Aanbesteding. Uit de Pers. Reclame Berichten. Uit Stad eu Provincie. Kerk en School. Gemengd Nieuws. Lijst van Aanbestedingen. Advertentie ii. wering van schoolverzuim. Aan den brigadier der Ilijksveldwacht wordt eene gratificatie van f30. toegekend voor politiediensten ten bate der gemeente verricht. Een vroeger genomen be sluit om eene geldleening van f 1200 aan te gaan wordt ingetrokken en veranderd in eene leening van f 2000. Dit zal zijn voor de rioleerings- werken, voornamelijk op bet Veer en Nieuw- Zaamslag. Axel. Op 6 April 1.1. werd alhier aanbesteed door de Vereeniging „Axel Station" te Axel 30,000 kg. Chilisalpeter levering eind April en 60,000 kg. Chilisalpeter levering eind Mei. Inschrijvers voor beide leveringenP. J. van Ardenne, Dordrecht voor f 12.87 en f 12,08, W. Bedet, Ter Neuzen voor f 12,76 en f 12,05, De Meulichij, Clinge voor f 12,61 en f 12,03, D Scheele Az., Ter Neuzen voor f 12,55 en f 11,99, P. J. Scheele, Ter Neuzen voor f 12,53 en f 11,975. Gegund bpide Ipartjjen aan P. J. Scheele te Ter Neuzen. paling willen bedingen bij de overeenkomst van 1874 omtrent eene verbetering van het kanaal Ter Neuzen—Gent. Doch toen op aandrang van Antwerpen die overeenkomst verworpen werd door ae Bel gische Kamer op 24 Mei 1876, heeft men be doelde bepaling maar niet verder aangeroerd. Niet aangeroerd, toen onder het liberale ministerie-Kappeyne over een nieuwe over eenkomst werd onderhandeld, die op 31 Oct. 79 tot stand kwam. Niet aangeroerd, toen het liberale ministerie- Roëllvan Houten op 29 Juni 1895 de over eenkomst sloot, tengevolge waarvan de groote verbetering van het kanaal werd aangebracht, die we thans mogen bewonderen, doch die Ter Neuzen in den put helpt. Niet aangeroerd toen deze overeenkomst werd goedgekeurd bij de wet van 29 Januari 1897, ofschoon we sedert September 1891 in de Tweede Kamer werden vertegenwoordigd door een liberaal afgevaardigde. Onze belangen werden verwaarloosd on danks het feit dat een liberaal ingenieur, met de' uitvoering van 't werk belast, lid was van den Raad van Ter Neuzen van 8 Aug. 1891 tot 13 Juli 95, dus juist in den tijd, toen men voor die belangen kon opkomen. De gemeente Axel heeft zich destijds maar te laat beklaagd, dat hare belangen waren verwaarloosd bij den bouw der brug over het Axelsche Gat. Gelukkig hebben de boeren van Ter Neuzen en Hoek nog weten te verkrijgen, dat een brug over de nieuwe sluis gelegd werd, om hen een grooten omweg naar de stad te be sparen. Door de betrokken autoriteiten was bij het oorspronkelijk plan met hunne belangen in 't geheel niet gerekend. Ik zou nog me«r bewijzen kunnen bijbrengen van liberale verwaarloozing onzer nationale belangen in verband met onze verhouding tot België. Doch ik vrees, dat ik U dan te uit voerig zou worden. Alleen dit nog: voor de uitvoering van het groote werk ten behoeve van Belgische be langen werd bedoeld ingenieur beloond met eene Leopolds-orde. Ik zou het, uit nationaal oogpunt, mooier gevonden hebben, als er aanleiding was ge weest, hem ridder van den Nederlandschen Leeuw te maken. Doch genoeg, Mijnheer de Redacteur. Ik vind dikke woorden altijd eenigszins ge waagd als men over andere partijen spreekt. Maar als men ooit de anti-revolutionairen wil uitmaken voor auti-nationalen, laat men dan nooit de gemeente Ter