Antirevolutionair voor nieuws- en Advertentieblad Zeeland. Het einde der staking. FEUILLETON. De Russische veldtocht van 1812. No. 911. Woensdag 1 Mei 1912. 9e Jaargang. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen. Ter Neuzen ƒ1,Franco per post: voor Nederland ƒ1,10. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirec teuren en Brievengaarders. Dit blad verschijnt Dinsdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen, bij den Uitgever D. H. L1TT001J Az. te TER NEUZEN. Inzending van advertentlën vóór uren op den dag der uitgave. ADVERTENTIËN: Van 14 regels ƒ0,40. Voor eiken regel meer ƒ0,10. Bij directe opgaat van driemaal plaatsing derzetfde adver tentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. INGEZONDEN STUKKEN TE RICHTEN AAN DE REDACTIE; ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES TE BEZORGEN BIJ DEN UITGEVER. Van het Bestuur der Bootwerkers-vereeni- ging „Recht en Plicht" ontvingen wij het volgend schrijven, dat wij, als gericht tegen ons artikel in het vorig nummer, opnemen aan den voorkant van ons blad. Redactie „Luctor et Emergo." Naar aanleiding van het artikeltje „Soci- alistenbluf' verzoeken wij u eenige plaats ruimte. Het lust jjns niet om alle verdachtma kingen uit dat artikel recht te zetten, eerstens omdat partijhaat er te veel in op de voor grond treedt, tweedens daar dan ons verweer te veel ruimte zou vergen en dan waar schijnlijk geen ruimte voor plaatsing zou gevonden worden. Wij willen ons dus be palen tot den inhoud van het in „Het Volk" gepubliceerde einde der staking. Het andere zullen wij buiten beschouwing laten, waar de schrijver zich niet schijnt te kunnen houdén aan hetgeen Heykoop gedurende de leiding der strijd altijd betracht heeft, n. m. de belangen der bootwerkers boven partijbelang. De staking welke door de organisatie ge proclameerd werd is'door de Vereeuiging in de Woensdag 24 April gehouden verg. organisatorisch opgeheven nadat de voor stellen der bemiddelingscommissie gehoord waren. Wel scheen voor buitenstaanders de strijd geheel en al verloren maar is het niet meer gebeurd dat boeren die door zoogenaamde werkwilligen bewerkt waren eenvoudig niet aan begonnen werd op de plaats van aankomst. Dit was hier ook nog wel mogelijk geweest maar de voorwaarden schenen ons zoo dat wij toch niet meer zouden verkrijgen, temeer daar de arbeiders meermalen zwakke oogenblikken hadden getoond. Daar wij echter niet tegenwoordig waren bij de onderhandeling moesten wij ingaan op hetgeen ons daaromtrent medegedeeld werd door een der leden der commissie. Nadat deze ons de voorwaarden schriftelijk ter hand gesteld had en wij Opmerkten dat de voorwaarden niet al te voordeelig waren deelde deze ons mede dat hij den indruk had gekregen dat na een paar weken alle behalve de vijf ontslagenen weer op hun oude plaatsen terug zouden zijn. In dezen zin hebben wij de verg. de besluiten mede- 11) De geheele horizon was een zee van vlam men, nog aangewakkerd door een hevigen storm, die eenige dagen aanhield. Tot 21 September vond de brand nog voedsel, doch eindelijk was het groote offer van Vaderlands liefde, waarvan de Nieuwe Geschiedenis geen tweede voorbeeld oplevert, volbracht. Meer dan drievierden der stad was door het vuur vernield en niets was overgebleven als muren, asch en de koperen bedekking der gebouwen. Het eerste legerkorps, dat te Moskou ko mende reeds tweederden der sterkte had ver lóren, bleef aldaar gedurende den geheelen tijd dat wij Moskou in bezit hielden. De officieren en soldaten waren over het algemeen vrij goed gehuisd. De staf der genie had twee huizen met stallen een ervan werd bewoond door den