tmest ei CM! 1). k VAN DALE Landbouwbericliten. Gemengd lieuws. Handelsberichten. Laatste berichten. Ingezonden Stokken. Burgerlyke Sta 11 d. Iloogwatergetij te Terneuzeii. Advertentiëu. H. H. Landbouwers Ned. Hervormde Kerk. Beroepen te Kockengen A. G. Oosterhuis te Ternaard te Oud-Vossemeer J. G. Woel- derink te Ottolandte Zwolle (vac. Krop) A. de Jonge te Schildwolde. Bedankt voor Watergang door W. A. F. van Dijk te Veenliuizeu. Zondagmorgen bevestigde Ds. L. Bouma den nieuwen leeraar der Geref. kerk te Mid delburg, Ds. J. B. Netelenbos van Heerenveen, in de plaats van wijlen Dr. L. H. Wagenaar. Ds. Bouma sprak over Jesaja 5116. 's Avonds deed Ds. Netelenbos intrede en sprak een leerrede uit naar aanleiding van 1 Corinthe 4 1. Ds. Netelenbos zei in zijn intreê-pre- dicatie dat hij zéér voor de plaatselijke in eensmelting was, en dat hij daaraan veel zou arbeiden. Voorts deelde hij zijn gemeente mede dat zij van hem geen lange prêeken moeten verwachten. Het gevaar, dat het christendom thans dreigt wordt alleen afge wend door een levendig geloof, niet door uiter- lijken schijn. De Chr. Jongelingsvereeniging* „Onze hulpe zij in den naam des Heeren' vergadert a. s. Zondagavond om lralf 8 uur in de consistorie kamer der Geref. Kerk in de Nieuwstraat alhier. Het gebruik van kali op de kleigronden. De statistieken van het kaliverbruik in Ne derland leeren ons, dat er op de kleigronden betrekkelijk nog weinig Kalimest gebruikt wordt, alhoewel dat gebruik in de laatste jaren gestegen is. De voornaamste reden daarvan is natuurlijk, dat ook zonder die meststoffen tot heden goede oogsten konden verkregen worden. En dit komt weer, doordat in kleigronden betrekkelijk veel kaliverbin dingen gevonden worden. Intusschen, waar niet bijkomt en wel afgaat, komt gebrek. Zeer veel landbouwgewassen op kleigrond, als suikerbieten, aardappels en andere knolge wassen, alsook sommige granen verminderen het kaligehalte van den bodem. Daar staat tegenover, dat in die streken, waar veel vee gehouden wordt, met den stalmest weer een gedeelte van de Kali op het land terugkomt. Vaak gebeurt het echter, dat het Kaliverbruik die teruggave in den vorm van stalmest, verre overtreft. Daar is of komt Kaligebrek. Wanneer een landbouwer dan ook ondervindt, dat op kleigrond bij voldoende bemesting met pliosphorzuur en stikstof de oogsten afnemen dan heeft hij te onderzoeken, of de oorzaak daarvan kan zijn, het gebrek aan Kali in den bouwgrond. In de laatste jaren zijn 'vooral op lichte kleigronden proeven gedaan om te onderzoeken, welden invloed een bemesting met de een of andere Kalistof op den oogst heeft. Op de meeste plaatsen hebben die proeven tot uit komst gegeven, dat de opbrengst door toe voeging van Kali aan de gewone meststoffen zeer duidelijk, op sommige plaatsen zelfs zeer aanzienlijk vermeerderd werd. Het is nu eenmaal niet wel mogelijk bij de tegenwoor dige prijzen der landbouwgewassen met vól ^doende winst het bedrijf te voeren, als men niet de hoogste opbrengsten van het land tracht te trekken. Waar men vroeger te vreden was met 10 ert 12 IEL. van liet gemet, d.i. 24 tot 28 H.L. per Hectare, daar moet men nu 18 a 20 H.L. zien te winnen resp. 40 a 70. Dan eerst maakt men genoegzame winst in het bedrijf. Om die hoogste opbrengst op kleigronden te blijven trekken is het noodig een volledige bemesting met kunstmest te geven, dus ook Kali. In elk geval, waar de kali op kleigrond op den duur vermindert, of waar men den oogst wil