Antirevolutionair voor nieuws- en Advertentieblad Zeeland. Vergadering van Aandeelhouders, Het Kruis. Biimenlandscli Nieuws. Biiitenlaudsch Overzicht. Korte Berichten. Uit Stad en Provincie. No. 905. Zaterdag 6 April 1912. 9e Jaargang. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen. Ter Neuzen ƒ1,Franco per post: voor Nederland ƒ1,10. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirec teuren en Brievengaarders. Dit blad verschijnt Dinsdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op Feestdagen, bij den Uitgever D. H. LITTOOIJ Az. te TER NEUzntf. <s» Inzending van advertentlEn vóór uren op den dag der uitgave. ADVERTENTIEN: Van 1—4 regels 0,40. Voor eiken regel meer ƒ0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde adver tentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. INGEZONDEN STUKKEN TE RICHTEN AAN DE REDACTIE; ABONNEMENTEN EN ADVERTENTlfói TE BEZORGEN BIJ DEN UITGEVER. Advertentiën voor dit blad worden aangenomen tot 's namiddags 1 uur op den dag der uitgave. Wegens het Paasch- feest verschijnt ons blad niet op a.s. Dinsdagavond. De Voorzitter der Naamlooze Vennootschap „LUCTOR ET E M E R G 0", heeft de eer de Aandeelhouders uit te noodigen tot bijwoning der welke D. V. zal gehouden worden op Zaterdag 13 April 1912, des namiddags ten 2 ure, in de Christelijke Bewaarschool te Ter Neuzen. De Voorzitter voornoemd, J. HUIJSSEN. O, Hoe duister, hoe ontzettend, ziel verscheurend, hartverplettend was dat schrikverwekkend uur, toen het vlekloos Lam geslacht werd, en de losprijs aangebracht werd, der gevangen creatuur Toen de losgelaten Booze aan den schuld- en zondelooze zijn verwoede klauwen sloeg, toen de Godmensch voor de zijnen, doodsbenauwdheid, hellepijnen in 'tgeheiligd lichaam droeg! Toen Getlisemané Zijn klachten in dien aakligsten der nachten, in den bangsten strijd vernam daar de Paaschmaan somber lichtte op dat hemelsch aangezichte, van 't verzoenend bloedzweet klam Toen de snoodste der verraderen zijn verkochten Heer dorst naderen, met een kus gevangen nam toen de Christus zich liet vinden, zich liet grijpen, zich liet binden, als een weerloos offerlam. Toen de vierschaar der godloozen, de vergadering der boozen, tegen Hem ten oordeel zat, wien de wet Gods Zoon verklaarde, wien als Richter van heel de aarde vader Abraham aanbad Toen Pilatus zijn geweten, in zqn Gabbatlia gezeten, uit laf harte vrees verried; aan den moedwil der soldaten, aan den eisch der onverlaten, den Rechtvaardige overliet. Toen de Koning, Davids Zone, met de scherpe doornenkrone, in bet spotkleed, buiten kwam, af den smaad droeg van die snooden, en den bloedkreet van de Joden, overdekt van smart, vernam. Toen de Heilige der heilgen, wien zijn almacht kon beveilgen, 't alleruiterste onderging en, bij 't lasteren der scharen, tusschen rauwe moordenaren aan 't vervloekte kruishout hing. Toen de Man, bij wien geen zonden, geen bedrog ooit werd gevonden, uit de diepten van zijn bert, dat ontzettend woord deed hooren, en de Zone, 'd Eengeboren van Zijn God verlaten werd Gij, aanschouwers uit den hoogen, Englenscharendekt uw oogen voor dien aartsverborgenhêeu Wereld, hoort het met verschrikking, Hoort liet, zondaars, met verkwikking, wie dat alles heeft gelêen Die Gekruiste, die Verwonde, die tot vloek gemaakte en zonde is de Temmer van de hel, is de Vorst der hemellingen, is de Schepper aller dingen, is de God van Israël Ja, verneemt het, heel gij aarde, wat der tijden volheid baarde menschenzonen, komt en ziet 't Is Gods woord, dat hier vervuld wordt, 't is Gods raad, die hier onthuld wordt, 't is Gods wil, wat hier geschiedt Voor de zonden der verkoorpen, in hun strafschuld gansch verloornen, levert God Zijn eigen Zoon, en Hij stelt op d'eigen stonde, al den gruwel van de zonde, al Zijn zondaarsmin ten toon 't Recht van God, op 't felst geschonden. eischt voldoening van de zonden, maar Zijn bloed koopt zondaars vrij Ziet, gerechtigheid en vrede stemmen bier tot vrijspraak mede, naar de oude profecy. Daartoe kwam dat Woord op aarde, dat de maagd te Bethlem baarde, spruit en Hoofd van Davids huis! Om te dienen, om te lijden, om ten bloede toe te strijden, om te sterven aan liet kruis. Ach, die oogen, die 't aanschouwen, ach, die teedre, zwakke vrouwen, die van verre staan en 't zien Ach, wat tranen, ach, wat