Binnenlandsch Nieuws. Buitenlandsch Overzicht. Korte Berichten. Uit Stad en Provincie. Kerk en School. dat ik bereid was den dienst over te nemen. Plotseling, zonder dat wij iets bijzonders ge merkt hadden, stak de kapitein zijn hoofd in onze hut en zeide „Wij hebben een botsing met een ijsberg gehad. Maak u gereed nood signalen te geven. Maar wacht tot ik er den last toe geef." Na 10 minuten kwam hij terug. Intusschen hadden wij een verschrikkelijk geraas gehoord, maar niets onrustwekkends. Roep om hulp, zei de kapitein, zonder binnen te komen. Wij zonden eerst het signaal C. Q. D. en maakten er nog grappen over. De kapitein kwam terug. „Sein S. O. S., zeide hij. Wij zijn met het middenschip op een ijsberg gestóoten." Wij maakten er nog steeds grappen over. Het eerste schip, waarmee wij verbinding kregen, was de Frankfurt, aan wie wij mede deelden wat de kapitein zooeven verteld had. Daarop kwamen wij met de Carpathia in ver binding, die wij reeds moesten mededeelen, dat wij begonnen te zinken. Vijf minuten later kwam het antwoord, dat zij met vollen stoom naar ons toe kwam. Om dit den kapi tein over te brengen, moest ik over het dek, dat vol opgewonden schreeuwende menscheti was. Toen ik terugkwam, zeide Philips mij, dat ik mij moest aankleeden. Ik had vergeten, dat ik nog in nachtgewaad rondliep. Hij seinde verder. Ik bracht hem een overjas, die ik hem, terwijl hij doorwerkte, over de schouders wierp, daar het zeer koud was. Telkens zond Philips mij met de berichten van de Carpathia naar den kapitein. Ik merkte, dat de booten klaar waren en hoofdzakelijk vrouwen en kindéren bevatten. Philips bemerkte met schrik, dat het toestel voortdurend zwakker begon te werken. De kapitein kwam met de mededeeling, dat in de machinekamer water binnengedrongen was en dat de dynamo's niet lang meer zouden kunnen werken. Dat deelden wij de Carpathia nog mede. Ik snelde naar buiten en zag, dat het water reeds op de hoogte van het bovendek stond. Nooit zal ik het laatste kwartier vergeten, waarin Phi lips rustig doorwerkte, ofschoon de paniek reeds begonnen was. Snel nam ik een reddingsgordel en kleedde mij aan. Gedurende al dien tijd stond Philips maar te seinen. Hij had juist de Olympia te pakken gekregen en deelde haar mede, dat wij met den voorsteven zonken. Ik wierp hem een reddingsgordel om, nadat ik hein zijn overjas had uitgetrokken. Hij zeide mij. dat ik eens moest gaan zien of alle booten al weg waren. Eén was er nog, 12 mannen waren bezig hem in orde te maken. Een oogenblik dacht ik er aan, hoe goed het zou zijn mee te gaan. Toen gaf ik den mannen de handik zag hen niet meer terug. Plotseling riep de kapiteinGij hebt uw plicht gedaan, meer kan niet gedaan worden. Het is tijd, dat ieder voor zichzelf zorgt. Ik ontsla u van uw plicht Maar Philips was niet van het toestel weg te krijgen, ofschoon het water reeds in de hut kwam. Toen zag ik, dat op eenmaal een man Ph- lips zijn reddingboei aftrok. Ik sloeg den man neer. Van beneden kwam het geluid van een orkest, dat na het „Ragtime" plotseling een ernstig stuk speelde. Plotseling liep Philips naar buiten. Ik liep nu naar de plaats, waar de boot gestaan had en vond haar tot mijn verrassing nog daar. De mannen trachtten tevergeefs haar los te krijgen. Er was geen enkele zee man onder hen. Ik trachtte hen te helpen, maar een groot e golf sloeg over het dek en spoelde de boot weg. Ik had juist een riem gegrepen en vond mij plotseling terug ouder de boot, die over mij heen lag. Ik hield den adem in en probeerde vrij te komen. Hoe het mij gehikte weet ik niet, maar ik^kon weer adem halen. Honderden mannen zwom men om mij heen in reddinggordels. Mijn eerste gedachte was, van het schip weg te komen, dat den prachtigsten aanblik aanbood. Rook en vlammen kwamen uit den voorsteven, vermoedelijk tengevolge van ontploffingen, die echter niet hoorbaar waren. Toen kwamen er stroomen van vohken uit; het