generaal en het andere door de officieren. Met den kapitein Lagrange bewoonde ik eene kamer en over het algemeen waren wij tevreden na al het ongemak wat wij reeds hadden uit gedeeld en het einde der staking ook bekend gemaakt in „Het Volk". Noemt de schrijver zulks socialistenbluf, dan willen wij er op wijzen dat wij slechts het oordeel van toch niet het eerste het beste lid der bemiddelingscommissie hebben gegeven, het oordeel van iemand die wij toch wel voor zulke zaken berekend mogen achten. Nu enkel nog dit. Dat Heykoop's verblijf te veel was in Ter Neuzen was niets vreemds voor ons, maar dat diegenen voor wie hij hier mede gestreden had, zijn vertrek toe juichten hoorden wij voor het eerst. Allen betuigden hem bij zijn vertrek warme be langstelling en riepen hem een spoedig wederziens toe. Zij toch schrijven het ver loop der strijd niet toe aan hem maar aan verraad uit eigen gelederen, en zeer jammer voor u schrijver is het dat gij waarschijn lijk een dier verraders onder uw volgelingen telt. Dankend voor de plaatsing. Het Bestuur der Bootwerkersvereeniging „Recht en Plicht". Naar aanleiding van bovenstaand schrijven veroorloven wij ons de volgende opmerkingen. De schrijvers vergissen zich totaal, wanneer zij meenen, dat partijhaat in ons artikel op den voorgrond trad integendeel wij hebben reeds onderscheidene malen gelegenheid gehad om te toonen, dat de belangen der arbeiders onze warme sympathie hebben. Juist om opnieuw van die belangstelling blijk te geven, hebben wij aangetoond in ons vorig nummer, dat de inmenging van den heer Ileijkoop voor de bootwerkers schade in plaats van voordeel had aangebracht. Wij gelooven niet, dat er onder de ingezetenen van Ter Neu zen velen zullen gevonden worden, die dit niet met ons eens zijn. Met partijbelang heeft dit niets te maken wie zijn oogen open wil doen, kan die schade dagelijks evenals wij met leedwezen consta- teeren. Over de door een lid der Commissie „schrif telijk ter hand gestelde voorwaarden" hebben wij de vorige maal niet willen spreken, omdat de firma absoluut weigerde in voorwaarden te treden. Nu kan iemand simpele mededeelingen van de firma, hoe zij in het vervolg tegenover de ontslagenen denkt te handelen op papier stellen en tot bedongen voorwaarden opblazen, maar een mensch met een nuchter verstand denkt daar van toch het zijnete meer nog, waar uit het geheele verloop der zaak blijkt, dat de firma geen enkele barer rechten heeft prijs gegeven en dat zij volhardde bij haar eenmaal gestaan. Dagelijks was een der officieren belast met den dienst der levensmiddelen. Deze officier ging met een paar kleine wagens met bedienden en een wacht van een paar sappeurs naar het midden der stad en kocht van de soldaten de eetwaren, welke zij hadden geplunderd. Op deze wijze kregen wij wijn, suiker, koffie, thee en een menigte andere zaken bij elkaar. Yleesch en brood werden dagelijks uitgedeeld, zoodat wij met de groenten, die in menigte in de moestuinen werden ge vonden, gelegenheid hadden een vrij goeden maaltijd te bereiden. In de nabijheid van het Kremlin hielden de soldaten der garde eene markt van geplun derde zaken. De schoonste zaken kon men voor bijna niets koopen. Zoo kocht een officier een stuk rood fluweel voor 2 franken. Ik kocht een heerlijke getrokken bus voor 5 franken en een zwarte bonten muts met lange pelsooren (waaraan ik wellicht later het behoud van mijn leven te danken heb gehad) voor één frank. Daarentegen moest men tot 100 franken geven voor een paar nieuwe laarzen, en het verstellen van een broek met 10 franken betalen. Allengs regelde zich de toestand van zaken eenigszins zooals wij vernamen waren