Kerk en School. Gemengd Nieuws. Lijst van Aanbestedingen. Burgert ij ke Stand. Telegrafische Berichten. Handelsberichten. Hoogwatergetij te Terneiizeii. van een Directeur der Gasfabriek alhier, zijn door Burgemeester en Wethouders geplaatst de heerenC. C. de Rooij, te Rotterdam K. A. Wiechmann, te Vianen a/d Lek; R. W. Kielstra, te OegstgeestW. A. P. F. L. Blaeser, te Den Helder en L. van der Schaaf, te Win terswijk. Axel. Op de Zaterdag alhier gehouden markt van Zeeuwsch-Belgische paarden waren 36 stuks aangebracht. Acht prijzen ieder groot f 5,werden toe gekend aan D. Temmerman, te AxelA. Aerts, te Sint Jansteen Fr. van Iloeve te AxelC. Spiessens te Westdorpe J.Heijnsdijk, te Hulst; J. J. Mechielsen, te AxelFr. van Hoeve voor noemd en H. Bonte, te koewacht. Axel Door het Bestuur van den polder „Capelle" alhier, werd aanbesteed de levering van 60 M3 Pruisische grind van 26 cM. Ingeschreven werd door J. Maljers te Ter Neuzen voor f2.45 per M8. De levering werd gegund. Philippine Mauritsfort. Deze twee namen zijn nauw aan elkander verbonden. Philippine, gesticht door Philips II, koning van Spanje, en Mauritsfort, dat zijn naam ontleent aan den Hollandschen bevel hebber Prins Maurits, zijn altijd van elkaar gescheiden geweest door een gedeelte van den Brakman, het Axelsche Gat geheeten, over eene breedte van een halfuur gaans. De komst van Prins Maurits deed de Spanjaarden verjagen en de strijd tussclien beide plaatsen nam daardoor een einde. Alleen het water, eb en vloed, deed zijn invloed steeds gelden en bracht beide plaatsen door aanhoudende aanslibbing dichter bij elkaar. Door de be dijking van den Vergaartpolder in 1884 werd de afstand al minder, terwijl door de bedijking van den Kanaalpolder in 1900 de afstand slechts tien minuten gaans bedroeg. En heden is men bezig de laatste hand te leggen aan den dijk, die Philippine met Mauritsfort zal verbinden. Vroeger elkander vijandig gezind, thans elkaar de broederlijke hand reikende, denken beiden er aan nog dit jaar een historisch feest te organiseeren en wel in het najaar om alsdan de stads- of vestingswerken tot dat doel in gebruik te nemen, daar in dien tijd de vruchten reeds zijn geoogst. Philippine en Hoek, waaronder Mauritsfort behoort, zullen in de naaste toekomst de handen in elkaar moeten slaan om langs kunst- matigen weg, zijnde een kanaaltje van Hoek naar het kanaal van Philippine, gezamenlijk een weg naar zee te vinden. Als het tij ver loopt, verzet men de bakensdat blijkt ook hier weer. IJzendijke. In de gisteren gehouden vergade ring van het Waterschap „Oranje-Dierentijd" is tet gezworene gekozen de heer E. A. G. Ila- verbeke met 13 stemmen tegen 11 stemmen op den heer A. Leenhouts Pz. Voor de betrekking van hoofd der school in den Oranjepolder meldde zich bij eerste op roeping geen enkele sollicitant aan. Zondagavond om half tien werden de inwoners van Sluis door de brandklok opge roepen, daar een brand te St. Anna ter Muiden was uitgebroken. Spoedig was één der brand spuiten ter plaatse en daar gelukkig in de oude stadsput water aanwezig was, werd men de vlammen meester. De helft van het huis van den kunstschilder Verheijden is afgebrand. Juist dien tijd had de familie V. haar zomer verblijf wederom betrokken. Tot heden is de oorzaak van het onheil onbekend. Men meldt uit Oostburg Vrijdag is de R.