Buitenlaiidsch Overzicht. Korte Berichten. Uit Stad en Provincie. Kerk e 11 School. GemeKgd Nieuws. ondanks de zelfgenoegzaamheid der wereld uitkomen. Zoo geeft Hij midderun de wereld plaats aan het zuchten des Geestes. Zoo maakt Hij ruimte voor Zijn Evangelie. Zoo wreekt en troost Hij het waarachtige leven, dat door 's wereld 'glans verhoond smacht naar God. Voorwaar schoon is de „Titanicbij het dooven van haar licht, bij haar wegzinken in den peilloozen afgrond Schoon is de „Titanic" in haar bidden, schoon van licht, lichtend in de donkere wereld ITALIE-TURKIJE. In den laatsten tijd verwachtte men te Kon- stantinopel van ItaiiaaAsche zijde een aanval op de eilanden in de Aegeïsche Zee. W at men verwachtte is aanvankelijk geschied, want de jongste berichten maken melding van de bezetting van Rhodos op j.l. Zaterdag, toen een Italiaansch eskader voor het eiland kwam, dat terstond troepen aan wal zette. Wel had de Turksche regeering laten weten, dat zij op de verschillende eilanden in den archipel maatregelen had getroffen opdat een aanval van Italiaansclie zijde geenszins het karakter zou dragen van een militair uitstapje, maar wat tot op 't oogenblik bekend is, zegt ons dat die maatregelen toch niet bijzonder krachtig zijn geweest, want vooreerst had de landing piaats zonder dat tegenstand geboden werd. Zoo kon de ontscheping der troepen gemak kelijk plaats vinden. Na de landing zond de Italiaansclie vice-admiraal Viale een parle mentair naar den Turkschen gouverneur, ten einde dezen te sommeeren, zich over te geven Het antwoord van den gouverneur was, dat hij niet bij machte was, tegens'and te bieden, waarom hij de leididg der zaken onder protest zou neerleggen, er bij voegende, dat hij geen bevoegdheid had om zich met het garnizoen bezig te houden. Daarop trok het garnizoen zich terug en openden de Italiaansclie schepen het vuur tegen die plaatsen, waarheen het garnizoen gevlucht was. Er schijn, nog een kort gevecht plaats gehad te hebben, dat eindigde met een terugtrekken van de Turken die, behalve andere verliezen, ook nog een 50-tal gevangenen in de handen moesten laten van de Italianen, die 5 gewonden hadden. Gisterenmiddag om 2 ure werd de Italiaansclie vlag op Rhodos geheschen. Men vermoedt, dat Italië de eilanden wil bezetten om steunpunten te hebben \toor het forceeren der Dardanellen, en dit langzamer hand wil voorbereiden, omdat Turkije anders dan in de hoofdstad toch niet door hen kan worden getroffen. Wil de Italiaansclie vloot echter voor Konstantinopel verschijnen, dan zou het forceeren van de Dardanellen gepaard^ moeten gaan met het aan wal zetten van troepen en het bezetten van de kuststrooken langs de zeeëngte, anders zou de vloot daar de terugtocht niet gedekt was, zich voor Kon stantinopel in een even onaangename positie bevinden, als de Engelsclie dat is geweest aan het begin van de vorige eeuw. In Turkije bereidt men zich intusschen voor op de mogelijkheid van een forceeren der Dardanellen door de Italiaansclie vloot. Het plan bestaat om 16 batterijen veldhouwitsers van lOVa c.M. te bestellen, en verder vestingwerken van Saloniki en de Dardanellen van groote houwitsers van 2$ tot 3073 c.M te voorzien. MAROKKO. De rust wil nog maar niet geheel weder keeren in het nieuwe Fransche protectoraat. De berichten gewagen van een voortdurende gisting onder verschillende stammen. Onder de, bevolking van Marakesh en onder de Scheri fijiisclie troepen moet een ernstige opwinding heerschen. Bovendien wordt uit Casablanca geseind, dat Vrijdag drie Fransche compag nieën door Zemnoerstamuien zijn aangevallen bij Elmaazis, toen de Franschen op weg waren om afdeelingen van in opstand gekomen Beni- Hagen uiteen te drijven de Mooren verdedig den zich hardnekkig en werden eerst na een langdurig gevecht uiteen gedreven aan Fran sche zijde waren, behalve