lit Stad en Provincie. Korte Berichten. Kerk en School. Laiidboiiwberichten. te lossen. De dokkers kregen daar nu ook 6 fr. Dit kwam ter oore der vlaslossers van de andere booten, in de Voorhaven gemeerd, en aldus werd de eisch tot loonsverhooging inge diend. Enkele bazen schijnen geneigd te zijn aan de vlaslossers de vermeerdering van 50 een- timen daags voor 1912 en 6 fr. in daghuur in 1913 toe te staan. Dinsdagnamiddag hebben een groot getal reeders en andere belanghebbenden de ver gadering bijgewoond, waar de afgevaardigden rekening gaven van het onderhoud, dat Zater dag ten stadlniize, in tegenwoordigheid van schepen Anseele, met de vertegenwoordigers der werklieden, plaats had. De vergadering heeft besloten, dat het vol strekt onmogelijk is 1 fr. loonsverhooging per dag, door de werklieden geëischt, toe te staan en zelf het overgangs-voorstel van M. Anseele aan te nemen, zonder gevaar te loopen een groot nadeel aan de belangen der Gentsche haven toe te brengen, daar de loonen te Gent zoo hoog zijn als elders. Dinsdag hebben de dokwerkers een meeting gehouden. Intusschen heeft de staking aan de haven zich nog uitgebreid er zijn nu 2000 stakers en werkeloozen. De international Shipping Federation te Londen heeft aangeboden talrijke bootwerkers te zenden, andere buitenlandsche patroonsvereenigingen, bij de scheepvaart be trokken, hebben aangeboden 24 uren na een verzoek daartoe 1500 werklieden te sturen. De scheepsagenten en stuwadoors hebben besloten met alle middelen tegenstand te biedeneen fonds van weerstand zal naar alle waarschijnlijkheid gevormd worden. De patroons zullen buitenlandsche havenarbeiders ontbieden, want de stakers hebben Dinsdag besloten de staking voort te zetten. Een later bericht meldt De stakers besloten de staking tot het eind toe door te zetten. Er zijn thans meer dan 2200 stakers en werkloozen. De patroons, stuwadoors, cargadoors en handelaren besloten hun verzet te handhaven en 500 Duitsche havenarbeiders te laten komen. De jongste berichten uit China doen duidelijk zien, dat het er verre van rustig is. Een naar staaltjesEen troep van 500 soldaten heeft in Soetsjou geplunderd en eenige huizen in brand gestoken. Ook in Nanking is een ernstige muiterij uitgebroken de soldaten zijn overal aan het plunderen. Dit is ook het geval in Shanghai. De toestand moet op het oogenblik van dien aard zijn, dat er niets met eenige zeker heid valt te zeggen van hetgeen de naaste toekomst brengen zal. In vele Chineesche kringen hoopt men nu maar, dat een militaire dictatuur zal worden ingesteld, welke in staat zou zijn den toestand te beheerseben. Die toestand werkt op Joean-sji-kalvol gens berichten lijdt hij aan een nerveuze depressie. Een Oost-Aziatisch blad geeft een zeer droevig beeld uit het moderne Japan. Er wordt gezegd Dr. Kuwada, lid van het Heerenhuis, die zich sinds lang met het ar beidersvraagstuk bezighoudt en daarover ook in Amerika studiën gemaakt heeft, bericht in een te Tokio verschijnend tijdschrift afschu welijke dingen over de behandeling van ar beidsters in Japansche fabrieken. Onder de ongeveer 1 miilioen personen, die in fabrieken werken, zijn 700,000 vrouwen en meisjes, van wie het tiende deel nog geen 14 jaar telt. 21 pet. der meisjes, die in lucifersfabrieken werken en 1 pet. van hen, die in tabaksfa brieken en glasblazerijen werken, zijn beneden de 10 jaar. Deze toestanden zijn teekenend voor den in Japan bestaanden schooldwang, die Japansche schrijvers dikwijls zoo luide roemen. De fabrikanten komen aan hun ar beidsters door advertenties en werving. De wervers zoeken in stad en land naar de dochters van arme ouders, die hun meestal ook ten deel vallen. Zij weten de onwetenden de goede verdiensten in de fabrieken, de mogelijkheid tot sparen, de genoegens van het stadsleven