flittircDOlutioitair nieuws* en Advertentieblad ooor eeüilleto~ Anti-revolutionair anti nationaal No. 906. Zaterdag 13 April 1912- 9e Jaargang. Wj Vergadering van Aandeelhouders, De Russische veldtocht van 1812. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen ƒ1,—. Franco per,post: voor Nederland ƒ1,10. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirec teuren en Brievengaarders. Dit blad verschijnt Dinsdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op Feestdagen, bij den Uitgever D. H. LiiiOOIJ Az. te TER NEUZEN. ADVERTENTIEN: Van 1—4 regels ƒ0,40. Voor eiken regel meer ƒ0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzeifde adver tentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. INGEZONDEN STUKKEN TE RICHTEN AAN DE REDACTIE; ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIE' i TE Bij dit nummer behoort een bijvoegsel. Advertentiën voor dit blad worden aangenomen tot 's namiddags 1 uur op den dag der uitgave. gHfg>* De Voorzitter der N a am 1 o o z e Vennootschap „LUCTOR ET E M E R G 0", heeft de eer de Aandeelhouders uit te noodigen tot bijwoning der welke D. V. zal jehouden worden op Zaterdag 13 April 1912, des namiddags ten 2 ure, in de Christelijke Bewaarschool te Ter Neuzen. De Voorzitter voornoemd, J. HUFJSSEN. Na de Midd. Courant heeft ook liet Alge meen Handelsblad zijn oordeel ten beste ge geven over de questie, sinds het begin des jaars in Ter Neuzen aanhangig. Een correspondent geeft in dat blad een lange beschouwing, waarvan het slot luidt „De zaak staat, ontdaan van alle kuipe rijen, eenvoudig zóó. Daar ligt in het zuiden des lands een streek met een bevolking van 80,000 zielen, met spoorwegverbindingen naar België, waarvan het slechts door een onzichtbare grens is gescheiden, zonder eenige spoorwegverbinding met Nederland, waarvan het door een breed water is ge scheiden. In heel die streek, die door Neder land tot nu toe vrijwel als een stiefkind is behandeld, bestaat geen inrichting van M. O. Nu is er eindelijk een kans om aan dit deel van Nederland althans op dit stuk eenig recht te doen en daarmee dus tevens te handelen in 't nationaal belang en nu heet „De Standaard", het orgaan van de calvinisten, die o. a. de klooster scholen deden subsidieeren met een subsidie, dat nooit den onderwijzers ten goede kan komen, znlk een bevorderen van gewestelijk recht en nationaal belang„morsen met 's lands geld". Men verbaze zich niet over deze vrij moedigheid. In partijzaken staat dr. Kuyper's orgaan voor niets. Maar men kan hieruit weer eens zien tot welk een verregaande verblindheid voor Den 16 Augustus na den middag kwamen de voorposten van het le korps voor Smolensk. Den geheelen dag hoorde ik het kanonvuur, zijnde het korps van Ney, dat getracht had des morgens een der vestingwerken te nemen, teruggeslagen, Ons korps verloor bij het na deren der vesting reeds eenige menschen door verloren kogels, wat niet te verwonderen is als men overweegt dat een leger van|160,000 man aanwezig was. Des morgens van den 17den ten 4 uur werd ik op verkenning gezonden om een geschikte plaats oostelijk van Smolensk te zoeken om de Dnieper te passeeren en om aldaar bruggen te slaan. Het was op den rechter vleugel der armee, alwaar ik eene verbazende menigte cavalerie in vele liniën geschaard zag, dat ik mijn boezemvriend de Wekker van Zon van wien ik u reeds gesproken heb, voor het laatst waarlijk nationale belangen de felle partij zucht van de anti-revolutionairen leiden kan. Awfi-revolutionair