Goede Waar weinig Rvan houten s iïi e e r i Biimenlandsch Nieuws. Buitenlandsch Overzicht. Korte Berichten. Uit Stad en Provincie. voor bezwaar van te geringe diepgang in de haven van Soerabaja voelt spr. om dezelfde reden niets. De heer De Savor n i ri Lohman (C.H.) dient een motie in tot instelling van een staats commissie, die een onderzoek moet instellen naar de beste wijze van verdediging van Indië onder de bestaande omstandigheid en in ver band met de Nederl. en koloniale financiën. Deze Staatscommissie zou dan binnen een door de Reg. te bepalen termijn rapport heb ben uit te brengen. Eenige discussie heeft dan plaats over de vraag, wanneer de motie zal worden toegelicht. Daarna spreekt de beer Van Karnebe e k (V. L.), die een dergelijke motie in den zin bad. Hij acht het voorgestelde schip ten eenenmale onvoldoende en 's ministers ver dediging geenszins afdoende. Spr. waarschuwt tegen dit passepartout-schip, dat nergens op zijn plaats zal zijn, en waarvan het nut noch de urgentie bleek. Het heele land is er tegen- Spr. is voor schepen van 15,000 ton, waar. aan Indië medebetaalt en medebetalen kan. De eerste groote schepen wil spr. echter in het buitenland laten bouwen. Spr. geeft ,dan een kostenberekening per jaar voor den bouw van zulke schepen, als Indië de helft bekostigt. Ook de kosten van reparatie en onderhoud zullen ons marinebudget jniet te zwaar belasten, zoodat we met spr.'s stelsel binnen enkele jaren een eskader van 4 schepen van 1.5,000 ton kri]gen tegen de 4 waardelooze schepen van den minister in 14 jaar. Spr. gaat dan de kwestie der bemanning na, waarbij hij hoopt op toeneming van de geneigdheid om dienst te nemen bij de marine. Spr. wil voor zijn schepen tevens de sluizenkwestie laten oplossen. De dokgelegenheid is voor hem geen bezwaar. Ook spr. is voor een [onderzoek alvorens stemming over het schip van den minister. Hij behandelt de beteekens der ingediende motie en meent, dat de Staatscommisssie in één jaar met haar onderzoek klaar kan zijn. De heer Jansen (U.L.) (Den Haag) brengt hulde aan de staatscommissie van 1906 voor den spoed, die zij heeft betracht. Spr. betreurt echter, dat, ofschoon haar adviezen reeds vier jaren geleden zijn uitgekomen, nog de adviezen er niet zijn van de ministers van koloniën en marine. Alleen de adviezen van den comman dant der Indische zeemacht en van den gou verneur-generaal zijn door den minister van koloniën overgelegd. De raad van defensie heeft slechts advies gegeven over het schip, niet over eenig stelsel. De jongere zeeofficieren zijn voor de torpedovloot, de ouderen voor de artillerievloot. Spr. is voor een artillerievloot. De torpedovloot eischt vele kosten voor een legio van depots. Zij kan alleen dienen voor nachtelijke aanvallen, met uitzondering van de onderzeeërs. Spr. is echter niet voor een schip van 7600 ton als thans wordt voorge steld. De snelheid is te gering. Hij is ook voor een onderzoek en wil den minister alleen geld toestaan voor klein materieel. De heer Duymaer van Twist (A.