-Kath. kerk te Eede in Zeeuwscli-Vlaanderen, bij de Belgische grens, geheel uitgebrand. Vermoedelijk is de kerk door den bliksem getroffen. Op Woensdag 22 Mei wordt te Oostburg eene tentoonstelling gehouden van vrouwelijk fokvee. Van af 11 uur 's morgens tot 3 uur uur 's namiddags zal het terrein eene weide van den heer Van Houte, tegenover het post kantoor voor het publiek gratis toegankelijk zijn. Er zal getracht worden deze tentoon stelling, waar veel zeer goed vee vertoond zal worden, zoo in te richten, dat zij tot voor beeld kan dienen voor latere tentoonstellingen van vrouwelijk fokvee in onze provincie. Middelburg. De Rechtbank veroordeelde tot f 100 boete subsidiair 25 dagen hechtenis de boterfabrikanten R. en V. B., wegens het ten verkoop in voorraad hebben van boter met te laag vetgehalte en gelastte de bekendmaking van het vonnis,in vier verschillende couranten. Gereformeerde Kerken. Beroepen te Kielwindeweer J. S. Schaafsma te Emmer-Compascum. Aangenomen naar Asperen door E. Zwiers te Ilaamsdonk. Bedanktvoor Schiermonnikoog door J. H. Houtzagers te Kootwijk voor Giessen Oud en Nieuwkerk door P. Warmenhoven te Aar- landervelp. Ned. Hervormde Kerk. Beroepente IersekeJoh. Kyne te Den Burg op Texel. Aangenomen naar Babyloniönbroek en Hill door D. M. Blankert te Rotterdam. Volgens mededeeling van Ds. G. Doekes van Nieuwdorp is voor een vijfden hoogleeraar aan de Theol. school te Kampen gedeeltelijk gestort en overigens geteekend voor een som van ruim f 22.000. Dit bedrag zal echter volgens Z.Eerw. nog grooter worden. De Chr. Jongelingsvereeniging „Onze hulpe zij in den naam des Heeren" vergadert a s. Zondagavond om half 8 uur in de consistorie kamer der Geref. Kerk in de Nieuwstraat alhier. De rietdekker Jas. Ruijs te Ilerpt, had aangenomen om bij het kasteel te Nederhemert de kraaienesten uit de boomen testooten. Hij viel uit een hoogen boom en moest meer dood dan levend naar het gasthuis te Heusden wor den vervoerd. Zijn toestand is bedenkelijk. Bij Alkmaar is Donderdag de 60-jarige scharenslijper Beeldman door een auto uit Den Haag, van den heer Geerken, overreden en onmiddellijk gedood. De oorzaak was verkeerd uitwijken. Beeldman reed n.l. met zijn wagen tje teveel aan de linkerzijde van den weg, waardoor de auto die den armen scharenslijper achterop kwam} noodgedwongen rechts uit wijken moest, in strijd met de wettelijke voor schriften. Toen de auto reeds te dicht gena derd was, wilde B. links ruimte geven met het bekende droeve gevolg. Bij den landbouwer J. van Liere, te Ab- bekinderen (Z.), geraakte een veulen in den welput. Onmiddellijk maakte het beangstigde moederdier zoo'n alarm, dat menschen kwamen toesnellen en met een putemmer den kop van het veulen boven water hielden. Met behulp van een ladder en touwen slaagde men er in het jonge dier uit zijn benarde positie te ver lossen. En opmerkelijk was het, hoe blij en dankbaar de moeder was voor de redding van haar kind. Te Leiden is een staking onder de voe gers qnstaan, omdat de werkbazen zich niet willen aansluiten bij de organisatie de uit uit andere gemeenten overgekomen arbeiders zijn niet aan het werk gegaan uit vrees voor aanranding en molestatie door de stakers, die alle middelen aanwenden om hun het werk te beletten. Te Haarlem is bij het onder de wapenen komen van de landweer zekere W. B. afge keurd, omdat hij te dik was geworden en hij zijn uniform niet meer dragen kon. (N. v. d. D.) Zondag wierp een dronken