verscheidene doo- den 40 gewonden. Bovendien is men niet ge heel gerust over de houding van den stam der Rekannia. Omtrent de onderhandelingen tusschen Fran krijk en Spanje in zake het sultanaat wordt gemeld, dat Koning Alfonso een langdurig on derhoud heeft gehad met den Franschen zant, waarbij eerstgenoemde zich in zeer ver zoeningsgezinden geest moet hebben u: laten. Er is een sterke neiging merkbaar om tot overeenstemming te komen, meldt men. De regeeringen te Madrid en te Parijs wacli ten thans op een voorstel, dat de Engelsclie regeering voorbereidt, en waarvan men een spoedige en definitieve oplossing van de ge schilpunten verwacht. In Sommige kringen te Parijs gelooft men, dat de onderhandelingen, wat althans de territoriale quaestie betreft, de volgende week zullen geëindigd zijn. Met den brand in het slot van Vorst Salm- Salm, waarvan wij melding maakten blijkt het nog al te zijn losgeloopen, De brand bleef beperkt tot het dak en een paar kleine ka mertjes. De talrijke kunstvoorwerpen, die in liet kasteel verzameld zijn en het meubilair, waren bijtijds ook in veiligheid gebracht. De aangerichte schade is van niet veel belang. - Naar uit New-York gemeld wordt, is de heer Bruce Ismay, de directeur van de White Star Lijn, ongesteld geworden. Hij moet'zeer overspannen van de zenuwen zijn door al het geen hij den laatsten tijd heeft doorgemaakt inzake de „Titanic". - Aan de Mississippi is thans bijna de ge- heele delta overstroomd. Door een dijkbreuk van 70 M. breedte hebben ontzaggelijke water massa's 200,000 meuschen dakloos gemaakt. De spoorwegen zenden treinen, om menschen en Vee te redden. Daar het ongeluk plotseling gebeurde, is het v bijna een wonder, dat niet meer dan 5 personen omgekomen zijn. Dui zenden menschen hebben den nacht onder den hemel op de heuvels doorgebracht. TER NEUZEN, 7 Mei 1912. Gisteren slaagden te Middelburg voor het onderwijzersexamen de lieeren C. Koelmans en H. Versloot, beiden leerlingen der Chr. Normaallessen, alhier. Naar we vernemen is er in den toestand van Van D., die Donderdagmorgen van een paard viel op een weide bij Java, alhier en met zijn hoofd op den grond sloeg, nog steeds geen verandering gekomen. Hij ligt nog voort durend in een bewusteloozen toestand. Onze vroegere stadgenoot O. van den Ouden, verwierf te Rotterdam het diploma A eerste gedeelte voor krankzinnigenverple ging- Zaterdag is door de marechaussée tegen twee personen proces-verbaal opgemaakt we gens het visschen in verboden hengeltijd zonder vergunning vaiu den rechthebbende in de Oostelijke waterleiding alhier, als zijnde deze vlotbare rivier, eigendom van den Staat der Nederlanden, in pacht uitgegeven. Sluiskil. Naar Zelandia verneem# is men tot de ontdekking gekomen dat de pas ge maakte kaaimuur, van gewapend beton, bij de cokes-fabriek niet voldoet en hij voor de zware machines te licht is ontworpen. De muur zal moeten versterkt worden door er een tweede muur van gewapend beton aan te bouwen, wat een heel werk wordt en tevens een groote schadepost voor de cokes-fabriek. De schuld hiervan ligt aan den leverancier der machines, die de muur moet dragen. Het gewicht der machines was veel minder opge geven dan het thans werkelijk is, zoodat de muur daarvoor niet stevig genoeg blijkt. Bij Kon. besluit van 2 dezer is aan D. Dekker Fz., te Zaamslag, op zijn verzoek eervol ontslag verleend als dijkgraaf van den polder Nieuw-Othene, provjncie Zeeland. Kijkuit. Zaterdag, bij het op karren laden van' kantsteenen voor de verharding der wegen in den Catharinapolder, kreeg een der voer lieden een omlaag schuivenden steen zoodanig op de hand, dat een vingerlid geheel werd afgesneden. Bij de Vrijdag te Boschkapelle gehouden herbesteding van den bouw van een nieuw gemeentehuis was als volgt ingeschreven P. de Waal, Kuitaart f6418, J. Schopman, Tlulst f 6100, P. Everaert