Gemengd Nieuws. Ingezonden Stukken. B u r g e r 1 ij k e Stand. Lijst van Aanbestedingen. Handelsberichten. Hoogwatergetij te Teraeuzen. Advertentie li. De Parapluies en Naaimachiens en malscher de bietenbladeren zijn, des te meer waarde hebben ze. Het welig staan van het bietenloof gaat gewoonlijk samen met een gezonde ontwikkeling der biet en een hoog suikergehalte, want de suiker in de biet ontstaat uit het zetmeel en dit wordt in de bladeren, in het loof, gevormd. Welke suiker bieten ontwikkelen zich met het weligste loof De ervaring leert, dat, onder overigens gelijke omstandigheden, die suikerbieten de weligste bladeren hebben, die het zwaarst met chili- salpeter bemest zijn. In de „Verslagen en Mededeelingen" van de directie van den Landbouw 1911 no. 1, vinden we hieromtrent, naar aanleiding van bemestingsproeven op suikerbieten in Friesland, het volgende „Bij het opmaken der hierboven vermelde conclusies, heeft de verslaggever geen rekening gehouden met de waarde van het loof en de koppen, die als veevoeder in het Noorden van Friesland (en overal elders een vrij aanzien lijke waarde vertegenwoordigen. Hij wijst er nadrukkelijk op, dat daardoor een groot voor deel der 'chilibemesting is verwaarloosd en wel vooral voor de zwaardere chilibemestingen, omdat de loofsontwikkeling in het algemeen te weliger was, naarmate er meer chilisal- peter was gegeven." Wie dus groote giften chilisalpeter per Hectare geeft (500 a 600 K.G.) vermeerdert daardoor niet alleen de opbrengst aan kilo grammen broodsuiker, maar verkrijgt een hoeveelheid veevoeder, die door haar waarde reeds het meerdere chilisalpeter bijna betaald maakt. Zondagavond zijn te Loosduinen de kleer tjes van een zesjarig meisje, dochter van den arbeider Steenis uit de Ruijterstraat, in brand geraakthet kind was te dicht bij een gasstel gekomen. Het liep de straat op en stond ter stond in lichtelaaievoordat de buren met water en een deken de vlammen gebluscht hadden, was het lichaam één brandwond. De kleine leefde heden Maandagmorgen nog, maar de dokter kon geen hoop op op herstel geven. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag is ingebroken in de R. K. kerk, de pastorie het klooster en de school te Ginniken. De offerblokken werden geledigd, maar hoe groot het, waarschijnlijk aanzienlijke, bedrag is, dat werd medegenomen, valt niet na te gaan. In do sacristie, hebben de inbrekers een daar aanwezige flesch wijn geledigd. Roode rangoonbooneu. De gezondheids commissie in Den Haag heeft de bijzondere aandacht gevestigd op de in de Stct. opge nomen waarschuwing van den minister van binnenlandsche zaken tegen het gebruik van de z.g. roode ra'ngoonboonen. Voor een der gelijke waarschuwing bestaat naar de meening van de gezondheidscommissie te meer reden, omdat het haar bekend is, dat bij een Neder- landsche grossiersfirma op dit oogenblik nog een groote partij roode rangoonbooneu voor radig is, waarvoor tot voor kort afzet gezocht werd onder de verzekering, dat die boonen een zeer goed voedsel voor den mensch zijn en de gewone inlandsche bruine boonen kunnen vervangen. De Haagsche gezondheidscommissie wenscht echter met nadruk te waarschuwen tegen het gebruik door den mensch van alle soorten van rangoon- of krosok-boonen, daar alleen door deskundig onderzoek is uit te maken, welke soorten van die boonen onschadelijk zijn, en er aan den anderen kant onder deze boonen soorten voorkomen, waarvan wegens het hooge gehalte aan blauwzuur het gebruik zeer ge vaarlijk moet worden geacht. Ter plaatse van de raadselachtige aard- verzakking bij den heer H. Walkers, te Ilil- legom, heeft