vergrooten, daar is een voor de hand liggend middel, het aanwenden van Kali. Wanneer de kleiboer kali gebruikt, behoort hij een geconcentreed kalizout te nemen, b.v. zwavelzure kalimagnesia of 40% kalizout. Dit laatste kalizout is voor de meeste kleigronden zeer aan te bevelen. Welke hoeveelheid? Dat hangt natuurlijk zamen met den vruchtbaarheidstoestand van den bodem. Maar als gemiddelde hoeveelheid geve men aan aardappelen van 400 tot 500 H.L. patentkali en aan voeder-en suikerbieten een hoeveelheid van 300 tot 400 K."G. 40% Kalizout. De kleiboeren die op dit gebied een proef willen nemen, geven bovengenoemde hoeveelheden. Naar gelang het resultaat kunnen zij dan die bemesting later wijzigen. Te Kerkerade is het Vrijdag tusschen eenige mijnwerkers tot een bloedig treffen ge komen. Een hunner, een Noordbrabander, werd levensgevaarlijk gewond. Ook de dader, die werkzaam is in een mijn, werd gewond. Deze is gevat. Het 15-jarig dochtertje van den heer P. burgemeester van Grootebroek, is door een duizeling bevangen van haar rijwiel gevallen en kort daarna tengevolge van hersenschud ding overleden. Uit Santpoort schrijft men aan het „N. v. d. D.": De Maatschappij welke het „gegoten huis" t.e Santpoort exploiteert, is bezig te Parijs dergelijke huizen te gieten Het schijnt, dat men voor dat werk met naburige Duitsche de Fransche werklieden niet voldoende kan opschieten, althans de Maatschappij heeft nu zes werklieden van hier naar Parijs gezonden, die vroeger werkzaam zijn geweest bij het gieten van het modelhuis te Santpoort. Tengevolge van het met onbeschermde oogen kijken naar de zonsverduistering heeft een twaalfjarige jongen te Chaam een onge mak aan zijn oogen gekregen, zoodat hij nog slechts op korten afstand kan zien, terwijl het lezen hem geheel onmogelijk geworden is. Door den pastoor te Beek is een collecte geopend ten behoeve van den vader van het vermoorde meisje om hem tegemoet te komen in de schade, die hij heeft geleden, doordat hij een maand in preventieve hechtenis heeft doorgebracht. Op de Kerkhoflaan bij den Sparreweg te 's-Gravenhage, wilde de koetsier van een vrachtwagen, nadat hij zijn paard gevoerderd had, het de teugels weder aandoen. Het dier begon te slaan en ging op hol, met het gevolg, dat de man onder zijn wagen terecht kwam, overreden werd en zeer ernstige kwetsuren bekwam. Na ter plaatse door den geneesheer van den eerste hulpdienst te zi]n verbonden, werd de man naar de Roode Kruis kliuiek in de Jan van Nassaustraat overgebracht, waar hij kort daarna overleed. De minder met „aardsch slijk" bedeelde menschen in Oosterbeek krijgen ook altijd geen prima qualiteit vleesch tusschen de tanden. Uit sommige feiten is zulks licht af te leidpn, zoo o.a. dit Een koe, die rWls langer dan een maand ziek geweest was, werd daar verkocht voor f 12.50, daarna geslacht en uitgepond Staking kolenwerkers. In den nacht van Zaterdag op Zondag zijn per spoor te Rotterdam aangekomen 300 Duitschers, die de plaatsen zullen innemen van de stakende kolenwerkers van de Steen kolen Handelsvereeniging. De Duitschers zijn op een lichter van de S. H. V., liggende aan haar terrein aan de Maashaven, ondergebracht en hebben huisvesting en voeding aan boord. Gisterenmorgen zijn zij, over tien schepen verdeeld, aan het werk gegaan. De politie houdt toezicht bij deze werkzaamheden en bewaakt dag en nacht het terrein aan de Maashaven. Moord te 's-Heerenberg. De 22-jarige R. M. heeft in den nacht van Zaterdag op Zondag te 