Kerk en School. Land bouwbericli teil. Gemengd Nieuws. Burgerlijke Stand. Telegrafische Berichten. Handelsberichten. Hoogwatergetij te Terneuzen. voor f 52,843, A. van 't Hoff te Axel voor f47,465 en J. van der Velden en A. Verlinde te Ter Neuzen voor f £7,361. Dit werk is gegund aan de laagste inschr ij vers. Zondagavond i* alhier door de mare- chausseé gearrestcercl de 56 jarige J. G., stu wadoor alhier, verdacht van het plegen van onzedelijke handelingen met kinderen beneden den leeftijd van 12 jaren. Het onderzoek om trent deze zaak is nog hangende. Hedenmorgen is hij onder politiegeleide met de eerste boot naar Middelburg getransporteerd, om aldaar voor den officier van justitie terecht te staan. Axel. Tot brieven- en telegrambesteller is aangesteld J. M. van der Wiele alhier. Axel. Zondagmiddag 4 uur werd alhier de aandacht getrokken door het geroep van brand. En werkelijk stond irf den Singelweg alhier een alleen staand schuurtje, dienende voor bergplaats van landbouwwerktuigen, enz. om geven door knetterende vlammen. Droog als alles op het oogenblik is, was het schuurtje al spoedig door het vuur verteerd. Er bevond zich niets in, dan een kar, die er nog tijdig werd uitgehaald. Daar geen gevaar bestond voor belendende gebouwen, werd het onnoodig geacht de brandweer op te roepen en kon men volstaan met een paar manschappen, die het smeulende vuur met eenige emmers water uitdoofden. Oorzaak onbekend. Hulst. Door de Aankoop-Commissie van den R. K. Boerenbond Z. VI. O. D. werd aanbe steed de levering van pl. m. 280000 K.G. Chilisalpeter. Voor de levering Walsoorden en Paal werd ingeschreven P. J. Aardenne, Dordrecht', f 12,89L. Evers- dijk, ^Kapelle, f 12,88G. Blondeel, Aarden burg, f 12,59 J. F. de Moor—Vlamink, Hulst, f 12,50 G. Adriaanssens, Walsoorden, f 12,48 A. Adriaanssens—de Nijs, Walsoorden, f 12,46 De Feijter—Huijssen, Ter Neuzen, f 12,46 D. Oggel, Axèl, f 12,45; P. J. Scheele, Ter Neuzen, f 12,39. Voor de levering Hulst werd ingeschreven P. J. Aardenne f 13,03L. Eversdijk f 12,74 A. Adriaanssens—de Nijs f 12,56G. Blon deel f 12,54 J. F. de Moor-VIamink f12,516; D. Oggel f 12,496P. J. Scheele f 12,42 De Feijter—Huijssen f 12,41. Vlissingen. In de R. K. Weesschool alhier ontstond Zaterdagavond een begin van brand doordat eene der zusters met haar sluier een petroleumlamp omwierp. Gelukkig kon men den brand spoedig blusschen waarbij echter eene der zusters hevige brandwonden opliep. Vrijdag slaagden te Middelburg voor de akte lager onderwijs de heeren C. J. Kotvis van Hoofdplaat en W, J. van Nieuwenhuijzen van IJzendijke. Door Ged. Staten is de heer J. J. de Jager, wethouder te 's Heer Arendskerke, benoemd tot plaatsvervangend lid voor de commissie van beroep in het 7e tienddistrict, in de plaats van den heer G. J. de Graaff te Oud-Vosse- meer, die overleden is. Door Gedeputeerde Staten is benoemd tot kapitein bij den Provincialen Stoomboot- dienst op de Óoster-Scheldc de heer A. Ver doorn te Zierikzee. Bij Kon. besluit is benoemd tot voor zitter van den militieraad in Zeeland deheer Mr. J. W. Zijlstra, rechter in de arrondisse mentsrechtbank te Middelburg tot plaatsver vanger de heer Mr. D. van der Vliet, burge meester van Zierikzeetot leden de heeren Mr. J. J. Heyse advocaat en procureur te Middelburg en E. A. Umland, majoor provin ciale adjudant in Zeeland tot plaatsvervan gers Mr. F. J. Sprenger, griffier van het waterschap Walcheren en K. G. A. Muller, kapitein bij het 3e regiment infanterie. Rijkspostspaarbank. De Directeur der Rijkspostspaarbank brengt ter algemeene kennis dat alle spaarbankboek