Antirevolutionair nieuws- en Advertentieblad Zeeland. Staats-socialisme. FEUILLETON. De Russische veldtocht van 1812. Bmnenlaudscli Nieuws. Biiitenlaiidscli Overzicht. No. 904. Woensdag 3 April 1912 9e Jaargang. Vergadering van Aandeelhouders, ABONNEMENT: Per drie maanden binnen. Ter Neuzen ƒ1,Franco per post: voor Nederland ƒ1,10. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirec teuren en Brievengaarders. Dit blad verschijnt Dinsda; en Vrijdagavond, uitgezonderd op Feestdagen, bij den Uitgever D. H. LITT001J Az. te TER NEUZEN, ADVERTENT1EN: Van I4 regels >0,40 Voor eiken regel meer ƒ0,10 Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde adver tentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. INGEZONDEN STUKKEN TE RICHTEN AAN DE REDACTIE; ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIE! 1 TE BEZOROEN BIJ DEN UITGEVER. Advertentiën voor dit blad worden aangenomen tot 's namiddags 1 uur op den dag der uitgave. De Voorzitter der Naamlooze Vennootschap „LUCTOR ET E M E R G 0", heeft de eer de Aandeelhouders uit te noodigen tot bijwoning der welke D. V. zal gehouden worden op Zaterdag 13 April 1912, des namiddags ten 2 ure, in de Christelijke Bewaarschool te Ter Neuzen. De Voorzitter voornoemd, J. HUIJSSEN. Toen mr. Treub het hoogleeraarsambt aan vaardde aan de hoogeschool te Amsterdam, verkondigde deze professor de leer „De sociale economie gaat uit van de stelling, dat de grenzen der vrijheid van ieder bepaald worden' door het belang van allen en dat derhalve elk individueel recht aantastbaar is en aan getast moet worden, zoodra het belang der maatschappij, waarvan de individu deel uit maakt, dit vordert." Mr. Levy, een ander welbekend Amster dammer, antwoordde eens aan prof. Fabius, toen deze vroeg, of dit of dat wel mocht „Wanneer de hoogleeraar Fabius, met het oog op een of ander voorschrift, principieel vraagt „Mag dit zou de opmerking, kwam zij van eenen student, een glimlach op de lippen voeren. Men zou dezen laatsten aan het ver stand brengen, dat er niets is, absoluut niets, hetgeen de Staat, is er algemeen belang of zelfbehoud in het spel, niet mag." Volgens deze beide mannen is de Staat abso luut. Alleen hijzelf bepaalt, wat hem al of niet geoorloofd is. Hij erkent boven zich geen hoogeren Wet gever en dus ook geene rechten, waaraan hij zijn hand niet zou mogen slaan. Elk recht vervalt, indien de Staat verklaart, dat het algemeen belang de aantasting van dat recht eisclit. Gaat men nu nog één stap verder en ver- Van Borisow kwam ik over Tolodscliin, ge legen aan de Dnieper, te Orsclia bij het hoofd kwartier van het 1ste legerkorps, hebbende ik van van af Dirschau wel 180 uren gaans gereisd alvorens dit- koi*ps in te halen. Na den generaal Haxo met al het nieuws wat ik in Polen had vernomen, hekend ge maakt te hebben, bezocht ik den chef van zijn staf, den luitenant-kolonel Prevost Vernois, onder wien ik reeds te Hamburg gediend had, en in hetzelfde huis waren de overige officieren. Daar ik meermalen over hen zal spreken, zal ik hunne namen noemen Fransclie offi cieren de kapiteins Lagrange en Conchochelli, Italiaansche de kapitein Marient en Poolsche de luitenant Jarnow. Van het park der Genie van het 1ste korps was de luitenant-kolonel Probst de chef en daarbij was gedetacheerd de kapitein Anemaat, dien ik reeds in Ham burg had leeren kennen. De kapitein Evers was te Borisow in commissie achter gebleven. klaart men, dat de Staat is „de meest eerbied waardige instelling voor de opvoeding van het menschelijk geslacht", dan is men Staats- socialist. Men gevoelt dadelijk, waarheen deze leer van het Staats-socialisme ons voert. De Staat, als de gioote opvoeder en ver zorger van allen, de behartiger van het alge meen belangbepaalt welke maatregel voor dezen of genen kring in het menschelijk ge slacht dienstig en nuttig is. Hij voert dus dien maatregel in. De vraag, of hij soms met de invoering van dien maatregel ook rechten van anderen te kort doet, kan hem niet weerhouden elk recht vervalt, als de Staat dit noodig oordeelt. Kost de maatregel veel of weinig geld, de Staat neemt het, waar hij het vindt, zonder zich ook maar één oogenbiik te laten weer houden door de vraag: mag dit? Mr. Levy zou op die vraag meelijdend glimlachen om zooveel onnoozelheid. Nu hebben bovengenoemde leeraren meer studenten en discipelen, dan men op 't eerste gezicht denken zou. Ook in onze omgeving. Zelf de handen uit de mouw te