kerel te Leeu warden een flesch, nog gedeeltelijk met jenever gevuld, door do ruit van een passeerenden auto. De bestuurder had al gauw zijn tegen woordigheid van geest weer terug. Hij steeg uit en noodigde het dronken type heel beleefd uit om mede te rijden. Deze, overbluft door zooveel vriendelijkheid en ook wel eens graag in 'n auto willende zitten, voldeed volgaarne aan de uitnoodiging, stapte lekker-lachend in doch werd natuurlijk vlak voor het politiebureau even tot uitstappen genoodigd, waar hij door een paar dienders met open armen ontvangen werd. Uit Innsbrück seint men, dat alle stroo men en beken buiten de oevers getreden zijn tengevolge van een geweldigen regenval. Ver schillende districten in Oost-Tyrol werden onder water gezet. Het dorp Kössen is van het verkeer afgesneden. Twee huizen werden weggespoeld. Ook in het Leclidal bestaat groot gevaar voor watersnood. De Lech is in 24 uren 2 M. gestegen. In de haven van Antwerpen dreigde een conflict, daar de Sjouwers besloten hebben den middagrusttijd af te schaffen en daaren tegen reeds om 4 uur 's middags den arbeid te verlaten. Gedurende den middagrusttijd zijn intusschen de douanebureau's gesloten en de spoorwegen rangeeren in dien tijd, zoodat slechts een minimumarbeid in de middaguren mogelijk is, en dus niet is te verwachten dat de werkgevers zullen toestemmen in de nieuwe arbeidsverdeeling. De berichten over overstroomingen in Tyrol en Zuid-Duitschland houden aan. Te Partenkirchen is de Partnacli zeer hoog gestegen, en de bewoners zien groote hoeveel heden verdronken wild door den woesten stroom meevoeren. Op de in aanbouw zijnde spoorlijnen Partenkirchen-Mittenwald-Inns- brück en Partenkirchen-Ehrwald is door de overstroomiugen groote schade aangericht. Stroomafwaarts van den Iller staan alle weiden onder water. Indien de regenval aanhoudt, is een hoogwaterramp als in Juni 1910 onver mijdelijk. In Tyrol is het nog erger gesteld. Daar stijgen beken en rivieren met schrikwekkende snelheid. De door toeristen en zomergasten druk bezoehte plaatsjes, St. Johann, Erpfen- dorf en Waldung, staan onder water. Kössen, bij Kuffstein, is geheel en al van de buiten wereld afgesneden. Ook in het geheele Lech-dal heerscht groot gevaar voor overstroomingen. De Lech is reeds twee meter gestegen. Het verkeer op den Giselaspoorweg is stop gezet. Uit Inns brück zelf wordt gemeld, dat eenige voor stadjes, waaronder Hötting, overstroomd zijn. De Ache, in Brandenburg, heeft de badplaats Kramsach onder water gezet. In de buurt van Kuffstein zijn eveneens verscheidene berg- stroomen buiten hun oevers getreden. Ook de Salzach, bij Salzburg, stijgt snel. Op een Noorsch stoomschip, dat zich met een lading meststoffen op weg bevond van Odde naar Stettin, heeft voor Kullen een ont ploffing plaats gehad. Acht man, waaronder de kapitein, zijn verdronken. Vijf man werden gered en naar Kopenhagen gebracht. De staking der Londensche kleermakers. De staking der Londensche kleermakers neemt met den dag grooteren omvang aan. In de laatste dagen hebben zich weer 10.000 kleermakers bij de beweging aangesloten, makende met die van het Westeinde, een dertigduizend. Men verwacht, dat in enkele dagen het aantal met ettelijke duizenden zal aangroeien, nu een paar duizend stakers zijn gaan posten. In de straten van het Westelijk deel van Londen ziet men overal voor de voorname maatzaken stakersposten uitgezet