beduidt hieranti- nationaal. A. R. A. N." Onder het hoofd Uit de Pers nemen we een stukje van De Zeeuw over, waaruit onze lezers kunnen zien, dat de heer Van der Moer reeds met Succes het schrijven van dezen correspondent heeft beantwoord. Onzerzijds werd deze week naar aanleiding van de zonderlinge beschuldiging in het Am- sterdamsche blad het volgende schrijven ter plaatsing aangeboden Nationale Belangen. Aan de Redactie van het Algemeen Handelsblad Amsterdam. Mijnheer de Redacteur, Enkele dagen geleden werd mij van be vriende zijde een fragment gezonden van Uw blad, met het stuk van Uw hoefijzer-cor respondent over de H. B. S.-questie te Ter Neuzen. Overloopende drukte belette mij, van dat scuk dadelijk nota te nemen. Toch zij het mij veroorloofd, al is het eenigszins later dan ik gcwenscht had, naar aanleiding van die correspondentie een en ander in het midden te brengen. Uw correspondent vindt, dat met de voor genomen stichting eener H. B. S. te Ter Neuzen een nationaal belang gemoeid is en meent, dat de oppositie van De Standaard tegen het plan hem het recht geeft, om te concludeerenAnti-revolutionair beduidt hier Anti-nationaal. Nu wil het mij voorkomen, M. d. R. dat men met die nationale belangen altijd een beetje voorzichtig moet zijn en bij de bespre king ervan nuchter moet blijven. „De waarheid is, dat de II. B. S. bedoeld is voor heel Zeeuwsch-Vlaanderen, een streek met eene bevolking van 80.000 zielen en dat Ter Neuzen daarvoor de aangewezen plaats is, ten eerste omdat het de grootste gemeente is in het voormalig 5e district en ten tweede omdat het per spoor is verbonden met Hulst, Axel, Clinge, Philippine en Sas van Gent, terwijl Zaamslag, Hoek, Zuiddorpe en West- dorpé eerlang door een tram ermede ver bonden zullen zijn." Aldus uw correspondent, als verdediger van de „nationale" belangen. Als hij straks evenwel vertellen gaat van het aantal leerlingen dat de H. B. S. te Ter Neuzen zou kunnen bezoeken, rekent hij alleen met de gemeenten uit Oostelijk Zeeuwsch- Vlaanderen. En terecht: uit het land van heb gezien. Een officier der cavalerie waarmede Kool in 1808 en 1809 te 's-Gravenhage in garnizoen geweest was. Toen ik tegen 9 uur terugkwam om rapport te brengen, waren de Franschen uit de voor steden teruggeslagen. Het schijnt dat de hard nekkige verdediging der stad en het verdwalen van het legerkorps van Junot (Westphalen) het plan hebben doen opgeven om de rivier boven Smolensk te passeeren. Tegen den avond waren wij meester van al de voorsteden, ten koste van het bloed van duizenden. Een verschrikkelijk doch onbegrijpelijk grootsch schouwspel was, na het ondergaan der zon, de aanblik op de stad. Een groot gedeelte hiervan stond in vlammen en de schietgaten in de hooge vrij staande muren, waarachter het vuur woedde, schenen in de verte als gouden strepen op de zwarte muren. Tegen 10 uur 's avonds kreeg ik met den kapitein Lagrange de order om de vesting werken te verkennen. Wij naderden totdicht aan den bedekten weg die zeer zwak door de de Russen bezet was. Bedekte weg heet in in de versterkingskunst de weg langs de bui tenzijde van de vestinggracht, welke gedekt wordt door eene er buiten langs liggende lage Cadsand behoeven we geen leerlingen voor onze II. B. S. te wachten. Welnu dan is de waarheid, dat de II. B. S. van Ter Neuzen bedoeld heet te zijn voor eene streek met eene bevolking van 51108 zielen op 31 Dec. 1910. Thans, wat het aantal leerlingen betreft bij de allervoorzichtigste raming