Kunstmest en Chilisalpeter. Gemengd Nieuws. Onze Leestafel. Burgerlijke Stand. Handelsberichten. Hoogwatergetij te Terneuzen. Advertentie li. DANKBETUIGING. Verkrijgbaar: JACs DE KOK - Ter Neuzen. „Koperwerk", „Nikkelwaren.' JACs DE KOK-TerNeuzen. Koningin in Zeeland, waarin wordt bericht dat bij Kon. besluit vau 30 Maart 1912, no. 79, is bertoemd tot burgemeester van Ter Neuzen de heer J. Huizinga, zulks met ingang van 9 April, met welken datum hem eervol ontslag is verleend als burgemeester der ge meente Axel. Een schrijven van J. A. van Hoeve, be heerder der bewaarschool, waarin deze te kennen geeft de hem toegekende subsidie, tot twee derden van het jaarlijksch tekort op de exploitatie der school, onder de gestelde voor waarden met dank te aanvaarden. Hij geeft in dat schrijven nog te kennen dat hij eigenlijk liever de door hem in over weging gegeven regeling voor het toelaten van kinderen tegen verminderden prijs of kosteloos, onder goedkeuring van het gemeentebestuur, had zien toegepast, en betuigt ook dank aan de commissie die een uitgebreid rapport inzond, en zich door haar onderzoek tot de overtuiging wist te brengen dat het den beheerder der bewaarschool niet te doen is geweest om te werken in eigen belang, maar dat de inrichting daargesteld is met het nuttige doel de ont wikkeling der kinderen te bevorderen. De Voorzitter deelt mede dat is ingekomen de rekening en verantwoording van het Bur gerlijk Armbestuur over 1911, bedragende in ontvangsten ƒ5051,38 en in uitgaven 4333,8672, alzoo met een goed slot van f787,hV/s. Op voorstel van den Voorzitter wordt deze rekening gesteld in handen eener commissie van onderzoek, waarvoor de Voorzitter aan wijst de heeren Smies, Dieleman en Van Driel, die de benoeming aannemen. De heer Oggel wijst bij de rondvraag nog op eenige aan te brengen verbeteringen in de Nieuwstraat. Ter behandeling van het primitief kohier van den hoofdelijken omslag schorst de Voor zitter de openbare vergadering, die overgaat in eene zitting met gesloten deuren. De zonsverduistering is Woensdagmorgen te Amsterdam de indirecte oorzaak geweest tot een zeer ernstig ongeluk. Op de tweede verdieping van perceel 33 van het Leidsche- plein, beWooud door de familie Beguin, was het twintigjarig dienstmeisje met eenige kinde ren alleen aanwezig. Toen het donker begon te worden, begaf zij zich met het jongste kind, een knaapje van twee jaar, op den arm op het balcon, zonder te bedenken, of zonder te weten (ze was er pas in dienst) dat het balkon in reparatie was. De vloer ervan bestond slechts uit een pleisterplaat, waarover nog planken heengelegd moesten worden. Zoodra het ongelukkige meisje den voet op het balkon had gezet, zakte zij erdoor. In haar val moet zij instinctmatig het kind stijf vastgehouden hebben, zoodat het bovenop haar op de straat is neergekomen. De kleine had althans niet anders dan eenige min ernstige hoofdwonden en eenige tandjes waren hem uitgebroken. In zijn ontsteltenis snelde een voorbijganger met het kind naar het naastbijzijnde politie bureau, vanwaar het naar het gasthuis werd gebracht. Erger was het arme dienstmeisje er aan toe, zij was bewusteloos en klaarblij kelijk zwaar gewond. Per auto-brancard werd zij naar het Wilhelmina-gasthuis overgebracht, waar zij ter verpleging is opgenomen. Haar toestand is wel ernstig, maar zij is buiten levensgevaar. De scheepsbouwmeester R. T. moest aan een visscher I'. te Meppel een boot afleveren, wat ook geschiedde, doch aangezien T. de boot voor