-R.) wijst er op, dat opvolgende ministeries een artillerievloot hebben gewenscht. Het sterkst het kabinet-De Meester met een vlootplan voor 25 jaar, kostende 90 millioen. Minister Cohen Stuart wilde 4 groote pantserschepen, die in de haven van Soerabaja konden binnen- Joopen. Ook in toonaangevende marinekringen wil men een artillerievloot. Ook andere landen en niet alleen de groote mogendheden beschik ken over pantserschepen. Spr. wil voor Indië een zelfstandige marine met torpedomaterieel en een eskader van groote pantserschepen, die steeds voldaan hebben, ook in den Russisch-Japanschen oorlog. Hoe groot de tonnenmaat moet zijn, laat spr. aan deskundigen over. Wij moeten echter niet meer uitgeven dan 4,200,900 gld. per jaar, terwijl Indië in grooter mate moet bijdragen. Voordat echter tot den bouw van grootere schepen kan worden overgegaan, zijn vele bezwaren te overwinnen, is vóór-onderzoek noodig, o. a. betreffende de diepgang van de haven van Soerabaja. Zulk een onderzoek wcnscht ook de minister, De aanbouw van groot materieel moet echter intusschen niet stilstaan. Voor de Nederland- sche kust blijft het noodig. De Kortenaers zijn daarvoor niet voldoende. Daarom is spreker voor het pantserschip, dat de minister voorstelt. En wie voor de Zeven Provinciën stemde, kan ook voor dit schip stemmen. De heer Thomson (U.L.) is voor de motie, als zij bedoelt een staatscommissie met over wegend Indisch element, die de verdediging van Indië onderzoekt in haar geheel. Van eën onderzoek zoo opgevat verwacht spr. geen voorstellen tot uitvoering van grootsche plannen. Het debat over het voorgestelde schip is uil- geput. Over dit schip is geen ernstigen strijd meer te voeren. lei. t e Y\ Kilo bus f 1.50 Vi0.80 y*0.42/2 AoÖjS Probeert U eens een bosje en gij zult versteld zjjn over de uitstekende kwaliteit in verhouding tot olen prijs. Men meldt aan de Utr. Ct., dat dr. Hugo Visscher, hoogleeraar bij de faculteit der god geleerdheid aan de Rijksuniversiteit te Utrecht, zeer ernstig in aanmerking komt om als op volger van dr. A. Kuyper benoemd te worden in de hoofdredactie van De Standaard. De Schoolraad noodigt, de Besturen der aan gesloten scholen uit door het geven vaji vacantie 't mogelijk te maken, dat de Onderwijzers dier scholen de Algemeene Vergadering kunnen bijwonen van de Vereeniging voor Chr. Onder wijzers en Onderwijzeressen in Nederland en de Overzeesche Bezittingen, die op Dinsdag 28 Mei en Woensdag 29 Mei a. s. te Arnhem zal worden gehouden. Aan die Vergadering toch zal dit jaar verbonden zijn oen Tentoon stelling van leermiddelen, wier bezoek in het belang van het onderwijs mojt worden ge acht. De schipbreuk van de Titanic. Londen, 1 Mei. Volgens de Washingtonsche correspondent van de Daily Telegraph heeft Ismay, de directeur van de White Star-lijn, die gisteren weer voor de Senaatscommissie is gehoord, door zijn rondborstige verklaringen, waarbij hij de yerdachtmaking van zijn rol op de Titanic volkomen ophief, een zeer gunstigen indruk gemaakt en ecu algeheclen ommekeer bij het Amerikaansche volk te zijnen bate bewerkt. Ismay sprak uitdrukkelijk tegen, dat lnj en kapitein Smith den avond van de ramp met een goed diner had doorgebracht. Hij heeft alleen met den scheepsdokter gegeten. Ismay loochende andermaal, dat hij gedurende de reis eenig^erlei invloed op den kapitein heeft uitgeoefend evenzoo dat het kantoor van de White Star te Nieuw-York het bericht van het vergaan van de Titanic heeft achterge houden teneinde herverzekering van het schip goedkooper te maken. Met verontwaardiging verwierp hij de gedachte, dat eenig bestuurder van de White Star daartoe in staat was. Het kabelschip Mackay Bennett is gisteren morgen met 190 lijken van de Titanic te Halifax binnengevaren, o.a. van Strauss en Astor, maar niet van Widener, noch van diens huisknecht. Honderdzestien