en A. de Loos, Boschkapelle f 6085 en A. Millenaar, Hulst f6050. Voor het timmerwerk afzonderlijk schreven in A. Lambert en J. F. Mei, Boschkapelle, f 2750. Er is weer niet gegund daar de inschrijving te ver boven de begrooting bleef. De Visschersstaking. De mosselkweekers te Philippine hebben aan den eisch der Ierseksche visschers van 60 cent vischloon per ton toegegeven. Gisteren is de eerste sleep vaartuigen naar de Zuiderzee vertrokken. Omtrent de audiëntie van mosselhande laars uit Philippine bij den minister van finan ciën deelt men mee dat een drietal mossel handelaars in gezelschap van den heer Vorster- inan van Oyen, hun opwachting bij den Minister maakten ten einde over vermindering van pacht der mosselperceelen 'te spreken, met het oog op de schade, ontstaan door den storm van 30 September 1910. Na een aandachtig gehoor beloofde de minister een nader onderzoek te doen instellen en zoo mogelijk aan hun wenschen te komen. De mosselhandelaars leven hierdoor weer op hoop, dat ook hun de geleden schade eenigszins vergoed zal worden. Door Statenleden uit Zeeuwsch-Vlaande- ren is een adres ingezonden aan Gedeputeerde Staten om met den aanleg van een Decauville tram tusschen Hansweert en Vlake voortgang te maken en dit adres is ondersteund door de gemeentebesturen van Hontenisse en Hulst. lizendyke. De vorige week had de eerste voorname Meikoopdag, zooals men die hier pleegt te noemen, plaats onder administratie der „firma J. Th. Hendrikse". Het betrof den kapitalen boereninspan van den heer Fran- ciscus Buik, die zijn hofstede in den Oranje polder moet verlaten om plaats te maken voor een ander. Als men bedenkt dat die inspan f 18000 opbracht kan men zich een idéé maken zoowel van de uitgebreidheid als van de prijzen. Een paard met veulen werd ver kocht voor f 875. Verscheidene andere paarden van f 700 tot f 800, twee en driejarige merriën van f 410 tot f 540, verscheidene koeien gingen boven de f 300 van de hand, andere van f 225 tot f290, vaarzen van f200, runderen van f 105 tot f 165 en zoo alles naar rato. De landbouwwerktuigen, die in uitstekenden staat waren brachten flinke sommen op, wat den meesten tijd te wenschen overlaat. Bij den verkoop der paarden had een incident plaats plaats dat een onbedaarlijken lachlust opwekte. Door de onverwachte sprong van een éénjarig paard deinsden toeschouwers achteruit met het gevolg dat een zwak vóór een sloot brak en drie personen „kopje onder" raakten, terwijl het paard over hen heen sprong en in een naburige weide van zijn vrijheid een dartel gebruik maakte. Een enorme mensclienmassa uit alle hoeken van het district, en velen van daarbuiten, was samengestroomd om getuigen te zijn van deze zeer belangrijke veiling, aldus Zelandia. Gisteren slaagden voor het onderwijzers examen de heeten J. J. de Die en O. J. van Urk te Oostburg en J. J. A. Wisse te Breskens. Vlissingen. Wederom zal de kamer van Koophandel zich tot de Prov. Staten wenden met het verzoek de booten van Zierikzee naar Middelburg te doen doorvaren tot Vlissingen. In de Zaterdag te Middelburg gehouden Algemeene Vergadering van Aandeelhouders der Zeeuwsche Hypotheekbank werden de Balans- en Winst- en Verliesrekening over het afgeloopen boekjaar goedgekeurd. Mitsdien wordt uitgekeerd aanaandeel houders 9% over gestorte kapitaal f 5400, houders van oprichtersbewijzen f 552,50 en gestort in het reservefonds f 7,920,747s, waardoor het reservefonds totaal bedraagt f 41,319.7472. Herkozen werden als Commissarissen de heeren J. H. C. Heijse en J. A. Vertregt. Van 8 Mei a. s. is betaalbaar dividendbewijs nummer 11 der aandeelen met f9,en divi dendbewijs nummer 8 der oprichtersbewijzen met f3,25 ten kantore der Bank te Middelburg en bij de Associatie Cassa te Amsterdam. In een te 's Gravenpolder dezer dagen ge houden gecombineerde vergadering der colleges