groote magazijnen van granen, brandewijn en lakens in handen der Franschen gevallen. Doch de genomen besluit ook ten opzichte van het ontslagen vijftal. Wij gaan hierop voorloopig niet verder in alleen zeggen wij, dat wij ons vorig artikel al vorens het te plaatsen aan een lid dier Commis sie ter lezing aanboden en van dat lid de ver zekering kregen, dat het volkomen juist was. Trouwens, niemand minder dan de heer Heijkoop zelf erkent in De Baanbrekerdat alles verhindert helaas niet, dat de voor naamste eisch terugname der vijf ontslagenen en erkenning der organisatie niet is inge willigd. En wat onze bewering aangaat, dat het voor Heijkoop tijd werd, om onze stad te verlaten, hij schrijft zelf, dat de staking werd opgeheven, „wijl anders de zaak verloopen zou zijn, wat de organisatie zou gekost hebben." Hij schijnt het dus ook op dit punt met ons eens te zijn. Het Volk schreefde 5 ontslagenen komen niet terug, maar hunne organisatie wordt door de firma erkend. De heer Heijkoop zegt evenwel, dat deze eisch niet is ingewilligd. Wij gelooven, dat dit laatste meer waar is, dan de bewering van Het Volk. Een en ander gaf ons naar onze meening het recht, om de voorstelling van Het Volk „de staking is organisatorisch en regelmatig opgeheven op voorwaarden, geformuleerd door een bemiddelingscomité met burgemeester Huizinga aan het hoofd", te betitelen met Socialisten-bluf. Dat bemiddelings-comité had zoowat nie mendal van voorwaarden te formuleeren. Wij herhalen: de oorzaak daarvan is alléén dat de werklieden te kwader uur den socialist uit Rotterdam te hulp geroepen hadden. Hebben zij hulp van anderen noodig, er zijn in Ter Neuzen invloedrijke mannen ge noeg, die het met den werkman wel meenen en gaarne hunne hulp voor billijke verzoeken zullen verleenen. Doch mannen als den heer Heykoop late men in Rotterdam. Iemand die, gelijk hij, schrijft„den cargadoors is respect ingeboe zemd en die zullen hetniet licht weer tot strijd laten komen"; „de firma Little en Johnston" heeft een zeer gevoelige klap ontvangen" enz. bederft de zaak hier voor den werkman. En juist omdat wij van harte hopen, dat het den werkman in Ter Neuzen wel ga en wij het ten zeerste betreuren, dat door de geschiedenis der laatste weken zoovelen broo deloos zijn geworden, herhalen wij onzen raad laat voortaan den socialist thuis. juiste maatregelen voor een winter-campagne werden niet genomen. Men had moeten zor gen dat de soldaten een goede winterkleeding ontvingen, hetgeen bij een goede administratie had kunnen geschieden, doch wel nooit heeft er een slechtere administratie bestaan dan die der Franschen. De lakens bleven in de maga zijnen en aan de officieren en soldaten wer den geene uitdeelingen gedaan. Het grootste bezwaar leverde de aanschaffing op van de noodige fourage voor de paarden. Wat inde- stad was overgebleven, was schielijk opge bruikt en toen moesten de omliggende dorpen in de behoefte voorzien. In het begin van October werden de fourageurs reeds op 4 a G uur afstand, onder bescherming van een regiment Infanterie, afgezonden en slechts met de grootste moeite verkreeg men de hoogst noodzakelijke voeding voor de paarden. Dit was dan ook de reden waarom die arme dieren, waarop ons geheele welzijn berustte, langzamerhand in krachten afnamen, waardoor de ongelukken van den terugtocht als het ware werden voorbereid. IV. Laat ik u nu bekend maken met mijne werk zaamheden gedurende mijn verblijf te Moskou, die ik om niet te wijdloopig te worden slechts kortelings zal opgeven. =ttf De Gent. wereldtentoonstelling te De voorbereidingen tot deze, in 1913 te houden tentoonstelling schieten op. Verschil lende