Uit Stad en Provincie. Ingezonden Stukken. Burgerlijke Stand. Hoogwatergetij te Terneuzen. TER NEUZEN, 12 April 1912. Dinsdagmiddag vergaderde in de Geref. Kerk alhier de Ring Z.-Vlaanderen van Jonge- lingsvereenigingen op Geref. grondslag. Tegenwoordig waren 6 vereenigingen n.l. Ter Neuzen, Zaamslag, Axel, Spui, Schoondijke en Oostburg. De vergadering werd door den Voorzitter dhr. C. van Alten, op de gebruikelijke wijze geopend, waarna deze een kort openingswoord sprak. Van Oostburg was bericht gekomen, dat de inleider van het onderwerp „de zwijgers op de J. V." voor deze vergadering, niet kon tegenwoordig zijn. Van Axel was van G. den Deurwaarder een schrijven ontvangen, dat hij als lid van het Z. Afdeelingsbestuur bedankte. De voorz. drukte hierover zijn spijt uit en stelt voor hem een brief van dank te sturen voor al hetgeen hij in 't belang der J. V. ver richt heeft, daar hij wel zijn sporen op dit terrein heeft verdiend. Thans worden enkele stemmingen gehouden. Tot voorzitter wordt herkozen C. van Alten tot primus-afgev. Z. Afdeeling Jac. Haak en tot secundus-afgev. F. Versloot. Hierna wordt door den secretaris een keurig en zaakrijk Jaarverslag uitgebracht, waaruit o. a. bleek dat aan den Ring ontvallen was de J. V. te Hoek en verrezen was een J. V. te Spui. De Ring bestond uit 6 Vereen, mot 86 leden. Gehouden waren 4 vergaderingen waarop gemiddeld 36 leden tegenwoordig. De secretaris eindigt met een aansporing om flink te werken, ja te bidden en te werken opdat de jongelingen zich toegerust weten met een kennis die later voor hun kerkelijk, maat schappelijk en politiek leven van zoo groot nut kan zijn. Uit het verslag van den penningmeester bleek dat de ontvangsten bedroegen f45,18 en de uitgaven f4l,396 alzoo een batig saldo van f3,786. Hierna werd door de J. V. van Ter Neuzen bij monde van S. Koster behandeld het onder werp „Het Secretariaat". Op duidelijke wijze werd aangegeven aan welke eisclien een se cretaris moet voldoen en wat zijn werk is. Hierop volgde eenige discussie. Ten slotte werd door F. Versloot ringrapport uitgebracht. Hieruit hleek dat de rapporten van den ringbezoeker aan de verschillende vereenigingen voor 't grootste deel gunstig waren. Hierop volgde eene aangename bespreking, die tengevolge hail, dat sommige bezwaren en opmerkingen vervielen en dat de in 't be gin uiteenloopende meeningen nader bij elkaar werden gebracht. Na de rnededeeling dat de eerstvolgende vergadering 1). V. op Hemelvaartsdag te Oost burg zal gehouden worden, wordt de verga-' dering met dankgebed door den heer J. C. de Koning van Othene gesloten. Een 12-tal belangstellenden woonde de ver gadering bij. Dinsdagmiddag werd in het lokaal „Bethel" alhier eene tentoonstelling gehouden van de vervaardigde teckeningen der avondteeken- school der Clir. Werkl. Vereen, alhier. Zeer aardig geëtaleerd trof men daar een groote verzameling teekeningen aan, waaronder prachtige. Het aantal was nog grooter dan dat van het vorige jaar. Wc zagen mooie teekeningen van beesten, van bouwkunde, van ornamenten, en van andere voorwerpen. En duidelijk waren de vorderingen der leerlingen te zien, als men van één leerling een zevental teekeningen naast elkaar zag hangen, dan was de eerste met de zevende een groot verschil in voor uitgang. We hoorden dat er met lust en ijver des avonds gewerkt werd en dat ook het onderwijs in de Ned. Taal en rekenen gojede vruchten afwierp. Het is dan ook geen wonder dat do volgende leerlingen prijzen toegekend werden voof het lijnteekenen 3e klasse werd de le prijs behaald door P. Bruggeman, 2e prijs H. van der Peijl. 