Neuzen er bij halen, want dan brandt men zijn mond gelijk U, naar ik vermoed, uit het bovenstaande wel duidelijk zal zijn. Met vriendelijken dank voor de verleende plaatsruimte blijf ik Uw dw. dr., H. KÖELMANS. Ter Neuzen, 9 April 1912. Neuzen. Notaris v. d. Moer te Ter Neuzen, een on verdacht liberaal, bestreed in Midd. Crt. en Handelsblad de vertoogen van redactiën dier bladen tot steun van de taktiek der liberale raadsleden in zake een gemeentelijke H. B. S. aldaar. Aan zijn stuk in laatsgenoemd blad ont- leenen wij het volgende Maar de belangstelling voor deze zaak is in al die gemeenten, buiten Ter Neuzen, zóó groot, dat ze er, zooals onlangs nog in eene raadsvergadering alhier werd medegedeeld, alle te zamen elk jaar wel duizend gulden voor zouden over hebben. Eene belangstelling van geweld Als men nu beweert dat uit de royaliteit dier gemeenteraden niet de wensch van het volk valt af te leiden, dan zal ik dit niet tegenspreken. Maar valt dan uit 't besluit van den ge meenteraad van Ter Neuzen wel op te maken wjA de groote meerderheid der ingezetenen verlangt Het beroep op de verkiezing van een paar raadsleden is voor hem, die weet hoe het hier met verkiezingen gaat, belachelijk. Heeft nu de gemeenteraad van Ter Neuzen of liever: de liberale meerderheid eene po ging in het werk gesteld om samen te werken met andere gemeenten Heeft men getracht te weten te komen hoeveel de andere gemeen ten elk jaar zouden willen geven Neen. Vermoedelijk omdat dan zou zijn gebleken hoe weinig belangstelling er voor deze zaak in vele gemeenten is. Evenmin heeft men eene poging aange wend om te weten te komen op welke jaar- lijksche subsidie van het Rijk men zou mogen rekenen. Den 28en December hebben de acht ledfin der meerderheid van den Raad eenvoudig bevestigd het besluit, dat den vorigen avond was genomen in eene vergadering van be langstellenden, waaronder liefst zes leden der meerderheid. Om de protesten var) zoo velen te be grijpen moet de zaak naar waarheid worden medegedeeld. Den llen Maart 1911 werd besloten tot het oprichten eener H. B. S. met klasse 3, 4, 5, onder uitdrukkelijke voorwaarde o. a. dat het Rijk elk jaar tienduizend guldens subsidie zou geven. Den 28en December 1.1. werd dat besluit r KOOP VANDAAG BIJ UW WINKELIER EEN BUS plotseling ingetrokken en werd besloten eene H. B. S. te bouwen met klassen 1, 2, 3, zonder eenige voorwaarde. Dit besluif^werd genomeu op aandrang van den voorsteller let wel „afgezien van de financieele zijde". Misschien begrijpt u nu, M. de R., waar om na 11 Maart zoo goed als geen protest en na 28 December een regen van bezwaren kwam. U zult dit nog beter begrijpen als u weet, dat het besluit van 11 Maart door zeer velen niet als ernstig gemeend werd beschouwd. Heeft men er ooit van gehoord, dat een Raad eener gemeente, nog wel van eene arme gemeente als deze, dergelijk besluit neemt „afgezien van de financieele zijde" Tegen dit besluit is door personen van allerlei richting en uit alle standen protest aangeteekend, werkelijk niet door a. r. alleen. Er is nog meer. Volgens dat besluit bouwt Ter Neuzen de school ook voor andere ge meenten. We zullen dus, geeft het Rijk niet eene zeer hooge subsidie, het genot smaken elk jaar eeu zeker bedrag te betalen voor kinderen uit andere gemeenten. Wil men dit in schoolgeld vinden dan houden de ouders de kinderen eenvoudig thuis. Om kort te gaan het besluit, zooals het is genomen, is naar mijne meening en naar de meening van vele anderen, die evenmin als ik aan a. -r. zijde staan, tegen het alge meen plaatselijk belang het eenige be lang, waarvoor een gemeenteraad heeft te zorgen. Men zegt nu de a.