Antirevolutionair voor nieuws- en Advertentieblad Zeeland. FEUILLETON. Oe Russische veldtocht van 1812. No. 910. Zaterdag 27 April 1912. 9e Jaargang. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen ƒ1,Franco per post: voor Nederland ƒ1,10. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirec teuren en Brievengaarders. Dit blad verschijnt Dinsdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op ^Feestdagen, bij den Uitgever D. H. LITTOOIJ Az. te TER NEUZEN. Inzending van advertentiën vóór uren op den dag der uitgave. ADVERTENTIEN: Van 14 regels ƒ0,40. Voor eiken regel meer ƒ0,10 Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde adver- tentie wordt de-prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. INGEZONDEN STUKKEN TE RICHTEN AAN DE REDACTIE; ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIE! J TE BEZORGEN BIJ DEN UITGEVER. V Socialisten-bluf. De Midd. Courant van lieden schrijft: „De staking te Neuzen is naar „Het Volk" meldt, Woensdagavond organisato risch en regelmatig opgeheven op voor waarden, geformuleerd door een bernid- delingscomitè met burgemeester Huizinga aan het hoofd. De 5 ontslagenen komen niet terug, maar hunne organisatie wordt door de firma erkend. Er zal nu over betere arbeidsvoorwaarden onderhandeld worden." Ziedaar weder een ergerlijk staaltje van socialisten-bluf. Het zou natuurlijk voor „Het Volk" al te erg zijn te erkennen we hebben te Ter Neuzen den slag totaal verloren. Verbeeld u de staking is Woensdagavond organisatorisch en regelmatig opgeheven Laat „Het Volk" liever schrijven onze agent Heykoop heeft ondanks zijn wanhopige pogingen niets kunnen verkrijgen de betrok ken firma wilde hem niet eens te woord staan behalve werkwilligen van elders, die na een proef van enkele dagen thans door de firma als vaste werklieden in dienst zijn genomen, hebben enkelen uit de oude ploeg de een na den ander het werk hervat, zoodat de firma thans weder over tal van arbeiders beschikt. Er was dus geen staking meer en om er nu toch eenigen geur aan te geven zegt „Het Volk", dat ze organisatorisch en regelmatig opgeheven is. En wat het bemiddelings-comité aangaat, dit heeft zoo goed als niets kunnen verkrijgen. Want wat de organisatie betreft: de firma heeft reeds sinds lang verklaard, dat het haar geheel onverschillig was, of de werklieden al dan niet in een bond vereenigd waren. Dat moeten de werklieden zelf weten. Doch wat arbeidsvoorwaarden aangaat deze firma heeft gelijk de andere in het haven bedrijf- betrokken firma's voor een paar weken reeds geadverteerd, dat zij over arbeidsvoor waarden alleen met haar eigen werklieden wilde onderhandelen, dus buiten den bond om. Omtrent dit punt is niets veranderd. Het beste bewijs, hoe men de woorden „maar hunne organisatie wordt door de firma erkend," moet opvatten, is wel het feit, dat de 5 ontslagenen niet terugkomen dat boven dien tal van arbeiders uit de oude ploeg even eens ontslagen blijven en dat de firma, alleen wanneer er uit de thans werkende ploeg 10) Nooit is er een slag geleverd waar de chefs met zulk een dapperheid vooraan gingen. Het gevolg was dan ook dat bij ons legerkorps een aantal generaals gewond waren. Davout kreeg een contusie, waardoor hij veel heeft geleden. De generaal Romeuf, chef van den generalen staf, werd in het gevolg van den maarschalk gedood. Verscheidene officieren van zijn staf werden gewond. De generaal Haxo verloor een paard onder het lijf. Een gelukkig ge sternte waakte in dezen veldslag over onzen ingenieursstaf alleen de kapitein Lagrange had een onbeduidende contusie aan de hand. Doch onze mantels waren doorboord dooi de gaten van geweerkogels en vele