en het verkrijgen van goede stadsmanieren zoo overtuigend te schilderen, dat hun steeds een rijke buit ten deel valt. Na 4 of 5 jaren ziet de lichtgeloovige vader zijn dochter zonder een bespaarde sen met geknakte gezondheid en met verloren onschuld t.erugkeeren, zoo zij niet voor dien tijd ge storven is. De fabrieksopzichters kwellen de meisjes, opdat zij toch maar langer werken dan noodig is, zonder extra-belooning. In zeer veel fabrieken wordt hun geen tijd tot eten gegeven, zoodat zij hun voedsel onder het werk moeten gebruiken. De nachtarbeid, die bij alle weverijen ingevoerd is, werkt buitengewoon zedebedervend op het te samen werkend mannelijke en vrouwelijke personeel. Het strafsysteem is onmenschelijk. Zonder verschooning wordt de zweep gebruikt. De meisjes worden in donkere hokken opgesloten of gedwongen op half rantsoen te werken. Door voortdurende boeten is er van sparen geen sprake. door Duitsche havenarbeiders te ontbieden, die Dinsdag zullen aankomen. Londen, 30 Maart. De uitslagen van de stemming in Zuid-Wales tot hedenmiddag halfvier wijzen aan, dat op 20,000 stemmen er 15,000 zijn uitgebracht voor een onmiddel lijke hervatting van het werk. De mijneigenaars en mijnwerkers van Zuid- Derby-shire hebben heden besloten in overeen stemming met de minimumloonwet onmiddellijk een gemeenschappelijken districtsraad te vór men. Een van de vertegenwoordigers der eigenaars verklaarde, dat de eigenaars de bepalingen van de nieuwe wet eerlijk na zou den komen. Londen, 1 April. Tot middernacht hadden ongeveer 25,500 mijnwerkers voor en 17,500 tegen de hervatting van het werk gestemd. Die in Lancashire, Yorkshire, Northumber land, Durham en Derbyshire stemden meeren- deels tegen, die in Schotland, Nottinghamshire, Leicestershire. Daan Forest en Noord-Stafford meerendeels voor. Dat Cumberland tegen en Zuid-Wales voor stemde is een verrassing geweest, evenals het geheele aantal tegenstemmers. De grootste verrassing was echter, dat zoovelen zich van stemmen onthouden hebben. Uit de mijndistricten komt bericht van her vatting van het werk. I'arijs, 30 Maart. Den ganschen dag hadden reeds geruchten geloopen over een ophanden zijnde gevangenneming. De onderchef van den veiligheidsdienst was met vier inspecteurs naar de provincie vertrokken. Aan de bureau's van den veiligheidsdienst was men geheim zinnig, maar men scheen vol goede verwachting. In de kamer werden de minister van justitie en van binnenlandsche zaken zeer omringd en ondervraagd, maar zij zeiden nadere berichten te moeten afwachten. Om halfvijf deelde Briand in de couloirs mede, dat hem bericht was, dat te Berck (Nauw van Calais) een der bandietön gearresteerd was. Deze bandiet zou Soudy heeten en degeen zijn, die te Chantilly met een karabijn het plein schoongehouden had gedurende de moordpartij. Soudy zou bij een anarchistische groep aangesloten zijn. De inhechtenisneming wekte veel voldoeiiing in de couloirs. Men bespreekt er tevens de verwondering wekkende verklaring van den chef van den veiligheidsdienst, die heden gezegd heeft, dat Carouy, die voor een der hoofdbandieten door ging, mogelijk geheel onschuldig zou zijn aan de jongste misdaad. Carouy zou "feen onbe langrijke medeplichtige bij de misdaad in de rue Ürdener geweest zijn en sedert dien Frank rijk verlaten hebben. Deze verklaringen wekken zeer verschillend commentaar. Verscheidenen drukken het ver moeden uil, dat ik enkel als vermoeden weer geef, dat Carouy of iemand, die namens hem onderhandelt, aangelokt door de premie, aan de politie voorgesteld heeft de noodige aan wijzingen voor de inhechtenisneming der overige bandieten te geven. Mogelijk zou de inhech tenisneming van lieden ook 'op aanwijzing van Carouy geschied zijn. De verklaringen van den chef van den veiligheidsdienst zouden dan