's-Heerenberg zijn 27- jarigen zwager Gradus Johïinnis Wennekes vermoord. Hij is gisteren door de marechaussee gevankelijk naar Arhem overgebracht. M. heeft ook tegenover de justitie, na veel draaien, bekend den moord gepleegd te heb ben. De verslagene heeft twee zeer diepe snijwonden in den hals en verder-nog verschil lende onbeteekende wonden, welke met een broodmes moeten zijn toegebracht. De da der heeft ook bekend, den moord te hebben gepleegd met een groot broodmes. Dit mes is in de lade, netjes afgepoetst, tusschen andere messen teruggevonden en in beslag genomen De sneden in den hals zijn doodelijk geweest Vermoedelijk is de getroffene nog voort- gewaggeld tot hij uitgeput door bloedverlies ïs neergevallen op de plek, waar hij is ge vonden. De -verslagene was ongehuwd, M., geboortig uit Hengelo (G.), woont nog niet lang te 's-Heerenberg. Hij is onlangs met de 15-jarige zuster van Wennekes getrouwd. Het muziekkorps van het Leger des Heils te Utrecht heeft Woensdagnamiddag een uit voering van gewijde muziek gegeven in het Hoogelandspark aldaar. Op het programma kwam o. m. voor het lied „Nearer my God to Thee", dat volgens de berichten door de scheepskapel van de Titanic gespeeld werd kort voordat dit schip zonk. Staande, de hoofden ontbloot, speelde het muziekkorps dit lied viermaal, telkens de woorden van elk der vier verzen zingend her halend. Liederenblaadjes waren onder het publiek rondgedeeld, waarop de woorden voor kwamen. Door de zusters werd onder liet publiek geld ingezameld. De opbrengst was f 121dit geld, vermeerderd met eenige giftjes, komt ten bate van de nagelaten betrekkingen van de verongelukten. Te Nieuwkuijk (N.-Br.) is in den afgeloopen nacht in de R.-K. Kerk ingebroken. Eenige kostbare zilveren kerksieraden zijn ontvreemd. Ook de offerblokken, waarin zich een vrij aan zienlijk bedrag bevond, zijn geledigd. Ook te Vlijmen is in den afgeloopen nacht in de R. K. Kerk ingebroken. Daar zijn eveneens de offerblokken opengebroken. Door het optreden der politie, die in den laatsten tijd in de Cellebroederstraat te Utrecht voor alle verdachte huizen posten had uitgezet zijn thans alle inrichtingen van dien aard uit deze straat verdwenen. De strijd heeft 108 dagen geduurd. De houders van deze huizen zijn naar elders vertrokken. De perceelen zullen worden geveild. Amerikaansche couranten hebben een bericht, naar luid waarvan er in het. Westen van de Vereenigde Staten een actie gaande is om te komen tot een hoog inkomend recht op bollen van hyacinten, tulpen, narcissen en cro- cussen. De bolleninvoer in de Ver. Staten uit Nederland en andere staten heeft een waar de van over de p. st. 1,000,000, en in de Unie neemt de vraag nog toe. Het Amerikaansche departement van land bouw heeft sinds jaren proefnemingen laten doen om uit te maken, ol' er in de Vereenigde Staten geschikte gronden zijn, om de bollen teelt te drijven. Men meent nu, dat op vol doende wijze is uitgemaakt, dat zulke geschikte terreinen er zijn, o.a. bij Bellingham, aan de Puget Sond, in den staat Washington. Zelfs beweert het Amerikaanscli departement van landbouw dat de daar geteelde bollen van betere qualiteit zijn dan de uit Nederland ge ïmporteerde. goede te zoeken en te trachten in dezen een heid te vinden, daar het is een welbegrepen belang voor deze streek." Dit is foutief en moet zijn voor Middelbaar Onderwijs. Kamerverkiezing in het district Hoorn. De uitslag van de gisteren gehouden stem ming was als volgt: Uitgebracht 6520geldige stemmen, daarvan verkregen de heeren mr. I). Fock (V. L.) 12, L. Hoejenbos (S. D. A. P.) 1198, W. J. E. 11. M. de Jong (V. L.) 2756, Fr. Netscher (Vrijz.