m Antirevolutionair voor nieuws- en Advertentieblad Zeeland. FEUILLETON. De Russische veldtocht van 1812. Uit de Tweede Kamer. No. 914. Zaterdag 11 Mei 1912. 9e Jaargang. ABONNEMENT: Per drie maanden binnea Ter Neuzen ƒ1,—. Franco per post: voor Nederland ƒ1,10. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirec teuren en Brievengaarders. Dit blad verschijnt Dinsdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op Feestdagen, bij den Uitgever D. H. LITT001J Az. te TER NEUZEN. Inzending van advertentiën vóór uren op den dag der uitgave. ADVERTENTIEN: Van 14 regels ƒ0,40. Voor eiken regel meer ƒ0,10 Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde adver tentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. INGEZONDEN STUKKEN TE RICHTEN AAN DE REDACTIE; ABONNEMENTEN EN ADVERTENTI&4 TE BEZORGEN BIJ DEN UITGEVER. rekening houdt met historische toestanden. Het is niet aan den min, om te beoordeelen, of de nachtarbeid voor den bakker-ondernemer noodzakelijk is. Nachtarbeid moet niet ver boden, maar geregeld. Spr. verdedigt dan vrijheid voor den onder nemer en zijn gezin en wijst op de bezwaren van het door den min. gewenscht verbod. Spr. vraagt een verzoenende houding van den min. ten aanzien van de vrijheid van de alleen- werkende bakkers en verdedigt zijn overige desiderata. De lieer Van de Velde (A. R.) zal tegen dit amendement-Snoeck Henkeinans stemmen, omdat het verder gaat dan vrijheid voor de alleenwerkende bakkers. Ook hij hoopt op een tegemoetkomende houding van den minister. De heer Goeman Borgesius (U. L.) vertelt, dat hij zijn amendement ingetrokken heeft, omdat door het 3-ploegenstelsel alleen de groote fabrieken zouden zijn geholpen. Het amendement Snoeck Henkeinans is beter, daar het speling laat voor groot en kleinbedrijf, wat noodig is voor een zoo ingewikkeld vak als dat der bakkers. Spr. vindt wel, dat in het amendement-Sn. H. een zwakke prikkel is voor beperking van den nachtarbeidhet aantal uren is te ruim genomen. De lieer Schaper (S. D. A. P.) vindt het jammer, dat het amendement-Borgesius terug genomen is, omdat de voorsteller dat van den heer Snoeck Henkemans beter vond. Spr. noumt dan zijn bezwaren tegen liet amendement-Sn. H. Tegen liet patroonsver bod heeft spr. niets. Spr. hoopt op verwer ping van het amendement-Sn. H. De heer de Klerk (U,-L.) betreurt ook de intrekking van liet amendement-Borgesius. Vrijheid voor den alleenwerkenden patroon acht hij onmogelijk. De heer Passtoors (R.-K.) is om verschil lende redenen tegen het amendement-Sn. H. De heer Bos (V. D.) had heropening van de alg. beschouwingen gewenscht. Hij wijst op het gewicht van beperking van nachtarbeid en overmatigen arbeidsduur, doch waarschuwt tegen verstoring der concurrentievoorwaarden. Ten einde deze niet te veel te wijzigen, is patroonverbod onmisbaar. De heer Aalberse (R. K.) heeft drie grieven tegen het amendementde patroons worden buiten de wet gehouden, de nacht arbeid blijft en de kleine middenstand wordt bedreigd. De minister van landbouw, n ij- verheid en handel (de heer Talma) wijst er op, dat het reeds hier om het hoofd beginsel der wet gaat. De min. bespreekt zijn standpunt, bij het gewijzigd voorstel ingenomen. Hij verdedigt vleugel, gaven aan het 4de legerkorps, de Ita lianen, welke hier als leeuwen vochten, het overwicht. Terugkomende van mijne missie kreeg ik order om eene compagnie sappeurs van het lste korps te halen, vermoedelijk met de be doeling om bruggen over de Louja te slaan. Over de bestaande brug, die de Russen niet hadden afgebrand, terugrijdende, werd mijn paard door een blikkendooskogel uit eene Russische batterij, die de brug beschoot, in