schip dook naar beneden, evenals een eend, die met den kop vooruit in het water schiet. Men hoorde het orkest nog spelen, dat vermoedelijk in zijn geheel verdronken is. Ik begon zoo hard ik kon te zwemmen en was zoo 50 M. weggekomen, toen de Titanic langzaam begon weg te zinken. Zuiging heb ik niet gevoeld. Na eenigen tijd voelde ik, dat ook ik zonk. Het yvas bitter koud. Half in droom zag ik een boot komen, waar ik heen zwom. Ik stak mijn hand uit. Men trok mij naar binnen. Het was dezelfde boot, waar ik uitgevallen was. Ik viel/ in een hoek neer. Iemand zat op mijn voeten, maar ik voelde niets. De mannen, die om ons heen verdronken, boden een verschrikkelijk schouwspel. Toen begon ook onze boot te zinken. Ik voelde weer water over mij heen stroomen, toen plotseling iemand aan' mijn zijde mij nogmaals oppakte. Ik zag lichten het was de Carpathia, die naderde. Zij nam ons op, den een na den ander. Een man, die in den hoek lag, was 'dood. Toen ik naar hem keek, herkende ik Philips, die waarschijnlijk van koude en uit putting gestorven is. Mijn gekwetste voeten deden vreeseiijk pijn, maar desniettemin klom ik de ladder op. Ik werd naar liet scheeps- hospitaal gebracht. Daar bleef ik tot men mij er uithaalde, om voor den telegrafist van de Carpathia dienst te doen, die het werk niet meer vol kon houden. Ik lielj naderhand de seinhut niet meer verlaten. De seintoe- stellen hebben geen oogenblik stil gestaan.'' De directie van den „Nord-doutsche Lloyd" meldt, dat ze genoodzaakt was, een onderzoek in te stellen naar de beschuldiging van den tweeden marcoui-telegrafist Bride van de „Titanic", dat het s. s. Frankfurt niet zou hebben gereageerd op de hulpkreten van dit schip. De directie ontving deze mededeeling van den kapitein Bij het noodsignaal van de „Titanic" zijn wij dadelijk van koers veranderd. Te 10 uur 50 kwamen wij op de plaats van het ongeluk. De afstand was 140 mijl. We troffen daar de „Birma" en de „Carpatia". De mededeelingen van Bride zijn dus|onjuist, evenals die van den makelaar Taylor uit Philadelphia. Uit New-York wordt geseind, dat" 64 lijken werden ontdekt door de „Mackay Bennet die herkenbaar waren en dat deze in zee zijn begraven. De voor de slachtoffers der ramp bijeen gebrachte gelden, voor het grootste gedeelte in Groot-Brittannië verzameld, bedragen reeds meer dan 100,000 pond sterling. In „De Standaard" komt o. m. over de schipbreuk het volgende voor „Schrikkelijk daarbij vooral het lot van de passagiers derde klasse. Die sluit men bij zulk een ramp eenvoudig in het vooronder op. De grendel gaat op 't luik en ze kunnen zinken, Alleen voor de reizigers eerste en tweede klasse wordt dan gezorgd, en het bootsvolk loopt vrij rond. Maar de arme passagiers derde klasse stikken in het vooronder." Londen, 22 April. De Londensche kranten maken uitvoerige telegrammen van hunne cor respondenten te Nieuw-York openbaar betref fende de getuigenissen, welke voor de com missie uit den Senaat zijn afgelegd. De correspondent van de Times zegtSom mige getuigenissen zijn opzienbarend en on rustbarend, vooral daar zij geen twijfel over laten, dat de Titanic vrijwel met volle kracht voortstoomde, ondanks de tijdige waarschuw ingen voor ijsbergen die zij ontvangen had. De Nieuw Yorksche Tribune vat de afgelegde getuigenverklaringen op dit stuk als volgt samen: Er werden geenerlei bijzondere maat regelen getroffen, de bemanning werd niet ge oefend, de vaart niet verminderd. Kapitein Smith stond niet op de brug toen hij de ijs bergen kon verwachten, er was geen extra man op den uitkijk gezet. De litanie stoomde met een roekelooze snelheid haren ondergang tegemoet, alsof er geen ijsbergen bestonden. De getuigenissen hebben niet opgehelderd, hoe de leugenachtige berichten van Maandag, volgens welke de Titanic niet gezonken was, zijn ontstaan, maar het rapport dat de kapi tein van de Olympic van de White Star lijn uit Liverpool