kwam men volgens de inlichtingen van den heerVorster- man van Oyen tot 40. Verloor men echter de voorzichtigheid uit het oog dan „zou het M. O. aan eene H. B. S. te Ter Neuzen bij gewoond kunnen worden door 60 leerlingen uit Tér Neuzen, 30 uit Sas van Gent, 25 uit Axel," enz. te zamen door 185 leerlingen B. en W. van Ter Neuzen, door vriend en vijand aangevallen wegens hun onzinnig plan. om, „zonder op de financiëele zijde te letten" onze arme gemeente te ruïneeren ter wille van deze „nationale" belangen en dus weinig geneigd om te laag te rekenen schatten, dat er in 't geheel 50 leerlingen zullen komen, waarvan 25 uit Ter Neuzen zelf. Dat is dus ietwat minder dan 60 uit onze gemeente en 185 in 't geheel. Over de betrouwbaarheid van die meer of minder voorzichtige, of ook niet-voorzichtige berekeningen zult zelf kunnen oordeelen, als U nota neemt van het volgende. Ter Neuzen bezit twee scholen, waaraan vervolgklassen verbonden zijn voor M. U. L. O. Op eene dier scholen wist men met kunst en vliegwerk op 15 Januari 1.1. het aantal leerlingen in de 7e, 8e en 9e klasse samen nog te houden op 18op de andere bedroeg het 17. Van de laatste school weet ik zeker, dat geen derde deel der 17 leerlingen eene H. B. S. zou bezoeken, al stond ze er morgen. Voorts is er den len Januari 1.1. nog een R. K. bijzondere school geopend, welke ook een paar leerlingen zal hebben, die wat meer leeren, dan het gewoon Lager onderwjjs. Komen straks met Mei de nieuwe leerlingen, dan zal natuurlijk het totale aantal met eenige vermeerderd kunnen worden. Doch ik acht, dat met de gegevens die wij thans bezitten de volgende bewering moeilijk zal te? weerleggen zijnals in Sep tember a.s. de II. B. S. te Ter Neuzen wordt geopend en na twee jaar wordt ze bezocht door 15 a 20 leerlingen uit deze gemeente, dan zal 't heel mooi zijn. En wat de omliggende gemeenten betreft B. en W. van Ter Neuzen durfden volgens hun eigen verklaring van die gemeenten geen bijdrage vragen, omdat ze meenden, dat het voordeeliger zou zijn, als zij de buitenleerlingen f40 per jaar meer lieten betalen dan de Ter Neuzenaren. Van die leerlingen ver wachtte men er 25, ofschoon niemand hier begrijpt, waar ze vandaan moeten komen. Doch in elk gevalU kunt zelf nu wel be- borstwering met eene er buiten afloopende glooiing, glacis genaamd. Bij het licht dat de brandende stad verspreid de, was bat niet moeilijk onze opdracht uit te voeren. Op handen en voeten voortkruipen- de kwamen wij beiden, gehuld in onze donkere mantels, tot op den kam van den bedekten weg en zagen van daar depnuren der stad. Deze zijn van uit den bodem der gracht wel 8 a 9 el hoog, en zooals naderhand bleek had den zij eene dikte van 6 el. Deze vesting werken schijnen reeds eenige eeuwen geleden gebouwd. Van afstand tot afstand waren steenen torens. Voor eenige dezer torens waren in latere tijden van aardewerk kleine bastions opgeworpen, die nagenoeg dezelfde hoogte hadden als de muren. Voorts was er een smalle droge gracht* en om het geheel een ongepalissadeerde bedekte weg. Op vier plaat sen hadden wij het geluk onze gevaarlijke operatie met goed gevolg bekroond te zien. Het vuur uit de schietgaten was te hoog en gelukkig voor ons waren wij in de schaduw der muren, zoodat wij het geluk hadden niet te worden bemerkt. Toen wij; terugwaren en de gelegenheid hadden een kleine schets van het vermoedelijk profiel der vesting te over handigen, was de generaal Haxo zeer verge- oordeelen, hoe groot hier en in de omgeving de