de keel hevig verwond. Nog e,en paar honderd passen ging het arme dier in stap voorwaarts, doch toen viel het neder. Ik was geheel alleen, nam het nieuwe zadel van liet paard en wandelde daarmede wel een uur terug, alvorens ik mijn bediende vond en de gele genheid kreeg een ander paard te bestijgen. De sappeurscompagnie kon ik niet vinden en des nachts om één uur kwam ik onverrichter- zake terug in de brandende stad, welke nog niet geheel vermeesterd was. Den volgenden morgen was Napoleon meester van de stad, doch intusschen stond het ge- heele Russische leger op een half uur afstand a clieval óp den weg naar Kaluga in eene zeer sterke stelling. Het doel dat men had willen bereiken, werd gemist en de toegang tot de rijke Russische provinciën was ge sloten. (Wordt vervolgd). V Het Pantserschip geweigerd. Met groote meerderheid heeft de Tweede Kamer geweigerd de 7 millioen toe te staan door den minister van Marine aangevraagd voor den aanbouw van een pantserschip, hoofd zakelijk bestemd voor den dienst in Indië. Het gevolg zal zijn dat de minister heengaat. Aan de linkerzijde verheugt men zich over dit heengaan zeer. De heer Wentholt is, wat zijn politieke be ginselen betreft, een vrijzinnig man. Toch had hij zich laten bewegen bij het optreden van het ministerie-Heemskerk, als minister aan te blijven. Daarbij heeft hij bij onderscheiden gelegenheden getoond, dat hij wat de verzorging der geestelijke belangen van de schepelingen aangaat, zich naar de wenschen van de rechtsche meerderheid wilde schikken. Een en ander is hem door zijn partijgenooten steeds kwalijk genomen, vandaar dat ze zich thans over zijn val verheugen. Algemeen is men van gevoelen, dat de uit gaaf van 7 millioen beter kan besteed worden dan voor een schip, dat voor de verdediging van Indië van zeer geringe waarde zou zijn. Oorlogschepen waaraan men iets heeft, kosten tegenwoordig ongeveer 25 millioen gulden. Vandaar dat ook vele leden van de rechter zijde niet genegen waren de gevraagde som toe te staan. Het zal niet gemakkelijk vallen een opvolger voor den heer Wentholt te vinden. Hij die zich daarvoor leent, dient een opper- officier der marine te wezen en beloopt de kans, dat in 't volgend jaar tengevolge der verkiezingen het ministerie geheel of gedeel telijk moet gewijzigd worden. Daardoor zou hij schade kunnen doen aan zijn loopbaan als zee-officier. Er wordt dan ook reeds verondersteld, dat de minister van Oorlog tevens belast zal worden met het beheer van Marine. Verdere nadeelige gevolgen zal het afstem men van het gevraagde pantserschip wel niet hebben. Het wordt voor een klein land als het onze steeds moeilijker den juisten weg te vinden voor zijne verdediging ter zee. Kleine schepen kunnen tegen de groote zeemonsters niets uitrichten en onze krachten schieten te kort om een vloot aan te schaffen, zooals de groote mogendheden die bezitten. En onze overzeesche belangen zijn te groot, om niets te doen. 14) Intusschen naderde de winter met rassche schreden en het was zelfs in October reeds vrij koud. Niets was natuurlijker dan dat aldoor gesproken werd over het al dan niet doorbrengen van den winter in de afgebrande stad, alwaar de overgebleven levensmiddelen sterk begonnen te verminderen. De generaal Haxo raadde zijne officieren „de devenir de bons piétons." Zijne meening was dat wij onze paarden weldra zouden verliezen. Den 18en October was ik tegen den middag op het Kremlin en was juist met den gewezen Hollandschen generaal Matuschewitz in ge sprek, toen wij vernamen dat de Koning van Napels een échec had geleden, dat de Russen „canailles" waren en een wapenstilstand hadden geschonden, en dat