onzer paar den waren gewond ook heeft een kanons kogel de spits van mijn degen geraakt, waar door ik bijna van het paard viel. Het aan tal gesneuvelden was zoo aanzienlijk dat aan het begraven der lijken niet werd gedacht de Duitsche troepen van het leger maakten enkelen mochten uitvallen, en voorzoover zij nog arbeiders noodig heeft, uit de vroegere werklieden hen zal aannemen, die zij verkiezen zal. Het bemiddelings-oomité heeft dus'zoo goed als niets kunnen doen. En de oorzaak daarvan is alléén, dat de werklieden te kwader uur den socialist uit Rotterdam te hulp geroepen hebben. De komst van Heykoop en de wijze, waarop hij de zaak hier geleid heeft, is juist het ongeluJr der werklieden geweest. Zij hebben dit ten slotte ook ingezien en „Het Volk" kon er wel bij vermeld hebben, dat het voor Heykoop hoog tijd werd, om onze stad te verlaten. Had men het reeds dadelijk door de firma gedane aanbod aangenomen, de afloop was voor onze werklieden heel wat gunstiger ge weest. Dat nu tal van arbeiders door het voor gevallene broodeloos zijn geworden, vermelden wij met groot leedwezen. Maar zij hebben vriendelijke en welgemeende waarschuwingen in den wind geslagen. Laten zij voortaan den socialist maar in Holland latener zijn hier in Ter Neuzen mannen genoeg, die gaarne iets voor den werkman doen en door hun wijze van optreden meer zullen verkrijgen dan. de heer Heykoop en zijnsgelijken. Zeeuwsch-Vlaamsche Tram. Gisteren te twaalf uur vergaderde de „Zeeuwsch-Vlaamsche Tramwegmaatschappij" in het Hotel des Pays-Bas te Ter Neuzen ter installatie van den Raad van advies. De vergadering werd door den voorzitter der maatschappij, den heer M. Lippens geopend met de volgende rede Mijne Heer en, Op het oogenblik, waarop de Raad van Advies voor de eerste maal is samengekomen, komt het mij voor niet van belang ontbloot te zijn, zoo ik met een enkel woord U herinner aan de opeenvolgende gebeurtenissen, welke ten slotte hebben geleid tot de oprichting der Zeeuwsch-Vlaamsche Tramwegmaatschappij en daarmede tot de Installatie van Uwen Raad. Het doel dat de oprichters der Naamlooze VennootschapIJzendijksche Stoomtrammaat schappij de stichtingsdatum is 2 November 1889; die der Koninklijke goedkeuring 7 Decem ber van datzelfde jaar zich daarbij voor stelden, was een verbinding tot stand te brengen tusschen Eecloo eenerzijds en IJzendijke, Bres kens en Vlissingen anderzijds, om alzoo de betrekkingen mGt het overig deel van Nederland hierop eene uitzondering. Het was aandoen lijk te zien met welk een zorg de Saksische kurassiers, die een der redoutes vermeesterd hadden doch daarbij een ontzettend verlies hadden geleden, de gesneuvelde kameraden rijsgewijze begroeven en hunne graven met het borstharnas en den helm dezer dapperen versierden. Onder dagelijksche gevechten kwam het 1ste legerkorps den 14en September bij het dorp Fili, nadat wij onder anderen een versterkt kamp der Russen bij Monionowo gepasseerd waren. Van de hoogte vóór genoemd dorp zagen wij de zoo zeer verlangde Heilige Stad, die men beloofd had dat een einde aan onze ontberingen zoude maken en van welker heer lijke winterkwartieren de lichtzinnige Fran- schen zich niets als zingenot voorspelden. In de vlakte vópr de barrierè van Dorogo- milow vereenigde zich een groot gedeelte van het leger. Een bivakvuur werd voor den Keizer aangelegd en ik zag hem wel twee uur lang onrustig heen en weer loopen. De Pool- sche generaals en hoofdofficieren, die naar de stad waren gezonden, kwamen onverrichter- zake terug. Geen magistraatspersonen kwamen de sleutels aanbieden. Een doodelijke stilte heerschte over de stad, waarvan de 300 kerk torens als een bosch