Biimenlandscli Nieuws. Korte Berichten. Uit Stad en Provincie. Kerk en School. Landbouwberichten. schijf, omgeven door een lichtenden ring, waar men naar kan zien zonder het oog door een zwart gemaakt glas of iets dergelijks te be schermen. Deze lichtkroon of corona en de zoogenaamde protuberansen zijn de beide even merkwaardige als prachtverscïiijnselen, die bij een totale zonsverduistering zijn waar te nemen." De berichten omtrent het overlijden van den Paus zijn gebleken onjuist te zijn. De ziektewet-commissie. De commissie tot voorbereiding van de ziekte-verzekering heeft Vrijdag onder leiding van dr. De Visser een vergadering gehouden, naar aanleiding van de ingekomen amende menten, en heeft gisteren onder leiding van dr. Nolens de werkzaamheden voortgezet waarmede zij hoopt deze week gereed te komen. Gisterenmiddag werd de vergadering van „Patrimonium" te Amsterdam geopend door den voorzitter, den heer Van Vliet, die bij zijn openingswoord het afgeloopen jaar naging en dank bracht aan de regeering voor de indiening van verschillende wetsontwerpen. Tijdens de openingsrede kwam de eere-voor- zitter, tevens lid der commissie van advies, de heer W. Hovy, ter vergadering. Door den secretaris, den heer Noordhof uit Arnhem, werd het jaarverslag uitgebracht. Van de 12 Zeeuwsche afdeelingen zijn 8 op Walcheren gevestigd. De toename van het ledental hield geen gelijken tred met het aantal afdeelingen. De oorzaak daarvan is, dat het aantal buitengewone leden afneemt. Hoewel het aantal gewone leden niet daalt, kon het toch grooter zijn. Men schrijft uit Boskoop Naar aanleiding van het bericht, dat ds. B. Tuiustra tot de orthodoxe richting was over gegaan, is hier Zaterdagavond een bijeenkomst gehouden van de kerkelijke colleges. Besloten werd ds. Tuinstra te verzoeken, zoo spoedig mogelijk te vertrekken. Men meende dat ds. Tuinstra als eerlijk man niet anders zou handelen, daar hij beroepen was als vrijzinnig predikant. Op een verzoek van ds. Tuinstra om de gemeente te laten beslissen en bij stemming te laten uitmaken of de meerderheid hem wil handhaven of niet, werd afwijzend beschikt als zijnde onwettig. Na de Engelsche mijnwerkersstaking. Iu vier weken was van Sunderland geen schip met een lading steenkool vertrokken. Vandaar dat het vertrek van de Ford Castle, die 2GOO ton steenkool aan boord had, met bestemming naar Saint Nazaire, Vrijdag ook te Londen belangstelling heeft gewekt. Sprekende te Penrhiwceiber heeft Watts Morgan, een van de voormannen van de mijn werkers, gezegd dat indien de stakende machi nisten in Zuid-Wales geen meer redelijke hou ding aannamen, de leiders der mijnwerkers hun mannen den raad zouden geven de plaatsen van de machinisten te bezetten. Een groot aantal mijnwerkers in Zuid-Wales is nl. ge dwongen, door de staking der machinisten werkeloos te blijven. Van 25,000 machinisten op vijftig spoor wegen ten Oosten van Chicago hebben er 23,000 de leiders gemachtigd de staking af te kondigen, wanneer de verdere onderhandelin gen geen loonsverbetering opleveren. Naar aanleiding van de jongste ontploffing van een bom in een Parijsehen taxi auto, heeft het stakingscomité en liet bestuur van den bond van auto-bestuurders in de bladen ge protesteerd tegen de verdenking, dat de bom aanslag door een stakenden bestuurder ge pleegd is. Zaterdagavond heeft inmiddels opnieuw een autobestuurder in zijn voertuig een kleine bom gevonden, die aan het gemeentelijke laboratorium ter onderzoek is gegeven. Db auto-bandieten te Parijs. Nu is weer te Elbeuf een geheimzinnige grijze auto gezien, waarin drie mannen zaten. De linnen kap boven den wagen had men zoo laag mogelijk laten zakken. Drie vrouwen zagen even buiten Elbeuf de auto voorbij- scliieten in de richting van Rouaan. Toen de vrouwen eikaars aandacht op de tuf vestigden, richtte een der drie