichtigheid zoo gemakkelijk tot onge lukken leidt, minder gevaarlijk te maken. De redactie van de „Midd. Ct." is getuige geweest van het uitvoeren van soldeerwerk op de door hem ontworpen wijze. „Op den Abdijtoren, ter hoogte van ruim vijftig meter, was men bezig scheuren te soldeeren in een vloerbedekking. De wijze waarop 't werk wordt verricht is de volgende De bout wordt beneden verhit. Hij wordt in een bus gedaan en dan opgeheschen. De constructie dezer bus is 't juist, die waarborgt dat de bout niet afgekoeld boven aankomt. De bus is gemaakt met dubbele wanden en bodem en voorzien van eenzelfden deksel. De tusschenruimte is gevuld met asbest. Zoodra de bout er in is gedaan, wordt de bus afge sloten en langs den buitenkant van den toren opgehaald. Wanneer deze boven aankomt, na een reis door het luchtruim van ruim ander halve minuut, is de bout uitstekend voor het werk geschikt. Op de plaatsen die gesoldeerd moeten worden ligt het soldeersel in smalle en dunne reepjes opgestapeld en 't opdrukken van den bout doet onmiddellijk het metaal smelten." Donderdagnacht ongeveer half twee werden de bewoners van Heinkenszand opge schrikt door klokgelui en het geroep van brand. Spoedig bleek dat de schuur van den land bouwer L. Courtin in brand stond. De be woners lagen allen in diepe rust, toen zij werden gewekt. Toen zij half gekleed buiten kwamen was de schuur reeds niet meer te behouden. Nog hadden zij den tijd eenige varkens en eenig klein vee te redden. Toch kon niet verhinderd worden dat een rund benevens eenige eenden een prooi der vlammen werden. Toen de brandweer met de spuit op de plaats des onheils kwam lag de schuur geheel in asch. De woning die op eenigen afstand stond bleef gespaard. De oorzaak is onbekend. Verzekering dekt gedeeltelijk de schade. Dinsdag nam J. R. te Goes een mes uit een snijmachine voor veevoeder om het op een veilige plaats, een boord, neer te leggen, waartoe hij op een bankje moest staan. Het bankje kantelde, J. R. verloor zijn evenwicht met het mes nog in de handen, dat aan zijn hoofd, even beneden den slaap een snede van 10 c.M. lengte en 1 c.M. diepte toebracht. Gelukkig bleek geen slagader geraakt, er was niettemin veel bloedverlies. De wonde werd door een geneeskundige verbonden. De kwestie der spoorbooten in de haven van Zierikzee kwam Dinsdag ter sprake in de toen aldaar gehouden raadsvergadering. Bij de omvraag besprak de heer De Crane het feit, dat de spoorbooten zoo vaak in het begin van de haven blijven vastzitten, zeer ten ongerieve van de postbeambten, en de passagiers. Spreker kan niet begrijpen, dat Prov. Staten zulke diepgaande booten genomen hebben. Verscheidene passagiers maken thans de route over Rozendaal- Steenbergen. Hij weet, dat het niet de schuld van Zierikzee is, maar hij vraagt wat er aan te doen is. De voorzitter De haven is uitgediept, maar de booten zijn te groot en te diep. Zij blijven ook te Cortgene vastzitten. Het beste is, dat wanneer men op reisgaat, men rekening houdt met hoog en laagwater. Het ,gemeentebestunr is nu met Ged. Staten over deze aangelegen heid in correspondentie. Wij kunnen niet meer doen. De uitdieping heeft ontzaglijk veel geld geregelde gebruiker wordt. 1 Kg. /1.50 -0.80 %Kg. f 0.42| "0-18 historischen beroepen zich op de vrijheid, de ontwikkeling van het vrije initiatief en van de volkskracht alleen, als het gaat om de be langen van de bezittende klasse. De vrij willige verzekering in het buitenland is niet geslaagd. Spr. betoogt dit breedvoerig. Na een korte discussie met den heer Van I d s i n g a (C.-II.) over de nota-De Savornin Lohman-Van Idsinga zegt spr., dat de antire volutionaire partij herhaaldelijk van standpunt op verzekeringsgebied is veranderd. Spr. bestrijdt echter de bureaucratische uit werking van de ontwerpen. De sociaal-demo craten wenschen geen centralen staat, doch een maatschappij, die gericht is op ontwik keling van de vakorganisaties, ter verschaffing van gelijke economische voorwaarden, De ver- zekeringsontwerpen van minister Talma zijn een hemel vergeleken bij de Wet-Veegens, die alle medezeggenschap van de arbeiders weerde maar overigens zijn zij buitengewoon omslachtig. Spr. hekelt vervolgens de late indiening van de verzekeringsontwerpen. Dan wordt de rede onderbroken tot regeling van werkzaamheden. Besloten wordt de eind stemming over de Bakkerswet te houden op Woensdag 5 Juni. Dien dag zullen tevens de voordrachten voor benoeming van leden van Hoogen ttaad en Rekenkamer worden opge maakt. Er zal gepoogd worden, tijd te maken voor behandeling van de Auteurswet. Vervolgens weer Ziekteverzekering, met voortzetting van de rede van den heer I) u y s, die critiek uitoefent op de Raden van arbeid. Hij noemt de voorgestelde ziekteverzekering onnederlandsch, wegens het ontbreken van de gezinsverzekeringmaterialistisch, omdat de geneeskundige behandeling en zooveel meer niet in het ontwerp is geregeld het ontwerp geeft alleen maar geld. Hierna becijfert spr. de kosten die uit dit ontwerp zullen voortvloeien. Is