een veel te laag bedrag aangenomen had, weigerde hij het geld in ontvangst te nemen en wilde ook geen kwitantie teekenen, maar vroeg de boot terug. P. wilde dit niet toestaan. Dinsdagvond durfde P. zich niet ter ruste te begeven, uit vrees dat T. de boot zou weghalen. Daarom stelde Hij zich met zijn zoon verdekt op achter een kruisbessen- boompje. Zijn zoon ging toen met een geweer gewapend in de boot. T. had eveneens een geweer bij zich. Bij de vischboot gekomen legde T. zijn geweer er in en klom in de boot. Van dit oogenblik maakte de zoon van P. gebruik het geweer van T. te grijpen en in het water te werpen. T. werd hierop woe dend en wierp zich op den jongen P. In de worsteling ging het geweer van P. af en kwetste T. zoo ernstig, dat hij spoedig daarop overleed. Het gerecht uit Assen is naar Meppel vertrokken. Woensdagmiddag omstreeks half vijf wa ren op het dak van het gebouw Concordia, te Amsterdam een drietal loodgieters in de dakgoot aan de N. Z. Voorburgwal-zijde aan het werk. Plotseling schoot een emmer, die zij aan een touw naar beneden lieten uit den haak, viel naar beneden en kwam met zulk een kracht op het hoofd van een juist pas- seerend 9-jarig knaapje, wonende in de Pieter Jacobstraat, dat het, per rijwielbrancard naar het Binnengasthuis overgebracht, overleden bleek te zijn. (Tel.) In Zevenhuizen en omstreken worden de kaasboeren bezocht door een heer, jdie een onfeilbaar middel tegen alle kaasgebreken te koop aanbiedt. Een doosje kost slechts f 10. Een paar boeren zijn reeds de dupe gewor den van den oplichter. Een heeft zelfs drie doosjes gekocht. Bij onderzoek bleek zulk een doosje slechts keukenzout te bevatten ter waarde van 1 cent ongeveer. In de grensplaats Bocholt is een school staking uitgebroken. De ouders van een aan tal kinderen weigeren dezen naar de school te zenden, welke het gemeentebestuur daar voor heeft aangewezen, omdat deze te ver afgelegen is. Ze sturen ze naar een school in de buurt maar de toegang wordt telkens ge weigerd. Woensdag heeft de politie de kin deren naar school gebracht. De ouders blijven zich verzetten en willen een rechterlijke beslissing uitlokken. Nieuwe dijkbreuken worden van de Be- neden-Mississippi gemeld. In Arkansas en Louisiana zijn 1000 vierkante mijlen vrucht baar land overstroomd en 60 dorpen staan onder water. Het grootste daarvan is Lake Village, met een bevolking van 1500 zielen. Men vreest, dat er ook menschen zijn om gekomen. Op de rivier de Oka, dicht bij Rjasan (Rusland), is Vrijdag een boot, waarin zich twintig personen bevonden omgeslagen. Alle inzittenden, waaronder een geestelijke met psalmzingers, die zich naar een begrafenis be gaven, verdronken onder de oogen van tal rijke toeschouwers aan den oever, die wegens den zwaren ijsgang geen hulp konden bieden. door dr. A. KUIJPER. Kampen, J. H. Kok, 24 bid. voor f 0,25. Onze tegenstanders konden zich voor een paar weken maar niet begrijpen, hoe 't mogelijk was, dat de komst van dr. Kuyper in 't Noorden van 'tland en te Rotterdam en de rede, die hij bij deze gelegenheid uitsprak, zóóveel geestdrift kon verwekken bij zijne aanhangers. En waar die geestdrift hun bekrompen be grip te boven ging. zochten ze naar ailerlei lagen verklaring van het raadsel. Wij, anti-revolutionairen, leden aan mensch- vergoding, aan Kuyper-aanbidding, enz. Hoe komen de menschen toch bij zulke dwaze voorstellingen Alleen, doordat ze dr. Kuyper's geschriften niet lezen Op den klaak afgaande, fantaseert de een wat over den geduchten