heeft gezonden, geeft een gedeel telijke opheldering. "De menschen die zonder daartoe gemachtigd te zijn, de radio-telegram men van de Olympic onderschepten, hebben verknoeide lezingen openbaar gemaakt. Een radiografische vraag van een dame uit Nieuw- York" behelzende of alle reizigers van de Titanic gered waren, werd gelezen als een stellige verklaring van de Olympic, dat alle reizigers gered warenen het radio-telegram, volgens hetwelk een stoomschip de Titanic op sleep touw had naar Halifax, werd op soortgelijke wijze verdraaid gelezen uit het radio-telegra fisch bericht van de Olympic, dat het een tank-stoomschip naar Halifax sleepte. Vele predikanten hebben Zondag van don kansel op gevoelige wijze op de ramp van de Titanic gezinspeeld. Carnegie hoeft den burgemeester van Nieuw- York 5UU0 dollar voor het Titanic-fonds ge zonden, en daarbij deze vraag „Wat deed de Titanic tusschen het ijs, terwijl zij den heelen Atlantischcn Oceaan open en vrij had Dat is de kern van de zaak." De burgemeester antwoordde „Zooals ge woonlijk, slaat u den spijker op den kop. Zij hadden daar niets te maken tusschen de ijs bergen en eenmaal daar zijnde, hadden zij moeten stoppen." Dr. A. Kuyper Sr., Minister van Staat, is naar Wiesbaden vertrokken. Dr. A. Kuyper's rede, kort geleden te Leeuwarden, Groningen en Rotterdam uitge sproken, was, niettegenstaande de zeergroote o|)lagc, in 5 dagen uitverkocht. Deze week verschijnt een 2e druk er van. Bij de Tweede Kamer is een wetsontwerp ingediend, strekkende tot invoering van een gouden vijfguldenstuk, en om de gelegenheid te openen tot aanmunting van zilvergeld uit bareu (gelijk het in het ontwerp precies gezegd wordt: „anders dan uit zilver door versmelting van Rijksmunten verkregen). Nu de veldtocht in Tripoli zoo buitengewoon slecht vordert en er geen uitzicht is, dat in den eersten tijd het land zich in het werkelijk bezit der Italianen bevindt, moet Turkije tot den vrede, d. i. tot den afstand van de soe vereiniteit op Tripoli gedwongen worden door een verschijning van de Italiaansche vloot voor Konstantinopel. Reeds maanden lang heeft de openbare meening in Italië aange drongen op een krachtiger optreden tegen Turkije in het land zelf. Tot nu toe is in die richting niet anders geschied dan het beschieten van eenige kleine versterkingen aan de kust van de Roode Zee, het opbrengen van schepen en de aanval op"'de bijna weerlooze Turksche oorlogsschepen in de haven van Beiroet. Maar thans is Italië overgegaan tot de be schieting van de vier aan weerszijden van den Hellespont paarsgewijze tegenover elkaar ge legen sterk gewapende Turksche forten, die de zeeëngte tusschen de Aegeïsche Zee en die van Marmora bestrijken. Het verrassende in het optreden van Italië is, dat nog vóór de Turksche Kamer geopend was en vóór het resultaat van de bemidde lingsactie der mogendheden bekend gemaakt was, de Italiaansche vloot toch tot den aanval is overgegaan. Het bericht van het bombar dement der Dardanellen was, toen de Kamer Woensdag geopend werd, den grootvizier bij het voorlezen der troonrede reeds bekend, doch met het oog op de aanwezigheid van den Sultan werd het eerst geheim gehouden. Toen de Sultan de Kamer verlaten had, werd het bekend gemaakt en het maakte op do afge vaardigden een diepen indruk. W eldra was het bericht door de geheele stad verspreid. Een onbeschrijfelijke indruk maakte zich van alle kringen meester en de Turksche staats schuldpapieren daalden op de Beurs met 2 pet. De Italiaansche vloot, in 't geheel uit 27 oorlogsschepen bestaande, gaf 185 schoten af. Er moet echter weinig schade berokkend zijn. Dat de Italianen een oorlogsschip verloren, wordt door de regeering te Rome ontkpnd. Ook elders in de Aegeïsche Zee en in de Levantijnsche wateren verschenen Italiaansche oorlogsschepen. Twee dier schepen hebben een kanonneerboet met torpedo's aangevallen in de baai van Vathy, aan de Noordkust