van boomen boven de huizen uitstaken. Geen enkele klok kwam in te vergemakkelijken en de rijke landouwen van Zeeuwsch-Vlaanderen tot hun eigenlijke waardij te brengen. Het maatschappelijk kqpitaal van fl. 140,000 en het obligatiekapitaal van fl. 40,000 werd bij enkele aandeelhouders geplaatst. De tramlijn zelf van plus minus 11 K.M., het rollend materieel en de gebouwen werden in de boeken der Vennootschap, in 1892, inge dragen voor een waarde van fl. 154.467,of wel voor ruim fl. 14.000,pér K.M.latei- werden deze cijfers onderscheidenlijk gebracht op fl. 161.431,en fl. 14.675,tengevolge van de aanschaffing van meerder rollend materieel. De Commissarissen, welke nu nog in functie zijn vanaf de oprichting der Vennootschap in 1892, zijn de heeren A. A. Bekaar en L. de Groof; de heeren J. A. Neeteson en P. Adama Zijlstra en ik zelf, maken deel uit van het College van Commissarissen vanaf 1907. Mijn betreurde vader was Commissaris der Vennoot schap vanaf 1896 tot in 1906. Volgens artikel 1, sub 2 der statuten, had de Vennootschap niet alleen tot doel de exploi* tatie van de lijn Schoondijke—Belgische grens, maar ook den aanleg en de exploitatie van eventueele verbindings- en zijlijnen. Het subsidie van f3.000, der Maatschappij door de Provinciale Staten van Zeeland, voor een tijd van 10 jaren toegestaan, werd niet verlengd, ofschoon de winst, behaald gedurende de 3 laatste subsidiejaren, onderscheidenlijk bedroeg: f1909, f3000 en f1930, en dat bij een aandeelenkapitaal van f 140.000. Daar verder subsidie aan de Maatschappij onthouden werd, was zij niet in staat gevolg te geven aan haar plan haar lijn uit te breiden tot Sas van Gent en moesten, om daartoe te geraken, betere tijden worden afgewacht, zij 't ook ten nadeele van het algemeen belang. Dank zij echter het even beleidvol als behoed zaam optreden van het college van Commis sarissen, konden wij de exploitatie ook zonder het subsidie voortzettenen toen later de cultuur der suikerbeetwortelen zulk een hooge vlucht ging nemen, was de positie der Ven nootschap gered, zooals U uit de volgende cijfers zal duidelijk worden Ontvangsten zonder subsidie. Exploitatiekosten. A892 f 8.250 f 9.411 1896 11.881 9.721 1900 14.305 12,070 1908 17.101 13.193 1910 21.698 12.570 1011 21.163 11.868 Beknopter uitgedrukt krijgen wij dan het volgende resultaat beweging. De stad werd, volgens,eene mon delinge capitulatie met den Koning van Napels, zonder vijandelijkheden ontruimd. De Keizer logeerde dien nacht in de naastliggende voor stad het 1ste legerkorps in en bij het dorp Fili. Den 14en September had ik adjudantsdienst bij den generaal Ilaxo. De stad Moskou was onder de verschillende legerkorpsen ter be zetting verdeeld geworden. Een gedeelte van de zuidzijde der stad was aan ons korps toe gewezen. De bezichtiging van dat gedeelte en de verdeeling daarvan onder division van het korps was het doel van onzen rit, die van het aanbreken van den dag tot 5 uur in den namiddag duurde. Opgetogen waren wij over de fraaiheid van deze reuzenstadniets als paleizen, op het prachtvolst gestoffeerd, met de heerlijkste parken, tuinen, kerken en open bare gebouwen. Doch nergens vertoonde zich iemand aan de vensters bijna alle eigenaars van gebouwen hadden de stad verlaten en slechts enkele mannelijke bedienden of lijfeige nen achtergelaten. In het kwartier der koop lieden vond men nog eenige Fransche en Duit sche handelaars, doch alle bazaars en winkels waren gesloten. Onder zulke omstandigheden was het niet te verwonderen dat het plunderen spoedig een aanvang nam, doch tergelijkertijd ontstond er Ontvangsten per Kilometer. 