lijken, meest van leden van de bemanning zijn als onherkenbaar (of te zeer tot ontbinding overgegaan) weer in zee begraven. De verwanten van slachtoffers, te Halifax gekomen, zijn daarover zeer ontevreden. De Mackay Bennett, zeggen zij, had alle lijken, die er zijn upgevischt 31Ö in het geheel behooren mee te nemen. Dertien van die lijken zijn nog op het kabelschip Minia. De correspondent van de Daily Telegraph 1 te Halifax seint, dat vele lijken gruwelijk ver minkt zijn, hetgeen het vermoeden schijnt te staven, dat de ketels van de Titanic sprongen, toen het ijskoude water binnendrong. De correspondent meldt verder, dat de Mackay Bennett een geweldigen ijsberg heeft gezien, dien zij voor denzelfden hield, waarop de Titanic schipbreuk heeft geleden, aangezien de berg verscheiden scheuren en een gewei digen deuk vertoonde. Aire fotografen werden te Halifax geweerd, toen de Mackay Bennett binnenliep. Ismay en de officieren van de Titanic, schoon voorloopig niet meer noodig voor liet onder zoek van de Senaatscommissie, zullen misschien niet naar Engeland kunnen vertrekken, want zij zijn als getuigen gedaagd voor het admira liteitshof te Washington, waarvoor de weduwe van Astor's huisknecht, met zijn meester ver dronken, de White-Star-lijn om schadevergoe ding aanspreekt. Ismay heeft tegenover de Senaatscommissie, alsook in een interview verklaard, dat hij over niets te klagen had en het onderzoek z. i. rechtvaardig en onpartijdig was gevoerd Van de akelige bizonderhedën die er over de gevonden lijken worden verteld, zullen wij maar weinig overnemen. De lijken werden rechtstandig in het water gevonden een gevolg var. de zwemgordels. Behalve een kind van twee jaar hadden alle lijken een zwemgordel. De meeste lijken werden in een aantal, soms tientallen, bijeen gevonden. Soms waren er sporen van worsteling te zien handen die krampachtig andere bij de kleeren hadden. Bij de gpkantelde reddingboot vond men een rooden rok aan een stok gebonden, blijkbaar in de boot opgezet om de aandacht te trekken van een voorbijvarend schip. Vele lijken waren in volledig avondtoilet, anderen zonder kleeren, blijkbaar van menschen, die zoo beter meenden te kunnen zwemmen, De horloges van de mannen wezen bijna alle 2,10 aan. Op de lijken is voor 10,000 aan geld, edel gesteenten enz. gevonden. Kolonel Astor had f12,000 aan bankbiljetten in zijn zakken. Bij een onbekend gebleven man is een zak met goud gevonden. De Italiaanse h-Turksche oorlog. De D a r d a n a 11 e n. Berlijn, 1 Mei. .Uit Konstantinopel wordt aan de Lokal-Anzeiger geseind: Volgens de Tanin zal de regeering de Dardanellen slechts voor 2 of 3 dagen openstellen om de handels schepen, die voor de zeeëngte verzameld zijn, in de gelegenheid te stellen er door heen te varen, en wil zij ze dan weer afsluiten. Daar de kabels tusschen de eilanden in de Aegeïsche Zee en de Dardanellen door de Italianen zijn afgesneden, kunnen de commandanten van de forten aan de Dardanellen niet vroeg genoeg ingelicht worden over de bewegingen van de Italiaansche vloot, zoodat men wel genood zaakt is de zeeëngte af te sluiten of afgesloten te houden om tegen een plotselingen aanval gewapend te zijn. Naar de Konstantinopelsche correspondent van het Berliner Tageblatt van Russische zijde verneemt, is Rusland besloten de openstelling van de Dardanellen af te dwingen. Het wordt bevestigd, dat Rusland een nieuwen stap daar toe wil doen. Naar thans