jes, uitgegeven in de maand Mei en waarop de rente over het afgeloopen jaar nog niet werd bijgeschreven, zoo spoedig mogelijk, ter verificatie en rentebeschrijving bij hem worden ingewacht. Voor de toezending daarvan kan gebruik gemaakt worden van omslagen met gedrukt adres, kosteloos aan de kantoren der Posterijen verkrijgbaar. Afgifte der boekjes tot voornoemd doel aan die kantoren geschiedt, tegen bewijs van ont vang. Gereformeerde Kerken. Tweetalte ZierikzeeN. H. Koers te Noordwijk aan Zee en A. P. Lanting te Oud- Loosdrecht. Beroepen te Oldemarkt en Paasloo U. B. Buwalda te Exmorra (Fr.) te Boornbergum W. Kalter te Laar te Oude en Nieuwe Bildt- zijlA. J. de Boer te Grijpskerk (Gr.) Aangenomennaar Scherpenzeel door R. de Jager te Baambrugge. Ned. Hervormde Kerk. Beroepente Oudkarspel (N. H.)G. de Leeuw te Ter Apel (Gr.)te Maartensdijk (U.). D. E. J. Hupkes te Staphorst (O.) Aangenomenna&r Gasselte door D. Faber te Wapserveen. Bedanktvoor Roodescliool (toez.) door F. W. G. Verheul te Jukwerd. De Chr. Jongelingsvereeniging „Onze hulpe zij in den naam des Heeren" vergadert a. s. Donderdagavond om 8 uur in de consistorie kamer der Geref. Kerk in de Nieuwstraat alhier. Chilisalpeter op verschillende tijden. De meeste meststoffen kunnen wij slechts gebruiken gedurende zekere tijden van het jaar, om den bodem voor een bepaalde periode te verbeteren en hem de voedingsstoffen te geven, die de planten behoeven, welke straks zullen gezaaid of gepoot worden. Eén meststof is er, die ook kan gebruikt worden, om de planten direct van voedsel te voorzien, om ze, zoo ze kwijnen, niet voldoende blad maken, enz., te dwingen als het ware bij tooverslag weer hunne krachten te her vatten en op tijd vruchten te geven. Dat is het chilisalpeter. Vaak gebruiken we alleen het chilisalpeter in het voorjaar als middel tot overbemesting. Welke redenen kunnen er bestaan, om nog zelfs in den voorzomer bij sommige gewassen het chilisalpeter tot overbemesting te gebruiken De volgende lo. De tijd van zaaien of poten is wat laat genomen, later dan men gewoon isof men heeft, doordat het zaad door het ongedierte is opgevreten, moeten overzaaien (suikerbieten). Het gevolg daarvan is, dat het gewas wat achterlijk is. Door een matige overbemesting met chilisalpeter, kan men allicht den groei wat verhaasten en haalt men den verloren tijd weer in. 2o. Doordat men in het najaar een over vloedige bemesting met kali en phosphorzuur heeft gegeven, is de eerste groeiperiode, in verband met de aanwezigheid van stikstof of een reeds toegediende stikstof bemesting, zeer krachtig geweest. Het gevolg daarvan is, dat een stilstand in den groei uittreedt, doordat een stikstoftekort ontstaat. Met een overbe mesting met chilisalpeter is dit te verbeteren. 3o. Vooral bij wortelgewassen, aardappels, bieten, mangels, enz., is het mogelijk een maximalen oogst te winnen door middel eener overbemesting met chilisalpeter. In Zeeland zag ik eens een bietenbouwer (bij droog weer) chilisalpeter op suikerbieten zaaien, toen dc bladeren der bieten elkander al raakten. „Hij deed dat altijd en bevond er zich wel bij." Maar ook in Maart en April heeft men chilisalpeter noodig. Het wintergraan tarwe en rogge en ook koolzaad kunnen door een matige chili- salpeterbemesting zeer gebaat zijn. Honderd kilogram chilisalpeter doen op een gemet (300 Aren) wonderen. Het wintergraan dat in het voorjaar met chilisalpeter bemest wordt is binnen korten tijd het andere verre voor. En de wei In het voorjaar is de boer, die met den chilizak op de wei konit, binnen 14 dagen uit den nood. Hij kan de koeien uit