ten doel hebben de aanbrengers te dekken en aan te moedigen, en hun aftocht mogelijk te maken. De gearresteerde Soudy was sedert twee dagen te Berck bij den anarchist Baraye, een ontslagen spoorwegman. Soudy had een ge laden.revolver en een fleschje vergif op zak. Ontwapend zijnde, wilde hij het vergif innemen, maar men bemerkte het bijtijds. Soudy is negentien jaar, hij had duizend'frank bij zich en^ zeide van niets te weten. Baraye is ook gearresteerd. Berck, 30 Maart. Soudy is door getuigen herkend als degeen, die te Chantilly met een karabijn geschoten heeft. De anarchist Braille (Baraye?) is eveneens in hechtenis genomen, beschuldigd van ver berging van misdadigers. Een derde individu is in hechtenis genomen. Gisteren is alhier onder de bootwerkers een staking uitgebroken. Reeds sedert eenigen tijd is er onder de bootwerkers te Ter Neuzen een spanning ont staan cii de reeds kwijnende bootwerkers- fin Gent, 30 Maart. De stakende havenarbei ders hebben tot voortzetting van de staking tot het uiterste besloten. De patroons be sloten het verkeer In de haven te verzekeren vereeniging „Recht en Flicht" is na eenige vergaderingen weer opnieuw ingericht met enkele honderden leden. Een loonlijst met bijzondere bepalingen werd opgemaakt en aan de patroons gezonden. Daarin gaven de werk lieden hun wenschen te kennen, terwijl zij verzochten met het bestuur der vereeniging over die lijst enz. te willen confereeren. Door de patroons is daarop geen antwoord gegeven. Naar het schijnt was er sprake van dat er den lsten April een of ander zou ge beuren dat tot een oplossing of wel tot een catastrophe zou leiden. Deze is echter nog ontstaan op een ongedachte wijze. Nog dient te worden medegedeeld dat door de firma aan haar werklieden een hooger loon en verkorte werkdag was aangeboden, doch dat deze van meening waren geen contract te kunnen aangaan, waarbij hun vereeniging niet werd erkend. De staking is ontstaan nadat jl. Zaterdag door de Firma Little Johnston volgens mededeeling van den baas alle vaste werk lieden, ruim 40, werden ontslagen. Later werd door den stuwadoor der firma aan het overgroote deel der werklieden medegedeeld dat zij, wanneer ze daarin lust hadden, zich gisterenmorgen te 6 ure weer op het werk konden vervoegen. Vijf werklieden werden daarvan uitgesloten, o. m. de voorzitter van de bootwerkersvereeniging „Recht en Plicht." Terstond nadat dit bekend was, werd eene spoedeischende vergadering belegd van de vereeniging, en daarin werd besloten dat geen der werklieden aan het werk zou gaan, wan neer ook de vijf voormelde personen niet voor werken werden aangenomen. Van dat besluit werd aan den vertegenwoordiger der firma kennis gegeven. Gisterenmorgen begaf zich een der werk willigen naar het terrein, doch heeft spoedig het werk verlaten. Door de vereeniging „Recht en Plicht" werd een manifest verspreid, waarin de grie len en toestanden werden uiteengezet. In den voormiddag werd van wege de firma Little Johnston door den omroeper bekend gemaakt dat de werklieden die zich des na middags 1 ure niet op het terrein van den arbeid aanmeldden om aan het werk te gaan, zouden worden beschouwd ontslagen te zijn. Op dat uur heeft zich niemand aangemeld. De stand der zaak is dus dat de firma thans alle werklieden ontslagen beschouwt. De firma Little Johnston vraagt nu werk lieden voor vast werk, om zich spoedig aan te melden. Zondagavond arriveerde hier de heer A. W. Heykoop van Rotterdam, secretaris van den Centralen bond van Transport- en Haven arbeiders, die in een in allerijl bijeengeroepen vergadering van de bootwerkers het woord voerde. Gisteravond werd een openbare ver gadering belegd, waarin de heer Heykoop als spreker optrad. Honderden bootwerkers woonden deze ver gaderingen bij. Nog zij gemeld dat in onze stad