bekend wordt, was reeds de eerste Russische nota over deze kwestie eerst zoo scherp gesteld, dat het ge» zantschap na overleg met den minister A^sim bei 'de regeering in St. Petersburg 01/ een veel zachteren vorm heeft verzocht. De re geering deed dit en stelde een zachteren tekst op. Marseille, 1 Jdei. De Kamer van koophandel heeft den minister president een protest tegen dé sluiting der Dardanellen toegezonden. Konstantinopel, 1 Mei. De ministerraad heeft besloten de Dardanellen weer onmiddel lijk open te stellen. VEREENIGDE STATEN. Gaat Taft tegenover Rooseveldt zijn neder laag tegmoet? Men zou het haast denken want de uitslag der voorverkiezingen ir. Mas sachusetts voor het presidentschap heeft van President Taft 18 afgevaardigden en hetzelfde aantal voor Roosevelt opgeleverd. Ook elders verkreeg Roosevelt meer stemmen. Zoo is de kans, dat de oud-president, en niet de tegen woordige, candidaat wordt van de republi keinsche partij, belangrijk gestegen. Het maakt echter onder het betere deel van lïet Amerikaansche politiek een pijnlijken indruk, dat deze beide mannen, het Staats hoofd en het gewezen Staatshoofd, elkander zoo te lijf gaan. Velen republikeinen moet de weinig verkwikkeliike strijd zoo tegen de borst stuiten, dat zij van geen der twee wat willen weten en liefst een anderen candidaat zouden willen hebben. De stakende R ij nsc hippers. Keulen, 1 Mei. De staking der Rijnschippers heeft reeds tot woeste tooneelen geleid. In de haveu van Ruhrort zijn werkwillige schip pers overvallen en zwaar mishandeld. De zich in hun bezit bevindende levensmiddelen en kleedingstukken werden hun met geweld ont rukt en vernield. Onder de stakers heerscht groote opwinding, daar verscheidene groote reederijen er in geslaagd zijn met behulp van werkwilligen uit het buitenland haar bedrijf weer op te nemen. Hedenmiddag zijn in de haven van Ruhrort verscheidene met werk willigen bemande booten binnengekomen. De reederijen hopen het bedrijf binnen korten tijd geheel te kunnen hervatten. De bemanningen der Nederlandsche sleep- booten hebben totnogtoe niet besloten even eens tot staking over te gaan, zoodat de be weging waarschijnlijk een voor de stakers ongunstig verloop zal nemen. Berlijn, 2 Mei. Uit Keulen wordt aan de Lokal Anzeiger geseind Het kanteel van den prins Salm Salm te Anholt, in het district Borken (bij de Nederlandsche grens aan den ouden IJsel), staat sedert hedenmorgen in brand. De linkervleugel van het kasteel, dat onmetelijke kunstschatten bevatte, is geheel afgebrand. Alle brandweren uit den omtrek doen hun best, om de rest, die nog staat, te redden. Berlijn, 2 Mei. Uit Petersburg wordt aan het Berliner Tageblatt gsseindHet aantal fabrieksarbeiders dat in St. Petersburg, als protest tegen de slachting onder de mijn- werkers bij de Lena staakt, bedraagt thans meer dan i00,000. Ook de arbeiders van ver scheiden courantendrukkerijen hebben het werk neergelegd. De staking dreigt een nog grooter omvang aan te nemen, als de regeering niet spoedig ophelderingen geeft over het bloedbad. Konstantinopel, 2 Mei. Bij liet eiland Sa- mothrace is de sleepboot „Semendar", die daar de boeien moest inspecteeren, op een mijn gestooten, die ontplofte. De sleepboot was vernield, 12 soldaten werden gedood, 4 officieren verdronken1 man der equipage werd gered. Taft en Roosevelt. Boston, 1 Mei. De totdusver ingekomen uitslagen van de Republikeinsche voorverkie zingen toonen