steken voor hetgeen men voor zich nuttig en noodig acht, heeft men niet geleerd. Voor alles en nog wat moet de Overheid, 't rij dan die der gemeente of van 't land zorgen. En voor hetgeen slechts zeer enkelen ten goede kan komen, moet de gemeenschap be talen. Natuurlijk maakt men daarbij zich zelf en anderen wijs, dat wat men najaagt, het alge meen belang is. En is eenmaal die tour de force uitgevoerd, dan staat men verder voor niets. Want voor dat algemeen belang bestaan geen rechten, die ontzien moeten worden. Zoo krijgt het kringetje, dat zich het recht aanmatigt te bepalen wat algemeen belang is, de vrije beschikking over de beurs der inge zetenen, om deze aan te wenden ten eigen voordeele. Y Neuzen's nieuwe Burge meester. Hoe de tijden toch veranderen Wie had voor enkele jaren kunnen denken, dat onze stad ooit een anti-revolutionair tot Burgemeester zou krijgen. Doch het Koninklijk besluit, waarbij de heer Iluizinga met ingang van 9 dezer be- Van Orscha ging het hoofdkwartier van het lste korps naar Dubrowna, nadat in eerstge noemde plaats twee vlotbruggen waren ge legd. De Ingenieurs kregen den last om eenige bruggen over dé Dnieper in de nabijheid van Dubrowna, Rassasna en Khomino te slaan. Vóór een dezer bruggen, op een uur afstand van Dubrowna, had ik de directie over het aanleggen van eene groote aarden flèche als bruggenhoofd, liJen aarden borstwering in den vorm van een V., waarvan de punt is gekeerd naar de zijde van welke de vijand wordt ver wacht. Het park der Genie verstrekte de werk tuigen, doch kruiwagens noch manden waren voorhanden. Het laat zich denken welk een moeite de aanleg van een vrij groot aarde werk kost als de aarde met de schop moet worden aangebracht. Doch van welke werk krachten werd dan ook gebruik gemaaktelke 3 uur kwamen er 600 soldaten in het werk en dit ging dag en nacht door. In drie maal 24 uur gedurende welke men achtereenvolgens met ruim 14,000 man was werkzaam geweest, was het bruggenhoofd gereed. Van daar werd ik met een kompagnie sap- peurs gezonden om bij het dorp Alleliowski een brug te slaan. De Dnieper had aldaar eene breedte van ongeveer 120 el, de grootste diepte was 3 el. Het aan den oever gelegen noemd is tot opvolger van den heer Geill, bewijst wel, dat de wind thans uit een anderen hoek waait, dan toen het liberalisme opper machtig was. Die tijden zijn gelukkig voorbij en waar schijnlijk voorgoed. Thans hebben de jongst benoeming bewijst liet weer ook niet-liberalen de kans, een meer of minder gewichtig ambt te be- kleeden. Gemakkelijk zal de nieuwe Burgemeester liet in den Raad niet hebben. De meerderheid is niet van zijne richting. In elk geval energie en werkkracht zal niemand den heer Huizinga kunnen ontzeggen. En voor zulk een man is hier heel wat te doen. De ware belangen van Ter Neuzen zijn reeds veel te lang verwaarloosdin dit op zicht kan een ondernemend Burgemeester, al is hij dan ook anti-revolutionair, veehgoed maken. Luctor et Emergo wenscht den heer Hui zinga Gods besten zegen toe als Burgemeester van Ter Neuzen. Y Het veertig-jarig jubileum van De Standaard. We vierden in Nederland het derde eeuw feest der inneming van Den Briel, toen dr. Kuyper zijn-arbeid begon als redacteur van zijn nieuw dagblad De Standaard. Het leek een gewaagde ondernemingeen klein blad, dat den strijd aanbond tegen de oppermachtige vrijzinnige pers, die heel liet land inhad en zich sterk gevoelde, gesteund als ze werd, door alles wat tot de officiëele wereld behoorde. Doch in Gods kracht ondernam dr Kuyper dien reuzenarbeid en met hoe schutterend resultaat Welk een voorrecht voor den grijzen strijder, die ondanks zijn 75 jaren nog onvermoeid voortgaat met zijn strijd, dat hij de vrucht vau zijnen arbeid heeft mogen zien. Het is overbodig werk, die vrucht tot in bijzonderheden aan te wijzenelk die zijn oogen open doet en meeleeft, moet ze zien. Zonder De Standaard had Ter Neuzen nooit een anti-revolutionaire burgemeester gehad één staaltje uit duizend. Het beste bewijs voor liet schitter' d resul taat van dr. Kuyper's arbeid, vopra >ok door zijn blad, is de felle haat, waarmede hij tot op zijn ouden dag door heel de linkschepers wordt vervolgd. Doch hoe ook door zijn vijanden gesmaald, de liefde zijner volgelingen verliest hij nooit dorp gaf door de houten buizen genoegzaam materialen en in de 24 uur was eene schraag- brug gemaakt en met landhoofden van rijshout voorzien, welke brug voor de overbrenging