en het ijve rigst zijn de coupeuses. De stakers zijn lid van de „London Society of Tailors and Tailo- resses", welke organisatie echter in grootte onderdoet voor de „Amalgamated Society of Tailors." De laatste heeft zich nog niet bij de staking aangesloten. Gelijk men weet verlangen de stakers loous- verhboging, betere hygiëne in de werklokalen en de benoeming van een commissie töt her ziening van de bestaande loonschalen. Een 30 a 40 firma's hebben zich reeds bereid ver klaard de voorwaarden aan te nemen, honderd vijftig andere hebben zulks echter geweigerd. De arbeiders-organisatie adviseert den stakers, onmiddellijk den arbeid bij de firma's te her vatten, die de eischen van de stakers hebben ingewilligd. Er wordt reeds veel werk naar Parijs ge zonden om daar afgemaakt te worden. De Londensche vakvereeniging der gezellen heeft zich tot de Parijsche vakvereeniging gericht om dat zooveel mogelijk te beletten. Een telegram uit New-York, van Zaterdag gedateerd, meldt over de overstrooming van de Mississippi het volgende: In de laatste 24 uren zijn de dijken langs de Mississippi op vijf plaatsen gebroken en het water heeft verschillende streken van den staat Louisiana overstroomd. De regeering onderhoudt tot dusverre 120.000 dakloozen, maar als het zoo verder gaat, wat helaas te vreezen is, zal het Congres tot bijzondere maatregelen moeten overgaan, daar de staat Louisiana uit eigen middelen niet meer helpen kan. Er moet een som van f 2.800.000 worden toegestaan, de herstellingskosten niet mede- gerekend. De jury van aanklacht te Norfolk (Vir ginia) heeft de kapiteins van 5 Engelsche stoombooten in staat van beschuldiging gesteld wegens overtreding van de Unie-wet, die voor schrijft, dat alle schepen met meer dan 50 opvarenden van toestellen voor draadlooze telegrafie voorzien moeten zijn. In de noordelijke helft van loods 6 te Bremerhaven, waarin ongeveer 2800 balen katoen waren opgeslagen, tegen brand ver zekerd, heeft Donderdag brand gewoed doch men wist het vuur meester te blijven, zoodat de zuidelijke helft is behouden. In Milaan zijn thans niet minder dan 40,000 werkeloozen. Men schrijft deze treu rige omstandigheid toe aan het feit, dat dooi den oorlog verscheidene markten van den Balkan voor Italië gesloten zijn. Woensdag 15 Mei. Borssele. Calamit. polder Borssele. Di rectiekamer, 3 uur het herstel, de vernieuwing en het onder houd tot 30 April 1913 van de aarde-, rijs- en steenglooiïngswerken. Aanw. Woensdag 8 en Zaterdag 11 Mei van 24 uur. Zaterdag 18 Mei. Walzoorden. Calam. waterschap Wal- zoorden. Logement van J. F. Adriaansens, 12 uur: het herstel, de vernieuwing en het onder houd tot 30 April 1913 van de aarde-, kram-, rijs- en glooiïngswerken aan de waterkeering van bovengen, waterschap. Aanw. Zaterdag 11 en Dinsdag 14 Mei, vm. 9.30 u. Samenk. directiegebouw. TER NEUZEN. Huwelijks-aangiften. 10 Mei. Cornelis van der Have, oud 22 j., jm. |en Jacomina Verschelling, oud 20 j., jd. Huwelijks-voltrekking. 8 Mei. Leendert Christiaan Wabeke, oud 33 j., jm. en Cornelia Willemina Al- laart, oud 31 j., jd. 9 Mei. Gelein de Bok, oud 23 j., jm. en Cornelia Buijze, oud 23 j., jd. j?ieter de Eeijter, oud 28 j jm. en Tanneke Catharina Haak, oud 22 j., j*d. Geboorten. 8 Mei. Elena Elizabeth, n van|Fran- ifois Cornelis Kaan en van Elizabeth Bareman. 