van Burgemeester en Wethouders van Baar land, Ellewoutsdijk, ILoedekenskerke, 's Gra venpolder, 's Heer Abtskerke en Nisse is be sloten pogingen aan te wenden om te trachten het ontworpen tramwegnet op Zuid Beveland uit te breiden en wel in dien geest, dat al de genoemde gemeenten daarin ook Worden opge nomen en aldus ook die gemeenten in recht- streeksche verbinding met Goes worden ge bracht. Een comité is gevormd, bestaande uit ver tegenwoordigers dier gemeenten, dat zich zal belasten met het ontwerpen van de noodige plannen, richting der lijn, enz. en aanraking zal zoeken met liet bestaande tramwegcomité voor Zuid Beveland. Aan de bij het plan ge- interesseerde gemeenten en waterschappen is reeds verzócht te willen mededeelen of zij in principe bereid zijn financieelen steun te ver- leenen. te gejnoet Gereformeerde Kerken. Beroepen te Leiden (vac. J. Douma en R. J. W. Rudolph) J. II. Donner te Vrederust- Breda en A Roorda te Bredate Hoogkerk (Gr.)P. Bos te Delfzijl. Bedankt voor Bunschoten (B.) door J. A. de Vries te Zaandam. Ned. Hervormde Kerk. Bedankt: voor Kamperveen (O.) door A. Prins te Rouveen. Naar de Rott. meedeelt zullen ds. D.IIoek, van Enkhuizen en ds. N. H. Koers van Noord- wijk aan Zee, den 3en Juni vertrekken naar Lerwick (Shetlandsche eilanden), em daar en kele weken te gaan arbeiden onder onze haring- visschers. Volgens „Het Kerkblad" der Geref. Kerk in Zuid-Afrika heeft de Commissie der Cura toren van de Theol. School der Gerf. Kerk, vergaderd te Potchefstroom, de heer Francois Petrus Jakobes Snijman, cand. aan de Theol. School te Kampen," beroepbaar verklaard voor de Geref. Kerk in Zuid-Afrika. De Chr. Jongelingsvereeniging „Onze hulpe zij in den naam des Heeren" vergadert a. s. Donderdagavond om 8 uur in de consistorie- Kerk in de Nieuwstraat kamer alhier. der Geref. Te "nel is gevankelijk binnengebracht Joh. de R., oud 23 jaar, wonende te Wijk bij-Duurstede. Aangaande deze aanhouding vernemen wij het volgende In den laten avond van Donderdag ont moetten de R. en een van zijn vrienden te Wijk-bij-Duurstede zekeren Van Dijk, winke lier en varkenshandelaar, wonende te Ravens- waay. Men besloot gezamenlijk met de pont de rivier over te steken en v. D. thuis te brengen. Aan den veerknecht werd gezegd, dat hij wel naar bed kon gaande R. zou zelf wel overgieren. De pont bleef dps aan den Gelderschen kant. Van het veerhuis af loopt de veerweg naai den dijk men nam echter de zomerkade, wat een omweg uitspaart. Halverwege deze kade ligt een wiel (een plas) en daar voelde zich v. D. plotseling aangegrepen en van zijn portemonnaie beroofd. Men trachtte hem in den wiel te dringen, wat echter niet gelukte, aangezien v. D. een pootige kerel is. Zijn hulpgeroep werd door een op den anderen oever surveilleerenden politieman gehoord, die hulp ging halen, en overroeide om v. D. te ontzetten. De daders hadden inmiddels de vlucht ge nomen. V. R. is in den nacht van zijn bed gelicht. Het gestolen geld werd te zijnen huize gevonden. Naar wij vernemen, heef hij volledig bekend. Door de Rijksveld wacht is aan de banket bakkers te Assen aangezegd, dat zij geen zg. „rumboonen" meer mogen verkoopen, omdat zulks in strijd is met de drankwet. Zooals men weet zijn in sommige banketbakkers artikelen likeuren aanwezig. Te Hoogeloon (N.B.) werden uit den tuin van den pastoor eenige pyramide-vruchtboomen ontvreemd, terwijl tevens in een bosch van het algemeen armbestuur ongeveer 100 jonge boompjes werden geveild. De politie mocht er in slagen den dader te ontdekken, die tevens nog een inbraakje op zijn geweten heeft, waarbij eenig gereedschap werd ontvreemd. Te Winschoten vertoeven sedert Woens dag drie gezinnen met kleine kinderen onder den blooten hemel een woning is voor deze arme lieden niet te krijgen. Te Oijen fN.