-dem.) 38, I). Theunissen (agrariër) 372 en H. Ch. Vegtel (A. R.) 2224 stemmenzoodat herstemming moet plaats hebben tusschen de heeren De Jong en Vegtel. Parijs, 22 April. De Temps verneemt uit St. Petersburg, dat er bij de onlusten aan de mijnen in liet Lena-gebied 390 dooden en ge wonden waren. Aschaffenburg, 22 April. Bij liet binnen komen in het station is omstreeks 2 uur de trein van München naar Frankfort a. d. Main uit het spoor geloopen. Een passagierswagen werd uit de rails geworpen, waarbij verschei dene reizigers licht gewond zijn. De trein kwam met groote vertraging te Frankfort aan. Astrakan, 22 April. Bij den laatsten storm zijn *6 visschersbooten omgeslagen en 25 vis- sellers omgekomen. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Mijnheer de Redacteur Mag ik even in Uw blad aan wie het lezen wil of er belang in mocht stellen, de mede- deeling doen, dat ik niet wensch gerekend te worden tot de door Uw verslaggever in het algemeen genoemde leden, die bij de opening der vergadering vari 11. Donderdag van hunne zetels opgestaan waren, en blijk gaven van instemming met het door den Burgemeester bij zijne installatie gesprokene Omdat het niet gebruikelijk is bij dergelijke gelegenheden critiek uit te oefenen op- of te protesteeren tegen het woord van den Voor zitter, bij het aanvaarden van het presidium heb ik mij er uitsluitend beleefdheidshalve van onthouden mijne bekende meening o. m. omtrent liet fatale raadsbesluit tegenover het betoog van den Burgemeester te stellen. Met dank voor de plaatsing, Uw Dw. Dn.. J. J. DE JAGER, Lid van den Gemeenteraad. Ter Neuzen, 23 April 1912. CORRESPONDENTIE. Aan P. We maken ernstig bezwaar, om uw ingezonden stuk te plaatsen. Uwe critiek op den Burgemeester, die vol gens uwe meaning het gezag niet hoog houdt, omdat hij in eene vergadering van werklieden een soort onnoodige amende honorable deed, enz. en uwe aanmerkingen op de uws inziens „stootende, stuitende, beginsellosse en dorre" rede bij de installatie gehouden, achten we thans in deze rumoerige dagen misplaatst. Om die reden onthouden we ons zelf thans ook van critiek. Aan X. Wij achten ons verplicht, aan U hetzelfde antwoord te geven, al is u\? stuk minder scherp dan dat van P. Red. VERBETERING. In het verslag van den gemeenteraad van Ter Neuzen staat abusief, dat de burgemeester in zijn rede Donderdag zei „Wat betreft het in de laatste tijden hier besproken kardinale punt van regeeringsbeleid, waarbij in uitzicht is gesteld dat we hier eer lang een inrichting verkrijgen zullen voor meer Uitgebreid onderwijs, daar meen ik te moeten uitspreken, dat ik uw genomen besluit waardeer en het zal mijn streven zijn het AMSTERDAM, 22 April. 1912. TER .NEUZEN, 23 April 1912 Boter per K.G. f 0.60. Eieren 104 stuks 3.40. KOERS VAN HET GELD. Fransch per 100 fr. f 47. 50 a f 47.526. Engelsch per 12.— 12. ROTTERDAM, 22 April. DAGEN. Woensdag Donderdag Vrijdag Zaterdag Zondag Maandag Dinsdag 24 25 26 27 28 29 30 April Voorm. Nam. 6.34 7.15 8.1 8.52 9.41 10.25 11.1 11.32 11.58 0.21 12.43 1.3 1.22 Op Zondag 21 April werden wij smar telijk getroffen door het overlijden van onzen geliefden Echtgenoot, Vader, Be huwd- en Grootvader, den heer C. VAN DUKE, in den ouderdom van ruim 65 jaren, na een langdurig, doch geduldig lijden. De diepbedroefde FAMILIE. STEEDS TE BEKOMEN aan concurreerenden prijs. (GEHALTE GEWAARBORGD). Aanbevelend, TANDARTS, Markt (hoek Bakkerijstraat), Ter Neuzen, is dagelijks te consulteeren van 912 en van 2—4 uur. Plaatsen van Kunsttanden en Gebitten TER NEUZEN. Huwelijks-voltrekkingen. 