kampvechter en de anderen, groot en klein, praten maar gedach teloos na. Men moest liever zelf eens lezen en onder zoeken, wat er door den man, die nu reeds 40 jaar lang, ons anti-revolutionair volkje heeft aangevoerd en geleid, wordt gezegd en ge schreven. Zoo vroeg bijv, De Baanbreker voor een paar weken, vernemende dat dr. Kuyper over de Uitleiding uit het Diensthuis had gesproken, of de spreker ook gewezen had op de Aan bidding van het gouden kalf die op de uitleiding van Israël was gevolgd We kunnen de redactie van dit blad geen beteren raad geven, dan koop deze brochure nu eens en lees ze aandachtig. Dan zult ge een antwoord vinden, ook op die vraag. En op meer andere vragen. Ook op de vraag, hoe 't komt, dat het uit spreken dier rede zulk' een geestdrift kon verwekken bij de hoorders. Was die geestdrift een gevolg van het letter kundig genot, dat de schoone rede gaf? Ook daarvandr. Kuyper weet onze taal te hanteeren als weinig anderen en als hij spreekt of schrijft, dwingt hij zelfs den felsten tegenstrnder bewondering af over zijn schoone taal en treffende beelden. Doch hierin schuilt niet in de eerste plaats de oorzaak van den machtigen indruk, dien des sprekers woorden verrichtten. Dr. Kuyper sleepte zijn hoorders mee en wist dien geestdrift :te verwekken, door dat hetgeen hi] zeide, zoo waar was Al wie gedurrnde de verloopen veertig jaren den strijd heeft meegemaakt, zal dit gevoelen bij de lezing dezer rede. Wij zaten in den druk we hebben geleden we wareri een schimp en spot voor onze te genstanders maar God heeft ons verlost uit dit diensthuis. Wie in vogelvlucht die veertig jaren nog eens wil doorleven en zich verheugen over hetgeen God gedaan heeft, koope deze rede en leze haar. Hij zal zich opnieuw verblijden over den zegen, dien God ons schonk in den man, die nog lang gespaard blijve, om ons volk te leiden. Om van het letterkundig genot, die de lezing op den koop toe geeft, nu maar te zwijgen. door ds. N. M. DE LIGT, pre dikant der Ned. Herv. gemeente te Middelburg. Uitgave van R. M. Smits te Middelburg, 29 bl. voor f0.35. In zijn voorbericht zegt de geachte schrijver „Het is op herhaald verzoek, dat ik ben overgegaan tot de uitgave dezer lezing. „Ik weet dat meerderen over dit onderwerp belangrijke brochures geschreven hebben en wist ik, dat deze in mijne gemeente werden gelezen, dan zou ik geoordeeld hebben, dat deze uitgave onnoodig ware. Ik zal mij ver blijden als men, na lezing van deze voordracht, begeerte krijgt tot meer onderzoek en dege lijke kennisneming van de zaken, waarom het gaat. „Wat hier wordt aangeboden is inzonderheid voor Middelburg. „Wat Dr. Van der Flier schrijft in de in leiding op zijne brochure„Het Ethisch be ginsel" „Bij den kerkdijken strijd voor de verkie zing van gemachtigden voor het kiescollege in November j.l. kwam duideljjk uit, dat velen in de gemeente aldaar niet recht wisten wat bedoeld werd met uitdrukkingen als „Ethisch", „de Ethische richting" en dergelijke", kan ik gewijzigd overnemenHet komt mij voor dat velen niet recht wisten wat „Confessioneel" en „de Confessioneele richting" beteekent. „Er zijn over „Confessioneel" en „de Con fessioneele richting" vele wanbegrippen. „Met ter zijde stelling van beginselen zoekt men het karakteristieke in vormen, in het vooropstellen van „onmacht" etc. „God geve, dat men leere verstaan, ook door hetgeen hier gegeven wordt, dat het ten laatste alleen gaat om „Het Woord Gods." Zonder in eene beoordeeling te treden van deze brochure, die speciaal zich beweegt op kerkelijk gebied tot welke beoordeeling een politiek blad als het onze zich minder goed leent, bevelen wij haar gaarne aan in de aandacht van belangstellende lezers. PREDIKBEURTEN. ZONDAG 21 APRIL 1912. AMSTERDAM, 18 April. 