Vrijdag prof. Lorié uit Utrecht een deskundig onderzoek ingesteld. Daarbij is gebleken dat de temperatuur op den bodem van het gat 49° Fhr. bedroeg en aan de opper vlakte 42°. Verder is vastgesteld, dat het gat niet is, gelijk eerst werd vermoed, een oude veenput dat evenmin het water in dit gat verband houdt met dat in de Haarlemmer meer. Ook werden een paar wellen in de Haarlemmermeer bezocht. Wel kon de hoog leeraar constateeren, dat de kleilaag, welke hier overigens onder het laagveen ligt, ter plaatse van het gat ontbreekt. De hoogleeraar heeft met den heer Walkers afgesproken een en ander in studie te nemen en dan nogmaals in Hillegom te zullen terugkeeren. Te Hillegom wordt sinds Paschen een barbiersbediende vermist. Er wordt gevreesd dat hem op zijn reis van Amsterdam naar Hillegom, die hij per fiets wilde afleggen, een ongeluk is overkomen. Aan de grens van Dinxperlo, op Aaltensch gebied, had het Aaltensche gemeentebestuur een rij boomen doen planten, welke naar de meening der landbouwers te dicht bij hun gronden waren gezet. Nadat men voor eenige weken reeds 100 iepeboomen had vernield, heeft men deze week ongeveer 50 boomen doorgehakt. De daders blijven onbekend. In de buurtschap Slaghargn is verdronken in een sloot gevonden de dochter van den arbeider P. aldaar, een meisje van 15 jaar Zij was bij kennissen in de buurtschap op bezoek geweest en schijnt door de duisternis misleid te water zijn geraakt. Den geheelen nacht had men te vergeefs naar haar gezocht. Op de lijn Rozendaal—Esschen is een vierjarig kind van den ijzervormer Uil door een van België komenden trein doodgereden. Bij de omrastering van de nieuwe R.K. begraafplaats te Hilversum is het lijkje ge vonden van een doodgeboren kind, in een doodkistje gelegd. Bij onderzoek bleek het volgende De vader K. uit de Reestraat, had alle formaliteiten vervuld en zou daarna met het benoodigde geld voor het begraven het kistje gaan bezorgen. Hij heeft toen op zijn weg een vriend ontmoet en is met dezen het geld gaan verdrinken, na het kistje op de begraafplaats te hebben neergêzet. Vrijdagmiddag 2 uur is in de lakstokerij van de Ilaarlemsche Verffabriek te Haarlem een ketel gesprongen. Het dak vloog van het gebouw. Door de brandende lak werden twee werklieden ernstig aan hoofd en handen ge wond. Zij zijn naar het gasthuis overgebracht. De eene, Van 't Vlie geheeten, zou Zaterdag gepensionneerd worden, vertelt de N. R. Ct. In Eindhoven en aangrenzende gemeenten is zulk een woningnood, dat de donkere oude toren te Woensel door een huisgezin betrokken is, terwijl een metselaarsgezin aldaar van de gemeente een plekje grond tot opslag van eene tent heeft gevraagd, daar het met 1 Mei a.s. zonder woning zal zijn. In de op 11 April gehouden vergadering van den Raad der gemeente Montfoort, werd, naar aan de Stand, is gemeld, een voorstel van den heer Helprig Klein aangenomen, strekkende om de Raadsvergaderingen voortaan met gebed te openen. De beide veldwachters te Halfweg hebben de laatste dagen, in hoofdzaak de beide Paaschdagen, niet minder dan 60 processen- verbaal opgemaakt wegens te snel rijden door de kom van het dorp, waar de maximum snelheid 12 K.M. per uur bedraagt. Verdacht van diefstal van een groote partij hout, afkomstig van het stoomschip Priestfield, dat in de Tweede Kateudrecht- schehaven te Rotterdam gelegen heeft en een lading hout uit Norfolk aanbracht worden de controleur G. T., die voor een transportfirma met [de controle van dit hout belast was, en de sleeper A. de V. Er jis proces verbaal tegen hen opgemaakt. De controleur wordt verdacht ten eigen bate van deze