17 April. Aector Kuijk, oud 28 j., jm. en Maria Wil- lemsen, oud 21j.,jd. Raymond Louis Marie Simoen, oud 28 j., jm. en Johanna Catharina Mobach, oud 23 j., jd. Willem Moerman, oud 23 j., jm. en Maria Janna Kolijn, oud 24 j., jd. Geboorten. 14 April. Janna Geertruida, d. van Jan Pieter Geensen en van Jerina Moerman. 19 April. Cornelia Adriana, d. van Pieter Verboom en van Johanna Cornelia Vjtes. Overlijden. 15 April. Keinsje Maria Oudkerk, oud 52 j., d. van Johannes en van Martina Wieland (beiden overl.) Adriana Platteeuw, oud 68 j-, echtg. van Pieter Herrebont. 16 April. Margaretha van de Veke, oud 74 j., echtg. van Samuel Mielen. Cornelis Andries Prederiksen, oud 12 d., z. van Anthonie Pieter en van Christina Ruster. 17 April. Adriana Klaassen, oud 50 j echtg van Adriaan de Ridder. 18 April. Michiel Hendrik van Doese laar, oud 63 j., weduwn. van Catharina Florentine van der Sloot. Jan Marinus Brandes, Oud 6 j., z. van Marinus en van Susanna Jansen. Lijnolie vliegend f421/», f42, Mei f 41 Vit f4l%, f 41 */2, Juni/Aug. f40, Sept/Dec. f 373/s. Suiker oude oogst kalm, nieuwe vast, April f 167/l(i, en Aug. f 16V* geboden Oct./Dec. f 13'/ie genoteerd. Aardappelen per H. L. Friesche Borgers f 2.20 a f 2.30. Friesche Blauwen f 3,— a f 3,10. Zeeuwsche Bonten f 3,10 a f 3.30. Zeeuwsche Blauwen f 3,20 a f 3,40. Zeeuwsche Footers fl,80 a f2, Zeeuwsche Eigenheimers f 2.50 a f' 2.60. Duinzand Eigenheimers f 2.40 a f 3.75. Zeeuwsche Bravo's f2,90 a f 3, Duinzand Engelschen f 4,90 a fB— Andijker Blauwen f2,90 a f3. Andijker Bonten f 2,90 a 3, Malta f 0.07lL a f 0,09 per kilo. Spring Malta's f 0,13 a f 0,14 per kilo. Aanvoer vast. Handel stil. ANTWERPEN-; 22 April, 1912. Chilisalpeter vast Loco fr. 26.40, April fr. 26.85, Mei fr. 25-60, Febr./Maart fr. 25,50. Binnenlandsche granen. Tarwe niet zoo ruim aangeboden, was tot iets verhoogden prijs slechts langzaapa te verkoopen en niet geheel op te ruimen. Essex per 100 kg van f 11,75 tot f 12,25 Roodkaf van f ll'/t tot f 11,75; Wilhelmina van f ll'/i tot f 11,60. Van alle soorten werden begiu- markten uitgezochte partijen iets hooger betaald. Vlas. In de afgeloopen week was de vraag in hek land voor blauw vlas goed, doch werd wegens gebrek aan voorraad weinig verkocht. Heden werden aan de markt aangevoerd Blauw Hollandsch 5660 steen Geel Hollandsch 2300 steen Groningsch 2500 steen Wit Zeeuwsch 1270 steen. Voor blauw vlas was de vraag levendig en ruimde het aange voerde tot volle vorige prijzen op. Voor puik vlas werd er 1 a 2 stuivers meer betaald. Voor wit Hol landsch en Groningsch was de vraag wat minder en kon het aangevoerde niet geheel worden opge ruimd. Voor Zeeuwsch was er minder animo en konden vorige weeks prijzen bedongen worden. GENT, 19 April. Vlas. In Russisch werden er weinig zaken gedaan. Verkoopers zijn terughoudend en houden hun prijzen vast. De aanvoeren van inlandsch worden onbeduidend. De vraag blijft levendig tot zeer vaste prijzen. Garens van vlas en van snuit met levendigen verkoop tot hoogere prijzen. Jutegarens met kalme vraag De prijzen zijn iets minder vast Katoenen garens met vrij levendigen verkoop, prijzen zeer vast. Linnen met goede verkoop tot vaste prijzen.

Luctor et Emergo | 1912 | | pagina 3