2e klassele prijs C. Liebers, 2e prijs II. de Jonge, le klasse: le prijs A. Been, 2e prijs niet toegekend. Handteekenen. 3e klassele prijs Jan Kroon, en een eervolle vermelding aan C. Ribbens J.Kz. 2e klasse: le prijs Chr. Taze- laar, 2e prijs Jac. Deij. le klasse le prijs J. van Damme, 2e prijs W. Ramondt en 3e prijs II. Ribbens Cz. Er was een ganschen middag veel bezoek en ook menig ouderpaar had schik in het werk van hun kind. De werkstaking onder de bootwerkers alhier is nog niet geëindigd. Wederom hadden conferenties plaats tusschen de firma Little Johnston en een drietal werklieden, bijge woond door den waarnemenden en den be noemden burgemeester en den wethouder D. J. Dees. De firma Little Johnston is niet genegen de 5 ontslagen werklieden weer in vasten dienst terug te nemen, wel kunnen ze in de losse ploegen arbeiden. Dit laatste willen deze 5 bootwerkers echter niet. Dinsdagmiddag ging eerst één man aan het werk, dit voorbeeld werd door verscheidene andere bootwerkers opgevolgd. De groote meerderheid echter was over dit aan het werk gaan niet te spreken en zelfs vrouwen liepen te hoop en keurden dit zeer af. Een vrouw, echter wilde iets brengen aan een die aan het werk gegaan was, wat hij bij het werk noodig had, doch werd hierin door andere vrouwen vrijwel verhinderd. De werkwilligen werden door de politie naar hun huis vergezeld. Woensdagavond trad A. W. Heijkoop uit Rotterdam hier weer op en keurde het aan het werk gaan van sommigen zéér af. Gisterenmorgen wilden eenige personen uit den omtrek van hier komen om aan het werk te gaan. Dit werd hun echter belet, doordat de wegen meer of minder afgezet waren door staken de bootwerkers. Eenige van de bootwerkers hebben gisteren gewerkt en werden door de politie naar huis ge bracht. Gisterenmiddag hebben een aantal vrouwen de werkwilligen bij het naar huis be moeilijkt. Des namiddags kwam burgemeester Huizinga hier weer aan. Eenigen tijd daarna werd door den inspecteur van politie voor het stadhuis, namens den burgemeester medegedeeld dat vol gens het bewuste artikel uit de gemeentewet, samenscholingen van meer dan 3 personen ver boden werden. Om ongeveer 7 uur werden wederom de werkwilligen door de politie naar huis gebracht. Toen ontstond er aan de Axel- sche brug een volksoploop. De rijks- en ge meentepolitie dreef de menigte met de blanke sabel uiteen. Er vielen eenigegevoelige klappen. Daarna werd ook in de Noordstraat ruim baan gemaakt, zoodat er gioote paniek onstond. De burgemeester begaf zich daarop tusschen het volk, en hield daarna ten stadhuize met de politie eene samenspreking. ZEdel. achtb. sprak ook nog met A. W. Heijkoop uit Rotterdam. Eenigen tijd daarna was de rust weer ingetreden, hoewel het voorgevallene druk besproken werd. Des avonds trad A. W. Heijkoop uit Rotter dam wederom op, om voor de bootwerkers te spreken. Ook arriveerde hier gisteravond laat, bereden politie. Hedenmorgen vroeg deed de marechaussee te paard dienst. De werk willigen, bestaande uit slechts 3 personen, werden door de politie gebracht naar en af gehaald van hun werk. Om 8 uur kwam de kapitein der marechaussees uit Vlissingen hier per Prov. boot aan. Burgemeester Huizinga liield hedenmorgen eene samenspreking met de bootwerkers. Overigens verloopt het vandaag vrij rustig. Door B. en W. alhier is tot brand meester benoemd J. A. Meertens en tot onder brandmeester C. Nobels. 