lading te hebben achtergehouden 399 planken, die hij op twee sleeperswagens vervoeren liet naar een bij het Delftschepoortplein liggend vaartuig, waar mede ze naar Amsterdam jzijn vervoerd. Daar was het hout verkocht aan een bediende in betrekking bij een houtkoopman op de Prinsen gracht. Er is beslag op gelegd. De sleeper A. de V., die een gedeelte van dit hout vervoerde, nam bij het opladen er nog 25 planken voor zichzelf bij, die hij verkocht in de Jan Sonjé- straat. Door bemiddeling van een tapper zijn deze planken ten slotte verkocht aan een timmerman, in wiens bergplaats, in de Hart manstraat, er beslag op is gelegd. Naar een verslaggever schrijft, moet het er dezer dagen in de buurt van Spalding in Lincolnshire uitzien als ten onzent tusschen Leiden en Haarlem. Een bloemensprookjes- landschrijft hij. Duizenden akkers zijn met affodillen en narcissen beplant, en haast geen tuin is er zonder. Deze kweekerij is vijftien jaar geleden uit Nederland overgebracht en heeft zich zoo uitgebreid, dat de streek wel varend is geworden van den bollenhandel. Met Paschen zijn er zeventig ton bloemen naar Londen en andere steden gezonden, en dat is ook al ten gevolge van de staking wéinig bij vorige jaren vergeleken, Over Savona, in Italië, is een dichte zwavelregen gevallen in korten tijd waren alle straten met een dikke zwavellaag over dekt. Men vermoedt, dat de gevallen zwavel uit Sicilië of van den Vesuvius afkomstig is en dat zij is meegevoerd door den zwaren storm, welke daar gewoed heeft. Twee Russische militaire vliegers hielden vliegoefeningen met een tweedekker, toen zij door een onbekende oorzaak naar beneden stortten, waarbij zij waarschijnlijk ongedeerd zouden gebleven zijn, als niet, bij het aan raken van den bodem, hét benzine-reservoir was ontploft. Beide vliegmenschen werden verbrand. Winterweer. Uit verschillende deelen van Duitschland komen berichten van de sneeuwstormen. In enkele steden ligt de sneeuw dik op de straten. Ook in Berlijn is herhaaldelijk droge sneeuw in dichte vlokken gevallen de stad was wit. Uit Kiel worden zware sneeuwstormen ge meld. De sneeuw ligt een voet hoog. In Noordwest Sleeswijk heerscht ijzingwekkende koude, en ondervindt het verkeer belemmering. De kapitein van de postboot BallumRoem is bij den overtocht door een sneeuwstorm overvallen en verongelukt. In Posen daalde de temperatuur tot 7 gr onder nul. De schade aan vruchtboomen op het land moet groot zijn. De sneeuwstorm, die Dinsdag over het Zuiden van Zweden is gegaan, is o.a. te Stockholm zoo erg geweest, als men er in drie jaar niet heeft gekend. Het tramverkeer stond geheel stilzoo hoog lag de sneeuw. Bij de groote voorjaarsoefeningen van de Duitsche oorlogsvloot in de Pommersche bocht liepen twee torpedobooten op elkaar. De botsing was zoo hevig, dat het voorschip van de eene boot omgebogen werd en een groot lek boven de waterlinie ontstond. De andere boot werd midscheeps getroffen en kreeg een groot lek onder de waterlinie. Beide booten werden door een derde torpedo boot op sleeptouw genomen en naar Kiel ge bracht. Menschenlevens zijn niet te betreuren. Van alle kanten in Duitschland komen nog jobstijdingen over sneeuw en vorst, die het eerste gewas en de bloesems der vruchtboomen vernietigd hebben. Telkens dwarrelen de sneeuwvlokken weer door de lucht. De Duit sche landbouwers, die wegens de schaarschte aan veevoeder ten gevolge van de groote droogte van den vorigen zomer, op een vroegen voederoogst gehoopt hadden, zijn bitter teleur gesteld. In de bosschen heeft de storm hier en daar erg huis gehouden. In het Sauerland is zooveel sneeuw ge