9 Mei. Johanna Christina, d. van Jannis Pieter van Hoeve en van Janna Smies. Overlijden 8. Mei. Maria Louisa de Waal, oud 7 m., d. van Petrus Franciscus Anthonius en van Nathalia Maria van Troost. 10 Mei. Jacomina Sara Jozina Leunis, oud 56 j., echtg. van Johannes Bierlé. PREDIKBEURTEN. DONDERDAG 16 MEI 1912. (Hemelvaartsdag.) Gereformeerde Kerk. Ter Neuzen 9 uur, Ds. J. F. v. Hulsteijn. Axel A 9 uur, Ds. J. H. Lammertsma Axel B 9 uur, Ds. Chr. Bruins. Zaamslag 9 uur, Ds. G. W. Akkerhuis van Iarsoke Hoek 9 uur, Ds. H. v. d. Wal. Kloosterzande Geen dienst. Hervormde Kerk. Ter Neuzen 9 en 2 uur, Ds. A. Timmerman. Sluiskil Geen dienst. Axel 9 en 2 uur, Ds. J B. T. Hugenholtz. Zaamslag 9 uur, Ds. G. van Dis en 2 uur, Ds. N. M. de Ligt van Middelburg. Hoek 9 en 2 uur, Ds. E. Raams. Chr. Geref. Kerk. Zaamslag 9 en 2 uur, Gereformeerde Gemeente (Vlooswijkstraat.) Ter Neuzen 9 uur, Dhr. J. Fraanje. Oud-Gereformeerde Gemeente (Vlooswijkstraat). Ter Neuzen. 9 uur, Leeskerk. 's Gravenhage. Heden werd door de Tweede Kamer zonder stemming aangenomen het amen dement Elhorst om de verbodsbepalingen in zake nachtarbeid niet van toepassing te ver klaren op den babkersgezel die waar het hoofd der onderneming eene vrouw is in hare plaats den arbeid leidt of bij ziekte van het hoofd vervangt. Brussel, De Staatscourant bevat 'het Konin klijk besluit van de ontbinding der Kamer. De nieuwe Kamer-verkiezing is bepaald op 2 Juni a.s 's Hertogenbosch. Heden veroordeelde de recht bank den landbouwer uit Uden, wegens verlei ding en mishandeling van zijn dienstbode tot 15 jaar tuchthuisstraf. Delft. In de door den hoofdinspecteur van politie opgestelde klachtenlijst over wanver houdingen in de hoogere rangen van het corps, bevat dingen die hoogst ernstig zijn. De burgemeester stelt een onderzoek in. Er is mededeeling aan de Justitie bevolen. Den hoofdinspecteur is op verzoek een maand verlof verleend. AMSTERDAM, 13 Mei 1912. Lijnolie aliegend, f 47'/2, f471/*, Juni f 445/„, f443/,,, f44Vu Juni/Aug. f 43'/j, Sept./Dec. f 403/a. f 40'/,. Suiker oude oogst iiauw, nieuwe kalm, Mei f lö'/s genoteerd, Aug. f 153/ic geboden, Nov. f l2'/i gedaan. Aardappelen per H. L. Friesche Borgers f 2.30 a f 2.40. Friesche Blauwen f3,10 a f3,15. Zeeuwsche Bonten f 3,30 a f 3.60. Zeeuwsche Blauwen f 3,30 a f 3,50. Zeeuwsche Eigenheimers f2.50 f2.55. Zeeuwsche Bravo's f2,90 a f 3,10. Zeeuwsche Pooters f 1,80 a f2,—. Andijker Blauwen f 3,— a f 3.05. Malta f lO'/i a f 0,11 per kilo. Spring Malta's f 0,13 a f 0,14 per kilo. Duinzand Engelschenf 4,90 a f 5, ANTWERPEN, 13 Mei 1912. Chilisalpeter vast- Loco fr. 26.80, per Nov fr. 25.50, per Febr./Maart f26,10. TER NEUZEN, 14 Mei 1912. Boter per 1/2 K.G. f 0.5772. Eieren 104 stuks 3.60. KOERS VAN HET GELD. Fransch per 100 fr. f 47.526 a f 47.55. Engelsch per 12.— 12. HULST, 13 Mei 1912. Middenprijs per 100 K.G. Tarwe/10,60, Rogge ƒ9,60, Wintergerst 10,60 Zomergerst 10,30, Haver f 10,75, Erwten 16,Witte Boonen ƒ21,— Bruine Boonen ƒ18,—, Duivenboonen 12,—, Paardenboonen ƒ11,25, Boekweit 0,—, Lijnzaad f 0,—, Koolzaad per 100 L. Aardappels ƒ4,-. Boter per kilo 1,06. Eieren per 26 stuks 0,90. Er waren ter veemarkt te koop gesteld 9 stuks rundvee en 28 varkens, waarvan verkocht 3 stuks rundvee, en 17 varkens. DAGEN. Voorm. Nam. Woensdag 15 Mei 0.37 12.54 Donderdag 16 1.12 1.29 Vrijdag 17 1.46 2.5 Zaterdag 18 2.23 2.44 Zondag 19 3.4 3.26 Maandag 20 3.48 4.12 Dinsdag 21 4.36 5.3

Luctor et Emergo | 1912 | | pagina 3