den stal naar de weide brengen. Zoo ziet ge, dat chilisalpeter bijna het ge- heele jaar kan dienst doen. Brutale oplichting. Het toeristen- en bankierskantoor van de firma Thos. Cook Son, Damrak 83 te Am sterdam, is ruim een week geleden voor een vrij belangrijke som benadeeld op een wijze, die de practijken eener geraffineerde oplich tersbende verraadt. Aan het op het Damrak gevestigde bureau der firma vervoegde zich een 10-tal dagen geleden een als dandy gekleed heer, om uit betaling te erlangen van een chèque, ten be drage van omstreeks f 4000. Het filiaal van Cook Son was door een haar uit Londen gezonden telegram, schijnbaar verzonden door het hoofdbureau der firma aldaar, en gesteld in de geheime code van het huis, van de komst van den bezoeker in kennis gesteld. Het telegram hield de last geving in, het genoemde bedrag aan den persoon, die zich onder den aangeduiden naam aan het Amsterdamsche kantoor zou melden, uit te betalen. Dit geschiedde. Op het bericht aan het hoofdkantoor van de gedane uitbetaling, kwam echter de tijding, dat men te Londen niets afwist van een tele grafische lastgeving tot het honoreeren van een chèque aan dat bedrag en ten name, in de mededeeling van het betalingsbericht ge noemd. Men begreep het slachtoffer van een listig beraamde oplichting te zijn. De dader of daders zijn op eenigerlei wijze achter het geheim gekomen van het code der firma, met het bekende gevolg. Een der hoofdambtenaren van Cook Son is expresselijk uit Londen overgekomen om, in samenwerking met de politie van het bu reau St. Pietershal na te gaan, of eenig spoor van den dader zou zijn te vinden. Tot nu toe evenwel te vergeefs. Inmiddels is door de politie van dat bureau een uitvoerig dossier over het gebeurde saam- gesteld, dat den officier van justitie in handen gesteld wordt. Men meent te doen te hebben met een lid van een internationale bende van hotejdieven. De firma Cook Son heeft maatregelen gotroffen tegen de mogelijkheid van herhaling van dezen oplichterstruc. (Tel.) Men meldt uit Doorn, aan de N. R. Ct., dat de kwestie over den uitweg van het Roode Dorp aldaar, die een dreigend aanzien kreeg, een kalme oplossing heeft gevonden, dank zij do tactische bemiddeling van het hoofd der politie. Tegen 10 uur kwam op den bedoelden weg eon troep polderjongens met werkmateriaal om in opdracht van den heer D. v. S., den eigenaar van Boschwijk, den weg uit te graven en er een gracht van te maken. Toen de heer D. v. S. kwam om de plek aan te wijzen, waar met graven moest wqrden begonnen, geraakte hij een oogenblik in het gedrang. Door de tusschenkomst van den burgemeester kwam het niet tot daden. Den polderjongens was het echter niet mogelijk, een spade in den grond te krijgen, want de Roode-Dorpers stonden vlak naast elkaar op den weg. De heer D. v. S., inziende dat het onmogelijk was op den ingeslagen weg voort te gaan, verklaarde zich bereid tot onderhandeling. Verschillende voorstellen werden daarop met den burgemeester als bemiddelaar overwogen, en ten slotte werd, tegen 12 uur, de vrede geteekend op eenige voorwaarden. De korporaal T. Haeser van het korps pontonniers te Dordt, gedetacheerd op het fort Vuren, had het ongeluk met het hoofd op het middelste steenen gedeelte van den weg te vallen, zoodat opname in het militair hospitaal te Gorcum noodzakelijk was. Zaterdag is hij aldaar aan de gevolgen van den val over leden. 