van alle wapenen kon dienen, Op de vlakten van Rassasna was het geheele leger vereeuigd en rukte van daar over Liady en Krasnoi naar Smolensk. Uit Krasnoi werd door den maarschalk Ney eene Russische divisie verdreven, die, hoewel zij op haar terug tocht vaii Krasnoi aan de aanvallen van meer dan 30 regimenten cavalerie blootgesteld was, zich met verlies van slechts drie stukken ge schut en eenige gevangenen meesterlijk terug trok. Van Dubrowna naar Smolensk ligt een fraaie hreede weg met twee rijen hoornen aan elke zijde. Deze boomen, die zee nabij elkaar stonden, maakten den terugtocht mogelijk. Om Krasnoi zag ik voor den eersten keer een slagveld. Het is wel niet mogelijk dat een een gevoelvol menssh zulke 'reelen van menschelijke ellende zien kan zonder diep te \Vorden getroffen, en onwillekeurig doet zich terstond bij hem de vraag op, waarom de schepping zoo is ingericht dat onschuldige menschen elkander volgens de regelen der militaire taktiek moeten ombi ugen of ver minken. Zooveel is zeker dat wanneer de oorlog ook al tot de orden behoort, die men in de geheele natuur waarneemt, hij aan hen, dat heeft elk tegenstander in de laatste dagen in 't Noorden des lands opnieuw met leede oogen aangezien. Dat komt, omdat zijn arbeid door zijn blad en op ander terrein zoo echt nationaal is. Aan hem en aan zijn blad is het te danken, dat thans ook zij weer meetellen, die vroeger alleen gekend werden, als de belastingbillettcn werden uitgedeeld. Het politieke Nederland is in die veertig jaren omgekeerd heel de natie en elke richting kan thans weer tieren op dezen klassieken bodem der vrijheid. Dat danken wij naast God aan dr. Kuyper en zijn blad. Hij blijve nog lang gespaard ten zegen voor het geheele volk. Bij Kon. besluit is Dr. A, Kuyper, Minister van Staat, Voorzitter van de Staatscommissie, aan welke was opgedragen te onderzoeken, welke de gedragslijn der Regeering behoort te zijn, ten opzichte van de schrijfwijze der Nederlandsclie taal, wanneer inzichten om trent die schrijfwijze met elkander in strijd geraken: bevorderd tot commandeur in de orile van den Nederlandschen Leeuw. Een dankofferDe secretaris van de kiesvereemging Nederland en Oranje te Gro ningen heeft, naar de N. Prov. G. Ct. meldt, een gift van tien gulden ontvangen voor de kas der vereeniging, „als een dankoffer voor het optreden van dr. Kuyper in onze stad." De staking der havenarbeiders te Gent. Te Gent is een staking onder de liavehar- beiders uitgebroken. Het „Handelsblad van Antwerpen" schrijft daaromtrent het volgende De eigenlijke oorzaak der stakingsbeweging schijnt de volgende te zijn Bij het openen der Nieuwe Zeevaartinstellingen (Port-Artlinr) kon men geen dokarbeiders vinden die bereid waren voor het tarief van 5 fr, daar te gaan werken, het was te ver, de verkeerswegen waren lastig, liet zich aanschaffen van eten en drinken ging moeilijk, enz. Toen men het dagloon op 6 fr. gepaalde, kon men dokkers krijgen. Het loon van 0 fr. bleef, terwijl men in de Voorhaven op 5 fr. bleef staan. Voor een paar weken nu, werd in de Voor haven een steamer vlas gelost voor rekening eener lirma, die gewoon was in Port-Arthur die hem van nabij leeren kennen, wel eens andere denkbeelden doet opvatten. Aan een ongelukkigen jongen Russischen kanonnier, van een schoone gestalte, was het been boven de knie bijna afgeschoten. Hij zat bezijden den weg. Ik steeg van liet paard en gaf hem uit mijn veldflesch een weinig koornbrandewijn, wat hem scheen goed te doen. Hij maakte de pantomime van een mes te willen hebben om het verbrijzelde been geheel af te snijden. Vermoedelijk wfis de ongelukkige van mee ning dat zulks de pijnen zou verminderen. Als een nieuweling in liet v.ak lie'o ik mij veel moeite gegeven dezen jongen man te red den en heb hem ook op een marketentster- wagen, dien ik daarvoor huurde, naar Krasnoi doen brengen. Doch na eenige dagen moest ik de treurige ondervinding opdoen, dat hij zoovele duizenden aan wie hetzelfde ongeluk ten deel viel, de middelen tot geneeskundige behandeling niet voorhanden waren en eraan de redding van vele dier medelijdenswaardige schepselen niet kon gedacht worden. Lang zamerhand verstomde het medelijden, doch den oorlog heb ik u willen doen kennen. (Wordt vervolgd.) j Inzending van advertentiën vóór uren op den dag der uitgave. (verhaald door een ooggetuige, wijlen den Kolonel der Genie A. KOOL,) (5 BELGIE.

Luctor et Emergo | 1912 | | pagina 1