24 Mei a. s. is het 20 jaar geleden dat de heer J. A. van Rompu, lid van de Prov. Staten van Zeeland is, voor het district Hulst. Sedert 3 Juli 1895 maakt genoemde heer deel uit van het college van Gedep. Staten. Een ooggetuige schrijft ons omtrent het spoorwegongeluk nabij Kijkuit het volgende „Het stormde en de regen kletterde tegen de ruiten, toen ik Maandagavond plaats nam in den laatsten trein van Hulst naar Ter Neu zen. Ik had er niet op gelet, maar vermoe delijk was de trein over tijd het treinpersoneel althans dreef bij het instappen aan tot spoed en haastig werd het sein gegeven tot vertrek. Weinig zal de machinist er op dat oogenblik aan gedacht hebben, dat hij voor de laatste maal de hand aan de kruk der machine sloeg. Ik zat in een der middelste waggons en onze afdeeling was geheel bezet. Het was een aangenaam gevoel zoo droog en wel binnen te zitten, terwijl daar buiten de wind gierde. Een reizend muzikant vermaakte met kwink slagen een groepje grappenmakerseen paal mannen waren in ernstig gesprek over de verantwoording, die rust op het spoorweg personeel en de treurige gevolgen, welke mis bruik van sterken drank vaak na zich sleept vrouwen trachtten hare kinderen wakker te houden, die na een vermoeienden dag het hoofdje vlijden op moeders schoot. Plotseling hoorde ik een doffen slag en alsof een reuzenvuist hem omklemde en in bedwang hield, stond onze waggon roerloos stil. Op hetzelfde oogenblik sloeg ik met het achter hoofd tegen den wand, terwijl de reiziger, die tegenover mij zat, mij tegen het voorhoofd vloog. Een luid gegil van vrouwen en kinderen volgde. Daar de waggon zich niet meer bewoog, begrepen wij dat er verder geen gevaar was en dus was ons eerste werk het portier te openen en naar buiten te springen. Van alle kanten klonk nu het geroep: „De trein staat in brand Na de dames en kinderen behulpzaam te zijn geweest bij het uitstappen, wat niet zoo geinaklfelijk ging, omdat de onderste treeplank zich vrij hoog boven den beganen grond be vond, ging ik op onderzoek uit. Het was duidelijk, dat de trein niet in brand stond, maar waarmee was hij in botsing gekomen Ik trachtte langs de linkerzijde over eene brug, die over eene waterleiding ligt, naar het voorste deel van den trein te komen. Spoedig echter bleek mij dit onmogelijk, daar het voorste deel naar die zijde was omgevallen, terwijl de locomotief voortdurend gillend fluitend mij wolken stoom tegenjoeg. Teruggaande bemerkte ik nog verscheidene reizigers in den treinzij waren door een conducteur gewaarschuwd niet uit den wagen te springen. Was dit niet gebeurd, dan waren daar ongetwijfeld velen in het afwaterings kanaal terecht gekomen. Den trein aan de achterzijde omgaande, zag ik eene baanwachterswoning, waar ik mij dadelijk heenbegaf en die weldra met reizigers was gevuld. De vriendelijke bewoners waren druk in de weer met het afwasschen der gekwetsten en het uitreiken van drinkwater. Het waren gelukkig alle lichte kwetsuren, die behandeld werden, maar toch bij het zien van hloed werd het ons eerst recht duidelijk in welk groot gevaar wij waren geweest. In zulke oogenblikken verstaat men eerst recht, wat het zeggen wil, dat er maar eéne schrede is tusschen het leven en den dood. Aller vraag was thans, wat wij hadden te doen. Ik begaf mij weder naar den trein en klauterde met veel moeite op de loopplank, om daarna met handen en voeten tastende op die wijze het voorste deel van den trein te bereiken. Doch alweer ontdekte ik, dat het ook aan de rechterzijde, althans zonder licht, onmogelijk zou zijn den trein voorbij te komen en dus keerde ik weder terug naar de baan wachterswoning. Inmiddels had de baanwach ter eenigen keeren aangeboden hen naar het station Kijkuit te brengen met een lantaarn en ik sloot mij bij dit gezelschap