mannen, die achter in den wagen zat, een revolver op haar. De politie van Elbeuf heeft dadelijk de politie van Rouaan, Dieppe en Havre op de hoogte gebracht, maar te Rouaan gedane nasporingen hebben niets opgeleverd. De schipbreuk van de Titanic. New York, 15 April. Naar luid van een telegram uit Montreal heeft het stoomschip Virginian dradeloos geseind, dat het langs den zelfden weg van de Titanic bericht had ge kregen, dat ze met een ijsberg in botsing was gekomen en bijstand uoodig had. De Virgi nian ijlde haar te hulp. Londen, 15 April. De Titanic is op 42° Nb. en 50° WL. met een ijsberg in aanvaring ge weest. Volgens rapport is hetschipin zinkenden toestand. De vrouwelijke passagiers zijn in de reddingsbooten overgebracht. Blijkens een telegram van Kaap Race kregen de mailbooten Baltic en Olympic met drade- looze telegrafie het verzoek om de Titanic bij te staan en er spoed mee te maken. De Virginian was te middernacht op 170 mijl ten westen van de Titanic. Men denkt, dat zij haar om 10 uur vanochtend zou be reiken. De Baltic was op 200 mijl afstands. De laatste dradelooze seinen van de Titanic kwamen vannacht om 12.27 bij de Virginian binnen ze waren duister en onsamenhangend. De Carmania en Niagara, die te New York zijn aangekomen, zijn ook ijsvelden tegenge komen. De Carmania heeft zelfs gevaar ge- loopen en kon slechts langzaam en met moeite haar weg erdoor vinden. De Niagara kwam er slechter af. Zij kreeg twee gaten en ver scheiden platen werden nog ingedeukt. Het ijs werd ontmoet op den weg der westwaart- sche schepen bij de Groote Bank. Sedert een week had men uit verschillende bronnen gemeld, dat een groot ijsveld en vele ijsbergen den weg van de in westelijke rich ting varende transatlantische schepen versper den, in de nabijheid van de groote banken. Een gezagvoerder schatte de uitgestrektheid van die velden op een lengte van 70 mijlen en een breedte van 35 mijlen. De Titanic was voorzien van 15 waterdichte schotten, die haar misschien in staat zullen stellen drijvende te blijven tot de Virginian haar bereikt heeft. De Titanic had bij haar vertrek uit Queen- stown 350 eerste, 305 tweede- en 800 derde klas-passagiers aan boord, verder een beman ning van 903 koppen en 3418 postzakken. Het schip is voor een millioen pon(l sterling verzekerd. De bladen bevatten een telegram uit New York zeggende, dat het kantoor van de White Star Line mededeelt dat de Virginian de Ti tanic bijstaat en er geen gevaar voor het leven van de reizigers bestaat. New-York, 15 April. De bladen hier heb ben een radio-telegrafisch bericht uit Halifax ontvangen, meldende dat alle passagiers van de Titanic gered zijn. Londen, 15 April. Reuter's agentschap te New-York bevestigd, dat alle passagiers de Titanic om half vier van nacht hebben ver laten. New-York, 15 April. De Titanic is om 2 u. 20 gezonken. Geen menschenlevens zijn verloren gegaan. TER NEUZEN, 16 April 1912. In de op Donderdag a.s. des namiddags te 2 ure te houden openbare vergadering van den gemeenteraad alhier, komen de volgende punten in behandeling Installatie van den Burgemeester. Bekrachtiging van het door den Burgemees ter uitgevaardigd verbod van samenscholing. Rustig verloopt de bootwerkersstaking alhier. Vrijdagavond werd een werkwillige weer door de politie thuisgebracht, doch er werd reeds niet veel aandacht meer aan ge schonken. Zaterdag en gisteren was de kapitein der marechaussees uit Vlissingen hier. De heer Heykoop betaalde Zaterdag een gedeelte bootwerkers uit de bondskas, naar dat ze groote gezinnen hadden. Gisteren werden werkwilligen met den trein verwacht. Naar We vernamen is er één gekomen. De mare chaussees waren bij het station aanwezig. De politie is versterkt door marechaussees. Don derdag zal in den Raad voorgesteld worden het verbod van samenscholingen door den gemeenteraad te