aan, dat de voorsprong van den eenen candidaat op den anderen waarschijn- lijk zeer gering zal zijn. In 190 van de 207 kiesdistricten der stad Boston kreeg Roosevelt 9222 stemmen tegen Taft 10,122. Van de uit- -slagen in de districten buiten Boston zijn er nog slechts weinige bekend maar Roosevelt is daar met een paar honderd stemmen voor op Taft. Indien ook de overige districten bui ten Boston op die wijze gestemd hebben, zou het wel kunnen zijn, dat Roosevelt nog met een geringe meerderheid wint. Om drie uur hedenmorgen (pl. tijd) was om trent den uitslag der Republikeinsche vóór verkiezingen in Massachusetts het volgende bekend Uit 787 van de 1080 districten was de uitslag ingekomen. Op Taft waren uitge bracht 52,643 stommen, op Roosevelt 51,490 stemmen. Het zal wellicht noodzakelijk zijn, dat de autoriteiten de telling aan een controle onder werpen. De uitslag van 1037 districten is nu bekend. Roosevelt heeft 79,564 stemmen, Taft 84,948. Waarschijnlijk zal Taft in het geheel een meerderheid van ongeveer 6000 stemmen hebben. TER NEUZEN, 3 Mei 1912. Gisteren had een jonge man, v. D. genaamd, het ongeluk van een paard te vallen. Na ge- ruimen tijd op een weide bij Java, alhier be wusteloos gelegen te hebben, is hij naar liet Ziekenhuis vervoerd. Zijn toestand is vrij ernstig. Bij Kon besluit is aan den heer H. J. Vooren, hoofdonderwijzer aan school A alhier, een pensioen verleend van 1167 sjaars. De zomerdienst trad Woensdag op de spoorwegen in werking. In den lopp der treinen van Mechelen—Ter Neuzen, alsook in die van den stoomtram Hulst—Walzoorden is geen enkele wijziging aangebracht. De uren van vertrek blijven dus dezelfde, jevenals die van aankomst. Te beginnen met 26 Mei, le Pink sterdag, zal weder op Zondag een extratrein loopenj zooals dat in den zomer de gewoonte is. Die trein loopt ook op den 2en Pinksterdag, 27 Mei en op 15 Augustus. Sluiskil. Geslaagd als leerling voor de Rijks- Kweekschool .voor'onderwijzers te Middelburg J. Risseeuw alhier. Sluiskil. Woensdag j.l. is alhier een derde postbestelling ingevoerd, aanvangende des avonds om 7 uur. Dit heeft tot gevolg, dat de jaarwedde van den bode J. van Doeselaar met ruim /'200 verhoogd wordt. Zaamslag Door den heer Cln*. Weststrate alhier werd Donderdag j.l. met gunstig gevolg examen afgelegd voor onderwijzer. Axel. De geboortedag der Prinses werd hier op de gebruikelijke wijze gevierd. Van de openbare gebouwen en van enkele particuliere woningen wapperde de Driekleur met den oranjewimpel, 's Avonds speelde het Muziek korps „Concordia" op de 'Markt. Het Chr. Muziekcorps „Hosanna" was door omstandig heden verhinderd. Axel. De heer P. Motké, thans ontvanger bij de Rijks belastingen alhier, wordt overge plaatst naar Simpelveld in Limburg. Axel. Voor de betrekking van directeur aan de gemeentelijke gasfabriek alhier, hebben zich 36 sollicitanten aangemeld. Axel. Bij de Rijks-normaallessen alhier zijn o m bevorderd: Tot de vierde klasse: G. J. v d. Bent, II. F. de Meijer, J. A. Rijnberg, C. J. Herrebout, Ter NeuzenM. J. Robijn, Hoek. T/-.1 Tot de derde klasse: P. Bakker, J. G. .1. Olyslager, A. J. Scnieman, AxelA.F. lolhoek, M. S. v. d. Peijl, Ter Neuzen; B. J. S. Goor, Hoek. Tot de tweede klasse J. Dhaeze, H. J. Pa,uw, G. D. v. d. Peijl, Ter NeuzenJ. C. Eijke, ZaamslagM. Jurry, HoekA. A. A. Minjon, A J. Plattéeuw, Axel. Tot de voorbereidende klasse, tweede afdce- Ml Iwn»

Luctor et Emergo | 1912 | | pagina 2