27 stuks vee verbrand. Te Kamperveen is de boerderij toebehoo- rende aan en bewoond door B. Korenberg met schuren, hooibergen, 50,000 halve kilo's hooi, wagens, landbouwgereedschappen, inboe del, enz. afgebrand. Een stier, 2 koeien, 2 kalveren en 22 varkens zijn in de vlammen omgekomen. De brand is ontstaan door het spelen met lucifers van kinderen. Niets was verzekerd. De weduwe van Jhr. Reuchlin, die bij de ramp der „Titanic" omkwam, heeft, naar het N. v. d. D. meldt, van het Koninklijk Huis een schrijven van deelneming ontvangen. Te Hilversum is aangehouden de looper L., als verdacht van verduistering van gelden. Tevoren had hij verklaard, dat hij de gelden had verloren. Nabjj Echt, bij wachtpost 38, is door trein 382 overreden de arbeider G., uit Stevens- weert. De man was op slag dood hij laat een vrouw en 4 kinderen achter. Brand in het gesticht Voordorp te Leiderdorp. Zaterdagnamiddag kwart over twaalf is er door tot nog toe onbekende oorzaak brand uit gebroken in het gesticht voor Nederl. Herv. voogdijkinderen Voordorp, te Leiderdorp. De brand ontstond op de jongenszaal, die geves tigd is in den uitersten linkervleugel, van waar het vuur zich meedeelde aan de zaal, waarin de kleinste kinderen juist hun middag slaapje deden. Zij werden, evenals de andere kinderen, echter bijtijds in veiligheid gebracht. De brandweer was weldra ter plaatse en tastte met kracht het vuur aan. Ook werd er om hulp geseind naar Leiden, van waar dadelijk de stoomspuit, onder leiding van den commandant, naar het terrein van den brand vertrok. Door het krachtdadige optreden van de brandweer, die met 7 slangen werkte, bleef de uiterste rechtervleugel behouden. De linker vleugel werd geheel een prooi van de vlam men, en het middengedeelte brandde grooten- deels af. Ongeveer half drie was het gevaar voor verdere uitbreiding van den brand ge weken en kon de stoomspuit uit Leiden in rukken. De burgemeester v§,n Leiden was ook ter plaatse. Van de ongeveer 60 kinderen, die in het gesticht een onderdak vonden, zullen de klein sten worden ondergebracht in het Heilige Geest- of Armenweeshuis te Leiden de groote ren worden gehuisvest in een nabijgelegen boerderij. Ook de Padvinders uit Leiden verleenden hulp. Gebouw en meubilair waren verzekerd. De landweerplichtige ter B. van het lste bataljon landweer infanterie, die gewei gerd heeft dienst te doen heeft een bezoek gehad van zijn vrouw, die van zijn voornemen tot dienstweigeren niets heeft geweten. Hij schijnt door haar tot andere gedachten te zijn gebracht en heeft besloten na het ondergaan van de hem op te leggen straf, zijn dienst te verrichten. Een jeugdige Duitscher trok in een der groote hotels tu Amsterdam de aandacht we gens de groote verteringen die hij er maakte. De politie werd erop opmerkzaam gemaakt, en spoedig bleek haar, dat zij te doen had met een 15-jarig jongeheertje, dat er met 1100 mark van zijn vader vandoor was. De jongen is aangehouden. 's Gravenhage. In de heden gehouden zitting der Tweede Kamer stelde de heer Troelstra voor de bakkerswet vooraan op de agenda te plaatsen en ook de motie inzake de pensio neering van de zeventigjarigen vóór de zomer vergadering te behandelen. De behandeling van de voorstellen kon niet ten einde worden gebracht wegens een heftig tumult, wat volgde op het verzet van den heer Lolnnan, die door Troelstra heftig bejegend werd. De Voorzitter werd genoodzaakt de zitting te schorsen. Een besluit werd derhalve niet genomen. Smyrna. Een stoomboot is in den golf Smyr na op een onderzeesche mijn geloopen en direct gezonken. 140 opvarenden verdronken. AMSTERDAM, 29 April 1912. TER NEUZEN, 30 April 1912. Boter per Va K.G. f 0fe76. Eieren 104 stuks 3.40. KOERS VAN HET GELD. Fransch per 100 fr. f 47.576 a f 47.60. Engelsch per 12.— 12.