aan. Nu ging het betrekkelijk gemakkelijk om den trein voorbij te komen. Wij drongen, na de brug van het kanaal gepasseerd te zijn, eenvoudig door de heg, liepen een eind over het veld en kwamen toen weer op de spoorbaan. Hier was het, dat wij de goederenwagens zagen, die het ongeluk hadden veroorzaakt, en dat wij voor het eerst vernamen, dat de machinist vermist werd. Om half elf werd zijn lijk per brancard te Kijkuit in het station binnengebracht, om Dins dagmorgen naar St. Nicolaas vervoerd te worden, waar zijne vrouw met een kind woont. Spoedig bereikten wij nu het station, waar voor en na alle ueizigers aankwamen en wij wachten konden op den hulptrein uit Ter Neuzen. Wachten duurt altijd lang en ieder verlangde zoo gauw mogelijk thuis te zijn om de familieleden te kunnen geruststellen. Voor een Axelsch meisje, dat 's morgens reeds om 4 uur hare woning op Tèssel verliet om hier in het late avonduur zoo dicht bij het ouder lijke huis bijna te verongelukken, moet de tijd wel bijzonder traag zijn voortgekropen. Het trein en stationspersoneel verdient een woord van warmen dank voor de kalme en gerust stellende wijze van optreden en voor de be toonde vriendelijke bereidwilligheid en hulp vaardigheid. Wij zouden echter|aan de Maat schappij Mechelen-Ter Neuzen willen vragen om beter verlichtingsmatertaal voor zulke gelegenheden en een Hinken voorraad verband middelen in elk station of elke baanwachters woning. Vooral waar het treinpersoneel de handen vol werk heeft met het zoeken naar een vermiste en geneeskundige hulp niet aan stonds aanwezig kan zijn, moet het reizend publiek in de gelegenheid zijn zich onderling te helpen en daartoe over de noodige hulp middelen kunnen beschikken. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) GEMEENTERAAD VAN AXEL. DAGEN. Voorm. Nam. Zaterdag 13 April 11.46 Zondag 14 0.9 12.29 Maandag 15- 0.46 1.4 Dinsdag 16 1.18 1.33 Woensdag 17 1.48 2.3 Donderdag 18 2.19 2.34 Vrijdag 19 2.51 3.7 Gehoor gevende aan den oproep onzes Burge meesters, waren we Dinsdag 2 April ten gemeente- liuizq verschenen, om Axels belangen te bespreken. Nadat enkele ingekomen stukken behandeld waren moesten we de voorwaarden vaststellen waaronder de schoollokalen moeten schoongehouden worden. Omdat ook in de o. 1. s. gas aangelegd is, zijn alle vroegere gemaakte bepalingen over lampekatoeu enz. vervallen. De gewijzigde voorwaarden zooals die opgemaakt waren door B. en W. werden aan genomen z. h. 9. Idem is 't gegaan met de in structie voor den te benoemen Directeur der gas fabriek. Daar werd n.l. geene wijziging ingebracht. Bij de behandeling van het volgende punthet verzoek van B. en W. tot machtiging voor het opmaken voor een te benoemen directeur aan de gasfabriek, wilde collega -v. Driel zijn licht laten schijnen in deze duistere zaak. Daartoe trok zijn Edele een verfomfaaid papiertje uit den zak, want hij had zijn ovatie willen vereeuwigen en ze daartoe aan het papier toevertrouwd, en wilde beginnen zijn speech af te steken. De voorzitter meende echter dat collega v. Driel misschien wel eens te veel licht zou ontsteken en raadde hem aan met zijne beschouwingen te wachten totdat heel deze zaak uit de wereld was. Dan zou hij ze gevoeglijk als nabetrachting kunnen te berde brengen. We hebben daarna besloten dat B. en W. geen „voor dracht", maar een „aanbeveling" zullen opmaken. Vervolgens hebben we den gemeente-ontvanger eene gratificatie van f 100 toegekend voor de buiten gewone werkzaamheden, die hij heeft moeten ver richten aan de gasfabriek. Bij de bespreking hier over werd als ter sluiks door