dit ontwerp die groote kosten wel waard Spr. critiseect nog veel meer en betoogd ten slotte dat 's ministers stelsel slechts norma liseert, en regulariseert, en verplaats de be staande ellende. De sociaal-democraten zul len geen eerlijke poging onbeproefd laten, om de wet te verbeteren. In hun amendementen zijn belichaamd de wenschen der christelijke arbeiders, althans voor 80 pet. Spreker wacht af welke houding de rechterzijde hiertegen over zal aannemen. De heer De Kan ter (U. L.) critiseert de wijze, waarop de minister de particuliere ziekenkassen behandelt. Spreker meent, dat deze kassen ook in het stelsel der verplichte verzekering tot bloei kunnen worden gebracht. De minister vernietigd alles op dit gebied. Daarna is de heer Van Idsinga (C.-H.^ aan het woord. De rechterzijde van de Tweede Kamer is voornemens, voor de eerste plaats op de eer lang op te maken aanbevelingslijst voor de benoeming van een lid van de Rekenkamer mede te gaan met den door de linkerzijde te kiezen candidaat. Reeds zijn drie personen bekend, die het lasterpraatje omtrent de Belgische koninklijke familie hebben rondverteld, en tegen hen is een aanklacht ingediend. Een nauwgezet on derzoek wordt ingesteld om de bron van deze lasterlijke geruchten te ontdekken. TER NEUZEN, 24 Mei 1912. Gisteren slaagde te Utrecht voor het na-examen de heer F. Versloot, onderwijzer aan de Chr. school te Driewegen, alhier. Zaamslag. Door de alhier gevestigde afdeeling Patrimonium is aan de Raad dezer gemeente, een verzoek gericht om over te willen gaan tot inkrimping der kermis en sluiting der her bergen onder kerktijd. Vrijdag 7 Juni 'zal voor de arrondisse- ments-rechtbank te Middelburg behandeld wor den de zaak tegen P. A. G., stationschef te Axel, terzake van het spoorwegongeluk aldaar op 18 April 1912. In deze zaak zijn 9 getuigen gedagvaard, waaronder 3 deskundigen. In de Dinsdag te Axel gehouden verga dering van stembevoegde ingelanden van den polder „Beoostenblij Benoorden" werd benoemd tot dijkgraaf de heer M. W. Koster in dp plaats van den heer P. Koster, die als zoodanig had bedankt. Besloten werd de jacht en visscherij onderhands te verpachten bij inschrijving. Aan de Zeeuwsch-Vlaamsche tramwegmaatschappij werd gedurende 20 jaar een subsidie verleend van f 133. De begrooting werd vastgesteld in ontvang en in uitgaaf op f 11,106,93, met een post voor onvoorziene uitgaven van f429,43. Het dijkgeschot bedraagt: le klasse f7; 2e klasse f6; 3e klasse f5; 4e klasse f4; 5e klasse f3; 6e klasse f 2 en 7e klasse f 1 per H. A. Sas van Gent. De Raad besloot aan de Zeeuwsch-Vlaamsche Tramwegmaatschappij, gedurende 20 jaar een subsidie toe te kennen van f 500, onder bepaling echter, dat van dit bedrag zullen worden afgetrokken de subsidies die door in de gemeente gevestigde industri- eele ondernemingen rechtstreeks aan de Maat schappij zullen worden verleend. Men schrijft aan de M. Crt. uit Philippine Onlangs kon men in het Belgisch blad „Het Vaderland" lezen, dat België en Nederland'tot overeenstemming gekomen waren omtrent de zoo vaak besproken kwestie „Bouchautsche haven." De zaak zou aldus geregeld worden De uitwatering van de Issabellesluis zou met een kanaaltje verbonden worden om ten Noor den van den Stellepolder in aansluiting te komen met het kanaal van Philippine. Dooi de bedijking, welke alsdan zou plaats hebben van den Stellepolder naar het haventje van Biervliet, zou het haventje van Bouchaute vervallen en verlegd worden naar de Isabella- sluis. Indien dit alles waarheid bevat, dan rijst de vraag„Hoe zijn onze Zuidelijke buren zooveel te eer op de hoogte van werken, welke op onzen grond moeten uitgevoerd worden, dan wij Nederlanders Een tweede vraag zou daarop dan moeten volgen en wel deze „Zou met de verlegging van dat kanaaltje ook vrijdom gegeven worden om daar mosselen te lossen, wat tot heden verboden was? Het antwoord op deze laatste vraag zou van groot belang voor de mosselhandelaars van Philippine zijn en een spoorslag voor hen kunnen wezen om terdege hun belangen te behartigen. Te Koewacht trachtten in den nacht van Maandag op Dinsdag onbekende dieven in te breken in de villa, bewoond door den heer C. D. aldaar. Een der bewoners, aan een der benedenramen gerucht hoorende, loste door een der bovenvensters een paar revolverscho ten, waarop de nachtelijke ongenoode bezoekers het hazenpad kozen. Oostburg. In enkele gemeenten in dit district zijn dezer dagen R.-Kath. kiesvereenigingen opgericht. In 1913 wil men trachten in dit district een R.-K. candidaat gesteld te krijgen, tegenover den candidaat van links, inplaats van een antirevolutionair. Door een hevig on weder is Woensdag de molen getroffen van J. de Vlieger te Oostburg. Een wiek werd stukgeslagen. Op de fokveetentoonstelling te Oostburg zijn Woensdag bekroond In rubriek 1, zes afstammelingen van één vereenigingsstier, De Vereeniging te Groede, de Vereeniging te Zuidzande, de Vereeniging te Schoondijke en de Vereeniging te IJzendijke. Rona Cacao

Luctor et Emergo | 1912 | | pagina 2