-r. grijpen de finan cieele quaestie aan en verbergen hunne werkelijke beweegreden. Het kan wel zijn. Het is meer gebeurd, ook bij personen, die vlak tegenover de anti's staan. Ik ken echter a.r. die werkelijk .alleen uit vrees voor de gemeentekas tegen het besluit zijn gekant. In ieder geval heeft de liberale meerder heid van den Raad haren politieken tegen standers het wapen in de hand gegeven wat altijd zeer dom is. Men moet zich dan maar niet boos toonen als iemand zulk eene domheid uitspeelt. Mij komt het voor dat men niemand, zelfs hem niet, die geen belasting fbetaalt, het recht kan betwisten om zijne bezwaren te doen gelden. Dat die bezwaren niet aan kracht verliezen al wordt de ware beweeg reden verborgen, spreekt van zelf. De redactie van Het Handelsblad begint iets te voelen voor de bezwaren van haar Neuzen- schen geestverwant. Dit kan den minister helpen bij 't nemen van een kloek besluit; gelijk naar wij vertrouwen bij de „benoeming" van burgemeester Huizinga hem ook geleid heeft de overweging dat Ter Neuzen in meer derheid rechts is, doch tijdelijk de Raad van Neuzen weer links is, wat niemand verwon dert die weet „hoe het hier met verkiezingen gaat". Wél zitten de liberale Neu^pnaars nu met de gebakken peertjes. Die hen nog lange daarna bitter zullen smaken. [De Zeeuw.) TER NEUZEN, 12 April 1912. In de laatst gehouden vergadering van de kamer van Koophandel, alhier, werd eervol ont slag verleend aan den secretaris H. J. Yooren, die onze stad gaat verlaten en 20 jaren de functie van secretaris van de kamer van Koophandel heeft waargenomen. De heeren Scheele en Kramer werden aange wezen om het jaarverlag der kamer na te zien. De heer Scheele stelde voor om aan de maat schappij Mechelen-Ter Neuzen te verzoeken het terrein der losplaats te verharden waar de mest stoffen gelost worden. Ook zal getracht worden aan het station inden Coegorspolder een brieven - bus te krijgen. Zaamslag. In de laatst gehouden vergadering van den gemeenteraad alhier werd Ds. G. van Dis herbenoemd tot lid voor de commissie tot Axel. De tentoonstelling gehouden op 8 en 9 April door de Vereeniging Ambachtsbelang" alhier, heeft druk bezoek gehad, vooral qp Maandag. Het aantal teekeningen pl. m. 450 stuks toonden aan dat de leerlingen met vlijt hebben gewerkt. De prijzen zijn behaald, voor het eerste leerjaar handteekenen door C. v. d. Berge, le prijs, P. Esselbrugge, 2e prijs: M. van Doeselaar eervolle vermelding. Voor lijn- en voorbereidend vakteekenen le leerjaar werd bekroond J. Wieles. G. Jansen van Rozendaal verkreeg een eervolle vermelding. Voor vakteekenen 3e leerjaar werd bekroond W. van Doeselaar en C. v. d. Berge verkreeg een eervolle vermelding. Voor vakteekenen 4e leerjaar werd bekroond R. de Kraker, J. P. v. d. Broeke ontving een eervolle vermelding.. Voor Ned. taal en schrijven le prijs G. Vlaander, 2e prijs C. v. d. Berge. Voor Meet- en rekenkunde le prijs R. de Kraker, 2e prijs W. v. Doeselaar. G. Vlaander