niet minder dan 400 bootwerkers ar beiden, die allen in een plaatselijke vakver- eeniging zijn georganiseerd. Sluiskil. De ouders, Walen, die hier zijn komen wonen onlangs, werden voor de Com missie tot wering van schoolverzuim opge roepen, omdat hun kinderen de school niet bezoeken. De kinderen echter spreken en verstaan geen woord Hollandsch, dus moeten, ofschoon zij goed Fransch lezen en schrijven, met de kin'deren van het eerste leerjaar be ginnen te leeren. Zaamslag. Door het Bestuur van den Zaam- slagpolder werd heden alhier aanbesteed de levering van 410 M2. grind. Hiervoor werden 2 inschrijvingsbiljetten ingeleverd. Een van schipper Aarnoutse van Sas v. Gent voor f2,33, en een van Maljers uit Ter Neuzen voor f2To! Gegund aan Aarnoutse. liet vervoer van den grind wat bij deze ge legenheid ook werd aanbesteed, werd aange nomen door W. Loof van Ter Neuzen voor f 1.25 per M2. Door B. en W. van Zaamslag werd heden aanbesteed het plaatsen van een ijzeren hek rondom de gedempte brandput en het verplaat sen vaii de muziektent, minste inschrijvers hiervoor waren, voor wat het ijzerwerk be treft Jacob en Jan Willemsen voor f 740. Metselwerk J. H. Houg en L. de Visser voor f 431. Schilderswerk C. Kaiiser voor f 48 en het verplaatsen van de muziektent C. II. H. Wisse voor f 18,50. Toen Zaterdag de Landweer in het genot van groot verlof was gesteld werd de Landweersoldaat J. M. bij aankomst der Pro vinciale boot te Breskens door de politie op gewacht en in arrest gesteld, verdacht van diefstal van een som gelds ten nadeele van de wed. B. te Schoondijke welke met een danstent reist. Genoemde M. is schilder van beroep en heeft bij de wed. B. het orgel op geschilderd. Van die gelegenheid moet hij gebruik hebben gamaakt. Gisteren is hij naar het huis van bewaring te Middelburg over gebracht. Men schrijft uit het Land van Cadzand. Dezen winter hebben we een paar keer een staatje opgenomen over het aantal boomen, dat in onze streek verkocht wordt en betoogd, dat daardoor veel van het eigenaardig bekoor lijke onzer streek verloren gaat. Dezer dagen Opraken we met een inwoner uit onze streek, wien bovengenoemde zeer ter harte gaat. Hij berekende, dat de wegen in het Land van Cadzand ongeveer eene lengte hadden van ongeveer 500 K.M. en vertelde ons, dat, indien om de 10 Meter een boom groeide er onge veer 50,000 boomen konden zijn. Hij berekende, dat die boomen-snoei, na aftfek van onkosten, jaarlijks f 10,000 zou waard zijn. ITet snoeisel zou alleen in 60 jaren f 600,000 bedragen, ter wijl de boomen na 60 jaren ruim f3,000,000 zouden waard zijn. Door wijlen mr. P. C. J. Hennequin, in leven beschermheer der vereeniging „Ambacht school voor Oostburg en omstreken" is aan die vereeniging gelegateerd een som van f 5000, vrij van rechten. Vlissingen. Een telefoonbeambte viel Donder dagavond van een huis in de Wagenaarstraat door het breken van de ladder. Hij is Zater dagmorgen overleden. Een 15-jarige jongen te Goes nam de vorige week, zooals we reeds melden, de ge legenheid te baat, dat er niemand thuis was, om met een som gelds van zijn vader en een fiets van zijn broer, de wijde wereld in te trekken. Na een reisje van Goes naar Rot terdam, vervolgens naar Antwerpen, is hij Zaterdagnamiddag via Roosendaal, zonder geld en zonder fiets, te Krabbendijke aangekomen, waar de gemeentepolitie den jongen aanhield.'' Iïij is vervolgens naar Goes overgebracht. Terwijl gisteravond een man met zijn vrouw en twee kinderen op de voetbrug over het Zuid-Bevelandsch Kanaal bij Wemeldlnge wandelden, werd vanuit een sleepboot, die in de richting Ilansweert voer, op hen geschoten. De vrouw en een van de kinderen werden getroffen. De politie doet een onderzoek. De Directeur der Rijkspostspaarbank brengt ter algemeene kennis dat alle spaarbankboek