van Samos. Een bericht uit Konstantinopel zegt, dat het eiland Lemnos door Italiaansche ma riniers bezet is, terwijl Italiaansche oorlogs schepen begonnen zijn met de beschieting van Auvali aan de kust van Klein-Azië. Geruchten over de beschieting van de vestingwerken van Smyrna zijn nog niet bevfcstigd. Wat nu de Dardanellen betreft, de Italianen kunnen daar een krachtigen tegenstand ver wachten. De Turksche Minister van Oorlog heeft nog dezer dagen gezegd„Laten de Italianen eens probeeren de Dardanellen aan te vallen wij zijn tot dó" tanden gewapend." Het gevaar, dat de Italiaansche vloot in de Turksche wateren geloopen heeft, is dan ook niet gering: volgens deskundigen is de zee straat van tientallen zeemijnen voorzien, ter wijl de forten uitstekend in orde moeten zijn. De regeering te Konstantinopel is overtuigd, dat de Italianen de Dardanellen nooit zullen kunnen forcelren. De- Dardanellen zijn thans tot op nader order voor de handelsvloot gesloten verklaard, waartegen Rusland evenwel protesteeren zou. Wat Italië met de beschieting van Donderdag in het schild voert, is nog niet duidelijk. Misschien heeft het er mede beoogd om door een optreden in de buurt van Konstantinopel invloed uit te oefeneu op het antwoord, dat de Porte op de -nota van de mogendheden moet geven. Mislukt deze vlootoperatie, dan zal Italië wel gedwongen zijn, het decreet van 5 Nov., waarbij Tripoli geannexeerd werd, tc herzien. Intusschen kan Italië's houding gewichtige gevolgen hebben voor de Europeeschc politiek. Het Balkan-schiereiland levert nog een voort durend gevaar op voor Europa, en^de Dar danellen in het bijzonder vormen een moeilijk vraagstuk. Het zal wel niet zonder reden zijn, dat zoowel Engelsche als Oostenrijksche oorlogsschepen op 't oogenblik hun vlag ver- toonen in dé buurt van Saloniki en van Samos. Reeds is er sprake van, dat Engeland krachtig tusschenbeide komen zal. Hoe de fantasie geschiedkundige gebeurte nissen kan voorspellen, wordt op merkwaar dige wijze aangetoond bij het ongeluk van de Titanic. In talrijke bijzonderheden is dit ongeluk beschreven in een klein verhaal van Morgan Robertson, waarvan de titel luidt Futility, en dat in de Vereenigde Staten ongeveer veer tig jaar geleden werd uitgegeven. In deze 'novelle wordt een reuzenstoomschip, Titan genaamd, geschets als het allergrootste schip, dat in de vaart is, als het grootste meesterwerk der menschlieid. Aan diens bouw en uitrusting heeft de wetenschap en de kunst der geheele beschaafde wereld medegewerkt. De"kolos, meende men, kon niet zinken, kon niet worden vernield, 2000 passagiers kon het scliip bergen en het ving zijne eerste reis aan over den Atlantischen Oceaan in de maand April. De Titan voer met volle snelheid, toen het plotseling aan den boeg door een reus- achtigen ijsberg werd getroffen. Aan beide zijden van het schip zag men plotseling uit gestrekte ijsvelden. De ijsberg boorde een reusachtig gat in den romp van de Titan en het schip verging met man en muis brengen van de werkwilligen door de politie veel bekijks. Maandag gingen ongeveer even veel menschen aan het werk als de vorige week,' hoewel er eenigen die de vorige week gewerkt hadden, gisteren niet meer terug gingen, wegens bedreigingen. De werkwilligen uit den omtrek worden door de politie gehaald en gebracht. De heer A. W. Ileykoop kwam gisteren hier weer aan. - Omtrent het in ons vorig nummer mee gedeelde bericht aangaande het te houden zendingsfeest alhier, kunnen we nog het vol gende meedeelen. Tot bestuursleden werden gekozen een tweetal Herv. en een Geref. pre dikant. Sinds 1902 was de commissie voor een Zeeuwsch-Vlaamsch Zendingsfeest ontbon den. Een achttal sprekers zullen optreden, vier van Hervormde en vier van Gereformeerde zijde allen buiten Zeeland woonachtig, waar onder zoo 't mogelijk is,* twee zendelingen. Naar we bij geruchte vernamen zal dit jaar geen zomerfeest gehouden worden