wij den volgenden dag zouden vertrekken om ons over deze onge rechtigheden te wreken. Toen ik in het kwartier terugkwam was de order tot vertrek reeds gekomen. Alles werd V In den dienst. Aan de lotelingen van de lichting van 1912 die in de maand Mei onder de wapenen moeten komen. De tijd nadert, dat ge geroepen wordt u te oefenen in den krijgsdienst. Veel zult ge dan zien, hooren en doen wat u tot nu toe geheel vreemd was. Velen zien met angst en vreeze dien tijd naderen. Wat tot nu toe van het militaire leven ge hoord werd, was niet aanmoedigend te noemen. Mogen wij u een goeden raad geven Laat u dan niet afschrikken door de geruch ten, die onder ons volk de ronde doen over allerlei verschrikkelijks pn ruwheid, waaraan ge izoudt moeten meedoen, ofu den spot en verachting van kameraden op den hals halen. Die voorstelling is onjuist. De tijd van het gooien naar een bidder met zwoertjes spek, menageketels, model schoenen en andere projectielen, is gelukkig reeds lang voorbij. Het kazerneleven is zooals de miliciens dat zelf maken. De enkele vrijwilliger die er is, in vergelijking van het groot aantal militieplichtigen, (zoo goed als zonder uitzon dering jonger in jaren dan de miliciens) kunnen zeer weinig invloed op $en toon van het onderlinge verkeer uitoefenen. Laat niemand uwer zich zijn opvoeding schamen, noch schande aandoen. Leeft in de kazerne zooals ge dat thuis gewoon waart. Wij geven u de verzekering, dat het door alle superieuren op prijs gesteld wordt. Begint, vanaf het perste oogenblik, dat ge in de kazerne komt, uit uw wandel te laten zien, wie ge zijt en welk beginsel ge zijt toe gedaan. Met bescheidenheid, maar toch ook zonder bleuheid. Laat nooit het gebed na. Ge zult onder vinden, dat dit uw krachtigste wapen is. Lees regelmatig, op geschikte tijdstippen in uw Bijbelvader of moeder zullen zeker niet vergeten, dit boek u mede te geven. Het is wel mogelijk, dat ge eens een schimp woord of een minachtend lachje van een uwer kameraden zult hooren of zien, maar wat deert u dat Zullen wij, die de eere van Christus dragen, ons onttrekken aan Zijne smaadheden? Behandelt zulke personen steeds met voor komendheid, maar ook, bidt voor dezulken. Zij missen nog zooveel. Gaat ter kerke uwer gezindte, verzuimt het catechetisch onderricht niet en bezoekt trouw het Tehuis voor Militairen. Dit zijn gepakt en geborgen op den wagen van den staf en op eigen wagens en den volgenden morgen, den 19en October, om 4 uur, zaten wij, officieren van den staf, te paard en ver voegden wij ons bij het hoofdkwartier. Wij hoorden nu dat het plan was om langs den ouden weg naar Kaluga te trekken en dat men trachten zoude om Malojaroslawetz vóór de aankomst der Russen te bezetten. De eerste groote fout begon reeds bij de poorten van Moskou. Men had namelijk stil zwijgend vergund dat ieder het geroofde kon vervoeren. Bijna elke officier en zelfs onder officier had een kleinen Russischen wagen aangeschaft en het laat zich dus denken dat wij ons des morgens ten 7 uur nog bij de barrière der stad bevonden. Het was overigens een heerlijke winterdag, de zon scheen helder en alles was met sneeuw bedekt. De kleine wagens bezweken ieder oogenblik onder den last der geroofde zaken. Het was belachelijk te zien wat er al niet vervoerd werd. Ca- napees, armstoelen, spiegels, enz., alles werd medegesleept. In het bizonder muntten de marketentsters in hebzucht uit en ik zag er eene, die, nadat haar wagen door de zwaarte was onder den voet geraakt, zich nog de moeite gaf om een mooie pendule een eind wegs te dragenzij scheen het geluk niet vaarwel te kunnen zeggen, dit fraaie stuk in Frankrijk tot versiering van