bekrachtigen. t Gisteravond trad de heer Heykoop op met het onderwerp „De stand der bootwerkers staking en welk belang de burgerij bij dezen strijd heeft." Deze vergadering was speciaal belegd voor de burgerij en voor belangstellenden buiten de bootwerkers. Het was de bedoeling dui delijk te maken hoe deze staking ontstond en tot dusver verliep. Ook in onze stad is de z. g. lichtwagen aangekomen. Het is een reclame voor :de Gardner-motoren der N. N. Machinefabriek en Reparatie-inrichting uit Rotterdam. De Ax. Crt. meldt er het volgende van De wagen zelve is van zeer solide constructie en ingericht voor paardenbespanning. Hij is bedekt door een plaatijzeren kap, waarvan de zijwanden gemakkelijk kunnen worden weg genomen en weder op ingenieuse wijze ge sloten. Deze kap bedekt een staanden Gardner- petroleummotor van bijzondere constructie. De motor drijft een dynamomachine door middel van een riem, welke dynamo stroom levert voor een 12-tal gloeilampen en een groot zoeklicht, dat des avonds de omgeving op fantastische wijze verlicht. Behalve deze electrische installatie kan de motor ook drijven een op den wagen opge stelde wagen of ventilateur, teneinde overdag te bewijzen, dat de machine een flinke kracht kan uit oefenen. De ventilateur namelijk maakt 3000 omwentelingen per minuut en neemt dan 3 paardekracht. Het plan om op den wagen verschillende landbouwmachines te stellen, als stroosnijders, koekbrekers enz. en die door den motor te doen drijven, stuitte af op het bezwaar, dat het moeielijk is dergelijke machines steeds te doen werken, bij gebrek aan de voldoende grondstoffen, als stroo, koeken of anderszins. Hoek. Door burgemeester en Wethouders werd ten raadhuize aanbesteed het vervangen van kei- door klinkerbestrating en van grind- baan door kei bestrating over eene wegslengte van 2832 M. met eenige bijkomende werken. Hiervoor waren ingekomen 5 inschrijvings biljetten als van J. P. de Vos te Ter Neuzen voor f 11338, A. de Keuuing te Hoek voor f 11000, R. Ver schelling te Ter Neuzen voor f 11000, F. Duijnhouwer te Goes voor f 10549, Jan Jaco bus van Drongelen te Hoek voor f 10380. De raming bedroeg f 10600. Gegund aan den laagsten inschrijver. Zaamslag, 16 April. Heden werd alhier door B. en W. aanbesteed het maken van riolee- ringen en het leggen van goten op het Zaam- slagsch Veer en op het Dorp. Ingeschreven werd als volgtW. Galle voor f 983, J. v. d. Velde voor f 1018, H. P. Lensen voor f 1115 en L. de Visser en J. H. Houg voor f 1141. Gegund aan den laagsten inschrijver. Axel, 13 April. Op de heden alhier gehouden veemarkt waren slechts 7 stuks rundvee aan gevoerd. Ook vorige jaren was de aanvoer zeer ge ring, zoodat deze voorjaarsmarkt in 't geheel geen levensvatbaarheid schijnt te bezitten. Kijkuit. Door de marechaussees wordt een onderzoek ingesteld in verband met het spoor weg-ongeluk op Paaschmaandagavond gebeurd tusschen Hulst en Ter Neuzen en waarbij de machinist jammerlijk het leven verloor. In de Donderdag gehouden vergadering van aandeelhouders der Stoomtram Hulst- Walsoorden werden in den raad van bestuur in de vacatures, ontstaan door het overlijden van de heeren Alb. Vandenbroeck en Jules Vogelvanger, gekozen de heeren Victor Van denbroeck te St. Nicolaas en G. Vogelvanger te Hulst. Tot voorzitter van den raad van bestuur werd benoemd de heer Victor Van denbroeck. Philippine. Dat voor het pachten van land, bestemd om beetwortelen op te zaaien, hooge prijzen worden besteed is bekend, doch dat er in de 1892 ingedijkte polders alhier voor dat doel land is gepacht tegen f 11)0 van 't ge niet zal bij velen wel ongeloofbaar schijnen, een feit moet het wezen dat die sedert kort ingedijkte polders zich voor bieten cultuur toch nog beter leenen dan het land in de oude polders, wat dan ook de reden schijnt te zijn dat zoo een hooge prijs besteed