klagen want de Herder werd geslagen en de ontstelde schapen vliên Bij liet kruis stond Jezus moeder, zonder Zoon meer, zonder hoeder, en liet zwaard ging door haar ziel O, gij lieemlen, zaagt ge ooit smarte, als die aan dat moederliarte op dien stond te beurte viel O, hoe duister, hoe ontzettend, zielsdoordaavrend, hartverplettend was dat schrikverwekkend uur, dat de Zoon van God Zijn leven voor 't behoud zag overgeven der gevallen creatuur De aarde siddert, rotsen kraken, dooden in het graf ontwaken, Jezus Christus geeft den geest En de voorhang van den tempel, scheurt in tweeën tot den drempel De eerste schepping is geweest Golgotha, gij zaagt dat wonder 't Licht der heerlijkheid gaat onder, en liet daglicht keert tot nacht. Maar die nacht weldra wordt klaarheid, al wat schaduw was, wordt waarheid, 't Is vervuld, het is volbracht Ja, volbracht zijn al de woorden, die de Godsprofeten hoorden ja, vervuld is 't recht der Wet! Onze wonden zijn verbonden, onze zonden zijn verslonden en de slangenkop verplet In het kruis zal 'k eeuwig roemen en geen wet zal mij verdoemen Christus droeg den vloek voor mij Christus is voor mij gestorven, heeft gena voor mij verworven, 'k ben van dood en zonde vrij Zalig, die in Hem gelooven O, bestr;. I ons hart van boven, Geest der waarheid, God van heil Dat mijn ziele zich verlieze, (dit is 't deel, dat ik verkieze in die liefde zonder peil. Looft, o Sion, prijst uw Ileere De aarde luister', 't Lam ter eere, naar uw heilig psalmgebruisch. Looft Hem, die de hel verplette, Looft Hem, die Zijn volk ontzette, Looft uw Koning aan liet Kruis (DA COSTA). TWEEDE KAMER. De Maandag begonnen en voortgezette ver gaderingen van de commissie uit de Tweede Kamer ter voorbereiding van de Invaliditeits verzekering zijn door slechts tien a twaalf van de 24 leden bijgewoond, die recht hebben om aan de bijeenkomsten deel te nemen. De meeste of alle leden der linkerzijde waren niet opgekomen, naar verluidt uit ontstemming over het minder geschikte tijdstip van de bijeenkomsten, die bij afwezigheid van Dr. W. H. Nolens, president der commissie, werden geleid door den afgevaardigde Dr. J. Th. de Visser. De minister van binnenlandsclie zaken mr. Heemskerk, heeft zich Dinsdag tot 11a Pasclien met verlof buiten de residentie be geven. Ds. R. J. W. Rudolph, predikant bij de Geref. Kerk te Leiden heeft de benoeming aangenomen tot directeur, belast met de gees telijke en zedelijke leiding van de nog te bou wen stichtingen, onder de gemeente Barne- veld. Deze stichtingen zullen zijn voor verwaar loosde en voogdij kinderen. Daartoe zijn twee boerderijen aangekocht, die samen 114 H.A. groot zijn. De staking in de mijnen. De jongste berichten omtrent de staking in de mijnen en met name omtrent den tot op dit oogenblik bekenden uitslag van de stem ming over de vraag of het werk hervat zal worden of niet, doet ons vragen zijn wij wel aan liet begin van het einde Immers toch, tot Woensdagavond 11 uur hadden 133,671 man voor hervatting van den arbeid gestemd en 137,435 tegen. De meerderheid is dus tegen. Men acht nu volledige hervatting van het werk na Paschen niet te kunnen ver wachten. De staking zal vermoedelijk wel bij stukken verdwijnen, maar er zal nog heel wat tijd verloopen vóór er in het gelieele kolenbedrijf weer normaal gewerkt zal worden. Onder zulke omstandigheden, meent men, wordt de plicht van dc regeering om de werk willigen te beschermen, dringender dan ooit. Mag men intusschen afgaan op de zeer weinig verkapte bedreigingen, door bekende leiders op vergaderingen geuit, dan hebben de mijnwerkers met deze staking nog niet liet laatste woord gesproken. Een hunner zeide, dat de mijnwerkers zeker geen oogenblik ge looven, dat de strijd geëindigd was. Zij zagen nu reeds uit naar een anderen strijd, over een andere quaestie, en dat binnen zeer korten tijd. Zij zagen er nu reeds naar uit om meer loon te vragen omdat zij niet gelooven, dat de districtsraden, al stellen deze liet minimum loon vast, ook liet maximum-loon bepalen. Een ander leider ging nog verder en zeide, dat de mijnwerkers bij het onvermijdelijke conflict dat aanstaande is, niet meer zouden waarschuwen, maar plotseling en allen gelijk liet werk zouden neerleggen. Men schijnt dus nog niet genoeg te hebben van de staking, waardoor voor de mijnwerkers 29 