belangstelling -voor eene Hoogere Burger school is. Trouwens ik vlei me, dat U mij zult toe stemmen het gros der burgerij is met goed Meer Uitgebreid Lager Onderwijs heel wat beter geholpen. Had ik ongelijk, M. de R., toen ik beweerde, dat men nuchter moet blijven als men spreekt over nationale belangen Het spijt mij inderdaad, dat uw correspon dent, toen hij zich opwierp als verdediger van nationale belangen, daarbij den naam van onze gemeente heeft genoemd en dan tot de conclusie komtanti-revolutionair is gelijk anti-nationaal. Want vooreerst zou men met recht kunnen vragenals de stichting van eene II. B. S. te Ter Neuzen zoo'.n groot nationaal belang geldt, waarom hebben de liberalen dan dit belang verwaarloosd, toen ze nog konden doen, wat ze wilden Doch wat nog veel erger is als er ééne gemeente is in ons land, die lijdt tengevolge de schromelijke verwaarloozing van nationale belangen onder liberaal régime, dan is het Ter Neuzen. Sta mij toe, M. d. R., dit zoo beknopt mo gelijk toe te lichten. De welvaart van Ter Neuzen hangt bijna uitsluitend af van het havenverkeer en het vervoer van goederen langs twee spoorlijnen, die beide aansluiten aan de Belgische Staats spoorwegen. De Belgische Staat heeft het in zijn hand, 't zij door naasting van die spoorlijnen op zijn ge bied, 't zij door zijne tarieven voor goederen, langs deze particuliere lijnen op zijn eigen lijnen gebracht, alle verkeer over Ter Neuzen onmogelijk te maken en onze handelsbeweging totaal dood te drukken. Geschiedt dit, dan moet zeker de helft der bevolking van Ter Neuzen verhuizen en onze stad vervalt tot den rang van een plattelands gemeente, waar men 't niet breed hebben zal. U stemt mij ongetwijfeld toe de verdediging van de welvaart van Ter Neuzen tegenover bedreiging van België is inderdaad een nati onaal belang veel meer dan de stichting van eene 3-jarige II. B. S. voor, zeg nu maar. 50 leerlingen. Nu zijn er onderscheidene gelegenheden ge weest, om voor die waarlijk nationale belangen op te komen. Men heeft een oogenblik althans die be- noegd ons beiden terug te zien. Ik leidde daaruit af dat wij tezamen gezonden waren om ingeval van ongeluk, door den overblijvende het verslag onzer missie te kunnen vernemen. Welke maatregelen er tegen den volgenden dag zouden worden genomen weet ik niet, maar tot onze groote blijdschap vernamen wij dat de Russen de stad in den nacht van 17 op 18 Augustus verlaten hadden. Over het bastion links en in de nabijheid van de Krasnoische poort, ben ik met een kompagnie sappe'urs door een steenen toren en langs steenen trap pen in de stad gekomen- De goed gesloten poort werd door ons niet zonder moeite ge opend. Smolensk is eene fraaie stad met groote kerken, gebouwen, openbare pleinen, enz. Een groot gedeelte der stad bleef behouden en brandde niet afde magazijnen van eet- en koopwaren werden aanvankelijk geplunderd. De staf der genie was in de nabijheid van de Waterpoort gehuisvest. De Russen waren nog in het bezit van het bruggenhoofd en de ge- lieele Petersburgsche voorstad was door hen bezet. De houten brug over de Dnieper was verbrand. (Wordt vervolgd.) Inzending van advertentiën vóór uren op den dag der uitgave» (verhaald door een ooggetuige, wijlen den Kolonel der Genie A. KOOL (6 Die belangen zouden verdedigd worden o.a. en voornamelijk door de bepaling, dat Ter Neuzen, wat de tarieven op de Belgische spoorwegen be treft, zou worden gelijk gesteld met Belgische havens.

Luctor et Emergo | 1912 | | pagina 1