ontving een eervolle vermelding. Deze teekenschc^pl die voor ongeveer 1 jaar werd opgericht werd gemiddeld door 23 leer lingen bezocht. Schoondijke. Een ernstig ongeluk had Zater dag met de stoomtram uit Breskens plaats. De tram ging uit derails. Een juffrouw sprong in haar angst uit een wagen, waardoor zij het eene been brak en hetandere ernstig verwonde. Zij werd naar het gasthuis in Aardenburg ver voerd. Middelburg. In de gisteren gehouden hoofd bestuursvergadering van de Zeeuwsche Land- bouwmaatschappij is besloten geen Prov. ten toonstelling te houden, doch op 4 Juli alhier een Afdeelings-tentoonstelling. Goes. Door den orgelfabriekant de heer A. S. J. Dekker, alhier is in de Ned. Herv. kerk te Huizen een pneumatisch pijporgel geplaatst. 2000 menschen waren bij de ingebruikneming tegenwoordig. Het orgel heeft een prachtig ge luid en is keurig afgewerkt. Gereformeerde Kerken. Beroepen te Haastrecht G. R. Kuyper cand. te Hilversum, te Zalk N. Diemer te Dronrijp. Ned. Hervormde Kerk. Beroepen: te Doorn J. M. Lammers teRhe- nen Bedankt: voor Maartensdijk (U.) door J. A. van Boven te Barneveld voor Brakel door H. Doornveld te Oudewater. i Toen Zondagavond tijdens den vreeselijken storm de brug-opzichter der S.S. H. Midden dorp van zijn bureau langs de rails naar het station Breda liep, is hij door den mailtrein die circa 9 uur het station Breda passeert, gegrepen en gedood. Toen Maandagmorgen baron V., uit Turn hout, met zijn auto, waarin nog twee dames en twee heeren, over den Singel te Dordrecht reed, woei de pet van den chauffeur af. Deze greep naar zijn hoofddeksel en liet het stuur los, tengevolge waarvan de auto tegen een boom opliep. De chauffeur vloog door de voorruit en kreeg verwondingen aan het hoofd een der dames brak den onderarm. Nadat het noodige verband gelegd was, werd de terugreis naar België per trein ondernomen. De half vernielde auto werd ook per spoor vevoerd. (N. R. Ct.) De visschers van de Lemmer, die de vorige week het op Mirdummerhoek gestrande schip van Gebr. Mussche van Kampen hebben gelicht en te De Lemmer binnengebracht, hebben aan dit karweitje nog een aardig buiten kansje gehad. Door de betrokken Ass. Mij, toch is hun voor dit werk de som van f 800 uitgekeerd. Uit Enkhuizen seint men dat de omnibus EnkhuizenAndijk—Hoogkarspel door het schrikken van een der paarden te water raakte. Al de passagiers, meer of minder ge wond, zijn door den conducteur één voor één op het droge gehaald. Bij het voetballen op het sportterrein te Roermond kwam Zondag de 16-jarige Van den E. zoo hard te vallen, dat hij naar de ouder lijke woning moest worden gedragen. Daar de toestand niet zorgerlijk was, werd geen dokter ontboden. De lijder klaagde over hoofd pijn. Na een tamelijk rustigen nacht te heb ben doorgebracht, is de toestand plotseling verergerd en om 6 uur Maandagmorgen maakte de dood een einde aan dit jeugdige leven. In een oude vestinggracht om Parijs is het lijk gevonden van een politieagent. Zijn uniform was gescheurd en vol slijk bespat, het gras in den omtrek was vertrapt en de grond omgewoeld, zoodat waarschijnlijk een heftige vechtpartij voor het bedrijven van de misdaad heeft plaats gehad. Storm^ in Duitschland. In de Duitsche Noordzeehavens heeft de aan- y houdende storm van de laatste dagen groote