1892 f 750 1911 1925' Uitgaven per Kilometer. f 855 1080 De heer de Groof en mijn vader hadden reeds geruimen tijd plannen met zich omge dragen om onze lijn tot Sas van Gent uit te breiden, hadden belangrijke onderzoekingen in deze richtibg ingesteld en met name geheel een uitbreidingsplan gereed gemaakt van IJzendijke langs den z.g. Vrijendijk naar Phi lippine en Sas van Gent. Toen evenwel de IJ. S. M. in December 1906 beroofd werd van de medewerking van mijn vader, kwam er te Ter Neuzen, onder Voorzitterschap van den heer J. A. van Ronipu, een Comité tot stand, waarin vele vooraanstaande persoonlijkheden van geheel Zeeuwsch-Vlaanderen zitting had den. Ik heb deelgenomen aan een der eerste vergaderingen door dit Comité gehouden, te Gent in December 1906, ter vervanging van mijnen vader, die toen ziek was; terwijl ik in 1907, als Commissaris der IJ. S. M. bij voortduring nauwe betrekkingen onderhouden heb met deze heeren, om te trachten de Ven nootschap tot stand te brengen, waarvan ik nu de eer heb Voorzitter te zijn. De bestudeering der uitbreidingsplannen der IJzendijkscho en de onderzoekingen naar de mogelijkheid om een tramwegnet aan te leggen, zooals het voornoemde Comité zich dat voor stelde deden de algemeene overtuiging ont staan, dat er slechts één enkele bevredigi^ide oplossing mogelijk was, en wel deze in vén Vennootschap onze twee plannen saamsmelten en de concessionarissen van het plan-Fruijtier trachten te bewegen zich met ons te veréeni- gen, om een volledig en uitgebreid net te verkrijgen. Het heeft geen nut in Uw herinnering terug te roepen tte vele onderhandelingen, die ge voerd zijn, noch de vele moeilijkheden, die overwonnen moesten worden» om door één band te verbinden alle krachten, die nood zakelijk moesten samenwerken, om ons plan te verwezenlijken. Heden, nu wij er in ge slaagd zijn die allen te vereenigen in onze Vennootschap, zij het mij vergund een ieder hunner en zeer in het bizonder den Secretaris van den Raad van Bestuur, den Heer Mr. P. Dieleman, onzen dank te brengen voor den geboden steun en hun allen te zeggen, hoezeer zij zich verdienstelijk hebben gemaakt voor de streek, aan wier belahgen wij ons nu ge- zaïnentlijk gaan wijden. De oude comités zijn nu geheel opgelost in den Raad van Advies, zoodat zij statutair met de Maatschappij verbonden blijven, zij het ook reeds brand op verschillende plaatsen. Voor den generaal Haxo en zijn staf was een heerlijk gebouw aangewezen, waarvan wij nog den 18en des avonde bezit namen. Doch slechts één nacht konden wij van onze aange name en met Oostersche pracht versierde Huis vesting gebruik maken, aangezien den volgenden morgen de stad wel op 100 plaatsen (in brand stond en het raadzaam werd om naar de voor steden te ijlen, wat dan ook op het midden van den volgenden dag, niet zonder een bang voorgevoelen, geschiedde. Met onbegrijpelijke moeite redden d^ sappeurs en troepen van het lste korps een gedeelte van de voorstad, waar in het Nieuw-Jonkvrouwen-klooster ligt en hierdoor verkregen wij nog een aantal gebou wen ter bewoning onder andere de groote kazerne gelegen aan de èïoskwa, welke door 8000 man infanterie werd betrokken, In de gebouwen, welke niet verbrandden, vonden wij onmiddeljjk de sporen dat men ze ook in brand had gestoken of had willen steken. Hier en daar lagen de brandstoffen uitgedoofd op de vloeren. Ook zag ik spuithuisjes, die ge heel ledig waren, zoodat het ontwijfelbaar is dat men alle midden tot hlusschen had weg gevoerd. (Wordt vervolgd.) Advertentiën voor dit blad worden aangenomen tot 's namiddags I UUR op den dag der uitgave. (verhaald door een ooggetuige, wijlen den Kolonel der Genie A. KOOL.)

Luctor et Emergo | 1912 | | pagina 1