1912. TER NEUZEN, 18 April 1912. Boter per Va K.G. f 0.60. Eieren 104 stuks 3.40. KOERS VAN HET GELD. Fransch per 100 fr. f 47. 50 a f 47.525. Engelsch per 12.— 12.—. MIDDELBURG, 18 April. Ter graanmarkt van heden was de aanvoer niet groot en bestond hoofdzakelijk uit tarwe die 50 cent hooger werd betaald. Kroonerw- ten f 1 lager. Noteering van boter en eieren. Boter f 0.55 a f 0,60 voor particulieren f 0,62]/s per l/3 kilo. Eieren f 3.30, voor particulieren ƒ3.70 per 100 stuks. Noteering van de Veilingsvereeniging Walcheren alhier. Eieren f3.30 a f3.80. DAGEN. Voorm. Nam. Zaterdag 20 April 3.24 3.42 Zondag 21 4.1 4.21 Maandag 22 4.42 5.5 Dinsdag 23 5.32 6.1 Woensdag 24 6.34 7.15 Donderdag 25 8.1 8.52 Vrijdag 26 9.41 10.25 Het zij ondergeteekende vergund, langs dezen weg zijnen dank te betuigen aan allen, voor de vele blijken van warme belangstelling, die hij en zijn gezin bij zijne benoeming tot Burgemeester en bij zijne installatie in deze Gemeente heeft mogen ondervinden. J. HUIZINGA. Op het BUREEL van den ÈË9ÈBÏ arrondissements-ingeni- EUR van den RIJKSWATER STAAT te TER NEUZEN is te vervullen de betrekking van De vereischten om als zoodanig te worden benoemd, zijn de volgende benoembaarheid volgens art. 5 der Grond wet een minimum-leeftijd van 18 jaren voor hen die, niet van den militairen dienst zijn vrijgesteld, het volbracht zijn van de eersie oefening, bedoeld bij art. 122 der wet betref fende de nationale militie het schrijven van net, duidelijk en gemak kelijk leesbaar schrift; genoegzame kennis van de Nederlandsche taal, om die zonder taalfouten te kunnen schrijven het behoorlijk kunnen verrichten van teeken- werk betreffende eenvoudige technische ont werpen en het maken van situatieteekenin- gen; vaardigheid in het rekenen. Kennis van een of meer vreemde talen en bekendheid met de beginselen der wiskunde strekt tot aanbeveling. Zooveel mogelijk zal aan de candidaten die het bewijs bezitten van goed afgelegd examen voor opzichter van den Rijkswaterstaat of die in het bezit zijn van een diploma van een hoogere burgerschool met 3- of 5-jarigen cursus of van een gelijkwaardig diploma, de voorkeur worden gegeven. Sollicitanten naar bovengenoemde betrekking gelieven vóór 23 April a. s. eigenhandig geschreven brief in te zenden aan den Ingenieur voornoemd. Aanbevelend, Ter Neuzen. W. B E D E T. Nieuwe sorteering Uit het Diensthuis uitgeleid Het Confessioneels beginsel - AXEL. Huwelijks-voltrekkingen 11 April. Jan Reinier de Jonge, oud 24 j., jm. en Pieternella Christina Maria van Vessem, oud 21 j., jd. Geboorten. 2 April. Jacobus, z. van Andries Overdul^e en van Maria Wilhelmina van Wijck. 3 April. Pieter, z. van Jan Naeije en van Catha- rina Willemsen. 7 April. Suzanna Maria Joseph, d. van Hilarius Eduardus Maria van Acker en van Lima Roza van Waes. 8 April. Francois, z. van Jacobus Mechielsen en van Maria de Jonge. 9 April. David, z. van Cornelis Overdulve en van- Helena Bolleman. 11 April. Cornelis, z. van Gerard van Espen en Leuntje den Beer. 15 April. Susanna, d. van Jan Koster en van Dina den Deurwaarder. Overlijden. 15 April. Pieternella Dieleman, oud 3 weken, d. van Cornelis en van Martina Wagenaar. ZAAMSLAG. Huwelijks-aangiften. 