kan worden. Oostburg. Gisternamiddag is onder de Oost- burgsche lijnwerkers bij den aanleg van de stoomtram Oostburg—ZuidzandeCadzand een werkstaking uitgebroken. Hun eisch is hooger loon, omdat lijnwerkers, die van buiten dezer gemeente komen, een hooger loon ontvangen. Tram Hansweerd—Vlake. Binnenkort zal de aanbesteding plaats heb ben van de lijn voor de door de Provincie Zeeland te exploiteeren Décauville-tram van het station Vlake der Staatsspoor naar Hans weerd, in aansluiting met den Provincialen stoombootdienst op Walzoorden. In tegenstelling met hetgeen „Zelandia" meldt, dat de tram zeer spoedig in exploitatie zal komen, werd ons ter bevoegder plaatse verzekerd, dat daarvan nog niets te zeggen valt. Toch blijkt, dat het aanvankelijk vernomen gerucht, dat de plannen van het stoomtram- net op Zuid-Beveland, waarin ook Hansweerd rs opgenomen, het tot stand kouien der Décau ville-tram zouden doen vervallen, onjuist was. (N. Z. Crt.) De Alg. Mij. tot beleenen en aankoopen van met vruchtgebruik of periodieke uitkee- ringen belaste waarden, gevestigd te Middel burg, zal 20 April 1912 alhier een algemeene vergadering houden, waar het verslag zal worden uitgebracht over het zesde boekjaar. Hieraan is het volgende ontleend Gedurende 1911 werden 32 leeningen afgeslo ten tot een bedrag van f 594.033op ultimo December 1910 bestond uit f 1.911.330.16V2 samen f 2.505.363.16V3afgelost werd gedu rende 1911 een bedrag van f226.609.09; op ultimo December 1911 stonden uit 101 lee ningen tot een bedrag van f 2.278.754.071/2. Met de uitgifte van 4Vs pandbrieven werd voortgegaan. Op ultimo December 1910 waren uitgegeven pandbrieven tot een bedrag van f 1.903.700; gedurende 1911 werd uitgegeven f480.600; samen f2.384.300. Uit het winstsaldo ten bedrage van f 11.760.92 wordt uitgekeerd aan: Aandeelhouders 8°/o dividend over het verplicht en 4 over het onverplicht gestorte kapitaal f 4.324.Ter wijl in het Reservefonds wordt gestort een bedrag van f 5.498.15. Bij goedkeuring der voorgestelde winstver- deeling zullen de gezamenlijke reserves be dragen Reservefonds f 16.486.72 Waarborg fonds f25.337.37; totaal f41.824.09. Middelburg. De driedaagsche Bazaar, ge houden ten voordeele van de Chr. bewaar school, alhier is prachtig geslaagd. Overtroffen de inzendingen zeer verre de verwachtingde verkoop was een waar suc ces. Aan den avond van den eersten dag was zoo goed als de helft en den tweeden dag bijna alles verkocht, zoodat voor den laatsten dag, om niet achter leege tafels te staan, moest ingeslagen worden. Bij de sluiting had alles en er was wat 1 van de inzendingen op een 15 tal stuks na zijn weg gevonden en ook deze artikelen kregen nog koopers. De opbrengst bedraagt ruim f 1000—, waar van de onvermijdelijke kosten moeten afge trokken. Door de besturen der veilingsvereeni- ■gingen Zuid-Beveland en Walcheren, Maat schappij tot bevordering van Ooft- en Tuin bouw in 't kanton Oostburg, en de Zeeuwsche Boomkweekersvereeniging te Kapelle is Za terdag j.l. aan den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel het navolgende request gezonden Geven met verschuldigden eerbied te kennen de ondergeteekenden (namen der bestuurs leden) dat voor den in Zeeland uitbreidenden tuin bouw deskundige voorlichting zeer noodig en gewenscht is dat speciaal de fruitteelt, de groententeelt en de bloembollencultuur in deze provincie nieuwe takken van bedrijf zijn dat de tegenwoordige Rijkstuinbouwleeraar voor Zeeland en Westelijk Noord-Brabant naar hun bescheiden meening een te uitgestrekt arbeidsveld heeft dat genoemde ambtenaar met grooten ijver en toewijding de belangen der tuinbouwers tracht te behartigen dat hem echter tijd en gelegenheid ontbre ken om aan tuinbouwers inlichtingen te ver strekken omtrent zaken, die tot hun bedrijf behooren dat daarom adressanten zich tot Uw