vallen, dat de ski club tegen Zondag een wed strijd op sneeuwschaatsen had uitgeschreven. In het Reuzengebergte hadden Vrijdag sedert een etmaal hevige sneeuwstormen gewoed. De sneeuw lag er een halven meter dik en het vroor er tien graden. De sledebanen loopen er tot in de dalen. Te Christiania heerscht de meningitis. Tot Woensdag waren er in een week tijds 22 gevallen aangegeven. In dien tijd stierven er 12 aan. Vrijdagmiddag is te Parijs een gevaarlijke helsclie machine ontploft in een taxi-auto. De tuf werd geheel vernietigd, een voorbij ganger gewond en de bestuurder zwaar ge kwetst. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Mijnheer de Redacteur Op Woensdag 17 April 1912, des voormid dags ten 11 ure aan het gebouw van liet Provinciaal Bestuur te Middelburg van Het uitvoeren van keibestratingen op den westelijken dijk van het kanaal van Ter Neuzen. (Raming f 5000.) Middelburg. Gebouw Prov. Bestuur 11 uur: a. het herstellen van stormschade aan de koppen der havendammen te Wemeldinge; b. het bouwen van een dubbel woonhuis voor personeel te Hansweert. Inl. hoofd-ing.-dir. te Middelburg en arr.-ing. Bongaerts te Goesvoor a. tevens opz. Man in 'tVeld en De Bie te Hansweert en voor b. ing. Ringers te Hansweert. AMSTERDAM, 15 April. 1912. TER NEUZEN, 16 April 1912. Boter per 1/3 K.G. f 0.60. Eieren 104 stuks 3.40. Fransch per 100 fr. f 47. 50 a 47.52 Engelsch per 12.— 12.—. ROTTERDAM, 15 April. Binnenlandsche Granen. Tarwe ruim aangeboden en hooger betaald. Essex per 100 kg. van fll tot f12. Roodkaf van f 11'/* tot fll'/j. Wilhelmina van fll tot fll1/*. DAGEN. Woensdag Donderdag Vrijdag Zaterdag Zondag Maandag Dinsdag 17 18 19 20 21 22 23 April Voorin. 1.48 2.19 2.51 3.24 4.1 4.42 5.32 Nam. 2.3 2.34 3.7 3.42 4.21 5.5 6.1 OTTO DE KLEIJN ELIZABETH J. P. EIJKE, die mede namens de Familie hartelijk dank betuigen voor de betoonde belangstelling. Ter Neuzen, 10 April 1912. Voor de vele bewijzen van deel- neming ontvangen bij het overlijden van onze geliefde Moeder, Behuwd- en Groot moeder, betuigen wij onzen hartelijken dank. Ter Neuzen, 16 April 1912. V. R. KRAMER—Hamerlinck. H. W. R. KRAMER en hunne Kinderen. O. F. A. HAMERLINCK. CIIR. A. S. HAMERLINCK—Kramer en hunne Kinderen. H. L. HAMERLINCK. E. T. HAMERLINCK. M. A. C. HAMERLINCK—de Coninck en hun Kind. te koopen of te huren Ik vraag [niet veel want ik ben JAN SCHEEL en je krijgt er brave buren. In de Lange Straat naast bakker MAAT daar hoop ik te gaan wonen. Loopt niet voorbij 't is entree vrij en ik zal je daar vertoonen Mijn puike waar zoo menig jaar, dit weet ge bij ervaren zijn niet te evenaren, 'k Beveel mij dan opnieuw weer aan 'k zal doen zooals voor dezen^ Je koopt gerust zooveel 't U lust maar 't moet van SCHEELE wezen, Ik hoop dan daar nog menig jaar Uw PARAPLUIES te maken. Ik ben bereid ten allen tijd ook voor de kleinste zaken. Bloembollen in Engeland. Met den „Burger", die in de Ter N. Courant enkele regelen over de staking der bootwerkers schreef, ben ik het volkomen eens, dat er ingeze tenen zijn, die in één dag meer den werklieden „ten goede" zouden kunnen verrichten dan de heer Heykoop in zijn geheele leven. Vuurwerk laten knetteren over het kapitalisme, schetteren over den geldzak, moge den agitator welsprekend maken, aan welsprekendheid van dit gehalte heeft de werkman, per saldo, niets. Een kind verbrijzelt in moedwil of argeloosheid het vernuftig, samengesteld uurwerk, dat een vakman dagenlangen inspannenden arbeid heeft gekost. Het geschil der werklieden met de firma, die zoovele jaren op volkomen correcte wijze tegenover hare ondergeschikten optrad, zal