B. en W. medege deeld, dat aan de gasfabriek de zaak, hoewel V. d. Berge nu weg is, toch nog niet heelemaal in orde is. Ja er zijn reeds verdachte verschijnselen aan de retorten op te merken. En dat al, nu de gasfabriek nog geen half jaar werkt. Er loopen in Axel nog wel andere geruchten, maar daarop zal ik maar niet ingaan. Ik wil liever wachten wat de deskundigen door hun onderzoek aan het licht zullen brengen. Tot zoolang dus gewacht Eindelijk waren we nu gekomen aan de benoeming van de commissie, die de fabriek zal onderzoeken. Wat zouden B. en W. gaarne gewild hebben, dat de Raad een persoon benoemd had, laat ik maar zeggen door B. en W aangewezen, en dus in hunne oogen een hun welgevallig persoon. Ze maakten er wel een mooien draai aan, maar een goed ver staander heeft slechts een half woord noodig. 't Begon al zoo. De Raad moet een persoon be noemen, doch vóór we daartoe overgaan, moeten wij met verschillende heeren in correspondentie treden om ons te vergewissen of zij bereid zijn zitting te nemen. Niet waar. B. en W. zullen enkele personen aanschrijven en daaruit mogen de Raadsleden dan iemand benoemen. Een klein kind kan die twee wel doorzien. Boven dien werd de zaak daarmede nog wat op de lange baan geschoven en in dien tusschentijd kan er veel veranderd worden. Daarom wilde collega Kruijsse ook niets weten van eene benoeming van dhr. Coster, ponder dat B. en W. daarover eerst inlich tingen ingewonnen hebben. Als die inlichtingen dan weer zulke waren als die van den vorigen directeur, daarover waren ook inlichtingen inge wonnen, dan gaf ik er geen cent om. Misschien wilden B. en W. zelf wel eens naar Sluiskil gaan om te kijken of dhr. Coster zijn vak goed verstond, want zie je, volgens collega Kruijsse zou dat wel afloopen over de administratie, maar het onderzoek moet gaan over het beheermet de practische resul taten. Dat zou dhr. Coster zeker niet weten. Ook twijfelt collega Kruijsse er aan of hij in deze on partijdig arbiter zou zijn. Of dan de heeren, door B. en W. aangezocht, ook onpartijdig zouden zijn. Zooals de waard enz.Die commissie zit de heeren B. en W. toch dwars in de maag, want toen collega Oggel het voorstel deed om tot de benoeming over te gaan, verschoot collega Kruijsse zijn laatste pijl, waarmede hij dat misschien tegen kan houden, door er op te wijzen, dat 't niet op de agenda stond. Net als indertijd met de motie van J. J. de Feijter. Dat trucje van collega Kruijsse gaat echter niet meer op. En omdat hij Coster niet kent, daarom wil hij die niet. De meerderheid van den Raad was gelukkig kwiek genoeg om de plannen van B. en W. te doorzien. Ze wilden de zaak nu niet eens op de lange baan schuiven. Daarom werd besloten eene commissie te benoemen, zoodat de zaak nu dus loopt. We zullen er nog wel meer van hooren. Daarna behandelden we het voorstel van B. en W. tot het pensionneeren van gemeenteambtenaren. Daarover werd heel wat gepraat om toch maar dien last van onze schouders af te wenden en het Rijk daarin te laten voorzien. Het Rijk zal echter, als er tenminste zoo'n wet komt, alleen de ambte naren voor de administratie pensionneeren. De andere gemeenteambtenaren blijven toch ten laste der gemeente. De meerderheid van den Raad wilde die zaak echter nu op de lange baan schuiven. Over de wijsheid door sommige collega's in dezen verkondigd, zal ik maar niet uitweiden. Na enkele kleinigheden kwam het rapport der commissie van onderzoek der bewaarschool ter sprake. Die com missie wilde den houder der bewaarschool f 100 voor één jaar geven, echter onder voorwaarden, door B. en W. te stellen. B. en