-Br.) is Zaterdag het 3-jarig zoontje van den landbouwer K. v. O. in een onbewaakt oogenblik, terwijl de vader, in de nabijheid aan het werk was, in een kuil ge vallen en verdronken. Ben ik mijn broeders hoeder? Een ernstig ongeluk heeft Zaterdag plaats gehad tusschen den ouden Deil en den Ilaag- schen Schouw, nabij Leiden. Op dien weg stond een venter met sinaasappelen, toen uit de richting Den Haag naar Amsterdam een grijze auto in volle vaart kwam aangereden, die den man overreed, zoodat hij met gebro ken ledematen en ernstige kwetsuren op den weg bleef liggen. Zonder naar het slachtoffer om te zien reed de auto door. Korten tijd daarna kwam jhr. Sandberg met zijn auto van de andere richting. Hij zag den man op den weg liggen en nam hem op in zijn auto, waarna hij hem eerst in een boerderij onderbracht en daarna naar het gasthuis te Leiden deed vervoeren. Het is jhr. Sandberg gelukt het nummer van de auto, die den man overreed te ontdekken. De Haagsche politie heeft een onderzoek ingesteld, naar aanleiding eener poging totiu- braak, welke dezer dagen beproefd is in het in aanbouw zijnde Vredespaleis. Men is door een klein raampje binnen het gebouw gekomen en heeft beproefd de brandkast te openen. Dit is echter niet gelukt. Alleen heeft het morrelen aan die kast teweeggebracht dat zij eenigen tijd niet geopend kon worden. Er is niets ontvreemd. Als verdachte bevindt zich een der vele werklieden, die bij den bouw be trokken zijn zijn, iu handen der politie. Te Dongen heeft zich een man onder geneeskundige behandeling moeten stellen, die door het met onbeschermde oogen kijken naar do zonsverduistering, aan één oog nagenoeg geheel blind geworden, terwijl het gezichts vermogen van het andere veel geleden heeft. - De machinis| L., van de tramwegmaat schappij LigtenvoordeZeddam,is Donderdag middag tusschen Terborg en Varsseveld van de in volle vaart zijnde locomotief gevallen. Zonder dat het ongeval bemerkt werd, reed de tram verdereerst toen men de naaste halte voorbij reed, merkte de conducteur, dat de machine onbeheerd was. Zijn kordaat op treden voorkwam verdere ongelukken. Per keerende tram van Lichtenvoorde werd de bewustelooze machinist naar het ziekenhuis te Terborg gebracht. Zijn toestand is zorg wekkend. Te Barneveld kwam de 27-jarige boeren knecht G. van K, wonende onder Nijkerk, ten gemeentelnffze om te trouwen. Daar men vermoedde, dat hij iets zou afweten van den moord op den 82-jarigen schaapherder G. van Harten, heeft de burgemeester hem een^treng verhoor afgenomen, waarbij K. volledig bekend heeft den moord te hebben gepleegd. Het zal den moordeitaar om geld te doen zijn ge weest de oude herder schijnt vaak een vrij belangrijke som bij zich gehad te hebben. Van K. is gevankelijk naar Utrecht over gebracht. De auto-bandieten. Garnier en Valet blijven zoek. Zelfs na de wonderlijke onthullingen der Petit Parisien, waar wé enkele dagen geleden melding van gemaakt, hebben, zijn ze niet gepakt. Men herinnert zich, dat het blad naief-weg kwam vertellen, dat Valet en Garnier in gezelschap van nog eenige boeven den wijk genomen had den in een klein villaatje in eën dorp aan de spoorlijn Parijs—Lagny. Het gezelschap had zich in dat villaatje verschanst en beschikte, brr I, over een massa bommen. Maar de po litie, zoo lichtte het Parijsche blad verder in, was op de hoogte en nam langzaam maar zeker de maatregelen, die tot inrekening der bende zouden leiden. Zij omsingelde het villaatje en de menschen, die huizen in de buurt be woonden, wien bovendien geheimhouding was opgelegd, hadden reeds aanzegging gekregen zich achteraf te houden. Valet en Garnier blijven echter onvinbaar en nu merkt de Petit Parisien lakoniek op „Het schijnt, da,t de bewaking van het villaatje niet het minste resultaat heeft opgeleverd. Valet en Garnier moesten zich daar bevinden en een groot aan-

Luctor et Emergo | 1912 | | pagina 2