alhier - Bij Kon. besluit is benoemd tot kanton rechter te Rotterdam, mr. G. W. F. Wentholt, thans kantonrechter alhier. Naar men verneemt heeft het personeel van den Provincialen Stoombootdienst op de Wester Schelde zich tot Ged. Staten van Zee land gewend met het verzoek hunne loonen te willen herzien. Walsoorden. Er is in de Schelde een tweede vijfdraadstelegraaf- en telefoonkabel gelegd, loopende van Waarde tot Walsoorden, ter hoogte van de „Magere Marij". Van Kloosterzande wordt over Hengstdijk rechtstreeks naat Ter Neuzen een nieuwe lijn. Het niet zelden voorkomen van storingen op de eerste lijn, heeft tot dezen practischen maatregel doen overgaan. Middelburg. In de heden gehouden Alge- meene Vergadering van Aandeelhouders der Algemeene Maatschappij tot beleenen en aarfc- koopen van met vruchtgebruik of periodieke uitkeeringen belaste waarden werden als Com missarissen herkozen de Ileeren Mr. G. W. Baron van der Feltz en H. Worst, en gekozen als zoodanig de Heer W. Ilioolen, Notaris alhier. De Balans en Winst- en Verliesrekening over het afgeloopen boekjaar alsmede de voor gestelde winstverdeeling werden door de ver gadering goedgekeurd. Mitsdien wordt uitgekeerd aan Aandeelhouders 8°/0 over het verplicht ge storte kapitaal f 4000 4% over het onver plicht gestorte kapitaal f 324 en gestort in het Reservefonds f 5498.15. Van af heden is betaalbaar dividend-bewijs nummer 5 der aandeelen met f 8 ten Kantore der Bank te Middelburg en bij de Kasvereeni- ging te Amsterdam. Middelburg. Door enkele leden der Provin ciale Staten is het voorstel gedaan tot intrek king van het besluit dier Staten van 19 No vember 1909, betreffende den aanleg van een découville tram Vlake—Hansweerd, omdat door den aanleg van deze tram de plannen betreffende het tramnet op Zuid—Beveland, waarvoor door de Provinciale Staten een groot renteloos voorschot is toegekend, worden tegen gewerkt. Middelburg. In den Zondagochtend gehouden dienst van de Engelsche gemeente alhier was één der opgegevene gezangen „Nearer my God to thee", een lied dat nu wel voor altijd ver bonden zal blijven aan de herinnering van de ramp der „Titanic". Goes. Gisterenmorgen omstreeks half acht zag een overwonende rook opstijgen uit het dakraam van het pand aan de Lange Kerk straat, waarin mej. Reijgers een schoenhandel heeft. De bewoonster werd dra gewaarschuwd en nu bleek, dat boven een stroomatras in brand was geraakt. Men trachtte met emmers water het vuur te blusschen en meende dan ook hierin ge slaagd te zijn tot dat. een half uur later de vlammen uit het dak sloegende klok alar meerde dra de brandweer, die met de motor spuit spoedig aanwezig was en overvloedig water op de vlammen spoot. Na een half uur was de brand gedoofd het dak is voor het grootste gedeelte af- en de bovenwoning uitgebrand. In het beneden- en winkelhuis bepaalt zich de schade tot waterschade. Het huis en den inboedel waren verzekerd. Het belendende perceel heeft alleen water schade geleden. Een eerst vermiste som gelds ten bedrage van f 400 is gevonden in een kast, staande in liet benedengedeelte van het huis. - Zaterdagavond is te Goes uit het magazijn van de Waterleiding-Maatschappij, firma Carl Francke aan de Wijngaardstraat, 100 kilo loodwol ontvreemd. De politie was spoedig de daders van dezen diefstal op het spoor. Het zijn M. F. en P. II., beiden in dienst der genoeiiide Maatschappij en wonende te Goes. Ze hebben reeds bekend den diefstal te hebben gepleegd. (Centr.) Vrijdagavond om 10 uur begonnen de boot werkers alhier nog te vergaderen. Alles verliep rustig. Zaterdagavond bood het naar huis Gereformeerde Kerken. Beroepen: te Bunschoten (B)J. A. de Vries te Zaandam; te KruiningenG. R. Kuyper, cand. te Hilversum te Giessen-Oud- kerk en Nieuwkerk P. Warmenlioven te Aarlanderveen. Nieuwe munt. De Dardanelles Wonderlijke overeenstemming. TER NEUZEN, 23 April 1912.

Luctor et Emergo | 1912 | | pagina 2