ver warring gesticht. Hetscheepvaartverkeerstond geruimen tijd stil. Veel schepen zijn gezonken en tarijke opvarenden vonden den dood in de golven. De reddingsposten te Wangereg, Neuwerk en Dranskë hebben een koortsachtige werkzaam heid ontwikkeld en in veel gevallen is het gelukt de bemanning van de zinkende schepen tered den. Achter het eiland Neuwerk had een groot aantal schepen bescherming gezocht. Daarbij waren verscheiden Ilollandscho schepen, dié thans spoorloos verdwenen zijn. Men vreest dat alleen al iri de Noordzee in de laatste dagen meer dan 30 schepen zijn vergaan. Aan de Moesel, in den Eifel en in den Hundrück hebben aanhoudende sneeuwstormen gewoed en nu vriest het er. De vruchtbloe- sems zijn vrijwel vernietigd. Ook in het dal van de Lalin heeft het gevroren. De ther mometer stond op 3° Celsius onder het vries punt. Op het oogenblik sneeuwt het er alsof het midden in den winter was. Gisteren is de Paus overleden. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN, zullen op Maandag den 29 April 1912, des namiddags 3 uur, ten Gemeentehuize, in het openboar aanbesteden Het voor een gedeelte afsluiten en rioleeren van de Gemeentehaven, enz. Bestek no. 2 met 2 teekeningen zal vanaf 13 April 1912 ter gemeente-secretarie ter inzage liggen en aldaar tegen betaling van ƒ0,50 verkrijgbaar zijn. Nadere inlichtingen worden alle werkdagen van 912 uur ten gemeentehuize verstrekt door den Gemeente bouwmeester. Ter Neuzen, 12 April 1912. Burgemeester en Wethouders voornoemd, A. VISSER, Lo. Burgemeester. L. WABEKE, Secretaris. CORRESPONDENTIE. Voor een landbouwartikel, benevens han delsberichten, en ander nieuws was heden geen plaats. Woensdag 17 April. Op Woensdag 17 April 1912, des voormid dags ten 11 ure aan het gebouw van het Provinciaal Bestuur te Middelburg van Het uitvoeren van keibestratingen op den westelijken dijk van het kanaal van Ter Neuzen. (Raming f 5000.) P R E D I kTb E U R T E N. ZONDAG 14 APRIL 1912. Gereformeerde Kerk. Ter Neuzen 9 en 2 uur, Ds. J. F. v. Hulstijn. Axel A 9 en 2 uur, Ds. J. H. Lammertsma. Axel B 9 eü 2 uur, Ds. Chr. Bruins. Zaamslag 9 en 2 uur, Ds. Kouwenhoven van Leiden. Hoek 9 en 2 uur Ds. H. v. d. Wal. Kloosterzande Geen dienst. Ter Neuzen 9 en 2 uur, Ds. A. Timmerman. Sluiskil 9 uur, Ds. G. van Dis, voorber. II. Avondm. Axel 9 en 2 uur, Ds. J. B. T. Hugenholtz. Zaamslag 9 uuren 2 uur Ds. G. van Dis. Hoek 9 en 2 uur, Ds. E. Raams. Sas va,n Gent 9 uur, Ds. H. Akersloot v. Houten Roos. Hulst 9 uur, Ds. Den Boer. Zaamslag 9 en 2 uur Ds. J. D. Barth van Sliedrecht. Gereformeerde Gemeente (Vlooswijkstraat.) Ter Neuzen 9, 2 en 5'/j uur, Dhr. J. Fraanje. Oud-Gereformeerde Gemeente (Vlooswijkstraat). Ter Neuzen. 9, 2 en 6'/, uur, Leeskerk. Lokaal „Eben-Haëzer" (Kerkhoflaan). Ter Neuzen. 51/uur, Dhr. J. J. Kense. Heden overleed tot onze diepe I droefheid, zacht en kalm, na een lang durig, smartelijk doch geduldig lijden, onze geliefde Echtgenoot, Vader, Be huwd- en Grootvader, JAN LOOF, in den ouderdom vaif ruim 68 jaar. Allen die hem van nabij gekend hebben zullen beseffen hoe zwaar ons dit ver lies valt. De Heere sterke ons in deze zware beproeving. Wed. JAN LOOF—Donze. Kinderen, Behuwd- en Kleinkinderen. Ter Neuzen, 8 April 1912. Hervormde Kerk. Chr. Geref. Kerk.

Luctor et Emergo | 1912 | | pagina 2