Excel lentie wenden met het eerbiedige doch drin gende verzoek, het U moge behagen te be vorderen dat de tegenwoordige Rijkstuinbouwleeraar voor Zeeland en Westelijk Noord-Brabant worde benoemd tot Rijkstuinbouwleeraar voor de provincie Zeeland, wien Goes of Middelburg als standplaats worde aangewezen. Gereformeerde Kerken. Beroepen te Monnikendam G. R. Kuyper, cand. te Amsterdam. Bedanktvoor Ter Apel door A. de Boer te Grijpskerk. Ned. Hervormde Kerk. Tweetalte Rilland-Bath H. J. Vissers te Kleverskerke en D. Warners te Gapinge. Beroepen te Waddingsveen S. Ronner te Hendrik Ido Ambachtte Hoogewoud (N. H.) P. G. Dijkema, cand. te Beerta (Gr.) Aangenomen: naar Welsrijp en Bajum door G. van Wolfswinkel te IJlst. Bedankt: voor Jutfaas (toez.) door B. J. van Heijningen te Bussum. De Chr. Jongelingsvereeniging „Onze hulpe zij in den naam des Heeren" vergadert a. s. Donderdagavond om 8 uur in de consistorie kamer der Geref. Kerk in de Nieuwstraat alhier. KANTONGERECHT TE TER NEUZEN. Over de waarde der suiker bietenbladeren. Vooral in bet jaar 1911 viel de aandacht op de groote waarde van de koppen en het loof der suikerbieten als veevoeder. Ten allen tijde heeft men de bietenbladeren als vee voeder gebruikt en terecht, want het gehalte aan de verschillende voedingsstoffen is niet gering. Zij bevatten toch gemiddeld 1,4 pCt. verteerbaar eiwit en hebben een zetmeel- waarde van 7,2, terwijl hun productiewaarde 85 is, terwijl deze cijfers bij gras van een gewone weide zijn 1;7 pCt. verteerbaar eiwit, 11,1 zetmeelwaarde en 91 productiewaarde. Men ziet hieruit, dat de voedingswaarde van bietenloof zeer hoog geschat moet worden. Daar komt bij, dat de beesten het graag lusten. Vooral verleden jaar, toen door de groote droogte het veevoeder zoo schaarsch was, is de waarde van het bietenloof gestegen. Men ziet van heinde en ver het bietenloof halen, het wordt notarieel verkocht op som mige plaatsen en men besteedt prijzen tusschen 25 en 35 gld. per gemet, dat is gemiddeld f90 per H.A. Natuurlijk gaat dit en ge lukkig niet elk jaar zoo, maar toch elk jaar hebben de bladeren waarde en hoe flinker Veroordeeld zijn H. L. d. K.A. d. F., landbouwers te AxelC. A. D., landbouwer en K. B., dienstknecht beiden te Zaamslag, ter zake van met een beladen voertuig een kunstweg be rijden bij dooiweder, terwijl zulks verboden is, ieder tot eene boete van f 1, subsidiair 1 dag hecht. J. v. E., werkman te Axel, ter zake van het rapen van schelpvisch, 2 maal gepleegd, tot 2 boeten elk van f 3, subs. 3 dagen hecht voor elke boete. S. J. H zonder beroep te Ter NeuzenC. d. R., zonder beroep; M. v. D., werkman, beiden aldaar, ter zake van het bevisschen der Zeeuwsche Stroomen zonder consent, ieder tot eene boete van f 3, subs. 3 dagen hecht. J. D. J. en A. J., beiden te Hoek A. d. P. en H. d. Z., beiden te Ter Neuzen, allen zonder beroep, ter zake als vorên, tot berisping. P. M., melkleurder te Hoek, ter zake van het rijden buiten een grindbaan, tot eene boete van f 1, subs. 1 dag hecht. C. C., varensgezel te Ter Neuzen J. L. D., visscher te Ter Neuzen M. J. v. B., werkman te Ter Neuzen, ter zake van openbare dronkenschap, ieder tot eene boete van f3, subs. 3 dagen hecht. C. B., schippersknecht te Ter Neuzen, ter zake als voren bij herhaling, tot hecht, van 3 dagen. C. O., arbeiderI. D., arbeiderC. D., timmermansknecht; D. A. v. d. B., metselaar; M. d. K., rijwielhandelaarA. H., landbouwer, allen te Axel L. O., arbeider te Ter Neuzen C. D.. metselaar te Zaamslag, allen ter zake van het fietsen zonder licht, ieder tot eene boete van f 1, subs. 1 dag hecht. G. B., werkman te Ter Neuzen, ter zake van Leerplichtwetovertreding, tot eene boete van f 3, subs. 3 dagen hecht. Vrijgesproken: M. V., bootwerker te Ter Neuzen, ter zake van Leerplichtwetovertreding.

Luctor et Emergo | 1912 | | pagina 2