hare woning te met het gebed en het onderzoek van Gods Woord, de middelen, door God zelf gegeven u tot steun en sterkte in de omgeving waar ge u in geplaatst ziet. In ieder garnizoen vindt ge enkele onder officieren, die gaarne bereid zijn u van dienst te zijn, wanneer ge vreemd zijt, hulp of in lichtingen noodig hebt. Klopt gerust bij deze onderofficieren aan, ze zullen u niet wegzenden, maar helpen. In ieder garnizoen is een afdeeling of cor respondent onzer vereeniging, die door ver-, spreiding van Onze Gids u tegemoet treedt. In Onze Gids vindt ge alles wat ge noodig kunt hebben voor uw garnizoensplaats. Een volledige adreslijst van onze Vereeniging zou te veel plaatsruimte vragen. Die kunt ge vinden in de organen van de Jongelings bonden. Helpt ons in onzen arbeid, „de verspreiding van de Christelijke beginselen in leger en vloot", en dat doet ge het best en het meest door bovenstaande raadgevingen op te volgen, De Nationale Christen- Onderofficieren-Vereeniging. Zitting van Woensdag 8 Mei. Aan de orde is de artikelsgewijze behande ling van de Bakkerswet. Art. 1 en [2 worden behandeld met de amendementen. Art. 1 houdt in definitiesart. 2 de tijdstippen van ver boden bakkersarbeid. De amendementen zijn van de heeren Snoeck Henkemans (1°„ vrij heid voor den ondernemer zijn eigen arbeid te regelen naar goedvinden en daarnaast be scherming van den arbeider door regeling van den arbeidsduur; 2°. geen verbod voor het koek- en banketbakkers-bedrijf3°. de nacht duurt van 9 tot 5 uur,), Borgesius (3-pIoegen- stelselwordt ingetrokken) en Schaper (de nacht mag wel later, niet vroeger eindigen dan voorgesteld is; wordtingetrokken). De heeren Snoeck Henkemans (C.-H.) en Schaper (S. D. A. P.) verdedigen hun amendementen. De heer Brum meikamp (A.-R.) verde digt het arbeidsverbod ten aanzien van den alleenwerkenden patroon als niet strijdig met de individueele vrijheid. De heer Snoeck Henkemans bestrijdt de voorstelling van den minister, als zoude het gewijzigd voorstel een gevolg zijn van de motie Troelstra, betreffende den arbeidsduur. Spr. wijst op 's ministers methode van wet geving, t. w. de radicale methode, die geen doen strekken. Al deze heerlijkheden waren binnen eenige dagen als weggeblazen intus schen hadden zij den marscli van het leger vertraagd. Den eersten dag van onzen terug tocht werden slechts vier uur wegs afgelegd. Zie daar de oude stad der Tsaren in onzen rug nog kon men niet denken, dat de vlammen, die haar hadden vernield, de eerste oorzaak zouden zijn van de instorting van het reus achtige Fransche rijk met zijn militairen auto craat. Doch weldra was het ieder van ons helder voor den geest, dat het Leger, dat een terugtocht van 300 uren gaans tot aan de Duitsche grenzen had te maken, onmogelijk dit doel zou bereiken, zonder geheel uit zijn verband te zijn gerukt. Mijn eigen onder vinding zal daarvan getuigen. Den 19den October was het lste korps van Moskou vertrokken en na Borowsk te zijn gepasseerd, namen de twee divisiën Compans en Gerard deel aan den veldslag van Malo jaroslawetz. Den 24en October na den middag kwam ik met den grooten staf vóór de positie bij die groote stad. Tot zeven malen werd deze in twee dagen tijds genomen en hernomen. Het was waarlijk een vreeselijk bloedbad. Ik werd gezonden om eene hoogte links van de stad te verkennen. Terstond na mijne terugkomst moest ik de divisie Compans daarheen leiden. De opstelling dezer divisie aan den linker- 3» Advertentiën voor dit blad worden aangenomen tot *s namiddags I UUR op den dag der uitgave. (verhaald door een ooggetuige, wijlen den Kolonel der Genie A. KOOL.)

Luctor et Emergo | 1912 | | pagina 1