W. wenschten dit voorstel der commissie niet over te nemen, want dan gaat het lijken op eene bedeeling, en kan iedereen wel zoo'n zaakje opzetten en als hij te kort komt aan den Raad vragen om het te kort aan te zuiveren. B. en W. wilden toezicht uitoefenen op het onderwijs, ook op de rekening en verantwoording en dan J/j van het te kort aanzuiveren, terwijl het andere door particulieren moet gedekt worden. B. en W. zullen daarenboven de personen aanwijzen, die voor reductie in aanmerking komen. Na eene korte bespreking werd het voorstel der commissie verworpen en dat van B. en W. aangenomen. Bij de omvraag wees collega Dekker op den slechten toestand, waarin het Buitenwegje verkeert, 't Oude deuntje. Slechto weg. Er zal in voorzien worden. Als collega Dekker maar volhoudt, dan zal eindelijk wel ver betering in treden. Collega v. Driel kan toch niet langer zwijgen. Het bewuste papiertje kwam weer voor den dag en de speech begon. Maar opeens middenin hier zweeg de spreker stil. Hij kon niet meer Door aandoening overmeesterd over de verguizing van B. en W. kou hij met omfloerste stem slechts deze woorden nog stamelen„Het geeft toch niks meer Of B. en W. met deze verdediging van 't „enfant terrible" in hun schik zullen zijn Of hij er hun onschuld zoo klaar als een klontje mede heeft bewezen Ik hoop dat ik nooit in de handen van dergelijke advocaten zal vallen. Aan het einde der vergadering nam de Burge meester afscheid van ons, daar hij uit Axel vertrekt wegens zijne benoeming tot Burgemeester van Ter Neuzen. De oudste Wethouder Lamaitre dankte hem met eenige waardeerende woorden voor hetgeen hij in Axel gedaan en tot stand gebracht heeft. 't 12de RAADSLID. TER NÉUZEN. Huwelijks-aangiften. 1 April. Aector Kuijk, oud 28 j., jm. en Maria Willemsen, oud 21 j., jd. 4 April. Raymond Louis Marie Simoen, oud 28 j., jm. en Johanna Catharina Mo- bacli, oud 23 j., jd. 6 April. Willem Moerman, oud 23 j jm. en Marie Janna Kolijn, oud 24 j-, jd. Hendrik van der Bent, oud 28 j., jm. en Janna Neeltje Scheele, oud 28 j., jd. Geboorten. 31 Maart. Francois, z. van Pieter Gerreman en van Johanna Wadde van Roon. 3 April. Kommerina Willemina, d. van Willem Oostdijk en van Adriana Francina Faas. Ivonne Leonie Marie, d. van Hypolytus Coene en van Maria Sophia Vermandel. 4 April. Cornelis Andries, z. van Anthonie Pieter Frederiksen en van Christina Ruster. Overlijden. 31 Maart. Pieter Willem, Wieland, oud 44 j., echtg. van Leijntje Harte. 3 April. Sytze Reinder Elsinga, oud 53 j., echtg. van Jo hanna Elisabeth Foudraine. Janneke van de Velde, oud 5 j., d. van Cornelis en van Anna Dieleman. 6 April. Pieter de Feijter, oud 77 j., echtg. van Janna Dieleman. HOEK. Huwelijks-aangiften. 7 Maart. Marcus de Bokx, oud 23 j., jm. en Adriana Helmendach,. oud 21 j., jd. 21 Maart. Pieter Cornelis Drabbe, oud 33 j., jm. en Adriana Ollebek, oud 26 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 7 Maart. Jan de Bree, oud 23 j jm. en Anna Deij, oud 24 j., jd. 21 Maart. Marcus de Bokx, oud 23 j jm. en Adriana Helmendach, oud 21 j., jd. Geboorten. 1 Maart. Cornelia Maatje, d. van Jan van Es en van Anna Maria van der Gouwe. 7 Maart. Rachel, d. van Joost Riekwel en van Janneke Oppeneer. 12 Maart. Gillis, z. van Ma- rinus Adriaan Drabbe en van Anna Johanna Leen- houts. 14 Maart. Leendert Jan, z. van Cornelis Jacobus Roose en van Janna Herrebout. 19 Maart. Cornelis. z. van David de Putter en van Adriana Scheele. 25 Maart. Maria Wilhelmina, d. van Jozias Abraham Leenhouts en van Maria Wilhel mina Tollenaar. n n •n n

Luctor et Emergo | 1912 | | pagina 6