—. HULST, 29 April 1912. DAGEN. Voorm. Nam. Woensdag 1 Mei 1.40 1.57 Donderdag 2 2.14 2.31 Vrijdag 3 2.49 3.5 Zaterdag 4 3.23 3.39 Zondag 3.56 4.13 Maandag 4.32 4.51 Dinsdag 7 5.11 5.32 TER NEUZEN. Huwelijks-aangiften. 25 April. Leendert Christiaan Wabeke, oud 33 j., jm. en Cor nelia Willemina Allaart, oud 31 j., jd. 26 April. Gelein de Bokx, oud 23 j., jm. en Cornelia Buijze, oud 23 j., jd. Arie Clementinus de Bakker, oud 25 j., jm. en Cornelia Johanna de Pauw, oud 21 j., jd Arie Marinus Jochem, oud 32 j., weduwn. en Cornelia Hól, oud 35 j.j jd. Pieter de Feijter, oud 28 j., jm. en Tanneke Catharina Haak. oud 22 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 25 April. Prosper Livi- nus Adrianus de Pauw, oud 27 j.. jm. en Janna Anna Klaassen, oud 22 j., jd. Hendrik van der Bent, oud 28 j., jm. en Janna Neeltje Scheele, oud 28 j., jd. Jan dejFouw, oud 25 j-, jm. en Pieter- nella Willemina de Mul, oud 22 j., jd. Cornelis Martinus Phernambucq, oud 27 j., jm. en Krina Elizabeth van de Velde, oud 26 j., jd. Geboorten. 24 April. Michielientje Catharina, d. van Hendrik Anthonie Harte en van Geertruida Catharina Herrebout. 25 April. Hendrik, z. van David van Wijck en van Adri ma Cornelia Deij. Overlijden. 21 April. Daniel Deij, oud 77 j., echtg. van Magdalena Donze. Cornelis van Dijke, oud 65 j., echtg. van Lena van de Velde. 24 April. Cornelis Johannes Ruben, oud 10 m., z. van Pieter en van Maria Hooglander. 26 April. Helena Johanna Suzanna Schoouakker, oud 66 j., wed. van Pieter Hercules du Pree. Lijnolie vliegend f 44, f 433/4, Mei f 43'/s, f 43 f 43, Juni/Aug. f 41, f 40'/8, Sept/Dec. f 377/s Suiker oude oogstvkalm, nieuwe prijshoudend, April f 16,3/32 genoteerd, Aug. f 163/i te koop, Oct./Dec. f 13'/i6 geboden. Aardappelen per H. L. Friesche Borgers f 2.20 a f 2.30. Friesche Blauwen f 2,90 a f 3,10. Zeeuwsche Bonten f 3,20 a f 3.36. Zeeuwsche Blauwen f3,20 a f3,40. Zeeuwsche Eigenheimers f 2.40 f 2.60. Zeeuwsche Bravo's f 2,90 a f 3,05. Zeeuwsche Pooters f 1,80 a f 2,—. Andijker Blauwen f2,90 a f3.—. Duinzand Engelschen f 4,90 a f5 Malta f 0.07'/j a f 0,09 per kilo. Spring Malta's f 0,12 a f 0,13 per kilo. ANTWERPEN, 29 April 1912. Chilisalpeter vast: Loco fr. 25.10, April fr. 25.90, Mei fr. 25.50, Febr./Maart f25,65. AXEL, 27 April. Eierveiling van de V. P. N. Aanvoer 6650 kippeneieren, prijs f3,95. 1200 eendeneieren, priis f 4,—. v J Middenprijs per 100 K.G. Tarwe/11,30, Rogge ƒ9,60, Wintergerst 10,75 Zomergerst 10,30, Haver 10,— Erwten 15,—, Witte Boonen ƒ20,50 Bruine Boonen ƒ17,—, Duivenboonen12,— Paardenboonen ƒ10,60, Boekweit 0,—Lijnzaad f 18,—, Koolzaad per 100 L. Aardappels 4,25. Boter per kilo f 1,15. Eieren per 26 stuks f 0,90. Er waren ter veemarkt te koop gesteld 23 stuks rundvee en 19 varkens, waarvan verkocht 9 stuks rundvee, en 17 varkens. ROTTERDAM, 29 April. Ter graanmarkt van heden was van tarwe veel te ruime aanvoer, voor de behoefte moest in alle soorten lager worden afgegeven en bleef het groot ste gedeelte essex onverkocht. Tarwe Essex f 11,25 tot f 12, roodkaf f 11,25 tot f 11,50, Wilhelm ina f 11 tot f 11,25 per 100 kilo. GENT, 26 April. Vlas. De aanvoer van inlandsch wordt klei n- Tot vorige prijzen zijn er gemakkelijk koopers te vinden. Russisch kalm. In water geroot is iets flauwer in prijs, maar goede qualiteiten op lfind geroot zijn prijshoudend. Garens van vlas en van snuit met tamelijk levendigen handel tot zeer vaste prijzen. Jutegarens flauw, met geringe vraag. Katoengarens kalm op vaste prijzen. In linnen werden de zaken door de lioogere prijzen belemmerd. 5 6 n

Luctor et Emergo | 1912 | | pagina 3