28 Maart. Jan van Hoeve (van Ter Neuzen), oud 16 j., jm. en Johanna de Regt, oud 19 j., jd. 4 April. Mattheus Smallegang, oud 22 j., jm. en Pieternella Janneke 't Gilde, oud 21 jd. Huwelijks-voltrekkingen. 7 Maart. Willem Galle, oud 57 j., weduwn. van Cornelia Eekman en Hen- derika Adriana Stouthamer, oud 39 j., jd. Geboorten. 1 Maart. Janna Suzanna, d. van Cornelis Balkenende en van Susanna Vinke. 4 Maart. David, z. van David Scheele en van Jaco- mina bakker. 6 Maart. Jannis Abraham, z. van Abraham Marinus Leenhouts en van Magdalena Hoste. 10 Maart. Pieter, z. van Cornelis de Kraker en van Geertrui Penne. Cornelis Jan, z. van- Jacobus Hofman en van Cornelia Adriana Roose. 16 Maart. Jan Maarten, z. van Pieter de Pooter en van Elizabeth Florussen. 22 Maart. Cornelia Pieternella, d. van Martinus Schieman en van Cornelia Schieman. 31 Maart. Henderikus Winsing, z. van Willem Jannis Assies en van Jacoba Loot. 3 April. Maatje, d. van Pieter de Ridder en van Maatje de Pooter. 4 April. Cor nelia, d. van Jan van de Wege en van Elizabeth Hamelink. 6 April. Levina Christina, d. van Pieter Hamelink en van Adriana Geertrulda Jansen. 9 April. Jan, z. van Cornelis Hendrik Herman Wisse en Suzanna Dees, 10 April. Jacob Johannes, z. van Leendert Willemsen en van Maatje Maria de Wilde. David Cornelis, z. van Jan van Fraeijen- hove en van Maria Pieternella Keukelaar. 13 April. Janna Susanna, d. van Gijsbrecht Daniël Heinsdijk en van Janneke Balkenende. Overlijden. 8 Maart. Leuntje Scheele, oud 90 j., wed. van Jacobus Absalom de Regt. 21 Maart. Francois Cornelis de Jonge, oud 7 m., z. van Francois Cornelis en van Maria van den Ende. 29 Maart. Pieternella de Vos, oud 3 m. d. van Maarten en van Cornelia Donze. 7 April. Marinus Bakker, oud 62 j., weduwn. van Jacomina Mi- chielsen. 8 April. Cornelia Pieternella Schieman, ond 17 d., d. van Martinus en van Cornelia Schieman. Gereformeerde Kerk. Ter Neuzen 9 en 2 uur, Ds. J. F. v. Hnlsteijn. Bed. H. Avondm. en Dankzegging. Axel A 9 en 2 uur, Ds. J. H. Lammertsma. Axel B 9 en 2 uur, Ds. Chr. Bruins. Zaamslag 9 uur, Leeskerk, 2 uur Ds. M. Uijten- hondt. Hoek 9 en 2 uur Ds. H. v. d. Wal. Kloosterzande 10 uur Ds. M. Uijtenhoudt van Zaamslag. Hervormde Kerk. Ter Neuzen 9 uur, Leeskerk en 2 uur, Ds. A. Timmerman. Sluiskil 9 uur, Ds. A. Timmerman. Bed. H. Avondm. Axel 9 en 2 uur, Ds. J. B. T. Hugenholtz. Zaamslag 9 en 2 uur Ds. G. van Dis. Hoek 9 en 2 nur, Ds. E. Raams. Sas van Gent 9 uur, Ds. H. Akersloot v. Houten Roos. Hulst 9 unr, Ds. Den Boer. Chr. Geref. Kerk. Zaamslag 9 en 2 uur, Ds. G. Klumper van 's Gravenmoer. Gereformeerde Gemeente (Vlooswijkstraat.) Ter Neuzen 9, 2 en 6'/i uur, Dhr. J. Fraanje. Oud-Gereformeerde Gemeente (Vlooswijkstraat). Ter Neuzen. 9, 2 en 6'/j uur, Leeskerk. Lokaal „Eben-Haëzer" (Kerkhoflaan). Ter Neuzen. 5'/i unr, Dhr. J. J. Kense. Lijnolie Mei f 41. Suiker vast, April f 1615/is. Juni f 17 ge daan, Aug. f 177/jj en Oct./Dec. f 127/8 genoteerd. Aardappelen per H. L. Friesche Blauwen f 2,90 a f 3, Friesche Bonten f 2,90 a f 3,—. Zeeuwsche Bonten f 3,20 k f 3.40. Zeeuwsche Blauwen f 3,20 a f 3,40. Zeeuwsche Eigenheimers f 2.40 f 2.60. Zeeuwsche Bravo's f 2,90 a f 3,—. Zeeuwsche Pooters f2,— a f2,10. Duinzand Eigenheimers f 2.40 a f 3.50. Duinzand Engelschon f 4,90 a f5—. Malta f 0.08 a f 0,09'/s per kilo. Spring Malta's f 0,13 f 0,14 per kilo. ANTWERPEN, 18 April, 1912. Chilisalpeter vast Loco fr. 26.80, April fr. 26.75, Mei fr. 25.75, Febr./Maart fr. 25,50. n n n fl NIEUWE zending

Luctor et Emergo | 1912 | | pagina 3