dagbladschrijvers, medewerkers aan Bel gische en vreemde bladen, hebben er al een kijkje mogen nemen en schrijven opgetogen over het daar aanschouwde. De tentoonstelling zal uit drie deelen be staan Liet middelste, het voornaamste, is het verst gevorderd. Daar staan zoowaar al een heele „white-city" klaar Een „white-city", want wat hier allereerst opvalt, is inderdaad wel het soliede, het dege lijke in de gebouwen, de rustig-stijlvolle har monie in het ensemble. Ge zult hier niet, als in de meeste exposities, den indruk krijgen van -een kermismaar wel degelijk die van een wonderstad in steen, met blijvende be stemming. Men vraagt zich echter af, hoe al die mooie, hagelblanke paleizen na dézen nu nóg een winter zullen doormaken. Het moet nog langer dan een jaar duren voor de expositie geopend zal worden en nu reeds staan heele hallen gereed om de goederen te ontvangen Zoo goed als klaar is schier de heele Bel gische afdeeling, en de Franschen, die 32 000 vierkante meter plaats besteld hebben, zou den binnen een paar maanden al gerust kun nen afkomen, zoowel als de Engelschen, die zich 15.000 vierk. meter hebben doen voor behouden. Het geheim van deze ongehoorde snelheid wordt niet officieel bekend gemaakt. Hoe zou 't anders nog een geheim geweest zijn Maar het zal hem wel vooral hierin zitten dat het comité voor een schijntje al het grove bouwmateriaal van de Brusselsche ten toonstelling heeft kunnen overnemen, zoodat het geraamte van de hallen eigenlijk maar weer in elkaar te zetten was. Te Gent, dat heel de wereld dóór voor zijn bloemenkweekerijen beroemd is, kan het na tuurlijk niet anders, of voor de groote attrac tie van de tentoonstelling moet dat vak zor gen. Speciaal voor de bloemententoonstellin gen wordt in het stedelijk park dgt bij de expositie ingelijfd zal worden een paleis opgetrokken, uit steen en bestemd dus om te blijven, wat een unicum zal zijn. Het zal een oppervlakte beslaan van niet minder dan 30.000 vierkante meter, waarvan 13.000 vierk. M. alleen door de groote hal ingenomen zullen worden. In dit paleis zullen heel den duur van de expositie reuzententoonstellingen van bloemen en planten worden gehouden. Reeds in Januari zal er in een grooten, kunstmatig verwarmden De rivier de Moskwa maakt in de stad Moskou groote krommingen. Ten einde de militaire gemeenschap te vergemakkelijken, werden er eenige schraag- en vlotbruggen over de rivier geslagen. Over den bouw van een dier bruggen had ik de directie. In Moskou bestaan eenige kloosters, die eene vrij groote oppervlakte grond bevatten en die vroeger tegen de invallen der Tartaren met hooge muren ombouwd en van afstand tot afstand van torens voorzien waren. Hetzij dat de Keizer werkelijk voornemens is ge weest om den winter te Moskou te blijven, hetzij dat hij zulks aan de Russen wilde doen gelooven, moesten deze kloosters voor verde diging worden ingericht. Een dezer, gelegen in de voorstad, welke door het 1ste leger korps betrokken was, Nieuwjongvrouwen- klooster genaamd, viel mij ten deel. Voorde poorten werden aarden fièchen opgeworpen en afgepalissadeerd de steenen torens werden voor bewapening met lichte stukken geschut ingericht, enz. Buiten het klooster op een afstand van 30 a 40 pas stond een groote kerk, waarvan het bovenste gedeelte hoven de 50 voet hooge muren van het klooster uitstak. Ik kreeg den last dit gebouw te doen springen dit werk van militair vandulismus was mij zeer leerzaam. (Wordt vervolgd). Advertentiën voor dit blad worden aangenomen tot 's namiddags I UUR op den dag der uitgave. (verhaald door een ooggetuige, wijlen den Kolonel der Genie A. KOOL.)

Luctor et Emergo | 1912 | | pagina 1