millioen dagen verloren zijn gegaan en voor de arbeiders in andere bedrijven 16 millioen enz., in liet geheel bijna 50 millioen werk dagen, d.i. ongeveer S millioen meer dan in alle conflicten in de v -schillende tien jaren van 19011910 te zaun Wie zal de eliende beschrijven, hierdoor ontstaan In duizenden gezinnen is de nood hoog gestegen en gaat men een droeve Pasclien tegemoet. Iloe weinig de mijnwerkers zich over 't algemeen storen aan de gevolgen der staking voor de andere arbeiders, blijkt o.a. hieruit, dat de mijnwerkersbond van Derbyshire geweigerd heeft, ook maar een penny van zijn fonds uit te trekken tot leniging van de ellende, dooi de staking veroorzaakt. En toch bedraagt liet fonds thans een kwart-millioen pd. st. Dit teekent, en wij voegen er geen letter aan toe, maar wijzen liever op een daad des konings, die toch anders denkt over den nood van zoovelen, dan zij die oorzaak zijn van veler jammer en ellende. De koning heeft aan Minister Burns 1000 guinjes gezonden tot leniging van door de staking veroorzaakte .ellende, terwijl Koningin Mary en Koningin Alexandra elk 1000 pd. st. hebben gezonden. De staking in Engeland. Londen, 3 April. Tot vannacht twee uur hadden de stakers een meerderheid van 14,707 stemmen tegen hervatting van het werk uit gebracht. In groote menigte blijven stakers zich van stemming onthouden. Morgen vergaderen hier de afgevaardigden van liet mijnwerkersverbond om den uitslag van de stemming vast te stellen. Men neemt aan, dat de vergadering, ondanks een meer derheid voor volhouden, tot algemeene her vatting van het werk zal besluiten. Dinsdagochtend zijn 450 Duitsclie werk lieden te Gent aangekomen, om de stakende dokwerkers te vervangen. De magen der lieeren schijnen nog al wat mans. Een kolossale massa mondvooraad is inge slagen. Vermelden wij, om een kleine ge dachte dezer hoeveelheid te geven, dat er ruim 450 brooden, 1000 flesschen bier, zoowat 400 liters thee en koffie daags moeten zijn, zonder dan nog van de andere levensmiddelen te reppen. Ook is het den Gentenaars opgevallen, dat deze er volstrekt niet als arbeiders uitzien. Zoo zag een journalist een Duitsclier schoono manchetten aandoen. Een wijk van Charleroi, in een omtrek van 30 meters staat op een echten vulkaan. Vóór eenige dagen dolven de gaswerklieden een gracht, toen bij een houweelslag een ont ploffing plaats liail. De opzichters werden dadelijk verwittigd en men bevond, dat de ontploffing niet door een gasontsnapping kon veroorzaakt zijn. Twee officieren van liet mijnkorps deden een grondig onderzoek en stelden vast, dat men zich tegenover grauwvuur bevond, dat in de vrije lucht ontplofte. Bij nader onderzoek bleek, dat in deze wijk de vette kolen bijna aan de oppervlakte van den grond liggen. De toestand is dus, zonder onmiddellijk gevaar op te leveren, zeer onbetrouwbaar en de noodzakelijke studiën worden naarstig voortgezet. TER NEUZEN, 5 April 1912. De staking aan de bootwerkers van de firma Little Johnson,, alhier, duurt nog voort. In de vergadering, waar de lieer Heijkoop uit Rotterdam ongeveer 2 uur sprak, maande de penningmeester der bootwerkersvereeniging aan tot kalmte en om zich van sterken drank te onthouden. In dien geest werden ook door de Afd. Ter Neuzen van den Ned. Geheel- Ontlioudersbond strooibiljetten verspreid. Er is Dinsdag wederom een schrijven gericht aan de firma Little en Johnson, waarin het bestuur o. m. schrijft dat tot bun spijt een conflict bij de firma is uitgebroken door liet in hunne oogen ongemotiveerde en plotseling ontslag van een 5tal vakgenooten, waai onder eenigen hunner bestuurders. Zij hadden den indruk dat dit feit een aanval op hunne vakvereeniging beteekende. Het verheugde hen daarom te vernemen dat de firma geen bezwaar heeft tegen de organi satie, noch tegen liet feit dat werklieden dei- firma bestuurders dier vakvereeniging zijn. Zij meenen daarom dat er een misverstand bestaat, waaruit het conflict is ontsproten. Het bestuur verzocht, teneinde eene goede oplossing van den strijd te verkrijgen, met eenige bestuurders of leden barer organisatie te willen confereeren, alsmede ook met den lieer Heykoop. De firma Little Johnson heeft echter te kennen gegeven, dat ze er niet op kon ingaan om een conferentie met den heer Heijkoop te hebben.

Luctor et Emergo | 1912 | | pagina 1