jes, uitgegeven in de maand April en waarop de rente over het af geloopen jaar nog niet werd bijgeschreven, zoo spoedig mogelijk, ter verificatie en rentebeschrijving bij hém worden ingewacht. Voor de toezending daarvan kan gebruik gemaakt worden van omslagen met gedrukt adres, kosteloos aan de kantoren der Posterijen verkrijgbaar. Afgifte der boekjes tot voornoemd doel aan die kantoren geschiedt, tegen bewijs van ont vang. Gereformeerde Kerken. Beroepen te SchoondijkeG. R. Kuijper, cand. te Hilversum. Bedanktvoor Donkerbroek (Fr.) door J. D. Speelman te Velsen; voor Nieuw Dord recht door J. H. Lammertsma te Axel (A) Ned. Hervormde Kerk. Drietalte DragtenJ. ten Bruggencate te TerwoldeA. v. d. Hoeve te Kollum en F Reitsma te Borculo. De Chr. Jongelingsvereeniging „Onze hulpe zij in den naam des PTfeeren" vergadert a. s. Donderdagavond om 8 uur in de consistorie kamer der Geref. Kerk in de Nieuwstraat alhier. In sommige suikerfabrieken o. a. te Ouden bosch, Oud-Gastel, Dinteloord, werden ver leden jaar bieten verwerkt met meer dan 20 suiker, inderdaad een buitengewoon hoog gehalte. Natuurlijk hangt, behalve in de eerste plaats van het geselecteerde bieten zaad, dit hoog suikergehalte samen met het weder en den aard van bodem. Dat een zware bemesting met chilisalpeter het suiker gehalte niet doet dalen, staat reeds lang vast, maar kon ook weer dit jaar blijken. Een der landbouwers, die suikerbieten had afgeleverd tusschen 20 en 21 had 2 balen per gemet gegeven, dat is bijna 500 H.G. per Hectare, natuurlijk in 3 of 4 giften. Volgens d<? „ver slagen en mededeelingen van de directie van den Landbouw in 1911" werd in 1908 in Zeeland een proef genomen, om de grootste hoeveelheid stikstof te vinden, die suiker bieten met voordeel kunnen verwerken. De proef werd genomen te St. Jansteen op middel matig zware klei, waar het de gewoonte is, de bieten zwaar met chilisalpeter te bemesten. De bemesting bestond voor alle perceelen uit 573 K.G. ammoniak-superphosphaat, terwijl daaraan voor de eene helft nog 800 K.G. kaïniet werd toegevoegd. Ten aanzien der chilibemesting was het veld verdeeld in 5 perceelen, die onderscheidenlijk 0, 300, 400, 500 en 600 K.G. chilisalpeter ontvingen. Wanneer de bieten op f 12 de 1000 K.G. worden gerekend, dan bewerkte 300 K.G. chili meeropbrengst f 18,76 400 f 56,45 500 f 110,21 600 f 137,88 Hieruit volgt dus, dat 300 K.G. chili verlies opleverde, terwijl de zwaardere chilibemes- tingen met winst werden aangewend en wel met te grooter winst, naarmate meer chili was gegeven. De zwaardere bemestingen hadden op het suikergehalte der bieten slechts in geringe mate een ongunstigen invloed, zooals het vol gende staatje in het licht stelt Geen chili17,1 pet. 300 K.G. 18,4 600 K.G. 400 17,8 f 138 500 17,5 1790 600 11,6 2125 Ook uit deze proef ziet men, hoe zware bemestingen met chilisalpeter het totaal aantal K.G. broodsuiker per Hectare aanmerkelijk kan doen stijgen, nu we weldra in den tijd van het bieten zaaien zijn, informeere men eens bij de boeren, die de hoogste prijzen maken met hun suikergehalte, hoe zwaar zij bemest hebben en men doe daarmede een volgend jaar zijn voordeel. Gemeenteraad van Ter Neuzen. Zitting van Dinsdag 2 April 1912. Voorzitter dhr. A. Visser, waarn. burgem. Voorts aanwezig de heeren Drost, Moggré, De Jager, Scheele, De Feijter, De Bruijne, Donze, Eijke en later ook de heeren Dees en Lensen. Afwezig de heeren Van Borssum Waalkes en Wieland de laatste wegens ongesteldheid. Na opening der vergadering en lezing der CHINA. JAPAN. Droeve toestanden. De mijnwerkersstaking in Engeland. De auto-bandieten. TER NEUZEN, 2 April 1912. De staking te Gent. Rijkspostspaarbank. Hoog suikergehalte der suikerbieten. Suiker- K.G. suiker gehalte I meer per H.A.

Luctor et Emergo | 1912 | | pagina 2