op deze wijze nooit worden beslecht. Als het goed recht tot ontslag bij rechtmatige grieven, niet wordt erkend, kan onmogelijk eenig vergelijk plaats hebben. Dwingend optreden moge voor de werklui en den hun te kwader ure toegeschikten leider schoone bekoring bezitten, die bekoring zal ras verdwijnen, als de werkman eens gaat begrijpen, dat hij door dit ongemotiveerde staken de ellende in zijn gezin voortdurend vergroot. Daarom volge ieder werkman, die de belangen van zijn huis vergeet, den raad van den heer Hey koop en blijve hij staken, totdat hem voldoende blijkt, dat die staking hem niet bracht de beloofde gouden bergen maar armoede en ellende voor langen, langen tijd. Dankend voor de plaatsruimte, Uw dw. GEEN KAPITALIST. Ter Neuzen, 16 April 1912. TER NEUZEN. Huwelijks-aangiften. 10 April. Cornelis Martinus Pliernambucq, oud 27 j., jm. en Krina Elisabeth van de Velde, oud 26 j., jd. 12 April. Henderikus Johannes Snoeck, oud 24j.,jm. en Rosalie Sophia Jacobs, oud 23 j., jd. Prosper Livinus Adrianus de Pauw, oud 27 j jm. en Janna Anna Klaassen. oud 22 j.. jd. Jan de Fouw, oud 25 j-, jm. en Pieternella Wilhelmina de Mul, oud 22 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 10 April. Otto de Kleijn, oud 45 j., weduwn. en Elizabeth Johanna Pieternella Eijke, oud 39 j., wed. Geboorten. 7 April. Pieternella Jacoba, d. van Gerard van Driel en van Cornelia Elizabeth San- derse. Francois Cornelis, z. van Willem Francois Dekker en van Cornelia Koole. 8 April. Willem, 7,. van Pieter Meeuwsen en van Dina Elve. Cor nelis Floris, z. van Cornelis Jan de Bree en van Cornelia Maria van der Peijl. 13 April. Jan, z. van Leonardos van der Meer en van Janna Fre- derika Harms. Bertha Augusta Johanna, d. van Diclus van der Linden en van Rosalia de Wijn. Elisabeth Adrians, d. van Willem Francois Riemens en van Neeltje Henrietta Clarisse. Overlijden. 8 April. Jan Loof, oud 68 j., echtg van Cornelia Donze. 9 April. Janna Hamelink oud 2 in., d. van Krijn en Levina Krane. 12 April. Elfrida Maria Anthonia de Meiier, oud bijna 2 j., d. van Francois Bernard Gustaaf en van Francisca Maria Wauters. Woensdag 17 April. Lijnolie vliegend f 42'/j, f 42'/*, Mei f 41, f 4L1/*, Mei/Aug. f 40'/*, Sept,/Dec f 37'/*, f 371 f 37s/s- Suiker flauw. April f Id'/ih. te koop, Aug f 169/sj genoteerd. Jan/Maart f 127/8 geboden. Aardappelen per II. L. Friesche Borgers f 2,40 a f 2,50. Friesche Blauwen f 3,— a f 3,10. Zeeuwsche Bonten f 3.20 a f 3.50. Zeeuwsche Blauwen f 3,30 a f 3,50. Zeeuwsche Eigenheimers f 2.50 f 2.70. Zeeuwsche Bravo's f 3,a f 3,10. Zeeuwsche Pooters f 2,a f 2,20. Andijker Blauwen f 2,95 a f 3.05. Andijker Bonten f 2,95 a 3,05. Duinzand Eigenheimers f '2.40 a f 3.50. Duinzand Engelschen f 4,90 a f5 Malta f 0.08 a f 0,09'/i per kilo. Spring Malta's f 0,14 a f 0,16 per kilo. Aanvoer weinig. Handel stil. ANTWERPEN, 15 April, 1912. Chilisalpeter vast Loco fr. 26.40, April fr. 26.50, Mei fr. 25.30, Maart fr. 25,10. KOERS VAN HET GELD. GENT, 12 April. Vlas. De handel in Russisch was weinig be langrijk. Verkoopers zijn terughoudend en houden hun prijzen zeer vast. De aanvoeren van inlandsch blijven nog steeds verminderen. De vraag blyft levendig en de prijzen blijven vast. Garens van vlas en van snuit. De vraag is levendig en de prijzen zijn zeer vast en toonen neiging tot stijgen. Jutegarens met kalme vraag, maar de prijzen blijven vast. De spinnerijen hebben volop werk. Katoenengarens met .kalme markt prijzen zijn zeer vast. Linnen met bevredigenden verkoop tot vaste prijzen. Getrouwd EN Nu is mijn Huis niet Schuur en Kluis

Luctor et Emergo | 1912 | | pagina 3